שאלת מגורים- יישוב לעומת עיר-יתרונות וחסרונות

שאלת מגורים- יישוב לעומת עיר-יתרונות וחסרונות

היי לכולם,
אז ככה, היום אנחנו (אני, בעלי+1 בת שנתיים וחודשיים), גרים בעיר קטנה (מעלה אדומים) סמוכה לעיר גדולה (ירושלים) שבה אנו עובדים ושבה אני לומדת.
כיום גרים בדירת שלושה חדרים, קומה 3 מתוך 3. מרוצים מהשכונה שלנו ומהעיר עצמה, ומהשירותים שהיא מציעה.
אך, חוזה השכירות נגמר ואנו בשלבי תכנון להרחבת המשפחה ואני מעוניינת לעבור לדירת 4 חדרים, קומת קרקע עד קומה שנייה. בנוסף לכך גינה או מרפסת.
כנראה השאיפות שלי מוגזות מדי לעיר שבה אני גרה, כי דירות נורמליות שעומדות בקריטריונים אלו רחוקות פי שניים מהתקציב שלנו עבור שכירות.
דירות אחרות הם פשוט נוראיות מבחינת תנאי המחיה בהם+קומה גבוהה/ ללא מרפסת כלל.

אז יצאתי מקו הנוחות, ובעקבות כך, שיש לי חלום נושן לגור ביישוב, בית+גינה+כלב, גיליתי מקום מדהים, סמוך לירושלים,
מרחק הנסיעה מהיישוב לירושלים זהה למרחק הנסיעה ממעלה אדומים לירושלים, גם בשעות העומס וגם כשהכבישים פנויים.
יתרה מזו, אפילו מצאתי דירה מדהימה, 4.5 חדרים, ענקית+גינה, פחות ממחיר הסף שלנו.
מעבר לתנאים היבשים ומחיר השכירות זאת נראת לי פשוט הזדמנות להגשים חלום, ולעבור למקום קהילתי עם איכות חיים גבוהה יותר מזו שיש לנו כעת.

החסרונות:
1. חסרון אחד והוא משמעותי, בעיר הנוכחית יש לי עזרה מחמותי ומחמי עם הילדה, להוציא אותה מהמעון, פעמיים בשבוע, בייביסיטרים ועוד ועוד,
והיות ואני סטודנטית ואני נמצאת במשרה זמנית במקום העבודה לעיתים נדרש ממני להישאר שעות נוספות, וכיוון שאני רוצה בכל מאודי להישאר במקום העבודה הזה,
העזרה של חמותי היא מאוד אטרקטיבית.
מצד שני, יחד עם העזרה שחמותי נותנת לי היא לא פעם ולא פעמיים מתערבת לי בחינוך ובדברים נוספים.
אז ככה שגם ניתוק ממנה יכול להועיל.
ביישוב אני אצטרך למצוא בייביסיטר ולמרן יותר עם הבעל בעת ההוצאה ל הילדה מהמעון, דבר שהוא אפשרי אך מצריך התארגנות רבה ומדודקדת יותר.
2. החסרון השני: הנגישות, כיום אנו עם רכב אחד והיות והתחבורה הציבורית בעיר הנוכחית היא מצויינת אנחנו מסתדרים מאוד ושנינו משתמשים לרוב בתחבורה הציבורית
ביישוב התחבורה הציבורית היא שיש פעמיים בשעתיים אוטובוס, דבר שמגביל אותנו מאוד, ונצטרך לקחת בחשבון שאחד מאיתנו ישתמש ברכב (מה שמעלה את ההוצאות),
והשני יצטרך לעלות בטרמפים/ באוטובוס שמגיע אחת לשעתיים/ שנצא בבוקר ביחד ורק בחזרה אחד יצטרך לחזור איכשהו הביתה.
הבנתי שהאנשים ביישוב מאוד עוזרים זה לזה אך בתור מישהי מאורגנת קשה לי לסמוך על הנס.
וגם עניין התחבורה והנגישות הוא עניין שצריך לתזמן ולתאם מראש, אך אני מאמינה שנוכל להסתדר.
3.חסרון נוסף, היישוב ממוקם בסמוך מאוד לכפרים ערביים, הבנתי שקיימת ידידות בין האוכלוסיות השונות, וזה דבר שפחות מטריד אותי, ואני מאמינה לגור באיזורים אלו מבחינה אידאולוגית
אך אשמח לקבל הארות בנושא.

בבקשה, תאירו את עיני, אשמח לקבל תובנות מאלו שעשו שינוי שכזה, ואשמח לקרוא כל תגובה בנושא.

הלב והראש שלי רוצים לעבור ליישוב, אך אולי אני רואה את הכל וורוד מדי...

פלגיה

New member
תבדקי טוב את נושא עומסי התנועה

כי אם הבנתי נכון את האיזור שאת מדברת עליו - יש עומסי תנועה נוראיים, ואין פתרון באופק בשנים הקרובות.

אני גרה ביישוב בעצמי, ומה שאני יכולה לומר זה שאם שני בני הזוג ממקמים את מרכז חייהם (עבודה + לימודים) בעיר הגדולה, אז כל הבית צמוד קרקע והגינה, והקהילה, וכל מה שתרצי, לא שווה את זה. בעיני היתרונות של חיי יישוב באים לידי ביטוי כשאחד מבני הזוג עובד במקום.

אנחנו בין כה וכה לא גרים בעיר המרכזית

אנחנו לא גרים גם ככה בעיר הגדולה שב כביכול מרוכזים חיינו מסיבות שונות.
גם כה אנחנו חווים את העומסים בכל בוקר צ(אלא אם כן יוצאים מוקדם מוקדם)...

פלגיה

New member
כן, אבל ...

כמה שמעלה אדומים היא עיר *קטנה* - היא עדיין עיר, על כל המשתמע מבחינת שירותים, קניון וכו', ויש לך את חמיך וחמותך.

אני גרה מצפון לירושלים, ויש מישהי שעובדת איתי שבאה ממעלה אדומים, ואני רואה את ההבדלים. אז לי כבר אין ילדים קטנים, וזה שונה, אבל השנה האחרונה, שבה בן הזוג שלי הפסיק לעבוד ביישוב, ונוסע גם הוא לירושלים, העלתה בנו מחשבות שניות. (וכאמור, אני לא צריכה לרוץ חזרה כדי להיות במעון ב- 15:45 או בגן ב- 16:00. הילדים שלי מחכים בבית עד שאני מגיעה, ובכל זאת)

אני גרה ביישוב דרומית לעיר גדולה

כזה שמגיע אליו אוטובוס פעם בשעה. עם ילדים בלי רכב זה סיוט. הפסדת אוטובוס בגלל פקק קטן, עיכוב קטן וכו' ואת כבר תקועה שעה שלמה וצריכה לג'נגל שכנים וכו' וזה ממש לא קל. הבעיה היא לא ההלוך אלא החזור

yoyo10

New member
מסכימה עם פלגיה אכן יש פקקים

ולגבי הטרמפים בעבודה הקודמת שלי שעבדתי בירושלים היו כמה נשים מהישובים באיזור שאת מדברת זה כל כך מגביל כשאין רכב וכשיש ילדים לאסוף בשעות מסוימות זה הופך את הנושא למעיק ביותר

יש לנו רכב אחד

מאיפה אתן יודעות לאן התכוונתי כי לא נראה לי שאתן קולעות למקום הנכון. מכל הכניסות של ירושלים יש פקקים בבוקר. אני באופן כללי יוצאת ממעלה אדומים כל יום בשש וחצי כדי להספיק להיות בשמונה בעבודה . וכך אעשה גם אם אעבור ליישוב...

פלגיה

New member
הבעיה היא יותר בחזרה

ואם את צריכה לעבור בדרך שלך את צומת הכניסה לאדם - את בבעיה. זה לא סתם פקקים, אלא פקקים שאי אפשר לצפות. לא מבחינת שעה, לא מבחינת משך הזמן, ולא מבחינת שום דבר אחר.
אם טעיתי, והתכנון שלך הוא גוש עציון - אז אני לוקחת את הדברים שלי בחזרה. שם נראה לי שהמצב טוב בהרבה.

yoyo10

New member
הבעיה שיש רכב אחד וילדים בכזה מקום

שהילדים גדלים הם נוסעים בהסעות לבית ספר איזורי זה אומר שעל מנת שאחר הצהרים ילכו לחברים צריך להסיע לישוב אחר ולא תמיד זה ממש קרוב אני לא מדברת בכלל על חוגים מרוחקים ואם צריך ריפוי בעיסוק או קלנאית תקשורת או כל שרות אחר באופן קבוע זאת לוגסטיקת הסעות מורכבת במיוחד שיש כמה ילדים

The Blue Fairy

New member
אז ככה

גם אנחנו עברנו מעיר גדולה לישוב קטן (או כמו שאני קוראת לזה - "החור")
בעיניי הבעיה הכי גדולה היא הנגישות, גם אנחנו עם רכב אחד ולא פשוט להסתדר ככה (עד עכשיו בעלי למד בעיר אחת ואני לומדת בעיר אחרת, עכשיו לשמחתי בעלי מסיים את הלימודים והעבודה תספק לו הסעות אז זה יקל עלינו), אמנם את צודקת שיש המון עזרה אחד עם השני בתוך הישוב (יש טרמפיאדה ויש לוח טרמפים בפייס) אבל זה משהו שקצת קשה לבנות עליו ואצלנו שמור למקרים חריגים בלבד

אין לי ילדים עדיין, ככה שאני לא יודעת להגיד לך לגבי העזרה מחמותך, אבל זה נשמע לי גם כשיקול שצריך לקחת. כמו כן, מקום קטן זה מקום שכולם מכירים את כולם לטובה ולרעה, אם משתלבים אז מצוין..אבל אם לא אז יותר קשה

ולמרות זאת, אני ממש מרוצה פה, האיכות חיים היא שונה - הכל ירוק, מלא חיות שונות וילדים משחקים בכל מקום, נשמע לי כמו מקום טוב לגדל בו ילדים :)

למעלה