‫מחפש הגדרה למלה כבוד

אני2222

New member
‫מחפש הגדרה למלה כבוד

יש למישהו הגדרה מילונית למלה כבוד?

עדיפות למלה כפי שהיא מופיעה במילון אבן שושן בגרסה האחרונה והמעודכנת שלו.

zx5

New member
הגדרה מרב-מילים (עד שיבוא מישהו עם אבן שושן)

1. הערכה ויחס של אדיבות ודרך ארץ כלפי אדם.
2. הוקרה למשהו, הקפדה שלא לפגוע בו, הכרה בדבר מה או בערכו ובחשיבותו המחייבת יחס של דרך ארץ כלפיו.
3. שם טוב, יוקרה, תהילה.
4. אות או גילוי של הערכה והוקרה, יחס מיוחד או זכות מיוחדת שמעניקים לאדם לאות הוקרה (לעיתים בצירופים כגון 'תואר כבוד', 'משמר כבוד' וכן בביטויי אדיבות).

הנה:

כָּבוֹד(ז') [מן א. כבד]
1. יְקָר, חֲשִׁיבוּת, הַעֲרָכָה רַבָּה: "כָּבוֹד חֲכָמִים יִנְחָלוּ, וּכְסִילִים מֵרִים קָלוֹן" (משלי ג לה). "הָבוּ לַה' כָּבוֹד וָעֹז, הָבוּ לַה' כְּבוֹד שְׁמוֹ" (תהילים צו ז–ח). "וְכָבוֹד עָשׂוּ-לוֹ (לַמֶּלֶךְ חִזְקִיָּהוּ) בְמוֹתוֹ" (דברי הימים ב לב לג). "יְהִי כְּבוֹד תַּלְמִידְךָ חָבִיב עָלֶיךָ כְּשֶׁלָּךְ, וּכְבוֹד חֲבֵרְךָ – כְּמוֹרָא רַבָּךְ" (אבות ד יב). "הַכֹּל הָבוּ גֹדֶל לֵאלֹהֵינוּ וּתְנוּ כָבוֹד לַתּוֹרָה" (ויעזור ויגן, שחרית לשבת).
2. הוֹן, עשֶׁר, רְכוּשׁ: "לָקַח יַעֲקֹב אֵת כָּל-אֲשֶׁר לְאָבִינוּ, וּמֵאֲשֶׁר לְאָבִינוּ עָשָׂה אֶת כָּל-הַכָּבֹד הַזֶּה" (בראשית לא א).
3.ב [בספרות האסטרונומית בימי הביינים] כִּנּוּי לְגֹדֶל הַכּוֹכָב [ראו ערך גֹּדֶל 5] לְדַרְגַּת זָהֳרוֹ הַנִּרְאֶה לְעֵינֵינוּ: "כָּל כּוֹכָב שֶׁאוֹרוֹ גָּדוֹל יִקְרָאוּהוּ מֵהַכָּבוֹד הָרִאשׁוֹן, וּמַה שֶּׁהוּא פָּחוּת מִמֶּנּוּ – מֵהַכָּבוֹד הַשֵּׁנִי" (אברהם אבן עזרא, ראשית חכמה, לפי בן יהודה).
[כְּבוֹד-]

אני2222

New member
תודה לשניכם. מפליא אותי שבמילון אבן שושן

הידוע, פירוש המילים כ"כ קצר ולוקה בחסר (הפירוש, בלי הדוגמאות).

הדוגמה של רב מילים טובה בעיני הרבה יותר - אבל אבן שושן יותר מתאים לשימוש בעבודה אקדמית

למעלה