מס הכנסה, לסביות וחד-הוריות

מס הכנסה, לסביות וחד-הוריות

מישהי מעודכנת לגבי האם לסבית בזוגיות (שכמובן מדווחת אמת בכל הטפסים) נחשבת חד הורית לצורך נקודות זיכוי במס הכנסה? (הכוונה לאמא הביולוגית) כלומר, מעבר לנקודות זיכוי הרגילות על הילד - האם היא מקבלת נקודות זיכוי כחד הורית?

האם יש הבדל בין מה שקורה לפני ואחרי האימוץ? האם אז אחת מבנות הזוג או שתיהן מקבלות נקודות של חד הורית, או אף אחת מהן?

אני כנראה לפני משא ומתן על שכר והייתי שמחה לדעת איך להתאים את הברוטו לנטו הרצוי...
תודה רבה

ענבלית70

New member
אז ככה..

יש לי חבר שמנהל מחלקה במס הכנסה, וכמה שהוא לא בירר, הוא לא הצליח לקבל תשובה חד משמעית. ועם זאת, עד כמה שאני יודעת, אחת מבנות הזוג יכולה להצהיר על עצמה כחד הורית. השניה היא "רק" אמא. כל זאת אחרי האימוץ. לפני האימוץ רק האמא הביולוגית רלוונטית לעניניים הללו.

gal1gal

New member
היה פה דיון לא מזמן בעניין והדעות חלוקות

אני יכולה לשתף רק מנסיוננו:
אני ילדתי את הבכורה ומיד קיבלתי נק' זכות של חד הורית, זוגתי קיבלה את אותן נק' בתום תהליך האימוץ.
זוגתי ילדה אחרי כמה שנים תאומות ומיד קיבלה על כל שלוש הבנות נק' זיכוי, אני קיבלתי את אותן נקודות אחרי שהושלם תהליך האימוץ
כך ששתינו מקבלות נקודות זכות של אם חד הורית עבור שלוש הבנות שלנו

תודה לשתיכן :)

כנראה מס הכנסה הם היחידים שעדיין לא גילו את היתרונות בלהכיר בזוגיות הומולסבית לצורך שלילת הטבות :)

ענבלית70

New member
אני חושבת שזה תלוי במקום העבודה

ובפרט, מה מדווח רואה החשבון של המקום העבודה למס הכנסה. רואה החשבון במקום העבודה של אישתי עשה מלא בלגן ולא הסכים אפילו לרשום אותה כאמא, הוא ביקש אישורים ממס הכנסה (על כך שהיא חד הורית) וכל מיני שטויות שברור שאין סיכוי להשיג. לכן פניתי לחבר במס הכנסה שיברר מה החוק אומר, ועוד יותר הסתבכנו..

עכשיו הסתכלתי בטופס 101 ובתיאום מס

בשניהם יש רובריקה שצריך לעשות בה v של "משפחה חד-הורית"
כלומר - יתכן שאם רוצים לקבל את ההטבה הזו כן צריך לסמן וזה לא אוטומטי?
גלגל וענבלית (ואחרות כמובן) - זוכרות איך היה אצלכן?

רואה חשבון מעצבן... כנראה שכמו הרבה דברים בנוגע לקהילה, החוק עדיין מפגר בהתייחסות למציאות.

gal1gal

New member
בטופס 101 שני מלאתי כל שנה מעולם לא נדרשתי

לסמן V בקוביית משפחה חד הורית.
אני מסמנת שני רווקה, כותבת את פרטי הילדים וזהו
כך גם זוגתי (שהיא אגב עובדת מדינה אז אני מניחה שהם יודעים שם את ה"חוק")

שבליבי

New member
|כI|

אלי התקשר יום אחד פקיד מס הכנסה ואמר לי כך, אין אפשרות שיינתנו הטבות של חד-הוריות לשני הורים של ילד. רק אחד מבני הזוג יקבל פר ילד. אם אתו רווקות ויש לכן שני ילדים, אני יכול לסדר שכל אחת תקבל הטבת חד-הוריות על ילד אחד אבל אי אפשר ששתיכן תקבלנה הטבת חדהוריות של שני הילדים.
יחד עם זה, שמעתי מאחרים שאצלם שתי האמהות מקבלות הטבת חד-הורית על אותם הילדים.
אני משערת, שההבדל הוא אם מדובר בתלוש שכר ואז החישוב הוא אוטומטי ופקידי מס הכנסה אפילו לא בודקים את התחום הזה, לעומת מי שעצמאי ומדווח באמצעות רו"ח ואז לפעמים הפקידים בודקים יותר לעומק.

זה נראה לי נושא שלא עוּבּד עד הסוף ולכן אין ולידציה בתוכנה שבודקת את הנושא, כמה הורים יכולים לקבל הטבות של חד-הוריות על ילד אחד.
לכן אני חושבת שזה תלוי מדיניות פנימית של לשכת מס באזור וסוג שכר (תלוש או עצמאי)

תודה שבליבי

ידוע לך האם זה דורש שאסמן "משפחה חד-הורית" בתיאום מס ובטופס 101? או שהם עושים את זה אוטומטית?

עידכון אחרי שמילאתי תיאום מס

הייתי צריכה גם למלא עכשיו תיאום מס לאחר חופשת לידה.
סימנתי 'רווקה' ושיש לי ילד, ואז הופיע כיתוב שבמקרה כזה אני צריכה לסמן גם 'משפחה חד הורית'.
אחרי שסימנתי משפחה חד הורית הופיע כיתוב 'מנהלת משק בית עם יחיד אחר'. סימנתי גם אותו, ובעקבות כך ירדה לי נקודת זיכוי אחת, לעומת מה שזה הראה כאשר לא סימנתי את הכיתוב הזה.
אז כבר לא יודעת מה לחשוב... כנראה בגלל שהם עצמם מבולבלים.

שבליבי

New member
לא היתה אפשרות לכתוב איטס קומליקייטד?

אם רווקה שיש לה ידוע/ה בציבור לא נחשבת לחד הורית, זה משהו חדש וגם לא הגיוני בעיני לא בהקשר שלנו אלא דווקא בהקשר של גרושה סטרייטית עם ילדים שגרה עם חבר שלה.
אשה כזו היא עדיין חד-הורית.

מצאתי סוף סוף את לשון החוק

(מצורף בתמונה)
כרגע זה נראה לי שלפחות כל עוד האימוץ לא הוסדר אנחנו נופלות תחת הגדרת "הורה יחיד". אח"כ כבר לא יודעת...

חמדת35

New member
אשה שחיה עם בןזוג, גם אם הוא לא אבא של הילדים

שלה היא כבר לא אםחדהורית.

וביטוח לאומי בא לבקר, בודק אם יש בגדי גברים בארון. (אם יש בגדי אשה אחרת כנראה שזה יעבור "בסדר").

למעלה