שרשור דיווחים מהשטח ליום ה' 22.09.16

askaba

New member
שרשור דיווחים מהשטח ליום ה' 22.09.16

ק. מזרע בשעה 06:00 נמדדו 23.7 מ"צ. הלחות 83% והלחץ 1011.4. מעונן חלקית ללא רוח. אובך קל.

ניקולאי

New member
בוקר חמים ודביק בחוף

אשקלון כרגע: 24.3 מעלות (מינימום 23.5), 84% לחות.
תל אביב כרגע: 25.3 מעלות (זה גם המינימום לעכשיו), 73% לחות.
&nbsp

shlomobar

New member
גשם מצטבר בהרצת WRF1km

זה מה שהמודל חוזה איפה יתפתחו העננים ולאן ינועו. זה לא אומר שזה מה שיקרה באמת, ויש להתייחס לזה כתחזית לכמויות בסביבה.
הממ... עדיין לא החלפתי את שם המודל בסקריפט...

guprnds

Active member
אני לא מבין

איך אפשר לבנות מודל ברזולוציה כל כך גבוהה כשתנאי השפה ניתנים ברזולוציה כל כך נמוכה...

shlomobar

New member
עובדה!

אבל באמת זה בעייתי, ואפילו מאוד.
המודל מקבל נתונים התחלתיים וגבוליים מגפס ברזולוציה 0.25 מעלות, ומחשב על שטח אזורי בדרכו שלו, משהו שמתורגם לרזולוציה 0.108 מעלות. משם נעשה חישוב נוסף על שטח אזורי קטן יותר, שמתורגם לרזולוציה 0.036 מעלות. משם נעשה חישוב על שטח אזורי עוד יותר קטן ברזולוציה 0.009 מעלות. בסופו של דבר נתוני התחלה וגבול של 0.25 מעלות מקבלים "זום" לרזולוציה 0.009 מעלות...

ויש גם שיטות חישוב שונות. גפס מחשב בשיטה ספקטראלית (גלים סינוסואידליים), כאשר הקואורדינטה האנכית הי "סיגמא" (יחס בין הלחץ בגובה ללחץ בקרקע), וכל זה צריך להיות מתורגם לקואורדינטת אורך-רוחב בכדי שנוכל להשתמש בהם. גם WRF, עד כמה שאני יודע, כנראה לא מחשב בקואורדינטות אורך רוחב, אלא בקואורדינטות אחרות (כנראה conformal lambert, לא בטוח), שצריך לבסוף לתרגם לקואורדינטות אורך-רוחב.

בקיצור - כל החישובים והתרגומים פוגעים בדיוק. אלא מאי? ככל שרזולוציית החישוב מתעדנת, המודל משתמש בפני קרקע ברזולוציה מתאימה עדינה יותר. מסקנה: ברזולוציות העדינות, רצוי להתייחס רק לנתוני קרקע (טמפרטורה, לחות, רוח) ולא לשום נתון רום, כולל משקעים.

נתנאל531

Well-known member
נכון עקרונית

אבל מצד שני רזולוציה גבוהה מאפשרת להכניס למודל טופוגרפיה ברמה גבוהה, ולפגוע טוב יותר בנתוני קרקע לפסגות הרים ואזורים עמוקים (ואדיות), וכן באזורים צמודים לשפת הים (שאחוז משמעותי מהאוכלוסייה גר שם).
&nbsp
גם לגבי נתוני משקעים אפשר לראות שמריחת צבע משקעים ב־GFS הופכת לרכבת דקיקה ב־WRF עדין. כמובן שהמיקום המדוייק של הרכבת קשה מאוד לחיזוי בתנאי פתיחה כאלו, אבל בשביל פרספקטיבה כללית זה טוב, ובהתחשב בכך שענני משקעים הם ברזולוציה של ק"מ בודדים, זה מתבקש.

dechessmaster

New member
הוד השרון 16 מעלות עכשיו !

אני יודע שממליצים לשים במזגן רק 21-24 מעלות אבל היה לי חם מאוד.

יובל 42

New member
האמת שבירושלים עומס חום קל מ-10 בבוקר

בעיקר בגלל הלחות הגבוהה.
היו כבר ימים נוחים בהרבה כשעומס החום התחיל רק ב-13:00.
נכון ל-14:00 השמ"ט מדד 27 מעלות על 53% לחות ועומס חום קל.

GAL564

New member
בפרדסיה 28.6 מע' עם 57% לחות, מ"ח בעננות נמוכה

מינימום הלילה 22.7 מע'.

נתנאל531

Well-known member
משקעי WRF עדין ל־48 שעות

גל עיקרי בשעות הבוקר, גל משני בשעות הערב

למעלה