לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2600126,001 עוקבים אודות עסקים

פורום מזג האוויר

מעונינים להתעדכן או לעדכן בכל מה שקשור למזג האוויר? זהו המקום.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום מזג האוויר

מעונינים להתעדכן או לעדכן בכל מה שקשור למזג האוויר? זהו המקום.

x
הודעה מהנהלת הפורום

ברוכים הבאים לפורום מזג אוויר, גלישה מהנה ופורה :)
המשך >>

לצפיה ב-'תחזית NAO אקלימית-עידן הקרח חוזר'
תחזית NAO אקלימית-עידן הקרח חוזר
28/12/2012 | 20:17
118
4936
לפי המחקר הבסיסי (זה שממנו מבוצעים ניסיונות תחזית NAO) אנחנו בפתח של שינוי אקלים גלובלי, שסופו עידן קרח גלובלי שיחל בעשור הקרוב, ויקפיא את כדה"א אל תוך ליבת המאה ה-21.

זה נשמע "בומבסטי" ולא הגיוני נוכח ההתחממות הגלובלית שהיינו עדים לה במאה ה-20, אבל זה בגלל שאף אחד לא הבין את חשיבות השפעת השמש על ה-NAO.
למעשה, בחוכמת הדיעבד, ההתחממות של המאה ה-20 מוכתבת בעיקרה מהיחס בין השמש ל-NAO, והשמש החליטה לשבור שתיקה

כדי להבין בדיוק על מה ביסוס התחזית האופטימית הזאת, צריך לפתור את אחת החידות האקלימיות העתיקות ביותר שטרם פוצחו, שמחקר ה-NAO שמש עשוי לספק פתרון אליה, ובהנתן הפתרון, כמו כל תיאוריה פיזיקלית אמיתית, גם את היכולת לחזות את ההשלכות העתידיות.

אז מה החידה?

כבר מ-1600 החלו מדענים לתעד הופעה של "כתמים" על פני השמש, שהופיעו בצורה מחזורית כל 11 שנים.
הכתמים החלו להופיע בהדרגה, ולגדול במספרם עד למקסימום תוך 5.5 שנים, ואז החלו להעלם במהירות עד שהשמש נותרה נקיה לגמרי תוך 5.5 שנים נוספות, וחוזר חלילה.

ב-1650 נצפתה תופעה מוזרה בשמש, והכתמים של המחזור ה-4 בוששו מלהופיע, והשמש נותרה עירומה ונקייה במשך כמעט 70 שנים!
באותה התקופה, החלו הטמפ' הגלובלית לצנוח, וירדה תוך עשור ביותר מ 3 מ"צ!
זה המווווווווווווווון!
כל ההתחממות הגלובלית שהעולם חווה ב120 שנים האחרונות, נגרמו מעליה של כ-0.8 מ"צ בלבד!
הר הגעש "פינטובו", שקירר את כדה"א ב-1991, והוביל לחורף 1992 המקפיא, הוריד "רק" ב-0.5 מ"צ את הטמפ' הגלובלית.
כעת תדמיינו מה עשתה ירידה פתאומית של 3 מ"צ לאירופה הלא מתועשת, והתלויה בחקלאות.
גל הקור הותיר מילוני הרוגים מרעב, כשל החקלאות וגלי קור קיצוניים.
ואז כשהכל היה נראה מר החלה השמש להאיר את פניה, וכתמים חדשים החלו להופיע, והעולם התחמם במהירות חזרה.
שוב הכתמים באו והלכו כל 11 שנים, עד שכולם היו בטוחים שחוסר התצפית של כתמי עידן הקרח הקטן ההוא, היה פשוט חוסר טכנולוגיה לתצפית וספירת כתמי שמש...
ואז לקראת 1800 שוב בוששו הכתמים מלהופיע, יותר מדוויק הם הפיעו אך ב-1/3 עד 1/4 מהכמות שהיתה מצופה מהם.
ושוב, טמפ' העולם צנחה בכ-2 מ"צ, והעולם חווה "מיני עידן קרח" נוסף, רק שלמרבה המזל הפעם נמשך "רק" כ-40-50 שנים.

לעידן הקרח הראשון של המאה 17 קראו "מינימום מאונדר", ולזה שבא אחריו במאה ה-19 קראו "מינימום דלתון", ומאז ועד היום (יותר נכון עד לפני 4 שנים), כתמי השמש שבו והופיעו במחזוריות, ובראשית המאה ה-20 אף כמותם הלכה והתעצמה, והם הופיעו בכמות שטרם נצפתה מאז החלו המדידות, לתקופה שנקראת "המקסימום המודרני".
מיותר לציין מה קרה לטמפ' הגלובלית במאה ה-20, נכון?

בתמונה- כל מדידות כתמי השמש מ-1600 ועד שנת 2000.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'אז מה החידה, במה שנראה ברור כשמש'
אז מה החידה, במה שנראה ברור כשמש
28/12/2012 | 20:30
876
כל ילד היה ישר מסיק, שמחזור השמש משפיע על הטמפ' בכדור הארץ, והוא היה... צודק.
הבעיה המדעית לא היתה ב"האם פעילות השמש משפיעה על הטמפ' בכדור הארץ"? אלא בשאלה: "כמה השפעה באמת יש לפעילות השמש על כדור הארץ"?

פיזיקאים טובים ישבו לחשב, מדדו ועמלו יומם ועוד יומם (בלילה קצת היה קשה להם), ומצאו שההבדל בקרינת השמש בין שיא הפעילות שלה (הרבה כתמים) לחוסר פעילות מחלט שלה (נקייה מכתמים) הוא בסה"כ רק 0.3%.
אם בודקים בכמה מ"צ כדה"א יתחמם מכך, מקבלים שבסה"כ מדובר רק בכ-0.4 מ"צ בסה"כ, ולכן מסקנתם - לשמש אין השפעה ישירה מספקת, לא מבחינת השינויים באנרגיה שלה, כדי להסביר את מינימום מאונדר ודלתון, אז השינוי היה 2-3 מ"צ שלמות ותמימות.

אבל לא לכולם היה נחת מהמסקנה הזאת, כי אם אין באמת השפעה, אז מדובר בצירוף מקרים שבדיוק איך שהשמש "נכבתה" הטמפ' צנחו, ולהפך?

אז כולם עמלו על פתרון אחר... חלק ניסו להציע שקרינת השמש משפיעה על קרינה קוסמית, שמשפיעה על היווצרות עננים, שבדרך עקיפה תשפיע על הטמפ' בכדה"א.
חלק הציעו שהשמש משפיעה על הרי געש, שמשפיעים על הטמפ...,הרבה הצעות עלו, אך אף אחת לא הראתה מובהקות, עקביות, או שפשוט לא היה ניתן אפילו להפריך אותה (תאוריה שלא ניתנת להפרכה, היא לא תיאוריה טובה לפיזיקאים, היא פויה פויה של תיאוריה,דוגמא לתיאוריה כזאת זה קיום אלוהים, או קיום חיזר עם עין אחת, שמקיף את הירח...לכו תוכיחו שיש או אין כזה חייזר באמת..).

המצב בלמצוא הסבר מניח את הדעת היה כל כך קשה, עד שכל גיאו-פיזיקאי מוערך שהיה מנסה להתקרב לתחום הזה, היה מסומן כ"אווטסיידר", כאחד שמתעסק עם התחום "ללא מוצא" ע"י קהילת המדע הקונוונציונאלי.

אבל אז הגיע שנת 2008.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'2008-2010 השנים שיחרטו בזכרון הגיאופיזיקאים.'
2008-2010 השנים שיחרטו בזכרון הגיאופיזיקאים.
28/12/2012 | 20:41
6
1009
בשנת 2001-2, הגיע מחזור מס' 23 של השמש לשיא, ואז הכתמים החלו להעלם בהדרגה עד למינימום המצופה ב-2007.
בשנת 2008, השמש הייתה אמורה להתחיל להתלכלך שוב, ולהעלות הילוך לכדי יצירת מחזור -24 החדש, אך משהו קרה- השמש לא התניעה

לא רק שהיא לא התניעה, גם בזמן שפל המחזורים, עוד מידי פעם מופיע כתם שמש טועה, אך השמש פשוט הייתה נקייה וצחה כשלג.
שנת 2009- השמש צחה כשלג ורק לקראת תחילת 2010 החלה "לגרעפסס" כתמים פה שם, כאות הוקרה למדענים שצופים בבהלה.
למעשה, במשך 821 ימים השמש היתה נקייה ללא רבב, שזה פי 2 יותר זמן מאשר זמן "הנקי" הנורמלי למינימום מחזור.

NASA נבהלו, החלו לעדכן כל כמה חודשים את התחזית שלהם באשר לאופי מחזור 24, ואף נשלחו מספר חלליות עם חיישינים סופר-רגישים חדישים, כדי לוודא שמשהו נורא לא עומד לקרות.

ב-2010, לאחר הבהלה הגדולה, הנתונים החלו לזרום, ולאט לאט התגבשה ההבנה שהשמש אמנם מראה מעט כתמים, אך המצב זהה למה שקרה במינימום דלתון של 1800.
בנוסף, החיישינים החדישים החלו לגלות לנו מידע חדש שטרם יכולנו לדמיין, והוא שההערכות השינוי בקרינת האולטרה סגול בין המחזורים, הוא לא 0.3% כמו שהאמינו, אלא כמעט פי 10 יותר!

במקביל החלו לצאת מחקרים על קורלציה רב שנתית, בין אינדקס ה-NAO לפעילות השמש.

זה היה הרגע לנסות ולתפור את הכל לכדי פתרון אחד.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'שמעת על רוברט פליקס (Robert W. Felix)?'
שמעת על רוברט פליקס (Robert W. Felix)?
29/12/2012 | 11:21
5
461
הוא טוען שלפני תקופת קרח יש התחממות קלה ושינויים קיצוניים יותר בין קיץ לחורף- בדיוק מה שיש לדעתו עכשיו..
ויותר מזה - הוא בטוח שאנו כבר בעידן הקרח!

מזג האוויר >>
לצפיה ב-'חשוב להדגיש שזה לא עידן קרח "אמיתי"'
חשוב להדגיש שזה לא עידן קרח "אמיתי"
29/12/2012 | 13:44
3
541
אלא ירידה בטמפ' בקנ"מ של עשורים.
עידן הקרח האמיתי, המחזורי, הוא תופעה אקלימית שנמשכת אלפי שנים.

מזג האוויר >>
לצפיה ב-'פליקס מתכוון לעידן קרח אמיתי '
פליקס מתכוון לעידן קרח אמיתי
29/12/2012 | 16:28
329
זה שהיה לפני כ- 11,000 שנים, וגם מדבר על סיבות הקשורות לכדור הארץ ולא לשמש. הוא טוען שזה מתרחש מאוד מהר, אפילו סדר גודל של עשרות שנים, והכי חשוב - אנו כבר בתוך השינוי!
מעניין אם היפוכים מגנטיים + פעילות שמש נמוכה יעשו את זה. יש טענה שמפלס הים ירד בשנה שעברה אך מדעני נאס"א לא מפרסמים זאת...ממש קונספירציה.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'יפה לקרוא'
יפה לקרוא
29/12/2012 | 16:50
1
280
מה שהתחיל בסביבות 1600 מכונה 'תקופת הקרח הקטנה'.

חסר לי גם ראיות ברורות לירידה של 3 מ"צ לפני 400 שנה (היו אז מדידות?) או לחילופין לכתוב, חלה התקררות *המוערכת* ב....
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'ממדידות גאולוגיות בקרחונים,ומדידות רגילות '
ממדידות גאולוגיות בקרחונים,ומדידות רגילות
29/12/2012 | 17:20
345
מאירופה.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-' כיפות הקרח בקטבים הן לא המצב הנפוץ'
כיפות הקרח בקטבים הן לא המצב הנפוץ
29/12/2012 | 19:12
243
רוב זמן קיומו של כדור הארץ לא היה שם קרח. אם מסתכלים במונחי זמן של עידני קר, אז עכשיו אנחנו עדיין בסוג של יציאה מעידן הקרח האחרון.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'והרי התחזית-'
והרי התחזית-
28/12/2012 | 20:52
6
1333
המודל שאותו אני חוקר, מצא שהשפעת השמש אינה רק רב שנתית בין ה-NAO לפעילות השמש, אלא למעשה מדובר בהשפעה יומית.
ובגלל שהצלחתי להוכיח השפעה יומית, אז נפתחה בפני האפשרות להבין "מה בדיוק עושה השמש ל-NAO"?
הרי שהשפעה רב שניתית, קשה להצביע על מנגנון, אבל כשרואים איך השינוי קורה כל יום, מאוד קל להריץ רעיונות, ולבצע אלמינציה מהירה, עד שניתן להצביע אצבע מאשימה, שאולי תסביר לנו מה לעזאל קרה במינום מאונדר דלתון, ואולי יחזור על עצמו במינימום החדש שהחל?

הרעיון העיקרי נסוב על השפעת קרינת האולטרה סגול (זאת שלפני שנתיים נמצאה שמשתנה פי 10 יותר ממה שחשבו) על האוזון, והשפעת האוזון על הטמפ' בסטרטוספירה, והשפעת הטמפ' בסטרטוספירה על הורטקס הפולארי, והשפעת הורטקס הפולארי על אינדקס ה-NAO.
ועדיין חסר ההסבר שיסגור סופית את הגולל על החידה הזאת, והוא - מה הקשר בין ה-NAO לטמפ' הגלובלית???

מחקרים אחרים הוכיחו, כי שנים בהם ה-NAO שלילי, כיסוי הקרח באירופה וצפון אמריקה גדל (NAO שלילי = אוויר מהקוטב מדרים).
כידוע, משטחי קרח גדולים, בעלי יכולת החזר קרינת שמש גבוהה (אלבדו גבוה), ואלבדו היא הבטן הרכה של הטמפ' הגלובלית.
כל שינוי קטן באלבדו, גורר שינוי גדול בטמפ' כדה"א.

כעת דמיינו את מינימום מאונדר בראשיתו.
השמש קופאת.
ה-NAO יורד.
משטחי הקרח גדלים.
הטמפ' הגלובלית יורדת.

והתהליך הזה נמשך כמעט 70 שנים, עד שמקבלים אפקט קירור כ"כ משמעותי שכדה"א כבר 3 מ"צ קר יותר.

אפשר גם להפך.
ראשית המאה ה-20.
השמש מתחזקת לרמות שיא.
ה-NAO עולה.
הקרחונים נמסים.
האלבדו יורד.
הטמפ' הגלובלית עולה.

אם הפתרון הזה שאני מציע נכון, הרי שאני בטוח שרובכם תכינו קופת חסכון קטנה בצד לילדכם, כך שבעוד 10-20 שנה, יהיה להם כסף לקנות מעילים טובים.
תהנו מההצגה הטובה המאה הקרובה
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'נראה לי שהטמפ' תמשיך לטפס בתלילות'
נראה לי שהטמפ' תמשיך לטפס בתלילות
28/12/2012 | 21:42
2
645
עוד 10-20 שנה כשלקראת סוף תקופה זו שנים חמות מאוד יתחלפו עם שנים קרות מאוד והאקלים יהפך "משוגע אמיתי" למספר שנים ואחר הטמפרטורה תחל לצנוח.
אבל זו  כמובן סתם תחושה ללא בסיס מחקרי מדעי.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'אפילו יתכן תרחיש גרוע יותר...'
אפילו יתכן תרחיש גרוע יותר...
28/12/2012 | 21:55
1
795
אני לא מאשים את השמש לבדה בהתחממות של המאה ה-20, ומאמין שיש משקל גם לפליטת גזי החממה.
קרי, אם אכן נכנס למינימה סולארית, הטמפ' לא יצנחו בחדות ובמהירות כמו במינימום דלתון ומאונדר, בשל התהליך המנוגד של עליה בגזי החממה.

ואם ההתקררות תגרום לנו להרגיש "חופשיים" לזהם יותר את הסביבה, כי נחול בהקלה מהאשמה שלנו, יתכן וימשך תהליך עליית גזי החממה, למרות הירידה בטמפ' עקב המינימה הסואלארית, וכזאת תגמר, המאה ה-22 תכנס לעליה מטורפת וחדה שתנבע מחזרת פעילות השמש לשגרה + כל הזבל שהצטבר ו"לא הורגש" במאה ה-21 ה"קרים".
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'היכולות של המין האנושי בסוף המאה ה21 '
היכולות של המין האנושי בסוף המאה ה21
28/12/2012 | 22:34
500
לא יהיו דומות ליכולות שלו בסוף המאה ה20.  (בהנחה שנשרוד ללא קטסטרופה)
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'יניב תעשה לי ילד!'
יניב תעשה לי ילד!
28/12/2012 | 22:25
217
לצפיה ב-'התחממות צפויה - מודלים שונים'
התחממות צפויה - מודלים שונים
29/12/2012 | 15:36
1
222
אהלן יניב,

שמחתי לקרוא על עבודתך. מאוד מעניין.
רציתי לשאול - כיצד מודל זה מתיישב או לא מתיישב עם מודלים אקלימיים - גלובליים ואזוריים (נניח למזרח התיכון) - הצופים עליה בטמפ' העולמית, צופים עליה בתדירות הבצורות, משכן ועוצמתן באזורינו,
בין אם לוקחים בחשבון את הנחת "עסקים כרגיל" או אפילו הנחת מגמת הפחתה (בפליטות גזי חממה ע"י האדם)?
(לדוגמא מחקר משותף לאוניברסיטת ת"א ואוניברסיטה ביפן - מבוסס מודל אלימי ברזולוציה של 20 ק"מ)

ייתכן שהם לא מתיישבים כי פשוט הם לא ממדלים את השפעת השמש על האקלים בכדה"א?

תוכל להפנות אותי למקורות שמצביעים על ירידה של 3 מעלות בטמפ' כדה"א ?
אני למדתי שהירידות בטמפ' בעבר היו יותר מתונות (http://www.ipcc.ch/publications_and_data/ar4/wg1/e...

תודה.

מזג האוויר >>
לצפיה ב-'המודלים הגלובליים לא מחשבים אוזון טוב.'
המודלים הגלובליים לא מחשבים אוזון טוב.
29/12/2012 | 19:49
231
בבדיקה שביצע ד"ר חיים פרנקל, שכרגע מנחה את המחקר שלי, הוא יצר קשר עם מתכנתי המודלים ב-CPC, ברקנל,EC וגפ"ס, כדי לוודא שאכן התיאוריה שלי לא משוקללת כבר בחישובי המודלים.
התשובות היו מפתיעות, וכולם ללא יוצא מן הכלל אמרו שאין בשום מודל תחישיבי כימיה של אוזון, קרי חישוב של חימום הסטרטוספירה בשל שינויים בקרינת האולטרה סגול, ויתרה מכך, הם לא מכניסים למודל תחזית לפעילות השמש, שכן לא קיימת עדיין שום תיאוריה בנושא, וזאת בדיוק התיאוריה בבסיס המחקר שלי.

למעשה, הדרך שבה הוכחתי את הטענה שלי, היא ע"י מציאת קשר בין הטעויות של המודלים לחיזוי הטמפ' בסטרטוספירה, לשינויים בפעילות השמש, והטעות שלהם נובעת, בדיוק מהסיבה שהם לא משקללים את השפעת הפעילות הסולארית על האוזון ועל השינוי בוורטקס הפולארי שנובע מכך.

לכן כמו שהמודלים שוגים בתחזיות שלהם ל-NAO בעקבות המנגנון הזה, כך גם הם ישגו בהערכות ארוכות טווח לטמפ' הגלובליות.

"בשביל הכיף", הרצתי כמה מודלים גלובלים עם התיאוריה החדשה, והפלא ופלא, הם הראו ירידה בטמפ' הגלובלית של 1 מ"צ במשך 10 שנים.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'מחזור -24 קבלו אותו...'
מחזור -24 קבלו אותו...
28/12/2012 | 21:01
792
לצפיה ב-'תשמע, באמת מבלי לזלזל - איזה חומר אתה לוקח? '
תשמע, באמת מבלי לזלזל - איזה חומר אתה לוקח?
28/12/2012 | 21:06
13
827
יום אחד נותן תחזית אובדנית לסוף החורף כבר באמצע דצמבר,
יום אחר נותן תחזית לעידן קרח במאה ה-21,

מה השלב הבא?
מזג האוויר >>
לצפיה ב-' מה הקשר'
מה הקשר
28/12/2012 | 21:22
10
758
ה"תחזית" האובדנית לסוף ינואר, היא לא תחזית בפעם ה-1,000.
אלא אפשרות שכדאי לקחת בחשבון, וגם אם לא תקרה, להכיר את התהליך הזה באטמוספירה, שכן בממוצע אחת לשנתיים הוא קורה.

וכעת זה השלכה של תהליך אקלימי ארוך טווח, שנובעת מהקשר בין ה-NAO לפעילות השמש, ודורשת שנים לכדי תהליך.

לשמש יש השפעות קצרות וארוכות טווח על ה-NAO, לכן אין קשר בין השפעה בטווח ה"מיידי" (חודש) למגמה הרב שנתית (עשור ומעלה).
אין סתירה בינהם... ברצינות הפעם, חשבת לרגע לפני שהגבת?
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'כמובן שחשבתי, והגעתי למסקנה מאוד ברורה'
כמובן שחשבתי, והגעתי למסקנה מאוד ברורה
28/12/2012 | 21:37
9
565
לפיה מי שחושב כיום שהוא יכול לתת "תחזיות" (ותקרא לזה איך שתקרא לזה ככסת"ח) לשנה, ואף ל100 שנים, חייב לקחת חומר ממש ממש טוב...

העובדה שתחזית אחת פאסימית ואחרת אופטימית (כביכול), הובילו אותי לסוג אחר של מחשבות, אבל מאניה דיפרסיה זה לא חדש בתחביב הזה..
וזה מוביל אותי לנקודה נוספת - לתת תחזיות לטווחים כאלה זה לא יותר מאשר להניח חץ ולשרטט סביבו מטרה. מטרה שנקבעת ע"פ אמוציה זו או אחרת. לא מסקנה לוגית.

זו לפחות דעתי.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'ולחזות התחממות גלובלית ל-100 שנים זה בסדר?'
ולחזות התחממות גלובלית ל-100 שנים זה בסדר?
28/12/2012 | 21:49
8
488
כל ה-30 שנים האחרונות, טובי המדענים מפרסמים תחזיות לכך שכדה"א הולך לקראת התחממות, שמפלסי הים יעלו, והאקלים ישתנה.
לכמובן שהם עושים זאת תחת הנחות מדעיות.
איפה ההבדל בין זה, למה שאני אומר?
כלומר למה מקובל עליך שאנשים חוזים מגמות אקליומיות למאה הקרובה בדבר התחממות, אבל אם מישהו אחר נותן תחזית להתקררות הלגיטימיות המדעית נעלמת?
נראה לי שהתבלבלת בין מאניה דפרסיה אצלי, לסכיזופרניה פראנואידלית אצלך ידידי.

ושוב, לא הסברת לי מה הקשר בין גשם בישראל בעוד חודש, לטמפ' הגלובליות בעוד 2 עשורים?
זה שעכשיו חורף וקר בחוץ, לא אומר שעוד כמה חודשים לא יחזור הקיץ.

לענינו, השמש משפיע לשני הכיוונים על הטמפ' הגלובלית, כשהיא מתחזקת -הטמפ' עולה, כשהיא מואטת, הטמפ' יורדת, זה שתי קצוות של אותה התופעה, אין שום סתירה כאן, נהפוכו, יש כאן הסבר אחד פשוט, שמסביר לכאורה 2 תופעות שונות, טכנית לפי תער אוקהם, זה הופך אותו לאמיתי יותר.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'מתי ראית אותי אומר שמה שהם עשו בסדר?'
מתי ראית אותי אומר שמה שהם עשו בסדר?
28/12/2012 | 23:42
5
288
להיפך, וראה הודעותיי בנושא בפורום לאורך השנים...

הקשר, כפי שהבהרתי באופן די ברור, הוא שמדובר בשתי הודעות שנותנות "תחזיות" (כאמור - איך שלא תקרא לזה) שונות לטווחים דמיוניים, כאלה שאין להם ולו מאית האחוז של התחלה של תמיכה מדעית כלשהי. ניחוש.
כאמור, לדעתי אדם שפוי ומשכיל יכתוב הודעות מהסוג הזה (בין אם הן מדברות על טווח "קרוב" של שנה, ובין אם טווח "רחוק" של עשור או מאה), רק אם הוא לקח חומר ממש ממש טוב לפני כן...
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'אני מבין את מקור הפראנויה שלך טוב.'
אני מבין את מקור הפראנויה שלך טוב.
29/12/2012 | 01:02
4
343
במקרה האישי שלי, אתה תסכים אפילו טוב מידי.
יחי ההבדל הקטן שאני מפרט בערך ב-5 הודעות, שכל אחת מהן מכילה כ-100-200 מילים, את ההסבר המדעי/ההנחות שאני מניח/הלוגיקה והמתמטיקה (במסגרת יכולת העיבוד של קהל בפורום לא מדעי), ולא מנחש ומעונן (תרתי משמע) מרזי תורת הנסתר והבבאות.
במקרה אני גם עוסק בתחום בצורה אקדמאית...
אבל מאידך, כפי שאתה מציין, אין לך ענין בהסבר מדעי מאחורי תחזיות אקלימיות, שכן אתה מראש פסול את היכולת להצלחתן.
בדיוק כמו שלפני 100 שנים היו קוראים לך משוגע אם היית מדבר על מסע לירח, אתה מאלה שמסרבים להכיר שהטכנולוגיות משתנות, הידע משתנה, ומה שאולי לא היה אפשרי בעבר- יתכן בעתיד.

אם ראית עולם כזאת, אתה לבטח תחשב "שפוי", ואויה למין האנושי אם כולם היו "שפויים" כמוך, שכן אז היינו מנהלים את השיחה על גבי חריטות על לוחות חרס, ולי אישית קשה עם היבלות שנוצרות בידים מזה אחרי כתיבה של משפט.

האם התחזית תתממש?
אם הייתי בטוח ב-100% שכן, אז לא הייתי קורא לזה "תחזית"... כדאי שתבדוק את ההגדרה המילונית של המילה, ואת ההבדל בינה לבין "קביעה", שזה דווקא מילה שמתארת בדיוק את העמדה שלך יותר מאשר את זאת שאני נוקט.

ועוד טובה קטנה... שלא תטעה אנשים תמימים, תפריד בין יכולת לחזות מערכת סינופטית כמו שקע או שלג בירושלים שנה מראש, לבין לדבר על טרנדיים אקלימיים גלובליים עשור מראש, אם אתה עדיין לא מבין את ההבדל, אני אשמח לפרט לך.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'יש הבדל בין מי ש"מסרב להכיר בכך שהטכנולוגיה '
יש הבדל בין מי ש"מסרב להכיר בכך שהטכנולוגיה
29/12/2012 | 13:24
3
195
משתנה", לבין מי שיוצא בהצהרות על טכנולוגיה ואף מיישם אותה באופן פרקטי בתחזיות שונות - כאשר היא לא רק שהיא לא מוכחת, היא אפילו לא מתקרבת למקום בו יהיה ניתן להגדיר אותה כטכנולוגיה.
התחזיות האלה הן כמו סטארט אפ בשלבים הסופר ראשוניים שלו - יש לך רעיון.
אתה מנסה להגיע לשלב של האימפלמנטיישן מהר מידי לטעמי. מכאן הביקורת.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'זה לא מה שהשתמע מההודעות הקודמות שלך.'
זה לא מה שהשתמע מההודעות הקודמות שלך.
29/12/2012 | 13:36
2
204
אותך לא מענין אם יש גיבוי או אין, אתה פשוט מראש מסרב לקבל תחזיות אקלימיות כנכונות, מעצם היותן תחזיות אקלימיות.

עיקר התחזית דווקא לא נובע מהמודל שאני חוקר, שהבחלט דורש עוד הרבה אישוש מדעי, ולכן כל הזמן שאני מעלה אותו, אני טורח להשתמש במילים כמו: "ניסוני", "יתכן", "אפשרי", אבל אתה מתעלם מזה במפגיע.
עיקר התחזית מתבסס על הלוגיקה וניסיון העבר המועט, שמראה שכשמחזור השמש מואט, הטמפ' בכדה"א צונחת, ולהפך.
וכעת המחזור האט לראשונה מזה 200 שנים, ולכן ההנחה שהטמפ' ירדו.
בו בעת, התיאוריה שאני מציע, פשוט מציעה הסבר פיזיקלי אפשרי, שבגללו שינויים בפעילות השמש גורמים לשינויים בטמפ'.

עכשיו יש לך 2 אפשרויות:
1- לומר שאתה בכל מקרה לא קונה תחזיות כאלה, מעצם היותן תחזיות אקלימיות, וזאת זכותך, אבל אז אתה מאבד את הלגיטימיות להעביר ביקורת.
2-לומר שמקובלת עליך  התחזיות הללו, אך לא הביסוס עליהן הן נשענות, וגם זה לגיטימי, רק שאז תצטרך להסביר מה לדעתך שגוי בהסבר שהוצע (לכל הפחות), ולהציע רעיונות אחרים, או להסביר למה רעיונות כאלה מדעית לא אפשריים.

אתה משום מה, פוסח בין הסעיפים באופן לא ברור...
אם משהו לא מקובל עליך בהסבר, תצביע עליו, ותראה מה שגוי בו, סתם לומר "זה שגוי", בלי לספק הסבר אחר, או הוכחת השגיאה, היא לא ביקורת, היא קנטרנות.

מזג האוויר >>
לצפיה ב-'יניב, ללא קשר ל"צודק/לא צודק" אני איתך '
יניב, ללא קשר ל"צודק/לא צודק" אני איתך
29/12/2012 | 15:04
173
תומך ברעיון המדעי שלך ובעיקר בדרך החשיבה שלך ומשוכנע שתוביל אותך בסופו של דבר, לתגליות חשובות !!!
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'לא אמרתי שגוי...גם ניחוש יכול להיות נכון ואין'
לא אמרתי שגוי...גם ניחוש יכול להיות נכון ואין
30/12/2012 | 01:07
96
לפסול אותו באופן מוחלט מראש...

אבל עזוב, הויכוח הזה מיצה את עצמו כבר לפני כמה וכמה הודעות...
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'הלגיטימיות המדעית לא נעלמת'
הלגיטימיות המדעית לא נעלמת
29/12/2012 | 03:09
213
אם כבר אז הלגיטימיות המדעית, כמו שהיא נראית כרגע, לפחות בעיני חובב כמוני שחופר לא מעט בתחום, עוקב וקורא מאמרים רבים בנושא - מציגה בדיוק את מה שיניב מדבר עליו.
אם אתה מדבר על מדע, אז לפי מודלים שמסתמכים על מדע היתה אמורה להיות התחממות בעשור האחרון.
העובדה שלא קרתה התחממות בעשור הזה כפי הצפוי כביכול מנפצץ את שיטת החיזוי שבה היא נעשתה מהבסיס(לא את הנתונים!)
מה שהמדע רואה זה נתונים ומהם ניתן להסיק מסקנות ולבדוק אותן שוב, בנתנוים. לפי הנתונים משהו דפוק לגמרי במחזור הזה. משהו שלא קרה שנים. ובלי קשר לכן אדם/לא אדם יש קשר כ"כ מובהק וצמוד בין פעילות השמש להתחממות/התקררות(וזה די מובן מאליו) וקשר רציף, ארוך ומוכח של מאות שנים.
אז מה יותר מדעי מלבוא בהצהרה הזאת בהנחה שכל היסודות שהיא נבנית עליהם הם נתונים פיזקלים נטו?
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'למיליארד ומשה שנים יש תחזית שהטמ"פ בכדור הארץ'
למיליארד ומשה שנים יש תחזית שהטמ"פ בכדור הארץ
29/12/2012 | 06:31
218
תלך ותעלה עד שהחיים יכחדו מרוב חום.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'זה אוכל אותך מבפנים ..... חוסר היכולת'
זה אוכל אותך מבפנים ..... חוסר היכולת
28/12/2012 | 23:43
1
516
השכלית שלך - ככה נשמע אדם שמפחד להביט
בעצמו - זה יכול לקרות בכל מיני מקומות : מראה במעלית - חנות שמכילה הרבה
מראות - מראת האוטו - מספרה וכו - ואז משום מקום פולטים "איזה חומר אתה לוקח? " ואני אומר
לך גש לטיפול (אני מניח שאתה גם שונא להצטלם)
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'אתה ההההורגת אותי'
אתה ההההורגת אותי
29/12/2012 | 15:02
171
לצפיה ב-'אם הבנתי אותך נכון אז'
אם הבנתי אותך נכון אז
28/12/2012 | 21:14
9
501
פעילות כתמי השמש יורדת => הקרינה האולטרה סגולה קטנה פי 10 => הקטבים מתקררים => משטח הקרח בקטבים גדל => יותר קרינה מוחזרת לחלל על ידי משטחי הקרח הגדלים => כדור הארץ ממשיך להתקרר עוד  => עידן קרח!
מתי נתחיל להרגיש את תחילת עידן הקרח ?
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'יתחיל עידן הקרח שתפגוש אישה פולניה! '
יתחיל עידן הקרח שתפגוש אישה פולניה!
28/12/2012 | 21:28
1
222
לצפיה ב-'רוב הנשים יכולות לנוע עם עידן הקרח בעיקר'
רוב הנשים יכולות לנוע עם עידן הקרח בעיקר
30/12/2012 | 09:47
107
שאתה מתחתן איתן
בדוק.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'בגדול-כן, זה התהליך.'
בגדול-כן, זה התהליך.
28/12/2012 | 21:30
6
495
רק חשוב לתקן 2 שלבים כפי שהצגת:

פעילות כתמי השמש יורדת => הקרינה האולטרה סגולה קטנה פי 10 => ה-NAO הממוצע יורד => האיזור הסב פולארי (לא הקוטב) מתקררים => משטח הקרח בקטבים גדל => יותר קרינה מוחזרת לחלל על ידי משטחי הקרח הגדלים => כדור הארץ ממשיך להתקרר עוד  => עידן קרח! (עידן קרח "קטן" , עידן הקרח האמיתי מגמד אפילו את התהליך הזה).

למה חשוב להדגיש שלא הקטבים מתקררים?
כי NAO שלילי דווקא גורם לקור להדרים, ומשטחי הקרח גדלים במקומות שלא היו בהם = האיזורים הסב פולארים.
קרח בקוטב עצמו, משפיע הרבה פחות כמו קרח באיזורים הסב פולאריים, מ-3 סיבות:

1-הקרח הקוטבי מואר רק חצי שנה, וחצי שנה בחושך מוחלט, אזי לא משפיע על החזרי הקרינה שבין כה לא מגיעים אליו.
2- הקרח הקוטבי, בחצי שנה שהוא כן מואר, מקבל קרינה בשטף (זווית) מאוד נמוכה = בין כה הוא לא מקבל הרבה מלכתחילה.
3-בגלל כדוריות הארץ, כל מעלה (בקו רוחב) שקו הקרח מדרים = שטח כיסוי הקרח גדל בחזקת 2= כל מעלת רוחב בהדרמת הקרח גורמת רק מעצם שטחה לפי 2 יותר אלבדו מאשר שכבת הקרח הצפונית אליה במעלת רוחב.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'נראה לי שהשטח גדל בצורה ליניארית ולא בחזקת 2'
נראה לי שהשטח גדל בצורה ליניארית ולא בחזקת 2
28/12/2012 | 21:54
5
238
עם כל הדרמה של מעלה מהקוטב לפי

ds = 2*π *R *sin(α) *dα

כאשר
ds תוספת השטח
dα תוספת זוית ברדיאנים
α זוית קו הרוחב כאשר 0 זה בקוטב הצפוני  ו 90 מעלות בקו המשווה ו 180 מעלות בקוטב הדרומי
R רדיוס כדור הארץ
בכל אופן עבור זויות קטנות ( קרוב לקוטב בצפוני והדרומי ) השינוי בשטח הוא בקירוב ליניארי עם הזוית α ( כי sin מתנהג יותר ליניארי ככל שהזות קטנה ).

אגב אינטגרל על הביטוי הזה  מ 0 עד π נותן שטח כדור שרדיוסו R שזה  יוצא 4*π*R²
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'הגדלת השטח, לא הגדלת ההקף.'
הגדלת השטח, לא הגדלת ההקף.
28/12/2012 | 21:57
4
239
הגדלת השטח היא פונקציה של מעטפת כדור, שזה כפי שהראית האינטגרל שנותן תלות בריבוע הרדיוס.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'אתה צודק- יחס השטחים הוא לינארי.'
אתה צודק- יחס השטחים הוא לינארי.
28/12/2012 | 21:59
3
223
והוא גדל ביחס R.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'תיקון טעות בנוסחה'
תיקון טעות בנוסחה
28/12/2012 | 22:44
2
212

ds = 2*π *R² *sin(α) *dα

ה R צריך להיות בריבוע
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'אז זה כן בריבוע'
אז זה כן בריבוע
28/12/2012 | 23:06
1
102
לצפיה ב-'אבל עדין יוצא שתוספת שטח היא ביחס ישר'
אבל עדין יוצא שתוספת שטח היא ביחס ישר
29/12/2012 | 08:16
128
לתוספת הזוית ( עבור זויות קטנות כלומר קרוב לקוטב ).  בנוסחה ה R ( רדיוס כדור הארץ ) הוא קבוע .
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'טוב לי לפחות לא חידשת'
טוב לי לפחות לא חידשת
28/12/2012 | 21:30
3
327
צפיתי במספר תוכניות בערוצי המדע שבה כל המומחים מסכימים שתנודתיות חזקה בטמפרטורה לכאן ולכאן מבשרות על שינוי אקלימי. לפני המינימום של מאונדר היתה תקופה בה הקוטב הצפוני היה חפשי לגמרי מקרח
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'וחוצמזה מה יהיה עם אל גור? איפה הרחמנות'
וחוצמזה מה יהיה עם אל גור? איפה הרחמנות
28/12/2012 | 21:32
2
118
לצפיה ב-'ובהזדמנות זו אפשר גם לתת קרדיט לפרופ ניר שביב'
ובהזדמנות זו אפשר גם לתת קרדיט לפרופ ניר שביב
28/12/2012 | 21:44
1
172
לצפיה ב-'ניר שביב הוא מקור ההשראה שלי.'
ניר שביב הוא מקור ההשראה שלי.
28/12/2012 | 21:52
377
המחקרים שלו בתחום, היו היחידים שהעניקו את האמונה שזה "בסדר" לחקור את התחום הזה, מבלי להחשב ל"משוגע" (והנה בן שפירא מוכיח את טענותי למה התחום הזה הרחיק חוקרים).
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'תודה על המידע יניב! '
תודה על המידע יניב!
28/12/2012 | 21:33
98
לצפיה ב-'שאלה '
שאלה
28/12/2012 | 21:50
9
218
מקריאת הדברים (קראתי פעם אחת, וכמובן שאני לא מומחה), היה אפשר להבין, לפחות במובלע,
שההתחממות בעשורים האחרונים היא תוצאה של פעילות השמש.

האם הבנתי נכון?
האם לפי הדברים שלך ההתחממות של העשורים האחרונים נגרמה כתוצאה מפעילות השמש
ולא כתוצאה ממעשי ידי אדם (תיעוש, הגדלת ריכוז גזי חממה וכו'.)?

אני מניח שתשובה אפשרית שלך תהיה: חלק שמש וחלק מעשי ידי אדם.
במקרה כזה, השאלה היא מה הוא החלק של כל אחד מהגורמים בהתחממות של העשורים האחרונים (או המאה האחרונה)?
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'לדעתי, רוב העליה היא מהשמש, מעט מהאדם.'
לדעתי, רוב העליה היא מהשמש, מעט מהאדם.
28/12/2012 | 22:01
8
282
אבל אין לי מושג בדיוק כמה כל אחד.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'תודה '
תודה
28/12/2012 | 22:07
7
135
האם מידת ההשפעה של השמש על ההתחממות היא לא דבר שיודעים להעריך על סמך מדידות/תצפיות/חישובים באופן דומה
ליכולת לחזות (כפי שתיארת) את הירידה הצפויה בטמפ' עם השתנות בפעילות השמש?
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'אני זוכר משהו מ2004 על השמש- דווקא לגבי שיא'
אני זוכר משהו מ2004 על השמש- דווקא לגבי שיא
28/12/2012 | 22:49
1
223
אני טועה?
אולי בגלל זה מאוד היה פופולרי בזמנו להגיד דווקא שיש סיכוי שהטמפ' הגלובאלית תמשיך לעלות אם לא תהיה עצירה כפי שקרה מאז 2008.
בכל מקרה גם אם נכנסנו למעיין מינימום קשה לי להאמין שזה יהיה ממושך אבל נחיה ונראה.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'זאת נק' חשובה לדיון.'
זאת נק' חשובה לדיון.
28/12/2012 | 23:14
202
אף אחד לא מבטיח שהמחזור הבא, קרי מחזור 25 לא יחזור לסדרו, והכל יתנהג כרגיל.
הניסיון ההיסטורי מלמד, שכל פעם שהשמש התחילה "לעשות קונצים" כמו עכשיו, הם נמשכו לפחות 3-4 מחזורים שלמים עד שהמצב "הסתדר".
לכן ההנחה שלי שגם מחזור 25 ו-26 לכל הפחות, יהיו מאוד חלשים, אבל זה הסק לפי ההיסטוריה, ולא על סמך ידע מתקדם בהליו-פיזיקה (תחום בחיתוליו).
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'את ההתחממות הישירה יודעים יופי לחשב מזמן'
את ההתחממות הישירה יודעים יופי לחשב מזמן
28/12/2012 | 23:11
4
190
וכפי שציינתי, העלייה בשטף השמש הכוללת של 0.3% = 0.4 מ"צ הבדל בין שיא למינימום שמש.

ההבדל הוא, שדווקא השינוי בקרינת ה-UV מפעיל מנגנון "עקיף" שמשפיע הרבה יותר על הטמפ' הגלובלית מאשר השינוי במאזן הקרינה.

כלומר, האנרגיה של ה-0.3% הזאת לא גדולה מספיק כדי לחמם את כדור הארץ ב-3-4 מ"צ, אבל היא כן מספיק חזקה להפעיל "מתג" אקלימי בדמות ה-NAO, שכן מסוגל להביא לשינויים הדרמטיים הללו בעקיפין.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'כן, הבנתי שאפשר לחשב את ההתחממות הישירה.'
כן, הבנתי שאפשר לחשב את ההתחממות הישירה.
29/12/2012 | 10:29
3
102
והבנתי שהיא לא מנבאת את (כל) ההשפעה ה"אמיתית" על כדור הארץ.
השאלה היא עד כמה יודעים לחשב (או להעריך) את ההשפעה (הישירה והלא ישירה) של פעילות השמש
על הכדור הארץ?
אני יכול להבין מהתשובות שלך שעוד לא יודעים לקבל הערכה מספיק טובה?
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'את הישירה יודעים די טוב.'
את הישירה יודעים די טוב.
29/12/2012 | 13:42
2
111
את העקיפה,שוברים ת'ראש כבר כ-100 שנים, ולא ממש מצליחים עד עכישו בצורה טובה.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'אוקיי. תודה. שאלה אחרונה '
אוקיי. תודה. שאלה אחרונה
29/12/2012 | 14:11
1
78
טוב, לא מתחייב שאחרונה, אבל בכל זאת:

כתבת שב- 120 השנים האחרונות (כלומר, החל מסביבות 1890) הטמפ' הגלובלית עלתה ב- 0.8 מעלות צלזיוס.
השאלה: בכמה מעלות הטמפרטורה היתה צפויה לעלות (במהלך 12 עשורים אלה) הודות להשפעה הישירה של השתנות פעילות השמש?
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'ההשפעה הישירה מתחלקת ל-2'
ההשפעה הישירה מתחלקת ל-2
29/12/2012 | 14:17
105
1- השפעה ישירה בין שפל לשיא מחזור = 0.4 מ"צ כל 11 שנים.
2- הבדל בין שיאי המחזורים, קרי המקסימום המודרני, יכול להסביר בצורה ישירה אולי 0.1-0.2 מ"צ מההתחממות מה-120 שנים האחרונות.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'מה זה בדיוק NAO ? לא הצלחתי להבין'
מה זה בדיוק NAO ? לא הצלחתי להבין
28/12/2012 | 23:09
13
116
לצפיה ב-'NAO- התנודה הצפון אטלנטית.'
NAO- התנודה הצפון אטלנטית.
28/12/2012 | 23:17
12
470
"על הנייר" זה מדד שנקבע לפי החוזק של השקע האיסלנדי והרמה האזורית באוקיאנוס האטלנטי.
ב"תכל"ס"- זה אומר לנו כמה "דרומה" אוויר מהקוטב גולש, או כמה "עמוקים" האפיקים יורדים.

כמובן שזה ככה על קצה הלשון, אני משוכנע שיש מידע וקישורים לניב.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'שזה אומר חורפים גשומים וקיצים נעימים ?'
שזה אומר חורפים גשומים וקיצים נעימים ?
29/12/2012 | 00:59
11
168
לצפיה ב-'חורפים מושלגים, וקיציים קרירים וגשומים.'
חורפים מושלגים, וקיציים קרירים וגשומים.
29/12/2012 | 01:21
10
461
ירידה של 0.5 מעלה ב-1992 הביאה שלגים לגובה 200-300 מטר בחורף, וקיץ קריר לאחר מכן עם מספר אירועי גשם.
אם נדמיין ירידה של "רק" 1 מעלה (נניח שהיה אמור להיות 2-, אבל גזי החממה ממתנים את הירידה לכדי רק מעלה אחת), אז יתכן ומדובר על חורף עם שלגים קבועים במישור החוף, וקייצים עם אירועי גשם על בסיס קבוע.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'יניב המון תודה!'
יניב המון תודה!
29/12/2012 | 04:27
164
זה עדיין נראה דיי מדע בדיוני כל העסק הזה, אבל מי יודע...
קודם שנעבור את החורף הזה בלי יותר מדי עוגמות נפש.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'תביאו לי קפה ומאפה ועידן קרח בצד '
תביאו לי קפה ומאפה ועידן קרח בצד
29/12/2012 | 12:22
102
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
29/12/2012 | 14:19
6
237
כתבת שיתכן ומדובר על חורף עם שלגים קבועים במישור החוף, האם מדובר על החורף הזה או על השנים הקרובות ?
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'אולי בעשור הבא.'
אולי בעשור הבא.
29/12/2012 | 17:18
5
118
לצפיה ב-'בהנחה ובאמת תהיה ירידה גלובלית של מעלה'
בהנחה ובאמת תהיה ירידה גלובלית של מעלה
29/12/2012 | 19:41
4
191
נראה לי קצת קיצוני שלגים קבועים במישור החוף.

כדי שדבר כזה יקרה באופן קבוע ולא באירוע חריג קיצוני פעם ב - צריך שהים התיכון יתקרר משמעותית. לא במעלה... בנוסף, אם ירידה של מעלה גורמת לשלגי חורף בחוף, הדבר היה אמור להתרחש במאות הקודמות, קל וחומר בשתי תקופות המינימום. חיו אנשים במישור החוף בארץ אז(אמנם מעט, אבל חיו) יש תיעוד מהם על תקופה כזאת?
וגם, אם באמת מישור החוף היה חוטף קבוע שלגים כבדים בחורף, הינו רואים את ההשפעה של זה על הצומח במישור החוף, יש עצים וצמחים שגדלים במישור החוף ולא היו יכולים לשרוד תקופות כאלה.
שוב, זה לעניות דעתי וממה שאני מכיר.. אשמח אם מישהו שמכיר את הנושא ירחיב קצת
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'זה לא עובד כ"כ פשוט.'
זה לא עובד כ"כ פשוט.
29/12/2012 | 21:47
3
173
ירידה של 1 מ"צ גלובלית, ממש לא אומרת שבישראל בממוצע יתקרר רק ב-1 מ"צ.
למעשה איזורי המשווה כמעט ולא מתקררים, או שיתכן שחצי כדה"א הצפוני שמושפע מה-NAO יתקרר, בעוד חצי כדה"א הדרומי יתחמם.

דוגמא קלאסית לכך היא פינטובו, בו כדה"א התקרר בחצי מעלה, ואז החורף בישראל היה הרבה יותר קריר ממעלה, וגם הקיץ.

אני גם מחפש תיעוד היסטורי בישראל למינימום מאונדר, ולצערי לא מצאתי, אשמח אם מישהו יעלה מידע.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'יש לך תיעוד היסטורי על מינימום דלתון בא"י?'
יש לך תיעוד היסטורי על מינימום דלתון בא"י?
29/12/2012 | 23:59
2
123
מה היו ההשפעות שלו על מזג האויר בארץ והאם באמת ירדו שלגים במישור החוף בכל חורף כדבר בשגרה?
זה בהחלט נושא מרתק, ישר כח!

מזג האוויר >>
לצפיה ב-'לצערי לא. אין לי נתונים מישראל ממינימום דלתון'
לצערי לא. אין לי נתונים מישראל ממינימום דלתון
30/12/2012 | 15:34
1
100
או מאונדר.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'לדעתי חייב להיות'
לדעתי חייב להיות
30/12/2012 | 18:35
75
יש מחקרים שמבוססים על הרבדת שכבות סחף בים המלח ובאגם הלשון ההיסטורי. כמו כן
דנדרוכרונולוגיה = מחקר על שינויים אקלימיים שמתבסס על טבעות גידול של עצים וכו'
אני זוכר את זה מלימודי תואר שני בפרה היסטוריה . לפני 20 שנה....
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'נשמע מפתה'
נשמע מפתה
29/12/2012 | 22:40
43
לצפיה ב-'תודה על ההשקעה!'
תודה על ההשקעה!
28/12/2012 | 23:47
144
כתוב מצוין ומאוד מעניין.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'אין מלים .'
אין מלים .
28/12/2012 | 23:54
155
נו חשבתי שאני מלומד פעם ....    כל הכבוד על  החשיבה המקורית  אתה לא מפסיק להפתיע .
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'תודה רבה על המידע!'
תודה רבה על המידע!
29/12/2012 | 03:45
52
לצפיה ב-'איך ידוע לכמה זמן המינימום ימשך ?'
איך ידוע לכמה זמן המינימום ימשך ?
29/12/2012 | 13:47
1
128
בעצמך אמרת שמבחינת תצפיות זה קרה פעמיים מאז שהתחילו למדוד את מחזורי כתמי השמש.
ומבחינה תאורטית לא יודעים לכמה זמן המינימום ימשך.
בנוסף יש בטח עוד גורמים שמשפיעים על האקלים שלא לוקחים מספיק בחשבון.
ובסוף יכול לצאת מינימום של 10 שנים עם ירידה של 0.2 מעלות.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'למעשה יש 5 תקופות מינימום מתועדות בהיסטוריה.'
למעשה יש 5 תקופות מינימום מתועדות בהיסטוריה.
29/12/2012 | 14:14
425
2 מהן ע"י תצפית שמש ישירה, יתר ה-3 ע"י בדיקת פחמן 14, והצלבתו ל-2 המינימות המוכרות.

כמה ימשך? שאלה טובה, את התשובה ניתן להסיק מניסיון העבר, שמינימות שמתחילות, נמשכות לכל הפחות 3-4 מחזורים = 33-44 שנים במקרה הרע.
וכמו שציינת, יתכן ופליטת גזי החממה במאה ה-20, תמתן ירידה בטמפ' עקב מינימה סולארית, ולכן גם ציינתי שיתכן ונקבל רק "צינון" ולא "קירור", למרות שגם במקרה של "צינון", עדיין מדובר בירידה של 1 מ"צ, שזה פינטובו 2X.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'תודה יניב! יש לך אולי מאמר מסכם על כך?'
תודה יניב! יש לך אולי מאמר מסכם על כך?
29/12/2012 | 14:08
119
משהו משלך או של חוקרים?
תודה מראש
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'אגב,מדען רוסי בכינוס שהתקיים ברוסיה,כינוס שבו'
אגב,מדען רוסי בכינוס שהתקיים ברוסיה,כינוס שבו
29/12/2012 | 15:07
1
259
כל מיני פרופסורים,ומדענים אשר כל אחד מהם מומחה בתחומו,(לפני כשנתיים) אמר חד משמעית בכינוס וסתר לחלוטין את דברי קודמיו לגבי ההתחממות הגלובלית אנחנו נמצאים בפיתחו של "עידן קרח קטן" כל הנתונים והסימנים מראים שזה מה שהולך לקרות בשנים הקרובות.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'תודה רבה! מעניין מאוד '
תודה רבה! מעניין מאוד
29/12/2012 | 16:28
49
לצפיה ב-'ערך כלכלי'
ערך כלכלי
29/12/2012 | 16:02
1
159
יניב שלום
באיזה מידה המודל שלך מדייק, מפני שאם התרחיש הוא נכון יש לו ערך כלכלי עצום. אפילו על האדם הפשוט. אתן דוגמה לי שי בריכה טיפולית שמחוממת מאוד ועמדנו לעשות השקעה באנרגיה סולרית. אבל אם ירד גשם בקיץ או יהיו באופן יחסי לעכשיו הרבה עננים אנרגיה סולרית לא תהיה כלכלית.

למעשה השאלה שהייתה צריכה להישאל איך שינוי מסיבי במזג באויר לאור העבר ישפיע על אזור הים התיכון.

תודה
נאוה
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'ההערכות הן לא לפי מודל. אלא נתונים היסטוריים'
ההערכות הן לא לפי מודל. אלא נתונים היסטוריים
29/12/2012 | 17:24
138
לצפיה ב-'ואיך להערכתך זה ישפיע על העולם?'
ואיך להערכתך זה ישפיע על העולם?
29/12/2012 | 19:06
2
126
מבחינה חקלאית - אלו איזורים יהפכו ללא מתאימים לחקלאות עקב טמפרטורה נמוכה מדי, ואלו יהפכו למתאימים? מה לגבי דגנים / תירס?
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'מדוע שהוא יגיד לך ולא ישקיע בעצמו בחוזים'
מדוע שהוא יגיד לך ולא ישקיע בעצמו בחוזים
29/12/2012 | 21:10
1
108
בחוזים הרלבנטים בבורסת שיקגו?
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'זו לא הייתה מגמת השאלה'
זו לא הייתה מגמת השאלה
29/12/2012 | 22:04
85
מי שרוצה לבזבז את כספו בספקולציות, יעשה זאת בלי קשר.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'רבה יניב.יש לי '
רבה יניב.יש לי
29/12/2012 | 19:25
4
124
יניב, אתה תותח! אפילו אני הצלחתי להבין..........
מאוד מעניין,ובאופן אישי- לי נמאס מהקייצים החמים והלחים שלנו, וגם עצם המחשבה של סקי בכרמל עושה לי שמח ב-.
גם לי יש שאלה- אתה יכול להגדיר "על המפה" את גבולות האיזורים הסאב-פולאריים שיושפעו, ולדרג את ההשפעה?
שוב, המון תודה,
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'אין לי איך לדרג במדוייק את ההשפעה.'
אין לי איך לדרג במדוייק את ההשפעה.
29/12/2012 | 19:52
3
192
אבל גם אין צורך בכך, בשביל הבנת התהליך הכללי.
עצם העובדה שמשטחי הקרח יגדלו וידרימו, תגרור ירידה בטמפ' בכל העולם, כלומר אנחנו נצטרך לראות קודם כל את אירופה מתקררת, ורק אח"כ נהנה מהירידה באלבדו של משטחי הקרח שלהם.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'שאלה לגבי תקופות המינימום'
שאלה לגבי תקופות המינימום
29/12/2012 | 22:57
2
117
זה נכון שהצטברו משטחי קרח באזור הבלקן עד מזרחית לים הכספי?
לא ראיתי יותר מדי תיעודים לזה, זה נכון לתקופות הקרח הקטנות או לתקופה היותר משמעותית שהיתה לפני 10,000 שנים?
כמה זמן נמשך מה שהיה לפני 10,000 שנה? יש לך מידע לגבי זה?
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'אתה שואל על "עידן הקרח הקטן"? או עידן הקרח?'
אתה שואל על "עידן הקרח הקטן"? או עידן הקרח?
30/12/2012 | 15:35
1
59
לצפיה ב-'לדעתי זה יותר רלוונטי למה שהיה לפני 10,000שנה'
לדעתי זה יותר רלוונטי למה שהיה לפני 10,000שנה
30/12/2012 | 18:23
35
לצפיה ב-'למרות שאינני דתי לפי בדיקה של ספרי דת עתיקים'
למרות שאינני דתי לפי בדיקה של ספרי דת עתיקים
30/12/2012 | 10:29
1
193
הספרים של האשורים,ההודים וגם התנ"ך יש עדויות בכל הספרים הללו לאירועי אקלים קיצוניים. המפורסם מכולם הוא המבול שמוזכר בשלושתם.
אם ניקח מצב שיתכן שחלק מהתנ"ך מבוסס על אירועים היסטוריים (בלי קשר לאמונה בסוג האלוהים , אלא רק בתור מקור היסטורי) אנו רואים שהאקלים בארץ ישראל היה פלוס מינוס כפי שהוא היום.
עונת הגשם הממוצעת לפי התפילות היא בין סוכות לפסח , כמו בימינו , כאשר מפעם לפעם יש שנים גרועות יותר ובצורות ויש גלים עם שנים טובות יותר.
כמו כן מוזכר גם גשם וברד בחודש סיוון (כמעט קיץ) וזה קורה גם בימינו.

פרט לכך גם סיפרי היסטוריה החדשניים יותר מהאלף האחרונה ואפילו מהמאות האחרונות לא מציינות אקלים או אירועי אקלים קיצוניים בארץ ישראל בשנים של עידן הקרח הקטן (שהסתיים לפני פחות מ-200 שנה).
עכשיו השאלה היא האם באמת עוד תקופת קיפאון באמת תשפיע על ישראל גם בעתיד או ש-1950ו-1992היו שנים קיצוניות אך לא קשורות לעידני קור גלובליים.
מה שעוד מעניין זה שלמרות שיש עדויות מאירופה וצפון אמריקה על עידן הקרח הקטן (והשנה ללא קיץ) אין אף עדות מהמזרח התיכון על שנים רצופות עם אירועים קיצוניים.

למרות שאני מאמין שההתחממות הגלובלית , אין לה כל קשר לתעשיה (ומדהים שהמוני מדענים כן מאמינים לכך ואפילו נתנו פרס נובל לאל גור ותיאוריית השקר שלו על הסיבות להתחממות כדור הארץ) אלא קשורה למחזורי שמש , מעניין אם בכלל תשפיע על מזג האויר בארץ לאורך שנים (ולא רק על ארוע חד שנתי).
מאחר ורובינו נהיה כאן בעשור הקרוב וגם בזה שאחריו , נוכל גם לדעת אם יש צדק בדברים.

ויותר חשוב , כל הכבוד ומלוא ההערכה למחקר על השפעת השמש.  כמה שנים עוד נשאר לה?????
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'יש עדות של שלג שנמשך שבוע בירושלים'
יש עדות של שלג שנמשך שבוע בירושלים
30/12/2012 | 13:52
145
במאה ה18. לגבי השנה ללא קיץ באמת מוזר שאין עדויות. אולי פשוט לא דווחו.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'תאוריה יפה, אבל'
תאוריה יפה, אבל
30/12/2012 | 15:08
10
189
1)לפי ויקפדיה השנה הכי קרה במיני עידן הקרח בשנת 1816
"השנה ללא קיץ" היה בסך הכול 3 מעלות יותר קר בשיא המיקום
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%A0%D7%94_%D...

2) לפי ויקפדיה בתמונה שם, באותו שנה מחוץ לאירופה לא היה כמעט יותר קר מהרגיל ספציפית בארץ היה 0 שינוים משנה רגילה

3)בשנת 2010 היה כאן בארץ 2.5 מעלות יותר חם מהממוצע, מה שלא כ"כ תואם  את הציפיות לפי התיאוריה שלך, כיוון שמדובר אחרי שלש שנים ללא כתמים
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/197/864.html
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'בלבלת קצת בכל הנתונים...'
בלבלת קצת בכל הנתונים...
30/12/2012 | 15:32
9
191
1- "שנה ללא קיץ" אמנם אירע במהלך מינימום דלתון ("מיני עידן הקרח" הוא מינימום מאונדר ב-1650, לא 1800), אך הוא דווקא משוייך להתפרצות הר הגעש "טמבורה", שהיה פי 10 יותר חזק מהר הגעש "פינטובו".
אני לא מדבר על התקררויות געשיות נקודתיות בזמן, שהשפעתן שנה-שנתיים, אלא על מינימות סולאריות שנמשכות עשרות שנים.

2-ראה תשובה ל-1.

3- עשית "מישמש" של כמה דברים:
א- הטמפ' בארץ לא מהווה מדד לטמפ' הגלובלית.
ב-מדובר בתהליך של עשור לכל הפחות עד שההתקררות מורגשת בקווי הרוחב שלנו, בשנים הראשונות ההתקררות מתחילה בצפון אירופה, ורק לאחר מספר שנים קרות שם, שמשטחוי הקרח גדלים, אז מתחילה ירידה בטמפ' הגלובלית, וההשפעות מתחילות להיות משמעותיות.
שנת 2010 הייתה אחת השנים הקרות ביותר באירופה, אבל בכל מקרה זה עוד מוקדם מידי... שכן כעת אנחנו ב"מקסימום" של המחזור העלוב 24, והאפקט המשמעותי יתחיל רק בסופו של מחזור 24, קרי לקראת 2015-2016 החורפים יתחילו להתקרר באירופה, בתקווה שאנחנו באמצע העשור הבא נתחיל לקצור את הפירות.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'עדיין מאוד תמוה '
עדיין מאוד תמוה
30/12/2012 | 16:17
8
128
כי לפי התמונה הנ"ל בשנת 1816 מחוץ לאירופה היה שנה רגילה במונחים של 1970-2000 למרות ההר געש, ואפילו במרכז מערב אירופה היה רק 3 מעלות קר יותר

ולפי  דבריך שבשנים הללו היה 2 מעלות קר מלפני כן, וכיום חם ב 0.8 מעלות מהרגיל, יוצא שמלכתחילה בשנים ההם היה יותר קר ב3 מעלות משנות 1970-2000

מה שאומר שהשנה 1816  היה יוצא דופן והוא היה  חם בכשלוש מעלות מחוץ לאירופה  , ואפילו  במרכז מערב אירופה היא רק היתה שווה לשנים בזמן ההוא, אז למה הרעש שמכנים אותה" שנה ללא קיץ"

אתה קראת למעלה לשנות ה 1800 "מיני עידן קרח" , אבל בכל מקרה הטרמינלוגיה לא ממש משנה

מסקנה
או שהתמונה בויקי לא נכונה
או שבשנים האלו לא היה קר מכיום ב 2.8 מעלות בכל העולם (אולי אולי באירופה)
או שהשנה ללא קיץ היה דוקא שנה  חמה בכל העולם חוץ מבאירופה
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'זה אפילו מאוד תמוה-כי החישוב לא כזה פשוט.'
זה אפילו מאוד תמוה-כי החישוב לא כזה פשוט.
30/12/2012 | 17:17
6
128
עלית על תוצאה יפה, רק שהמסקנה לא נכונה בשל חישוב שקשה לי להאמין שאתה מכיר.

הר געש עושה הרבה "באלגן" באטמוספירה, והשפעתו תלויה מאוד במיקומו.
לדוגמא, הר געש פינטובו גרם לקירור בממוצע העולמי של 1/2 מ"צ, אך אירופה דווקא התחממה באותו החורף.
איך?
הר געש גורם ל-2 תופעות עיקריות:
1- קירור הקרקע שנמצאת מתחת לען האפר הולקני, שפועל כמו חלון הצללה.
2- חימום הסטרטוספירה, היכן שהקרינה נבלעת (הרי שקרינה שלא הגיעה לקרקע = נספגה בענן הוולקני = הביאה לחימום הענן בסטרטוספירה).

חימום הסטרטוספירה משפיע על ה-NAO, וההפשעה תלויה במיקום החימום.
הר געש פינטובו לדוגמא, גרם לחימום הסטרטוספירה מעל איזור קו המשווה-ישראל = הגדלת הגרדיאנט בין הקוטב למשווה = עליה חדה ב-NAO = התחממות באירופה.
מאידך, בקרקע הקירור השפיעה על קו המשווה-ישראל, ולכן כאן חווינו חורף מאוד קר (הרבה יותר קר מ-1/2 מ"צ), ואירופה חוותה חורף חם.

הר הגעש טמבורה הוא סיפור אחר לגמרי...
הוא היה כ"כ חזק, עד שכמעט כל הסטרטוספירה הייתה מכוסה בענן האפר, ולא רק תחום כמו קו המשווה-ישראל, ולכן מחד כל העולם התקרר תחת צל הענן בקרקע, אך ה-NAO דווקא ירד, בשל הקטנת הגרדיאנט בין קו המשווה לקוטב = איזור מזרח אירופה וצפ' אסיה דווקא חוו חימום.
ישראל אגב, לא מופיעה במפות הללו, אך תוכל לראות את צפון אפריקה, שהיתה קרה כמעט במינוס 2 מ"צ מהממוצע, וסביר להניח שיראל חוותה גורל דומה, שכן תחום השפעת החימום של NAO שלילי, מופסק להיות מורגש בישראל, ויותר משפיע של צפ' אסיה ומז' אירופה.

לכן צריך להזהר להסיק מסקנות ממפה שמראה תחום קטן כ"כ, ולומר מה ההשפעה מחוץ לתחומי המפה.
וכדי להבין למה חלק מהאזור הממופה כן התחמם, צריך קצת יותר ידע מתקדם באקלים, כדי להבין את יחסי הכוחות בין קירור הקרקע, לחימום הסטרטוספירה לבין השפעה על ה-NAO ולבין פיזור החום/קור בקרקע.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'מפת אנומליה חורף 2009-2010'
מפת אנומליה חורף 2009-2010
30/12/2012 | 17:29
1
191
כדי להקל על להבין איפה היה קר, לקחתי ממוצע של 1980-2000.
שים לב לחורף הקר באירופה, וזאת למרות שישראל הייתה עם 2 מ"צ מעל הממוצע.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'חורף 1991-1992.'
חורף 1991-1992.
30/12/2012 | 17:32
194
לפי ממוצע 1960-1995.
שים לב שצפ' אירופה דווקא התחממה, וישראל מתקררת.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'כנראה אתה צודק ברוב דבריך'
כנראה אתה צודק ברוב דבריך
30/12/2012 | 21:22
2
96
אבל שוב נראה לי שטעית
1) ישראל לפחות צפונה, כן נראית במפה (כשמסתכלים ביחס לקפריסין נראה בבירור שלפחות קצה הצפוני של ישראל נמצאת במפה )
ומה שנראה מהמפה שהיה רגיל ולא קר בכלל, וקשה מאוד להאמין שהיה שינוי משמעותי בין מרכז הארץ לצפונה

2) במפה שהבאת של 1991 רואים שם שישראל לא היה קר יותר ממקסימום 0.2 , ולא כדבריך שהיה הרבה יותר קר מ0.5
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'לא ברוב, כנראה בכל'
לא ברוב, כנראה בכל
30/12/2012 | 21:50
1
137
1- לא רואים את ישראל במפה, מה שנראה זה צפון לבנון.
בגרדיאנט טמפ' חריף כ"כ, גם 100 ק"מ משמעותיים, במיוחד לאור העובדה שקו ה-0 נמצא בלבנון.
בכל מקרה זה חסר משמעות, מהסיבות שציינתי, שספציפית בשנה הזאת, ה-NAO "התחרפן", וגם אם היה קר בישראל או חם יותר באותה התקופה, זאת השנה-שנתיים הכי לא מייצגות בגלל השינויים החדים ב-NAO שגרם הר געש טמבורה.

2-נכון, לכן ציינתי שביצעתי ממוצע לפי שנים ספציפיות, בתמונה שהעלית לא היה מדובר בממוצע הסטנדרטי.
המספר של -0.5 עולמי (לא ישראל, ישראל הייתה קרה יותר, בתמונה הבאה  לפי ממוצעי 1950-1980 שהם ה"סטנדרט"), וישראל לפי הסטנדרט הייתה כמינוס 1-1.5 מ"צ.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'הודעה מספר 166614704 '
הודעה מספר 166614704
<< ההודעה הנוכחית
30/12/2012 | 21:51
957
לצפיה ב-'גם במזרח ארה"ב היה חורף קל ב-91'-92'. הייתי ש'
גם במזרח ארה"ב היה חורף קל ב-91'-92'. הייתי ש
31/12/2012 | 08:03
54
שם באותה התקופה וקינאתי בחורף הישראלי.
לעומת זה ב-1993 היה חורף מושלג וקר בניו יורק. מינוס 18 מעלות במרץ לדוגמא וסופות שלג גדולות.
ינואר עד מרץ 1993 היו מושלגים מאוד. במנהטן עומק השלג בצידי המדרכות והכבישים הגיע ליותר ממטר.

הר פינטובו לא השפיע על ארה"ב ב-1992.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'גם במזרח ארה"ב ובסין היה קר מהרגיל'
גם במזרח ארה"ב ובסין היה קר מהרגיל
30/12/2012 | 19:41
41
לצפיה ב-'הירידה בטמפ' מאז השינוי בשמש מ-2007'
הירידה בטמפ' מאז השינוי בשמש מ-2007
30/12/2012 | 17:37
13
240
שימו לב, בדיוק לפי ההסבר, כיצד קודם כל צפ' אירופה מתחילה להתקרר.
הממוצע להשוואה מהשנים 1980-2010.
כלומר ההתקררות כבר החלה!
כעת נותר לה להמשיך כמה שנים, שאירופה תמשיך לקפוא, שהקרח יתחיל להווצר מחדש, בתקווה שהקור הזה יגיע אלינו בהמשך.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'אפשר להפיק את המפות האלה בתצוגה פולארית?'
אפשר להפיק את המפות האלה בתצוגה פולארית?
30/12/2012 | 17:42
3
96
לצפיה ב-'הנה הקישור + מודל גלובלי להרצות אישיות.'
הנה הקישור + מודל גלובלי להרצות אישיות.
30/12/2012 | 17:54
2
134
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/maps/

http://data.giss.nasa.gov/modelE/

לא ראיתי תצוגה פולארית, אבל זה אתר ענקי, ואני משוכנע שלפחות על חלק מהנתונים (נניח מ-1950) תוכל גם למצוא תצוגות אחרות, צריך לחפור טוב טוב, יש הרבה פניני זהב למצוא שם.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'כן, אפשר פולארי.'
כן, אפשר פולארי.
30/12/2012 | 17:58
1
155
בקישור הראשון, באופציה:
Projection type
תבחר ב-
Polar
מזג האוויר >>
לצפיה ב-''
30/12/2012 | 17:58
9
לצפיה ב-'למה יש התחממות בקנדה ?'
למה יש התחממות בקנדה ?
30/12/2012 | 17:48
1
117

ולמה לעזאזל יש התחממות אצלנו ? ומה מבטיח שההתקררות אכן תגיע אלינו  במידה והתהליך ימשך?
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'ללא ירידה באלבדו, לא מרוויחים בלי "לשלם".'
ללא ירידה באלבדו, לא מרוויחים בלי "לשלם".
30/12/2012 | 18:04
144
חוק שימור האנרגיה, אם מה שנכנס = למה שיוצא (אלבדו ללא שינוי), וה-NAO "מושך" את הקור לאירופה, מישהו אחר ישלם במחיר של התחממות (תנחש מי?)
אך ברגע שהמגמה תמשך, משטחי הקרח שיגדלו בהדרגה, יביאו לשינוי באלבדו, ואז עדיין ישראל תהיה יותר חמה מאירופה, אך שניהם ככלל יתקררו יותר ממה שהיו שנים קודם לכן.

לכן שוב אני מדגיש, ה-NAO לא ישחק כאן תפקיד בישראל בצורה ישירה, אך הקירור שהוא מביא לאירופה, יביא להגדלת הקרח, בעוד החימום בישראל, לא יביא להמסת שום קרחון רציני שאני יודע שיש כאן, או בקווי הרוחב שלנו, ולכן בסה"כ תחול ירידה באלבדו, למרות שמאזן האנרגיה משתווה, ועם האלבדו יחולו שינויים במזאני הקרינה, שהם אלו שיביאו לקירור גלובלי.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'ואגב - יש קורלציה מעניינת ומוזרה במפות '
ואגב - יש קורלציה מעניינת ומוזרה במפות
30/12/2012 | 17:57
3
115

בכל מפות האנומליה בטמפרטורה שהבאת, יש קורלציה ממש גבוהה בן ישראל לחצי האי לברדור ומפרץ הדסון בקנדה, וקורלציה הפוכה ביננו לצפון אירופה, רוסיה, והאיזור המיד-אטלנטי בחוף המזרחי.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'ראה תשובתי ממקודם. חוק שימור אנרגיה.'
ראה תשובתי ממקודם. חוק שימור אנרגיה.
30/12/2012 | 18:08
2
129
בכל המפות שהבאתי, מי שגרם לשינויים היו שנות קיצון ב-NAO.
2010- NAO שלילי קיצוני.
1992- NAO חיובי קיצוני.
2007-2011 NAO במגמת ירידה קיצונית עקב הירידה בפעילות השמש.

ו-NAO לא משנה את כמות האנרגיה בכדור הארץ, הוא פשוט מפזר אותה בצורה "מגעילה" לישראל.
אבל הצורה הזאת, היא בדיוק זאת שתבטיח התפתחות קרחונים בעתיד, במקום הכי "שווה" מבחינת אלבדו, ושינוי באלבדו כן כבר ישנה את מאזן האנרגיה, וה-NAO ימשיך לבצע פיזור סלקטיבי במקביל.
אנחנו האחרונים בתור.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'מה שאתה אומר, דווקא מתאים לעדויות ההיסטוריות '
מה שאתה אומר, דווקא מתאים לעדויות ההיסטוריות
30/12/2012 | 19:51
1
116

בארץ.

פעם בדקתי את הנושא, כמובן שאין מדידות טמפרטורה מאותה תקופה, אולם מהעדויות ההיסטוריות לגבי ארץ ישראל עולה תופעה מעניינת.

בתקופת מינימום מאונדר עצמו ( במאה ה17)  - אין עדויות מיוחדות  על  חורפים קיצוניים בארץ.

אולם דווקא  לקראת סיום התקופה וחידוש פעילות השמש בהדרגה - יש שפע של עדויות על חורפים חריגים במאה ה18 .

חורפים כמו 1708 , 1742 1788  - היו  קרים ומושלגים ברמה שלא מוכרת לנו בעת החדשה, ומעל כולם התעלה חורף 1754 עם 45 ימי שלג, כולל שלג בערב שבועות !!

הסבר אפשרי לכך - עם העליה ממינימום מאונדר, החל הNOA הממוצע לעלות, דוחף יותר ויותר קור לאיזורנו. האלבדו היה עדיין ברמה גבוהה בהרבה מהרגיל => עולם קר מהרגיל.

וכך, רק בשילוב של שני התנאים  קיבלה א"י אקלים קר.

מזג האוויר >>
לצפיה ב-''
30/12/2012 | 20:34
64
וגם השמש חוזרת לעבוד טיפה, מה שיוצר מחדש תנודות ב-NAO = דחיפת מערכות שיקחו את הקור הזה אלינו בצורה שמלווה גם במשקעים.
לכן עדיף לנו מינימום דלתון, שבו עוד היו תנודות בשמש= ב-NAO, מאשר מינימום מאונדר, שיתכן וגרם כאן לרמה סיברית, יותר מאשר מערכות מושלגות.

זאת בדיוק הסיבה שרוב החורפים הגשומים בישראל, מופיעים בירידה משיא מחזורי השמש, שכן במינימום המחזור אין שינוי = ה-NAO סטטי.
במקסימום המחזור = ה-NAO חיובי מידי, ותנודות מביאות אפיקים יחסית לא עמוקים, כי אין גלישה של אוויר קר מהקוטב.
בירידה מהמקסימום = האידיאל עבורינו = גם NAO שלילי (אפיקים עמוקים) וגם תנודות חריפות בשמש = תנודות ב-NAO = בעיטה של הרבה אפיקים כאלה.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'יניב אז מדוע קנדה התחממה בשנים האלו לפי המפה?'
יניב אז מדוע קנדה התחממה בשנים האלו לפי המפה?
30/12/2012 | 19:47
2
80
פרשנות פשוטה של המפה היא שהאפיקים ירדו בתדירות יותר גבוהה מעל אירופה מאשר מעל קנדה.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'ראיתי את התשובה שלך.'
ראיתי את התשובה שלך.
30/12/2012 | 19:54
1
83
מזל שזה מעל אירואסיה כי שטח היבשה שם יותר גדול משטח הקרח שימס בקנדה.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'כעקרונית כל הקוטב יתחמם טיפה. '
כעקרונית כל הקוטב יתחמם טיפה.
30/12/2012 | 20:26
121
כאשר ה-NAO יורד, הקוטב מתחמם טיפה, והסב פולארי מתקרר מאוד.
אבל אין מה לדאוג לגבי הפגיעה באלבדו כתוצאה מחימום הקטבים, מ-2 סיבות:

1-גם חימום של 1-2 מ"צ לא יגרום להמסה מאסיבית, שכן הטמפ' הממוצעות באיזורים אלו נמוכות דיין כדי להשאר מתחת ל-0, גם לאחר חימום כזה.
2-לאחר שיתווספו משטחי קרח סב-פולאריים, האלבדו יעלה, והטמפ' הכללית תרד = גם בקוטב תחול התקררות, עדיין בשל ה-NAO השלילי ההתקררות תהיה פחות מזאת של אירופה, אך באופן יחסי תחזיר את ההתחממות שקדמה לכך, למצב שבו הקטבים היו כאשר ה-NAO היה ניטראלי.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'הודעה מעניינת'
הודעה מעניינת
30/12/2012 | 20:13
100
שלדעתי
צריך לשים אותה ואת הודעות ההמשך כתגובות של יניב
בהודעות נבחרות/מאמרים:
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'האם ואיך זה מתקשר להתקררות זרם הגולף?'
האם ואיך זה מתקשר להתקררות זרם הגולף?
31/12/2012 | 02:05
2
68
ראשית יניב, תודה על המידע ועל ניהול אשכול מרתק.
לפני כשנתייםוחצי דנו כאן על אפשרות שאנו בפיתחו של עידן קרח חדש, וזאת עקב התקררות צפויה של זרם הגולף.
דובר על החורף הקר באירופה מזה 1000 שנים,2011, אבל- כמדומני שהשנה קר יותר באירופה.
זו הכתבה שעליה נסב הדיון:

http://rt.com/news/prime-time/coldest-winter-emerg...
מזג האוויר >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'זה דווקא ימנע את התחממות זרם הגולף.'
זה דווקא ימנע את התחממות זרם הגולף.
31/12/2012 | 23:43
1
29
זרם הגולף, תלוי ברמת המליחות של האוקיאנוס, וכאשר קרחונים נמסים, המליחות יורדת, וכך עשויה לפגוע במסוע זרם הגולף, עד כדי עצירתו.
לכן קירור והרחבת הקרחונים, דווקא תביא להמשך אחזקתו של זרם הגולף, ובהתאמה גם למשיכת אפיקים מעל אירופה במהלך NAO שלילי.
מזג האוויר >>
לצפיה ב-'תודה יניב. הולך להיות מעניין.'
תודה יניב. הולך להיות מעניין.
01/01/2013 | 00:59
12

מזג אוויר בישראל

הודעות אחרונות

17:40 | 20.11.18 tgrt66
15:36 | 20.11.18 אלכס גרנשטיין
14:34 | 19.11.18 ניצן חזר הבייתה
12:49 | 19.11.18 יניב ריז
17:21 | 18.11.18 הפרבולה
11:36 | 18.11.18 ariecohen34
16:56 | 17.11.18 tgrt66
11:50 | 17.11.18 noamro3f
05:59 | 15.11.18 askaba

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ