הקרב על בריטניה

ifa1111

New member
הקרב על בריטניה

13/12 היום לפני 61 שנה הכריזה הכנסת, בראשות דוד בן גוריון על ירושלים כבירת ישראל. כמעט 1000 (946 ליתר דיוק) שנה אחרי שדוד אחר עשה זאת והכריז עליה כבירת ממכלכתו. היום לפני 41 שנה השיגו השדים האדומים את הניצחון הגדול ביותר שלהם באנפילד. יום ועוד 114 שנים להפסד הגדול ביותר של ארסנל זה היה מול לאפבורו טאון. והיום השדים האדומים מארחים את התותחנים עם כל המשתמש מכך! הייתי רושם משהו בעצמי, אבל פולק עשה זאת כ"כ טוב שאני פשוט אצטט: ל קבוצה צריכה מגרש ביתי, מאמן, 11 שחקנים ויריבה. מרה. רצוי מרה ככל האפשר. לכל מועדון יש את היריבה השנואה שלו, כזאת שהמשחקים מולה חשובים לאוהדים יותר מכל דבר. עזבו אתכם אליפות, תנו לנצח בדרבי. למנצ'סטר יונייטד לא חסרות יריבות מרות. בראש הרשימה נמצאת מנצ'סטר סיטי, ההיא מהדרבי שלאורך השנים לא כל כך היוותה יריב של ממש. אחריה נמצאות ליברפול (בקרב על צבירת התארים) ולידס (השכנה השנואה אותה פגשה ב"מלחמת הוורדים" בין לנקשייר ליורקשייר). לקראת סוף שנות ה-90, לצד הירידה במעמדן של אותן יריבות מרות מהפסקה הקודמת, התעורר כוח חדש בכדורגל האנגלי - ארסנל. התותחנים של ארסן ונגר לחמו עם יונייטד על השליטה בפרמייר-ליג, מה שהוביל ליצירתה מחדש של יריבות טעונה ברגשות שליליים. "הקרב על בריטניה" כונה המשחק בין המועדונים באותן שנים. באמצע שנות ה-2000 נותרה ארסנל מאחור, נוכח עלייתו של כוח חדש בפרמייר-ליג - צ'לסקי של רומן אברמוביץ'. התארים כבר לא הגיעו לארון הגביעים של התותחנים, מה שפגע ביריבות עם יונייטד. קשה לשנוא את ארסנל הצעירה והשברירית של השנים האחרונות. אבל העונה מדובר בסיפור אחר, למשחק הערב מגיעים התותחנים מהמקום הראשון (ליונייטד משחק חסר) ועם סיכוי לא רע לחגוג גם בתום העונה. האם זה מה שהיה חסר כדי להחזיר את האש הגבוהה ליריבות בין המועדונים? התשובה תינתן הערב (21:40, ישיר בספורט 1) באולד טראפורד, אבל עוד לפני כן החלטנו לחזור לכמה מאותם משחקים חמים ובלתי נשכחים. עוד לפני התקופה הזאת עולים בהיסטוריה של הקבוצות שני משחקים בלתי נשכחים - גמר הגביע האנגלי מ-1979, בו חזרה יונייטד מפיגור 2:0 רק כדי להפסיד 2:3 בסיום; 2:6 של השדים האדומים על ארסנל בגביע הליגה של 1990, עם שלושער של לי שארפ בן ה-19. משחקים בחתול ועכבר במרץ 1998 כבש מארק אוברמרס את השער היחיד באולד טראפורד, ב-0:1 שקירב את ארסנל לזכייה באליפות באותה עונה. התנופה נמשכה אל השנה שלאחר מכן, עם 0:3 של התותחנים במגן הקהילה ובליגה. חמש פעמים נפגשו השתיים בעונה עונה, יונייטד ניצחה רק פעם אחת בלבד, אבל איזה ניצחון. ב-14 באפריל 1999 בווילה פארק, רק שלושה ימים אחרי שסיימו את חצי גמר הגביע באותו איצטדיון ב-0:0, נפגשו היריבות המרות למשחק החוזר. רוי קין הורחק ולתותחנים ניתנה הזדמנות פז לנצח, אבל פיטר שמייכל הציל את הפנדל של דניס ברגקאמפ. כל אלו נשכחו בשל מה שהגיע לאחר מכן - סלאלום אדיר של ראיין גיגס, אז עוד קיצוני שמאלי מסחרר, שהותיר חמישה משחקני ארסנל מבולבלים והציג חזה שעיר לגאווה. ב-2001 חגגה יונייטד את ניצחונה הגדול ביותר בבית על ארסנל עם 1:6 אדיר (רביעייה של דווייט יורק), אך שנה מאוחר יותר שוב חגגו התותחנים באולד טראפורד. שוב 0:1 של האורחת, שהפעם השער של סילבן ווילטורד העניק לה את התואר ולאוהדיה את האפשרות לשיר "זכינו באליפות באולד טראפורד". שלוש שנים מאוחר הגיע המשחק שלדעתי היווה את השיא ביריבות, בשנאה ההדדית בין הקבוצות. האורחת מלונדון הגיעה למנצ'סטר עם רצף של 49 משחקים ללא הפסד רצף שנקטע באולד טראפורד עם 0:2 של יונייטד. יש לציין כי המארחת עלתה ליתרון ראשון מצלילה של וויין רוני ברחבה, אבל מה שבאמת מעניין במשחק הזה הוא מה שקרה אחריו - הרוחות הרעות מכר הדשא נמשכו במנהרת השחקנים, שהחלו במלחמת אוכל. מי היה הנפגע העיקרי? באותו יום הוכתמה הקריירה של פרגי בכתמי מרק ופיצה. מאז נפגשו הקבוצות 16 פעמים, אבל ארסנל ניצחה רק בשלוש מהן (ועוד ניצחון בפנדלים בגמר הגביע של 2005). יונייטד לעומת זאת, מחזיקה בלא פחות מעשרה ניצחונות. האם התותחנים הצעירים של ונגר סוף סוף מוכנים להיכנס מחדש לתפקיד היריבה השנואה של יונייטד? אני בטוח שפרגי היה שמח שזה יקרה לא פחות מעמיתו הצרפתי, הרי כמה אפשר לריב עם כל האיטלקים/פורטוגלים/ישראלים שמאמנים את צ'לסי? הוא מעדיף את ונגר הישן והטוב. למי שיותר נח target=_blank rel=nofollow>http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3998149,00.html

ifa1111

New member
ניצחון גדול!

ניצחון מוחץ למאן יו, אמנם זה רק 0-1 אבל שיחקנו יותר טוב, הגענו ליותר מצבים וכמעט ולא נלחצנו לשערנו או הרגשנו איזשהו איום מצד הפעוטות של ונגר. משמעות הניצחון מבחינת מאן יו זה כמובן שהקבוצה תלויה לחלוטין בעצמה. באה עם הרבה פחות לחץ למשחק בסטמפורד ברידג'. מבחינת ארסנל היא כרגיל צריכה להתחיל לדאוג, עוד הפסד לקבוצה גדולה ואיבוד הפיסגה בדצמבר. אם היא משיגה פחות מ4נק' מהמשחקים מול צ'לסקי והשיטי (את שתיהן היא מארחת) כנראה שהצמרת תתחיל לברוח לה והיא תסתפק (בתקווה) בעוד עונה עם כרטיס המוביל לליגת האלופות.

Ori L88

New member
ממש לא מוחץ

מן יו הייתה בינונית אתמול , השער של פרק הוא מיקרי בהחלט ולא קשור לשום דבר. חוץ ממנו הייתה ליונייטד עוד הזדמנות ענקית אחת של נאני בגלל טעות של קלישי , ופנדל שלא היה בגלל הקוון הדביל של הווארד ווב. ארסנל גם כן הייתה חלשה , נאסרי לא היה דומיננטי ארשבין ממשיך בכושר הנוראי שלו. צ'מאח ממשיך להעלם לרגעים גדולים מהמשחק. ורק אלוהים יודע למה וולקוט לא פותח , או למה הוא לא משחק יותר מ13 דקות בכל משחק. ברגע שהוא נכנס ארסנל הייתה יותר מסוכנת משהיא הייתה בכל המשחק.וגם ואן פרסי וצ'מאח פשוט לא מסתדרים ביחד , אין בינהם כימיה וזה מדאיג. בכל מקרה , יונייטד לא מרשימה השנה בכלל. למזלה צ'לסי בתקופה נוראית וארסנל בינונים.

ifa1111

New member
גם זו דרך להסתכל על הדברים

-ארסנל (קבוצה שהובילה את הפרמייר ליג ערב המשחק) היא קבוצה חלשה שנהנית מעונה בינונית של שאר הגדולות. לא חכמה לנצח אותה. -ריאל מדריד קבוצה עלובה בדיוק כמו בשנים עברו, מזלה שהיא משחקת בליגה קקיונית. -מילאן מובילה את הליגה האילטקית, אפשר לחשוב ליגה איטלקית... בליגה האירופית הנציגות בדרך הביתה וצ'מפיונס הקבוצות העפילו רק מהמקום השני... -הגדולות בצרפת? אין דבר כזה. איך יכול להיות אם שום קבוצה לא שומרת על המקום הראשון יותר משבוע? סתם ליגה בינונית... -סיפור ההצלחה של פורטו, נו באמת ליגה פורטוגלית היא ברמה של ליגת העל אם מוציאים את בנפיקה וספורטינג. הנקודה שלי היא שאפשר וצריך להעביר ביקורת גם על הקבוצות הגדולות, אבל זה צריך להיעשות בפרופורציות. רק לקטול את מאן יו, צ'לסי וארסנל שלוש מהקבוצות הטובות באירופה זה לקטול את הכדורגל כולו. כי כל הצלחה של קבוצה אפשר קודם כל להאשים את חולשת היריבות, לפעמים כדאי לחשוב קצת יותר לעומק. אם שלוש הקבוצות של אנגליה כאלה בינוניות, באיטליה אין ליגה וספרד זו ליגה תת רמה אז איפה כן יש כדורגל?! *אם לא הובנתי אפשר להגיד, ואנסה להרחיב עוד יותר בנושא.

Ori L88

New member
לא הובנת.

קבוצות הצמרת באנגליה השנה חלשות משנים עברו , אפילו וונגר התייחס לנושא ואמר שהקבוצה שתזכה באליפות השנה תעשה עם את זה עם פחות נקודות משמעותית משנים עברו. תמיד בליגה האנגלית הקבוצות האחרות לא היה שטיח , וכל משחק הוא קשה. במיוחד בחוץ שלרוב הקבוצות באנגליה אפילו בליגות נמוכות יש קהלים ואיצטדיונים מדהימים. אז אולי הליגה עצמה התחזקה אבל קבוצות הצמרת בינוניות. אתה לא באמת יכול להגיד בלב שלם שהקבוצה הנוכיחת של יונייטד מתקרבת בכלל לרמתה עם כריסטיאנו רונאלדו? ארסנל הנוכחית בינונית , אני אפילו חושב שארסנל של 2008 שעשתה קולות של קבוצה חזקה ואפילו בילתה הרבה זמן במקום הראשון הייתה יותר טובה מהנוכחית. אז נסרי בהחלט מדהים וצ'מאח הייתה קנייה חכמה. אבל וונגר מייבש לוולקוט את הצורה. ואן פרסי כל הזמן פצוע פבראגס עם בעיית ההאמסטרינג הרגילה שלו. על ארשבין כבר רואים את הגיל. ועל ההגנה אני בכלל לא אתחיל לדבר. צ'לסי-קבוצה חזקה שאני מאוד תופס ממנה , אבל הם במשבר לא ברור(לא שאני מתלונן חלילה) אני חושב שהם הקבוצה הכי חזקה באנגליה , אבל אם הם לא יתעוררו מאן יו תברח להם. בכל מקרה , זו סה"כ דעתי שיונייטד פשוט לא מרשימה השנה. אז נכון שהיא לא הפסידה עוד , אבל היו לה מספר משחקי נפל ואיבודי יתרונות גדולים.מה שכן הם מאומנים הכי טוב ועושים הכי מעט טעויות , ויכול להיות שזה יספיק.

ifa1111

New member
יותר הגיוני

להשוות את מאן יו 2011 למאן יו 2008 ולטעון שהיא נחלשה זה הוגן. להגיד שהצמרת האיטלקית העונה לא מזכירה ביכולת את הצמרת האיטלקית בתחילת המילניום זה הוגן. אבל לקרוא לכולן בינוניות שהן הצמרת של הליגה הטובה בעולם זה לא נכון, מדבר בקבוצות הכי טובות בפרמייר ליג וזה לא דבר של מה בכך. אם אתה מודה בעובדה שמדובר בקבוצות כדורגל מצויינות כי הן מצליחות לקחת כמות נקודות משמעותית מדי שנה בפרמייר ליג שם יש להן את היריבות הכי חזקות אבל מסייג בכך שלעומת שנים עברו או קבוצות פאר עכשוויות אחרות הן בינוניות אז הביקורת הופכת ליותר לגיטימית לטעמי.

האמת איפשהו באמצע

כן, קבוצות הצמרת איבדו משהו מהכוח שהיה להן. יונייטד נמצאת בתהליך של רה-ארגון מקצועי (סו פאר, סו גוד...). צ'לסי, אה, אני לא יודע. כשאברמוביץ' בוחש בעסק של עצמו, מי יודע מה קורה שם. יש להם גם סגל קצר ביותר עבור קבוצת צמרת וזו בעיה כאשר יש פציעות, אבל בהרכב מלא זו עדיין קבוצה חזקה ביותר ועכשיו חוזרים להם שחקנים כמו טרי ולמפארד. וארסנל היא ארסנל. לפעמים היא קצת יותר טובה, לפעמים קצת פחות. איכשהו זה תמיד נגמר אותו דבר. אבל הליגה כן יותר חזקה יותר וגם זה משחק כאן תפקיד. ליברפול נחלשה, אבל עדיין מי רוצה להגיע לאנפילד. ועכשיו טוטנהאם היא פקטור ומנצ'סטר סיטי היא פקטור. ויש קבוצה כמו אברטון שיש לה עונה מזעזעת, ועדיין איכויותיה ידועות ומול הקבוצות הגדולות היא כן מוציאה מעצמה יותר. בסופו של דבר, יש סוג של תחושה משמחת של חזקה לעבר בליגה האנגלית העונה. בשש השנים האחרונות לערך נוצר מצב שהקבוצות הגדולות מנצחות משחקים באחוזים מטורפים. פעם היית יכול להפסיד עד שישה משחקים ולקחת אליפות. היום לפעמים ארבעה זה יותר מדי. פעם היית לוקח אליפות עם 80 נקודות. בשנים האחרונות היו עונות של תשעים ויותר. זה לא טוב, והעונה זה גם לא קורה. כל קבוצה יכולה ליפול בכל מקום, אחוז צבירת הנקודות לא גבוה, ואנחנו לקראת מחצית שנייה של עונה בסגנון הישן כשהתחושה היא שאוקיי, כל מועמדת לאליפות הפגינה בעיות וחולשות, אבל עכשיו מחכים לראות מי ייכנס לפורמה של קבוצת אליפות. ליונייטד יש יותר מסורת בכניסה לקצב הזה עם תחילת השנה החדשה מכל קבוצה אחרת ב-20 השנים האחרונות. Here's hoping...

אני חושב שאנו לפעמים לוקחים דברים כמובן מאליו

בשנים שהיא הכי טובה באנגליה וגם בשנים שהיא לא, ארסנל היא קבוצה שאני תמיד מכבד. תמיד יש את הכישרון לפרק אותה אם תיתן לה, ולפעמים גם אם לא. לסגור אותה כך שהיא תגיע למצב אחד ב-90 דקות, זה דבר מצוין ומעיד הרבה על ההופעה של יונייטד אתמול. נכון, היא לא היתה הכי מלהיבה, אבל הרבה ממשחקי הצמרת באנגליה נראית כך בשנים האחרונות - משחקי שח מט. ומהבחינה הזו, זו היתה הופעה נהדרת.

tanj

New member
השמטת את אותו חצי גמר בלתי נשכח

בו גיגסי עבר את כל השחקנים של ארסנל בריצה של 60 מטר והבקיע את אחד השערים הגדולים שלו. ניצחון נאה. חבל על ההחמצות של רוני ונאני אבל כמה טוב שיש לנו את פארק. באנגליה הוא אנדרייטד ולפעמים אף אחד לא מבין למה הוא בהרכב, אבל הוא תחבולן מחוכם וטקטיקן מעולה. צ'לסי ביום ראשון! ןלא לשכוח את המשחק החסר מול בלקפול. היום ראיתי את המחצית השניה והבנתי כמה שחסר לי כדורגל אנגלי. הקצב, האינטנסיביות, המעברים המהירים. אני כניראה רואה יותר מדי כדורגל מספרד לאחרונה.

itzikon5352106

New member
הוא לא השמיט שום דבר

השער של גיגסי היה באפריל 99 הוא כתב על זה תקרא

tanj

New member
כניראה חוסר תשומת לב

הפרסומות של תפוז שקופצות מהצדדים חותכות את הטקסט. זה ממש נהיה מטריד

Ori L88

New member
דווקא השער שגרם לי סופית להיות אוהד ארסנל ../images/Emo13.gif

באותה תקופה בתור ילד חיבבתי את שני המועדונים , אבל השער המטורף הזה של גיגס דווקא גרם לי להעריץ את ארסנל הרבה יותר. ששיחקו מעולה באותו משחק , זכור לי ששמייקל סבל שם מאיזה פציעה והיה חצי שיכור כל המשחק. בכל מקרה הקבוצה ההיא של יונייטד של הטרבל , לא פחות ממדהימה. ולמרות היותי אוהד ארסנל , זו אחת הקבוצות שאני הכי מעריך בהיסטוריה של הכדורל. שמייקל הנווילים בקהאם,רוי קין הארור. דוייט יורק ואנדי קול. יחד עם סולשייאר וטדי שרינגהאם על הספסל. אני חושב שהקבוצה הזו לא נופלת מברצלונה הנוכחית.

tanj

New member
קצת נסחפת לגבי ברצלונה.אך זו היתה קבוצה אדירה

אני אוהד יונייטד עוד מהתקופה שקראו להם הלוזרים של אנגליה בשנות ה 80 של רובסון,ביילי,סטפלטון, שטרכן ואפילו מקלייר. הקבוצה ההיא שדיברת עליה היתה אדירה ומהמדהימות שראיתי. לחזור מפיגור 2-0 מול אינטר ולנצח, לחזור מהבור מול באיירן... חבורה של שחקנים שלא מוותרים אף פעם, יכולת פיזית וטכנית מעולות וזוג חלוצים בחסד. אלו היו ימים יפים למנצ'סטר יונייטד.

ifa1111

New member
היה קצת קשה אז?

קצת קשה לעקוב אחרי מאן יו בשנות ה-80 מארץ הקודש לא? לא היה אז הרבה יותר מתוצאות בעיתון...

tanj

New member
אני זוכר שהקשבתי לשידור ה BBC

בגמר הגביע האנגלי (היה גמר חוזר בגלל גשם שלא שודר בישראל) ברדיו. אי שם במחצית השניה של שנות ה 80 היו דווקא כתבות מעניינות בעיתונים של אבי מלר ושל אחרים (גסן וואקד?) וכמובן משחק השבוע ביום חמישי. שידור ב delay של סיכום המחזור ב BBC כמובן. אני זוכר את אסטון וילה מככבים, את ליברפול הגדולה(דלגליש,ראש,מקמן,בארנס), את אברטון של קוין שידי וגארי ליניקר ואת מנצ'סטר יונייטד של אז. ארסנל של צ'רלי ניקולס... אני זוכר במטושטש כתבה במעריב על פרגוסון ותאוות הקניות שלו - הקניה של בריאן מקלייר אם אני לא טועה. היו ימים...כל יום ראשון בודקים את הטבלה האנגלית ואת התוצאות. ושוב הפסד או תיקו, ושוב מקום שביעי...היו ימים... משחק השבוע היה תמיד תענוג. השדר הבריטי...השירים של הקהל...הכדורים שעולים ויורדים מרחבה לרחבה...יציעי העמידה היו זמנים...

ifa1111

New member
מוזר לי

תמיד יהיה מוזר לי לשמוע על אנשים מחוץ לאנגליה שהתחילו לאהוד את מאן יו בשנים כאלה... בעיקר כי קשה כ"כ לעקוב. מצחיק אותי שאתה אומר "שוב מקום שביעי...היו ימים..." ו"הכדורים שעולים ויורדים מרחבה לרחבה..." כאילו מדובר במשהו טוב שצריך להתגעגע אליו.

tanj

New member
שמע, אלה היו ימים

הליגה האנגלית היום נראת מעט פלסטיקית. אז היו יציעי עמידה, מעמד הפועלים היה מגיע משחקים ושר כל המשחק, ולא חבורה של יאפים לובשי חליפות שיושבים כל המשחק. השחקנים היו אוכלים בוץ, בועטים בכדור כמו חמורים ורצים אחריו כמו חמורים. לא היו צלילות ובימויי פציעות, כמעט לא היו זרים והמשחק היה גברי והוגן בסגנון בריטי. אמנם לא ראינו פאסינג גיים (מלבד ליברפול) ויותר ריצות מטורפות מרחבה לרחבה, והטקטיקה לא היתה בכלל קיימת, אבל זה מה שאני זוכר כילד, וזו היתה הנאה.

ifa1111

New member
מבין את האנגלים

אני מבין את האנגלים שהתחברו לליגה בשנות ה-80. אבל מה אתה כתושב הארץ ספגת מיציעי עמידה ומהאווירה המטורפת במשחקים? או מזה שהקבוצה הייתה מייצגת מעמד כלשהו או לא... לי עד היום דברים כאלה לא כ"כ נוגעים שאני רק קורא עליהם בעיתון.

למעלה