עדכון חם מהתנור

עדכון חם מהתנור

בסיור שנערך עקב החלפת חיישן הטמפ' והלחות בתחנת הר ברכה, נראתה פריחה די נרחבת של הסתווניות.
הפרטים יפים ו"שמנים".
מכיוון שכך, התחזית העונתית לאיזור גב ההר מתעדכנת לחורף גשום מהממוצע (700-800 מ"מ).
רק שיתגשם (וישתלג), בעז"ה.

אבל מאיר, אמרנו לך שאחרי הגשם הן יפרחו יפה

אין לזה שום קשר לעתיד, אלא להשקיה הטובה שהן קיבלו במערכת האחרונה.

אני זוכר שאמרתם לי.... אבל

כמו כל שנה, אני מתיחס למה שעיניי רואות: הפריחה השנה ממש נרחבת.
בשנות בצורת - זה לא היה!
אגב, האביב בשנה שעברה לא היה משהו, בלשון המעטה, וזה לא מתאים לתיאוריה שכתבת בעבר.
בקיצור, נמתין לסוף החורף

עמית898

New member
מחזק ושאלה

האירוע הזה היה משמעותי אבל לא עד כדי כך(למשל נובמבר 2007,2011 ואוקטובר-נובמבר 2009) והן ב2007 והן ב2009 לא ניצפו הרבה סיתווניות,גם ההפך לא עובד,סתיו 2002 היה גרוע וזה לא מנע מהסתווניות לפרוח.
ושאלה קטנה:האם יש סתווניות כמו ב2003 או פחות(או יותר)?

האם הגשמים בשנים שהזכרת הגיעו לאזור של מאיר?

כי אני דווקא זוכרת שתמיד הייתה התאמה בין כמות הגשמים לכמות הסתווניות. גם בשנה שעברה היו הרבה סתווניות ככל הזכור לי.
אפשרות נוספת שמאיר הזכיר וצריך גם לקחת בחשבון ולפחות לשלול לפני שמייחסים לסתווניות כוחות נבואיים - היא האם הגשמים נמשכו לתוך האביב ונתנו אפשרות לצמחי הפקעת להתמלא. במקרה כזה אני יכולה לשער (בוודאי לא להיות בטוחה אבל זאת אפשרות מתקבלת על הדעת), שגם יורה לא מאוד גדול יביא לפריחה יפה.
עוד נתון ששווה לבדוק - טמפרטורה ממוצעת בסתיו. לדוגמה לפני שנה לא היו כמעט בכלל אורניות (פטריות מסוג אורנייה) באזור ירושלים. בצפון ובכרמל כן, ואפילו לאזור מודיעין הן הגיעו בסופו של דבר, אבל באזור ירושלים כמעט כלום. מאוד מתקבל על הדעת שמכיוון שהן פטריות של ראשית החורף, הקור הגדול של נובמבר הרס להן את האפשרות להתפתח כמו שצריך. פטריות אחרות, ממינים שבדרך כלל משגשגים באמצע החורף, דווקא היו בכמויות יוצאות דופן.
בקיצור - כדאי קודם כל לשלול גורמים הגיוניים, לפני שפונים למיסטיקה.

עמית898

New member
לא בדיוק

אביב 2003 היה גשום מאוד הסתווניות היו לא משהו
אביב 2004 היה יבש באופן חריג הסתווניות אולי לא היו משהו אבל בטח לא חריגות כמו האביב.
אביב 2007 היה נחמד(מרץ ומאי גשומים)אבל הפריחה ב2007 הייתה דרעק.
אביב 2010 היה יבש מאוד,בפועל הפריחה הייתה לא משהו אבל לא קרוב לקטסטרופה של האביב הזה.

טוב, אבל....

תוכל אולי לבדוק את השילוב - קודם כול איך היה הסתיו מבחינת גשמים באזור של מאיר (או שלך) - האם הייתה התאמה בין כמות הגשמים לכמות הסתווניות (כאשר החשוב הוא גשמים במקום שבו הסתווניות נצפות), ואחר כך כפרמטר נוסף ומשני - איך היה האביב הקודם.
אם תמצא סתיו שבו היה הרבה גשם (לא רק אירוע אחד) ולא היו בו סתווניות, או סתיו שבו גם האביב הקודם וגם הסתיו היו יבשים ובכ"ז היו הרבה סתווניות - אז כנראה באמת שיש פה גורמים נוספים.

עמית898

New member
כאן:

אביב 2002 גשום יחסית,סתיו 2002 גרוע-פריחה רבה
אביב 2003 גשם מאוד,סתיו 2003 גרוע-פריחה מועטה
אביב 2004 יבש קיצונית,סתיו 2004 גשום מאוד-פריחה מועטה
אביב 2005 יבש,סתיו 2005 ממוצע ומעלה-פריחה מעטה
אביב 2006 ממוצע,סתיו 2006 ממוצע+-פריחה מעטה
אביב 2007 גשום,סתיו 2007 גשום-פריחה דרעק מאוד
אביב 2008 יבש במיוחד,סתיו 2008 ממוצע-פריחה מועטה
אביב 2009 ממוצע-,סתיו 2009 גשום מאוד-פריחה מועטה מאוד.
אביב 2010 יבש קיצונית,סתיו 2010 יבש קיצונית-פריחה מועטה
אביב 2011 גשום מאוד,סתיו 2011 גשום מאוד-פריחה רבה.

טוב, לפי זה אין התאמה מובהקת. מאוד לא הגיוני

בעיניי. אני אקח זמן אחר כך לבדוק את סתיו 2009 כדוגמה. פה באזור ירושלים אני לא זוכרת אי התאמה כזאת.

אוקיי, בדקתי בירושמיים לגבי סתיו 2009

אז נכון שירדו בו כ-50 מ"מ באוקטובר-נובמבר, אבל בחורף שלפניו הייתה בצורת קיצונית!! הגיוני שהרבה פרחי פקעת לא צברו בו מספיק כוח כדי לפרוח ואולי אפילו לא שרדו אותו.

עמית898

New member
אבל ירושליים הייתה הכי מקופחת בסתיו הזה

אצל מאיר ירדו 127.5 מ"מ באותו סתיו וזה גשום מהממוצע ובהרבה.
והאביב אולי היה ממוצע מינוס אבל לפי התאוריה שלך עדיין היה צריך להיות פריחה רבה.

חורף 2008-2009 היה שחון בצורה קיצונית

נראה לי שזה מספיק כדי להסביר פריחה מועטה. צריך איזשהו שילוב בין חורף סביר (או סביר פלוס) קודם לסתיו סביר. כל אחד מהגורמים האלה, במיוחד אם הוא חריג לרעה בצורה קיצונית, הגיוני שיפגע בכמות הפריחה.

עמית898

New member
בהר ברכה לא

ירדו שם 532 מ"מ כשהממוצע הוא בסביבות 650,זה בסביבות 80-85 אחוז מהממוצע.
זה חורף שחן,אולי שחון מאוד אבל ממש לא בצורה קיצונית.
חוץ מזה כ75 אחוז ממשקעי החורף ירדו בסוף החורף כך שלדעתי זה די מבטל את השפעת החורף.

אין לי זמן להיכנס לפרטים כל כך

אבל בהודעה הזאת מאיר אומר שבחרוף 2007-2008 ירדו רק 450 ממ בהר ברכה. אז היה פה רצף של שני חורפים מתחת לממוצע. אני כן חושבת שאפשר לייחס לזה השפעה.

עמית898

New member
הדוגמא הסותרת היותר בולטת היא 2007

חורף סביב הממוצע,סתיו ואביב גשומים ובכל זאת כמעט לא היו סתווניות.

למעלה