תחזית ורטקס לסוף החודש-החורף חוזר

Guarden

New member
את יניב כבר התייאשתי לשכנע... אבל אתה פרופסור ?

לא מבין מה זו המתדולוגיה המוזרה הזו להסתכל קדימה על אנקדוטות בודדות, ולהסיק מסקנות מדעיות מזה.

אם יש היפותיזה כלשהי - מה הבעייה לבדוק אותה על כל המפות של ה 20 שנה האחרונות? ואם מסיבה כלשהי לא ניתן, כי דאטה כלשהו לא נשמר - הרי צריך לא לפרסם בפורום כל אנקדוטה.... אלא להגדיר ניסוי מסודר שהכללים והתנאים כולל קבוצת הביקורת וקריטריון ההצלחה מוגדרים היטב ונבחנו היטב (במיוחד קבוצת הביקורת!). ולחזור עוד 3 שנים - ולספר ולפרסם את תוצאות הניסוי.

בינתיים איסי מבטל הכל,גם משחשבנו שסוף סוף מתגשם!

אז באמת נצטרך לראות באם המחקר מוביל לאן שהוא.

יניב ריז

New member
כמובן שיש. אבל ראשית צריך לנסח את הקריטריונים המתמטיים

שאותם יש להחיל על הדטא בצורה אוביקטיבית.
ככה שכאדם שיש לו בממוצע חצי שעה ביום להשקיע, זה יקח כמה שנים כפי שציינת.

Guarden

New member
קח את ההצעה של הפרופסור...

ותמצא קונסטלציה לעבוד באקדמיה, לפחות בחלקיות משרה... (תחת מלגה משמעותית, או כשכיר)

נתנאל531

Well-known member
לפרסום כללי בפורום יש יתרונות לא מבוטלים

אפשר לקחת רעיון ולבדוק / לשלול אותו בקבוצה, ויש גם הפריה הדדית.
&nbsp
מה שכדאי להקפיד עליו הוא ספקנות וזהירות מחקרית מתבקשת, להזהר מהכרזות ודאיות טרם שהם נבדקו לעומק-לעומק ולרוחב-לרוחב.
&nbsp
רק אם יש כוונה לפתח מחקר כדי לקבל ממנו תואר או פרס נובל כדאי לשמור אותו בחשאיות, בעידן המודרני של ביזור והרחבת הידע, למחקר פומבי יש יתרונות לא מבוטלים, אני בעד המשך העלאת רעיונות מחקרים חדשניים פה בפורום, בין מצידך בין מאחרים.

Guarden

New member
העניין הוא שמחקר עם N=1 הוא לא מחקר

מתדולוגיה נכונה היא לקחת מ ה 20 שנה האחרונה את המפות. חלק מהשנים לשמור לולידציה ולא להסתכל עליהם. לפתח מודל או נוסחא על סמך כמה עשרות דוגמאות, ולבדוק על הולידציה שלא שימשה לפיתוח הנוסחאות/מודל - שאכן לא עשית התאמת יתר.

להסתכל על האירוע של ה 20 לחודש ינואר 2017 ולהסיק משהו ממנו, נראה לי מגוחך.

אם יש רצון לשתף ולעשות הפרייה הדדית דרך הפורום. גם מבורך... אבל במתדולוגיה נכונה.

נתנאל531

Well-known member
כך דרכו של עולם

בונים טענה על סמך כמה מקרים בודדים, ואז בודקים אותה מול היקף גדול יותר ויותר של מקרים, כך מאשרים או שוללים תיאוריה.
&nbsp
יש גם מה שנקרא 'סיעור מוחות', לזרוק רעיונות כלליים שחלקם ממקור אסוסציאטיבי, ואין כל פסול בכך, להפך, זה מעורר מחשבה ומעודד יצירתיות.

יניב ריז

New member
נתנאל-בקשה אחרונה לסיוע

אני ממש בהתחלה של ההבנה המתטמית של כל זה.
יש משהו אחד שניסחתי, שהראה בדוגמאות אקראיות קורלציה מאוד טובה, והייתי שמח אם תוכל להפיק מהמשוואה מפה בגראדס.

מצ"ב תמונה של המשוואות, אני צריך רק את העקרונית, זאת שמסומנת בכוכבית משני צידדיה.

בגדול להפיק מפה שערך אחד שלה הוא:

גודל הרוח במטר לשניה ב-5 מ"ב (הערך המוחלט של הוקטור של הרוח)
כפול
הערך המוחלט של סינוס (SIN) כיוון הרוח במעלות.
כאשר 0 מעלות = רוח מערבית
90 מעלות = רוח דרומית
180 = רוח מזרחית
270 = רוח צפונית

(האמת שאפשר פשוט לעשות קוסינוס על כיוון רגיל)

לדוגמא אם הרוח בנק' גריד מסוימת היא בעוצמה של 100 מ/ש ובכיוון , והיא דרום מערבית נניח 45 מעלות (לפי הכיוונים שהגדרתי), אזי הערך יהיה:

100
כפול
הערך המוחלט של סינוס 45 = 0.707

= 70.7

וניתן להציג את הערכים הללו כקונטורים.

וזאת לצד ערך שני, שהוא גובה ה-500 מ"ב בעוד 80 שעות קדימה.

אם גם זה לא יתן משהו יותר אינטואטיבי, אעזוב את כולם בשקט ואמשיך לבדוק, ואם יהיה משהו אחר אעדכן.

מומלץ להציג את המפה הנל בתצוגה קרטזית בדומה לטופקארטן אירופה בערך.
ואפשר גם על כל ההמיספירה הצפונית בתצוגה קרטזית, מומלץ להתחיל מקו רוחב 28 ועד הקוטב.

עזוב את יתר המשוואות בהמשך הדף, זה העקרון עליו אני עובד וטרם הושלם.

הנה דוגמא למה מכעת לרוחות ב-5 מ"ב, ומפת גובה 500 בעוד 84 שעות.
ניתן לראות שהיכן שהרוח ב-5 מ"ב היתה עם רכיב אנכי (צפון/דרום) האפיקים מתעמקים כעבור 80+- שעות.
היכן שהרוח אופקית גם אם היא מהירה (לדוגמא במרכז הים התיכון יש כתם אדום עוצמתי, אך רכיב הרוח אופקי), או שהרוח חלשה (מאופיין בצבעים הכחולים הכהים), הרכסים עולים.

בדקתי את זה גם במפות גלובליות, והתמקדתי גם בארה"ב, זה +- נותן אותם תוצאות.

רצוי לקחת הרצות 00 לורטקס 5 מ"ב, כדי ללכת כמה שפחות קדימה ל-500 מ"ב, שכן אם נדגום את הורטקס בעוד 100 שעות ונשים מפה חזויה ל-500 בעוד 180 שעות, לא בטוח שיש לזה ערך בגלל הבעיה של המודלים לחזות את ה-500 לטווח 180 שעות.

אנא - רק אל "תעזוב את כולם בשקט"

כקוראת שקטה שעוקבת מרותקת אחרי האבולוציה של הדיון הזה והתיאוריה שהוא מנסה לבחון, אי אפשר לתאר כמה הדיון הזה מרתק ומלמד - ויהיו תוצאותיו אשר יהיו. הלוואי שיכולתי בעצמי לתרום במשהו אבל לצערי זה לא המקרה. כל מה שאני יכולה לעשות הוא לקרוא, ושוב לקרוא, לנסות להבין ולחכות לשלב הבא. אני משוכנעת שהרבה מהקוראים כאן יחושו החמצה גדולה אם הדיון הזה ירד מעל גלי האתר רק כתוצאה מחוסר בהירות לגבי המסקנות והתוצאות. תודה על כל מה שאתה מביא לנו ובאמת, לפחות אני, מבקש שתמשיך. תודה ושבת שלום.

natyh

New member
כי את לא מכירה את יניב ...

לא משנה מה תעשי הוא לא יעזוב את המחקר כי הוא חי בשביל זה .
אז לא באמת צריך לדאוג , אנחנו נמשיך להנות מפירות המחקרים אל דאגה .

נתנאל531

Well-known member
נשמע אפשרי לביצוע

בהגבלה שצריך לבדוק איך עושים פעולת מודולו על מספר, הבעיה שלא יהיה לי זמן להקדיש לזה עד תחילת שבוע הבא, מעביר את הכפפה לשלמה בינתיים...

gurionlev

New member
לא מבין שמץ מהנוסחאות על הלוח אבל למען הדורות הבאים....

הדפסתי ותליתי. כבוד לך
ובהצלחה........

shlomobar

New member
מכל התיאור הארוך הבנתי שאתה רוצה את הרכיב המרידיונלי של הרוח

מה שבגראדס מכונה v או vgrdprs.
קבל בינתיים מפה מהגראדס ללא סקריפט.
הקווים הצבעוניים רכיב מרידיונלי בהרצת הבוקר 00Z במפלס 5 מ"ב.
הקווים השחורים גובה מפלס 500 מ"ב 84 שעות אחרי.

למעלה