שירשורשירים על שמות חברי פורום

noale noale

New member
טוב נו... זה אובוויוס

"נעה" - נעמי שמר
וגם "נעה של הים" אלונה קמחי/יזהר אשדות

maham

New member
כמעט

אובויוס (בררוורר
).
נעמי שמר בשיר נעה כתבה על עצמה. היא ספרה הרבה פעמים שכנתה עצמה נעה(או אולי נועה
)

אפרת12

New member
אני אוהבת את השיר

אני לא אוהבת שמקדישים אותו או מיחסים אותו לנעה שעודה בין החיים (בטח שלא ליום הולדת).
מוזר לי שנעמי שמר כתבה אותו לעצמה (זו פעם ראשונה שאני שומעת את זה, מה שכמובן לא מעיד ולו כזית על הנכונות).

גם לי הוא תמיד נשמע עצוב, וגם אני לא ידעתי

שנעמי שמר כתבה אותו על עצמה ושנים הייתי בטוח שהוא לזכר מישהי, עד שקראתי בפורום הקודם ב'וואלה' שנעה היא נעמי שמר עצמה

noale noale

New member
התכוונתי שהשיר הוא אובוויוס

ואני חושבת שאין כמעט מי שלא יודע שנעמי שמר כתבה על עצמה...

שיר צוואה

למרות שסוף השיר מדבר על מוות, אני לא רואה בו שיר עצוב כפי שכתבו באן, כי אם שיר שמהווה כמיהה, צוואה, לחזור בסוף ימייך למקום בו נולדת ולהתאחד שם מחדש עם הטבע. נעמי שמר הביעה בכמה משיריה את הגעגועים לכינרת ואת הרצון לשוב לשם פעם (אור עולה בבוקר על אגם רחוק, זוכרת), ובשיר הזה היא מדברת על נועה שהרחיקה נדוד אבל בסוף חזרה ונקברה בין דשא לאבן, כפי שאכן קרה לה בסופו של דבר . כולנו בני תמותה, וגם אם נחייה עד 120 יום אחד נקבר, והלוואי על כולנו להקבר במקום המשמעותי ביותר בשבילנו, כמו נועה בשיר וכמו נעמי שמר במציאות.

אפרת12

New member
הוספת לי זוית ראיה מעניינת ומעשירה

עדין - הסוף בפירוש עצוב ואני מקבלת את הרושם שאותה נועה נפטרה בעודה צעירה.
ועדין - למרות שהפירוש הזה באמת נותן משמעות נוספת - האם כדאי להקדיש לנועה ליום ההולדת את השיר

אני לא הייתי מקדיש

ולו בגלל הנימה, ובגלל במגע של השיר עם המוות. אפשר למצוא שירים אופטימיים וממוקדים הרבה יותר בתקווה לחיים טובים, גם אם שם מושא/ת השיר לא מוזכר שם במפורש.

maham

New member
אני לא בטוח

שמדובר על מוות. השיר נכתב בצעירותה של נעמי שמר ומדבר יותר על אהבה נכזבת (כן או לא - בעלי הכותרת של החרציות שימש לניבוי: אוהב לא אוהב).
וכן הוא שיר עצוב אבל כל כך יפה...
נועה של אריק לביא נקראה על שמו כמו הרבה נועות נוספות.

אומנם זה לא נכתב על רקע מוות

אבל כנראה שהייתה אצל נעמי שמר התעסקות עם מחשבות על המוות כבר בגיל צעיר, משום מה

השיר הוא על סגירת מעגל

בשדה עם הטל והחרציות נולדה הילדה, שם היא גדלה ושם התאהבה, וכשבגרה הרחיקה נדוד, ובמותה חזרה למקום להקבר בו והטל בשיר אחרון שר לה "שבה נועה אלי". אולי המוות הוא לא הנושא העיקרי בשיר, אבל הוא מופיע וקשה לפרש אחרת את הבית האחרון :
נועה היא שם בשדה בין דשא לאבן
שיר אחרון מזמר לה הטל
וכל חרציות השדה יפות הכותרת
בוכות עלעל עלעל

אולי לא הייתי מקדיש את השיר לנועה כלשהי ליום הולדת, אבל נועה של תחילת השיר היא ילדה של טבע ,כזו חמודה עם תלתלים שקוטפת חרציות, ואין פלא שהורים בחרו לקרוא כך לבתם בעקבות השיר.

אפרת12

New member
ואיך אתה מסביר את השורות הבאות

נועה היא שם בשדה בין דשא לאבן
שיר אחרון מזמר לה הטל
וכל חרציות השדה יפות הכותרת
בוכות עלעל על על

כן או לא, כן או לא
אלף שירים ושיר נועה
כן או לא אללי,
שבה נועה אלי

שבה נועה אלי

קצת לא מסתדר עם סופני אלא אם כן השיר כתוב לכאורה ע"י מלאך המוות...?

אפרת12

New member
לא חייבת

לי פרשנות אחרת שאינה מוות נראית מאולצת. אבל את באמת לא חייבת.

למעלה