טמפרטורת מי הים התיכון והקיץ ההביל במישור החוף

טמפרטורת מי הים התיכון והקיץ ההביל במישור החוף

צוין פה בעבר כי:
  1. טמפרטורת המקסימום של פני הים התיכון בחופי ישראל הגיעה בעשור האחרון למעל 31 מעלות בעוד שעד לפני שני עשורים היא עמדה על 29 מעלות בלבד.
  2. לעלייה הדרמטית בטמפרטורת המינימום ובעומסי החום בלילות הקיץ במישור החוף אחראים שני גורמים: הראשון הוא העלייה בטמפרטורת המקסימום של פני הים התיכון והשני הוא תופעת אי-החום האורבני. גוש דן וערי השרון והשפלה צפופים יותר מאשר בעבר והחום בתוך העיר גדל.
שאלותיי:
  1. ממה מושפעת עליית הטמפרטורה של פני הים התיכון?
  2. אם התשובה ל1 היא קרינת השמש. האם צפויה בלימה בעליית טמפרטורת המקסימום של פני הים? בזמנו כתבו כאן על מחזוריות רב שנתית בפעילות השמש - האם היא רלוונטית לעניין?

בתור תושב ירושלים שעבר לאחרונה לערי החוף (
) אני מוטרד מאוד מהתחושה ותוהה אם יש איזשהי תקווה להקלה בעתיד הנראה לעין.

מצורפת מפת שינויי הטמפרטורה של פני האוקיינוס כולם. ניתן לראות כי מזרח הים התיכון בולט כולו בהתחממות.

lavifighter

New member
המפה שלך מדברת על שנה אחד מאוד ספציפית

מדובר על שנת 2010-הקיץ הכי חם שהיה בישראל, ומצד שני לה-נינה(אפשר לראות לפי הקור החריג באוקיינוס השקט, בעוד שדווקא ב2015 למשל הוא היה המקום הכי חם יחסית לממוצע).
לשאלתך: קרינת השמש לא התחזקה משמעותית בשנים האחרונות למיטב ידיעתי. הסיבה להתחממות שנויה במחלוקת: יש הטוענים שזה מחזור טבעי, ויש שטוענים שזה אפקט החממה(וגם אז יש וויכוח מה הגורם לו) שזה לא עוצמת הקרינה אלא כמה חום נפלט מכדור הארץ "החוצה".

טמפרטורת פני הים בחופי ישראל במגמת עליה מזה שלושה עשורים

על כך אין פקפוק

השאלה אם יש צפי לעצירת העליה או לחזרה לערכי המקסימום שבעבר והאם זה תלוי בכתמי השמש.

lavifighter

New member
זה נכון, אבל זה לא קשור למפה שמראה מקרה בודד

בממוצע, אתה צודק, אבל בממוצע רוב העולם מתחמם ולא רק אנחנו. במפה הזו דווקא חלקים נרחבים קרירים מהרגיל כי זו הייתה לה-נינה.

השאלה אם יש צפי לעצירת העליה/ירידה בטמפרטורת הים בחופי ישראל

כי זה תלוי בעוצמת קרינה / כתמי שמש, או שכמו טמפרטורת האוויר הגלובלית - אין תחזית ברורה.

הרעיון הוא שטמפרטורת מים מגיבה באיחור - כלומר אולי ניתן לחזות טמפרטורה של העשור הבא על פי פרמטרים שנמדדו בעשור החולף

lavifighter

New member
הגזמת, זה לא עד כדי כך באיחור התגובה של המים...

ה"איחור" הוא בכמה שבועות לא בכמה שנים.
זה קשור לזה שמים מתחממים ומתקררים לאט יותר מהיבשה-חום סגולי.
לכן יום חם אחד לא משפיע הרבה(משפיע אבל לא המון) על המים ביחס ליבשה ולכן רק אחרי רצף ימים חמים או קרים הים מתחיל לשנות טמפרטורה משמעותית.
אבל בטווח של שנים זה פשוט לא נכון ואין שום קשר(אין אל ניניו באזור שלנו). מספיק שיש סערה שתגרום למים מהקרקע לעלות לפני הים ויש התקררות.

אתה מדבר על טמפרטורת פני הים

שמהווים אחוז זניח מגופי המים בעולם כולו. נגיד 100-200 מטר עליונים מתוך 2-15 ק"מ עומק של מרבית הימות והאוקיינוסים.
אני שואל על קשר רב-שנתי בין קרינת השמש לבין טמפרטורת גופי המים כולם.

(אם קיימת השפעה כזאת בטווח הארוך היא תשפיע גם על שינויי טמפרטורה בטווח הקצר בעקבות ערבול כפי שתיארת. טמפרטורת פני ים של 31 מעלות באוגוסט תתקרר מהר יותר אם הטמפרטורה בעומק 1 ק"מ היא 19 ולא 21 מעלות.)

lavifighter

New member
כמות הקרינה שמגיעה לעומק המים אפסית ביותר

ככה שאם יש השפעה, קשה לי אישית להאמין.
ניתן למומחי הפורום כמו יניב ריז להביע דעה.

התחממות עומק הים כתוצאה עקיפה של התחממות פני הים

אתה דיברת על השפעה בטווח הקצר. לדוגמא, התחממות של פני הים לאחר שבוע של שרב עם זרימות רוח חלשות או התקררות של פני הים לאחר מספר ימים של שקע היורד לים התיכון.

אני מדבר על שינויים רב שנתיים. הרי פני הים מגיעים למקסימום של 30 מעלות גם בקיץ ממוצע באוויר. אפשר שהקרינה או כתמי שמש גורמים לאותם שינויים רב שנתיים בעקיפין, ואם אכן כך האם יש צפי בנושא.

נתנאל531

Well-known member
השאלה טובה מאוד

הבעיה היא שלא בטוח שיש נתונים של מדידות מעומקי הים משנים עברו, גם כיום מורכב מאוד למדוד טמפרטורת מעמקים באזורים נרחבים (ומרבית כדור הארץ הינו ים, כידוע), כך שספק אם ניתן להוכיח תאוריות בנושא.
&nbsp
באופן פרטני יותר, הים התיכון הוא בריכה קטנה בהשוואה לגודלם של האוקיינוסים, והשפעת השטחים היבשתיים סביבו (בדגש על המדבריים מדרום וממזרח) צפויה להיות רבה יותר. לכן אפשר לצפות להתליכי התחממות-התקררות מהירים יותר בו, מאשר באוקיינוסים הגדולים.

shmulikhazin

New member
הרשה לי להגיד לך משהו

כל האוקיינוסים יש להם שרשרת המשפיעה על מערכות
&nbsp
והשפעות אלו משפיעות על תנודות בעולם כגון הנאו
ואם לא נתאמץ לא נגיעה לדיוק
&nbsp
אני טוען שפחות הוריקנים כגון לה ניניה טוב לנו הרבה פחות מערכות עסיסיות בקוטב יותר חלשות ממוצע המערכות
נאו שלילי
&nbsp

shmulikhazin

New member
הרשה לי לתקן אותך

אם אתה מדבר על העיר או על החוף ששמה יש רוחות רוב הזמן
&nbsp
בחוף לא עולה את 28 מעלות בגלל הלחות ורוח לרוב בתל אביב לא עולה ת33
אם לא הים בתל אביב היה 50 מעלות ובחוף 54
&nbsp
&nbsp

אני מדבר על מישור החוף כולו

אשר נהנה במהלך הקיץ (מאמצע יוני ועד אמצע ספטמבר) מזרימות מערביות לחות.

עקב עליית טמפרטורת פני הים התיכון בעשורים האחרונים, הזרימות המערביות פחות מצננות מבעבר ועומסי החוף הכבידו.

השאלה אם יש צפי לירידה בטמפרטורת פני הים התיכון (כחלק מתהליך של ירידת הטמפרטורה בים התיכון בכל עומקו), ירידה אשר תביא להקלת מה במישור החוף.

למעלה