שלום. האם כאן זהו פורום של עורכי לשון או רק של מתרגמים?

לירוןג1

New member
שלום. האם כאן זהו פורום של עורכי לשון או רק של מתרגמים?

אני זוכרת שלפני כמה שנים היה פורום שעסק בעריכת לשון (בעברית) ואינני מוצאת אותו. עברתי כאן על כמה עמודים וראיתי שכל השאלות עוסקות בתרגום ואני תוהה האם אני בפורום הנכון..

לירוןג1

New member
עורכים עצמאיים

סיימתי לפני כמה שנים לימודי תעודה בעריכת לשון. אני כעת בשלב בחיים שבו אני רוצה לצמצם את משרתי כמורה ולהכנס יותר לתחום של עריכת לשון. בכל מיני פרויקטים מכל מיני מודעות דרושים שפניתי אליהן אמרו שעובדים עם קבלות ולא תלוש..
אז חשבתי שפשוט אוציא "עוסק פטור" כדי שיהיו לי קבלות ואוכל לקחת פרויקטים ולהתחיל לצבור ניסיון בתחום, אבל בגיגול קצר הבנתי שעורכים ומתרגמים לא יכולים להיות עוסק פטור אלא רק עוסק מורשה...
שאלותיי:
- האם אכן כך הדבר? האם כולם פה נחשבים "עוסק מורשה"?
- האם זה מסבך את ההתעסקות עם זה? (מע"מ וכו'..)
- האם זה משתלם? האם יש לי דרך אחרת להתחיל לצבור ניסיון (כלומר דרך אחרת שבה יכולים לשלם לי).
- אם למשל תמחרו לי עבודה ב200 ש"ח לגליון דפוס, ואני "עוסק מורשה", אני משלמת מתוך זה מע"מ 17% למדינה בעצם?
- אשמח לכל הסבר או הדרכה שיאירו את עיניי.

כמו כן האם "פרילנסר" זה משהו אחר מאשר "עוסק פטור" ו"עוסק מורשה"?

trilliane

Well-known member
מנהל
אכן, כך הדבר לפי החוק (גם אני בדקתי וחפרתי)

למיטב הבנתי לא כולם פתחו עוסק מורשה, אני מניחה שאלה שפתחו עוסק פטור עשו זאת בהגדרה כללית של עסק בלי להגדיר את העיסוק שלהם (לא בטוחה עד כמה זה חוקי...).

"פרילנסר" זה פשוט אופן ההתנהלות, לא קשור לאופן שבו אתה מוגדר ברשויות המס. קרא בוויקיפדיה:
https://he.wikipedia.org/wiki/פרילנסר

באשר לענייני מסים, נסה את פורום ראיית חשבון ו/או פורום יזמות וניהול עסק.

רק לעניין העוסק מורשה

יש רשימה של אנשי מקצוע שלא יכולים להיות עוסק פטור. עם זאת, המקצועות שלנו הם כאלה שאפשר להכניס אותם תחת המון הגדרות. אם תגידי שאת נותנת שרותי משרד אז תחת ההגדרה הזאת יכולים להכנס המון דברים שבהם גם עריכה אבל את לא חייבת להיות עוסק מורשה. כדאי להתייעץ עם רואה חשבון שעובד עם אנשים מתחום העיסוק שלך (פשוט תשאלי קולגות עם מי הם עובדים) והוא (או היא) יוכלו לייעץ לך איך לנהוג כדי לעקוף את העניין הזה.
אם את עוסק מורשה ואת צריכה לגבות מע"מ אז במקרה שתמחרו לך עבודה ב-200 ש"ח לגיליון את צריכה לשאול (או לקבוע בתקיפות) שמדובר על מחיר לפני מע"מ ואז לזה מוסיפים 17% ואותם את מעבירה למדינה. את המע"מ משלם הלקוח שלך למדינה. לא את. את רק גובה עבור המדינה ומעבירה הלאה. לכן זה לא אמור לצאת מהכיס שלך אלא להתווסף לעלות עבור הלקוח. אבל את זה חובה חובה חובה להבהיר לפני תחילת עבודה וגם לעגן בכתב. חובה.

Igraine

New member
אני עורכת לשון ועוסקת פטורה

שאלתך עכשיו הזכירה לי שזה באמת היה אישיו בזמנו, גם לי נאמר שעורך לשון לא יכול להיות עוסק פטור. כבר שכחתי מזה... אם אני לא טועה (בכל זאת, 10 שנים), אני נעזרתי במשרד רואי חשבון כדי לפתוח עוסק פטור.
הם ניהלו לי את החשבונות (בקושי היה מה לנהל) כשנה-שנתיים, וכשהבנתי שאני יכולה לעשות את הדו"ח השנתי לבד, לא המשכתי להשתמש בשירותיהם. אבל ייתכן שהם ידעו איך לפתוח לי עוסק פטור בלי מכשול.

אני פתחתי עוסק פטור.

אני לא מתרגמת בכלל, ושכנעתי את הבחורה במע"ם שמה שאני עושה לא נכלל בתרגום ועריכה...
זה כנראה גם עניין של רצון טוב של מי שאת מגיעה אליו.
אפשר גם לברר את עניין שכר סופרים - שממה שהבנתי לא קשור לעיסוק עצמו, ואפשר להכליל בו לא מעט תחומים.
בהצלחה

היתרון של עוסק מורשה הוא:

אפשר לנכות הוצאות. ובעיקר מיש עובד מהבית יכול לנכות הוצאות ביתיות שמוציאים ממילא - חלק מהחשמל, המים, הטלפון, אפילו מכולת.
המקב אחר הוצאות והכנסות די פשוט וכן התשלום באתר .
מי שרוצה - יכול לקבל ממני קובץ אקסל שבו אני מנהל את הכל.

בטוח? למיטב הבנתי גם עוסק פטור יכול

אני לא מומחית וגם לא בטוחה, אבל למיטב הבנתי העניין הוא רק לצורכי מע"ם.
הנה מידע מאתר של רואה חשבון טולדנו (שמצאתי במקרה ברשת):

1. ההוצאות שמותרות לעוסק המורשה ולעוסק הפטור הן אותן הוצאות.

סיווג כעוסק הינו לצורכי מע"מ.

מס הכנסה אינו מבחין בין עוסק פטור לעוסק מורשה ומבחינתו כולם מהווים נישומים כך שההוצאות שיותרו בניכוי הן

אותן הוצאות לעוסק פטור ולעוסק מורשה.

2. הוצאות מותרות בניכוי עוסק פטור

הוצאה מותרת תותר אם שימשה לצורך הפקת ההכנסה בעסק ואין קשר אם הנך עוסק פטור או עוסק מורשה לבין התרת ההוצאה.

יש לקחת בחשבון שלעוסק פטור ההוצאה העסקית שתרשם ותותר הינה סך ההוצאה שכוללת את רכיב המע"מ בחשבונית שהתקבלה

בגין רכישותיו.

שונה הדבר מעוסק מורשה אשר מקבל מע"מ חזרה בעבור רכישותיו. (קרא עוד : עוסק מורשה)

מדגישה שוב שאין לי שום הכשרה בתחום ואני מתבססת על מידע שמצאתי ברשת. מציעה להתיעץ עם בעל מקצוע.

ציפורן3

New member
קודמי צודק

אין מה לזלזל בקיזוז המע"מ, בייחוד אם ממילא לא תגיעי לסף המס, ודאי בשלב הראשון. מדובר בסכומים לא מבוטלים, ואם לא תגיעי לסף המס הרי הוצאות מוכרות לא יבואו לידי ביטוי ממשי. רק בשביל המע"מ שווה להיות עוסק מורשה.

לירוןג1

New member
במחילה, ממש לא הבנתי את מה שכתבת...

אפשר הסברים פשוטים יותר למתחילה כמוני שלא מבינה עדיין כלום בכל המושגים שהזכרת? תודה מראש...

ציפורן3

New member
אני מציעה לך לפנות לרואה חשבון ולהתייעץ עמו בעניין

הוא יסביר לך הכול טוב ממני, כולל כל המושגים שנראים כרגע מפחידים...
כך תוכלי לקבל ייעוץ נכון ויעיל באשר לסטטוס - עוסק פטור או מורשה (אם כי למיטב ידיעתי, וגם אני עורכת לשון, את חייבת להיות עוסק מורשה). רציתי רק להדגיש את היתרון שכבר הודגש כאן באשר להחזר הוצאות מע"מ שאת יכולה לקבל כעוסק מורשה. מובן שאם את עובדת בבית, מדובר בהוצאות "ביתיות" שאת מוציאה ממילא, גם ללא פתיחת תיק ברשויות, כך שהרווח כולו שלך.

ציפורן3

New member
תוספת קטנה - בנסיבות של עבודה מהבית כפי שהוא ציין

שבהן ממילא את מוציאה את אותן הוצאות

למעלה