חדר בריחה

פנגושית

New member
חדר בריחה

האוצר ואני היינו היום בחדר בריחה. אני לראשונה האוצר בשלישית. כיאה למתחילה ירוקה בחרתי כמובן בחדר בדרגת קושי הגבוהה ביותר. (באתר הבנתי שהיה בינוני אבל ...טעיתי). איך שנכנסנו והדלת נסגרה הבנתי ששכחתי את משקפי הקריאה בתיק בחוץ. כך, כל מה שהיה כתוב פשוט לא היה קיים מבחינתי. האוצר היה גדול וחיפה על החוסרים שלי...
האמת היה מרתק. היו קטעים שהתייאשתי אבל ניתנו לנו רמזים. היה כיף בכל פעם שהצלחנו ומשהו קרה. למזלנו לא היו אחרינו עוד משתתפים והמפעילה החמודה פשוט נתנה לנו את כל הזמן שהיינו זקוקים לו, בדיעבד התברר שהיינו שם למעלה משעה וחצי אולי אפילו יותר כשהזמן האמיתי הוא שעה.
האמת, מאוד ממליצה. לדעתי כדאי לקחת בהתחלה חדרים פשוטים כי אחרת זה בלתי אפשרי ואם אפשר יותר מ-2 משתתפים, עדיף.
אני השתמשתי בגרופון, יש גם דרך חבר ודרך הסתדרות המורים, בטח יש עוד כל מיני.
בלי ההנחות זה יוצא מאוד מאוד יקר. אז כדאי לחפש קופונים והנחות.

מרגנית2

New member
גם אצלי מנדנדים בענין חדר בריחה

אולי אשבר לקראת סוף הקיץ..
בינתיים אני בורחת לתל אביב.. שותה קפה על שפת הים.. לבד! בלי הילד שמכניס אותי להוצאות מיותרות..
גנבו לו את הנייד ברכבת הקלה.. קניתי אתמול נייד חדש... באתי הביתה והילד עשה עווית בפנים כי הנרתיק לנייד שעלה 120 שח לא מתאים לא בצבע לא בצורה..
קניתי משהו סיני. תואם סמסונג. הואואי. 840 שח. מיוחד לילדים שמאבדים..

אד י

New member
לשם כך הומצא ה "תקציב"

ומסמכי אקסל.
הקיץ הזה לימדתי את ביתי לנהל תקציב.
מכיוון שלא הלכה לאף קייטנה וגם לא למחנה של תנועת הנוער,
פירגנתי לה תקציב שווה ערך לשבועיים קייטנה .
ולימדתי אותה לנהל אותו ולעקוב אחרי הניצול שלו במסמך אקסל.
אחרי שבוע של הסתגלות נעלמו כל הוויכוחים על "בא לי" ו "תקני לי" בחופש הזה. וכיאה למחשבון האנושי שהיא, היא עברה לנהל את מסמך האקסל בראש, ואני המאותגרת חשבונית מוודאה במחשב שהיא צודקת

&nbsp
ולגבי טלפונים, הילדה בת 10 ואין שום טלפון חכם בעתיד הנראה לעין. כמו שלא אתן לה להסתובב עם ארנק שבתוכו 500 שקל, כך גם לא אתן לה להסתובב עם טלפון חכם.
&nbsp

מרגנית2

New member
רעיון טוב אדי

לנהל תקציב. לעשות טבלה.
בני בן 13. גדל בסביבה תחרותית מאד. ויש לזה מחיר. גם בשקלים. אני חייבת לצייד אותו בטלפון חכם עם כל האפליקציות האפשריות. רק כך הוא יכול להתחרות בתלמידים אחרים. בנים של עורכי דין ושופטים ורופאים בכירים..

אני מודעת לזה. זו הסביבה בה בחרתי לגדל את ילדיי. גם הבכורה בתחרות איימים. היא מנצחת כרגע - הציונים הכל מאה.. מסיימת שנה שניה במדעים באוניברסיטה.
אולי יום אחד אחזור לתל אביב לשפת הים... אבל הילדים רוצים להשאר פה ולהמשיך בתחרות..

אד י

New member
אני מתקשה להבין את זה

כבר כמה ימים אני מנסה להבין למה זה שאתם חיים בסביבה תחרותית מחייבת אותך לקנות לילדים שלך כל מה שיש לילדים האחרים.
&nbsp
אני מבינה למה הם רוצים כל מה שיש לאחרים.
ככה זה ילדים (וגם חלק מהמבוגרים) תמיד הם רוצים מה שיש לאחרים.
התפקיד שלנו זה לעזור להם לפתח חשיבה עצמאית ובחירה חופשית, כדי שהם יוכלו באופן עצמאי וחופשי לרצות מה שיש לאחרים
...
&nbsp
אני מבינה איך סביבה תחרותית מובילה לכך שהם משקיעים בלימודים ורוצים להצטיין ולהתקבל למסלולים הכי נחשבים ולבתי הספר הכי נחשבים.
אבל אני לא מבינה איך סביבה תחרותית מכריחה אותך לקנות דברים שלא היית קונה להם אם הם לא היו גדלים בסביבה כזאת.
נראה לי שיש פה בלבול בין התחרותיות לעושר.
ברור לי שכשגדלים בסביבה עשירה, יותר קשה להתמודד עם הפערים, מאשר כשגדלים בסביבה שבה ההכנסה היא יותר קרובה לממוצע במשק.
&nbsp
זה מחזיר אותי לעניין התקציב, במיוחד עבור ילדים כמו שלנו, שחיים במשקי בית שיש להם הכנסה אחת בלבד, יש חשיבות מאוד גבוהה לדעת להתנהל כלכלית כבר מגיל צעיר.
כך מתוך ההתנסות הם לומדים להבין את ערך הכסף ולומדים לתעדף הוצאות.
ולאט לאט אפשר להעביר את האחראיות להוצאות שלהם אליהם.
&nbsp

מרגנית2

New member
מסכימה איתך

כעת חופש - גם אצלנו אין קייטנה או קורס קיץ. נוסעים הרבה לתל אביב לים ולבנק.. ולסידורים.
הפשוש העיז לצאת לבד מהבית ולעלות על הרכבת הקלה. ושם כייסו אותו.
גנבו לו את הסלולרי עם 400 שח דמי כיס שחסך כמה חודשים.. כרטיס הרב קו
שאיפשר לו תנועה עצמאית וכרטיס ויזה נטען שעשיתי לו ברשות הדואר למקרה שנתקע בלי כסף..

הוא חזר בוכה. ניגבתי את הדמעות לקחתי את האוטו ורצנו למשטרה. אמרו לנו שזה קורה הרבה עכשיו בקיץ בצפיפות ברכבת. לקחו עדות מהילד. רשמו את הקוד של הטלפון (רשום על הקופסה שניקנה)
עכשיו כמה ימים אנחנו מנסים לשחזר. צריך לרוץ לעשות רב קו חדש.
ונייד חדש. לאט לאט. הילד בטראומה לא רוצה לצאת מהבית. לא רוצה לצאת מהחדר.. נדבק למחשב עוד יותר.

אתמול פגשנו חברת פורום נכבדה והיה כיף. הילד הסכים לצאת וגם הסתפר.
נסענו לתל אביב ושם יש מקום שעושים רב קו חדש. ומצטלמים.
בענין התחרות והגאדג'טים זה אמרה לי פסיכולוגית פה. זו סביבה תחרותית. את חייבת לתת לילד שלך כלים להתחרות. במיוחד שאין לו אבא. אני רואה איך האבות דוחפים את בניהם קדימה. החל בכדורגל וכלה בהשתתפות בכיתה. באים לאסיפות הורים. מארגנים. נדחפים לועד הורים (אצלנו רבים מי יהיה בועד כי כולם רוצים).
אולי זו הראיה שלי. ההרגשה שלי שיש לי קו זינוק נמוך יותר בגלל שאני לבד.
כשלו כוחותי להלחם כל הזמן. אז אני קונה שוב מכשיר נייד...

אד י

New member
אוי..... כמה מבאס....

&nbsp
אני הייתי קונה לו טלפון חדש, כמו שעשית.
&nbsp
ובנוסף רואה בזה הזדמנות ללמידה,
מה שקרה קרה, בוא נפיק לקחים כדי שאם ייקרה שוב לא יהיה לנו כל כך קשה.
הייתי קונה לו בנוסף טלפון סלולרי פשוט שייקח איתו כשיוצא למקומות צפופים הומיי אדם, עכשיו זה הרכבת, בעתיד זה יהיה מסיבות ומועדונים.
חושבת איתו איך אפשר להחביא על הגוף מזומנים כדי שיהיו לו לייתר בטחון אבל לא נגישים לכיוס.
חושבת מה כדאי לא לקחת בכלל כשיוצאים למקומות כאלו (כגון כרטיס טעון בהרבה כסף).
&nbsp
בא לי לכתוב שאין מצב שהייתי מרשה לילד בן 12 לנסוע לבד בתחבורה ציבורית מרכזית וצפופה. אבל זה שטויות במיץ, יש מצב שהבת שלי תעשה את זה עוד קודם

איזה פחד שהם גדלים....
&nbsp

גם הייתי קונה, ואפילו משדרגת

בעיקר אם יש טראומה.
כשאצלנו נכנסו הסלולריים הבטחתי לבנות שאם אובד או נשבר, אני קונה חדש. שלא יפחדו מהתגובה שלי למקרה כזה. הן ילדות אחראיות, וזה עלול לקרות. בינתיים הכול בסדר.
למי מאיתנו לא גנבו/כייסו/פרצו לדירה/אבדו דברים?
זה חלק מהחיים, ואחרי באסה של יום/שבוע צריך להתאושש.
אני מבינה מאוד את הרגישות הרבה למחסור - בהשוואה לילדים אחרים - בגלל המצב המשפחתי. עוד משכורת הייתה מועילה מאוד.
אבל קו הזינוק החשוב ביותר בעיניי הוא לא הכלכלי אלא הנפשי, והכי חשוב שלילד שלך יהיו כלים להתמודד עם החיים. הרבה מזה נוגע לאופי, שאותו קשה לשנות, אבל גם התגובות שלך יכולות להשפיע. במקרה הזה, כשאני רואה שהילד מידרדר בעקבות האירוע, הייתי דואגת לחזק, לא רק בדיבורים, אלא גם בדברים שעשויים לעבוד. שדרוג הטלפון זה לעשות מהלימון לימונדה. הייתי משלימה את ה-400 שח שנגנבו, ומוסיפה 200 לאות הערכה על הדרך הנהדרת שהוא מתמודד איתה, ועל כך שהוא לא נותן לאירוע לשבש את החיים. שתי פגישות עם פסיכולוג יעלו יותר.

אפשר להפיק לקח, בעיקר לא לקחת סכום גבוה החוצה, אבל גנבה קורית גם בבית, ואי-אפשר להפסיק לחיות בגלל חשש. להפך - צריך ללמוד לנצל את הרגע.

ממש ממש מבאס

ממש לא כדאי להשתמש בויזה הנטענת,
עדיף ויזה רגילה, אם הכטיס אובד/נגנב יש עליו ביטוח, ואפשר לבטל אותו,
הכסף שבו לא הולך לאיבוד.
&nbsp
בנסיעות במקומות הומים אולי כדאי להתנהל כמו בחול.. לקנות תיק נסיעות
ששמים על הבטן או על הרגל, ללמוד להחזיק את התיק קדימה, ולא על הגב,
לשים את היד על התיק... נסו לחשוב ביחד איך מתגוננים מגנבות כדי שלא תהיה פעם הבאה.
&nbsp
וכן.. אין ברירה לקנות מכשיר חדש.
&nbsp
חוויה לא נעימה בכלל

&nbsp

בלונזית

New member
טכנולוגיה

אני בהורה שמכיל מסוים, מחשב, סמארטפון הם must. זה לא עניין דל כסף ולנקר עיניים. זה כמו שמבוגר ילך היום עם טלפון נייד רגיל או לא ישתמש בווטסאפ. זה אפשרי זה לא נורא אבל זה חריג לטעמי

אד י

New member
זה בכלל לא כמו מבוגר

אני מסכימה שהיום כדי לתפקד בנוחות בעולם המבוגרים, צריך טלפון חכם. אפשר גם בלי (כמו ההורים שלי), אבל אז מבלים הרבה זמן בהמתנה למענה אנושי בכל מיני מקומות.
&nbsp
ילדים משתמשים בטלפון חכם ל 4 מטרות :
משחקים,
צפייה ביוטיוב,
מצלמה,
ווטסאפ.
וכל מיני שילובים לא בריאים של ארבעתם.
&nbsp
הדבר היחיד מתוך הארבעה שאני מסכימה שהוא באמת נחוץ להשתלבות חברתית מגיל 8+ הוא הווטסאפ.
אותו אפשר להתקין על מחשב או טאבלט, בהנחה שיש לילד קוו טלפון סלולרי.
ולכל הארבעה אני בכלל לא הייתי רוצה שתהייה גישה חופשית לפני גיל 10-12 (תלוי בילד).
לא בריא בכלל לילד קטן שתהייה לו גישה חופשית לכל התכנים בעולם בכף ידו ו/או האפשרות לשתף את כל הדברים בעולם עם כל העולם....
&nbsp
מתי שהוא הילדים גדלים והופכים לנערים, העולם שלהם מתרחב והם לומדים לחיות בתוכו. ואז הם זקוקים לאפליקציות שיעזרו להם לפעול בעולם, כמונו המבוגרים. אני מניחה שזה ייקרה סביב גיל 12-13. עוד לא הגענו לשם.
בינתיים טאבלט בהחלט עונה על הצרכים.
&nbsp

yarden43211

New member
לגבי הווצאפ.

אין שום משמעות לקבוצות הכיתתיות, מועברות שם הודאות שבלוניות שהילדים מתבקשים להעביר אותם לעוד ילדים, ועוד כל מיני קישקושים לא משמעותים.
יחד עם זאת זה גם מסוכן ומצריך מעקב אחרי כל ההודאות.
מצידי לא הייתי נותנת פלפון לילד בן 9 -8 אבל לילידים האחרים בגיל הזה כבר יש פלפונים, ואנחנו נכנעים ללחץ החברתי.

אני עוד לשם אבל נראה לי

שלך זה נראה ש"אין שום משמעות", לעומת זאת לילד יש משמעות - של להיות חקל מהקבוצה, להיות בעניינים ועוד.. גם אם מועברים שם "סתם הודעות".

yarden43211

New member
את כנראה צודקת, אבל זה מחייב ביקורת קפדנית שלנו.

ולא כל ההורים עושים את זה.

למעלה