מעמד הילדים מזרע יהודי ברבנות - פרטים וניסיון אישי

dafnapo

New member
מעמד הילדים מזרע יהודי ברבנות - פרטים וניסיון אישי

כפי שציינתי פעמים רבות כאן, תמיד היה לי חשוב לאפשר לבנות שלי לשמור על אופציות פתוחות.
שמעתי כאן כמה פעמים לאחרונה על האפשרות להסדיר את מעמדם של ילדים מתורם זרע יהודי והחלטתי לנסות בעצמי.
לפני חודש וחצי הלכתי לרבנות עם המסמכים הבאים:
* תעודת נישואין של הורי
* מכתב מבנק הזרע שמאשר שלקחתי זרע יהודי וביצעתי הזרעות בתאריכים מסויימים.
* תעודת זהות שבספח שלה רשומות בנותי.
* מאחר ואני אלמנה לקחתי גם תעודת נישואין שלי ותעודת פטירה של בעלי. (נראה לי שמי שהיתה נשואה פעם כדאי שתביא תעודת נישואין ותעודה גירושין).
לקחתי תור במודיעין לפתיחת תיק ל"בירור אילן יוחסין" וקיבלתי טופס למלא "בקשה ל..."(לא הקפתי בעיגול את מה כי כלום לא נראה לי מתאים).
מילאתי את החלק של המבקשת (שם מלא, ת.ז. תאריך לידה, טלפון, כתובת ושמות ההורים שלי), התבקשתי לציין אם היו נישואין קודמים, האם יש לי ילדים (שמם וגילם) וחתימה למטה.
כשהגיע תורי (די מהר יש לציין) קיבל אותי פקיד נחמד שפתח לי תיק לבירור יוחסין, גבה ממני 250 ש"ח (פעם אחת לשתי הבנות), סרק את המסמכים שהבאתי, דחף לכיוון שלי טופס שכותרתו "בקשה" והתחיל להגיד לי מה לכתוב : "הנדון: הקדמת מועד דיון". אני החתומה מטה מבקשת בכל לשון של בקשה להקדים את מועד הדיון , מכיוון שהנני מעוניינת לקבל את האישור בהקדם האפשרי ו..." אני השלמתי "ולהסדיר את הסטטוס של בנותי על פי ההלכה". המחשב פלט לי מועד לדיון של קצת יותר משלושה חודשים ובזה הסתיים השלב הראשון.
כשהגעתי הביתה כבר חיכה לי מייל מהרבנות להקדמת הדיון בכמעט חודש וחצי.
שלשום הלכתי לדיון. הדיון התחיל שעה ורבע מאוחר יותר ממה שנקבע לי. הרב עבר על הפרטים שנתתי, קרא את העובדות היבשות מהניירת, את התאריכים, ציין שהתאלמנתי צעירה, שאל ממה נפטר בעלי ושלח אותי החוצה לקבל את פסק הדין. הייתי בחדר פחות מחמש דקות.
אחרי 10-15 דקות יצא הרשם עם עמוד אחד שמפרט את פרוטוקול הדיון. 17 שורות שהחשובות בהן הן: "אני מבקשת אישור לבנותי להינשא", ביה"ד: "אנו ניתן לך אישור", "עם זאת, אם הבנות ירצו להינשא למי שנולד גם הוא מתרומת זרע - יהיה מקום לחשש לנישואי אח ואחות, מאחר שלתורמי זרע יכולים להיות ילדים רבים. במקרה כזה יידרש בירור ע"י בדיקה גנטית".
ועוד עמוד אחד של כמה שורות שמפרט את פסק הדין: "לפנינו בקשתה של X לבירור מעמדן של בנותיה Y ו-Z. לאחר שמיעת המבקשת ועיון בחומר שבתיק פוסק בית הדין כי הילדות Y ו-Z מספרי ת.ז. ותאריכי לידה כשרות לבא בקהל וניתן יהיה לסדר להן חופה וקידושין כדת משה וישראל - בבוא העת - בכפוף לבירור רווקות כמקובל, שייערך ע"י רשם הנישואין".
מכיוון שיש לי שתי בנות הם הוציאו שני עותקים של הפרוטוקול ושני עותקים של פסק הדין שניהם חתומים בחתימה וחותמת.
למי שרוצה להסדיר את העניין (לא חובה כמובן) - אני הייתי ברבנות בתל אביב אצל הרב שלמה שטרסמן ולא הייתי היחידנית היחידה באותו יום... כנראה שזה כבר הפך לעניין מקובל בת"א.

איזה יופי :)

גם אני מתכננת להגיע לת"א לרבנות וכל המסמכים כבר מוכנים אצלי.. לא בגלל שאני חושבת שצריך להתחתן ברבנות (ממש לא) אבל רוצה לאפשר לילדי את הבחירה בבוא הזמן. תודה על הפירוט :)

dafnapo

New member
שני ההסברים האמורים נוספו למאמרי הפורום

RINAT35

New member
וחשוב להדגיש שלא מדובר ברבנות אלא בבית הדין הרבני

שלא נמצא באותה כתובת.

אני, באופן אישי, טרם הספקתי לעשות את התהליך הנ"ל.
מצד שני, מישהי באחת הקבוצות של יחידניות בפייסבוק, העלתה טיעון (שנראה צודק) - שאין לדעת מה יהיה בעוד 20 שנה.
יתכן שלא תהיה בעיה כלל (כלומר, הנושא יוסדר לכולם) - ואז לא יהיה צורך באישור הזה.
או, לחלופין, יתכן שתהיה החמרה בעניין, ואז האישור הזה למעשה לא יהיה בתוקף.

ואכן, השאלה, עד כמה יתפוס האישור הזה בעתיד הרחוק (עבור תינוקות, בעיקר).

בכל מקרה- תודה על המידע.

dafnapo

New member
מכיוון שכולנו לא עוסקות בנבואה

אין לנו מושג מה יהיה גם בעוד שבועיים במה שקשור למוסדות האלה.
באופן אישי אני לא משתייכת לאוהדים שלהם, אבל ההחלטה שלי להסדיר את העניין קשורה לבנות שלי ולא אלי.
את צודקת, יתכן שתהיה הקלה לכולם ואז לא יהיה צורך במסמך, יתכן שתהיה החמרה ויגידו שהמסמך בכלל לא תקף ויתכן שיחליטו על החמרה חדשה שלא תחול רטרואקטיבית על מי שכבר הסדיר את העניין כי זה ידרוש מהם יותר מדי הסברים בינם לבין עצמם. הכל יכול להיות.
בגבולות היכולות שלי, הנסיבות והזמן הנתון אני עושה הכי טוב שאני יכולה ושמתאים לי. כל אחת תחליט מה מתאים לה.
&nbsp

RINAT35

New member
אני לחלוטין בדיעה שלך.

רק העליתי טענה מהצד השני....לא במטרה לשכנע לכאן או לכאן.

גם אני חושבת, שאם כבר עשינו את הצעד והבאנו ילדים לעולם - כדאי שנעשה כל דבר שלא יגביל את הילדים שלנו בעתיד.

נטאשKה

New member
לא ראיתי שמישהי הגיבה על זה

אני מורידה את הכובע בפני הרבנות השנואה על ההתייחסות לבדיקה הגנטית. באמת. לא בציניות

Dream73

New member
למה חשוב באם האב יהודי?

לאור כך שביהדות הדת לפי האם, מדוע חשוב שהאב יהיה יהודי?

dafnapo

New member
כי דווקא אב ביולוגי יהודי

הוא יותר בעייתי מאב ביולוגי גוי. את הגוי לא סופרים. היהודי לעומת זאת יכול להיות ספק ממזר...
עד העת האחרונה התייחסו לילדים שלנו כאל "שתוקי" - כששואלים אותו מי אביו הוא שותק כי אין לו מושג.
עכשיו החליטו כנראה שהצד הזה של המשפחה פחות חשוב ומה שחשוב כדי "הכשיר" את הילדים הוא יהדותה המוחלטת של האם. בגלל זה הצורך בתעודת נישואין של ההורים שלנו. אם אותם הכשירה הרבנות, גם אנחנו כשרות וזה מאפשר להם "להכשיר" גם את הילדים.
&nbsp

judith4

New member
תודה על השיתוף

מקווה שאוכל לצרף את הסיפור שלי בקרוב.
&nbsp
אצלי באישור לא כתוב הדת (כך נוהגים אצלנו), מקווה שזה לא יעשה בעיה.
&nbsp
אני בהחלט חושבת ששווה עכשיו לעשות את ההליך.

לונדון15

New member
ואני, למרות שהבאתי את מסמך גירושי הוריי, וכיוון שאבי נפטר

ואמי דימנטית ואי אפשר לדעת ממנה פרטים על מקום הימצאות מסמכים המאשרים את חתונתה, התבקשתי ללכת לארכיון הרבנות כדי שיאתרו לי את מסמכי החתונה של הורי וכתובתם, לשלם על כך 250 שקל נוספים, וזאת במטרה "שתוכיחי לנו שאת יהודיה" - כך נאמר לי על ידי הרב. בבחילה עמוקה הלכתי לסדר את העניין, שילמתי כמובן, כי יהדותנו הכשרה נקנית כיום בכסף, ואני מחכה עדיין שהמסמכים יישלחו אלי כדי שאוכל להביאם מחדש לבית הדין. לא משנה שסבי היה רב, שהוריי יהודים והתחנכו בבתי ספר דתיים, ששירתתי בצבא - אני עדיין צריכה להוכיח את יהדותי. פשוט לא להאמין. כמעט והתחרטתי תוך כדי התהליך על כל העניין. אני מקווה שבני לא יינשא בנישואים יהודיים אלא יחלוק את חייו עם בת זוג שתעדיף גם היא הסכם ממון או נישואים אזרחיים, אם ממש חייבים. אני ממשיכה לסדר את כל העניין הזה כדי שכל האפשרויות יהיו פתוחות בפני בני, אבל הדרך מאוסה. דווקא בקורס שלמדתי בו לא מזמן פגשתי מספר בחורות חרדיות, שלהפתעתי היו הכי פתוחות לרעיונות שונים מהמקובל במגזרן, מקסימות ומקבלות, ושמחתי לראות שיש גם יהדות חמה ומחבקת ונעימה, ולא את האופי הממסדי שבו נתקלתי ביום יום.

dafnapo

New member
מסכימה איתך

ומשאירה את ההחלטות על איפה להתחתן לבנות שלי. לי זה בכלל לא משנה.

טולטול40

New member
תעודת נישואין של אח/ות

למי שאין תעודת נישואין של הוריה, אפשר להביא את תעודת הנישואין של אחד מאחיה אם מישהו מהם נשוי.
זה מה שאני עשיתי וקיבלו את זה ללא בעיה.

לונדון15

New member
אצלי לא קיבלו תעודת נישואים של אחותי, כי היא התחתנה בחו"ל

וזה לא נחשב מבחינתם.

גם באישור שקיבלתי מהבנק לא רשומה דתו של התורם וזה לא היווה

בעיה בבית הדין הרבני.
אני עושה את התהליך (הדיון ביולי) בחיפה וגם שם מתקתקים עניינים ונאמר לי ע"י הפקיד שקיבל אותי שזה טראנד מטורף כעת
שיהיה לכולנו בהצלחה :))

jiminit2

New member
נשמע מבטיח

מאחלת שאכן נמצא הפתרון ברבנות ולא יהיו קשיים בהמשך.
(ונראה לי שהרב שטסמן קיבל אחריות על הנושא בבית הדין בתל אביב. הוא טיפל בכל דיון של בירור יוחסין ששמעתי עליו עד כה מחברות. כולל שלי, אבל מזרע גוי)

יש לי בחילה

כמה אפשר לתת למוסד הארכאי הזה להיכנס לי לתוך הורידים , ולקבוע את עתידי ועתיד ילדיי?

jiminit2

New member
כפי שראינו בתוצאות הבחירות האחרונות

לא נראה לי שמישהו ממנהיגינו המכובדים מתכוון או יעז לעשות רפורמה בהפרדת הדת מהמדינה. ומשכך, אני משתדלת לדאוג לילדי עד כמה שניתן.

למעלה