תחזית ורטקס לסוף החודש-החורף חוזר

יניב ריז

New member
תחזית ורטקס לסוף החודש-החורף חוזר

המפות לקצה הטווח של מודל fim 9 , ברזולוציה של 15km , מראות שב 27/1 יתקרב אלינו גל גלישה מרשים.
במפה המובאת עוד לא רואים "טאצ'דאון" בישראל, אך בהנחה וזה מה שיקרה ב 27/1, סביר שיום למחרת כבר האפיק יתקדם אלינו.

גל הגלישה הענק, לרוב יתבטא באפיק רחב, ככה שנראה שסביב ה - 29 לחודש הגשמים יחזרו למחוזותינו.

עוד מעט רחוק להעריך אם נקבל פגיעה ישירה או פגר אפיק, אבל לא רואה איך זה עובר בלי להמטיר.

Ale Del Piero

New member
תודה, חדשות טובות! אז יש משהו מאחורי המפות של איסי...

מחזיקים אצבעות.

יניב ריז

New member
האמת? איסי ממש מתאים לצורת גל הגלישה.

הגל גלישה החזוי מאוד מוטה מערבה, ומאוד חזק.
איסי מזהה אפיק ענק שגם מוטה מערבה, ממש במיקום המתאים, בעומק המתאים וברוחב המתאים.

אני לא מתיימר לאמר שזה מה שיקרה, אך באופן חשוד למדי התצורה ממש חופפת.
אני אישית אופטימי למערכת משמעותית, אבל זה רק פרשנות שלי, וכבר לא הכרח שנובע באופן מובהק מהמפות הסטרטוספריות, שיכולות להתמתן במעט בעשרה ימים.

אבל לא יכול לדמיין איך גל גלישה כזה מפספס אותנו לחלוטין.
משהו חייב לצאת מזה.

מקווה שהורטקס יתן לבועז לאכול את הכובע.
לא בגלל שיש לי משהו נגדו, יש לי משהו נגד תקופת יובש עכזרית שצפה.

Ale Del Piero

New member
כולנו איתך, שונאים יובש, ומייחלים להצלחת התחזית.

נקווה שהמפות של הוורטקס לא יתמתנו כמו המפות שהיו ל-15 בחודש, אבל אז התלהבנו מהן עוד לפני שנכנסו לטווח האמינות.

פה מתחילה הבעיה

שאתה מכניס פרשנות שלך לעסק
שברוב המקרים לא תואם בסופו של דבר
את מה שקורה בפועל

natigr

New member
עדכון 06Z של גפ"ס נראה אפילו הרבה יותר טוב מאי סי

כמובן הטווח רחוק, אבל לפחות רואים מגמה למערכת משמעותית בסוף החודש

יובל 42

New member
וזה כי............???

האפיק יורד ישר עלינו והוא הרבה יותר מחודד.
לא שהייתי פותח שמפניות על 06Z של גפס לעוד 10 ימים
אבל לפחות תודה לגפס שממחיש יפה את מה שטענתי בויכוח הבוקר.

termometer

New member
קראתי את הויכוח מהבוקר...

חייב לומר שכולכם התווכחתם על זוטות. מה זה משנה איפה ציר האפיק בעוד 10 ימים? העיקר שיש אפיק!מן הסתם הציר שלו עוד יזוז 200 פעם ונקווה שזה הדבר היחיד שיזוז...

טראמפ

New member
יניב, מי אומר שהמפה של הורטקס לא תשתנה כמו שקרה בתחזית ל20

לחודש? בעצם כוונתי לשאול איך אפשר לבנות על המפה הזו כשהיא רק תחזית על ורטקס, ובפועל הורטקס יכול להיות שונה לחלוטין, אנחנו מדברים על עוד 10 ימים שזה הרבה זמן, אשמח להסבר, ותודה על כל ההשקעה.

יניב ריז

New member
גלי גלישה הרבה יותר יציבים לחיזוי מרכסים

שכן רכס יוצר אפיק רום מנותק, ומעלה את האי ודאות.
אכן המפה התמתנה ומרכס הרכס התמקם מערבית לנו, וכך גם שקע הרום התמקם.

במקרה הזה, גל הגלישה בודאות של מעל 80% יפגע בנו, שכן בניגוד לשקע רום שמתמקם ועומד במקום עד מותו, גל גלישה תמיד מתקדם מזרחה.
אז התמתנות תתבטא בעיקר בגודל הגל ובמועד פגיעותו בנו, כלומר גודל האפיק ומועד הגעתו.

אך לא רואה איך שום דבר בכלל לא מגיע מזה אלינו.

Ale Del Piero

New member
אגב חיזוי מרכסים

יש שיפור זוחל במיקום הרכס מאז שביטלת את התחזית ל-20, ובהתאם שיפור זוחל במפות של המודלים, אבל עדיין לא מספיק כדי שייווצר משהו מעניין.

shlomobar

New member
יניב מסתמך על זה

שהמפות הסטרטוספריות, למשל מפות מפלס 10 מ"ב, נחזות בדיוק סביר לטווח הרבה יותר גדול ממפות למפלס 500 מ"ב למשל.

שלום יניב.

בוא נתחיל תהליך שאני מקווה שיאיר קצת אור על המהלך המבורך שהתחלנו.
מאחר והעלית את FIM-9 הגלובלי בקטגוריית WIND, בוא נבדוק את GFS מול המפות החזויות בפועל.
לפנינו T-10MB מקביל ל- GPH-10MB ל-240 שעות. אני פשוט ממשיך מאיפה שהתחלת. כמובן שאין להתייחס לפרק הזמן של עוד 240 שעות כעל מובן מאליו אלא רק לצורך הבדיקה.
בוא נבחן מה מראות המפות ל-240 שעות?
מרתק.
&nbsp

והאמת כל זה משקולל במחשבי העל של המודלים.

האמת יאמר ליניב שגם צפה ל20-22 גל חלש וצפוני.
מפות המשקעים למוצ"ש פתאום מתחילים לקבל צבע.
כל מי שצחק פה לפני 3 ימים כשאמרתי שיהיה גישמון מהריקושט צחק!

shlomobar

New member
התחממות סטרטוספרית פתאומית SSW?

במפלס 10 מ"ב - מעל 10+ מעלות מעל צפון מערב סיביר, מתחת ל- 75- מעלות מעל סקנדינביה.

shlomobar

New member
לא יודע מה זה אומר להולכים על הקרקע, אם בכלל

אולי יניב, שחקר את הנושא יותר יסודי ממני, יידע להשיב.

יפה.

שלמה מה שהעלית כרגע, מספר סיפור שדובר עליו בדיון הקודם. אפקט המראה. במקביל לאפיק רום טרופוספרי עמוק רואים התעמקות סטרטוספרית בחפיפה מקבילה. בחנתי מספר הרצות אחורה וגיליתי את מה שכוונתי אליו בדיון הקודם:
לא קודמת התעמקות סטרטוספרית לזו הטרופוספרית. אילו היינו מזהים התעמקות סטרטוספרית טרם ההתעמקות הטרופוספרית, כלומר תהליך השפעה "בועט", אפשר היה להכריז על הסטרטוספירה כמנוע מערכות של הטרופוספירה. זהו לא המקרה.
מכאן שניתן להסיק שאין "זכות ראשונים" להתעמקות סטרטוספרית ובסה"כ כפי שציינתי בדיון הקודם, מדובר במראה. עכשיו רק צריך לבדוק מה מתרחש בטרופופאוזה ובמקביל חשוב לא פחות לבדוק מה מתרחש בסטרטופאוזה.

מה שכן, שלפי כמה מדענים . ההשפעה על הטרפוספירה

מגיעה באיחור של שבוע עד שבועיים.
החיבור בין הטרופוספירה סטרטוספירה קורה במקרים מסויימים .
ורק שהמקרה הזה קורה אפשר להגיד סטרטוספירה מניעה את הטרופוספירה.
&nbsp
בבקשה תראה את התמונה המצורפת .
תראה בהתחלת חודש ינואר 15. אחרי SSW & SPLIT . נוצר מצב ששקע סטרטוספירי ירד אלנו אקספרס . באותו זמן כתוצאה מהחיבור . סערה גדולה הייתה.
&nbsp
אגב, SSW שיקרה עכשיו לא מוגדר. מהסיבה שהטמפרטורה לא עלתה מעל 20מ"צ על 10מ"ב . וגם הרוחות לא נהיו מזרחיים על אותו גובה .
דבר שני לא פחות חשוב , הוא מה יקרה לוורטקס , האם יתעקש ? יתחזק ? כל אלו ישפיעו על אופן המערכת הכוללת .
&nbsp
לעד עכשיו אני רואה ירידה חדה במהירות הזונלית לפי אי סי על קוו רוחב 60 , מזה יצא רק טוב . השאלה למי . אירופה או אנחנו !?

למעלה