תחזית NAO אקלימית-עידן הקרח חוזר

טל 2010

New member
יניב המון תודה!

זה עדיין נראה דיי מדע בדיוני כל העסק הזה, אבל מי יודע...
קודם שנעבור את החורף הזה בלי יותר מדי עוגמות נפש.

dcoorhoenn

New member
שאלה

כתבת שיתכן ומדובר על חורף עם שלגים קבועים במישור החוף, האם מדובר על החורף הזה או על השנים הקרובות ?

peperonni

New member
בהנחה ובאמת תהיה ירידה גלובלית של מעלה

נראה לי קצת קיצוני שלגים קבועים במישור החוף.

כדי שדבר כזה יקרה באופן קבוע ולא באירוע חריג קיצוני פעם ב - צריך שהים התיכון יתקרר משמעותית. לא במעלה... בנוסף, אם ירידה של מעלה גורמת לשלגי חורף בחוף, הדבר היה אמור להתרחש במאות הקודמות, קל וחומר בשתי תקופות המינימום. חיו אנשים במישור החוף בארץ אז(אמנם מעט, אבל חיו) יש תיעוד מהם על תקופה כזאת?
וגם, אם באמת מישור החוף היה חוטף קבוע שלגים כבדים בחורף, הינו רואים את ההשפעה של זה על הצומח במישור החוף, יש עצים וצמחים שגדלים במישור החוף ולא היו יכולים לשרוד תקופות כאלה.
שוב, זה לעניות דעתי וממה שאני מכיר.. אשמח אם מישהו שמכיר את הנושא ירחיב קצת

יניב ריז

New member
זה לא עובד כ"כ פשוט.

ירידה של 1 מ"צ גלובלית, ממש לא אומרת שבישראל בממוצע יתקרר רק ב-1 מ"צ.
למעשה איזורי המשווה כמעט ולא מתקררים, או שיתכן שחצי כדה"א הצפוני שמושפע מה-NAO יתקרר, בעוד חצי כדה"א הדרומי יתחמם.

דוגמא קלאסית לכך היא פינטובו, בו כדה"א התקרר בחצי מעלה, ואז החורף בישראל היה הרבה יותר קריר ממעלה, וגם הקיץ.

אני גם מחפש תיעוד היסטורי בישראל למינימום מאונדר, ולצערי לא מצאתי, אשמח אם מישהו יעלה מידע.

durdur1

New member
יש לך תיעוד היסטורי על מינימום דלתון בא"י?

מה היו ההשפעות שלו על מזג האויר בארץ והאם באמת ירדו שלגים במישור החוף בכל חורף כדבר בשגרה?
זה בהחלט נושא מרתק, ישר כח!

otefaza

New member
לדעתי חייב להיות

יש מחקרים שמבוססים על הרבדת שכבות סחף בים המלח ובאגם הלשון ההיסטורי. כמו כן
דנדרוכרונולוגיה = מחקר על שינויים אקלימיים שמתבסס על טבעות גידול של עצים וכו'
אני זוכר את זה מלימודי תואר שני בפרה היסטוריה . לפני 20 שנה....

natyh

New member
אין מלים .

נו חשבתי שאני מלומד פעם ....
כל הכבוד על החשיבה המקורית אתה לא מפסיק להפתיע .

איך ידוע לכמה זמן המינימום ימשך ?

בעצמך אמרת שמבחינת תצפיות זה קרה פעמיים מאז שהתחילו למדוד את מחזורי כתמי השמש.
ומבחינה תאורטית לא יודעים לכמה זמן המינימום ימשך.
בנוסף יש בטח עוד גורמים שמשפיעים על האקלים שלא לוקחים מספיק בחשבון.
ובסוף יכול לצאת מינימום של 10 שנים עם ירידה של 0.2 מעלות.

יניב ריז

New member
למעשה יש 5 תקופות מינימום מתועדות בהיסטוריה.

2 מהן ע"י תצפית שמש ישירה, יתר ה-3 ע"י בדיקת פחמן 14, והצלבתו ל-2 המינימות המוכרות.

כמה ימשך? שאלה טובה, את התשובה ניתן להסיק מניסיון העבר, שמינימות שמתחילות, נמשכות לכל הפחות 3-4 מחזורים = 33-44 שנים במקרה הרע.
וכמו שציינת, יתכן ופליטת גזי החממה במאה ה-20, תמתן ירידה בטמפ' עקב מינימה סולארית, ולכן גם ציינתי שיתכן ונקבל רק "צינון" ולא "קירור", למרות שגם במקרה של "צינון", עדיין מדובר בירידה של 1 מ"צ, שזה פינטובו 2X.

yudek

New member
תודה יניב! יש לך אולי מאמר מסכם על כך?

משהו משלך או של חוקרים?
תודה מראש

klkar

New member
אגב,מדען רוסי בכינוס שהתקיים ברוסיה,כינוס שבו

כל מיני פרופסורים,ומדענים אשר כל אחד מהם מומחה בתחומו,(לפני כשנתיים) אמר חד משמעית בכינוס וסתר לחלוטין את דברי קודמיו לגבי ההתחממות הגלובלית אנחנו נמצאים בפיתחו של "עידן קרח קטן" כל הנתונים והסימנים מראים שזה מה שהולך לקרות בשנים הקרובות.

nazm

New member
ערך כלכלי

יניב שלום
באיזה מידה המודל שלך מדייק, מפני שאם התרחיש הוא נכון יש לו ערך כלכלי עצום. אפילו על האדם הפשוט. אתן דוגמה לי שי בריכה טיפולית שמחוממת מאוד ועמדנו לעשות השקעה באנרגיה סולרית. אבל אם ירד גשם בקיץ או יהיו באופן יחסי לעכשיו הרבה עננים אנרגיה סולרית לא תהיה כלכלית.

למעשה השאלה שהייתה צריכה להישאל איך שינוי מסיבי במזג באויר לאור העבר ישפיע על אזור הים התיכון.

תודה
נאוה

למעלה