עובדה!
אבל באמת זה בעייתי, ואפילו מאוד.
המודל מקבל נתונים התחלתיים וגבוליים מגפס ברזולוציה 0.25 מעלות, ומחשב על שטח אזורי בדרכו שלו, משהו שמתורגם לרזולוציה 0.108 מעלות. משם נעשה חישוב נוסף על שטח אזורי קטן יותר, שמתורגם לרזולוציה 0.036 מעלות. משם נעשה חישוב על שטח אזורי עוד יותר קטן ברזולוציה 0.009 מעלות. בסופו של דבר נתוני התחלה וגבול של 0.25 מעלות מקבלים "זום" לרזולוציה 0.009 מעלות...
ויש גם שיטות חישוב שונות. גפס מחשב בשיטה ספקטראלית (גלים סינוסואידליים), כאשר הקואורדינטה האנכית הי "סיגמא" (יחס בין הלחץ בגובה ללחץ בקרקע), וכל זה צריך להיות מתורגם לקואורדינטת אורך-רוחב בכדי שנוכל להשתמש בהם. גם WRF, עד כמה שאני יודע, כנראה לא מחשב בקואורדינטות אורך רוחב, אלא בקואורדינטות אחרות (כנראה conformal lambert, לא בטוח), שצריך לבסוף לתרגם לקואורדינטות אורך-רוחב.
בקיצור - כל החישובים והתרגומים פוגעים בדיוק. אלא מאי? ככל שרזולוציית החישוב מתעדנת, המודל משתמש בפני קרקע ברזולוציה מתאימה עדינה יותר. מסקנה: ברזולוציות העדינות, רצוי להתייחס רק לנתוני קרקע (טמפרטורה, לחות, רוח) ולא לשום נתון רום, כולל משקעים.