סיבולת לב ריאה

The anomaly

New member
סיבולת לב ריאה

שלום פורום יקר, אולי זה יצא לי טיפה ארוך אבל יהיה נחמד אם תקראו ותענו לי
אני מתאמן די הרבה בחדר כושר, ראיתי תוצאות חביבות, ראיתי רזון איטי ובריא אבל... אני כנראה בתקופת האימונים שלי לא השקעתי מספיק בריצה ובשיפור הכושר שלי, כלומר ההתעייפות שלי אחרי שאני רץ. אחרי שאני רץ בערך 8-9 דקות על מהירות של בערך בין 10 ל11 קמ"ש אני מקבל כאבים בצד (כמעט כמעט תמיד) וקוצר נשימה ואי יכולת להמשיך... אני בן 16. מה שאני מבקש זה אולי תכנית או מתכונת של ריצה שתוכל לעזור לי לשפר את הכושר ואת סיבולת הלב ריאה (זה זה, נכון?) תודה רבה רבה רבה מראש על העזרה

Rossi46 ®

New member
כמה הערות,

דבר ראשון, לא ציינת נתונים (לומר "אני די הרבה זמן בחדר כושר" זה כללי מדי). מה משמעות המשפט "ראיתי רזון איטי ובריא" ?? חשבת אולי להוריד את עצימות (קושי) הריצה ? אולי להתחיל עם הליכה ב6 קמ"ש ל10 דקות, אחר כך להעלות כל 10 דקות קמ"ש אחד ? למה ישר להתחיל עם 10-11 קמ"ש ?

The anomaly

New member
אוקיי

אני התחלתי בינואר 2004, הלכתי בקביעות 3 פעמים בשבוע, רזיתי, הורדתי 5 ק"ג, (הייתי 79 ועכשיו אני 74), פיתחתי שרירים, לא הרבה, אבל די יפה לתקופה שהתאמנתי בה. וכמובן שבהתחלה כשהייתי הולך/רץ על ההליכון זה היה במהירות יותר נמוכה ואפילו ממש דומה למה שאמרת (הלכתי בהתחלה ואחרי זה רצתי על מהירות לא גבוהה) אבל הבעיה היא שאני לא מצליח לשפר את זה, אני לא יכול לרוץ, כמו שאמרתי, יותר מ8-9 דקות רצופות. אולי זה הבהיר כמה דברים... תודה מראש

Dark Muse

New member
אין קשר בין כאבים בצד למצב הכושר

שלך... הכאבים בצד יכולים לנבוע מכמה סיבות. השכיחה מבינהן לדעתי זה פשוט נשימה לא נכונה בעיקר בשלב של הוצאת האוויר. תתרכז בנשימה שלך ובהוצאת האוויר.

The anomaly

New member
הבנתי, אבל מה עם הקוצר נשימה?

והאי יכולת להמשיך? זתומרת, אני חושב שטכנית, אני יכול להמשיך אבל זה יהיה לי ממש ממש ממש ממש קשה

Dark Muse

New member
נו אז אין לך כושר

בשביל זה צריך לשפר את הכושר... גם אנשים עם כושר גבוה יכולים לרוץ מהר מהר ובסוף לקבל קוצר נשימה והם לא יוכלו להמשיך. תרוץ בקצב שאתה מסוגל לו למשך 30-60 דקות...

The anomaly

New member
אחי לא חיכיתי לתגובה בשביל שיגידו

לי את זה זה שאין לי כושר כבר אני ידעתי רציתי אולי תוכנית ריצה אולי שילוב עם ספרינטים/הליכה מהירה/וכדו'..

k sa

New member
re:נסה

שלום נסה ללכת 10 15 דק' הליכה מהירה ואז לרוץ תחזור ודווח באם זה עוזר בהצלחה

ועוד איך שיש

אחד ממאפייני הסיבלות לב ריאה הוא אופן חלוקת "המשאבים בגוף" ובמקרה זה מדובר בדם המוביל חמצן ידוע שבעת עליית המאמץ אופן חלוקת והקצאת הדם בכל פעימה משתנה ורוב הדם הולך לשרירים לטובת העברת משאבים הנדרשים לגוף ובראשם החמצו חלוקת המשאבים המחודשת מתבצעת על חשבון איברים פנימיים ובראשם מערכת העיכול יוצא איפוא שבעת עליית מאמץ האיבר "שנפגע" ראשון הוא מערכת העיכול משום שהוא האיבר הכי פחות חשוב והכי פחות תורם להצלחת המאמץ ולכן היעדר החמצן גורם למערכת העיכול לפעול במסלול אנרגיה אנאירובי עם תוצר נלווה של חומצת חלב וזה המקור של הכאב שאנו מרגישים לשאלתך לשיפור הסיבולת תקבע מהירות כל שהיא) שאתה יכול להתמיד בה בריצת רצף במשך 10 דקות וכל שלוש ארבע אימונים תוסיף דקה נוספת כשתגיע לנפח ריצה של 20 עד 25 דקות תעלה מהירות ושוב חזור על אותו עיקרון לרוב האוכלסיה ריצה בקצב של בין 10 קמ"ש עד 12 קמ"ש זה קצב מצוין לפיתוח סיבולת לב ריאה ומשך של בין 30 דקות ל - 60 דקות זה אימון מצוין זה צריך להיות היעד שלך וזו צריכה להיות המטרה שלך וזכור לאחר שהגוף מתרגל למאמץ האירובי (בין 3 ל- 6 אימונים עקביים) הכאבים אמורים להיעלם)

Dark Muse

New member
יש לך משהו שמאשר את זה?

משהו עם סמכות מלבד דיבורים? למה שאני רצתי 2000 בלי כושר (אבל ממש בלי כושר) לא קרה לי כלום.

תשובות

א. דיבורים הם לפעמים עם קבלות ולמדתי את זה בקורס ב. אני כבר למעלה מחצי שנה בפורום ולא זכור שביקשת ממישהו תימוכין ג. מוחל על כבודי ומפנה אותך לספר "הפיסיולוגיה של המאמץ" שלשחר נייס וד"ר עמרי ענבר עמודים 290-292 ושם תגלה שאיברי הבטן מקבלים 16% מנפח הפעימה במנוחה לעומת פחות מ - 1% במאמץ ד. לכל כלל יש יוצא מהכלל אז אולי אתה כזה

Dark Muse

New member
מוזר מאד

1) לימדו אותך בקורס שחוסר כושר הוא הגורם לכאבים בצד? חוץ מזה, גם אם בן אדם הוא בכושר שיא, הרי במאמץ גבוה מדי לפי הטענה הזאת גם לו צריך להיות כאבים בצד. 2) לא מזמן ביקשתי מהמנהל שלנו מאמר על כך שעבודה עם משקולות תורמת לגדילה עקב שיחרור הורמון (ולא קיבלתי, אך קראתי במקום אחר) בכל אופן, אם אתה לא זוכר\רואה זה לא אומר שאני לא. 3) איזה עוד שרירים מקבלים 1% מנפח הפעימה בזמן מאמץ, אם יש כאלה או לפחות הבא אחרי מערכת העיכול והאם גם שם יש כאבים כמו בבטן? 4) מה אתה רוצה להגיד בזה?

אם תקרא טוב כתבתי שזה אחד ממאפייני

סיבולת לב ריאה משמע כשאתה מאומן יכולת ניצול החמצן ותפוקת הלב גדלים משמעותית אז איפוא ההבדל ? כשאתה לא מאומן נפח הפעימה שלך הוא X וקיבולת החמצן שבתוכו נגזרת ממנו כשאתה מאומן נפח הפעימה שלך עולה משמעותית ולפעמים עד פי שניים מכאן שגם תכולת החמצן בתוך נפח הפעימה גדל משמעותית ביחס לאחד שהוא לא מאומן עכשיו צא וחשוב קודם 1% מנפח הפעימה שהגיע למערכת העיכול הכיל כמות נתונה של חמצן מה שגרם למערכת העיכול לפעול במסלול של המרת אנרגיה אנאירובית עם תוצר של חומצת חלב עכשיו שאתה מאומן 1% מנפח הפעימה גדל גם כאן יחסית מה שמשנה את התמונה וגורם לאיברי הבטן לעבוד במסלול של המרת אנרגיה אירובית סיבה נוספת היא אופן ניצול החמצן אצל לא מאומן מספר המיטכונדריות הוא נתון שלא מאפשר את ניצול מלוא החמצן הזורם בדם אצל מאומן מספר המיטוכונדריות גדל וגם כאן כמעט עד פי שניים מה שמאפשר ניצול חמצן גדול כמעט עד פי שניים מלא מאומן אלה שתי הסיבות העיקריות שמבדילות אדם מאומן ולא מאומן ולכן אצל לא מאומן תופיע חומצת חלב ואצל המאומן היא תופיע בערכים נמוכים שלא יפריעו או לא יצרו תחושת כאב גם הכליות הכליות והעור "נפגעים" וכמות הדם המגיעה להם קטנה משמעותית כל זאת על חשבון השרירים שכמעט ומכפילים את כמות הדם שהם מקבלים האיבר היחידי שלא משתנה בו כלום זה המוח ואם תשים לב שבבטן נמצאים כל חלקי מערכת העיכול והכליות תבין מדוע הכאב מתרכז בעיקר שם ולא לא ראיתי בקשה שלך והערה אחרונה - גם אדם מאומן שיתאמן בעצימות גבוהה מאוד מהיכולת הרגילה שלו יחוש את אותם התופעות כי כושר גופני זה יחסי ואינדיבידואלי

gil levi

New member
על העור אני דווקא שמעתי ההפך.

בשיעור ביולוגיה לימדו אותנו שהכמות הדם המגיעה לעור גדלה בזמן מאמץ (מאדימים) כדי לקרר את הדם ובכך לקרר את הגוף (הטמפרטורה מחוץ לגוף בדר"כ קטנה מטמפרטורת הגוף). דבר שני, אין שום דבר פסול מלבקש ממישהו סימוכין. קורה שאנשים מדברים שטויות וזה גם מראה על התעניינות. אני כבר ביקשתי קישורים למחקרים בעבר. אגב, אתה מדריך מוסמך? על איזה קורס דיברת?

Infin1ty

New member
Side Stitches

נסה לא לאכול שעתיים לפני הפעילות. לא לשתות מים\מים קרים 30 דקות לפני הפעילות, גם שתיה מרובה במהלך הפעילות תגרום לך לכאבים בצד. נשימה לא נכונה!, אחד הגורמים הכי גדולים שיכולים לגרום, בגלל שאויר נכלא בסרעפת אתה מתחיל להרגיש כאבים בצד. העלת עומס מהר מידי, אתה צריך להתחיל לאט לאט ולעלות את הדופק בהדרגה. זה בקצרה, אתה מוזמן לערוך חיפוש על הנושא בפורום "ריצה וטריאתלון", תעשה חיפוש ואל תשאל, כי זה כבר נשאל מיליון פעם.

אני רץ בכל אימון בין שעה ל - 80 דקו

ולהלן כמה עובדות א. אם אני לא אוכל שעתיים שלוש לפני האימון אני לא מסוגל להשלים אותו ב. אם אני לא אשתה לפני האימון כנראה שאני יתייבש במהלכו מכמות הזיעה שאני שופך ג. אני לא מקפיד בכלל על נשימה ונושם איך שבא לי ההסבר הפיסיולוגי הפשוט בתגובתי מעלה אם כי למען ההגינות חייב לציין שלארוחה שעדיין לא התעכלה כמו שצריך יש גם תרומה להופעת הכאבים אבל זה כבר לא רלוונטי

למעלה