לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1053510,535 עוקבים אודות עסקים

פורום תרבות עברית

תרבות עברית – דוד המלך ודוד גרוסמן, לאה ורחל האמהות ולאה ורחל המשוררות, רבי נחמן וחיים נחמן. ספרי נביאים ותהילות משוררים, אמרות חז"ל ופתגמים. ספרות ושירה בנות זמננו, כתיבה עיתונאית ושפת אינטרנט.הלשון העברית על שלל מכמניה: מקורו של פתגם וגלגוליה של מילה, חידושי האקדמיה וביטויי סלנג.תרבות עברית היא גם אורחות חיים וערכי חיים, מנהגים והתנהגויות של החברה הישראלית לגווניה השונים.הפורום שלנו פתוח לכל אלה: תרבות של הגות ורעיון ותרבות של התנהגות ומעשה;תרבות שבכתב ותרבות שבעל פה;על הנייר, או על המסך. בתיאטרון, בבית הכנסת או ברחוב;תרבות של חול וחופש ותרבות של קודש, דת ואמונה. מתקיימים בו דיונים בנושאי רוח וחברה בתחומים רחבים ומגוונים (משתדלים להימנע מפוליטיקה), והמשותף לכולם – השפה העברית ודובריה. מנהלים דיונים וויכוחים מתוך הקשבה וכבוד לזולת, בנועם ובנחת, ועם חיוך על השפתיים.

אודות הפורום תרבות עברית

תרבות עברית – דוד המלך ודוד גרוסמן, לאה ורחל האמהות ולאה ורחל המשוררות, רבי נחמן וחיים נחמן. ספרי נביאים ותהילות משוררים, אמרות חז"ל ופתגמים. ספרות ושירה בנות זמננו, כתיבה עיתונאית ושפת אינטרנט.הלשון העברית על שלל מכמניה: מקורו של פתגם וגלגוליה של מילה, חידושי האקדמיה וביטויי סלנג.תרבות עברית היא גם אורחות חיים וערכי חיים, מנהגים והתנהגויות של החברה הישראלית לגווניה השונים.הפורום שלנו פתוח לכל אלה: תרבות של הגות ורעיון ותרבות של התנהגות ומעשה;תרבות שבכתב ותרבות שבעל פה;על הנייר, או על המסך. בתיאטרון, בבית הכנסת או ברחוב;תרבות של חול וחופש ותרבות של קודש, דת ואמונה. מתקיימים בו דיונים בנושאי רוח וחברה בתחומים רחבים ומגוונים (משתדלים להימנע מפוליטיקה), והמשותף לכולם – השפה העברית ודובריה. מנהלים דיונים וויכוחים מתוך הקשבה וכבוד לזולת, בנועם ובנחת, ועם חיוך על השפתיים.
x
הודעה מהנהלת הפורום
 שימו לב! עקב תלונות גולשים על בזבוז זמן ועיסוק בטפל בפורום, ההנהלה מודיעה בזאת כי הקריאה בפורום מותרת רק לאנשים שאין להם משהו טוב יותר לעשות.
תודה.
0
המשך >>

לצפיה ב-'האלימות בחברה הישראלית'
האלימות בחברה הישראלית
<< ההודעה הנוכחית
29/07/2009 | 12:13
67
21
בשרשור על הבר הטבעוני וה"פצפיסטי", היתה התייחסות בחלק מן ההודעות לאלימות בחברה הישראלית, שאותו בר כביכול יוצא נגדה.
טען אלי ו. שלדעתו בעלי המקום מתנהגים גם הם באלימות, ולצערי לא נותר לי אלא להסכים איתו.

אבל בלי קשר לאותו בר, יש משהו מאוד אלים בחברה שלנו, ואני לא מדברת על מקרים קיצוניים של אבא שרוצח את הילדה שלו כדי להתנקם בבת זוגתו לשעבר או בילדים שאונסים ילדים קטנים מהם או רוצחים נהגני מונית.
אני מדברת על הדברים הקטנים והיומיומיים שכולנו חוטאים בהם, ולא רק לחתוך אנשים בכביש או להדחק לראש התור.

אני יודעת שהיו דיונים רבים על כך כאן בפורום ובכלל, אך בכל זאת הנ"ל עם התגובות האלימות והתוקפניות שהיו בו (לרוב ע"י אנשים שלרוב לא כותבים בפורום זה) גרמו לי לחשוב על כך שנית.

מה עושה אותנו כ"כ אלימים?

הרי אפילו השפה שלנו אלימה ומיליטנטית וגם נושאים שבאים לתאר דברים שאינם קשורים צבא ומלחמה ניכסו להם מושגים מתחומים אלו.

מדוע אנו מתארים אדם שהוא טוב בתחומו כתותח?

מדוע כל מושגי המכירות שלנו לקוחים מעולם הצבא והמלחמה?
מבצע
מבצע חיסול
יש לי משהו בקנה
רצח בעיניים
להסתער בכל הכח
לכבוש את היעד
ועוד....

למה צריך להשתמש במושגים של פיצוץ ופצצות כדי לתאר משהו טוב?
ולא, זה לא רק הפוך על הפוך, אלא הרבה יותר עמוק ושורשי מזה.

ונסיים, איך לא, בסקס, הרי סקס מוכר, לא?
האם אפשר להסביר לי מדוע העגה של תחום זה גם היא קשורה למלחמה ולכלי נשק?
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'קצה ראשוני של התייחסות:'
קצה ראשוני של התייחסות:
29/07/2009 | 13:09
אפשר לייחס חלק מהאלימות שבחברה הישראלית למצב המלחמה שמשאיר כל הזמן בסדר היום את האופציה הכוחנית, לטוב ולרע.

חלק משמעותי יותר הייתי מייחס למדיניות רשויות החוק להקל ראש בזוטי פשעים.
מי שלא נענש בחומרה על גילוי האלימות הראשון שלו, יגיע מהר יותר לשימוש השני באלימות כפתרון לכל מצב.
וכמובן תוסיפי מה שקיים בכל חברה מערבית, חשיפה לתכנים אלימים מאד  החל מהסרטים המצויירים שבערוץ הילדים בטלויזיה, וכלה במשחקי מחשב.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אואה. זה נושא גדול ורחב'
אואה. זה נושא גדול ורחב
29/07/2009 | 15:25
מחשבות ראשוניות ולא סדורות:
ותחת ההגדרה של אלימות נכנסים כל מיני דברים שלא בהכרח קשורים זה לזה.
פשעים אלימים הם בעיה קשה בכל החברות המודרניות (בעצם גם בלא מודרניות) ונדמה לי שבתחום הזה המצב בישראל דווקא פחות חמור מבמדינות רבות אחרות.(אח"כ אנסה לחפש סטטיסטיקות)

אגרסיביות מילולית לעומת זאת היא משהו שמאד מאפיין את הארץ, החל בטוקבקים וכלה באופן הפניה של אנשים זה לזה ברחוב או בסופרמרקט.
יש לזה כל מיני הסברי פסיכולוגיית פופ: המרכזיות של הצבא בחיינו, תסביך רדיפה קולקטיבי, תסמונת דור שני\שלישי\רביעי, מעורבות רגשית גבוהה מדי, החום והלחות. כולם כנראה נכונים במידה מסוימת ואף אחד מהם לא מספיק.
אני הייתי אומרת שחסרה בישראל איזשוהיא נורמה של סובלנות, של "חיה ותן לחיות".  
וגם - מדובר בחברה מאד מפולגת שלא מצליחה להסכים אפילו על העקרונות הכי בסיסיים שאמורים לאחד אותה.
הפרויקט הישראלי הוא פרויקט לא פשוט לביצוע. מה לעשות.

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'שתי אגורות מכלילות מאוד'
שתי אגורות מכלילות מאוד
29/07/2009 | 15:31
9
שכשאני משמיע אותן מגנים אותי חבריי משמאל ומימין, וודאי מלאות באי-דיוקים: האלימות שלנו כחברה מגיעה לדעתי משני כיוונים. מבפנים ומבחוץ.

מבחוץ היא מגיעה כהשפעה מחלחלת של מה שנקרא 'המרחב השמי'. החברה הערבית שסביבנו, בדגש על החברה הפלסטינית אבל לא רק עליה, מתייחסת למאבק המזויין ולעוצמה הצבאית כאל ערך העולה בחשיבותו על ערך שלטון החוק. הרטוריקה האלימה שלנו (ע"ע הפסיכים בשרשור המועדון הטבעוני) היא רטוריקה פלסטינית מהסוג שלא היה קיים בימי ראשית הציונות. לטוב ולרע, ישראל הופכת למדינה ערבית: עם הרבה יזמים ממולחים של היי-טק (שייעלמו גם הם כשהחינוך יידרדר למצב שלא יאפשר עוד יצירתיות טכנולוגית), אבל עם מנטליות בסיסית של שבט בדואי שמגדיר עצמו דרך נקמות דם.

מבפנים האלימות מגיעה אלינו, במספר זרמים, דרך הציונות, וכבר הדברים אמורים. זרם אחד הוא היהודי החדש, יהדות השרירים, בר כוכבא שמו, הוא היה גיבור. בישראל מותר ליהודי להרביץ ולדחוף, מה זה מותר - רצוי, ונדמה לי שבפורום הזה קראתי על תלמידים שביקרו במחנות ויצאו עם התובנה, שלעם חייב להיות צבא חזק. זרם אחר הוא תרבות המגיע לי, שהיא תוצאה של חוק השבות: אני יהודי משמע מגיע לי כך וכך וכך, ואם לא אקבל - אשרוף המועדון. התרבות הזו שוללת את ערך התרומה לחברה: כמאמר המשורר, תמיד-תמיד לקחת, לא לתת. כבדרך אגב, ערך התרומה לחברה שנעלם פינה את מקומו לערך טקס החניכה: הטררם סביב פרשת ההתעללות בשריון נשמע מוזר ולא-מובן לכמה מהחיילים המעורבים לא מפני שטקסים כאלה נפוצים בצבא, אלא מפני שהשירות הצבאי כולו הוא בשבילם כטקס כזה. מטרתו לא לשמור, לא להגן, לא לתרום, אלא לחנוך באמצעות זובור את החבר החדש בחברה הישראלית.

ונ.ב. קטן לגבי המיליטנטיות בשפה העוסקת באהבה וסקס: זה כך גם באנגלית, ואני מניח שגם בשפות אחרות. מין זה חומר נפץ והלב הוא נשק קטלני.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'החברה האמריקאית שהפכנו לעבדיה הנרצעים'
החברה האמריקאית שהפכנו לעבדיה הנרצעים
29/07/2009 | 23:21
8
אלימה הרבה יותר הן מהחברה הישראלית והן מהחברה ב"מרחב השמי".
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'די קשה לדבר על 'החברה האמריקאית''
די קשה לדבר על 'החברה האמריקאית'
29/07/2009 | 23:37
7
זו אולי החברה היחידה בעולם שהיא הטרוגנית אפילו יותר מאשר החברה הישראלית. בכל אופן, על איזו אלימות אתה מדבר בדיוק? מעבר לפשע בשכונות עוני וחיבה לנשק חם בגיל העשרה, החברה האמריקאית אינה אלימה במיוחד. ההשראה שמקבלת האלימות הישראלית מאחותה האמריקאית מתבטאת בעיקר ב-'חוק דרומי', וימים יגידו אם תהיה לזה משמעות של ממש.

אם מחלקים ציונים לאומות העולם, הייתי אומר שהחברות האלימות ביותר ברמה האישית נמצאות בכמה ממדינות אפריקה ודרום אמריקה שחסרות מעצורים חיצוניים ופנימיים שימנעו מילד חמוש ברובה או במאשטה לשחוט את כל מי שבא לו. אבל הנקודה שהתייחסתי אליה הייתה האלימות כערך חברתי ממוסד, ובנקודה הזו אנחנו ושכנינו, למרבית הצער, די חזקים.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אתה צריך מספר הרבה יותר חזק למשקפים'
אתה צריך מספר הרבה יותר חזק למשקפים
29/07/2009 | 23:56
5
שיעור מעשי הרצח בארה"ב גבוה כמעט פי 3 מאשר בארץ, ראה כאן

ויש מדינות - ששיעור מעשי הרצח בהן גדול בהרבה מאשר בארה"ב

לעניות דעתי שיעור מעשי רצח הוא קריטריון מוצק יותר לאלימות במדינה מסוימת מאשר טוקבקים באינטרנט
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אכן, בארה"ב יש יותר רציחות'
אכן, בארה"ב יש יותר רציחות
30/07/2009 | 01:12
אבל משאר הטבלה עולה שבשתי המדינות גם יחד שיעור מעשי הרצח נמוך מאוד יחסית למדינות אפריקה ואמריקה.
אני מאמין שחלק גדול מהאלימות המתגברת בחברה הישראלית מוצא לו ביטוי באפיקים ממסדיים, לרוב בעזרת ארטילריה וכוחות שריון, ושהתוצר העגום של אלימות זו אינו מתועד בטבלה (המרתקת) שקישרת אליה.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'שום קריטריון יחיד אינו מוצק'
שום קריטריון יחיד אינו מוצק
30/07/2009 | 08:24
3
ושוב, השאלה מה מגדירים כאלימות. רצח? אונס? דחיפות?  התלהמות וקללות?
כל המעשים האלה אלימים. מידת החומרה שלהם כמובן שונה לגמרי ויש חברות שהתנהגות אלימה מסוימת נפוצה בה מאד ואחרת בכלל לא.
מהטבלה שהבאת אפשר (אולי) להסיק כל מיני דברים על היציבות השלטונית והאפקטיביות של שלטון החוק במדינות מסוימות, על משברים פוליטיים נקודתיים או מצבים כרוניים, על האיכות והזמינות של טיפול רפואי וגם על הנטיה של תרבות לאלימות או אי אלימות. כדי לדעת להבחין בין הגורמים השונים האלה ולנתח את הגורמים לאלימות צריך הרבה יותר מטבלה.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-' ויותר מכך, מי כאן יכול לטעון'
ויותר מכך, מי כאן יכול לטעון
30/07/2009 | 21:39
2
שבתאילנד  (8.47 רציחות ל 100K) האנשים משתמשים יותר בדימויים מיליטריסטיים מאשר למשל ברשות הפלשתינאית (4.04)

יותר מכך, ניתן להניח שבארה"ב יש דיווח לא רע על מקרי רצח, אני לא בטוח שבכל מדינה סטטיסטיקה נמוכה מעידה על שיעורי רצח נמוכים, לעתים נתונים מאוד נמוכים מעידים על חוסר אמון במערכת.  (אפשר לראות את זה בצורה מובהקת יותר בסטטיסטיקת האונס)
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'וואלה תאילנד'
וואלה תאילנד
31/07/2009 | 04:03
1
באמת אחת המדינות שהופתעתי לראות את המיקום הגבוה שלהן ותהיתי ממה הוא נובע. לא מצאתי הסבר בינתיים
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'לא יודע אבל בדקתי גם ב nationmaster'
לא יודע אבל בדקתי גם ב nationmaster
31/07/2009 | 15:06
לצפיה ב-'אתה לא עושה השוואה נכונה '
אתה לא עושה השוואה נכונה
30/07/2009 | 23:07
כי אנחנו מדברים על חברות מערביות ולא על חברות עולם שלישי שהמאפיינים החברתיים שלהם שונים.  
ויחסית לעולם מערבי ארה"ב נמצאת במקום גרוע ביותר בשיעור מקרי הרצח והאלימות.
צרפתי מפה שלקוחה מדו"ח של הWorld Health Organization (הקישור המלא לדו"ח מצורף למטה, והמפה מופיעה בעמוד 23).

היא נכונה לשנת 2000, ובה רואים ששיעור הרציחות בארה"ב גבוה בהרבה לעומת מערב אירופה, אוסטרליה וישראל.  

בקיצור ארה"ב היא מדינה אלימה אם לוקחים בחשבון את שיעורי מקרי מוות כתוצאה ממעשי אלימות בתוכה.

יחד עם זאת אני מסכימה לגבי האלימות בחברה בישראל כערך חברתי, ובעיקר שמדברים על התנהגות של אנשים, או אלימות מילולית.  
תרבות עברית >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'גם הסלנג האנגלי לא חף מביטויים אלימים'
גם הסלנג האנגלי לא חף מביטויים אלימים
29/07/2009 | 19:03
17
1
בעצם גם השפה הרשמית. נראה מה אוכל לדלות מזכרוני:
דחף להצליח בעסקים? Killing instinct.
שביתה-Strike.
חושק במישהי? She's on your sights.
ולגבי סקס ואלימות-הקשיבי להסבר האטימולוגי על המילה Fuck*

* לפי סיפור ידוע, אנגלי שרצה לשכב עם אשה שאינה אשתו היה צריך לשלם דמי הסכמה לנציג המלך, ובזמן התשמיש לתלות על דלתו שלט Fornicating Under Consent of the King
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'מה שהצגת זה נסיון גרוע מאד לכיסתו"ח'
מה שהצגת זה נסיון גרוע מאד לכיסתו"ח
29/07/2009 | 22:58
16

כששואלים אותך או אותו או אותה מדוע התנהגתם איך שהתנהגתם...
אז במקום לתת הסבר, אתם מצביעים על מישהו אחר וישר שואלים "אז למה הוא?"

מה אומר ומה אספר... הנסיון להצדיק התנהגות נבזית שלכם, רק בגלל שמישהו אחר מתנהג ככה.
ואם כולם יעלו על הגג ויקפצו אל מותם, האם גם בזאת תחקה אותם?
אה, לא?
ולמה לא?
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'לא, מה שהצגתי זה תיאור מצב.'
לא, מה שהצגתי זה תיאור מצב.
30/07/2009 | 07:39
15
בלי האשמות והצטדקויות.
אם מחפשים הסבר למשהו- צריך להתחיל בתיאור מצב נכון.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אין כל סתירה, אבל דבריך הם עדיין כיסתו"ח'
אין כל סתירה, אבל דבריך הם עדיין כיסתו"ח
30/07/2009 | 18:59
14

במקום לתת הסבר של ממש, להצביע על מישהו אחר ולשאול "אז למה הוא?"

כמה טוב שיש בעולם עוד אנשים נבזים... שאם בא אליך מישהו בטענות אתה רק צריך לומר לו "עצור קודם אותם". שהרי אם לא היו כאלה, היית צריך לתת הסבר של ממש.
והסבר של ממש אין לך.

איך כתב פעם יורם טהרלב?
(אצטט רק חלק מהשיר, בגלל חוקי תפוז)
למזלי, תמיד יש מישהו יותר חלש ממני
תמיד יש מישהו נמוך ממנו
תמיד יש מישהו שימות לפני
ואין לי מה לדאוג
כל זמן שהוא חי.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'שטויות ברוטב'
שטויות ברוטב
30/07/2009 | 19:09
13
דברי היו תירוץ (לא כיסתו"ח, שזה דבר שלא קשור לענין כלל) אם הייתי רוצה להצדיק מישהו או משהו.
מאחר ואיילת הביאה דוגמאות מהשפה העברית לביטויים אלימים הראיתי שהדבר לא יחודי לעברית. אני מניח שבכל השפות יש התייחסויות "מלחמתיות" למסחר ואלימות לסקס.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'לא די שגיבבת שטויות, אתה עוד מגן עליהן?'
לא די שגיבבת שטויות, אתה עוד מגן עליהן?
30/07/2009 | 20:50
12

לא די שכתבת שטויות, אתה עוד מעז לטעון שלא אמרת אותן?

טוב נו, אולי מה שמופיע על המסך שלי זה אחר ממה שמופיע על המסך שלך... רק שהמחשב שלי תקין.

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'תראה איפה טענתי'
תראה איפה טענתי
30/07/2009 | 21:41
11
שזה שיש שימוש דומה בשפה אלימה במקום אחר מצדיק שפה אלימה בישראל.
אם לא תצליח, אדם הגון אמור להתנצל. ממך אין מה לצפות.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'עכשיו אתה גם מכניס לי מלים לפה?'
עכשיו אתה גם מכניס לי מלים לפה?
30/07/2009 | 21:46
10

שאני אבין... אני טענתי שאמרת זאת?
טוב נו, אתה כבר החלטת מראש שאין למה לצפות ממני...
אז ברגע זה התווספת לרשימת הטרולים שלי.
בהצלחה בחיים.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אז במה האשמת אותי, שקרנצ'יק?'
אז במה האשמת אותי, שקרנצ'יק?
30/07/2009 | 21:52
9
לרענון זכרונך, הנה ההתנבזות המקורית שלך:
כששואלים אותך או אותו או אותה מדוע התנהגתם איך שהתנהגתם...
אז במקום לתת הסבר, אתם מצביעים על מישהו אחר וישר שואלים "אז למה הוא?"

מה אומר ומה אספר... הנסיון להצדיק התנהגות נבזית שלכם, רק בגלל שמישהו אחר מתנהג ככה.
ואם כולם יעלו על הגג ויקפצו אל מותם, האם גם בזאת תחקה אותם?
אה, לא?
ולמה לא?
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'איני מבין את השפה הטרולית'
איני מבין את השפה הטרולית
30/07/2009 | 21:57
8

תירגע, ואז אולי נדבר.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אינך מבין את שפתך?'
אינך מבין את שפתך?
30/07/2009 | 21:59
7
שיקרת, נתפסת, אז עכשיו אתה צווח ומגדף. ברור מספיק?
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אתה ממשיך לכתוב בטרולית?'
אתה ממשיך לכתוב בטרולית?
30/07/2009 | 22:02
6

תמשיך את השירשור הזה עוד שבוע, עוד שבועיים, עוד כמה שאתה רוצה... גם לי יש זמן.
אמנם פחות ממה שיש לך, אבל יש לי זמן.

מעבר לכך, בוא נחזור לעיקר:
כל עוד אתה כותב בשפה הטרולית, זה לא יעזור.
קודם תירגע, אחרי כן כתוב לי בעברית... ואז אולי יהיה על מה לדבר.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'תוכיח את טענותיך, שקרן.'
תוכיח את טענותיך, שקרן.
30/07/2009 | 22:05
5
אני כותב בעברית ברורה. הבאתי ציטוט שלך בו טענת בדיוק מה שהכחשת. זה שאתה ממשיך לקרוא לי טרול לא יהפוך אותך לדובר אמת.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'תמשיך לכתוב בטרולית, ולא אבין'
תמשיך לכתוב בטרולית, ולא אבין
30/07/2009 | 22:07
4

אתה מבין עברית, אז אני אכתוב לך בעברית.

טוב, שהשרשור הזה יימשך לנצח-נצחים... או עד שהנהלת הפורום תחליט שמספיק ודי.
לי יש סבלנות. ולך?
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'חברים, עכשיו ראיתי. חבל.'
חברים, עכשיו ראיתי. חבל.
31/07/2009 | 08:10
3
בבקשה תמשיכו במסרים, לא כאן.
מההודעה הבאה - יימחק.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'למה חבל?'
למה חבל?
31/07/2009 | 09:58
2
הדגמה מוצלחת מאד לנושא השרשור
תרבות עברית >>
לצפיה ב-''
31/07/2009 | 10:11
לצפיה ב-' '
31/07/2009 | 13:46
לצפיה ב-'בואינה - את תותחית'
בואינה - את תותחית
29/07/2009 | 19:29
לצפיה ב-'למה להכליל?'
למה להכליל?
29/07/2009 | 22:55
8

אני לא אלים, ומן הסתם אין לי נטייה להסתובב בחברת אנשים אלימים.

יש מצב שזה בגלל שאני לא מושפע ממה שאת מושפעת?
יש מצב.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'לא כתבתי שכל אזרחי ישראל אלימים'
לא כתבתי שכל אזרחי ישראל אלימים
30/07/2009 | 00:22
7
כתבתי שהחברה שלנו אלימה באופן כללי, והתייסתי בעיקר לטרמינולגי שלנו במגוון נושאים ששאולה מעולם הצבא והלוחמה, עניין שדיי מפריע לי.
מכן להסיק שאני אליה ומושפעת ממקורות אלימים, המרחק גדול.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'הסיבה שהחברה אלימה בכללי זה כי...'
הסיבה שהחברה אלימה בכללי זה כי...
30/07/2009 | 00:34
6

המשטרה לא אוכפת את החוק כפי שהיא צריכה לעשות, ובעקבות זה:
1. זה נותן לאנשים רבים את התחושה שהם יכולים לעשות מה שבא להם.
2. ואלה שנפגעו מהתנהגותם של האנשים מהפיסקה הקודמת? הם מרגישים שאם המשטרה לא עושה את עבודתה, אז הם יקחו את החוק לידיים.

מה שמצחיק, ועם זאת מעציב ואף מדאיג, זה שבעוד המשטרה לא עושה את עבודתה בנוגע ל 1, הרי שכשמישהו מסקטור 2 לוקח את החוק לידיים בגלל שנפגע מהתנהגות המשטרה... מעניין שבמקרים כאלה המשטרה דווקא כן מגיעה מיד.

אז זה לא רק בגלל אזלת-ידה של המשטרה, אלא גם בגלל הצביעות של המשטרה.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'בכל זה אתה צודק, אבל לא על זה דיברתי'
בכל זה אתה צודק, אבל לא על זה דיברתי
30/07/2009 | 12:57
4
ואף ציינתי זאת במפורש בהודעה הראשית.
אני לא מדברת על אותם אנשים שהם אלימים ברמת הפשיעה.
אני מדברת על תרבות היומיום של האנשים הכי נורמטיבים, של אלו שעשו את המסלול של תיכון, צבא אונ' וכו'.
על אותם אנשים שהעבריה היחידה שעשו בחייהם זה שבוקר אחד בדרך לראיון עבודה, בהיסח דעת, הם לא שמו לב שהם נוסעים בז'בוטינסקי במסלול של תחבורה ציבורית, רק בגלל הלחץ מראיון העבודה.

אל אלו אני מדברת.

יש משהו בתרבות שלנו שמעודד אלימות.
אני חושבת שהביטויים שהבאתי כדוגמה, ואני בטוחה שישנם עוד הרבה הם לא הגורם לאלימות אבל בהחלט משקפים אותה ואף מעודדים אותה.
והצרה היא שבביטויים האלו, אותם אנשים נורמטיבים שציינתי קודם, משתמשים בהם אפילו מבלי לחשוב.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'איזה תימוכין יש לך לטענה'
איזה תימוכין יש לך לטענה
30/07/2009 | 15:50
שישראל היא חברה יותר אלימה מכל העולם, או רוב העולם?

אני דווקא חושב שזה לא נכון
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אבל זה לא התרבות'
אבל זה לא התרבות
30/07/2009 | 19:01

זה אזלת-ידה של המשטרה מצד אחד, והצביעות של המשטרה מצד שני.

התרבות במדינות ערב לא פחות אלימה, אבל כשהמשטרה תופסת שם מישהו, הוא אכן משלם ביוקר על התנהגותו.
האם זה הופך את התרבות הערבית לטובה יותר?
קשה לי להאמין.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אז למה בדיוק את קוראת נורמטיבי?'
אז למה בדיוק את קוראת נורמטיבי?
31/07/2009 | 02:55
1

לעשות תיכון-צבא-אוניברסיטה זה נורמטיבי?
יעני את רומזת שמי שלא הלך במסלול הזה בדיוק הוא לא נורמלי?

אם ככה אז מה שאת קוראת לו נורמה אני קורא לו אנשים חולים.
וכשאנשים חולים הם רוב במדינה (איזו מדינה שלא תהיה) אז אני בכלל לא מתפלא שיש אלימות.

הנה הבאתי לך את התשובה.
אנשים חולים - מדינה אלימה.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אני קוראת נורמטיבי לקצה השני'
אני קוראת נורמטיבי לקצה השני
31/07/2009 | 11:49
שהוא לא הנער שרצח את מעין ספיר ז"ל, או משה בן אבגי וארבל אלוני.
אותם אנשים שאין להם תיק פלילי במשטרה, ולא בגלל שלא תפסו אותם אלא בשל העובדה שהם איחנם עושים עוברים על החוק.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'הסיבה שהחברה אלימה היא'
הסיבה שהחברה אלימה היא
30/07/2009 | 15:32
"יצר לב האדם רע מנעוריו"
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'"ביד חזקה ובזרוע נטויה" '
"ביד חזקה ובזרוע נטויה"
30/07/2009 | 11:29
5
ברגיל אני נזהר בהבאת ציטוטים בפורום הזה, כי אני יודע שיש מי שבודק אחריי ותר אחר הזדמנויות להלבין את פניי ברבים, אבל אחרי ששמעתי את המשפט שבכותרת ביותר מארבעים לילות סדר, אני מוכן להסתכן ולצטט אותו פה גם בלי לבדוק במראי מקומות.

ואני שואל, ילד ששומע כל כך הרבה פעמים על שבחי היד והזרוע, איך אפשר לצפות שיגדל להיות ג'נטלמן בעל ניסוחים מעודנים ומרומזים ?

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'ביד חזקה ובזרוע נטויה.'
ביד חזקה ובזרוע נטויה.
30/07/2009 | 21:30
4
כשאתה מחנך ילד, אתה מבהיר לו יפהמתי זכותו להגן על עצמו ביד חזקה ובזרוע נטוייה, ומתי השימוש בהם יהיה אלימות מכוערת.
כשיש לך ילד שאתה רוצה לפתח בקרבו תחושת ביטחון עצמי, תשלח אותו לחוג ג'ודו או סוג אחר של קרב מגע.
לא כדי לפתח בו אלימות, אלא להפך, כדי לתעלח אלימות אפשרית למלחמה מבוקרת שהוא יכול לשלות בעוצמתה מחד, ולהשתמש בבה להגנתו בעת הצורך מאידך.

לא האפשרות להשתמש בכוח היא גורם האלימות, אלא ההחלטה שכוח יכול לפתור בעיות שאפשר גם בלעדיו.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'עסקנו בשפה אלימה ומיליטנטית '
עסקנו בשפה אלימה ומיליטנטית
31/07/2009 | 18:05
3
אינני רואה קשר בין זה לבין הגנה עצמית ותורות לחימה.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'ואף על פי כן.'
ואף על פי כן.
01/08/2009 | 21:58
2
זה שהלקסיקון שלך מכיל ביטויים המיוחדים לכוחנות, לא עושה אותם מוקצים צחמת מיאוס בכל מקרה.
יש לנצור אותם ולעשות בהם שימוש במקום המתאים.
זה שאתה יודע להשתמש בביטויי כוח וגבורה ואף אלימות, לא מחייב שזו תהיה השפה הרגילה שלך ביומיום.
מה שחשוב הוא לדעת מתי להשתמש בזה ומתי בזה.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אך זו השפה הרגילה שלנו ביומיום, עובדה '
אך זו השפה הרגילה שלנו ביומיום, עובדה
02/08/2009 | 20:43
זה לא שהביטויים האלו קבורים עמוק בלקסיקון, ורק מי שמחפש אותם מוצא אותם. אלה ביטויים שנמצאים כל הזמן בסביבה, כמו רעש לבן, ואני טוען שהם משפיעים על האופן שבו הראש היהודי עובד.

וודאי יותר משפיעים מכל הציטוטים בזכות אהבת האדם באשר הוא אדם, שגם הם כמובן מצויים במקורות, אבל רק למי שיודע לחפש. ומי שיודע לחפש, יודע גם שהציטוטים האלו מסוייגים כך, שרק היהודי ייחשב אדם לצורך העניין.

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'ועוד על הקשר בין תכולת הלכסיקון לבין המציאות'
ועוד על הקשר בין תכולת הלכסיקון לבין המציאות
03/08/2009 | 14:47
כותב ד"ר משה מאיר, מרצה למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית וחבר מערכת כתב העת "דעות":

אי אפשר לייחס יחס סיבתי למילים קשות המובילות יחיד למעשה אלים. אלא שההמון לא כפוף לסיבתיות פשוטה, אלא לסיבתיות מסוג אחר. מילים נשלחות לחלל כמו גלים של ים, עוברות מוטאציות, מתעצמות, פוגשות נפשות סבוכות וחולות ומתורגמות לשדות הדף שאיבדו כל קשר אל המקור ה'סיבתי' שלהן. מבחינת אחריות משפטית ואפילו מוסרית, אי אפשר לבוא בטענה של ממש למחוללי הגלים שאיבדו את זהותם הראשונית. אך מבחינת חוקי שדות השפה - יש כאן תופעות שנדרשת תעוזה לקום ולשנות אותן מן היסוד.
תרבות עברית >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'מישהו רוצה להסביר לי למה תפוז שמו בראשי'
מישהו רוצה להסביר לי למה תפוז שמו בראשי
30/07/2009 | 16:49
תמונה של כוח 17 פלסטיני מכים אזרחים תמימים כביכול?
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'התחושה שלי, בתור מישהי שהתמודדה לאחרונה'
התחושה שלי, בתור מישהי שהתמודדה לאחרונה
30/07/2009 | 17:11
הרבה עם הביורוקרטיה הישראלית, היא שהעצבנות והאלימות נובעות מזה שאתה יוצא מהבית, ואין לך מושג אם תצליח או לא לנהל את עניינך או לא.

גם אם אתה מכין את כל המסמכים שמבקשים באתר האינטרנט של משרד הפנים, יכול להיות שפתאום כשתגיע יבקשו ממך עוד מסמך ותצטרך לעשות את הדרך והתור שוב. אבל אם במקרה באת עם התינוק שלך, אז בכל זאת יוותרו לך. אם התינוק בבית עם בייביסיטר לא יוותרו. זה גם תלוי כמה חמוד התינוק. אם קבעת פגישה, יכול להיות שהאדם שקבעת איתו לא יגיע. אולי הוא יתקשר באותו יום להודיע שהוא מבטל, אולי לא. אולי סתם יאחר (ולא יתנצל). הכל תלוי גם במצב רוח של מי שנותן לך שירות. לפעמים חורגים מהנהלים, לפעמים בשום אופן לא. ולפעמים את יוצאת מהבית ונתקעת בפקק בגלל פיגוע/הפגנה/שריפת פחים.

אז את צריכה להשיג כל מיני מטרות, וחוסר הוודאות שלך לגבי היכולת שלך להשיג אותן באותו יום. וכשאת בדרך, את מרגישה כמו במירוץ הישרדות, כמו בתור ללחם. אז נדחפים, ומצפצפים, וחותכים, ועצבניים.

לדעתי אם היתה פה יותר שגרה, היינו יותר רגועים.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'הגעתי מהדף הראשי'
הגעתי מהדף הראשי
30/07/2009 | 21:41
4
אפשר לחזק את דברייך, איילת ע"י תרגום לאנגלית, שהיא השפה הפופולרית ביותר בעולם כיום:
מבצע: SALE
מבצע חיסול: כנ"ל, בכל אופן לא משהו שמבוסס על TERMINATION
משהו בקנה: IN THE PIPES "בצינור" קנה של רובה הוא STOCK
אלה הדוגמאות הבולטות. אם להידרש לרגע לפסיכולוגיה עממית, אמרו מן הסתם כבר לפני שאנחנו עם אשר זכרונות הרדיפה שלו מ60 השנים האחרונות לא רק שהם יחסית טריים, אויבינו העכשוויים טורחים לחזק אותם מעשה יום ביומו. אפשר להניח לפיכך, שאנו מאוהבים בנשק באותו אופן שאדם פרטי שחווה אלימות שם את כל מבטחו בכלי נשק זה או אחר שיש לו.
הבעיה היא שאבד לנו כושר האבחנה כלפי מי להפנותו, ואכן אנו מפנים אותו גם כלפי עצמנו ושפתנו. בראייה פסיכולוגית שוב, הפנייה של כוח כלפי עצמנו יכולה להצביע על הפנמה של הקורבנות ולא על יציאה ממנה.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אוי אוי אוי'
אוי אוי אוי
30/07/2009 | 22:11
3
קודם כל מעניין אם אתה זוכר את הססמה "הפסולת לסל וחסל"... החיסול היה שם לפני מכבסת המילים הצה"לית, שכנראה הצליח איתך.

אתה רוצה מושגים באנגלית:
"חלק לי עוד קלף/תן לי עוד" - hit me
לצלם-to shoot
אחת המילים ה"אהובות" עלי, deadline. קו המוות.
וישנם עוד לא מעט מושגים אלימים באנגלית. אם יש קשר בין מושגים אלימים בשפה לבין אלימות העם המשתמש בה, זה כבר אופרה אחרת.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'עם כל הכבוד, הכוונה הייתה'
עם כל הכבוד, הכוונה הייתה
30/07/2009 | 23:17
2
בהודעה המקורית לכך שבאופן יחסי, ואני מדגיש,באופן יחסי, לעומת שימוש במילים לא-אלימות בשפה, היחס נוטה לטובת האלימות.
בשפה האנגלית,שהיא שפה עשירה יותר(למרות שבהיסטוריה האנגלית היו אינספור מלחמות,וכן האמריקאית) היחס נוטה לכיוון ההפוך. השאלה היא מדוע.
במחילה מכבודך.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'במחילה מכבודך, הבאת דוגמה'
במחילה מכבודך, הבאת דוגמה
30/07/2009 | 23:26
1
ואולי עוד אחת שאינן בדיוק רלוונטיות (חיסול? בעבר מילה לגיטימית לסיום, היום, בחסות מכבסת המילים הבטחוניסטית - הוצאה להורג ללא משפט). באנגלית ישנן מעט יותר מילים אלימות. חלק מאותם מושגים זלגו גם לעברית, כמו למשל: על הכוונת.

לומר כי דוברי האנגלית פחות אלימים מדוברי העברית זו הכללה גורפת שאינה בהכרח נכונה. הרבה יותר קל לנו לראות את האלימות בקרבנו מאשר את האלימות במדינות בהן אנו תיירים לרגע.
עם דבר אחד אני מסכים, האלימות בארץ הרבה יתר בוטה מאשר בארצות דוברות האנגלית, שם יהיו אלימים, אבל בנימוס.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אין לי בעייה עם חוסר-ההסכמה העקרוני'
אין לי בעייה עם חוסר-ההסכמה העקרוני
30/07/2009 | 23:46
בינינו . למרות שיש טעם לסברה לפיה במאמר מוסגר "מכבסת מילים בטחוניסטית" אחראית לחלק מהתופעה.
למען הסר ספק: מנקודת מבטי אינני מתיימר לקבוע מסמרות בעניין המילולי, אלא להציע סברה בעניין הסיבות הפסיכולוגיות.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אלימות'
אלימות
30/07/2009 | 23:00
2
האם אתם מגיבים על נושא של אלימות על העם הפלסטיני?
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'זין !'
זין !
31/07/2009 | 00:24
1
אני מניח שאיני היחיד שבתקופת ביה"ס היסודי טרום האינטרנט חיפש את המילה "זין" במילון, ובמקום תיאור עסיסי עם תמונה של שוורצע-בולבול, מצא הגדרה לכלי נשק.

ונזכיר את הנאום של בן גוריון בשנות החמישים, שבו אמר "יש לזיין ישראל". צדק.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'למה שוורצע בולבול - יש משהו שאתה רוצה '
למה שוורצע בולבול - יש משהו שאתה רוצה
02/08/2009 | 01:26
1
לספר לנו?
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'החברה היום אלימה יותר כי היא סיגלה (!) לעצמה'
החברה היום אלימה יותר כי היא סיגלה (!) לעצמה
31/07/2009 | 11:13
7
את האמצעי הלא מוסרי שנקרא אלימות - חיידק המאיים פשוט להטביע את החברה שלנו.

גואה בגלל הבעיות הביטחוניות של אזורנו כידוע המשפיעות עלינו בחיי היומיום, כי הענישה בארץ אינה אפקטיבית  בגלל העונשים הקלים.

בנוסף, קיימת תרבות פנאי רוויה באלימות, יש זילות ושחיקה בערכי חיי האדם! ושלמות הגוף, לגיטימציה חברתית לשימוש בסמים ואלכוהול, שינוי נורמות ערכיות! בחברה שלנו היום. והקינוח כמובן, השפעת אמצעי התקשורת.

חבר'ה צעירים בוחרים להשתמש גם באלימות (ולא בצורה אחרת של השפעה) למשל..
* על רקע של חוסר בטחון עצמי הנובע מהשכלה חסרה, היעדר מומחיות, מעמד נמוך, משאבים כספיים דלים וכו'.
* חוסר יכולת לשקול את מחיר ההתנהגות בעתיד, ..בעקבות גורמים שונים המצמצמים את פרספקטיבת הזמן.
* *ניהול רושם* - צורך לבנות ולחזק סוג מסוים של זהות כמו דימוי המאצ'ו.

מה חדש לצערנו תחת השמש?

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'אני רוצה להתייחס לפסקה האחרונה שלך'
אני רוצה להתייחס לפסקה האחרונה שלך
31/07/2009 | 11:58
ולהתייחס אליה בהקשר של רצח נהג המונית דרק רוט ז"ל, תטוך התמקדות בארבל אלוני.
"ילד טוב" מהרצליה, בן לאבא עו"ד ואמא יועצת חינוכית.
השכלה, כסף וחינוך טוב, הוא קיבל בשפע.

אבל נכון, התרבות שלנו רווה באלימות, וחבל.
בנקודה זו ברצוני לציין כי פרופ' דן כספי, ערך בעבר מחקר על השפעות של תכניות אלימות תוך המתקדות ב-WWF, על שיעור האלימות.
הממצאים שלו שכמעט ואין השפעה, וההשפעה היא על בני נוער שהיו אלימים מלחתחיחה, ואצלם האלימות התגברה.
כמו כן אאל"ט (קראתי את המחקר מזמן), רוב אלו שצפו בתכנית נטו מטבעם לאלימות עוד מלפני כן

מר כספי הוא פרופ' מכובד וקטונתי מלהביע עמדה המנוגדת לדעותיו ומחקריו, אך זה קצת נוגד את מה שאנו עדים להם בחיי היום-יום, וההסטוריה.
ממה שידוע לי יוציים אחרי יציאת הסרט "התפוז המכני" למסכים, היתה עלייה חדשה בשיעורי האלימות על כל סוגייה.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'את בטוחה שהחברה היום אלימה יותר?'
את בטוחה שהחברה היום אלימה יותר?
31/07/2009 | 12:51
5
אלימה יותר ממתי?
כשהייתי בבית ספר, מכות בין תלמידים היו ענין של יום יום. איני זוכר באיזה שנה נאסר על מורים להכות תלמידים (הייתי אז ביסודי) אבל למחרת האיסור קראתי בעיתון על מורה שהוכתה על ידי תלמידיה.
תיאורים של מה שקרה בבתי ספר לפני שנולדתי מתארים דברים חמורים עוד יותר. למשל טקס הקבלה לבתי ספר חקלאיים בהם התלמיד החדש אולץ על ידי תלמידי השכבה הבוגרת לנשק תחת של פרה או לעשות דברים גרועים בהרבה. היום זה מתואר בתור "הוואי", אני מניח שאז התלמידים הצעירים לא נהנו יותר מדי.
גם אלימות על רקע פוליטי לא חסרה. מכירה את סיפור נסיון הכיבוש של קיבוץ יד חנה, הקומוניסטים שקלטו את המגורשים מאילון?
וכמובן גם עבריינות אלימה לא חסרה.
מה היה הרבה פחות? דיון ציבורי בלתי פוסק באלימות של החברה.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'ישנה בהחלט החרפה ברמת ביטויי האלימות '
ישנה בהחלט החרפה ברמת ביטויי האלימות
31/07/2009 | 13:42
4
כמו גם עליה ברמת שימוש בסמים, אלכוהול ואמל"ח אשר עוד מגבירים אותה.
בנוסף לנשיאת סכין ודקירות, עבירות מין ותקיפות.

נכנסתי לחפש נתונים מספריים באתר המשטרה ודגתי עבורך את המספרים הבאים:

עבירות אלימות גופניות ועבירות נלוות לאלימות במוסדות חינוך 1996 - 2006 (אלו שדווחו כמובן!)

סך עבירות אלימות גופנית בשנת 96 - 1537 מול 2515 בשנת 2006
עבירות נלוות לאלימות בשנת 96 - 893 מול 1774 בשנת 2006

תיקי נוער על אלימות 1990 - 2005
שנת 1990 - 20552
שנת 2005 - 37926

אלו הם רק חלק מהנתונים המספריים אשר מוצגים שם וגם הערכת מגמת העליה בשנים הקרובות.

ישנה יותר פגיעה בזכויות אדם היום, שימוש בכוח שאינו לגיטימי, העדפת עבירות והפרות חוק על פני שמירה על ערכים של כבוד הדדי וסובלנות, הידברות ועוד.

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'זהו, שבעבר הלא רחוק'
זהו, שבעבר הלא רחוק
31/07/2009 | 14:21
3
רוב עבירות האלימות פשוט לא היו מדווחות. יש היום הרבה יותר דיווח. זה לא אומר בהכרח שיש היום גם הרבה יותר אלימות- ייתכן בהחלט שדווקא ההיפך הוא הנכון.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'לא בטוח. זו הערכה שלך ולא די בה'
לא בטוח. זו הערכה שלך ולא די בה
31/07/2009 | 18:54
2
על מנת לצאת במסקנות.

באותו אופן של *הערכה* עצמית אני יכולה לבוא ולומר ההיפך  - שזה אינו קשור ושהמצב החמיר.

כדאי להיצמד לעובדות ולעשות סקר רציני ולא להסיק מתוך הגיגים למיניהם.

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'גם הטענה ההפוכה היא הערכה.'
גם הטענה ההפוכה היא הערכה.
31/07/2009 | 19:22
1
אלא אם כן יש לך דרך להראות שבשנות ה-90 אחוז הדיווחים על אלימות היה דומה לזה של היום.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'הוא אשר אמרתי, שאפשר לטעון לשני הכיוונים'
הוא אשר אמרתי, שאפשר לטעון לשני הכיוונים
31/07/2009 | 19:30
אבל אין לזה ערך ממשי.

אני בטוחה שנעשו מחקרים בנוגע לדיווחים/לא - שווה חיפוש.

תרבות עברית >>
לצפיה ב-'נראה לי שזה שילוב של מספר גורמים'
נראה לי שזה שילוב של מספר גורמים
31/07/2009 | 15:16
* חברה גלותית שהגיעה ממציאות בה החוק והכללים נועדו להתנכל ליהודים, רק שוטים לא עברו על הכללים כדי לשרוד.
חברה שהחוק והכללים היו עבורה רק המלצה.

* חברה שמגיעה ממחסור, אין מספיק לכולם, מי שחכה בתור כמו ילד טוב, לא ישאר לו כלום.
חברה כזאת, מתגמלת את מי שעובר על הכללים ופוגעת במי שמכבד אותם.

* חוסר חינוך פורמלי להתנהגות חברתית.
את זה גיליתי רק לאחר שראיתי את החינוך האנגלוסקסי, אצלנו מסתפקים ב"דני תעמוד בתור!" או ב"טליה, מה אומרים לדוד שנתן לך ממתק?*"
החינוך החברתי אצלנו הוא לרוב מרומז, ומצפים מהילד שילמד בעצמו מה ראוי ומה מקובל ויתנהג בהתאם.  
אצלם מדובר בחינוך רציני, בהדגמה ותיקונים איך לעמוד בתור ישר, איך פונים למבוגרים, מה מותר לומר ומה לא מקובל, ממש מלמדים כללי נימוס בסיסיים.

אני לא בטוח שהחברה הישראלית אלימה יותר מחברות אחרות, סטטיסטית נראה שזה לא נכון.
מה שכן, השיח הישראלי מנומס פחות, צעקני יותר, סבלני פחות מהשיח המקובל בחלק ממדינות המערב אליהן אנחנו נוהגים להשוות את עצמנו.

----------------
* רמז, לא תמיד צריך לצעוק פדופיל אני אקרא לשוטר.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'לי יש הסבר סביר'
לי יש הסבר סביר
02/08/2009 | 01:24
1
הדנ"א של היהדות, שממנה אנחנו צמחנו, אפילו ישראלים אנחנו היא התורה ואלוהים, שהוא אל אלים במיוחד.
כך, דמותו האלימה היא שנצרבה בדנ"א התרבותי שלנו.
תרבות עברית >>
לצפיה ב-'חזרת מאמין בא-ל! '
חזרת מאמין בא-ל!
02/08/2009 | 07:39

הודעות אחרונות

16:48 | 09.06.15 עורב מזדמן
14:33 | 16.01.14 דנדון87
19:13 | 13.01.14 innka91
15:07 | 12.01.14 כדוריתבור
17:22 | 08.01.14 vanna
09:40 | 24.12.13 מכסי פיכלשטיינר
10:18 | 18.12.13 מכסי פיכלשטיינר
14:17 | 15.12.13 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ