חדשה פה
, כמה שאלות לגבי היריון תאומים

Maive1

New member
חדשה פה
, כמה שאלות לגבי היריון תאומים

שלום רב לכולם, מצטערת מראש על האורך

שמחתי לגלות את הפורום הזה. כותבת פה פעם ראשונה (בחיל ורעדה). עוברת לפה (בתקווה באופן קבוע) מהפורום השכן היקר של טיפולי פוריות.
ברקע: בני 33 וחצי, בריאים, מדובר בהיריון ראשון לאחר טיפולי IVF, לאחר שבסבבים קודמים הוחזר רק עובר אחד ולא נקלט. התכוננו נפשית לאפשרות שיהיה היריון תאומים, על כל המשתמע, אבל רק עכשיו שגילינו שהתשובה חיובית, ויש תאומים (לא זהים- ביכוריוני ביאמניוטי, 2 שקים נפרדים ונראה שיש 2 שיליות).

כרגע בשבוע 6+3, בבדיקת דופק נצפו שני עוברים תואמי גיל עם דופק טוב.
אנחנו עדיין קצת בשוק ולא מעכלים. למרות כל הקריאה שעשיתי לפני, אני מרגישה שאני לא יודעת ולא הבנתי לעומק את כל הסיכונים שכרוכים בהיריון תאומים, ועכשיו שזה קורה, אני מאוד חוששת. כאמור היריון ראשון. אשמח לשמוע כמה מילות "חוכמה למתחילות", הרגעה לגבי ההיריון וכל עצה שיש לכם מניסיונכם...

אציין שמצבי הגופני טוב, משקל תקין, אין בעיה מבנית ברחם (עשיתי צילום רחם ועוד מיליון בדיקות במסגרת טיפולי פוריות, כולל הדמיית הרחם בתלת מימד והכל תקין טפו טפו
).

שאלות:
1. היכן עושים בדיקת שקיפות עורפית, מכיון שבמרכז בריאות האישה אמרו לי שלא עושים לתאומים, אלא שאני צריכה ללכת לבית חולים. האם נכון? ואם כן, לאיזה בי"ח כדאי? (אני מאזור השפלה).
2. רופא הפוריות אמר לי שפה נפרדות דרכינו ושאני צריכה לחזור לרופא נשים רגיל. האם מומלץ רופא שמתמחה בהיריון בסיכון?
3. רופא הפוריות גם אמר שאני צריכה להיות במרפאת היריון בסיכון- האם נכון ואם כן כיצד מגיעים למרפאה כזו?
4. יש לי כיליה אגנית (כיליה שנמצאת באגן, מעט נמוך יותר ממקומה הטיבעי. נולדתי כך). היא תקינה ועובדת מעולה, זה ממצא שהתגלה בצבא ואני במעקב שנים רבות, כולל א.ס, ומצב הכיליה מצוין. לפני טיפולי הפוריות הייתי אצל נפרולוגית והיא אמרה שאין בעיה להיות בהיריון. האם ידוע לכן/ שמעתן על היריון תאומים באישה עם כיליה אגנית והאם היה סיבוך כלשהוא?

מצטערת על האורך, מודה מראש לעונים

fialka3

New member
קודם כל בשעה טובה!

מאד מבינה אותך כי ילדתי תאומות שלי לפני חודשיים וחצי ונסיון שלי ממש טרי. לא עברתי IVF אבל הריון גם מטיפולים. גם מאד פחדתי מכל מני סיבוכים של הריון תאומים, אבל ברוך השם עבר בשלום וילדתי בניתוח מתוכנן בשבוע 37+ עקב מצג עקוז של מובילה. אצלי גם היה הריון בי בי. זה מצב הכי פחות מורכב מהריונות תאומים, אבל זה עדיין הריון בסיכון. האמת שלא כולן בהריון כזה נמצאות במעקב מרפאת הריון בסיכון, אבל הרוב כן. אני כן הייתי וחושבת שזה היה נכון. אני מאיזור הדרום, אז לא יכולה להמליץ לך בית חולים, אבל אנסה לענות על שאלות.
1.שקיפות עורפית לתאומים עושים רק בבית חולים. זו בדיקה פשותה יחסית, אז לא כל כך משנה באיזה בית חולים תעשי. רק תזמני תור כמה שיותר מהר
2-3.אני קיבלתי הפניה למרפאת הריון בסיכון כשהשתחררתי ממרפאת פוריות אבל גם רופא נשים רגיל יכול לתת הפניה כזאת. בעיקרון, את צריכה להיות במעקב גם רופא נשים רגיל וגם במרפאת הריון בסיכון.
4.לדעתי לא צריכה להיות בעיה
בהצלחה!

שירה801

New member
היי ובשעה טובה!

אני גם בהיריון תאומים, לא זהים, שבוע 19. אנסה לענות...
אני בקופת חולים כללית ומרגע שהתבשרתי שמדובר בהיריון תאומים נפרדתי מרופא הנשים ונשלחתי למעקב הריון בסיכון. אני עושה את המעקבים באיכילוב, לשם אני לא צריכה טופס 17 וכרגע יוצא לי להגיע כל חודש- חודש וחצי אבל הבנתי שככל שההריון יתקדם כך המעקב יהיה לעיתים קרובות יותר. בכל אופן, בינתיים זה ממש לא מרגיש הריון בסיכון (טפו טפו חמסה חמסה) ודווקא הסידור הזה של להגיע לבית חולים נוח לי. תתקשרי לבית החולים הכי קרוב אליך ותשאלי אותם מה הפרוצדורה ומה את צריכה על מנת להגיע אליהם.
את השקיפות העורפית עשיתי גם כן בבית חולים (לשם קיבלתי טופס 17 אם אני לא טועה). עשיתי אותה באיכילוב ומסתבר ש"נפלתי" על רופא ממש טוב ומומלץ כך שהייתי בידיים טובות. מה שכן, בהיריון תאומים אין טעם לעשות את בדיקת הדם שעושים אחרי השקיפות.
שיהיה המון בהצלחה!

Maive1

New member
תודה לכן על התגובות

קבעתי תור למרפאת היריון בסיכון בקפלן. אין לי מושג איך הם ומה הולך, נקווה לטוב. אם מישהי הייתה שם ויכולה לספר- אני אשמח
.

כמו כן, יש לי שאלה בהקשר הריגשי- איך הרגשתן שגיליתן על ההיריון תאומים? אני מאוד מאוד חוששת ועולים לי הרבה ספקות, לאור קריאה שאני עושה על כל הסיכונים, לידות מוקדמות, סיבוכי פגות וכו... מאוד מלחיץ אותי. כבר עכשיו אני מאוד עייפה, חלשה, בחילות נוראיות. אני מרגישה פתאום שזה "גדול עליי" ועולות לי מחשבות לא פשוטות, שקשה לי להגות בקול רם אפילו. כלכך רציתי ילד, ועברנו טיפולים, ועכשיו פתאום שזה תאומים- ועוד היריון ראשון, אני מאוד מפחדת. האם מישהי חוותה ויכולה לתת עצה?

fialka3

New member
כמה דברים

אם אני הבנתי אותך נכון את חושבת על דילול עוברים. אגיד לך כמה מילים בקשר לזה
1.דילול עוברים זה למעשה הפסקת הריון של עובר אחד, לכן צריך לעבור וועדה והיא לא כל כך מאשרת דילול מתאומים לעובר אחד לזוגות אם אין לכך אינדיקציה רפואית ברורה
2.הריון תאומים זה הריון בסיכון, אבל גם דילול עוברים זה תהליך שיש בו סכנה לא קטנה לאבד הריון כולו. הריון תאומים אחרי טיפולים רבים יקר מידי כדי לסכן אותו בדילול
3. כשאני גיליתי שאני בהריון תאומים, הייתי בהלם. אני עוד יחידנית. אני לא אשקר ולא אגיד שאף פעם לא חשבתי על דילול. אבל ידעתי בפנים שלא אעשה זאת. כי אני מכירה את עצמי ויודעת שאם הייתי עושה דילול לאחד, היה לי קשה מדי לחיות ולחשוב כל יום איך היה נראה עוד ילד אם הייתי משירה שתיים. אז מהתחלה החלטתי לשמור שתיים, אבל לא הייתי שמחה בכלל. אבל אם הזמן זה עבר, הפנמתי ובסוף ההריון כבר חשבתי שזה דבר הכי טוב שהיה יכול לקרות לי בחיים

בקפלן יש מרפאת הריון בסיכון נהדרת

אני עברתי את המעקב אצל פרופ' יצחק בליקשטיין, שהוא מומחה בעל דם עולמי להריונות תאומים. הוא מקצועי, לבבי מאוד ותמיד דואג מאוד להריונית :)
בקשר לתחושה, גם אני הייתי בהלם כשקיבלתי את הבשורה, ואפילו יותר, בגלל שזה היה הריון ספונטני. הייתי בתחושות מעורבות. מצד אחד שמחה גדולה, מצד שני חששות שלא אצליח להתמודד.. היום כשהם בני שנה, אני מרגישה שעם כל האתגר זה פשוט קסם

היי
ברוכה המצטרפת
קודם כל בשעה טובה על הבשורות המשמחות!
&nbsp
קראתי את כל התגובות שענו לך, ובאמת שאין לי הרבה להוסיף..
&nbsp
אני מבינה את החששות שלך.
גם עם כל ההכנה והידיעה שהאפשרות הזו קיימת, הריון תאומים הוא תמיד מפתיע ומבלבל.
בכל זאת הוא שונה ממה שרובנו מכירות - ומהפנטזיה שהיתה לנו כשהחלטנו שאנחנו רוצות להביא ילד לעולם.
זה הריון שכרוך בסיכונים רבים יותר, ובמקרים רבים גם ההרגשה הפיזית בו היא פחות טובה מאשר בהריונות רגילים.
עם זאת, אני מאמינה שלמרות הבלבול ולמרות החרדות הכרוכות בהריון כזה - מדובר בברכה. ההורות לתאומים (ההריון הוא הרי רק שלב בדרך לדבר האמיתי) היא מדהימה ומרגשת, מפתיעה ומאתגרת. מדובר בחוויה נפלאה ויוצאת דופן.
&nbsp
קחי לך קצת זמן לעכל את הבשורות. אני בטוחה שדעתך תשתנה.
&nbsp
&nbsp

היי
ברוכה המצטרפת
קודם כל בשעה טובה על הבשורות המשמחות!
&nbsp
קראתי את כל התגובות שענו לך, ובאמת שאין לי הרבה להוסיף..
&nbsp
אני מבינה את החששות שלך.
גם עם כל ההכנה והידיעה שהאפשרות הזו קיימת, הריון תאומים הוא תמיד מפתיע ומבלבל.
בכל זאת הוא שונה ממה שרובנו מכירות - ומהפנטזיה שהיתה לנו כשהחלטנו שאנחנו רוצות להביא ילד לעולם.
זה הריון שכרוך בסיכונים רבים יותר, ובמקרים רבים גם ההרגשה הפיזית בו היא פחות טובה מאשר בהריונות רגילים.
עם זאת, אני מאמינה שלמרות הבלבול ולמרות החרדות הכרוכות בהריון כזה - מדובר בברכה. ההורות לתאומים (ההריון הוא הרי רק שלב בדרך לדבר האמיתי) היא מדהימה ומרגשת, מפתיעה ומאתגרת. מדובר בחוויה נפלאה ויוצאת דופן.
&nbsp
קחי לך קצת זמן לעכל את הבשורות. אני בטוחה שדעתך תשתנה.
&nbsp
&nbsp

למעלה