על אימון כוח ואי ספיקת כליות מתקדמת

יניב ריז

New member
על אימון כוח ואי ספיקת כליות מתקדמת

בגיל 19 אובחנה אצלי אי ספיקת כליות כרונית,שהולכת ומחמירה עם השנים,ולפי הערכות הרופאים תוך 4-7 שנים אני אצטרך השתלת כליה. אני אדם שמאוד אוהב פעילות גופנית,ושאלתי את הרופא האם מותר לי להתאמן באימוני כוח ואירובי-ותשובתו היתה חיובית,ואף הוא המליץ לי לעשות זאת. עכשיו מגיעה הבעיה... הגוף שלי "מתנפח" מאמוני כוח רק עם אני צורך מעל 100 גר' חלבון ביום (שמושגים באמצעות תזונה טובה ותוספי חלבון באבקה וחלב). אך בעוד כשנתיים,עם החמרת המחלה,הרופא יאסור עלי לאכול חלבון,ואף לעשות דיאטה מיוחדת דלת חלבון (עם פחות מ-20 גר' ביום),שכן תוצר הפירוק של החלבון בגוף מעמיס על הכליות,וכן מעלה את רמת החומצה האורית בדם. הווה אומר,שלהתאמן-אין בעיה. אך יהיה אסור לי להמשיך לצרוך חלבון. השאלה-האם נפח הגוף שיושג עד לתקופת דיאטת החלבון,ישמר לאחר שאפסיק ליטול חלבון,בהנחה ואמשיך את האימון? או שמא הגוף יתחיל לפרק את מסת השריר? או שאולי יש איזה פתרון קסם,כלמור לעשות סוג אחר של אימון (נניח אימון חיטוב),כדי לשמר את מסת השריר? אני ממש מבקש עזרה,כדי לדעת מה צופן לי העתיד,בתקווה שיש מוצא מהסיטואציה הלא נעימה הזאת. מודה לכם מראש!

Rossi46 ®

New member
שלום לך יניב ריז,

ברוך הבא לפורום והרשה לי לאחל לך רפואה שלמה
לשאלתך, אם הרופא אישר לך לבצע אימוני כח, עשה זאת. אל תחשוב על מה יקרה עוד כמה שנים. כל עוד מותר לך לצרוך כמויות גבוהות (יחסית) של חלבון מבלי לפגוע או לדרדר את מצב הכליות שלך - עשה זאת. בינתיים, נצל את הזמן שבו אתה יכול להתאמן ולהשתפר, תהנה מכל רגע, תפתח גוף, תבנה שרירים ותהיה מרוצה מעצמך. Seize The Day.. אני אומר שדיה לצרה בשעתה. אם חלילה וחס עקב החמרה במצב הרפואי לא תוכל לצרוך כמויות חלבון כאלה שהגוף חייב לקבל ע"מ להתפתח ולשמור על השרירים, תאלץ להוריד את כמות החלבון כמו שהמליץ לך הרופא, ותחול ירידה במסת השריר. לצערי, אני לא רואה דרך שבה תוכל לשמר את מסת השריר שלך ללא תזונה נאותה. אבל בא נקווה שלא תגיע לזה, זכור שלא כל מה שהרופאים מנבאים אכן קורה. אני מאחל לך רפואה שלמה, ושוב, ברוך הבא
עידו.

יניב ריז

New member
תודה רבה על התשובה המהירה!

נכון לכרגע אני אכן מנצל את ה"רגע",ומתאמן באינטסיביות. לצערי אני רואה שאין "תרופת" פלא לשמר את המצב לכשאצטרך,ואם אצטרך לעבור לדיאטת דלת חלבון
תודה על העזרה!

יניב ריז

New member
ומה אם אני "אתחכם"?

נניח שבזמן דיאטת החלבון,לא אצרוך 100 גר' כפי שאני עושה כיום,אלא ארד ל-50 (בערך מה שהגוף צורך באופן נורמלי בהתאם למשקלי),ואמשיך להתאמן,האם לפחות צעד זה יעצור את ההתרדרות,בהנחה ואמשיך באימוני כוח? או שממש אבל ממש אין לי מנוס מדיגרדציה של השריר?

Rossi46 ®

New member
תראה,

50 גרם חלבון זה כלום, מה גם שלא הייתי חורג מהמלצות הרופא, הוא יודע מה הוא אומר. אבל אם אתה כבר מתעקש, אני לא חושב שעוד 30 יעשו את ההבדל. לדעתי אין מנוס מקטבוליזם.

Rossi46 ®

New member
לא סיפרתי לך את האמת,

יש תרופה שיכולה לשמור על השרירים שלך, קוראים לה סטרואידים. אבל קח בחשבון ש : א. הנזק מהשימוש בהם יהרוס לך את הכליות לגמרי. ב. בשלב מסוים גם ההשפעה שלהם תפוג בלי כמות מספקת של חלבון. כל טוב ורק בריאות.

יניב ריז

New member
../images/Emo5.gif

נראה לי שהנזק של 100 גר' חלבון בזמן דיאטת חלבון,יעשה פחות נזק לכליות מאשר סטרואידים
ואם אני אתחנן לנפרולוג לעשות 5 ימי דיאליזה במקום 3 כדי לחפות על עודף החלבון? או שאצרוך כמות חלבון בטווח שמספיק "לשמר" את הגוף,ולא אקסטרא כדי ש"יהיה לו מאיפה" לגדול? אני מניח שאני סתם מנסה להאחז בשביבי תקווה,ובכל זאת לא יהיה מנוס מדגרדציה

נכון אבל

אם באמת יגיע הרגע שבו תצטרך לפתוח בדיאטה כזו (ואני מאחל לך שלא יגיע), עדיף להתחיל אותה ממצב שבו יש לך עוד כמה קילו שרירים עליך מאשר בלעדיהם. לך תתאמן! והרבה בריאות.

יניב קראתי את הודעתך

וקראתי גם את התגובות של עמיתי לפורום... ראשית הרשה לי לומר לך שכנותך נגעה בי עד מאוד וריגשה אותי ומתפלל עבורך ומאחל לך שהעתיד יצפון רק טוב עבורך ושהאשלה הזו תהפוך לסתם עוד שאלה בארכיון של הפורום - שתהיה לך רפואה שלמה ומלאה לשאלותיך: אף אחד לא יודע מה ילד יום ולכן אם פעילות גופנית גורמת לך להנאה - עשה זאת !!!! אל תחשוב על המחר - כמו שאמרו לך פה עמיתי - תחיה את הרגע ותהנה מהחיים - כשתגיע לרגע בו תצטרך לקבל החלטה, מגבלות, או אורח חיים, תוכל להסתכל בסיפוק אחורה ולומר לעצמך - נהניתי..... לגבי צריכת חלבון - חושב שכדאי שתבדוק עם הרופא האם במצב צריכות גבוהות של חלבון - יחמירו את המצב, לא ישנו דבר, כדאי לא כדאי וכוק' וכו' בהנחה שאין בעיה - צא לדרך וכמו שכתבתי לך למעלה - תיהנה, תגדל, והכי חשוב שתרגיש טוב עם עצמך ועם מה שאתה עושה בעתיד כשתוגבל צריכת החלבון שלך תתקשה עד מאוד להמשיך ולהחזיק במטרות אלה וגם תהיה חייב להוריד בעצימות האימונים כדי להימנע מפציעות וזאת מהטעם הפשוט - החלבונים מסייעים לשרירי להשתקם ולבנות את עצמו מחדש ובצורה מיטבית - בצריכה מוגבלת וגם בהיעדר ידיעה כיצד תראה הדיאטה שלך בעתיד כנראה שההתאוששות של השריר צהיה חלקית ולקויה והמשך אימונים עצימים יובילו אותך לפציעות שרק יפגעו לך בהנאה לכן קבע לעצמך שמטרתך כרגע היא למצות את הרגע עד תומו ואח"כ .... זה כבר סיפור אחר.... לסיום שוב רוצה לאחל לך רפואה שלמה ומלאה

רן אחד

New member
סיטואציה לא נעימה במיוחד

בינתיים אין בעיה-אפשר לצרוך חלבון כמה שצריך. כשתגיע לגשר תחשוב מה עושים. לפעמים עדיף לא לחשוב מראש על הכל.

itay180

New member
ואני שואל... ../images/Emo35.gif

האם ההשפעות ה"רעות" של כמות גבוהה של חלבון על כליותיו (הבעיתיות אמנם) של יניב לא משפיעה בצורה זו או אחרת על כליותיו של אדם בריא? האם בוצע מחקר רציני בעניין ולאורך זמן? (אני מניח שלא נמצא תשובות לשאלה זו באתרי כושר שרובם מוכרים מוצרי חלבון למיניהם....) פשוט לא נראה לי הגיוני שאדם, שמתאמן אמנם, וזקוק לכמות גדולה של חלבון, לא יפגע בצורה מסויימת בכליותיו לאחר שנים של העמסת חלבון על מערכות הגוף השונות והכליות בפרט. עידו, אשמח אם תוכל להפנות את השאלה לאדם המתאים.(רופא מומחה ולא מישהו שקרא מאמר זה או אחר באתר כלשהו באינטרנט) תודה

ואני מנסה לענות

שלום, רוסי בקש שאנסה לענות לשאלה הזו. זה ממש לא התחום שלי אבל עשיתי צ'יק צ'ק שיעורי בית ודליתי קצת מידע. אז ככה. קודם כל יש נורא מעט עבודות על הנושא. מה שנראה לפי הספרות שהצלחתי למצא הוא שאתלטים זקוקים ליותר חלבון ממה שמומלץ לכלל האוכלוסיה. יש מעט עבודות שבדקות לווטח קצר אפקטים כליתיים של דיאטה עשירת חלבון ומצאו שעד 2.8 גר' לק"ג כנראה שזה לא משנה הרבה (אבל אני מדגישה לטווח קצר). לעומת זאת מצאתי עבודה שבדקה את האפקטים של דיאטה לא סבירה של 10 שבועות טרום תחרות על מדדים כימיים. בדיאטה זו הנבדקים כזרו כ-75% מכלל הקלוריות שצרכו מחלבון. הדבר הביא מהר לעליה בקראטינין ובאוריאה בדם, דבר שהצביע על הפשעה כליתית שלילית. אז אם לסכם, נראה שבתקופה של אימון צריכה של 2 גר' לק"ג ליום לא צריכה להיות בעייתית. אם יש רופא ספורט בסביבה אשמח אם ישכיל אותנו.

tommythecat

New member
לא ברור לי

למה התכוונת במשפט "קודם כל יש נורא מעט עבודות בנושא". באיזה נושא? צריכת חלבונים בספורטאים או ספורטאים ואי ספיקת כליות? עם התכוונת לנושא הראשון, יש ערימות של מחקרים בתחום. תריצי חיפוש ב-Pubmed על מחקרים שערך פיטר למון ואת תקבלי יותר תוצאות ממה שרצית. לחילופין, את יכולה לקרוא את המאמרים על חלבון בפורום שמכילים גם הם סימוכין. בזמנו העליתי לפורום תזונה מחקר שבדק את ההשפעה של תזונה עתירת חלבון על הכליות של נשים בריאות ונשים שסובלות מפגיעה כלייתית קלה שעשוי לעניין אותך. יוסי

למעלה