סקר ביוכימי לא תקין אחרי הפריית IVF

justme67

New member
סקר ביוכימי לא תקין אחרי הפריית IVF

היי,
אני בשבוע 15 מהפריית IVF (החזרה של 2 עוברים, אחד של יום 3 ואחד של יום 5, עובר אחד שהשתרש). לפני שבוע קיבלנו תוצאות סקר ביוכימי משולב עם תוצאות שקיפות עורפית, ולצערי יצאו לי התוצאות הבאות:
PAPP-A - 1.5
free bHCG - 120.4
NT - 1.9
כשהסיכוי המשוכלל לתסמונת דאון הוא 1:590
לפי גיל 1:710
סיכון לטריזומה - 1:10000

כמה זה גרוע?
יש פה מישהי שעברה את זה ובסקירות/מי שפיר קיבלה תוצאות יותר טובות?

תודה.

נועה312

New member
חסרים נתונים

מה היו ערכי הMOM של כל אחד מהמדדים?
התוצאה שלך עדיין נחשבת לתקינה, שולחים למי שפיר כשהתוצאה 1:380 או יותר. התוצאה שלך כן קצת מוגברת ביחד לגיל אבל זה עדיין לא משמעותי וזו עדיין בדיקה סטטיסטית.
ולגבי הלאה, אי אפשר לאמר לך כרגע. לי יצא בסקר הביוכימי 1:5000 ובסקירה מוקדמת מצאו לי ממצא רך ש"שידרג" את הסטטיסטיקה ל1:150. המי שפיר והצ'יפ, אקו לב, וסקירה שנייה כולם יצאו תקינים, אז אנחנו ממשיכים בהריון ומקווים לטוב. יש לי חברה שקיבלה 1:6 בסקר ביוכימי, גם אחרי IVF, והבן שלה בן שנתיים בריא ותואם לגילו.

justme67

New member
תודה על התגובה נועה!

אני ממש לא יודעת איך לקרוא את התוצאה הזו.. רק יודעת מהרופא שזה לא תקין.
אלה התוצאות המלאות:
&nbsp
PAPP-A - 1.5 mIU/mL . 0.49 MoM
Free bHCG - 120.4 mIU/mL 3.18 MoM
NT - 1.9mm 0.99 MoM
Nasal Bone הודגם
&nbsp
מקווה לתוצאות טובות בהמשך והתגובה שלך ממש עודדה אותי אז תודה! :)

giraffelle

New member
צריך להשוות לערכי הנורמה

אם אין חריגה מהנורמה, אני לא מבינה למה הרופא אמר שלא תקין.
אם יש חריגה - ממליצה על ייעוץ גנטי, שבו יעזרו לך להבין את המשמעות של התוצאה. זה לא בהכרח אומר סיכון לתסמונת דאון דווקא.

justme67

New member
בתוצאות שקיבלתי אין ערכי נורמה ל Free bHCG

וכששאלתי את הרופא שלי האם הסיכוי שקיבלתי גבוה (1:590) הוא התייחס לתוצאה של ה- free bHCG. בכל מקרה כנראה שנעשה את כל הבדיקות המקיפות (סקירות/חלבון עוברי/מי שפיר) ונמשיך משם לפי התוצאות. תודה!

נועה312

New member
אני בכללית והטווח התקין בכללית לfree bhcg הוא עד 3mom

זו חריגה אבל לא חריגה כל כך גבוהה וגם דימומים בתחילת ההריון או המטומה יכולים לגרום לה. מה שחשוב זה להיות במעקב ולעקוב אחרי הגדילה של העובר.

giraffelle

New member
אין פה טוב ולא טוב

כל עוד אין תוצאה שחורגת ממש מהנורמה (לא כתבת, אבל מהמספרים נראה שזה לא המצב) אז אין תוצאה טובה או לא טובה באופן אובייקטיבי אלא רק סובייקטיבי.
סיכון של 1:590 נחשב טוב בדרך כלל (כמו שאמרו מעלי, לא שולחים לבירור נוסף עם מספרים כאלו בדרך כלל) אבל זה עניין של הגדרות שרירותיות.

יש סיכון של 0.17% לתסמונת דאון. במילים אחרות, 99.83% שזה בסדר.
את יכולה להיות רגועה עם תוצאה כזו? אם כן, זו תוצאה טובה.
אם את לא יכולה להיות רגועה, את צריכה לשקול אם תוצאה כזו מצדיקה בעיניך בירור נוסף (בדיקת דם או מי שפיר).

justme67

New member
צודקת, פשוט לא היה לי למה להשוות את זה כדי לדעת

האם זה סיכון ״נפוץ״ או לא. זאת אומרת, האם בדר״כ זה נחשב לסיכון טוב או לא.
ותודה על התגובה :)

giraffelle

New member
אני בכל זאת ממליצה על ייעוץ גנטי

בגלל התוצאה החריגה.
היא חריגה לכיוון שלא כל כך משפיע על הסיכון לת. דאון ספציפית, בגלל זה הסיכון המשוקלל לא גבוה, אבל זה כן מצביע על סיכון מוגבר כלשהו לדברים אחרים.
כדאי ללכת לייעוץ גנטי כדי לקבל מידע מדויק והסברים - מה בדיוק יכול להיות ומה הסיכון לזה, ואילו בדיקות צריך לעשות כדי לברר את זה.
למיטב ידיעתי מדובר בחריגה קלה ולכן זה לא ממש מדאיג, אבל עדיף לא להשאיר דברים כאלו לרופאים מזדמנים אלא ללכת לאיש המקצוע הנכון שזה יועץ גנטי.

אני מכירה תוצאות יותר גרועות עם סוף טוב

סביר להניח שינחו לעשות מי שפיר חברות עם תוצאות של 1:70 ואפילו 1:10 מי שפיר היה תקין.. אז מחזיקה אצבעות בשבילך

למעלה