בוקר טוב ליום רביעי

seelinewoman

New member
בוקר טוב ליום רביעי

על הקשר שבין התקושרת הוולגרית, ובזאת אני מסכיהמ עם מאליו יובן שאנשים יכולים ורוצים אחרת,
לבין הרצח בבאר שבע ובכלל על הקשר בין סיבה לתוצאה, פוסט מעמוד הפייסבוק של עוז אלמוג,
שהוא חוקר התרבות הישראלית כבר שנים ומנסח בצורה מדויקת לטעמי תופעות רבות:

"האם זה רק צירוף מקרים סמלי, או שיש בכל זאת זיקה עקיפה (ברמת הנורמות והאווירה החברתית) בין הרצח הזוועתי-התורן בבאר שבע לבין שידור-הזוועה התורן ב"אח הגדול"? האם העובדה שוולגריות, סוציומטיות וחוסר-סובלנות הפכו לבידור להמונים, אינה קשורה כלל לגל האלימות המוטרפת הפוקד אותנו? האם אין קשר, ולו קלוש, בין מופעי הביזאר בתוכניות הריאליטי לבין מופעי הביזאר ב"חיים האמיתיים"? האם תעמולת החומרנות, הפזרנות והאנוכיות אינה רלוונטית לדיכאון ולייאוש שמתפשטים כמגיפה ממארת?
לפני מספר שנים פרסמתי מאמר ביקורת נוקב שכותרתו "החיוך של ארז טל". המאמר הזה היכה גלים וקיבלתי מכתבי הזדהות רבים. ימים ספורים לאחר פרסום המאמר התקשרו אלי מפיקי "תיק תקשורת" והזמינו אותי לתוכניתם לדון בתוכן המאמר. זמן קצר לפני שיצאתי מהבית לאולפן צלצלו מהמערכת והודיעו לי שהראיון איתי בוטל. את מי הזמינו לאולפן במקומי? את ארז טל. ומי ראיין את טל בנימה חברית ולעג בבוז לביקורת על "האח הגדול"? עמנואל רוזן... אולי גם זה מקרי?
אחד המאפיינים של העידן הנוכחי הוא אובדן היכולת של רבים לחבר בין סיבה לתוצאה. נעשינו ציניקנים עד אכזריות והציניות הזאת גובה מחיר כבד, כולל חיי אדם.
האסימון הישן, שנעלם מחיינו, ייפול יום אחד לאנשים הטובים והם יגידו בקול חד וברור: "עד כאן, מספיק עם הדבר הזה". ובינתיים, ארז טל וחבריו בתקשורת ממשיכים לחייך, והרוב הדומם ממשיך לשתוק".

seelinewoman

New member
יוזמה נהדרת של פורום הקולנועניות

ועמותת נשים להבהרת החוק להטרדה מינית.

סרטון שמופץ ביוטיוב של עיתונאים ושחקנים שקוראים את החוק למניעת הטרדה מינית
בדרך הכי ברורה והכי חד משמעית שאפשר, למי שעוד חשב שיש בזה תחום אפור.

לא זה לא. זה לא "אולי אחר כך יבוא לי". זה לא "אז מה אם אני נשוי? אשתי מרשה לי".
זה לא "את כזאת טיזרית עם הדיבורים שלך על סקס". זה לא "למה עם כולם כן ואתי לא?!".
זה לא "זה לא חייב להפריע לנו בעבודה". זה פשוט לא.

רינתי77

Active member
לא ממש מסכימה.

הרוב הדומם, זה שלדעתו של אלמוג ממשיך לשתוק, הוא זה שבעצם יצר את התכניות הנ''ל. ההמון רוצה לחם ושעשועים ולכן תמיד ימצא מי שימכור להם את זה. וולגאריות וחוסר סובלנות היו תמיד מאפייני ההמון. למה לא לקרוא לילד בשמו? למה לא לומר בקול רם שזהו הבידור שהאספסוף צורך? כי מפחדים להישמע מתנשאים ואליטיסטים, זה למה. ופה השוני האמיתי בין תקופתנו לתקופות קודמות. בתקופות קודמות להיות חלק מאליטה לא היה משהו מגונה, אלא משאת נפש. אנשים רצו להשתייך לאליטה, הם ראו בכך שיפור עצמי. אז מה שכן אפשר לומר ורבים נמנעים מלומר זאת, זה שהיום ה"עממיות" נחשבת לערך, הבינוניות והכלומניקיות הם הסטנדרט. למה? כי זאת דרך נהדרת להפעיל את המסות, לתמרן את ההמון והציניקנים האמיתיים הם אלה שהפכו את זה לכלי באמצעותו הם גורפים הון כלכלי או פוליטי והכי טוב, את שניהם ביחד.

seelinewoman

New member
ההמון רוצה גם לחם ושעשועים, אבל לא רק

אני חושבת שזה שלוב אחד בשני.
את מרגילה אנשים לסף גועל ומורידה אותו בהדרגה.

רינתי77

Active member
זה נכון שיש שילוב אבל את חייבת להודות

שלאורך ההיסטורי הרף דווקא עלה וכעת הוא שוב בירידה. ייתכן שאלה תנודות טבעיות של האבולוציה המוסרית או חרא אחר מעין זה...
הרי את זוכרת שפעם שעשועים היו סקילה או עריפת ראש בכיכר העיר..

seelinewoman

New member
כלומר, אין תקווה לאנושות?

אנשים כמוני עובדים ומתאמצים לחינם?

להיפך, אם עכשיו היינו במאה ה 16

אני הייתי מגיע אלייך ואומר "שמעת? יש הוצאה להורג בעינויים בכיכר העיר"
את היית אומרת לי "מי מביא את הפופקורן ומי את השתיה?" והיינו נפגשים בכיכר העיר לראות איך מענים את האומלל עם מלקחיים מלובנות למוות*.

היחס לעינויים האלה היה כמו לבידור טוב.
בימינו רעיון כזה נשמע נורא, רק לשמוע על העינויים האלה שפעם היו עונש לגיטימי מטעם המדינה אנחנו מזדעזעים.

אז כמו שרינתי כתבה, יש עליות ויש ירידות, בתחילת המאה ה 20 היתה תקופה קלה של הומניזם שירדנו ממנה אבל בסה"כ הגרף נראה די מעודד.

* טוב, לא ממש למוות, החוק אמר שחייבים לענות אותו שעה שלימה נטו כשהוא בהכרה, ואח"כ אפשר לחסל אותו.
אם היה לו מזל והמענה היה חובבן נלהב הוא מת לפני תום השעה.

seelinewoman

New member
יובן יקירי, היום עושים את זה עדיין בכיכר העיר

רק שקוראים לה פייסבוק וטוויטר.

טוב, אז בואי ונסביר לאיזה אירוע התכוונתי

לכיכר העיר מובלים שלושה אסירים, הם כבר עונו בכלא כדי להוציא מהם הודאה, הם עירומים לגמרי וקשורים זה לזה בסד.
בכיכר יש במה, עליה יש ברביקיו ענקי מלא בגחלים לוחשות, בתוך הברביקיו יש כמה זוגות מלקחיים ענקיות אדומות מחום.

האסיר הראשון, עדיין מחובר לאחרים קשור זקוף כשידיו פרושות לצדדים.
שני מענים לוקחים מלקחיים, מתחילים מבית השחי, אחד מכל צד, ומעבירים את המלקחיים כלפי מטה.
מהמגע של המלקחיים העור של האומלל מתלקח.

כאמור העינוי אמור לארוך שעה על פי חוק, אם הוא התעלף מהכאבים, יעוררו אותו והזמן בו הוא לא היה בהכרה לא יחשב במסגרת שעת העינויים.
כך המענים יעברו לאט לאט, איבר איבר, יעקרו את הלשון במלקחיים הלוהטות, יפרקו שריר שריר, הכל כשהמעונה בהכרה מלאה.

כמובן שהבאים בתור רואים ושומעים הכל ומבינים מה מצפה להם.

בכל הזמן הזה, כל הצופים בכיכר העיר נהנים מהמחזה, מבחינתם זה בידור טוב.

זה באמת נראה לך כמו פייסבוק?

seelinewoman

New member
כן

אם היית קורא את כל פרשת דניאל עוז מתחילתה עד סופה,
אם היית מתעדכן בנבכי המלחמה אב"ד - ד"א (אורטל בן דיין נגד דורית אברמוביץ)
ועוד שלל מלחמות פייסבוק שפורצות פה ושם.

אם היית שומע מדניאל עוז שהוא במצב אובדני, כפי שנמסר בפייסבוק,
ואם היית מתייחס לכל הנערות שנאנסו פעמיים, גם פיזית וגם בלעג ובסרטונים שלהם,
היית רואה שזה אומנם לא כמו התופת שתיארת, אבל בשבילם כן,
וחלקם אף התאבדו בשל כך.

ברור שאין יותר עינויים בסגנון האינקוויזיציה,
אבל מה שיש היום לא ממש שונה בעינוי שלו.

seelinewoman

New member
ספר לי על זה

אני כבר לא מצפה לשום דבר מהאתרים.
ברצח בבאר שבע ynet פרסמו את שם הרוצח
לצד העובדה שהוטל על כך צו איסור פרסום.

רינתי77

Active member
לא, אין תקווה לאנושות, לפחות לא האנושות כפי

שאנו מכירים אותה. אולי בעתיד ההנדסה הגנטית תשנה את פני הדברים,
אבל אז כבר לא נהייה היצורים שאנחנו כעת. למרות זאת, האנושות לא צפויה להכלות בקאדניציה שלך או שלי, כך שאת לא מתאמצת לחינם....(אני מקווה..).

לא מסכים בעליל

התקשורת בישראל אמנם די מחורבנת, צהובה ומאוד חד צדדית ברובה המוחלט. אך אי אפשר לאמר שהתקשורת ותחום הבידור הם אלה שגורמים למקרה שאדם לוקח אקדח ומחסל אנשים חפים מפשע.

זיקה עקיפה אפשר למצוא בין המון דברים. כמו שמצאו קשר בין התחממות גלובאלית (שלא קיימת) לבין נפיחות של פרות.

הנסיך.

New member
חפים מאיזה פשע?

נוצר מצב אבסורדי -
ישנה שכבה מצומצמת מאוד, סגורה, קטנה, שעושקת את שאר האוכלוסיה.
הם כמובן לא מבצעים שום פשע בסגנון שאנחנו מכירים, הם לא מסתובבים עם כובעי גרב על הראש, לרובם אין זיפים מאיימים או איפור כבד, ובכל זאת
קיימת שכבה שפרקטיקלי דופקת את כל השאר
והם חפים מפשע.

אתמול הדיון על לגיטימיות של תופעה בעקבות הדיבור עליה מוסמס (לצערי) והפך לדיון "פדופיליה, בעד ונגד"
אבל נראה שאי אפשר להשתחרר מהשאלה - האם יכול להיות מצב שמישהו עושק והוא חף מפשע?
האם יכול להיות מצב שמישהו פוגע והוא חף מפשע?

לדעתי זה קורה מסביבנו כל יום, אבל אולי יש שיחשבו אחרת

אתה מדבר על הממשלה?

כן, הם בהחלט עושקים את האוכלוסיה ומחזירים לה חלק מהתקציבים שגוזלים ממנה.
כמו שראיתי בפייסבוק - ככל שסמולן נגד יוקר המחיה ככה הוא גם בעד הגברת הפיקוח הממשלתי.
אותו פיקוח ממשלתי גורם ליוקר המחיה, אז תמשיכו לאכול את הדייסה שאתם מבשלים לעצמם. אכן עושקים אותכם, ואתם מבקשים שיגבירו את העושק כל שנה מחדש (לכן גם התקציב של הבירוקרטים עולה כל שנה).

למעלה