הנקה טעימות ומה שביניהם

0p9o8i7u

New member
הנקה טעימות ומה שביניהם

אז התאומים כבר בני שבעה חודשים
הנקה מלאה.
הבן התחיל עם טעימות ואוכל ירקות מבושלים ומרוסקים ופירות של מטרנה.
אני לא נותנת לו מנות שלמות כי אחרי הירקות/פירות ומרווח עיכול קצר הוא גם יונק (אחרת אצטרך לשאוב, ואני גם ככה עייפה)
הבת מסרבת בתוקף לאוכל אחר חוץ מהנקה.
כשאני מקרבת אליה כפית, ברגע שמרגישה משהו על הלשון, סוגרת את הפה ומחייכת בפה סגור חיוך מתוק מתוק שאומר "אמא, עזבי אותך. האוכל שלך הכי טעים לי בעולם".
בתכלס זה קצת מדאיג אותי שהיא לא טועמת ובטח לא אוכלת כי בספטמבר אמורה להיכנס למעון ושם לא יהיה את הפינוק שאמא לידה כל הזמן.
יש המלצות לעידוד אכילה?
הרופא אמר לא להתעקש וכשתרצה תאכל.
דבר נוסף, עד מתי הנקתן? אני יודעת שזה מאוד אינדווידואלי. את הבכור הנקתי עד גיל שנה והיה לי חלב שאוב לעוד חצי שנה.
גם הפעם יש לי חלב שאוב, רק לא יודעת לכמה זמן יספיק כי הם שניים.
אז מה עושים אחכ להמשיך להניק כשיחזרו מהמעון?
עד מתי נותנים הנקה?
חייבים לעבור לתמ"ל?

הנקות ותחילת מוצקים

הי כל הכבוד על זה שאת מניקה הנקה מלאה!
כמה תשובות:
זה טוב מאוד שאת מתקדמת לאט איתם. מכיוון שהם יונקים, עכשיו שמתחילים לטעום ולאכול מנות קטנות של מוצקים, זה לא אומר שהמוצקים יחליפו ארוחה שלמה. זה ייקח קצת זמן וזה בעיקר תלוי בהתלהבות שלהם. כל עוד אתם בשלב הזה של הטעימות וארוחות של ירקות, אין ספק שהם ימשיכו לרצות הנקות עוד ועוד והרבה. כי לא מדובר במנות משביעות או קלוריות. לפעמים כשמתחילים מוצקים יש אפילו נטיה ליותר הנקות עד שזה מתאזן. -
לשאלתך כמה זמן זה ייקח? זה תלוי בהתלהבות ובהתקדמות.
לפי מה שאת מספרת הבן שלך אוהב את זה ואוכל, אז את יכולה להתחיל לגוון לו, להעשיר את המנות שהוא אוכל במזונות עשירים כמו שקדיה, טחינה, שיבולת שועל ועוד.
אין צורך להתחיל לשאוב. ואין צורך במטרנה. פשוט להניק, בין לבין הטעימות עד שהטעימה של הבוקר למשל, תהפוך לארוחה משביעה ממש ואז ההנקה היא סוג של קינוח או שפשוט לא צריך אותה. למשל, אם הוא יאהב את זה ויתלהב, אז את מעשירה לו את המנה.
תחשבי על זה שארוחת ירקות מבושלים, היא ממש מעט קלוריות לעומת חלב אם.
אם הוא מתלהב נסי כל מיני סוגים של מזון, גם האוכל שאתם אוכלים, תני לו לנסות כל דבר, ושימי לב לתגובות שלו, כך הוא יתקדם...

לגבי הבת- מסכימה עם הרופא, פשוט לחכות, לא להתעקש, לא להילחם ולתת לה את הזמן שלה. היא כנראה לא מוכנה. תמשיכו עם הנקות ותמשיכי להציע לה.
את גם יכולה לוותר על כפית, לתת לה ללקק דברים מאצבע שלך. לשים לה קצת בצלחת משהו נוזלי על השולחן והיא תשחק בידיים, תגלה, תשים בפה. תראי מה קורה למשל אם את מועכת לה בננה עם קצת שקדיה ושמה לה מנה פצפונת.
אל תיאבקי עם הכפית.
נשמע לי טבעי שהיא מעדיפה עכשיו הנקה. יש תינוקות שמתחילים מאוחר יותר.
חייבת לספר לך שאצלי התאומים, התחילו רק ממש טעימות לקראת שבעה וחצי חודשים ותהקדמו ממש לאט.
קחי בחשבון שאם הם נולדו בשבוע מוקדם, זה גם יכול להשפיע על קצב ומוכנות מאוחרת יותר.
ספטמבר עוד רחוק, עוד הרבה ייקרה עד אז, אל תדאגי ותזרמי עם הדרך שלך, נשמע שזה בסדר גמור.
לא בטוח שתצטרכי חלב שאוב בספטמבר... הם יהיו כבר גדולים, בני כמעט שנה.
את ההנקות יחליפו להם בבמעון בארוחת מוצקים, לא חייבים בכלל לתת מטרנה.
עד מתי מניקים? זה מאוד אישי, כל אחת והשיקולים והתחושות שלה. גם הילדים שלך יתנו לך את הכיוון, יסמנו לך את הדרך, אם להמשיך או לא.
ההמלצה היא שמגיל חצי שנה מתחילים לטעום ומתקדמים לשלב של ארוחות לקראת גיל שנה. זה מאוד משנה מתינוק לתינוק. ההמלצה העולמית היא להניק גם אחרי גיל שנה וגם עד גיל שנתיים ויותר.

יש אמהות מניקות שפשוט עוברות למוצקים בצורה הדרגתית שתואמת את רצונות התינוק ולאט לאט מתקדמים, אין צורך במטרנה אם לא רוצים, אפשר גם בלי.

מנצלת לשאלה שמסקרנת אותי
האם ההנקה בגיל שנה ואילך היא משמעותית מבחינת ערך תזונתי וקלוריות, במיוחד ביחס לארוחות מוצקים מלאות שהתינוק כבר אוכל בגיל הזה, או שהיא יותר בגדר ה״פינוק״ והשמירה על זמן וקשר אם-ילד?

ערך ההנקה אחרי גיל שנה

לא מדובר רק בצורך רגשי, מדובר בערך קלורי, תזונתי וגם חיסוני.
לא כל התינוקות היונקים אוכלים ארוחות שלמות וטובות בגיל שנה
וההנקה ממלאת את כל החסכים הללו. הערך הקלורי של ההנקה עולה דווקא כשמניקים פעוט בן שנה ומעלה, כמו כן יש חשיבות חיסונית של פיתוח נוגדנים מניקים תינוק שנכנס למעון או גן.
מאמר מצוין ומפורט בנושא התזונתי של הדיאטנית הנהדרת טובה קראוזה, שווה לקרוא!
לגבי החשיבות החיסונית וגם הרגשית אפשר לקרוא כאן מאמר מצוין
של רופא ילדים קנדי ד"ר ג'ק ניומן

0p9o8i7u

New member
תודה על התשובה המרגיעה

האם העשרת הארוחות הכוונה להוסיף גם אורז, קוסקוס, פתיתים
אלו דברים שאנחנו אוכלים בארוחת ערב
אבל לקטנטנם עוד אין שיניים והם גם לא יושבים לבד
אז מרסקים את זה לתוך הירקות או מה?
ולגבי מה שאמרת שאין צורך במטרנה במעון-הם לא יהיו רעבים?
הרי יש ארוחת בוקר ואחכ ארוחת צהרים ואחכ פירות ומה באמצע?
זוכרת מהגדול שהייתי מביאה כל יום 2 בקבוקים של חלב שאוב למשך היום וילדים אחרים היו מגיעים עם מחלק מנות של מטרנה או סימילאק...

מוצקים - המשך

אני לא תזונאית אבל מנקודת המבט המקצועית שלי וגם מניסיוני האישי,
תתחילי כמובן בטעימות בצורה הדרגתית אבל ברגע היש התלהבות ומוכנות פיזית של התינוקות, ואת מתקדמת ליצירת ארוחת מוצקים ולא רק טעימות, את יכולה להעשיר במרכיבים קלוריים,
למשל דגנים רכים - (קוואקר אורז ועוד), להעשיר אפשר את הפירות בשקדיה ובטחינה, כנל לגבי הירקות.
יש עוד 4 חודשים עד שתשאירי במעון ולכן סביר להניח שתתקדמו עד אז.
לא תמיד צריך לתת מטרנה במעון, תלוי מה יהיה המצב אז. ולא תמיד במעון יש ארוחת בקבוק באמצע בין הארוחות בגיל הזה.
אבל כמובן שאם את רוצה ונוח לך לתת מטרנה, במקום לשאוב או במקום ארוחת פירות, תוכלי לעשותאת זה.
נשמע שאם תוכלי להשאיר מנת שאוב לכל אחד, זה יספיק אולי גם לא תצטרכי.
יש גישה שמדברת על האצה של האוכל המוצק בשלב שבו התינוק בגיל המתאים, מראה נכונות, יכול לשבת זקוף, לא מתנגד לכפית או למזון ביד, ואז עוברים מהנקה למוצקים ללא בקבוקים של מטרנה.
יש ספר עם רעיונות לאוכל שנקרא 'לאכול נכון מהרגע הראשון'. שווה לבדוק לגבי ארוחות בריאות בהמשך.

למעלה