אישור חיתון

אישור חיתון

היי
האם יש בעיה בבחירת תורם יהודי מישראל, מבחינת בתי הדין הרבניים ומתן אישור עתידי לילד להתחתן?

רi תם

New member
ממש לא

ביום ראשון,השבוע,הפיקה לי הרבנות את האישור.ביולי,בפגרה,השארתי במזכירות את כל הניירת הנדרשת ונקבע לי דיון שהתקיים,כאמור,השבוע.
שני ילדיי מתורם יהודי.
שבת שלום

יהלולים

New member
זה בהנחה שאת מאמינה שהרבנות לא תשנה את דעתה

בעתיד, (כמו לגבי גיורים, למשל), וכשזה יקרה, תהיה לה הרשימה של פסולי החיתון שהאמהות בעצמן מסרו לה. בהתנדבות. זו דעתי בכל אופן, על כל העסק הזה של אישורי החיתון. אני לא מאמינה שהרבנות יציבה בנוגע לעניין הזה, היה להם רצון עצום לקבל את הרשימות מבנקי הזרע, והנתיב הזה חסום בפניהם כרגע. אז לרוץ לידיהם ולנדב את המידע הזה?

רi תם

New member
אין צורך באקסטרים

ילדתי את ילדיי לבד,כאם יחידנית מבחירה ואני עומדת מאחוריה על כל המשתמע מכך.לרבנות,גם כן ניגשתי מבחירה ואני עומדת מאחוריה.לא "נידבתי" דבר, לא יצרתי את ילדיי בסתר וגם לא מגדלת אותם ככאלו.אני רחוקה מלהיות אישה דתייה ולמרות זאת באתי פעמיים בשערי הרבנות,לשני עניינים והתקבלתי שם בכבוד,בנימוס ואפילו בהערכה.בפעם הזו,הדיין הבהיר לי היטב מה משמעות אישור החיתון והשלכותיו.לא מוצאת בכך שום דבר נפגם או "מסוכן".ילדיי נולדו תרומת זרע,יגדלו ככאלו וינשאו,בדרך שיבחרו לעצמם,ככאלו ואני הייתי,עודני ותמיד אהייה אמא שגאה בהם.
המוסד הדתי הזה הוא לא מפלצת אימה ולא חייבים לגשת אליו.ניגשים מבחירה.
שבוע מקסיםםםם.

כל מילה :)

בדיוק ההרגשה שלי ולכן גם אני הוצאתי אישור חיתון לשני ילדי. ההתנהלות ברבנות היתה ממש הפתעה נחמדה (ואני מאלה שמעדיפה לא להתקרב אליהם ומעכשיו מטפטפת לילדי שחתונה באיטליה תהיה נהדרת:) )

יהלולים

New member
בודאי שמבחירה - ולכן האחריות להבין את ההשלכות

לפני כמה שנים, בזמן שיעל גרמן ישבה במשרד הבריאות, היתה וועדה שניסתה להסדיר את בנקי הזרע, התרומות, ופונדקאות. הרבנות ניסתה בכל מאודה להניח יד על הרשימות של בנקי הזרע.באותה התקופה לא ניתן היה לקבל מהם אישור חיתון ל"שתוקים"שלנו. מכיון שהרבנות לא זכתה בגישה למידע הזה, פתאום הם החלו לנפק אישורי חיתון. פתאום נמצא הסדר הלכתי. מדוע? מישהו שם ישב וחשב כנראה, שמספיק פתיון קטן, והנשים יבואו לדווח להם בעצמן. והם צדקו. רותם, ענית לי על עניין הבחירה - ברור שמבחירה - זה כל הרעיון בפתיון. ועכשיו זכותך להנות מהנימוס הרב והיחס הטוב. הרבנות מבטלים רטרואקטיבית גיורים, אישורי יהדות, וכמעט כל דבר שמתחשק להם כשמשתנה משב הרוח והאינטרס. האופן בו עשית את ילדייך לא יהיה מקובל עליהם לעולם. למה דווקא מהם את זקוקה לאישור? מדוע להסגיר לידיהם מידע שעלול, לא לפגוע בסיכויי ילדייך להתחתן - זה שטויות - אבל לכי תדעי עד לאן תגיע הרבנות מבחינת השפעתה בעוד כמה שנים כשהדמוגרפיה תגיד את דברה בקלפי - את באמת רוצה שילדייך יהיו ברשימות שהם מנהלים?

וואו.. איזה תאורית קונספירציה ..

אם אני אתחיל לחיות את חיי לפי תאוריות קונספירציה כאלה ואחרות זה לא יגמר בטוב :) בוחרת להאמין ולהיות אופטימית.. יותר בריא לכולנו. ומקסימום יכנסו לאיזו שהיא רשימה.. אז מקסימום לא יוכלו להתחתן דרך הרבנות ונעשה הילולה באיטליה, קפריסיון וכד'...

יהלולים

New member
ובלי שום קונספירציה -

גם אם המניע של הרבנות לספק אישורים הוא רק העובדה שהיא לא רוצה להשאר לא רלוונטית לחיים הציבוריים כאן בארץ - ויש יותר מדי ילדי תרומה לטעמה, ולכן מצאה סידור הלכתי - למה ללכת ולתת להם אפשרות להיות רלוונטים? בעצם ההרשמה שם אתן מעניקות לגוף המסואב הזה כוח שימשוך אותו עוד כמה עידנים, בעוד שאם היה מנותק מרוב החיים של האזרחים בארץ, והופך ללא רלוונטי לפלח רחב באוכלוסיה, האופציה לחתונה אזרחית היתה הופכת לחוקית. זה לא משהו שהיית מעוניינת בו? לדעתי, רק מסיבה אזרחית, לא צריך להגיע אליהם ולהרשם.

את צודקת אבל..

הכל נכון מבחינת מה שאת אומרת וגם אני חושבת כך.. אבל את המלחמה הזאת אני לא מוכנה לעשות על הגב של ילדי שלא בחרו במצב המשפחתי שלהם. מבחינתי, מעדיפה לתת להם את אפשרות הבחירה בזמן שיצטרכו. בינתיים אמשיך לטפטף לילדי את דעתי בנושא :)

יהלולים

New member
סיימתי את הדיון הזה, אבל בכל זאת - הנה כתבה על הרבנות

מעיניה של אליס שלוי - מי שניהלה את בית הספר "פלך" בירושלים. והיא אישה דתיה. וזו דעתה על הרבנות. לי חבל שנשים שבחרו בדרך כל כך עצמאית וישרה עם עצמן, תורמות למוסד דכאני, שימשיך את הדיכוי לדורות הבאים. לא הסדר מעמד אישי ברבנות אתן מנחילות לילדיכן - אלא את הרבנות בכבודה ובעצמה, שעשוייה היתה להיעלם לו רק היינו נותנים לה.
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5041820,00.html

סיכום שלי..

אני מצהירה בזאת שאני מסכימה עם הדעות על הרבנות החשוכה והפרימיטיבית ולעולם לא הייתי מתחתנת דרכם, את המלחמות שלי האישיות אני אעשה, אבל אף פעם לא אעשה משהו שיכול לפגוע בילדי שלא ניתנה להם הבחירה איך להיוולד אלא זאת היתה החלטה שלי. אני אעשה הכל כדי שבהמשך תהיה להם האפשרות לבחור באיזה דרך שירצו ללכת בה גם אם זה להתחתן דרך הרבנות שלצערי הרב (בואי נהיה ראליות וישרות עם עצמנו) לא הולכת להעלם במאות הקרובות גם אם נעמוד על הרגליים האחוריות שלנו, לצערי. אני מאוד מקווה שילדי יקבלו את ההחלטה הטובה ביותר להם ולבני הזוג העתידיים שלהם:) לפחות אני פותחת להם את האופציה לקבל החלטות:)

רi תם

New member

אד י

New member
בדיוק

הרבנות לא רלוונטית לחיים שלי
והיא גם לא רלוונטית לחיים של הבת שלי
והלוואי שלא הייתה רלוונטית לכל מי שלא מעוניין בה.
וכמו שלא הייתי הולכת להתחתן ברבנות אין שום סיבה שאלך להשיג לבת שלי אישור חיתון שכזה !
ואם אכשל בהקניית ערכים אלו לבת שלי והיא תחליט בבגרותה שהרבנות כן רלוונטית לה, אז שתפתור את זה בעצמה.
זה לא עניין של חיים למוות, אפילו לא של איכות חיים ואין שום סיבה שאני שלא מאמינה ברלוונטיות של הגוף הזה, אפעל בניגוד גמור לאמונות שלי.

רi תם

New member
וכי למה לא?

נכון,המוסד הוא עתיק,ממסדי,דתי.אחנו יהודים כשרים שחיים במדינה יהודית,דמוקרטית.זכות הבחירה איך להינשא,רפורמי,אורטודוקסי,אזרחי,דתי בידינו.כל אחד בוחר איך לחיות ועד כמה להיות "בקשר" עם כל מה שקשור לפן הדתי אבל הוא שם ואם אפשר "להסדיר" הלכתית ולאפשר לילדים בחירה דתית אז למה לא?יבחרו אחרת?בבקשה.אני איתם.ונניח ש"נפלנו לפיתיון" אז?יש רשימה של "ילדי תרומה/שיתוקי" אז?לא יאפשרו להם להינשא?אז יטוסו לחו"ל.באמת אז מה?!?!ואת כל השאר כתבו אמא לבונבון וג'ימינית
.תודה

היי יהלולים

לא הבנתי כ"כ איך זה עובד..
נגיד שלא הסדרתי את העניין ברבנות מבעוד מועד והילד שלי בבוא היום ירצה להתחתן כדת וכדין, מה יהיה עליו לעשות על מנת לקבל אישור להתחתן?

jiminit2

New member
יהיה עליו להוכיח יהדות כמו כל אדם שנתקל בבעיה

יש הרבה סיפורים על זוגות שרצו להתחתן ושלחו אותם להביא מסמכים והוכחות שהסבתא יהודיה, שההורים יהודים וכו (בעיקר מהעליות האחרונות מרוסיה).
אי אפשר באמת לדעת מה תהיה העמדה של הרבנות בעתיד אבל אם אני יכולה לחסוך לילדים שלי את התחקירים האלו או לצמצם אותם אותם עד כמה שאפשר , אז למה לא? זה נראה לי מעמד מאוד לא נעים להמצא בו. לפחות שיהיה להם מכתב מהרבנות עצמה שמראה שאני הייתי שם, שהם יהודים ושאין חשש לשתוקי (ובתקווה גם לא יהיו ברשימה כלשהי..)

fialka3

New member
סתם שאלה על הדרך

למה צריך להשיג אישור חיתון עכשיו ולא כשהילדים באמת ירצו להתחתן?

למעלה