איך בודקים אחוזי שומן ?

R-o-i

New member
בעיה בקשר לתוכנית אימונים, רמי שאלה

מה שלומך רמי ? אני לא עושה את המכרעים שאמרת לי אני לא מבין על איזה שריר זה עובד ואיך לבצע את זה ? אפשר לקבל הסבר בקשר לתרגיל הזה ? תודה רועי

בדיקת שומן

שיטות מדידת שומן: 1. טבלה בדיקת אחוז שומן לפי משקל/גובה/גיל היא טבלה שמסתמכת על סטטיסטיקות ואינה יכולה לשקף את אחוזי השומן בגוף האדם אלא לתת הערכה כללית לאדם ממוצע בגיל במשקל מסוים, לנו בתור מתאמנים טבלה כזו איננה מדד וכמו כן לא תוכל להראות לנו שינוים באחוזי השומן. 2. קליפר מדידת אחוזי שומן בקליפר אינה מדויקת ומשתנה מדידה למדידה אצל אותו מאמן (גם מודד מנוסה) וכמו כן משתנה ממאמן אחד לשני שכן מקום הבדיקה לא תמיד זהה ו"הצביטה" לא תמיד דומה. לכן מומלץ למאמנים לבצע מדידה עם קליפר למתאמנים מתחילים על מנת להתחיל בנקודת יחוס שאחריה נצפה לשיפור (כאמור לא תמיד זה עובד ובד"כ מעגלים פינות). נקודות הבדיקה נקבעו ע"פ סטטיסטיקה של ריכוז השומנים בגוף האדם והתוצאות נלקחות מ- טבלה/חישוב שממנו מקבלים את תוצאות אחוז השומן. 3. מכשיר חשמלי המכשירים החשמלים שבודקים אחוזי שומן בגוף אינם מדויקים כי הם מושפעים מריכוז הנוזלים בגוף אבל אפשר להשתמש בהם כנקודת יחוס טובה הכוונה היא למשל - בדיקות השומן יתבצעו תמיד בבוקר לפני אימון/אוכל (סביר להניח שריכוז הנוזלים בגוף יהיה דומה במרבית המקרים). התוצאה לא תשקף את אחוז השומן הנכון בגוף אבל כן תראה שיפור או החמרה מהבדיקה הקודמת. 4. שיטות אחרות השיטה הטובה ביותר היא מדידת אחוזי שומן במים. מכשיר כזה לא קיים בארץ אבל קיים מכשיר שפועל על עקרון דומה של אויר דחוס. גם מכשיר זה מדויק מאוד ונותן התיחסות לכל פריסת אחוזי השומן בגוף. בארץ קיים אחד כזה. לסיכום נושא מדידת השומן, חשוב לזכור שמראה עינים לא תמיד משקף אחוזי שומן, מדידת הקפים גם היא לא משקפת, קליפר מכשיר לא אמין ומתאים למתאמנים מתחילים, מכשירים חשמלים לא מדויקים אבל יכולים להראות שיפור/החמרה, המלצתי היא להשתמש במה שיש (לא לכל אחד יש את הכלים לבדוק את עצמו בצורה קבועה עם כל מכשיר ומכשיר) ולקחת את התוצאות בהבנה שלא תמיד הם נכונות ומשקפות את המציאות

למעלה