שאלות לאריה בנושא זכויות, קצת מסובך..

לירוןג1

New member
שאלות לאריה בנושא זכויות, קצת מסובך..

אז ככה, הסיפור שלי קצת מסובך, אנסה לספר בקצרה:
עבדתי מספר שנים במחוז מסויים, שעות בחט"ב של משה"ח וחלק בחט"ע אבל עם איחוד משכורות, וקיבלתי קביעות של משה"ח.
לאחר כמה שנים מסיבות שונות עברנו דירה לאזור אחר בארץ. חיפשתי הרבה זמן עבודה כלבבי (תיכון, דתי, בנות בעיקר) ולא מצאתי בכל האזור שעות כאלה בחט"ב ולכן לא עשיתי העברה ממחוז למחוז כי חששתי שישבצו אותי במקומות שאני לא מעוניינת או לא טובה בהם (למשל עם בנים). וגם ידעתי שלא חייבים לי כלום כשאני עוברת ממחוז למחוז, ולכן לא טרחתי לעשות העברה מסודרת. וגם כי היתה לי איזו תקוה שמעבר הדירה הכפוי יהיה רק לשנה אחת.. יתכן ובמבט לאחור זה היה מטופש אבל זו היתה המחשבה שלי.
ליתר ביטחון לקחתי חל"ת בשנה הזו ובאמת בסוף מצאתי עבודה חלקית מאד והיא היתה דרך משה"ח אבל במילוי מקום והמשך השנה היה בכל מיני שעות מכל מיני גופים ולא מהמשרד. בסוף השנה בעקבו ביטול הבגרויות בכיתה י' לא היו לאותו בי"ס שעות עבורי לשנה הבאה. נדמה לי שלא מילאתי "טופס חזרה מחל"ת" לקראת השנה שלאחר מכן כי ממילא כבר לא הייתי באותו מחוז, כך שלא ברור לי בכלל מה הסטטוס שלי במערכת..
ואז מצאתי תיכון אחר ועבדתי בו שנתיים רק בחט"ע, כלומר השכר שולם דרך רשת (בעלות) ולא משה"ח, ושוב פוטרתי כמו כל מורה בשנה השנייה ואני לא מוצאת כרגע שום עבודה לשנה הקרובה... (כשנתנו לי את מכתב הפיטורין לפני סוף השנה אמרו לי שזה רק פורמאלי ושגרתי כמו לכול המורים החדשים, ושעוד נדבר על שנה הבאה, ורק בתחילת יולי הודיעו לי שבעצם אין להם שעות תקן בשבילי ושאחפש מקום אחר....).

אשמח להבין מה הזכויות שלי/ או מה יכולה להיות הפגיעה בזכויות שלי בכל מה שקשור לקרן פנסיה ולקרן השתלמות, במידה ולא אמצא עבודה בהוראה לשנה הקרובה.
למשל מה החוקים לשנת שבתון? כלומר אם אני אעשה שנה הפסקה ולא אמצא עבודה בהוראה לשנה הקרובה, האם אני הורסת לעצמי את רצף השנים ואצטרך שוב לספור מחדש שבע שנים רצופות כדי לצאת לשבתון?
וכמו כן האם באמת הפסדתי את הזכויות והקביעות שלי במשרד החינוך או שיש איזו דרך לחזור לשם..?
תודה!

itu1

New member
לשאלות העוסקות בזכויות

לפי כל התיאור מצבך מבחינת משרד החינוך כמתפטרת , הכספים שנחסכו לזכותך נשארו כאלו אך איבדת את הקביעות והמשרד לא מחויב לך.
קרן ההשתלמות מוקפאת עד חזרה לעבודה והוותק ימשך בה לכשתחזרי.
לגבי קרן הפנסיה לא ברור איזו קרן יש לך אך ברור ששברת את רצף הזכויות.
אריה
&nbsp

לירוןג1

New member
שאלות הבהרה

תודה על המענה. אך לא הבנתי את תשובותיך עד הסוף:
1. מה הכוונה "הכספים שנחסכו לזכותך"? קופות גמל? מה עליי לעשות עם כספים אלו?
2. "קרן ההשתלמות מוקפאת" - אני מבינה שהכספים בקרן נשמרים לזכותי אבל האם הפסקה של שנה שעבודה בהוראה (במידה ולא אמצא משרה בשנה הקרובה) פוגעת ברצף לשנת שבתון ויהיה עליי להתחיל לצבור שוב שבע שנים רצופות או שלא? מה הכוונה שהוותק ימשך כשאחזור?
3. קרן פנסיה- אני בגלעד הראל. מה הכוונה ששברתי את רצף הזכויות? עד אוגוסט עדיין יהיו לי תלושי משכורת והפרשה לפנסיה ואם לא אמצא עבודה בהוראה אז אחפש כל עבודה אחרת כמובן ואמשיך להפריש לאותה קרן, מה גם שיש אפשרות לעשות "הסדר ריסק" לכמה חודשים כדי לשמורעל הזכויות אם אין הפרשות, אם כך לא הבנתי למה אתה מתכוון?
תודה על העזרה!

itu1

New member
הבהרות

1.הכספים נשארו לזכותך ופדיון הקופות תלוי בתקנות ובדרך כלל יתאפשרו לאחר גיל 60.
2.אין חובה שיהיה רצף , גם אם יש הפסקה בחיסכון בסיום 6 שנות חיסכון יש אפשרות יציאה לשבתון.
3.אם תמשיכי לחסוך על ידי עבודה אחרת או חיסכון עצמאי הרצף ישמר.
אריה

זכויות, מה נשאר ומה הולך הלאה

אכן התפטרת ממשרד החינוך ואין לך שם זכויות. נשמרת הדרגה, התואר, הגמולים, הוותק אבל לא הקביעות.
כיום בגלל שקרן הפנסיה עוברת עם העובד ממעביד למעביד אין כל חשיבות מבחינת הפנסיה היכן עובדים, גם אם מדובר בעבודה שאיננה הוראה.
רצף הפנסיה עיקרו למקרה שלך אסון. אם לא ממשיכים להפקיד באופן שוטף במשך תקופה העולה על שלושה חודשים מפסידים את הזכות לפנסית, נכות ושארים. הזכויות לקצבה בגין פרישה נשמרות.
לאור האמור רצוי מאוד להמשיך לחסוך באופן עצמאי לפי המינימום המתחייב, כדי לשמור על הרצף הפנסיוני.
יש לזכור שכל מחלה ישנה אינה מבוטחת בקרן אחרי הפסקה של יותר משלושה חודשים אלא אחרי חמש שנים ולכן מאוד חשוב לא לקטובע את הרצף.
זאת בנוסף על ביטוח למקרה של אסון.
לגבי קרן ההשתלמות התשובה שקיבלת אינה מדויקת.
קרן ההשתלמות שומרת לך את הזכויות רק במשך שלוש שנים ורק אם היה אישור חל"ת או שיש לך הוכחה שלא עבדת כלל.
חלק העובד נשמר לזכותך בכל מקרה וחלק המעביד רק אם לא תמשכי את הכסף
ורק בגיל 55.
אם תמצאי עבודה כמובן שיחודש הרצף רק צריך לזכור להודיע לבנק הבינלאומי על כל שינוי מעביד מיד עם תחילה העבודה.
בינתיים יש לדעת שאם את לא מוצאת עבודה ויש לך מכתב פיטורין את זכאית לדמי אבטלה למשך שישה חודשים אם עברת את גיל 30.

לירוןג1

New member
תודה ושאלות

יש לי אפשרות למשוך את כספי קרן ההשתלמות עקב פיטוריי (יש לציין שכבר יש לי 7 שנות חיסכון שם).
איך אני יודעת מה משתלם יותר (למשוך כעת או להקפיא את הזכויות בשנה הקרובה אם לא אעבוד ולצאת לשבתון רק בעוד כמה שנים אחרי שאמצא עבודה עם קביעות)? האם בהכרח משתלם יותר כלכלית לצאת לשבתון בגלל החזרי שכר לימוד?! או שיכול להיות שגובה המענק החודשי יהיה נמוך במידה כזו שזה יתקזז עם מה שאני "ארויח" השנה אם אמשוך את כספי הקרן שלי והם יהוו את המשכורת החודשית שלי, כביכול יצאתי לשבתון פרט לעובדה שלא אקבל החזר שכ"ל.
לצורך החישוב של המענק החודשי בשנת השבתון, עד כה עבדתי 3 שנים במשרה מלאה ועוד 4 בחצי משרה.

למעלה