נראה שניתן לקבל ביטול על תחזית הורטקס ל-20/1

יניב ריז

New member
נראה שניתן לקבל ביטול על תחזית הורטקס ל-20/1

הורטקס בעדכונים האחרונים השתנה במפות, ושם את מרכז הרכס במרכז אירופה, היכן שהמודלים חוזים שהאפיק יתעמק, מה שיותיר אותנו מרוכסים בצד.

נחכה ל-20, אבל אני לא רואה איך ממפה כזאת התחזית לא תהיה כשלון מוחץ, בכל פרמטר שלה.

לפחות זה אומר שהתיאוריה נכונה, והאפיק מתעמק במרכזו של הרכס הסטרטוספרי, ומתנתק בצורת שקע רום סגור, כפי שצויין במדריך משבת שעברה.

כלומר הכשל היה בחיזוי המודל, ולא בפענוח של המפה החזויה.

נו שוין, גם קורה... כנראה.

נראה שמרכז הרכס יהיה מעלינו ב-22-23/1, אבל כבר מפחיד לתת תחזית במצב כזה.
שלא לדבר על זה שהרכס יחלש, ויהיה יחסית צפוני מאיתנו, ככה שבכלל לא ברור האם האפיק יגע בנו.

נו אז התחזית של בועז מסתמנת כהצלחה גדולה!!

סתם, זה היה בציניות.
אין לי בעיה איתך ולא עם בועז, יש לי רק בעיה עם כל ההתעסקות הזו לעוד 20 שנה בזמן שעוד יום וחצי כנראה שנחווה פעילות מעניינת ואין אפילו מומחה אחד שינתח את המצב. לא נראה לך קצת "להתעסק בקקי"?

ariecohen34

New member
בסופו של יום המודלים הגלובלים טובים יותר מכל

תחזית אחרת

על איזה פעילות מענינית אתה מדבר?

שתי טיפות גשם באמצע ינואר זה לא מענין, אולךי ביולי או אוגוסט זה היה מענין מישהו. וחוץ מזה זה היה צפוי שנכנס לתקופת יובש

אתה בתקופת יובש כבר 3 חודשים חחח.

לפי תחזית השירות, סופות רעמים והתחזקות הגשם בשבת בערב.
אל דאגה, לא באשקלון אבל אולי תהיה כמו מרקו שמסתכל מהחלון ובוכה חחח. אתה כבר רגיל לזה לא? חחחח אתה כל כך מצחיק.

Ale Del Piero

New member
מה שמדאיג

זה שהוורטקס, לפחות מהמעקב הקצר שלי אחריו, פוגע בתצורה הכללית גם לטווח הרחוק. יש שינויים, אבל בקווים כלליים מאוד הוא פוגע. וכמו שהוא נראה עכשיו לטווח הרחוק, אין הרבה מקום לאופטימיות עד סוף החודש.

peperonni

New member
אפרופו וורטקס, האם תוכל להסביר מה רואים כאן

במושגים של הכללים שנתת לחיזוי וורטקס?
את התוצאות על הקרקע כולנו מכירים... אבל אשמח אם תוכל להרחיב מה המהלך היחודי שהתרחש באנימציה המצורפת בסטרטוספירה.
*עריכה* הקובץ משום מה לא עובר. מצורף קישור:
https://www.esrl.noaa.gov/psd/tmp/movie/haL5joRoqt/file.gif

SSW שכתוצאה ממנו נוצר מצב של SPLIT שלא תם

אני לא יניב אבל אבל תרשה לי להשיב
מצב של ELONGATED POLAR , כתוצאה מזה נוצר מצב של מעבר של אוויר קר מהקוטב CROSS FLOW .
מזה נוצר גם מצב של התחברות בין המערכת סטרטוספירית לבין הטרופוספירה.
הדבר הזה החליש את וורטקס . הוריד את המהירות הזונאלית של הסילון הפולרי .

והשאר נשאר סוג של היסטוריה.
אני לא יניב אבל אבל תרשה לי להשיב

יניב ריז

New member
אני לא בטוח שיש שם SSW. מה שכן רואים תופעה חריגה

שהורטקס שולח אלינו גל גלישה עמוק, ומיד אחכ מתעמק ישירות מעלינו, שזה אינדיקציות ל-2 מערכות קרות רצופות.

הורטקס אכן אליפטי ומשונץ. אך לא נראה שנקרע או רחמנא לצלן הפך כיוון.
יכול להיות שהיה שם SSW, אבל קשה להאמין שזה בדרגת MAJOR SSW.
הייתי שמח לראות תמהיל טמפ' כדי לדעת זאת, או לראות עוצמת רוחות

צרפתי תמונה של סוף החודש

איך זה יתבטא על הקרקע ?
הוורטקס זז חזק . אני גם רואה שהוא קצת מתחמם .

יניב ריז

New member
זה הפענוח- אנחנו בשול רכס, יתכנו התעמקויות אפיקים

שניונית לרכס שעשוי להיווצר באירופה.

בשחור - היכן אפיקים יתעמקו.
בחוף מזרחי של ארה"ב עקב גל גלישה ענק.
באטלנטי עקב התעמקות ישירה של הורטקס.
באסיה עקב רכס סטרטוספרי, בעל אופי שקע רום מנותק.

באדום היכן הרכסים, שניונית למיקום האפיקים.

shlomobar

New member
ובהמשך משהו שטרם ראיתי - זרם הסילון הסטרטוספרי על הקוטב

אלא שאפילו לתחזית סטרטוספרית האמינות נמוכה לטווח כזה.

יניב ריז

New member
אפשר רק לקבל מגמה למפות סטרטוספירות 11-14 ימים מראש

רק אם רואים תצורה מאוד חריגה וגדולה, ניתן להניח שתופיע בתאריך היעד בצורה כזאת או אחרת.
אך המיקום והעוצמה יכולים להשתנות.
רק 8-10 ימים לפני, כבר יש יציבות במפות, עדין יתכנו שינויים, אך זניחים לצורך חיזוי מגמה.

איך?

נניח שאתה לא יודע אם הורטקסי עמיק אפיק הישר מעל ישראל או 3,000 ק"מ מערבית אלינו, בגלל אי הודאות, עדין אפיק שיווצר גם במרכז הים התיכון לרוב ישפיע עלינו בהמשך, שכן האפיקים בתנועה מזרחה לרוב.

לכן גם אי ודאויות קטנות, נמחקות ע"י הדינמיקה של האפיקים ותנועה שלהם מזרחה ע"י הסילון הסטרטוספרי.

סילון ורטקס מעל הקוטב, מעיד על הסטת הורטקס ע"י רכס סטרטוספירה, מה שהופך את הורטקס לבעל מבנה אליפטי, עיין במדריך מה קורה במצב כזה.

1- ה-AO יורד.
2- אפיקים מאסיבים מתעמים בצידי האליפסה, כאן--> (===+===) <-- וכאן.
3- במרכז האליפסה היכן שסימן ה "+" , מתעמקים אפיקים לתוך מרכס הרמה הסטרטוספירית שדחקה את הורטקס לקבלת צורה אליפטית.

ובכלל, בגלל שכל הורטקס למרות היותו אליפטי, הוא גם מוסט מואד, לכן מרכז האליפסה דרומי מאוד מהקוטב, מה שעוד יותר מעיד על החלשות הורטקס וירידה משמעותית יותר ב-AO.

למעלה