איפה אפשר לשאול בנושא פרילנסרים מתחילים

mali123451

New member
איפה אפשר לשאול בנושא פרילנסרים מתחילים

לא יודעת אם הפורום הזה מתאים אבל לא מצאתי משהו קרוב לזה.
האם יש פורום שעוסק בנושא פרילנסרים...?
האם צריך להירשם איפשהו כדי להתחיל לעבוד?
איך למצוא עבודה?
איך להתחיל?
האם צריך לשלם למס או משהו?
ואם אני לא יודעת לעשות כלום האם יש עבודה לפרילנסרים ללא ניסיון? כמו הקלדות אולי או כל דבר....
לא מבינה בזה כלום.....

ראשית - פרילנסרית באיזה תחום: כתיבה? שכתוב? תרגום - מאיזו

שפה? הפקה? עריכת לשון?
שנית - צריך לשלם מיסים, בוודאי (הרי אם אכתוב אחרת תבוא אליי משטרה...). אבל עוד חזון למועד. קודם תקבלי משימות ותתחילי לקבל הכנסות. אין צורך להקדים את המאוחר.
איך למצוא עבודה? - שאלה מרכזית וקשה. פני לאנשים ולגורמים רלוונטיים. הרבה הרבה הרבה פניות, ואולי יציעו לך משימות.
אם את מתרגמת, נניח, מסרבית - פני לארגון יוצאי סרביה, פני לאנשים שתרגמו בעבר מסרבית, וכו'. אם עריכת לשון - פני להוצאות עיתונים וכתבי עת (המצב כידוע די על הפנים) ולהוצאות ספרים. נסי גם לפנות לאנשים ספציפיים שם. זה לא קל. עלייך לגייס הרבה אורך רוח, ולא להתייאש גם כשלא מגיעות תגובות.
נסי להצביע על ייתרונות יחסיים שלך. למשל - עריכת לשון, אבל למדת גם מתמטיקה, או אמנות וכו' - לפעמים יש איזו נישה צרה שיכולה בדיוק להתאים, ומשם אפשר להתפתח ולהרחיב לתחומים נוספים, אם יהיו מרוצים מעבודתך ואם תשכילי ליצור קשרים אישיים.
מה פירוש "לא יודעת לעשות כלום"? אם אין לך מה להציע יהיה לך קשה מאד לקבל עבודה. במקרה זה אולי את צריכה קודם ללמוד משהו? - קחי בחשבון שלא מובטח לך שתכסי את ההשקעה. אך תהיה לך נקודת התחלה כלשהי

בגדול את צריכה להקים עסק

לא להיבהל - זה לא כזה מסובך.
יש הסבר מאוד ברור של הסולידית.
ואם תעשי חיפוש על עוסק פטור - גם תמצאי הדרכות.
מבחינת ביורוקרטיה את צריכה לגשת למע"ם (ולבקש פטור, בשלב ראשון); לגשת למס הכנסה - לפתוח תיק; וגם לביטוח לאומי.
ממש פשוט - לא להיבהל.

mali123451

New member
ממש תודה.. אקרא מה כתוב בהסבר ותודה על ההסבר שלך

השאלה כבר בפרוייקט הראשון שאני לוקחת צריך לפתוח תיק או אחרי כמה זמן?
והאם בטוח הם יסכימו לתת לי עוסק פטור? (לפי מה שאני מבינה זה כאילו לא לשלם מס או משהו כזה...)

תשובות

לפי החוק מרגע שאת מקבלת כסף על עבודה - את מחוייבת לדווח לרשויות המס. אם תקבלי כסף בספטמבר ותגיעי רק באוקטובר - אף אחד לא יעשה לך כלום כמובן.
עוסק פטור - פטור ממע"מ בלבד. לא ממס הכנסה. הפטור ממע"מ ניתן עד גבול הכנסה מסויים (כ 80 אלף ש"ח לשנה אם אני לא טועה). אם את מניחה שלא תרוויחי יותר מזה בשנה קלנדרית - את יכולה לנסות.
יש בעיה אחת - למע"מ יש רשימת מקצועות חופשיים שבהם לא ניתן להיות עוסק פטור, ואת צריכה להיות עוסק מורשה (כלומר, כן לגבות ולשלם מע"מ), וזה משנה קצת את ההתנהלות (גם מול שאר הרשויות). אבל גם זה לא בלתי אפשרי. לפי הרשימות שלהם מתרגם למשל לא יכול להיות עוסק פטור. בלשכה שאני הייתי בה שכנעתי אותה שכיוון שאני עורכת ולא מתרגמת אני לא נכללת בזה.
אגב, אם את מניחה שתהייה לך הכנסה גבוהה כדאי לך אולי כן להיות עוסק מורשה - כי אז את יכולה גם לקזז עלויות מול מע"מ.
תקראי קצת חומרים ברשת - לא מאוד מסובך, ותחלטי מה מתאים לך.
בהצלחה
&nbsp
&nbsp

mali123451

New member
המון המון תודה על ההסבר.... שאלונת אחרונה

נגיד ואני רוצה לנסות ולקחת איזשהי עבודה/פרוייקט ללא תמורה, אלה בהתנדבות בשביל לנסות בפעם הראשונה אם זה בכלל מתאים לי...
מוכנה לעשות פעם ראשונה בחינם או אפילו פעמיים....
האם עדיין צריך להירשם ולפתוח תיק בכל המקומות האלה (ביטוח לאומי, מס הכנסה וכו'...)?

לא. ודאי שלא.

מס הכנסה הוא מס שמשלמים על הכנסה. אם אין לך הכנסה את לא צריכה להירשם.
בינינו - את יכולה גם לעשות שני פרויקטים, לקבל עליהם תמורה (אין שום סיבה שלא תקבלי - הרי תשקיעי בהם עבודה). ואם תחליטי להמשיך - תגשי להסדיר את העניין מול הרשויות.
יש כרישים גדולים ממך שמתפרנסים שנים בשחור. ואת יכולה לומר את האמת - שלא היה ברור אם יהיה לזה המשך או לא, ואת רואה שכן - ומבקשת לדווח על כך.

trilliane

Well-known member
מנהל
רשמית גם עורכים ברשימה של המקצועות הנ"ל... בעבר בדקתי

כן ולא...

רשימת המקצועות שאסורים לא כוללת עורכים - אבל כן מציינת שגם מקצועות המפורטים בתקנה 6א לא יוכל להיות עוסק פטור.
בתקנה 6 א כן מופיעים עורכים וכותבים. אבל יש הסתייגות - שהתקנה לא חלה על מי שעיקר הכנסתו מעסק עצמאי ולא כשכיר.
למיטב הבנתי - כתוספת למשכורת שכיר, זה אסור. אם זו כל הכנסתך - זה מותר.
אסייג שדברי מתבססים על הבנתי את החוק, וממליצה להתיעץ עם איש מקצוע.

trilliane

Well-known member
מנהל
כן וכן, כי רשימה א' כוללת את רשימה ב' וזה ברשימה ב'...

ולא זכור לי שראיתי הסתייגות כפי שציינת; אשמח אם תוכלי להפנות אותי אליה.

הינה

החלטת מיסוי - 20/07/2017

במקרה שבו עוסק פטור שעיקר הכנסותו ממשכורת, גימלה או קיצבה שנותן שירות הנמנים על סוגי השירותים בתקנה 6א לתקנות מע"מ,למלכ"ר, לעוסק או למוסד כספי- *לא תחול תקנה 6א* לתקנות והשירות יהיה פטור ממס לפי סעיף 31(3) לחוק מס ערך מוסף.
במידה והעוסק הפטור יצהיר שעיקר הכנסתו אינה ממשכורת גימלה או קצבה לא ינוכה מע"מ.

מקור
ושוב מדגישה שאני לא מומחית, ואני ממליצה להתיעץ עם איש מקצוע בעניין

למעלה