מדוע אצלנו רום הקיפאון הוא מהגבוהים בעולם?

terach

New member
מדוע אצלנו רום הקיפאון הוא מהגבוהים בעולם?

בדקתי באתר weather forecast הנותן את רום הקיפאון בעבור כל עיר, ומתברר שאצלנו רום הקיפאון הוא מהגבוהים בעולם בימים אלו (5600-5800 מטר), רק כווית ובגדד משתוות אלינו, בעוד בקהיר, אסואן, פיניקס אריזונה, ועוד מקומות חמים בטירוף, רום הקיפאון נמוך יותר.

מישהו יכול להסביר?

shlomobar

New member
אם תסתכל במפות של T500

הטמפרטורה במפלס 500 מ"ב, שכרגע בגובה 5880 מ' מעל פני הים, היא בימים האחרונים בסביבת 0 מעלות.
צירפתי מפה של T500 ממוצעת ליולי באזורנו, ממנה ניתן ללמוד היכן יש לצפות לרום קיפאון הגבוה ביותר.

terach

New member
תודה שלמה. אבל מדוע זה כך?

למה בדרום ארה"ב למשל, הטמפרטורה ברום נמוכה יותר?

shlomobar

New member
זה חלק מתופעת המונסון ורכס הרום הסובטרופי

השטח היבשתי באסיה גדול הרבה יותר ממקבילו בצפון אמריקה, ואין אוקיינוס קרוב ממערב כמו שיש ממערב לארה"ב. שים לב שגם בצפון מערב אפריקה החם מאוד בקיץ במפלסים הנמוכים, T500 נמוכה יחסית בהשפעת האטלנטי.
גם איזור הרוקי והאגן הגדול בצפון אמריקה יוצרים בקיץ "אי" של טמפרטורות גבוהות יחסית במפלס 500 מ"ב, אבל לא כמו באסיה.

shlomobar

New member

ה"פהן" הוא שם לרוח יורדת במורדות האלפים. לרוחות במורדות הרים אחרים יש שמות שונים. רום הקיפאון בקיץ באזורנו קרוב למפלס 500 מ"ב. באזורנו אין הרים בגובה כזה (פרט לפסגות כמו אררט, דמוונד והקוקז, והרוחות לא נושבות לאזורנו מאזורים אלה)
ההתמוככות באזורנו חזקה במיוחד בתחום 300-100 מ"ב ונחלשת לקראת מפלסים 600-500, אבל נמשכת לרוב במקוטע גם עד מפלסים נמוכים יותר, לפעמים עד מפלס 850 מ"ב.

natyh

New member
שלמה אני מנסה לעזור לך כאן ....

כדי שתנסה להבין מה אתה מסביר .... , אז תחשוב קצת לפני שאתה מנפנף ידיים ...
הפהן אם אתה לא יודע משמעו תופעה של צל ענן :
אויר עולה בשיפוע אדיאבטי רטוב יורד ביבש התוצאה הרמות הסובטרופיות...
התמוככות המונסון היא בדיוק התופעה הזו .

אפקט הפן הוא תופעה הקשורה בהרים.

ברור שלאפקט אין השפעה על הטמפ' ב500 מ"ב אצלינו (כי אין לנו הרים בגובה הזה, כמו ששלמה ציין).

התחממות האוויר (לפי המפל האדיבטי היבש, כמו שאתה ציינת) נגרמת כתוצאה מההתמוככות הדינאמית באזורינו אשר משליטה הרמה הסובטרופית, ולא כתוצאה מאפקט אורגרפי כלשהו.

natyh

New member
לתת קישור זה יפה

אך זה לא אומר שאתה יודע .
השאלה היא מהו אפקט הפהן ?
רוח יורדת מהר נקראת קטבטית לא פהן אז למה טרחו להראות טמפרטורות, ולכתוב צל הגשם RAIN SHADOW למתקשים בשפת עבר ... .

ואפילו ציירו חיצים אדומים וכחולים ?
אז מהו אפקט הפהן?
כי רוח שיורדת מהר זה לא האפקט !

אתה עושה סלט מבליל מושגים

ואתה גם חייב לשנות גישה. אני לא כאן כדי להוכיח לך מה אני יודע ומה לא. אם אתה רוצה ללמוד באמת, אתה מוזמן (והמאמר בויקי גם מסביר באופן לא רע). אם אתה פה כדי להראות שאתה (לא) יודע ולזרוק שמות של מושגים שלא קשורים לעניין, אז תודיע לי, שאני אדע להפסיק לבזבז את זמני.

לגבי רוח קטבטית- זוהי רוח הנושבת כחלק ממנגנון יממתי. הרוח נושבת במורד ההר (בשעות הלילה) כתוצאה מתא סירוקלציה תרמאלי שמפתח אזור הררי בזמן בו אין רוח סינופטית משמעותית. אין פה חציה של גושי אוויר מצד אחד של הרכס לצידו האחר, ולכן אפקט הפן לא רלוונטי.

לגבי אפקט הפן- כאן כבר מדובר על מנגנון זרימה (סינופטי) בוא גושי האוויר חוצים את קו הרכס (בשונה מהמהלך המתרחש במנגנון קטבטי). ברור ירידת האוויר במורד ההר לכשעצמה היא לא האפקט, אלא התחממתו האדיאבטית בעת הירידה. כמובן שאין כל קשר בין האפקט לטמפ' במפלס 500 מ"ב בארץ.

natyh

New member
או קיי לא הבנת מהו אפקט הפהן זו לא התופעה !

וזו לא הרוח !

התופעה היא התחממות אויר היורד מצל הגשם זו התופעה .
חסרות לך שתי מלים קטנות המעידות על חוסר הבנה מוחלט .

זה לא משנה מה העלה את האויר לצל הגשם , אזור התכנסות ,אי יציבות, או הר ,
וודאי שהתופעה הזו קימת אצלנו יפה במדבר יהודה .

וכן זו התופעה הגורמת להתחממות במפלס ה 500 גם אצלנו .

הרבה בטחון, אפס הבנה

התופעה היא התחממות אויר היורד מצל הגשם זו התופעה . - מה? אם המורה שלי ללשון הייתה רואה את המשפט הזה... :/

"זה לא משנה מה העלה את האויר לצל הגשם , אזור התכנסות ,אי יציבות, או הר, וודאי שהתופעה הזו קימת אצלנו יפה במדבר יהודה"- גם כאן ניסוח מבולבל ותוכן לא מקצועי. תופעת "צל הגשם" היא תופעה מבוססת אורוגרפיה (הרריות) מובהקת. פיחות המשקעים נוצר בצד החסוי מהרוח של רכס ההרים עקב שקיעת האוויר בצד זה לעומת עלית האוויר (תוך כדי המטרת משקעים) בצד הפונה אל הרוח. שקיעת האוויר בצד החסוי מהרוח (כמו גם עלייתו בצד הפונה לרוח) היא אילוץ מכאני של מפגש האוויר עם ההר. אין זו עליה כתוצאה מאי יציבות תרמאלית או דינאמית (כמו שיש בשקעים), אלא, כאמור, אילוץ מכאני. לכן, זה מאד משנה מה מאלץ את עליית האוויר- באפקט הפהן הגורם שמאלץ את עליית האוויר יהיה לעולם רכס הרים. ייתכן שלעיתים בשילוב עם גורמים נוספים, אבל הרכס תמיד חייב להיות אחד מהגורמים.

עכשיו, אחרי שהבהרנו שהתופעות לעיל (פן, מדבר בצל הגשם) הן תופעות שקשורות באופן ישיר ברכסי הרים, ואחרי שאנחנו מבינים שמפלס 500 מ"ב נמצא הרבה מעל כל רכס הרים באזורינו (כמו ששלמה כבר כתב) - ברור שאין קשר בין התופעות האורוגרפיות האלה לטמפ' במפלס 500 מ"ב.

אני חושב שההודעה הזאת מסבירה את כל העניין בצורה פשוטה וברורה ולכן התגובה הזו תיהיה האחרונה שלי בנושא הזה.

אם תרצה להמשיך להביך את עצמך...

shlomobar

New member
צדיקים מלאכתם נעשית בידי אחרים...

נתי סבור שכל שקיעת אוויר באטמוספירה היא "פן" (לא ראיתי את התיחסותו לדאונבארסט).
המילה המקורית פן "נולדה" באיזור האלפים לציון רוח חמה שנושבת במורד ההרים. הרחבות גם להרים אחרים בעולם (לחלק מהם יש שמות מקומיים) נעשו אח"כ.
למיטב ידיעתי לא נעשתה עד כה הרחבה ל"כל שקיעת אוויר" (התמוככות) מסיבות שאינן קשורות בהרים בסביבה.

הקיזומ

New member
שלמה, מה עם איזה "אנסמבל" מעודד...?

זה הגרף שאני תמיד מצפה לו ממך.

shlomobar

New member

לאחר יומיים נוחים, חוזרים לסביבת הממוצע העונתי.
המעודד זה שלא רואים כרגע שום גל חום קייצי עד 17 לחודש.

אלון ל

New member
האמת... גם היום לא היה נורא כל כך

במישור החוף.

אולי זה רק מפני שאנחנו בתחילת יולי.

רק עומס חום מתון.

באוגוסט כמעט בכל יום מגיעים לעומס חום כבד. אם אוגוסט מתחשב אז בינוני (בקצה העליון שלו).

למעלה