תגידו, מה הסבירות שיהיה חודש חורפי בקיץ?

לפי מה קבעת שהיה ארוע,

קרוב ל100 שנים יש מדידות ברוב חלקי הארץ, אין מצב שפספסו גשמים חזקים לפני 20 שנים, הכל תועד ודווח.
קרא כתבות מתחילת יוני 94 ב3 העיתונים הגדולים ותראה שלא רשום שום דבר על גשם משמעותי שירד.
אתה יכול לבדוק גם בארכיון השמ"ט תחזור אלינו אם תמצא משהו.

yschwarz

New member
עכשיו ענית לעניין

אז ככה: היומיים האלו היו בנקודת זמן ספציפית שאותה אני יודע ומכיר בוודאות(מבחינת חודש ושנה). לצערי,רק בקיץ שלאחריו התחלתי לתעד לעצמי ארועי גשם קיציים. מדוע לא תועד הארוע בשמ"ט? אין לי מושג וברור לי שמה שאני אומר נשמע תמוהה. לפני כמה שנים העלתי את הנושא באחד מהפורומים ורק אדם אחד זכר ארוע דומה ואף העלה מפות אפשריות לארוע זה,כפי שעשיתי כאן. מי מהאדומים כאן מרים את הכפפה?

ELADMEGAHAIL78

New member
אכן-16/6/92-גשם ,סור וברד.

זכור לי היטב . הייתי אז בן 15 ובדיוק היה לנו יום כיף מבית הספר בקאנטרי ביבנה . ב 9:00 בבוקר משום מקום באמצע שחייה בבריכה- סופות רעמים וברקים-גשם עז וגם ברד. טמפרטורות שלא התאימו לקיץ או לאמצע יוני. בסיכום ירדו אז כ 28 ממ לפי הזכור לי. בעמק האלה מדדו באותו יום 48 ממ וכנל בצפון מזרח הארץ. שאר האיזורים בצפון ובמרכז מדדו 10-20 ממ . הגשם הגיע אז עד צפון הנגב.

drs99

New member
11 ביוני 1983 - יום חורפי לכל דבר

היו גשמים משמעותיים ביוני בשנת 1983, כאשר 11 ביוני 1983 היה גשום בתפרוסת רחבה עם כמויות גשם חורפיות לכל דבר ועם טמפרטורות חורפיות לכל דבר בכל הארץ.

אנטי 1

New member
אנחנו היינו תקועים 3 ימים בסופת שלגים

בג'אבל ברוך בלבנון, אי אפשר היה לזוז, ההר היה מכוסה בערפל כבד , לא יאומן שזה היה ביוני, מה שכן, למיטב זיכרוני, השלג תפס רק הפסגות הגבוהות יותר של הג'אבל ובהר הלבנון, בכל מקרה זה היה ארוע נדיר ביותר, ארוע שסגר את אחד מהחורפים הנדירים שהיו אצלנו,
חורף 82'-83'.

tamirzak1

New member
הייתי בגזרה המזרחית בלבנון. כ-30 ס"מ שלג ביום

אחד. היה סיום מדהים לחורף מהאגדות בלבנון.
שלוגיות של 25 מטרים בצד הסורי-לבנוני של החרמון. שלוגיות שנשארו לבנות כל הקיץ עד לחורף הבא.

hen7777

New member
לפני קצת יותר משנתיים היה יום גשום

שהגיע ממש בהפתעה בחודש 6-7 אם אני לא טועה...
אני זוכר את זה כי הייתה ממש תחושה של תאילנד ברחובות.
חום אימים וגשם

ניוטראל

Active member
לפני 3 שנים

ירד גשם בחודש אב (אוגוסט) בשעת בוקר מוקדמת
ואמא שלי אמרה שהיה נהג משאית שמהרטיבות החליקה לו המשאית ופגעה בגדר בטיחות
ואילו הנהג נפגע בראשו ופונה לבית רפואה:

תותח9

New member
ציטוט מהמאה ה-16 של כתובת בברעם

ר' משה באסולה מספר על ברעם ב-1521 כי על אחת האבנים בבית הכנסת היה כתוב "אל תתמהו על השלג שבא בניסן, אנחנו ראינוהו בסיוון"

כי סיוון זה לעיתים חודש מאי ומברעם את החרמון

על החרמון והר ברוך בלבנון יורד שלג לעיתים במאי יוני (סיוון) ומאיזור ברעם אפשר לראות את ההרים הללו. הרי לא כתוב בברעם ירד שלג בחודש סיוון :)
נשמעים כמו חזאי זהיר במיוחד שאומר "יתכנו דוגמיות שלג בפסגות ההרים הגבוהים בצפון"

drs99

New member
11 ביוני 1983 היה ראש חודש תמוז עם שלג בלבנון

שלג בלבנון ירד לאחרונה אפילו בראש חודש תמוז, בתאריך 11 ביוני 1983, שהיה יום חורפי חריג באמצע יוני.

polinette

New member
לא מדויק

אכן היה גשם באותו היום, אך הטמפרטורות היו די דומות לאלו של היום ואתמול ואולי אף מעט חמות יותר. למשל - טמפ' מינימום בברעם - 19 מעלות. תסתכל בארכיוני טופקארטן (850 מ"ב כ 13 מעלות מינימום) ובארכיוני השמ"ט. שלג - אולי ממש בפסגת הר הלבנון (3000 מטר).

shlomobar

New member
יום חורפי? בשבילך?

היה כמובן קר מהממוצע העונתי, אבל לפי הצהרותיך בעבר זה עדיין נחשב אצלך כ"חם מאוד" בצהרי היום.
16/6/92 היה קר יותר, ומערכת עמוקה יותר מזו של 11/6/83, וירד גשם מלווה בסופות רעמים בכל חלקי הארץ שמצפון לקו בארי-מצדה.
בהחלט ייתכן שירד שלג בפסגת הר הלבנון, עם ייתרון ברור למערכת של 92.

לתותח9-על שלג ביום קציר הנה מאמר קטן מתוך "עתמול" פברואר13 גיליון 227, בעניין השלג בסיון1522. יש עדות לשלג בחג השבועות 1754, שחל אז בסוף מאי. הבעיה שאין עדויות בדוקות כי התעוד של מזג האויר בארץ, קיים רק 150 שנה. יש החושבם ששלג בסיוון מקורו מ... הר חרמון. עד המאה העשרים היה מנהג דרוזי, להביא שלג מהחרמון בתחילת הקיץ ולמכרם בחוף. מאמר מעניין לכל שוחרי ההיסטוריה של מזג האויר

תותח9

New member
יש גם מי שקראו למאה ה-16 עידן הקרח הקטן

בעיקר באירופה
יש המרחיבים את התקופה למאות 14-19, ויש המצמצמים גק למאה ה-16

dan98

New member
לפני שנתיים הייתי בקו בגבול לבנון בגליל

איזור זרעית , מתי שהוא באמצע אוגוסט, 7 בבוקר 5 דקות של גשם פסיכי מענן שמנמן, הספיק ליצור שלולית ענק..

למעלה