שלום לכולם,

שלום לכולם,

אני מנסה לנתח איזשהו יו שמבחינת ערכי תחמוצות החנקן שנמדדו בו באזור תל אביב הוא חורג מאוד.

הנתונים שבהם אני משתמש הינם:
1. מפת לחץ יומית בגובה פני הים
2. מהירות הרוח מנתונים של תחנת בית דגן
3. רכיב ה-U ורכיב ה-V
4. נתוני רדיוסונדה של בית דגן- שלצערי איני יכול לצרף כי האתר של אונ' ויומינג קרס

מן התוצאות עולה:

ב- 28/11/05 שלטה רמה מצפון מזרח עם רכס ברום

מהשעה 01:00 עד השעה 11:00 בצהריים שלט גרדינט צפון מערבי עם רוח חלשה מאוד (עד 3 מטר לשנייה)

מהשעה 12:00 עד השעה 16:00 הגדרינט מתהפך והופך דרום מזרחי (U שלילי= רוח מזרחית, V חיובי=רוח דרומית). בשעות אלו הרוח מתעצמת ומגיעה לשיאה בסביבות השעה 14:00 אז נחלשת לפרקים ומהשעה 16:00 נחלשת עד מאוד.

מהשעה 16:00 עד חצות 00:00 הגדרינט מתהפך בחזרה והופך צפון מערבי עם רוח חלשה מאוד ( עד 2 מטר לשנייה).

נתוני החריגות של המשרד להגנת הסביבה לאותו יום:

מבחינת החריגות, הערכים הגבוהים מתקבלים מהשעה 01:00 עד 11:00 בבוקר כאשר הגרדינט הינו צפון מערבי.
ערכי המדידות נחלשים עד מאוד מהשעה 12:00 עד השעה 16:00 עד מינמום כמעט כאשר הגרדינט מהתפך והופך צפון מזרחי ואז שוב ישנה עלייה דרמטית בערכים מהשעה 00:00-16:00 בלילה כשהגרדינט מתהפך בשנית והופך צפון מערבי.

הערך הגובה ביותר נמדד בשעה 23:00, ערך המינמום נמדד בשעה 15:30 (הערכים הנמוכים מתקבלים בין השעות 12:00- 15:30).

אני לא מצליח להבין למה הרוח נחלשה בשעות האלו והגרדינט התהפך, מישהו יכול אולי לעזור לי.
אנחנו מדברים על שעות הלילה ושעות הערב המאוחרות- ייתכן כי הרוחות הצפון מערביות מנוגדות לרוחות המזרחיות של הרמה המזרחית מצפון? יש לציין כי יום לפני ה-28 לנובמבר 2005 שלט אפיק סוף מרכזי ויום אחרי שלט אפיק ים סוף עם ציר מזרחי- כלומר הייתכן ו-הרוחות הצפון מזרחיות הלחות שחדרו למישור החוף שייכות לאותו אפיק והתמזגו עם הרוחות המזרחיות ואלו החלישו את הרוחות?

shlomobar

New member
לפני שתתלה את האשם במזג האוויר

תבדוק איך התנהגו המזהמים האחרים באותו הזמן (אבק, תחמוצות גפרית, פחמימנים אורגניים, אבקת פחם, מלח ים, CO ואולי גם CO2).
אם חלקם (בייחוד תחמוצות גפרית ופחמימנים אורגניים) היו גבוהים גם כן, בד"כ האשם הוא באינברסיה נמוכה וממושכת יחסית. אם רק תחמוצות חנקן עלו, מדובר כנראה במקור זיהום מקומי או אזורי שהיה באותו הזמן.

סבירות גובהה מאוד שאתה צודק

רק שאין לי דרך כרגע לבדוק את נתוני הרדיוסונדה מבית דגן ליום זה.
אבל יש לי השערה לגבי מזג האוויר:

ב-28/11/05 שלטה רמה מצפון מזרח יחד עם אפיק ים סוף מדרום ורכס ברום וגרדינט דרום מזרחי בשכבות הנמוכות בשעות היום. הרוח השולטת בבוקר הייתה חלשה במהירותה (עד 2.6 מטר לשניה), הגיעה לשיאה בשעות הצהריים (12:00-13:00) ונחלשה שוב לקראת שעות אחר הצהריים (משעה 16:00) אלו הן שעות הניגוד בין הגרדינט הסינופטי המזרחי לבין הבריזה הימית (ערכי U חיובים וערכי V שלילים-רכיב צפוני מערבי). לגבי שעות הלילה, שם מהירות הרוח הייתה חלשה אף היא, והגרדינט היה מנוגד לגרדינט הסינופטי. המצב הסינופטי ששלט יום לפני היה אפיק ים סוף ציר מרכזי עם רוחות צפון מערביות בלילה המנוגדות לבריזה היבשתית. ערכי הזיהום הגבוהים מתקבלים בשעות הלילה ובשעות אחר הצהריים וערב, כאשר הערכים הנמוכים עד מינמום מוחלט מתקבלים בשעות אחר הצהריים. הערך הגובה ביותר נמדד בשעה 23:00 (הערכים הגבוהים מתקבלים בין השעות 18:30-20:30) ערך המינמום נמדד בשעה 15:30(הערכים הנמוכים מתקבלים בין השעות 12:00- 15:30).

כמובן שברגע שנתוני הרדיוסונדה יהיו בידי זה יהיה הרבה יותר קל

כנראה תקלה בתחנת הר כנען שמ"ט,מראה 24.8 מ"צ

כאשר בירושלים כרגע 17.6 מ"צ
ובאריאל 19.8

shlomobar

New member
אוי... טעות בתאריך...

מעניין שבסוף נובמבר 2005 היו טמפרטורות של יוני.

למעלה