זכאות לציפ גנטי של מי שפיר בחינם

זכאות לציפ גנטי של מי שפיר בחינם

מישהי יודעת האם בבתי חולים ציבוריים כשעושים מי שפיר (בחינם) יש זכאות גם לציפ בחינם בעקבות ממצאים לא טובים של הסקר הביוכימי הראשון (שקלול של שקיפות ובדיקת הדם)?

הערה: חוץ מבהדסה שם הציפ בחינם וזה ידוע לי.

תודה לעונות

giraffelle

New member
צ'יפ גנטי ניתן בחינם לפי המלצה של יועץ גנטי

במקרים מסוימים (החמורים) זה על חשבון סל הבריאות ובמקרים אחרים על חשבון הקופה.
יש הבדל בין שתי האפשרויות האלו מבחינת ההחזרים שמקבלים אם עושים פרטי וכיוצא בזה. לא זוכרת בדיוק.

אאל"ט על בדיקת סקר ביוכימי לא טובה לא מקבלים צ'יפ גנטי, כי הסיכון הוא בעיקר לתסמונות שרואים גם בקריוטיפ רגיל, אבל אולי יש הבדל אם זה סתם שקלול לא טוב, או שיש ממצא חריג ממש.

נ.ב: את בטח יודעת, אבל ליתר ביטחון אעיר שהצ'יפ החינמי בהדסה הוא הצ'יפ החלקי

תודה

אז אם יש לי יעוץ גנטי באיכילוב ויתנו המלצה לציפ בחינם - זה יספק? או שצריך איזשהו יעוץ אצל גורם ספיציפי?

תודה

giraffelle

New member
ייעוץ בבית חולים או בקופה אמור להספיק

לא יודעת לגבי ייעוץ פרטי

משלימה מידע

התקשרתי לתל השומר, שם יש לי תור למי שפיר. אמרו לי שאם יש המלצה מיעוץ גנטי לציפ בחינם אז הם צריכים לאשר את ההמלצה הזו, אבל לרוב אין בעיה.
&nbsp
אז עכשיו נשאר לי לקבל המלצה לציפ בחינם מאיכילוב, מקווה שהקשרים שלי שם והיחס האישי שיש לי שם יעזרו (מעבר לנתונים הרפואיים)

giraffelle

New member
מוזר. בהדסה לא אמרו לי שום דבר על אישור, רק להגיע עם ההמלצה

(אצלי זה היה על חשבון הסל)
זה גם לא אמור להיות תלוי בבית החולים, או שזה בסל ואז זה בסל בכל בית חולים, או שזה על חשבון הקופה ואז זה לא עניינו של בית החולים (מן הסתם צריך להביא התחייבות)

לדייק

מי שפיר - קריוטיפ (הבדיקה הבסיסית) - בחינם בכל בתי החולים לזכאיות משרד הבריאות - גיל או אינדיקציה רפואית לפי תוצאות סקר ביוכימי ראשון. והמימון הוא משרד הבריאות ולא קופח.

ציפ גנטי - ממש לא בחינם. בהדסה עין כרם או הר הצופים הם עושים את הציפ (חלקי) בחינם, ולכן לא ביקשו ממך שום דבר אחר. אבל רוב בתי החולים האחרים גובים על הציפ 2200 ש"ח (לפחות). במקרה של אינדיקציה רפואית והמלצה של יועץ גנטי לציפ בחינם - אז שוב- זה על חשבון משרד הבריאות, במידה ובביח שבו מבוצע הדיקור מאשרים ומקבלים את ההמלצה.

giraffelle

New member
עשיתי צ'יפ מלא למקרה שזה לא היה מובן

על חשבון משרד הבריאות, ולא אמרו לי שום דבר על פרוצדורה של אישור נוסף של בית החולים מעבר להמלצה של הייעוץ הגנטי (בהמלצה אמור להיות כתוב אם זה על חשבון הסל או הקופה. יש קריטריונים די ברורים מתי זה בסל).

עשית בהדסה את הציפ המלא?

מה הקריטריונים הדי ברורים מתי זה בסל? אני לא מכירה, אשמח ללמוד ולהכין את עצמי מראש.
&nbsp
תודה
&nbsp

giraffelle

New member
בגדול, ממצאים שיש להם קשר לבעיות גנטיות / כרומוזומליות

לא ממצאים "רכים", אלא מומים וכד' עם סיכוי גבוה לבעיות גנטיות.
אני אנסה לראות אם אני מוצאת את המסמך שוב.

giraffelle

New member
בינתיים מצאתי את זה:

מאתר "כל הבריאות" של משרד הבריאות:
מימון בדיקת CMA במהלך הריון תחול על חשבון הגורם המממן את הבדיקה הפולשנית (מי שפיר / סיסי שיליה).
* הזכאות תתקיים רק במקרים בהן הומלצה בדיקה על ידי גנטיקאי וזאת על פי קיומו של אחד מהקריטריונים הבאים:
- ממצא משמעותי באולטרה סאונד (המלצה צריכה להינתן לפני הבדיקה הפולשנית).
- ממצא בקריוטיפ של העובר שמשמעותו לא ברורה הדורש בירור על ידי בדיקת CMA.
- ממצא בהריון קודם / בילד קודם / אצל אחד מבני הזוג, המעלה את הסיכון להריון בו נעשית הבדיקה במידה והממצא יכול להתגלות רק בבדיקת CMA.

אבל נדמה לי שראיתי פעם גם קריטריונים שמגדירים מה זה "ממצא משמעותי" בצורה יותר ברורה. אחפש אחר כך אם יזדמן לי.

giraffelle

New member
אבל ממצאי בדיקות סקר הם לא חלק מהקריטריונים המזכים בכל מקרה

למעלה