לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1067810,678 עוקבים אודות עסקים

פורום תרבות עברית

תרבות עברית – דוד המלך ודוד גרוסמן, לאה ורחל האמהות ולאה ורחל המשוררות, רבי נחמן וחיים נחמן. ספרי נביאים ותהילות משוררים, אמרות חז"ל ופתגמים. ספרות ושירה בנות זמננו, כתיבה עיתונאית ושפת אינטרנט.הלשון העברית על שלל מכמניה: מקורו של פתגם וגלגוליה של מילה, חידושי האקדמיה וביטויי סלנג.תרבות עברית היא גם אורחות חיים וערכי חיים, מנהגים והתנהגויות של החברה הישראלית לגווניה השונים.הפורום שלנו פתוח לכל אלה: תרבות של הגות ורעיון ותרבות של התנהגות ומעשה;תרבות שבכתב ותרבות שבעל פה;על הנייר, או על המסך. בתיאטרון, בבית הכנסת או ברחוב;תרבות של חול וחופש ותרבות של קודש, דת ואמונה. מתקיימים בו דיונים בנושאי רוח וחברה בתחומים רחבים ומגוונים (משתדלים להימנע מפוליטיקה), והמשותף לכולם – השפה העברית ודובריה. מנהלים דיונים וויכוחים מתוך הקשבה וכבוד לזולת, בנועם ובנחת, ועם חיוך על השפתיים.

אודות הפורום תרבות עברית

תרבות עברית – דוד המלך ודוד גרוסמן, לאה ורחל האמהות ולאה ורחל המשוררות, רבי נחמן וחיים נחמן. ספרי נביאים ותהילות משוררים, אמרות חז"ל ופתגמים. ספרות ושירה בנות זמננו, כתיבה עיתונאית ושפת אינטרנט.הלשון העברית על שלל מכמניה: מקורו של פתגם וגלגוליה של מילה, חידושי האקדמיה וביטויי סלנג.תרבות עברית היא גם אורחות חיים וערכי חיים, מנהגים והתנהגויות של החברה הישראלית לגווניה השונים.הפורום שלנו פתוח לכל אלה: תרבות של הגות ורעיון ותרבות של התנהגות ומעשה;תרבות שבכתב ותרבות שבעל פה;על הנייר, או על המסך. בתיאטרון, בבית הכנסת או ברחוב;תרבות של חול וחופש ותרבות של קודש, דת ואמונה. מתקיימים בו דיונים בנושאי רוח וחברה בתחומים רחבים ומגוונים (משתדלים להימנע מפוליטיקה), והמשותף לכולם – השפה העברית ודובריה. מנהלים דיונים וויכוחים מתוך הקשבה וכבוד לזולת, בנועם ובנחת, ועם חיוך על השפתיים.
x
הודעה מהנהלת הפורום
 שימו לב! עקב תלונות גולשים על בזבוז זמן ועיסוק בטפל בפורום, ההנהלה מודיעה בזאת כי הקריאה בפורום מותרת רק לאנשים שאין להם משהו טוב יותר לעשות.
תודה.
0
המשך >>

לצפיה ב-'~ עושה מצוות, יא שרמוטה? ~'
~ עושה מצוות, יא שרמוטה? ~
<< ההודעה הנוכחית
18/11/2006 | 10:39
124
103
אתמול נתגלגלה לידי ההזדמנות לשמח מישהי מאוד. באחד מהפורומים העוסקים בסרטן השד התפרסמה הודעה שסיפרה על אישה שקופ"ח לא מאשרת לה תרופה מסוימת, והמשפחה נאלצת לרכוש את התרופה על חשבונה. המודעה ביקשה ממי שיש לו תרופה כזאת ליצור קשר עם המשפחה. מדובר בתרופה יקרה מאוד (מנה שבועית עולה בסביבות 4500 ש"ח), ולי במקרר היו מנות אחדות ללא שימוש, כאלה שבית המרקחת סירב לקבל בחזרה. התקשרתי למספר שצורף להודעה, והסתבר לי שמדובר במשפחה חרדית ירושלמית. הצעתי להם שאביא להם את התרופה עד הבית, היות שאני נמצאת הרבה בירושלים ויש לי אפשרות לחנות בכל מקום. הם שמחו מאוד, וכשבאתי לירושלים שוחחתי עם הבן של הגברת ההיא, כמו שסוכם בינינו מלכתחילה, והוא אמר שיהיה בבית רק בעוד חצי שעה, בינתיים הוא בסופר, עושה קניות לשבת. היות שהיו לי הרבה תוכניות לבוקר ולא יכולתי להמתין לו, הצעתי לו שאביא את התרופה עד אליו, לסופר, והוא היסס קצת, אבל הסכים, ואמר לי שהוא בקופה הזאת והזאת. שאלתי אותו איך אזהה אותו, והוא אמר שהוא לבוש שחורים, כך שהצעתי שיזהה הוא אותי על פי הצעיף הוורוד שלבשתי.
כשעמדתי להיכנס למרכול עצר אותי שומר-צניעות בכניסה, וניסה לעטוף אותי בבד שחור, בנוסח הבורקות של אפגניסטן. שאלתי אותו מה פתאום, והוא אמר לי שזאת "צרכנייה חרדית". הייתי לבושה במכנסיים שחורים, לא צמודים, ובסוודר אפור, שאת מפתחו כיסה צעיף שהיה כרוך עליי. פיסת עור אחת לא בצבצה משום מקום. לא הבנתי את הצורך הזה לכסות אותי. שומר הצניעות אמר - אבל את במכנסיים! אמרתי לו - אבל שום דבר אצלי לא חשוף, אז איפה הבעיה? הוא התעקש, ואני סירבתי. מה יש לך בכלל לחפש כאן, שאל. אמרתי לו שאני באה להביא תרופה לבן של חולת סרטן, בשביל אמא שלו. הוא הציע שאשאיר את התרופה אצלו. לא בא בחשבון, אמרתי. יש פה תרופות בשווי של כמה עשרות אלפי שקלים. הן גם בקרח, ואסור להן להיחשף לאור או לחום. אז תלבשי עלייך את הבד, אמר. שום בד, אמרתי. תשכח מזה. ופשוט נכנסתי. הוא עוד רץ אחריי, נסער - גברת, גברת, את לא צנועה! - אבל אני כבר הייתי בפנים, ורק אז הבנתי כמה שהייתי חריגה: מלבד העובדה שהייתי היחידה ממין נקבה במכנסיים, בלטתי שם כמו תוכי ענק בין דרורים בצעיפי הוורוד. כל תשומת הלב של המרכול הופנתה אליי מייד, והודות לכך גם אותו בחור שאמו זקוקה לתרופה ראה אותי מרחוק ורץ, נרגש, לקחת ממני את התרופה.

אז אולי בשביל שומר הצניעות אני שרמוטה, אבל אמא של הבחור, שקיבלה את התרופות לידיה, לא יכלה להירגע מהמחווה, ודיברה איתי אתמול אולי שעתיים בטלפון, נרגשת עד דמעות. בשבילה אני לא שרמוטה אלא נשמה טובה.
עניין של זווית ראייה. אפילו שלא היה אצלי בכלל מה לראות.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'ואת התועבות הללו את עוד כותבת בשבת?'
ואת התועבות הללו את עוד כותבת בשבת?
18/11/2006 | 10:57
72
15
גועל נפש אני אומר לכם אין גבול לתועבה
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'מתפלא עליך, תם'
מתפלא עליך, תם
18/11/2006 | 12:21
71
13
שלא ניצלת את הקטע הזה על מנת להוכיח כמה חילונים שונאים חרדים.
פחחחח
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אין שום קשר בין הדברים'
אין שום קשר בין הדברים
18/11/2006 | 12:55
70
13
בין מעשה החסד המופלא של גנגי, לבין זכותם של החרדים, במרחבם הפרטי, לשמור על אורחות חייהם ועל ה"צניעות" הזו.

נניח שאתה, אטיוד, רוצה להכנס לארמונו של האפיפיור, בשביל לתרום אלף* דוקאטים זהב, לעניי הודו. תאמין לי, לא יתנו לך לכנס במכנסיים קצרים, גם אם תבקש יפה.

*מיליון זה סיפור אחר, אבל בבדיחה הזו כבר גם היינו...
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'תאמין לי שכן.'
תאמין לי שכן.
18/11/2006 | 13:55
69
8
וחוצמזה גנגי לא באה במכנסיים קצרים.
לידיעתך, מרכול/סופר איננו "מרחב פרטי".
הוא בית עסק שמחויב לשרת את הציבור.
את כל הציבור.

ומה יש לך לומר על חילונית משוקצת שתורמת, רחמנא ליצלן, לחרדים?
כלום אין בכך סתירה גמורה לטענתך ש"חלונים שונאים חרדים"?
או שמא תטען, גיחי גיחי , שזה היוצא מהכלל שמעיד ...

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אל תיתמם ואל תטפש'
אל תיתמם ואל תטפש
18/11/2006 | 14:51
63
7
לא אמרתי אמירה מטופשת ש"כל החילונים שונאים חרדים" אמרתי שהחרדים היא קבוצה שנואה , מופלית ומשוקצת על ידי שכבות רבות בציבוריות הישראלית, ובמקרים רבים, דווקא אלה שלא יתירו פגיעה  ולו מילוילית בכל ציבור אחר.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'יש לך כשרון נדיר'
יש לך כשרון נדיר
18/11/2006 | 16:17
62
3
לעוות ולסף וללכת סחור-סחור.

ייחסתי לך שכל החילוניים שונאים חרדים?
וכשאתה אומר שכבות רבות, למה אתה מתכוון בדיוק?
אולי שהחרדים שטופים בשנאת עצמם?
שהדתיים שונאים אותם?
שהערבים שונאים אותם?
שהמשקפופרים שונאים אותם?
שמעשני טיים שונאים אותם?

מי מיתמם פה?
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אין כאן עדות לשנאת חילונים או דתיים'
אין כאן עדות לשנאת חילונים או דתיים
18/11/2006 | 17:29
61
3
יש כאן פחד מנשים חילוניות. לא נראה לי שמישהו בצרכני"ה היה מתרגש אם היה נכנס גבר לבוש בבגדים של גברים חילונים. הבעיה היא שהנשים החילוניות לובשות בגדים שמחמיאים לגופן, בניגוד לנורמה החרדית של הסתרה מוחלטת של צורת הגוף, כדי שלא לגרום לגברים הצדיקים הרהורי עבירה.

פעם הייתי בחתונה חרדית. היתה מחיצה גבוהה שהפרידה בין הצד של הגברים, בו היתה ממוקמת כמובן התזמורת ורחבת הריקודים. בנות משפחתי החרדיות הסבירו לי שם שאסור שהגברים יראו את הנשים רוקדות, כי לגברים קשה לשלוט ביצרים שלהם. הפחד הוא לא שהם יבצעו את זממם בנשים. הפחד הוא שיהיו להם הרהורי חטא. לא הצלחתי להבין למה, אם כך, שלא יסגרו את הגברים שקשה להם כל כך להתאפק במתחם קטן ולא אטרקטיבי, וישחררו את הנשים התמימות והחפות מפשע לחופשי. לא הצליחו להסביר לי.

במהלך הארוחה סיפרתי להן על הלימודים שלי ושל בעלי (שפיזז לו לצלילי התזמורת בצד השני של המחיצה). שנינו היינו אז בשנה הראשונה של תואר שני, באותו תחום בערך. לאחר שחקרו אותי ארוכות על אפשרויותיו המקצועיות של בעלי בתחום, שאלו אותי: ומה את תיהי? מורה?

בקיצור, הדבר העיקרי (ולא היחיד) שלא קוסם לי בחברה החרדית הוא המעמד הנמוך של האישה. (נודע בשערים בעלה בשבתו עם זקני ארץ).
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אין פחד - יש רצון'
אין פחד - יש רצון
18/11/2006 | 18:56
3
2
לעשות "חומרות" בקיום המצוות.  כל המחמיר הרי זה משובח, ולכן הם מגיעים לקיצוניות הולכת וגוברת באורחות החיים שלהם. ככל שהעולם בחוץ משתנה מהר יותר, יש קבוצות, המתבדלות יותר ויותר.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'תמו"ש מתי אנחנו האים'
תמו"ש מתי אנחנו האים
18/11/2006 | 22:01
1
2
לבקרך בביתך החדש במאה שערים?
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'באים'
באים
18/11/2006 | 22:01
2
לצפיה ב-'לא לחינם'
לא לחינם
19/11/2006 | 08:21
2
המחמיר והחמור גזורים מאותו שורש.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אין פחד, יש קוד לבוש'
אין פחד, יש קוד לבוש
18/11/2006 | 19:25
50
2
בשנות התיכון נהגתי לבלות בימי שמש בחוף גורדון יותר מאשר בביה"ס.
אני זוכר שבצרכניה בכיכר אתרים היה שלט גדול שאסר את הכניסה יחפים ובבגד ים.
בתור נער אני זוכר שהשלט מאוד הרגיז אותי, לא ממש רציתי להתלבש רק כדי לקנות שתיה וחטיף.
לא הבנתי מה אכפת לבעלי החנות אם אקנה את המצרכים שלי כשאני לבוש רק בבגד ים.

מדובר בצרכניה באיזור חרדי, הם לא מנסים לכפות עלייך את קוד הלבוש שלהם באיזור שלך אבל בצרכניה שמשרתת אותם מצופה ממך לשמור על קוד לבוש ששאר הצרכנים ירגישו בנוח.

ותרנגולת, במגזר החרדי באמת יותר מדי נשים לומדות בסמינר להוראה.  כיום מנסים לצאת מהכוון הזה ולהכשיר נשים להייטק אופנה ועוד.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אבל גנגי לא לבשה בגד ים'
אבל גנגי לא לבשה בגד ים
18/11/2006 | 23:13
49
6
וגבר חילוני שהיה נכנס לשם בלבוש סטנדרטי לא היה מעורר התנגדות או תשומת לב.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'לא אמרתי שקוד הלבוש שם'
לא אמרתי שקוד הלבוש שם
19/11/2006 | 20:50
48
2
זהה לצרכניה בכיכר אתרים או שהוא זהה לגברים ונשים אלא שיש שם קוד לבוש אחר.

לא מדובר בפחד מנשים, רוב הקונים שם רואים נשים חילוניות באוטובוס ובשוק והם כבר ראו חולצות בטן ומחשופים בחייהם.
הם פשוט לא רוצים לראות את זה אצלם בצרכניה כמו שבכיכר אתרים לא רוצים לראות קונים בבגדי ים.

דיונים כאלה תמיד מזכירים לי את ההודעה הזו שמנסה להמחיש לחילונים את הרגישויות השונות של חרדים
http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp...
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אתה לא חושב שיש הקצנה לאחרונה?'
אתה לא חושב שיש הקצנה לאחרונה?
19/11/2006 | 21:22
6
3
לצפיה ב-'ודאי שכן'
ודאי שכן
19/11/2006 | 23:39
5
2
לאנשים יש יותר זמן פנוי יותר כסף ואין טלויזיה.
מה עוד הם יעשו?

בליטא נשות היו נשות רבנים שהלכו בלי כיסוי ראש, בישראל של לפני 70 שנה לא היתה הפרדה בחתונות חרדיות (אני לא מדבר על אוטובוסים מהדרין)  חלק מההקצנה מגיעה מכוון של לימוד נשים (תודה לשרה שנירר מייסדת בית יעקב) שגרם ליותר הקפדה עם נשים וחלק כאמור לעיל מעודף זמן.

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'לדעתי זאת תופעה מדאיגה.'
לדעתי זאת תופעה מדאיגה.
19/11/2006 | 23:52
4
2
אין אף מנהיג שיעצור את הטירוף? כל אחד מתחרה בחברו מי יחמיר יותר? איפה הגבול? (אגב, ראית את המדרכות לנשים ומדרכות לגברים במאה שערים בסוכות?)
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'זאת באמת בעיה שמגיעה מלמטה'
זאת באמת בעיה שמגיעה מלמטה
20/11/2006 | 00:24
3
1
ולמנהיגים קשה לעצור אותה.
לאחרונה שמעתי שהרב שטיינמן סירב לחתום על תקנון לבוש לבית יעקב שנראה לו "גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה" אבל זה לא סיפור פשוט.

בחוגים חרדיים יש התמרמרות על החומרות ואני מאמין ומקווה שהסיפור ייעצר איפשהו.
אם תכנס לפורומים חרדיים כמו "בחדרי חרדים" תמצא הרבה דיונים על הנושא הזה.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'האם הוספת החומרות...'
האם הוספת החומרות...
20/11/2006 | 00:34
1
1
אינה ריאקציה לחילוניזציה הדוהרת של הסביבה (קרי: הפרהסיה של ישראל)?

הרי גם בברית המילה הוסיפו את חומרת הפריעה כדי לחסום את מנהג משיכת העורלה.
אז אולי ההנהגה החרדית כה מבוהלת מסכנת הזליגה של חרדים החוצה לעולם החילוני, עד שהיא מעמידה חומות גבוהות נגד כל יכולת של אדם חרדי להידמות לשכנו החילוני.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אני חושבת שאתה צודק'
אני חושבת שאתה צודק
23/11/2006 | 00:29
1
בוודאי יש אצלם חשש גדול מן ההשפעה של הסביבה ומה שיש בה על הציבור שלהם
אבל מצד שני יש יותר ויותר נקוודת חיבור והשקה של החברה החרדית (כמובן תלוי באילו זרמים שלה) עם החברה הכללית במדינה, והם נחשפים יותר ויותר לדברים שהיו עבורם "מחוץ לתחום".
וכך פועלים שני הכוחות האלה - מצד אחד הפחד מפני, והרצון לחסום פרצות, ומצד שני הכורח לקבל דברים.
הדוגמה הטובה ביותר היא האינטרנט. הם מפחדים ממנו מאוד (ולא לחינם), אך נזקקים לשירותיו (למשל לצורך קבלת מידע ממשרדי ממשלה או גופים אחרים). עכשיו הם עדיין בשלב הבלימה. בקרוב ייאלצו כנראה לפתוח ולהיפתח. לא תהיה להם ברירה.
והם ימשיכו במאבק הכפול הזה גם בתחומים אחרים.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אני לא יודע עד כמה זה בא מלמטה'
אני לא יודע עד כמה זה בא מלמטה
20/11/2006 | 00:36
1
לי נראה שמנהיגים מסוימים מחמירים חומרות ומגביהים את הגדרות לגבהים שלא ייאמנו, וכל השאר פשוט מיישרים קו. יש כאן בהחלט בעיית מנהיגות, כי נראה שלאף אחד אין כוח לומר "די" להקצנה.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אני לא חושבת שהאנלוגיה נכונה.'
אני לא חושבת שהאנלוגיה נכונה.
19/11/2006 | 21:47
39
1
הבעיה היא לא שהם מנסים לגרום לי להיות צנועה, הבעיה היא שהם מנסים לבטל את האישיות שלי. וגם אם תגיד לי להתנהג ברומא כרומאית ולהתחשב במנהגי המקומיים, אני לא יכולה לקבל את זה שמנסים למחוק את מי שאני, לא כי אני כל כך חייבת ללבוש דווקא מכנסיים אלא כי אני כן חייבת לא להראות בדיוק כמו כל אישה אחרת בסביבה, במיוחד כשכל הנשים בסביבה נראות כמו גליל בד עבה ומחוספס. ולא לגיטימי בעיניי שזו דרך החיים שנכפית על נשים במגזר הזה. והכי עצוב לי שהן מקבלות את העוול הזה כאילו מרצונן. (גם אנחנו בנות המגזר החילוני מקבלות על עצמנו כל מיני גזירות מכאיבות בענייני קוסמטיקה ואופנה, אבל אין מה להשוות לביטול העצמי המדכא הזה).

כאשר ניגש "שוטר צניעות" כזה אליי כשביקרתי פעם בכותל (לבשתי מכנסיים וחולצה עם שרוולים) וניסה לכסות אותי בבד, הרגשתי מושפלת וחסרת אונים. זה ממש כאילו מנסים להסתיר את האישיות שלי ולהפוך אותי לעוד אחת מהנשים המהוהות וחסרות הצורה שלהם.

כך גם הרגשתי כשנקלעתי לצערי לילה אחד ללוויה (אל תשאלו) שיצאה מישיבתו של המנוח באחד האיזורים הכי חרדיים בירושלים. ישבתי מכווצת באוטו, ניסיתי להתחמק ממבטי השנאה של העוברים ושבים וחיכיתי לבעלי, שיצא לתמוך במשפחתו. מעבר לטרגדיה הנוראית שהיתה שם (באמת אל תשאלו) החוויה התרבותית (כל החוויה, לא רק השלב של הישיבה באוטו) היתה פשוט מפחידה, במיוחד כאישה.

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'מה שאת מרגישה זה דבר אחד'
מה שאת מרגישה זה דבר אחד
19/11/2006 | 22:16
38
2
אבל מה שאת משליכה מתוך תפיסת העולם שלך ועל פי הערכים שלך על החיים שלהם/ן הוא דבר אחר לחלוטין
אי אפשר להתווכח עם ההרגשה שאת מתארת כהשפלה
אבל את לא יכולה להחליט בשבילן שהן מושפלות אם אינן מרגישות כך (ואני מדגישה את "אם". אני מניחה שחלק מהן מרגישות כך, אבל רובן למיטב הבנתי - לא חושבות כך.)

באותו אופן שאת מתארת אותן כאן אפשר יהיה לתאר אותך ואת בנות דמותך המחזיקות באותה תפיסת עולם כמסכנות - מזווית הראייה של בני העדה החרדית.
למה כל כך קשה לקבל שיש מי שחושב אחרת? שמושגי העולם המערבי אינם חלק מעולמו, ושסדרי העדיפויות שלו שונים משלך?
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'ועוד דבר'
ועוד דבר
19/11/2006 | 22:20
37
1
האם היית מרגישה את אותה תחושת השפלה וביטול העצמי שלך אילו היו מבקשים ממך לכסות את אברי גופך המגולים בכניסתך למנזר, למשל? האם היית מתנגדת לכך באותה מידה של התנגדות כמו זו שאת מתארת כאן?

יש לי תחושה שאת הכבוד שמוכנים לתת לדרישות של קוד לבוש ו/או התנהגות במקומות אחרים וכלפי תרבויות אחרות, לא מוכנים לתת כשמדובר בסביבה הקרובה יותר.
והשאלה היא למה?
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אני מקבלת את זה שיש מי שחושב אחרת.'
אני מקבלת את זה שיש מי שחושב אחרת.
19/11/2006 | 22:42
36
2
ויש הרבה אנשים וקבוצות שחושבים לגמרי אחרת ממני ואני מקבלת את זה באהבה ואפילו שמחה על כך. הבעיה שלי היא שלפי מה שאני ראיתי לפחות, הן (אלה שאני מכירה, אלה שדיברתי איתן על זה) לא מקבלות על עצמן את אורח החיים הזה מתוך מחשבה, וחשיבה אינה מוגדרת כחלק מתפקידן בעולם זה.

זה כמו לשאול אותי למה אני מרחמת על עיוורים, הרי מי שלא מתחשק לו, זכותו לא לראות. אז זהו, שכמו העיוורים גם הן (לדעתי) לא בחרו לחיות כך. ומי שכן בחרה (חוזרות בתשובה, נניח) וויתרה על החשיבה העצמאית שלה עשתה זאת כנראה מתוך שבר או כאב גדול. זו לא בחירה שאני יכולה לדמיין שאדם שנסיבות חייו נורמליות יעשה.

ואני לא מדברת, חלילה על כל המגזר הדתי/ שומר המצוות. אני מדברת על המגזר החרדי (הקיצוני) בלבד.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'ושכחתי לענות על השאלה השנייה.'
ושכחתי לענות על השאלה השנייה.
19/11/2006 | 22:47
15
1
לא יוצא לי להיקלע למנזרים, ואשתדל להימנע מכניסה לאחד כזה. גם לכותל המערבי אני לא מגיעה, למרות שאני חושבת שזכותי כיהודיה לבקר שם כמו כל יהודי אחר, גם במכנסיים. אבל עם החברה החרדית יש לי מגע מסויים, ןלמרות שאני משתדלת להימנע מכניסה למעוזיהם לפעמים הנסיבות מחייבות אותי. ואז זה כואב ומשפיל ומרגיז.

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אני דווקא ביקרתי הרבה במנזרים'
אני דווקא ביקרתי הרבה במנזרים
20/11/2006 | 07:20
14
2
ותמיד הקפידו שם על לבוש לא חושפני, אבל איש לא דרש ממני מעולם ללבוש חצאית במקום מכנסיים.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'בכנסיית אלכסנדר נייבסקי'
בכנסיית אלכסנדר נייבסקי
20/11/2006 | 19:08
13
1
דווקא כן דורשים. כמו כן דורשים מגברים להסיר כובעים- אם כי ליהודים דתיים מוותרים בדרך כלל.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'ליהודים דתיים מוותרים בד"כ??'
ליהודים דתיים מוותרים בד"כ??
20/11/2006 | 19:51
12
1
ליהודים דתיים אסור בהגדרה להיכנס מלכתחילה לכנסיה (אלא בנסיבות מאוד מיוחדות).
שמעתי שיהודים איטלקים מקלים בזה. אבל ברוסיה?!

חוץ מזה, גירסא דינקותא שלי היא שכאשר יהודי נצרך מסיבה כלשהי להיכנס לכנסייה - הוא מסיר את הכובע ונשאר בכיפה בלבד.

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'מה הרבותא?'
מה הרבותא?
20/11/2006 | 21:40
3
1
האם הוא מסיר את הכובע כדי לכבד את הנוצרים (שדורשים הסרת הכובע)
או כדי לצמצם (עבור עצמו או למען מראית עין) את סממניו החיצוניים?
ומה בין כובע לכיפה בכל מקום?

לגבי יהודי איטליה לא ידוע לי על זה באופן ספציפי אבל ידוע הוא שהקהילה הזאת נבדלה מרוב קהילות יהודי אירופה בפתיחותה להשכלה כללית ולכל מה שנחשב "לימודי חול" כך שזה בהחלט מתקבל על הדעת (מה עוד שעבור מי שחי באיטליה וחי את תרבותה הכוללת יצירות אומנות כבירות כמו תקרת הקפלה הסיסטינית ופסל "משה" של מיכלאנג'לו ועוד יצירות רבות השוכנות בתוך כנסיות - לא ממש יעלה על הדעת שלא יכיר אותן בשל העובדה הזאת)
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'הוא מסיר את הכובע מתוך כבוד לנוצרים'
הוא מסיר את הכובע מתוך כבוד לנוצרים
20/11/2006 | 21:45
2
1
אני מניח שהנימוק אינו מתוך כבוד לדת הנוצרית (שזה כמובן לא יעלה על הדעת) אלא "מפני דרכי שלום".

אין פה ענין של צמצום סממניו החיצוניים, שהרי הגויים מזהים יפה מאוד יהודי במעיל שחור וכיפה (גם אם הסיר את המגבעת).

מה בין כובע לכיפה?...
חרדים רבים נהגו ונוהגים לחבוש כיפה שחורה ומעליה מגבעת.
בד"כ בחוץ הם מסתובבים בצורה זו, ובתוך בית (למשל בביתם) הם נשארים בכיפה בלבד.

אז ע"י הורדת הכובע בכנסיה הם גם מכבדים את מנהג המקום (בבחינת "לא לעשות דווקא") וגם לא נשארים בגילוי ראש.

וכמו שאמרתי... יהודי דתי מלכתחילה לא מזדמן לכנסיה.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'למה "לא יעלה על הדעת" כבוד לדת'
למה "לא יעלה על הדעת" כבוד לדת
21/11/2006 | 00:35
1
אחרת? האם היהודים לא דורשים, ובצדק , שיכבדו את דתם?
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'רוצה לריב?'
רוצה לריב?
21/11/2006 | 01:20
אתה הבנת מצוין את הכוונה שלי.

מותר לכבד כצופה מהצד את אמונתם של קבוצת בודהיסטים הקדים לפסל של בודהה.
אבל אסור לעשות כמותם כאות כבוד לבודהה ולבודהיזם.
ואותו עקרון חל על הסרת הכובע בכנסיה.

את הפרובוקציות שלך תשמור למישהו אחר.

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'מי מבקר יותר בכנסיות, אתה או אני?'
מי מבקר יותר בכנסיות, אתה או אני?
21/11/2006 | 09:20
6
אז מעדות ראיה שלי- יהודים דתיים בהחלט נכנסים לכנסיות בנסיבות מקצועיות- ויש כאלה שנכנסים ליהנות מהפסלים והאיקונות. מי שחובש כוע מצחיה קטן מעל הכיפה בדרך כלל משאיר אותו על ראשו ולא עושים מזה ענין, אבל מגבעות או כובעים אוסטרליים מנקרים יותר מדי את העיניים.
בכנסיות בעלות נטיות אנטישמיות, ולא אציין למי הכוונה, יש נטיה רבה יותר להקפיד.
ועוד הערה קטנה ביחס ל"יהודי דתי לא יכנס לכנסיה"- הכרתי יהודי דתי (אשכנזי) שטען שעבורו כניסה לבית הכנסת התוניסאי בעכו עלולה להיות עבירה, מאחר וזה בעינו עירוב של יהדות ועבודה זרה בזמן שכאשר הוא נכנס לכנסיה ברור לכל שהוא לא עובד שם עבודה זרה.
דתיה אחרת (מרוקאית) נמנעה מלהכנס לכנסיות, והסתפקה בהצצה מהנרטקס.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אני לא יודע מי הם אותם דתיים...'
אני לא יודע מי הם אותם דתיים...
21/11/2006 | 13:21
5
שאתה ראית בכנסיות, אבל כנראה שמדובר בדתיים מסוג מיוחד מאוד.
אתה מוזמן לקרוא את הלינק הזה (שאינו חרדי, אלא של מכינה ישיבתית לצה"ל) שעוסק ישירות בנושא של כניסה לכנסיה.

ושמא תאמר שרק האשכנזים מחמירים כך, הנה לך ציטוט מהלינק:
" אבל במצב נורמלי פסק הרב עובדיה יוסף פסק "יש להחמיר בכל תוקף לא להכנס לכנסיה של נוצרים, ואין להקל בזה אפילו משום דרכי שלום ומניעת איבה" ."

והנה לך עוד פסיקה רבנית (שוב לא חרדית אלא קשורה לשירות בצה"ל).
ראה סעיף ד' בחלק הראשון (חלק פ"ב העוסק בכניסה למקומות ע"ז במהלך ניווטים).

אז שהדתיים שלך מהכנסיה יתווכחו עם ההלכות שכתובות בלינקים שהבאתי.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'יש הרבה דתיים שאינם מקפידים'
יש הרבה דתיים שאינם מקפידים
21/11/2006 | 16:20
4
על כל ההלכות כולל כניסה לכנסיות.
הכרתי כאלה שלא יעזו לאכול הכשר של הרבנות או ח"ו ללחוץ יד של אישה שלא הקפידו בהלכות לה"ר ולהיפך.

אין ניגוד בין כך שמעשה מסויים אינו כהלכה לבין העובדה שאנשים דתיים בפועל עושים אותו.

ומנושא לנושא באותו נושא ראוי להציץ גם כאן
http://hydepark.hevre.co.il/topic.asp?whichpage=2&...
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'מדבריו של פגע רע השתמע...'
מדבריו של פגע רע השתמע...
21/11/2006 | 19:33
1
שאין איסור הלכתי להיכנס לכנסיה..... עובדה, הוא ראה דתיים עושים זאת.

אם שנינו מסכימים שהדבר מנוגד להלכה ושמי שעושה זאת עובר על ההלכה - אז הכול בסדר.

דרך אגב... הדוגמא הנ"ל מבהירה מצוין את הנושא של "מראית עין".
פגע רע ראה דתיים בכנסייה והסיק מכך שאין בכך איסור.
השלב הבא היה אמור להיות שאני אשתכנע מעדותו ואסיק גם אני שאין בכך איסור.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'הוא לא אמר שמותר'
הוא לא אמר שמותר
23/11/2006 | 00:19
אלא ציין עובדה. המציאות שהוא נתקל בה.
וגם לא התרשמתי שהוא מנסה לשכנע אותך שאתה לא יודע מהי ההלכה.

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'לגבי כשרות, סיפור שסיפר לי'
לגבי כשרות, סיפור שסיפר לי
24/11/2006 | 10:38
1
1
אותו יהודי דתי שהזכרתי.
הרבי מסאטמר הולך לעולמו ועולה לגן עדן. מכינים שם מסיבה גדולה לכבוד בואו. הוא בכל זאת רוצה להדוק את ענין הכשרות. מי השוחט ששחט את הכבש? הוא שואל. "אברהם אבינו" עונים לו. והיינן שהכין את היין? "משה רבנו". ומשגיח הכשרות? "רבי יהודה הנשיא".
"תודה רבה" הוא אומר. "אני אסתפק בפירות".

תרבות עברית >>
לצפיה ב-' וסיפור אמיתי משלי'
וסיפור אמיתי משלי
25/11/2006 | 20:41
1
התחתנתי בארה"ב, לחתונה הזמנתי גם קרובים שלי, חסידי סאטמר מברוקלין.
באמת אנשים מאוד נחמדים אבל לפני החתונה אחת מהקרובות עשתה לי כאב ראש רציני.

- מי ההשגחה?
-  אמרתי את שם ההשגחה (השגחה מאוד מכובדת)
- מה תהיה המנה העיקרית?
- עוף מסאלה או סטייק.
- אפשר גם דג?
- הקייטרינג הוא של חבר שלי, ביררתי, הוא עשה פרצוף אבל בסדר.
- אולי אפשר להביא לנו את הירקות והפירות מהבופה, הנשים אולי תאכלנה את הדג אבל הגברים מאוד מקפידים.

אחרי החתונה הקייטרר שאל אותי למה נלחצתי מהחסידים, הם כל כך נחמדים, כל הגברים אגב ביקשו את הסטייק (שבאמת היה מצויין) ואף אחד מהם לא ביקש את הירקות או את הדג.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'רק עכשיו שמתי לב למשהו:'
רק עכשיו שמתי לב למשהו:
24/11/2006 | 10:10
1
יש כנסיית אלכסנדר נייבסקי  בירושלים העתיקה- אם כי אתפלא מאד אם אין לפחות אחת ברוסיה.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'האם היית מקבלת את האמירה הבאה?...'
האם היית מקבלת את האמירה הבאה?...
19/11/2006 | 22:59
19
2
"ומי שכן בחרה בחיים חילוניים (חוזרות בשאלה, נניח) עשתה זאת כנראה מתוך שבר או כאב גדול. זו לא בחירה שאני יכולה לדמיין שאדם שנסיבות חייו נורמליות יעשה."

אני מניח שלדעתך לחזור בשאלה זו תוצאה של התעמקות פילוסופית והגעה להארה אינטלקטואלית, אבל לא עולה על דעתך שאדם יכול לחזור בתשובה מתוך אינטלקט.

יש בזה משום אבק של התנשאות חילונית וראיית הדתי כנחות מבחינה מחשבתית.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-''
19/11/2006 | 23:01
18
2
אני לא חילונית.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'עוד יותר גרוע...'
עוד יותר גרוע...
19/11/2006 | 23:10
17
1
אם אינך חילונית, אז את מודעת לכך שרגשותיו ומחשבותיו של הדתי אינם בדיוק תואמים לדימויים הפשטניים הנפוצים במגזר החילוני.

האמונה הדתית היא טיפ-טיפונת יותר עמוקה מאשר איזה רצון שהרב ינהל עבורך את החיים ויוריד מעל כתפיך את הצורך להתמודד עם העולם, והחזרה בתשובה היא קצת יותר מאשר קבלת חיבוק קהילתי לאחר שהחיים היכו בך בעבר.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'ונדמה לי שאמרתי שאני לא מדברת'
ונדמה לי שאמרתי שאני לא מדברת
19/11/2006 | 23:17
16
1
על דתיים וחוזרים בתשובה בכלל, אלא רק על חרדים קיצוניים, ועל מעמדה של האישה בחברה החרדית קיצונית.

את הפסקה השנייה שלך לא אמרתי בכלל, גם לא על חרדים.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'לא קשור לסוג הדתי...'
לא קשור לסוג הדתי...
19/11/2006 | 23:30
15
גם האמונה של החרדי היא קצת יותר מהתפישה הרדודה של החילונים לגביה.

ולפחות את חציה השני של הפיסקה השנייה שלי - את כן אמרת במשתמע.
("והחזרה בתשובה היא קצת יותר מאשר קבלת חיבוק קהילתי לאחר שהחיים היכו בך בעבר.")
ברגע שקבעת שחזרה בתשובה לחרדיות נעשית רק מתוך שבר ומצוקה אישית, אמרת במשתמע שהחזרה בתשובה היא סוג של חיבוק מנחם ותו לא.

דרך אגב, זו תופעה סוציולוגית מעניינת מאוד מדוע הרוב המכריע של חילונים החוזרים בתשובה בוחרים בדרך החרדית.
אני מניח שזה קשור לתחושה הכלל-ישראלית שהחרדיות היא "הדבר האמיתי" (וכך חושבים כיום גם הדתיים-לאומיים... ראי את תופעת החרד"ליות, ואת ההתבטלות בפני הרבנים החרדיים).
החילוני שמאס בדרך חייו כנראה לא מעוניין להישאר בהעתק של חייו הקודמים בתוספת כיפה סרוגה, אלא רוצה לשנות את הכול מן היסוד וללכת עד הסוף.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'יש לך סטטיסטיקה?'
יש לך סטטיסטיקה?
19/11/2006 | 23:39
4
כי אני בכלל לא בטוחה שזה נכון עובדתית.

חוץ מזה, חזרה בתשובה מהסוג שתיארת של "לשכוח מהכל" ו"לשנות הכל מהיסוד" מחזקת את דברי התרנגולת. זה דפוס של שינוי שבא מתוך שבר ומשבר ולא מתוך התפתחות וצמיחה ובחירה מושכלת.

ככה בכולופן אני רואה את זה...
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אין לי סטטיסטיקה רשמית...'
אין לי סטטיסטיקה רשמית...
19/11/2006 | 23:53
3
אבל תסתכלי סביבך, ותראי איזה תנועה התחזקה בגלל חזרה בתשובה (... ש"ס) ואיזה מחנה הולך וקטן (... המפד"ל).
תחשבי על כך החוזרים בתשובה שאת מכירה, ותראי כמה מהם הפכו לחרדים וכמה ל"סרוגים".
תיקחי כדוגמא את כל הידוענים שחזרו בתשובה (החל מאורי זוהר ופופיק ארנון, וכלה בשולי רנד ועדי רן).
כו-לם הפכו מחילונים מוחלטים לחרדים אדוקים.

ואני לא מקבל את הטענה שמדובר בדפוס של משבר ושבר. (במובן של אסון אישי או כשלון מתמשך)
הענין הוא שהם הרגישו סוג של ריקנות בחייהם וחיפשו משמעות.
מבחינתם להפוך לאדם שממשיך לחיות בעולם המודרני לא היה שינוי מהותי מספיק, ורק כשקפצו עד לקצה השני של חיי חרדי המתנתק לחלוטין מ"הבלי העולם" החיצון - הם הרגישו שמצאו את האמת העמוקה.

אותו דפוס קיים לדעתי גם בכיוון ההפוך.
נראה לי שחלק גדול מהחרדים המתפקרים אינם נעצרים בדתיות מתונה אלא קופצים לקיצוניות החילונית ה"דווקאית".
שימי לב שראשי הלוחמים נגד הדת בארגונים האנטי-דתיים הם חוזרים בשאלה שנולדו בעולם החרדי.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'נכון לגבי התופעה'
נכון לגבי התופעה
20/11/2006 | 07:43
אבל הסיבתיות היא אחרת.
מדובר באנשים שמטבעם מחפשים הכל או לא כלום.
אלו אנשים בלתי מאוזנים, מלכתחילה. רובם (חייב לומר, שמא יקפצו פה, חחח ...).
ולכן הם קופצים לקיצוניות, בין אם לצד החרדי קיצוני, או לחילוני המתפקר ללא גבול.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'לא מדויק לגבי הידוענים'
לא מדויק לגבי הידוענים
20/11/2006 | 09:25
1
אלה שציינת אולי כן, אבל יש גם אחרים, כמו אהוד בנאי או אתי אנקרי, למשל – הם הגדירו את עצמם כחוזרים בתשובה או כ"מתקרבים לדת", ולא נראה לי שנהיו חרדים, בטח שלא קיצוניים.

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'נכון.'
נכון.
20/11/2006 | 13:00
אולי אני לא מסתובב בחוגים הנכונים, אבל רוב החוזרים בתשובה שאני מכיר חובשים כיפות סרוגות דווקא. הם גם באים מרקע מזרחי-מסורתי, מה שמסביר אולי את מתינותם היחסית (לא כולם מתונים באותה מידה..).
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'לא חיבוק ולא קהילתי.'
לא חיבוק ולא קהילתי.
19/11/2006 | 23:46
1
הרצון (בעיקר של נשים) "לכבות את עצמך" ולהפוך לחפץ פסיבי מוכר לי ממקומות אחרים, ובכל המקרים שאני מכירה הוא תוצאה של שבר.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אני התרשמתי אחרת...'
אני התרשמתי אחרת...
20/11/2006 | 00:01
ואיני מקבל את הטענה שאשה החוזרת בתשובה עושה זאת מתוך רצון "לכבות את עצמה".
החוזרות בתשובה דווקא טוענות שהן מעצימות את עצמן ומתפתחות. (בלי קשר לשאלה האם זה כך או לא)
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'הסיבה שיותר חוזרים בתשובה'
הסיבה שיותר חוזרים בתשובה
19/11/2006 | 23:54
7
הופכים לחרדים (ואני לא בטוח בכך, אל נגיד) היא שרוב המחזירים בתשובה הם חרדים.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אבל החוזר בתשובה הוא לא גולם...'
אבל החוזר בתשובה הוא לא גולם...
20/11/2006 | 00:07
4
והעובדה שהוא שמע הרצאה ראשונית אצל מחזיר בתשובה חרדי לא מחייבת אותו לקבל את כל הדרך שלו.
נהפוך הוא... מבחינה טכנית לחילוני קל יותר לקבל על עצמו דתיות מודרנית שאינה מתנתקת מעולמו הנוכחי (עבודה, לימודים, צריכת תרבות כללית, לבוש מודרני) מאשר את הדתיות בגירסה החרדית.

אנחנו שוב חוזרים לעובדה שכל הצדדים המעורבים מקבלים את הנחת העבודה שהחרדי במעיל השחור הוא הדתי האמיתי, ואילו הדתי שחובש כיפה סרוגה הוא "פסבדו-דתי".
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אבל ההרצאה ה"ראשונית"'
אבל ההרצאה ה"ראשונית"
20/11/2006 | 00:17
1
היא זו שפותחת בפניו את עולם החזרה בתשובה, והרושם שהוא עלול לקבל הוא שזאת היהדות "האמיתית" ואין בלתה. העניין הוא שאין ממש ארגוני חזרה בתשובה דתיים-ציוניים. כל הספרות המחולקת בתחנות האוטובוס וליד מקומות הבילוי שייכת לזרם החרדי ובד"כ לחסידי ולא לליטאי (שלא ממש מתלהב מחוזרים בתשובה ככל הידוע לי).

אבל האמת היא שאני לא מקבל את מיתוס המעבר מקצה לקצה, וגם לא את מיתוס ההתנתקות מהמשפחה. זה קיים בשוליים. רוב החוזרים בתשובה שומרים על קשר עם משפחתם, ורבים מהם ממשיכים לעבוד במקומות עבודה "רגילים" ולעשות מילואים.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'לא דיברתי על ניתוק מהמשפחה...'
לא דיברתי על ניתוק מהמשפחה...
20/11/2006 | 00:23
אבל בהחלט אחוז גבוה עוזב עבודה או לימודים ועובר ללמוד בישיבה חרדית.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'הוא כן גולם'
הוא כן גולם
20/11/2006 | 07:49
1
הוא כחומר ביד היוצר, או תינוק שנשבה, או אדם בלתי מאוזן, בלתי שקול.
אדם שנודד מקיצוניות א' לקיצוניות ב' הוא אדם הפכפך.
בלי קשר לכיוון נדידתו.

מכל מקום, קשה לי יותר להבין אחד שפתאום ראה את האור הגדול מאשר אחר שמשחר נעוריו לקה בהרהורי כפירה.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'לצערי נאלץ להסכים אתך.'
לצערי נאלץ להסכים אתך.
22/11/2006 | 09:16
רבים בין החוזרים בתשובה הם אנשים שאינם יציבים, ונוחים לקבל השפעה.
וקיצוניות היא דרכם ממילא, ונוח להם להחריב עולמם הישן עדי יסוד, תוך שהם נכנסים לעולמם החדש.
חלק מהריסת עולמם0 הישן כרוך בהתנתקות ברמה מסויימת ממשפחתם למשל, מהטעם שלא מספיק כשר שם, לא מספיק צנוע וכו.
וכל זאת, למרות שעם רצון טוב של החוזר ומשפחתו, ניתן להגיע לפשרות והסדרים לפי כל דקדוקי ההלכה.
אבל נוח מאד לחלק מהמחזירים לעודד את הניתוק מהמשפחה, וע"י כך להשיג שליטה רבה יותר על החוזר, המצוי בשלב של חסר וצורך בהנחיית הדרך.
בצער אני כותב את הדברים, כיוון שכאדם דתי יש לי כמובן עיניין שכל עם ישראל באשר הוא יחזור בתשובה שלימה.
אבל חזרה שכזו, קשה לי להחליט אם אין נזקה גדול מתועלתה.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אני אגיד לך איפה אתה כן צודק...'
אני אגיד לך איפה אתה כן צודק...
20/11/2006 | 00:12
1
לפחות חלק מהחילונים החוזרים בתשובה הם באמת "עגלה ריקה", ולכן המחזיר בתשובה החרדי יכול לתמרן אותם לגירסה הדתית שלו. וכאן נכנסת החשיבות של אחוזם הגבוה של המחזירים בתשובה החרדים.

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'יש לזה משמעות של מכירות'
יש לזה משמעות של מכירות
20/11/2006 | 07:25
הרבה אנשים לא ילכו ויבחנו שיטתית את כל הזרמים האפשריים ביהדות על דרגות החומרה האפשריות בכל אחד מהם, גם לא את העיקריים. זה דורש לא מעט אנרגיה, אורך רוח ולמדנות, ולא כולם נוטים לזה.

החזרה בתשובה מתנהלת לפי כללים של מכירות. גם אם הדבר שאותו היא מוכרת שונה מאוד ממכונית או חולצה, במכירות כמו במכירות, מי שמצליח להיות נגיש ליותר אנשים – צובר נקודות יתרון.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'ומה עם האמונה שלי? הרגישויות שלי?'
ומה עם האמונה שלי? הרגישויות שלי?
21/11/2006 | 01:18
הם לא מכבדים את זכותי לחיות, עצם קיומי הוא עלבון עבורם. עצם קיומן של נשים חופשיות הוא עלבון, הומו ברחוב מזהם את הרחוב כי קיומו מזוהם... כמו אצל משטרים חשוכים רבים שחיפשו לדכא את המיניות, או להבדיל הנאצים שהשמידו צוענים, נכים, יהודים והומואים. כציבור הם לא מכבדים אותי כלל (באף אחד מארבעת מובני הכבוד, כפי שהגדירה אותם הגב' הד"רית אורית קמיר), הם מחרבנים עלי, על המסורת שלי, על האמונה שלי, על קיומי, על זכויותי ואתה מעלה את הדרישה שלהם לכבוד, את רגישויותיהם.
כשזה נוח להם הם מדברים על הרגישויות שלהם, על פגיעה באמונתם ובאורח חייהם. ומה עם הרגישויות שלי, עם האמונה שלי? ושלא יהיה ספק, אני מונע מאמונה דתית חזקה מאד שמרכזה הומאניזם. יש לי מצוות, ערכים ודרך חיים שלא היתה מביישת את החרדי האדוק ביותר, אלא שמצוותי, ערכי ואמונותי קשורים בזכות הבחירה של האדם ולא בציוויו של האל (הגם שאני מאמין באל).
אז מה? כנראה שנגזר עלי לנצח להתחשב באלה שהורסים את התרבות שלי ובתרבותם, כנראה שהאלימות שלהם (ששורשיה עמוק בקהילה, ולא בשוליים) היא הדרך לנצח. הנה, אתה מוכיח זאת.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-' '
18/11/2006 | 19:41
לצפיה ב-'אז תעשי סדין ותמכריהו'
אז תעשי סדין ותמכריהו
18/11/2006 | 20:00
1
בברסלב לא צריכים רחבת ריקודים בשביל לרקוד. אני דווקא זוכרת השתוללות רבתי בחזקת הנשים בחתונה של אחותי. אצל הבנים בכלל רעדה האדמה. אצלם גם היה האורגניסט המטורלל, אבל בהחלט שמעו אותו בעוצמה רבה גמצלנו.

גם שם כמובן התפקיד של האשה מתמצא בכמה פונקציות לא מלהיבות במיוחד למתבוננת מהצד.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'הם אגב צודקים'
הם אגב צודקים
18/11/2006 | 22:40
1
1
לראות נשים רוקדות גורם הרהורי חטא

but we love it
תרבות עברית >>
לצפיה ב-''
19/11/2006 | 23:37
3
לצפיה ב-'תרנגולת, יש לי חדשות בשבילך'
תרנגולת, יש לי חדשות בשבילך
20/11/2006 | 22:54
1
1
המרפאה של בתי נמצאת בבנין משרדים מהודר בבני ברק.
מסתובבות שם חתיכות חרדיות בשמלות מעצבים צמודות ופאות שקשה להבחין בינן לבין שער אמיתי.
רק הגרבים השחורות מסגירות אותן.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'ואני חושבת שכמה פעמים הדגשתי'
ואני חושבת שכמה פעמים הדגשתי
21/11/2006 | 10:18
שלא עליהן אני מדברת.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אטיוד, אף אחד לא טען ש"החילונים"'
אטיוד, אף אחד לא טען ש"החילונים"
18/11/2006 | 19:16
4
שונאים את החרדים.  ודאי שיש חילונים שאינם שונאים חרדים או כל קבוצה אחרת.

הטענה היא שיש שינאה כזו (לא רק אצל חילונים, מניפסט השנאה לחרדים שהבאתי ממעריב נכתב ע"י אישה מהמגזר הדתי) ויותר מכך, להבדיל משיח שנאה לציבורים אחרים, ביטויי שנאה לחרדים הם בגבולות הפוליטיקלי קורקט.

מעריב לא היה מעז לפרסם מאמר המאשים את האתיופים כקבוצה באלימות, גילוי עריות, התעללות בילדים ועוד.
הוא לא היה מפרסם מאמר ששואל "מה הם מסתירים מתחת לבגדים המטונפים ופחי האשפה?" על הערבים.
או מאמר האומר ש"אין בהם דבר אחד טוב" על ההומוסקסואלים.

למעריב לא היתה בעיה לפרסם מאמר שאמר את כל הדברים האלה על החרדים.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'בשבילי האמת היא לא ביטוי שנאה.'
בשבילי האמת היא לא ביטוי שנאה.
19/11/2006 | 08:04
3
לכן אין לי בעיה לומר שחלק ניכר מנשאי האיידס בארץ הם אתיופים, בין אם זה PC או לא PC.
לכן אין לי בעיה לומר שמנהגי כבוד המשפחה בחברה הערבית הם פרימיטיביים לטעמי.
וגם אין לי בעיה לומר שהחרדים הם ברובם אנשים שלא תורמים לעשיה בארץ, ויתרה מכך, מתעלקים על השאר.

אני לא חושב שלמעריב יש בעיה לומר את כל אותם דברים. מדי פעם אכן מתפרסמות כתבות על האתיופים כקבוצה, הערבים כקבוצה, היאפים הצפונים כקבוצה וכו'.

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'גם בשבילי'
גם בשבילי
19/11/2006 | 08:21
2
אבל הדוגמאות שהבאתי אינן נסיון לצייר את האמת אלא שיח של שנאה.
האם אתה טוען שהאמת היא שהחרדים אשמים בגילוי עריות ובהתעללות בילדים יותר משאר האוכלוסיה?
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אינני יודע, לא בדקתי'
אינני יודע, לא בדקתי
19/11/2006 | 12:44
1
אבל עם זאת אני גם משער שמקרים כאלו מושתקים אצלם. כמו שהיו מושתקים בחברה הקיבוצית, למשל.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אבל מה שיש שם במאמר הזה'
אבל מה שיש שם במאמר הזה
19/11/2006 | 21:07
הוא לא רק פרטים עובדתיים (שיש לשאול אם הם נכונים או לא)
אלא גם ביטויי שנאה ו/או הערכה שלילית,
שאלות רטוריות שאת התשובה להם היא משאירה לקורא להשלים - תוך הכוונה למה שהיא חפצה בו
ועוד כהנה וכהנה. (אני מעדיפה לא לחזור לקרוא את הדברים כדי לחפש מה רע בהם).
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'כמה עצוב, כמה עצוב'
כמה עצוב, כמה עצוב
18/11/2006 | 12:14
תבורכי גנגי, תבורכי.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'לך תבנה מדינה'
לך תבנה מדינה
18/11/2006 | 12:22
4
לצפיה ב-'לא קשור למחשוף'
לא קשור למחשוף
18/11/2006 | 17:19
2
הענין עם הסינר השחור נועד למנוע מבני התשחורת לגלות שהרגליים שלך מתחברות איפשהו.

אני לא כל כך מבינה את העניין הזה. במקרים הנדירים שאני עם שמלה או חצאית אני מרגישה הרבה יותר חשופה והרבה פחות ארוזה.

תגידי תודה שביקשו ממך רק שכבה אחת נוספת. יש לי אחות שנמצאת תחת משמעת ספרטנית של ארבע(!) שכבות, כדי שאי אפשר יהיה לדמיין מה יכול להיות שם.

לא חשבתי על זה, אבל אפשר לעמוד בצו הזה עם תחפושת של הטלטאביז.

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'מזכיר לי'
מזכיר לי
18/11/2006 | 17:47
שראיתי אתמול שלט חוצות ברמת גן, בו רוסס מקום חיבור הרגליים של הדוגמנית בבגד ים, בתרסיס צבע שחור.

מרוב צניעות עכשיו היא נראתה כאילו עליה דחוף ללכת 'לעשות מפשעות' אצל הקוסמטיקאית.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אבל גם לטלטאביז מתחברות הרגליים '
אבל גם לטלטאביז מתחברות הרגליים
18/11/2006 | 18:07
אולי ברבאבא יתאים
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'עשית מעשה טוב לב.'
עשית מעשה טוב לב.
18/11/2006 | 17:36
4
2
מתחת לבגדים כולנו ערומות (מי יותר ומי פחות) והסרטן ימצא אחת מכל תשע מאיתנו, ולא אכפת לו מה אנחנו לובשות.

והלואי שלעולם לא יהיה לך יותר מה לעשות עם תרופות
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'על במותינו חלל / הרב קוק'
על במותינו חלל / הרב קוק
18/11/2006 | 19:35
2
36
תרבות עברית >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'ומה אתה אומר?'
ומה אתה אומר?
18/11/2006 | 21:28
1
1
לא קראתי את האמור בקישור, רק הצצתי בתחילתו.
האם יש קשר בין מה שכתוב בו לבין נושא השרשור הזה?
אם כן כדאי שתאמר את זה. ואולי תסביר למה צירפת לכאן את הקישור. תמצית הדברים בהחלט יכולה לגרום למי שמעוניין בהם או רוצה להגיב, לקרוא אותם עד הסוף.
סתם קישור בלי מילים משלך זה קצת בזבוז.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'צודקת. הסבר:'
צודקת. הסבר:
19/11/2006 | 23:56
1
במאמר המופלא הזה הרב קוק מתייחס בדיוק למצב דומה של יחס דו ערכי לאנשים שמזוית הראיה הדתית מצד אחד הם צדיקים ומצד שני רשעים, בעת ובעונה אחת.
וזה דומה למקרה של גנגי, אם כי בהקשר אחר כמובן.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'בימינו זה כבר אחת משמונה '
בימינו זה כבר אחת משמונה
20/11/2006 | 01:38
1
לצפיה ב-''
18/11/2006 | 21:24
2
1
המעשה שעשית הוא מן המבורכים שיש
וכדאי גם לציין את תפקידו החשוב של האינטרנט כאן (אני מקוה שמחרימיו מודעים גם לטוב שיכול לצאת ממנו)
זה נפלא שאפשר לעשות זה ולהועיל למי שזקוק. וגם אני מאחלת לך שלא תזדקקי יותר לשום תרופה

ובצד זה שני דברים - ואני משתדל לומר אותם בזהירות, כי אני בהחלט מבינה את התחושה הקשה שלך כשאת יודעת מה המטרה שלך, וכמה היא חשובה, ולא מבינה למה לא מאפשרים לך לבצע אותה באופן הפשוט ביותר.

השומר בסך הכל מילא את תפקידו. בשביל זה כנראה הוא מוצב שם (אולי גם כדי לבדוק מה שבודקים שאר שומרי סופרים, אבל כנראה לא רק). והוא לא אמור לתת אישורי אד-הוק למי שבא(ה) באופן שלא תואם את ההוראות שקיבל, גם אם זה למשימה מיוחדת.
ודרך אגב, אני בטוחה שכל המשפחה היתה אסירת תודה לך, אבל אני גם חוששת שגרמת לבן שקיבל מידייך את התרופה לאי-נעימות כלשהי בסצנה הזאת.

דבר שני, הכותרת קצת צורמת לי. עד לסוף הדברים שלך אפשר היה לחשוב שזה מה שמישהו אמר לך, ולא היא. זאת היתה הכותרת שאת בחרת לסיפור שכשמסתכלים עליו מהצד שום דבר בו לא "לא-בסדר". יש בו אחת שעושה מעל ומעבר כדי לעזור, ויש בו אחד שעושה בדיוק את מה שנדרש ממנו. ולצערנו זה קצת מתנגש.
וגם זה עניין של זוית ראייה

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'נכון, אף אחד לא אמר לי ככה,'
נכון, אף אחד לא אמר לי ככה,
18/11/2006 | 22:40
1
1
אבל זאת התחושה שקיבלתי, זה המסר שהועבר.  אם אני "לא צנועה" כשאני לבושה כל-כולי (ואפילו שום דבר לא היה צמוד) ומכוסה מכף רגל ועד ראש, אז המסר שאני קולטת הוא שגם אם אני לא חושפת סנטימטר, אני אִיום ואתגור צניעותי רק מעצם היותי אישה / חילונית. זה משפיל ומעליב, ואני בהחלט מודעת לזה שהבן של אותה גברת היסס לי בטלפון בדיוק בגלל זה, ואין לי ספק שהובך מאוד כשמסרתי לו את החבילה, אבל מה לעשות, הוא גם הבין היטב שזה מחיר שהוא חייב כנראה לשלם תמורת התרומה שקיבל. ובינינו - אם זה המחיר, הוא עשה עיסקה די טובה.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'מכיר את התחושה הזו '
מכיר את התחושה הזו
23/11/2006 | 08:56
1
אמנם לא בתור אישה, אבל בהחלט כן בתור יהודי שאינו שומר מצוות. והייתי רוצה לשאול אותך מה את מתכוונת לעשות עם ההשפלה ועם העלבון. אני הרי מכיר אותך לא מאתמול, ויודע שלא תקני מריחות כמו "צריך להבין את הדברים בהקשר שבו נאמרו" או "צריך להבין את השפה שלהם".

לו אני במקומך, הייתי נמנע מלעשות מעשה של חסד עם אדם, שאינני משוכנע שהוא רואה בי יצור אנושי שווה ערך לו. כמות שאני, ללא תנאי וללא תיקון.

אני מוכן לשתף פעולה עם אדם כזה למען מטרה שמשותפת לשנינו (וכי לא הלך משה רבנו אצל פרעה ?), אבל מערכת יחסים אנושית חמה וקרובה - לא תהיה לי איתו.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אין לי דבר לכתוב'
אין לי דבר לכתוב
18/11/2006 | 21:28
אבל וכל הכבוד (ואות האזרחות הטובה) בטוח מגיעים לך.
ואני רק יכולקוות שלא תזדקקי עוד לתרופות (עם או בלי עזרה של קופ"ח)
תרבות עברית >>
לצפיה ב-' מתי הספקת?'
מתי הספקת?
18/11/2006 | 23:14
9
2
אני אפילו לא התגלחתי באותו בוקר...
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'מעניין, גם אני לא.'
מעניין, גם אני לא.
19/11/2006 | 06:25
8
לצפיה ב-'צניעות כהלכתה מהי?'
צניעות כהלכתה מהי?
19/11/2006 | 07:24
7
3
במאה ה17 אסור היה לאשה להתפשט לפני הרופא, מחמת הצניעות. לכן היו לו לרופא סטים של תמונות עשויות שנהב, שהפציינטית היתה צריכה להצביע עליהן ולומר מה כואב לה, כדי שהרופא  ידע איך לטפל בעניין.

היום ברוך השם יש רופאות.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'למה לדעתך המציאו את הסטטוסקופ?'
למה לדעתך המציאו את הסטטוסקופ?
19/11/2006 | 08:23
6
1
לפני המצאת הסטטוסקופ הרופא היה מצמיד את אזנו לחזה המטופל/ת.
בזכות נשים צנועות המציאו את הסטטוסקופ שאפשר בדיקה פחות צמודה.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'חשבתי שבגלל הומופוביה.'
חשבתי שבגלל הומופוביה.
19/11/2006 | 13:38
5
1
לצפיה ב-'התבלבת עם המצאת הכפפה החד פעמית'
התבלבת עם המצאת הכפפה החד פעמית
19/11/2006 | 20:51
4
4
לצפיה ב-'ואם את הכפפה החד פעמית המציא'
ואם את הכפפה החד פעמית המציא
20/11/2006 | 18:38
3
גניקולוג הומו?
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'או פרוקטולוג הומופוב'
או פרוקטולוג הומופוב
20/11/2006 | 20:10
2
2
לצפיה ב-'סליחה, אבל צריך להיות הומופוב'
סליחה, אבל צריך להיות הומופוב
20/11/2006 | 20:22
1
כדי לא לרצות לדחוף אצבע בלתי מוגנת לחום החום הזה?
תרבות עברית >>
לצפיה ב-''
20/11/2006 | 23:01
לצפיה ב-'גאווה בירושלים.'
גאווה בירושלים.
19/11/2006 | 10:59
5

יבורכו הרגליים שרצו לקיים מצווה.
יבורך הצעיף שכיסה.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'ועל שכזו נאמר'
ועל שכזו נאמר
19/11/2006 | 15:44
4
"אני רץ והם רצים, אני רץ לחיי העולם הבא והם רצים לבאר שחת"
אכן, יבורכו הרגליים. ירוצו למצוות ללא כאב
ותזכה בעלת הרגליים לכיסוי הולם לגופה וכיסוי תמידי בעוש"ה
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'ולפני עיוור לא תיתן מכשול'
ולפני עיוור לא תיתן מכשול
19/11/2006 | 16:10
3
1
כשירות לצדקת גנגי וכשירות לכל שאר בנות הפורום החסודות, למען לא תכשלנה ח"ו בפריצת גדרי הצניעות ח"ו או בחשיפת בדל ציץ חלילה, הריני מביא את הכללים .

"החולצות, החצאיות, הסוודרים וכדומה יהיו רחבים דיים שלא תראה צורת הגוף. הבגדים לא יהיו שקופים, כאשר הבד שקוף מעט יש להשתמש בחולצת תחתית או בבטנה. החולצות תהיינה ארוכות מקצה החצאית במותן (ב-10 ס"מ לפחות) באופן שיכסו בכל תנועה. פתח הצוואר יהיה סגור כראוי. השרוולים יכסו את המרפק בכל תנועות היד. אריגים שמטבעם צמודים כמו לייקרה, טריקו, סטרץ', ודומיהם אסורים בלבישה; נפרצה לאחורה פרצה חמורה בנוגע לאורך החצאית יש להקפיד על אורך נכון כמפורט: חצאית, תחילתה במותן, ואורכה אמצע הרגל, וכאמור עליה להיות רחבה דייה ולא מאריגים נצמדים; על חובשות פאה נוכרית, להקפיד מאוד שלא תהיה ארוכה ולא בדגמים שנאסרו".
בסופן של הקראת התקנות נאמר כי "יש להחדיר בחינוך הנשים והבנות גאווה במלבושי הצניעות והנהגותיה. ראוי לשבח את המוסיפות גדרים וסייגים בעניין"

כל המביא דבר בשם אומרו מביא גאולה לעולם ,  ולכן אציין כי המלבי"ד הינו ידידנו  ואלופנו עמיש.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'זהו, בדיוק -'
זהו, בדיוק -
19/11/2006 | 21:14
2
1
כחובשת פאה נוכרית חשבתי שאני צנועה דיי.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'נוכרית?'
נוכרית?
19/11/2006 | 21:21
1
1
חנה-זלדה היא לא משלנו?
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'לא, מה קרה לך,'
לא, מה קרה לך,
19/11/2006 | 21:45
1
היא גיורת. מבלגיה.   קוראים להן "פאות נוכריות" יען כי אסור לעשותן משערות של נשות ישראל, רק משל גויות...
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'שרמוטה או לא- העיקר כל הכבוד'
שרמוטה או לא- העיקר כל הכבוד
20/11/2006 | 01:40
1
1
על התרומה והמאמץ המיוחד.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-' תודה.'
תודה.
20/11/2006 | 07:24
1
לצפיה ב-'למה להיכנס לשכונה חרדית.'
למה להיכנס לשכונה חרדית.
20/11/2006 | 12:53
17
2
למה מי את שתלכי במכנסיים בשכונה חרדית?
תגידי תודה שלא נפגשת עם הצדיקים ששופכים אקונומיקה על נשים, מפוצצים צמיגי מכוניות, שורפים פחי זבל, פוצעים שוטרים ונהגים תמימים, מרסקים מכוניות עם דגלי ישראל, יורקים על ילדות בנות 3 במכנסיים (עשו לילדה שלי את זה) וזוכים לגיבוי מלא ומוחלט מהקהילה החרדית.
המסקנה פשוטה - להתחיל בהתכנסות, או התנתקות או איך שה' ירצה לקרוא לזה. להיפרד מהם. והיפרדות כלכלית היא התחלה לא רעה.
ואם מישהו רוצה להטיף מוסר על כמה החרדים שנואים, שיבדוק מה עושים החארות שלהם, ועל הדרך יבדוק ויראה איך הקהילה נותנת לפושעים הקטנים והמזוינים שלהם גיבוי מלא ומוחלט. אפשר לשאול את הרב עמאר ובנו.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'גנגי בחרה לא "להתנתק", וכן לעזור'
גנגי בחרה לא "להתנתק", וכן לעזור
20/11/2006 | 14:57
2
לאשה אחרת, בלי להתחשב במקום מגוריה, אמונתה ואופן ביטיו אמונה זו.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אולי היא לא פגשה אותם'
אולי היא לא פגשה אותם
20/11/2006 | 21:53
15
1
כי רובם לא נמצא במרכול שכונתי ממוצע
אלא בעיקר מעל דפי העיתונים
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אני חושב שהיא פגשה אותם, לכן העלבון'
אני חושב שהיא פגשה אותם, לכן העלבון
21/11/2006 | 01:10
14
1
החרדים לא מכבדים אותנו כציבור (אני יודע שיש ספורים שיוצאים מהכלל), עצם הקיום שלנו החילוניים הוא עלבון בשביל הקהילה החרדית, בדגש על עצם הקיום של הומואים ונשים (שרגליהן, אין מה לעשות, מתחברות היכנשהו, גם בגיל 3). עצם הקיום, לא ההתנהגות, לא ההתובבות בירושלים, לא השהיה בישראל או התפילה בביהכ"נ, הקיום עצמו הוא עלבון, נשימתו של הומו מזהמת את רחובותיהם, כל אישה היא תועבה (ולכן יש לעוטפה בכמה שכבות, שלא יהיה ניכר שהיא אישה).
התגובה לאיום הנורא ואיום שבעצם קיומנו הוא נסיון לדה לגיטימציה מוחלט, ולדה הומאניזציה שלנו. דרישה מאיתנו לחדול מלהתקיים ובוודאי לחדול מלניות בקרבתם, דרישה שיש לה זרועות אלימות וגיבוי מוחלט ונטול סייגים מהציבור החרדי. אני חושב שמי שהיא פגשה זו זרוע פחות אלימה של אותה דרישה, ובדיוק מכאן העלבון. אותו עלבון שחש מי שאומרים לו שעצם קיומו לא לגיטימי, שהוא מזהם ומתועב.
ומה שיא החוצפה? - שאנשים מעזים לומר כמה החרדים מסכנים, מופלים, מקופחים ושנואים בחברה הישראלית. הם שמים עצמם שם כשהם מגבים אלימות קדושה. רוממות אל בגרונם וחרב פיפיות בידם, מנהיגיהם נלחמים במחשבה החופשית ובעצם מלחמתם בבחירה האנושית מבצעים מעשה נבלה שאין עליו כפרה, ומשמעותו הרס הפלורליזם היהודי והחשיבה החופשית שה' נתן לנו.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'גיבובי שטויות הנובעים משטנה ובורות'
גיבובי שטויות הנובעים משטנה ובורות
21/11/2006 | 01:50
12
2
שנשמע לי בדיוק כמו דבריהם של הנאצים על היהודים במקומותיהם.

החרדים דורשים מאיתנו החילוניים "לחדול מלהתקיים"?  "כל אישה היא תועבה"? הטענות שלך שהחרדים "מגבים אלימות קדושה" הן טענות סרק. רק ציבור זניח לחלוטין מבין "העדה החרדית" נוקט באלימות

החרדים, בארץ ובעולם, הם ברובם הגדול אזרחים שומרי חוק, מוסריים, המשתייכים לקהילה שיש לה מאפיינים חיוביים רבים. הדמוניזציה המוטרפת שלך היא חסרת בסיס לחלוטין. ראש עיריית ירושלים, לדוגמה, ומרבית המועצה הם חרדים. העיריה מתפקדת באופן נאות, תקין בהרבה מהרבה רשויות אחרות, מכבדת ומוקירה את החילונים בעיר ואת היקר להם.

הסיפא של דבריך הוא הכי מוזר "החשיבה החופשית שה' נתן לנו"? הסתירה הפנימית במשפט הזה זועקת לשמיים.

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אין רוב חרדי במועצה,'
אין רוב חרדי במועצה,
21/11/2006 | 02:02
6
2
עדיין.

מתפקדת באופן תקין? ביחס למי? על חביליו שמעת? מכבדת ומוקירה את החילונים? לא יותר מדי. חוצמזה, בניגוד לרושם הקיים, יש חילונ או שניים גם בקואליציה העירונית.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'מצטרפת לתהיותיו של מיוקול.'
מצטרפת לתהיותיו של מיוקול.
21/11/2006 | 07:16
5
2
רק מי שמסתכל על ירושלים במשקפת הפוכה יכול להגיד דבר כל כך מופרך כמו "עירייה שמתפקדת באופן תקין". ואגב, אני לא חושבת שהבעיה היא רק בעובדה שבראש העירייה עומד אדם חרדי. אבל ברור לי לגמרי שככל שיהיו יותר חרדים במועצת העירייה, כך ישתנו סדרי העדיפויות של העירייה, ופני העיר, המתכערים מיום ליום גם ככה (ראה את מפלצת הולילנד ואת הזוהמה והעזובה המשתלטות על כל חלקה טובה, והיו כמ חלקות טובות מאוד בירושלים), יוסיפו ויתכערו עד למאוד-מאוד, וכמו שת"א תהיה ז'נבה, כך ירושלים תהיה בני ברק.
ואם זה חזון אחרית הימים (אפוקליספה נשמע יותר מתאים) אז אחרית הימים קרובה מאוד.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'סדרו-נא את האותיות בסדר המתאים.'
סדרו-נא את האותיות בסדר המתאים.
21/11/2006 | 07:17
2
לצפיה ב-'מבט השוואתי מלמטה'
מבט השוואתי מלמטה
21/11/2006 | 10:29
3
1
בחודשים האחרונים יצא לי לתת שירות מקצועי מסוים, זהה באופיו, לחמש עיריות ומועצות מקומיות.

בעירית ירושלים נתקלתי ללא ספק ביחס המקצועי ביותר, באנשים הנחושים והמסורים ביותר, ולעניות דעתי גם נקיון כפיים ( זהו תחום המזמין כניעה ללחצים)

להלן ההשוואה

מועצה מקומית X במרכז הארץ - הנושא הוצא למיקור חוץ, מטופל בחוסר מקצועיות אך בנחישות והבנה
עיריה X  במרכז הארץ - הנושא מטופל על ידי מיקור חוץ באופן כושל, רשלני , וחסר מוטיבציה
עיריה Y במרכז הארץ - הנושא מטופל הן על ידי גוף פנימי, באופן מטומטם, רשלני ואדיש בצורה קיצונית, והן על ידי גוף חיצוני באופן מקצועי ומסור. החפיפה ואי חלוקת הסמכויות בין הגופים מעוררת תהיות.
עיריה Z במרכז הארץ הנושא מטופל באופן פנימי בצורה שאינה תואמת את האינטרס הציבורי, יש לקוות שזה כתוצאה מחוסר מקצועיות גרידא.

עירית ירושלים עולה על כולם, בהרבה , בנושא הספציפי הזה, שיתכן והוא מציק לרבים מכם.

אני מנוע מלפרט בשל היותי חתום על הסכמי  סודיות, ובגלל סוב-יודיצה

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אני יודע. לא הכול שחור...'
אני יודע. לא הכול שחור...
21/11/2006 | 11:52
2
גם אני ומשפחתי קיבלנו מהם טיפול טוב בנושא מסוים. אבל יש הרבה תחומים אחרים באחריות העירייה שתפקודה בהם לא משביע רצון, בלשון המעטה. בסך הכל ראש העיר הנוכחי הוא לא מהטובים שהיו.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'השאלה היא'
השאלה היא
21/11/2006 | 12:28
1
1
האם חוסר התקינות המינהלית היא תוצאה דווקא של חרדיוּת.

האם בכל הערים החילוניות המינהל יותר תקים מאשר בכל הערים החרדיות?
והאם האחראים לכל המחדלים בכל עיר הם רק החרדים שבה?
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'התשובה היא לא,'
התשובה היא לא,
22/11/2006 | 00:25
ועובדה - גם ראש העיר הקודם, החילוני, לא היה הצלחה מזהירה (עם או בלי קשר לכך שנבחר בזכות החרדים?).

אגב, אם לא שמת לב, כתבתי בהודעתי למעלה שאין רוב חרדי במועצה ושיש חילוני/ם גם בקואליציה העירונית.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'שכחת לזעוק "דמגוגיה, דמגוגיה".'
שכחת לזעוק "דמגוגיה, דמגוגיה".
21/11/2006 | 17:19
3
חוץ מזה הצלחת לעוות את המציאות, לכתוב שטויות ולהפגין בורות משוועת במרחב הבחירה היהודי. סחתיין, שיחקת אותה.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'זה די מיותר.'
זה די מיותר.
24/11/2006 | 10:04
2
1
לצפיה ב-'זה מתבקש.'
זה מתבקש.
24/11/2006 | 19:43
1
כשמישהו מעוות את הדברים שלי, אומר שאני נאצי, ולבסוף אומר שיש סתירה בין מרחב בחירה לבין ציווי אלוהי - הוא מוכיח שכל מה שכתבתי נכון (אם גם לא נעים).
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אני חושב שלא הבנת את כוונתי.'
אני חושב שלא הבנת את כוונתי.
24/11/2006 | 21:33
התזכורת היתה מיותרת. אין צורך לזעוק מה שנאמר כבר לא פעם.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'ולגבי הנאצים, בוא ננסה.'
ולגבי הנאצים, בוא ננסה.
23/11/2006 | 16:00
בוא נבדוק אם זה מה שהנאצים אמרו, כי הכי קל זה בדמגוגיה יוצאת דופן, בנבזות יוצאת מגדר הרגיל ובבורות אין קץ, לזעוק "נאצים, נאצים" בכל פעם שיש ביקורת על ציבור.
הכי פשוט, נחליף את המילה חרדי במילה יהודי, את המילה חילוני במילה גרמני, ונראה מה יצא. התוצר רחוק ממה שנאצים אמרו ואומרים מזרח ממערב, אלא אם הצופה אידיוט, שקרן ומרושע. מאחר ואתה לא אחד מאלה, כמובן שאתה תתנצל.

היהודים לא מכבדים אותנו הגרמנים כציבור (אני יודע שיש ספורים שיוצאים מהכלל), עצם הקיום שלנו הגרמניםים הוא עלבון בשביל הקהילה היהודית, בדגש על עצם הקיום של הומואים ונשים (שרגליהן, אין מה לעשות, מתחברות היכנשהו, גם בגיל 3). עצם הקיום, לא ההתנהגות, לא ההסתובבות בברלין, לא השהיה בגרמניה או התפילה בכנסיה, הקיום עצמו הוא עלבון, נשימתו של הומו מזהמת את רחובותיהם, כל אישה היא תועבה (ולכן יש לעוטפה בכמה שכבות, שלא יהיה ניכר שהיא אישה).
התגובה לאיום הנורא ואיום שבעצם קיומנו הגרמנים הוא נסיון לדה לגיטימציה מוחלט, ולדה הומאניזציה שלנו. דרישה מאיתנו לחדול מלהתקיים ובוודאי לחדול מלהיות בקרבתם, דרישה שיש לה זרועות אלימות וגיבוי מוחלט ונטול סייגים מהציבור היהודי.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'הגזמה גסה.'
הגזמה גסה.
21/11/2006 | 12:07
לצפיה ב-' את נמצאת הרבה בירושלים?'
את נמצאת הרבה בירושלים?
25/11/2006 | 22:32
5

הודעות אחרונות

16:48 | 09.06.15 עורב מזדמן
14:33 | 16.01.14 דנדון87
19:13 | 13.01.14 innka91
15:07 | 12.01.14 כדוריתבור
17:22 | 08.01.14 vanna
09:40 | 24.12.13 מכסי פיכלשטיינר
10:18 | 18.12.13 מכסי פיכלשטיינר
14:17 | 15.12.13 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ