עליית מפלס הכנרת ושפל מקורות המים בצפון-שאלות

dvir06

New member
עליית מפלס הכנרת ושפל מקורות המים בצפון-שאלות

שלום רב,
השנה אנו עומדים על 75 ס"מ עליה עד כה שזה נמוך משמעותית מהממוצע.
אני מניח ומקווה שנסיים את השנה באיזור 85-90
השאלה מה רמת האידוי בקיץ ממוצע ? ומה רמת השאיבות נכון לעכשיו (לאחר הפחתת השאיבות עקב מתקני ההתפלה) ? האם יש שינוי בהסכם עם הירדנים ?
בקיצור כמה הכנרת יורדת בקיץ ממוצע?

כמו כן , החורף לא "נוראי" עד כה בצפון . פחות מהממוצע ובכל זאת די רצוף משקעים ,מה שאמור לעזור לזרימות.
להבנתי גם בלבנון/סוריה החורף לא רע בכלל מה שתורם לזרימות .
לא מצליח להבין למה העליה כ"כ נמוכה.
שמעתי מלא מעט מקורות שיש התנהלות חובבנית שלא רוצה לומר :הפקרות" בכל הקשור לשמירת מקורות המים שזורמים לכנרת ....הטיית מקורות מים ע"י ישובים/קיבוצים באיזור לצרכי חקלאות בעיקר. ושזו אולי הסיבה לשפל ההיסטורי של מקורות המים בצפון .
אשמח אם יש חברים בפורום שיכולים לשתף את ידיעותיהם בנושאים שהעליתי.

התייחסות

1. התאדות - מתוך פרסום מקורות
חודש 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
מ"מ/יום 2.2 2.0 2.1 2.9 3.9 4.9 5.8 6.0 5.8 5.0 3.9 2.8
סה"כ מתאדים בשנה ממוצעת 230 מלמ"ק
2. אני מנחש שאין שואבים עכשו מהכנרת
3. ההסכם עם ירדן תקף. את המים מספקים משאיבה מן הירמוך לכנרת ומשם לירדן. אינני יודע מה מצב הזרימות בירמוך בשנה זו.
4. באשר לכמיות הנגר העל קרקעי ( הזרימות לכנרת ) החורף לא אופיין בגשמים עזים ולכן הזרימות "קלות". מה גם שבעקבות החורף הנוכחי הצרכנים במעלה הכנרת השתמשו במים רבים יותר מהרגיל.
5. גם המאגרים בגולן עוצרים מים מלהגיע לכנרת. הם מתמלאים תחילה ( למעט כמות מים קטנה המיועדת לטבע ) ורק העודפים מגיעים לכנרת. עד כמה שידוע לי השנה עדין לא התמלאו מאגרי הגולן.

מי הכינרת אינם נשאבים למוביל בשנה האחרונה.איבוד המים

הוא כתוצאה מאידוי,וההסכם עם ירדן לאספקת 50 מיליון קוב לשנה.

דן ענה על רוב השאלות.אנסה להוסיף.מזרחית למפל סער נשאבים

מי הנחל ומועברים למאגרים בגולן. ליד קיבוץ שניר נשאבים מי הבניאס(לאחר המפל), ומועברים לברכת רם,ומשמשים כמי השקייה בקיץ,לקיבוצים וליישובים הדרוזים.גם מי הליטני,נשאבים בחלקם בדרום לבנון.בשנים ברוכות, לא מרגישים זאת כמעט,אבל בשנים
שחונות,ההאטה במפלס ממש מוכפלת,עקב שאיבת מעט המים שעדיין זורמים
לכיוון הכינרת.השילוב של רצף שנים שחונות ושאיבת המים לגולן,היא הרת אסון לכינרת.
חורף אחד גשום ביותר,ישנה את התמונה.

למעלה