החלפת תוכנית אימונים בשיעורי סטודיו - התייעצות

נוניר34

New member
החלפת תוכנית אימונים בשיעורי סטודיו - התייעצות

היי, אני בן 30 בלי יותר מדי רקע בספורט, ובלי בעיה של עודף משקל.
לפני כחודשיים נרשמתי לאחר לבטים רבים לחדר כושר.
המטרה: לשפר את היציבה, להיות קצת יותר חסון ומוצק (אני די שחיף), ולהרגיש יותר טוב ובכושר... להיות מעוצב "אתלטי" עד כמה שאפשר.
אבל ממש לא בלחץ לפתח מסת שריר רצינית.......
מאד נתפסתי לזה, ויצא שאני הולך מינימום 3 פעמים בשבוע.
מדריך יצר לי תוכנית אימונים יחסית קלה, שמפוצלת על אירובי וכח.
בנוסף פועל שם סטודיו חינמי עם כמה חוגים שמאד מוצאים חן בעיני. בעיקר:
TRX, באדי פאמפ BUDDY PUMP, יוגה, אפילו פילאטיס.
בתכלס יותר קל לי להגיע ולהתמיד במסגרת קבוצה וגם שמתי לב שאני הרבה יותר נהנה בשיעורים המסודרים.
מכאן מתחילה ההתלבטות:
חשבתי לעזוב את תוכנית האימונים של הכח ולהשאיר פעמיים בשבוע אירובי על ההליכון (נגיד 30 -40 דקות כל פעם) , ושאר הזמן ללכת לחוגים בסטודיו על בסיס קבוע. בגלל שיש לי מגבלה של עד 4 פעמים שאני יכול להגיע לחדר כושר, אצטרך כנראה לזנוח את התוכנית אימונים , או לצמצם אותה לפעם בשבוע לכל היותר..

האם זה רעיון טוב או שזה "יבנה" אותי בצורה לא מאוזנת?
מה אתם אומרים? :)

The Pinky P

New member
לא רעיון כל כך טוב...

השיעורים הללו (רובם ככולם) עובדים בעיקר על חיטוב שרירי הארנרק (שלך)
ועלייה במאסה של שרירי הארנק של מנהל החדר כושר שלך.
הזומבה רומבה הזה ממש מצחיק אותי...זה מעין תירוץ של אנשים שמגיעים לחדר כושר אבל אין להם באמת רצון לעשות אימון רציני ובכל זאת יכולים להגיד לעצמם שהם היו היום בחדר כושר....

יש יוצאים מן הכלל, יש אימונים פונקציונאליים (שמשלבים כוח ואירובי) שיגרמו לך
לקלל את הרגע שבו החלטת להיכנס לשיעור (שזה מצויין) אבל כאלו רציניים קשה למצוא.

בהתאם למטרות שלך - לא הייתי ממליץ לך לבנות על זומבה רומבה.
אני במקומך הייתי נרשם למועדון קרוספיט/אימון פונקציונאלי
ומקבל אימון שעובד על מספר רב של מרכיבי הכושר הגופני תוך כדי פיקוח ועזרה צמודה של מדרכים מקצועיים ולא משגיחי חדר כושר שעל הז*I שלהם אם אתה מתאמן נכון או לא.

באם החלטת להשאר בחדר כושר -
בונה תכנית כוח של פעמיים בשבוע (כשכל אימון עובדים על כל קבוצות השריר בגוף) שמורכבת מתרגילים מורכבים (שמשלבים כמה קבוצות שריר כל אחד)
ומוסיף אימון פונקציונאלי אחד ואימו אירובי אחד (ורץ בחוץ, לא על הליכון)

ואם אתה ממש ממש רוצה להוסיף איזה חוג זומבה רומבה בשביל ההרגשה הנפשית והסיכוי להכיר איזו בחורה - לך על זה! אבל שחס וחלילה הם לא יתפסו את מרבית הפעילות הגופנית שלך.

נוניר34

New member
המשך שאלות

תודה רבה לך
עוד כמה שאלות קטנות,

1) בתוכנית אימונים רגילה, האם כדאי לפצל את הימים של הכח והאירובי כדי שלא יצא אימון אחד ארוך מדי? (ראיתי שזה לרוב יוצא לי למעלה משעה וחצי כולל הכל)
2) מה דעתך ספציפית על אימון TRX רצועות, BUDDYPUMP (עם משקולות), ועל אימון CORE ?
3) למה לרוץ בחוץ ולא על הליכון? חשבתי שדווקא להליכון יש יתרון אדיר כי הוא שומר עליך בקצב קבוע ולא נותן לך "להישבר" ולעצור

דרך אגב כל השיעורים שם בחינם כך שאין כאן שיקול כספי מבחינתי (אפרופו ההערה על הארנק של המנהל) , וזה ממילא בלואו קוסט.
כל מה שחשוב לי זה לאזן בין תכנית אפקטיבית לבין כזו שאצליח להתמיד בה.
(הרי אם אקרע את עצמי יותר מדי, יש סבירות גבוהה שלא אצליח להחזיק מעמד לאורך זמן).

The Pinky P

New member
תשובות...

דבר ראשון - אין דבר כזה "תכנית אימון רגילה", אולי יש תכנית נפוצה אבל לכל מטרה ולכל מתאמן צריך להתאים תכנית ספציפית.
אתה רוצה להשיג באימון שלך - xyz ואחר רוצה להשיג דברים אחרים.
אימון גופני הוא עולם ומלואו ובו תוכל למצוא אין סוף של סגנונות ודרכי אימון,
לסכם את כולו בכמה ברזלים והליכון זה משקף.

להליכון אין שום יתרון על פני ריצה אמיתית, ההיפך הוא הנכון.
להליכון הייתי עולה רק במידה שאני חייב לעשות ריצה ואין באפשרותי לעשות אותה בחוץ (גשם? אני גר בשדרות ויש צוק איתן וכולי...)
חלק מאימון גופני זה להקשיב לגוף שלך ולדעת לווסט את העצימות על פי התחושה וההרגשה ולא על פי מספר שהמכונה מציגה לך על הצג שלה.
קשה? נהדר! זה אומר שאתה בכיוון הנכון.

דעתי על שיעורי זומבה רובמה היא שהם בזבוז זמן מוחלט במרבית מהמקרים (אך יש יוצאים מן הכלל) ולא תשיג את המטרות שלך בעזרתם, כנראה.
הייתי פונה אליהם לשם ההנאה ואולי בשביל להגדיל את הגרעון הקלורי בתקופה בה המטרה שלי היא להוריד באחוזי שומן.

לגבי פיצלוים ובידוד מרכיבי הכושר הגופני:
מהירות
זריזות
כוח
כוח מתפרץ
גמישות
סבולת שרירית
סבולת לב-ריאה
שיווי משקל
קואורדינציה
דיוק בתנועה

תכיר, אלו מרכיבי הכושר הגופני.
אמרת שאתה רוצה להיות בכושר ולשפר מעט את המראה שלך (לגדול קצת)
אז למה לך לבודד כל מרכיב ומרכיב בנפרד?
תבנה לך אימונים שמשלבים כמה שיותר מרכיבים מהרשימה הנ''ל ותהנה מעבודה
יסודית וכוללת על כל מרכיבי הכושר הגופני.
(ולכן ההמלצה על אימון פונקציונאלי)

בגלל שאתה רוצה גם לעשות שינוי וויזואלי ולהגדיל מאסת שריר - יש צורך בהתמקדות מסויימת (וקטנה) בפיתוח מאסת שריר וגם את זה אפשר לעשות מצויין
באימונים "כוללניים" (אם תאכל נכון).

אימון יעיל לא צריך להמשך יותר משעה - שעה ורבע ועל אחת כמה וכמה אימון פונקציונאלי ואימון אירובי, אולי אימון כוח נטו יחרוג מעט מזמנים אלו.

בכך ששיעורי הזומבה רומבה משכו אותך ונראים בעיניך אטרקטיביים - כך הם גרמו לך להרשם/להשאר/לאהוב את המועדון ובכך בעצם קנו אותך.

נוניר34

New member
אוקי.... אז

תודה רבה על התשובה המפורטת!

אני אספר לך שהתייעצתי ביומיים האחרונים עם מדריך ועוד מישהו שמתמצא בתחום.
שניהם אמרו לי בערך מה שאתה כותב. אבל הם גם ייעצו לי כן להישאר בחלק מהחוגים (נניח לעשות 2 אימונים בשבוע ו-2 חוגים), על מנת לשמור על המוטיבציה. המצב הזה כנראה עדיף על פני נשירה מלאה, שבמקרה שלי בתור אדם שלא ממש התאמן לפני כן - היא אפשרות מסוכנת. אם אעשה רק אימונים רגילים אני עלול להישחק ולפרוש (לא שאני גאה בזה, אבל צריך להיות ריאליים).

אגב ההערה האחרונה בקשר לאינטרסים של מנהלי חדרי הכושר. עד כמה שאני מבין דווקא עלות ההפעלה של הסטודיו יקרה משמעותית מהתחזוקה של המתקנים שהתפעול שלהם כמעט ולא עולה כלום (אלא אם כן הם נשברים או מתקלקלים).
דווקא נראה לי שעיקר הרווחים שלהם נובע ממתעמלים כמוך - שלא מנצלים את הסטודיו. דווקא אני המתעמל הפחות "ריווחי" מבחינתם, שצורך יותר משאבים.

The Pinky P

New member
זה נכון בהחלט...

ולכן ציינתי ששיעור שכזה עדיף על כלום ושסיבה לגיטימית לעשות אחד כזה היא לשמור על ערך ההנאה שהוא חשוב מאוד.

אני אנסה להסביר למה התכוונתי בענייני ה"ארנקים" -
אם חדר כושר היה מציע את פעילויותיו נטו בשביל לקדם בצורה הטובה ביותר את כושרם הגופני של מתאמניו, הוא לא היה מקיים את השיעורים האלו בתצורתם הנוכחית ובשל כך היה מפסיד הרבה מאוד מתאמנים (ובעיקר מתאמנות)
או שנגיד את זה הפוך - השיעורים הללו מושכים הרבה מאוד מנויים, גם אם החדר כושר יכול להעמיד אלטרנטיבה הרבה יותר מועילה.

למעלה