תחזית NAO אקלימית-עידן הקרח חוזר

הפרבולה

New member
אבל עדין יוצא שתוספת שטח היא ביחס ישר

לתוספת הזוית ( עבור זויות קטנות כלומר קרוב לקוטב ). בנוסחה ה R ( רדיוס כדור הארץ ) הוא קבוע .

refael22

Member
טוב לי לפחות לא חידשת

צפיתי במספר תוכניות בערוצי המדע שבה כל המומחים מסכימים שתנודתיות חזקה בטמפרטורה לכאן ולכאן מבשרות על שינוי אקלימי. לפני המינימום של מאונדר היתה תקופה בה הקוטב הצפוני היה חפשי לגמרי מקרח

יניב ריז

New member
ניר שביב הוא מקור ההשראה שלי.

המחקרים שלו בתחום, היו היחידים שהעניקו את האמונה שזה "בסדר" לחקור את התחום הזה, מבלי להחשב ל"משוגע" (והנה בן שפירא מוכיח את טענותי למה התחום הזה הרחיק חוקרים).

הקיזומ

New member
שאלה

מקריאת הדברים (קראתי פעם אחת, וכמובן שאני לא מומחה), היה אפשר להבין, לפחות במובלע,
שההתחממות בעשורים האחרונים היא תוצאה של פעילות השמש.

האם הבנתי נכון?
האם לפי הדברים שלך ההתחממות של העשורים האחרונים נגרמה כתוצאה מפעילות השמש
ולא כתוצאה ממעשי ידי אדם (תיעוש, הגדלת ריכוז גזי חממה וכו'.)?

אני מניח שתשובה אפשרית שלך תהיה: חלק שמש וחלק מעשי ידי אדם.
במקרה כזה, השאלה היא מה הוא החלק של כל אחד מהגורמים בהתחממות של העשורים האחרונים (או המאה האחרונה)?

יניב ריז

New member
לדעתי, רוב העליה היא מהשמש, מעט מהאדם.

אבל אין לי מושג בדיוק כמה כל אחד.

הקיזומ

New member
תודה

האם מידת ההשפעה של השמש על ההתחממות היא לא דבר שיודעים להעריך על סמך מדידות/תצפיות/חישובים באופן דומה
ליכולת לחזות (כפי שתיארת) את הירידה הצפויה בטמפ' עם השתנות בפעילות השמש?

טל 2010

New member
אני זוכר משהו מ2004 על השמש- דווקא לגבי שיא

אני טועה?
אולי בגלל זה מאוד היה פופולרי בזמנו להגיד דווקא שיש סיכוי שהטמפ' הגלובאלית תמשיך לעלות אם לא תהיה עצירה כפי שקרה מאז 2008.
בכל מקרה גם אם נכנסנו למעיין מינימום קשה לי להאמין שזה יהיה ממושך אבל נחיה ונראה.

יניב ריז

New member
זאת נק' חשובה לדיון.

אף אחד לא מבטיח שהמחזור הבא, קרי מחזור 25 לא יחזור לסדרו, והכל יתנהג כרגיל.
הניסיון ההיסטורי מלמד, שכל פעם שהשמש התחילה "לעשות קונצים" כמו עכשיו, הם נמשכו לפחות 3-4 מחזורים שלמים עד שהמצב "הסתדר".
לכן ההנחה שלי שגם מחזור 25 ו-26 לכל הפחות, יהיו מאוד חלשים, אבל זה הסק לפי ההיסטוריה, ולא על סמך ידע מתקדם בהליו-פיזיקה (תחום בחיתוליו).

יניב ריז

New member
את ההתחממות הישירה יודעים יופי לחשב מזמן

וכפי שציינתי, העלייה בשטף השמש הכוללת של 0.3% = 0.4 מ"צ הבדל בין שיא למינימום שמש.

ההבדל הוא, שדווקא השינוי בקרינת ה-UV מפעיל מנגנון "עקיף" שמשפיע הרבה יותר על הטמפ' הגלובלית מאשר השינוי במאזן הקרינה.

כלומר, האנרגיה של ה-0.3% הזאת לא גדולה מספיק כדי לחמם את כדור הארץ ב-3-4 מ"צ, אבל היא כן מספיק חזקה להפעיל "מתג" אקלימי בדמות ה-NAO, שכן מסוגל להביא לשינויים הדרמטיים הללו בעקיפין.

הקיזומ

New member
כן, הבנתי שאפשר לחשב את ההתחממות הישירה.

והבנתי שהיא לא מנבאת את (כל) ההשפעה ה"אמיתית" על כדור הארץ.
השאלה היא עד כמה יודעים לחשב (או להעריך) את ההשפעה (הישירה והלא ישירה) של פעילות השמש
על הכדור הארץ?
אני יכול להבין מהתשובות שלך שעוד לא יודעים לקבל הערכה מספיק טובה?

יניב ריז

New member
את הישירה יודעים די טוב.

את העקיפה,שוברים ת'ראש כבר כ-100 שנים, ולא ממש מצליחים עד עכישו בצורה טובה.

הקיזומ

New member
אוקיי. תודה. שאלה אחרונה

טוב, לא מתחייב שאחרונה, אבל בכל זאת:

כתבת שב- 120 השנים האחרונות (כלומר, החל מסביבות 1890) הטמפ' הגלובלית עלתה ב- 0.8 מעלות צלזיוס.
השאלה: בכמה מעלות הטמפרטורה היתה צפויה לעלות (במהלך 12 עשורים אלה) הודות להשפעה הישירה של השתנות פעילות השמש?

יניב ריז

New member
ההשפעה הישירה מתחלקת ל-2

1- השפעה ישירה בין שפל לשיא מחזור = 0.4 מ"צ כל 11 שנים.
2- הבדל בין שיאי המחזורים, קרי המקסימום המודרני, יכול להסביר בצורה ישירה אולי 0.1-0.2 מ"צ מההתחממות מה-120 שנים האחרונות.

יניב ריז

New member
NAO- התנודה הצפון אטלנטית.

"על הנייר" זה מדד שנקבע לפי החוזק של השקע האיסלנדי והרמה האזורית באוקיאנוס האטלנטי.
ב"תכל"ס"- זה אומר לנו כמה "דרומה" אוויר מהקוטב גולש, או כמה "עמוקים" האפיקים יורדים.

כמובן שזה ככה על קצה הלשון, אני משוכנע שיש מידע וקישורים לניב.

יניב ריז

New member
חורפים מושלגים, וקיציים קרירים וגשומים.

ירידה של 0.5 מעלה ב-1992 הביאה שלגים לגובה 200-300 מטר בחורף, וקיץ קריר לאחר מכן עם מספר אירועי גשם.
אם נדמיין ירידה של "רק" 1 מעלה (נניח שהיה אמור להיות 2-, אבל גזי החממה ממתנים את הירידה לכדי רק מעלה אחת), אז יתכן ומדובר על חורף עם שלגים קבועים במישור החוף, וקייצים עם אירועי גשם על בסיס קבוע.

למעלה