צריכה לפרוק לחץ

0p9o8i7u

New member
צריכה לפרוק לחץ

אמא יחידנית לשני תאומים מתוקים ומלאי מרץ בני שמונה+ חודשים (ועוד בן כמעט בן חמש)
מרגישה בזמן האחרון שנגמר הכוח..
אני מניקה באופן מלא, שניהם מסרבים לירקות. הבת מכרסמת מעט לחם וגבינה לבנה, הבן מסכים לרסק תפוחים.
זהו.
כל ניסיונות להוסיף-טחינה, ביצה מעוכה, בטטה וכד' נתקל בסירוב שבא לידי ביטוי שהם סוגרים את הפה ממש חזק.
משתדלת לא להכריח, אבל מודאגת מה יקרה במעון. הבת אגב גם מסרבת לשתות מים.
יונקים כל 3-4 שעות, סהכ 7 פעמים ביממה.
זה מתיש. אני מרגישה עייפה מאוד וכל הגוף כואב לי.
רופאת משפחה המליצה להפסיק להניק כי זה שואב ממני את כל הכוחות. אני לא רוצה להפסיק, לפחות לא כרגע.
רופא הילדים אמר שהם צריכים לדעת לאכול, אחרת יהיו בבעיה במעון וזה יהיה עבורם שוק שאין הנקה כל רגע שרוצים.
בנוסף, ב"ה שניהם זוחלים ואני כל הזמן מתרוצצת אחריהם, מנקה את הרצפה שהם מריירים/פולטים מחליפה בגדים כי הם נמרחים בתוך זה.
מרגישה שנגמר לי הכוח כבר.
אין לי כוח לשמוע כשהם בוכים, אין לי כוח לכבס בגדים ולפעמים גם אין לי כוח להניק כי הגוף כואב לי (הוציאו שתי שיניים ויונקים חזק)
הם חמודים ומתוקים וחכמים ואני מודה לרבש"ע כל יום עליהם, אבל אני מרגישה לגמרי חסרת כוח. והחום לא מועיל להרגשה...
חוזרת לעבודה עוד מעט ואין לי כוח אפילו לחשוב על זה.

חיבוק
, הבנה
וכמה רעיונות...

הי!
קודם כל, שמחה שכתבת ושיתפת. זה לא פשוט, וטוב שיש מקום לפרוק ולשתף.
לרדוף אחרי תאומים בני 8 חודשים זה לא צחוק.
את צודקת שיש רגעים יפים ויש רגעים שאת מרגישה שדי, נמאס. אני מאוד מבינה את הקטע של ההנקה. להניק תאומים יכול להיות תובעני וברגעים מסויימים כל אמא צריכה להרגיש את עצמה עם עצמה. אני מבינה לגמרי את התחושה שלך של "אין לי כוח, הכול כואב לי". זה לא סימן להפסיק להניק, אלא סימן שאולי נסי למצוא לך דרכי מפלט, כדי לחזור לעצמך.

אל תרדפי אחריהם ואחרי הניקיון כל היום, כפי שאמרה לך קודמתי, תשחררי את זה. שימי אותם בעגלה, וצאאי להתאוורר בחוץ!
מצטרפת להמלצה של מי שכתבה לפני, לקחת עזרה מינימלית אפילו בתשלום, אפילו בייביסיטר צעירה שתיקח אותם לשעה שעתיים של טיול במשך שעות היום, כדי שאת תוכלי קצת לנשום. לא כדי שתוכלי לסדר או לבשל, אלא כדי לנוח, להתקלח כמו בנאדם, לצאת לקנות לך משהו, לשתות קפה עם חברה וכו'...

לגבי האוכל שלהם, חזרה לעבודה והנקות - כמה רעיונו וכמה שאלות וטיפים:
- באיזה גיל הם יתחילו מעון והאם במעון את תביאי את האוכל או שמדובר באוכל של המעון?
האם תוכלי לשאוב ולהביא חלב שאוב?
כמה דברים שחשוב לזכור - לוקח זמן עד שהם מגיעים לארוחה ממשית.
לא חשוב כל כך סדר המזון, חשוב הגיוון ושהאוכל יהיה טעים להם.
אם לא טעים לך מרק נטול מלח, תני להם לטעם מהאוכל שלך,
המטרה היא ליידד אותם עם החוויה של האוכל באופן כללי ואז הם כבר ירצו להתנסות וגם יסנו.
תושיבי אותם בכסאות שלהם מולך ומול כל שאר המשפחה כשאתם אוכלים ותני להם לטעום מכל טוב. מכל מה שאתם אוכלים!
-אני מאמינה ומכירה את זה מניסיוני כאמא עם הרבה נשים מניקות, גם לתאומים, שיש תינוקות שלא מתלהבים ממוצקים כשהם יונקים וכשהם עם אמא בבית ועוד יותר לא מתעניינים בתקופה שיוצאות להם שיניים, אבל - כשאמא יוצאת מהתמונה לכמה שעות, או ליום עבודה, התינוקות האלה אוכלים את מה שמשאירים להם, למשך חלב שאוב, מים, או אוכל מוצק....
אני לא חושבת שאת צריכה להילחץ מזה שהם לא אוהבים ירקות!! את זורמת איתם יפה עם ההנקה, תזרמי עם המוצקים, אם הם דוחפים לשון ודוחפים את הכפית, אל תילחמי איתם. נסי כיוון אחר, למשל:
-תינוקות יונקים הרבה פעמים מעדיפים פירות ודברים "מתוקים" שמזכירים חלב אם, למשל בננה, בננה עם שקדיה/שקדימון, (זה טעים יותר מטחינה בשלב הראשון), לתפוח המרוסק תוסיפי גם שקדיה.
-את יכולה להכין דייסה משיבולת שועל ולהעשיר אותה בפירות יבשים חתוכים לבשל הכול להוסיף קינמון ושקדיה, אם זה טעים לך, יהיה גם טעים להם. זה מאוד מזין.
-יש תינוקות שמסרבים לכפית שמכניסים להם לפה אבל מתלהבים מאוכל ביד.
נסי לתת להם פירורים בטיחותיים של כל מני דברים, טעימים. והם ייקחו לבד עם האצבעות, גם אם זה לא יהיה לזה ממש ערך תזונתי של ארוחה מלאה.
למשל חתיכות של תפוח אדמה מבושל רך או בטטה, אפונה קטנה רכה, פירורים רטובים של לחם עם ממרחים שונים (חמאת בוטנים, חלבה שאת מכינה, גבינה ועוד).
בהמשך את גם יכולה להכין להם דברים שהם יכולים להחזיק ביד ולאכול ממש.
יש המון רעיונות, בהמשך אשלח לך קישורים.
לגבי ריבוי ההנקות או הפסקתן כדי שהם יאכלו יותר, אני לא חושבת שזה קשור.
בבוא הזמן, הם יסכימו לאכול.
לשתות מים - אל תנסי שישתו מבקבוק. שימי להם בכוס מעבר, מיץ טעים סחוט שאת מכינה, אח"כ בהמשך תנסי מים.
אם תחליטי לשאוב או לשאוב חלקית כשאת חוזרת לעבוד, תוכלי גם אז לשים להם את זה בבקבוק ואם יסכימו, יופי וזה יחליף חלק מן הארוחות, ואם לא יסכימו, יוכלו לקבל חלב אם בכוס מעבר.

יש אלף אפשרויות, רק אל תדאגי.
תאמיני לי, לי הייתה ילדה שלא רצתה לאכול כלום חוץ מאת אמא שלה עד גיל שנה וכשלא הייתי בסביבה, זה פשוט הסתדר.

0p9o8i7u

New member
תודה על העידוד. עונה לך

מעון יתחילו בגיל 11 חודשים
יש ארוחת בוקר של לחם גבינה וירקות וביצה, טונה, חומוס או טחינה אחכ יש ירקות ומנה עיקרית ובסוף פירותץ
בקבוקים כל הורה מביא לפי הדרישה והצורך של הילד שלו.
יש לי חלב שאוב שהכנתי כדי שיהיה להם ואשתדל להספיק לשאוב עוד אם יהיה לי זמן גם לזה.
בפועל אני מניקה אמנם 7 פעמים ביממה אבל זה יוצא 14 הנקות ביום, כי הם לא אוכלים יחד. כל אחד בשעה בקצב ובכמות שהוא רוצה.
ולכן אני מרגישה שאני כל היום רק סביב הנקות.
הם עדיין לא יושבים לבד לכן לא יכולים להצטרף לשולחן אלא הם יושבים בסלקל ואני מולם על הרצפה נותנת מתוך צלחת/קערית קצת מכל דבר ויש דברים שנותנת להם שיקחו ביד ויכניסו לפה כמו לחם או בטטה.
הם אוהבים למשוך לי את הכפית מהיד ולנסות להכניס לפה שלהם, ברור שבדרך הכל נמרח אבל עם זה אנחנו מסתדרים

יש עוד זמן... אז נסי

נסי את הטיפים שנתתי לך.
אל תילחצי בנושא קידום הארוחות.
תני לכל אחד כפית ביד שיעשו בלגן.
נסי להשיג כיסאות אוכל שיש להן משתענת מתכווננת. יש כאלה ביד שניה וגם כאן את בטח יכולה לנסות להשיג בשוקחתן. אלה כיסאות שניתן להושיב עליהן כבר בגיל 9 ח' או אפילו קודם כשהנטיה היא כמו בטרמפולינה.
תני להם לטעום כל מה שאת והבן הגדול אוכלים.
אל תיצמדי מעכשיו לתפריט של המעון. עד אז הם כבר ילמדו לאכול.
לא חייבים לאכול טונה וביצה בגיל 11 חודש. מקסימום תביאי להם את המנה שלהם למעון.

לגבי ההנקות. ממליצה לך לנסות להניק אותם יחד בשעות היום.
בגיל הזה לא צריך תנוחה מיוחדת. פשוט נסי לסנכרן...

לא פשוט....
לא פשוט להיות אמא לתאומים
לא פשוט להיות אמא לתאומים ועוד אחד
לא פשוט להיות אמא יחידנית לתאומים ועוד אחד
לא פשוט להיות אמא יחידנית לתאומים ועוד אחד שמניקה הנקה מלאה.....
&nbsp
מה אני מנסה להגיד? שבמקום לבוא בטענות לעצמך על כך שלא מצליח עם המוצקים, תפרגני לעצמך על כל מה שאת כן מצליחה לעשות. את עושה המון. המון!!!!
אז המוצקים פחות הולך. אז מה???
אז יכול להיות שבמעון יצטרכו לשבת איתם טיפה'לה יותר בזמן הארוחות. זה הכל.
ילדים יודעים לעשות מעולה את ההפרדה בין הבית ובין המעון. את בטח מכירה את זה כבר מהגדול שלך. רוב הילדים שאני מכירה אוכלים בגן הרבה יותר טוב ממה שהם אוכלים בבית. כי בגן הכללים בד"כ יותר ברורים, כי בגן אין אלטרנטיבות שיש בבית, כי בגן יש את העניין החברתי שמשפיע מאד מאד חזק ומאד מעודד אותם לאכול.
מעבר לזה, כשילדים מרגישים שאת בלחץ סביב סיטואציה מסויימת (גם אם לא אמרת שום דבר...) הם יודעים להשתמש בזה על מנת להפעיל אותך.
אין ספק שאת לא יכולה לגרום להם לאכול אם הם סוגרים את הפה ולא מעוניינים בכך - אז פשוט תשחררי את זה. תעשי הפסקה של שבוע - שבועיים. אל תנסי להציע דברים שאת יודעת שהם לא אוכלים.
עוד דבר שלא כולם יודעים - ברוב קופות החולים מגיע להורים להיפגש עם דיאטנית גם אם אין בעיה ספציפית. נצלי את זה. יכול להיות שדיאטנית תוכל להמליץ לך על דרכים אחרות לגוון את התפריט שאיתן הם ישתפו יותר פעולה.
&nbsp
יש לך כל כך הרבה על הראש בתור אמא יחידנית לתאומים ועוד אחד, את מוציאה כל כך הרבה אנרגיה במהלך היום רק בגלל ההנקה, אז את יכולה קצת "לעגל פינות".
את לא חייבת לרוץ אחריהם ולנגב כל פליטה. מה הדבר הכי נורא שיקרה אם לא תנגבי את הפליטות כל הזמן? שהבגדים שלהם קצת יתלכלכו? .... אז מה?? בדיוק בשביל זה המציאו את מכונת הכביסה. תחליפי בגדים מלוכלכים לפני שהולכים לישון (זה מצויין גם כחלק מטקס שינה וביסוס שגרה של סדר ונקיון) ובסוף היום תכבסי את כל מה שהתלכלך.
&nbsp
אני מצטרפת גם להמלצה של יעל לסנכרן את ההנקות כדי לאפשר לך קצת יותר זמן מנוחה במשך היום. ואם יש לך אפשרות לעזרה של חברים/משפחה/עזרה בתשלום כדי לאפשר לך עוד קצת זמן מנוחה - אני חושבת שזה משהו שכדאי לך לשקול אותו מאד בחיוב. קחי בחשבון שכשאת לא ישנה מספיק ואת מותשת כמו שאת עכשיו גם הסבלנות שלך לילדים הולכת ופוחתת, וזה בדיוק מה שאת מתארת. אני משוכנעת בזה שאם תצליחי להשלים קצת שעות שינה, לנוח קצת ולשחרר דברים שהם פחות קריטיים עבורך - ההתנהלות במשך היום תהיה לך קלה הרבה יותר.
&nbsp
שולחת לך חיבוק גדול גדול

למעלה