סביבון ההפתעות

סביבון ההפתעות

היי ,
קראתי את התוכנית "אפשר גם בריא" בקשר למסיבות חנוכה.
רציתי לשאול מה דעתכם על המנהג הזה לתת מארז ממתקים בסוף מסיבת חנוכה - מסורת חשובה, מנהג מעצבן ?
האם אתן נותנות מארזי ממתקים בכלל בסוף המסיבה?
אם כן, האם אתן מכינות לבד או רוכשות מעמותה?
האם הוועד קונה או הגן (שאלה למי שעובדת בגן פרטי
)
אשמח לשמוע דעות

האמת שזה סוג של מסורת

לא שזה אומר שזה טוב, אבל זה סוג של הרגל

אצלנו אמורים לקבל סביבון ממתקים וחנוכיה עם תמונה של הילד.
אני יזמתי והכנתי משחק זיכרון אישי לכל ילד עם סמלי החג בעברית ובאנגלית ובכל שקית שמתי כמה מטבעות שוקולד.
&nbsp
אני האמת חושבת שבעידן שבו מנסים להכניס אורח חיים בריא ליומיום גם בגן- זה גם מתייחס לזה והייתי בהחלט מוותרת על סביבון הממתקים.

גם אצלי מקבלים משהו דומה

מארז סביבון קטן עם כמה ממתקים ושני סוגי סביבונים + חנוכייה עם תמונה.
חשבתי להוסיף עוד משהו , אבל לא יודעת מה והאמת אני לי ממש זמן או אנרגיות מיותרות להשקיע בזה.
זה לא רק הבריאות.
זה ההרגשה ש"חייבים" לתת שמפריעה לי.
לא יודעת...

לא צריך להגזים בבריאות....

כמו שביום הולדת בסימן בריאות -מוותרים על הממתקים,אבל משאירים את העוגה,
כי "אין אין אין חגיגה-בלי עוגה...."אז גם בחנוכה: אין אין חגיגה-בלי דמי חנוכה!
אצלנו-הועד רכש מארזי חג מאקי'ם,כך שזו גם תרומה לקהילה...
משתדלת לצמצם בממתקיאדה היכן שאפשר,אבל אל תשכחו שמדובר בילדים,
והם מצפים לקצת מתוק בחג....

זה לא רק עניין הבריאות

אצלי למשל הם קטנים אז את רוב הממתקים במארזים הם לא יכולים לאכול בכלל.
סוכריה על מקל, מרשמלו , טופי וכדומה זה לא ממש מתאים לילדים מתחת לשלוש
אז יוצא שאם אני קונה מארז מוכן את רוב הממתקים אסור לילדים אצלי בכלל לאכול וזה מבאס.
את רוצה לפנק ולתת הפתעה ולקנות מעמותה כדי שזה יהיה גם תרומה אבל ... מי שאוכל בסוף זה ההורים

בשנים האחרונות אני מכינה לבד מארזים עם קצת ממתקים תואמי גיל וסביבונים. אלו ההפתעות אצלי בגן. ניסיתי למצוא עמותה שמוכרת גם משהו אחר אבל לא מצאתי...
אצלי אני זו שקונה אז זכות ההחלטה הסופית היא שלי ולא של הוועד
(גן פרטי).
חשבתי על זה כי דיברתי עם אימא אחת שהיא גם בוועד בבית הספר והיא סיפרה לי שהם (וועד הכיתה) קנו מארזים לילדי הכיתה לכבוד חנוכה כי זה הנוהג בבית הספר ו"אי אפשר בלי". זה הפתיע אותי כי אני זוכרת שכשאני הייתי בבית הספר מקסימום קיבלנו טרופית וסופגניה בחנוכה מהוועד... זה גרם לי לחשוב.

דמי חנוכה=זה אחד ממנהגי החג

אז לא ברור לי למה לא לתת???
גם בפורים נותנים משלוח מנות...
באשר לתוכן המארז= אפשר לשקול התאמות, אבל "אי אפשר בלי"...
הילדים מצפים לקבל משהו!

רונלה2

New member
במקום המארזים

הקנויים הוועד שלנו קנה סביבון איכותי זוהר ומזמר הוספנו מס מטבעות שוקולד, חנוכיה וחפיסת נרות.

אני מתאימה כמה שאני יכולה

אבל
...
דבר ראשון קשה לי להסכים אם האמירה של "הילדים מצפים למשהו".
אולי אצלך בגן שהילדים בני 3 ומעלה הילדים מצפים למשהו.
מהניסיון שלי מי שמצפה זה ההורים.
הילדים אצלי זה בסך הכל חגיגה ראשונה או שנייה בגן, ואת חנוכה בשנה שעברה הם בקושי זוכרים אם בכלל. הם לא מצפים לכלום כי הם לא יודעים למה לצפות. זה לא כמו ילד גדול שזוכר ויודע. אלו ילדים בני שנה , שנתיים והבוגרים ביותר יחגוגו שלוש בחודשים הקרובים. הם מקבלים חנוכייה וסביבון שהם עזרו להכין. הם יראו איך מכינים סופגניות ויכינו לביבות מתפוחי אדמה. לא חסר להם גם בלי הסביבון וממתקים זה לא דמי חנוכה. ממתקים זה ממתקים.
גם בפורים לפי המסורת משלוח מנות זה לא הכרח מתוק. זה אמור להיות משהו שיפנק את האדם. קוראים לזה משלוח מנות כי זה אמור להיות יותר ממנה אחת (כלומר שיחזיק יותר מיום) אבל לא חייב ממתקים.
דבר שני ההתאמות - זה ממש לא קל והעמותות לא מאפשרות התאמות במארזים. אין מארזים לילדים עם ציאליק או אלרגיות שונות. לי באופן אישי זה מפריע. היו לי כמה וכמה דיונים עם אנשי שירות לקוחות של עמותות שונות וזה די הוציא לי את החשק מלקנות דרך עמותה. כשהייתה לי ילדה עם צאליאק למשל וקניתי מארז מאקים הייתי צריכה לקנות מארז, להוציא את רוב הדברים בו, לקנות דברים אחרים בלי גלוטן בסופר ולארוז מחדש כדי שהילדה לא תרגיש שונה משאר הילדים.
אני לא מתנגדת לממתקים וגם אני נותנת כאמור מארז שמותאם לילדים שלי אבל להגיד שזה אחד ממנהגי החג זו קצת הגזמה מבחינתי.
אם את רואה בזה ערך חינוכי אשמח לשמוע כי מבחינתי זה סתם מנהג. זו לא מצווה (להבדיל ממשלוח מנות למשל).
גם אני לא רואה מניעה לתת (ועובדה שאני נותנת
) קשה לי להסביר לעצמי למה בעצם ומה התרומה החינוכית של כל העניין לילדים. זאת השאלה שאני שואלת את עצמי וגם אותכן - למה כן לתת בעצם?

לא לכל דבר שאנחנו עושות כגננות-חייב להיותערך חינוכי

יש דברים שעושים בשביל הכייף:)
ילדים נהנים לקבל הפתעות/מתנות בחגים/אירועים. מה פסול בכך?
אני לא מצדדת בממתקים,ולא חייבים מארזים....
שכל אחת תעשה מה שמתאים לה ולקבוצת הילדים שלה.
ולעיתים-אנו מיישרות קו עם ההורים,כי אנחנו לא עובדות בואקום!
ההורים הם הקליינטים שלנו,ועלינו להתחשב גם בצרכים שלהם.

לא יודעת איך זה אצלך

אצלי הגן מעורב - הכל מהכל.
וזה בכל הנושאים.
שליש גן שומר מסורת, שליש חילוני גמור ושליש לא אכפת לו בכלל

שליש מגביל ממתקים, שליש לא קונה אבל אוהב (ומצפה) לקבל ושליש ... ילד ראשון ולא ידע שבחנוכה מקבלים ממתקים בכלל

וזה ממשיך בכל הנושאים

ברור שאי אפשר לקלוע לטעמם של כולם. בדרך כלל במקרים של מחלוקת אני הולכת לפן החינוכי ואז קל לי יותר להסביר למה אני עושה ככה ולא ההיפך.
כאן קשה לי לראות. כולם צודקים תכלס. אלה שמצפים כי זה חג וילדים אז למה לא? ואלה שאומרים שחבל להתחיל עם ממתקים בגיל כזה.
מה שאני אומרת להורים שנגד זה שאני נותנת משהו צנוע כשדגש הוא על ההפתעות (כמה סוגי סיבונים וכדומה) . חשבתי אולי אני אמצא פה בפורום עוד רעיונות

זה מה שהרגיז אותי שקראתי את בתוכנית אפשר גם בריא. הם כתבו שאפר גם בלי המארזי ממתקים אבל לא נתנו רעיונות מה במקום.

עוד רעיונות

ראיתי בחנויות "הכל בשקל"-פנסי אצבע, צמידים זוהרים, נרונים.
אפשר לתת במקום ממתקים,או לשלב עם 2 מטבעות שוקולד...

למעלה