לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1748317,483 עוקבים אודות עסקים

פורום תאומים ושלישיות

ברוכים הבאים לפורום תאומים ושלישיות 
(איחוד של פורום תאומים ושלישיות, פורום הריון תאומים ושלישיות ופורום הנקת תאומים.) 
 הצטרפתם או שאתם עתידים להצטרף לקהילה חמה ומיוחדת - משפחת תאומים ושלישיות 
אם את בהריון מרובה עוברים או אם כבר נולדו לכם תאומים (או שלישיה) - ברוכים הבאים!! 

יש לכם תאומים/שלישיה בבית ואתם רוצים לשתף ולהתייעץ? 
את בהריון עם תאומים ויש לך המון שאלות? 
הסתבכתם עם הלילות ואתם זקוקים לעצה טובה?
יש לכם שאלות הקשורות ליחסים בין תאומים ואיך לשמור עליהם תאומים וגם למצוא לכל אחד את מקומו?
ילדת תאומים ואת מנסה להניק ויש לך המון שאלות?
את בשיא האופוריה עם שניים מקסימים על הידיים ואת מודה על הברכה הכפולה שנפלה בחלקך ורוצה לחלוק ולשתף? 

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תאומים ושלישיות

ברוכים הבאים לפורום תאומים ושלישיות 
(איחוד של פורום תאומים ושלישיות, פורום הריון תאומים ושלישיות ופורום הנקת תאומים.) 
 הצטרפתם או שאתם עתידים להצטרף לקהילה חמה ומיוחדת - משפחת תאומים ושלישיות 
אם את בהריון מרובה עוברים או אם כבר נולדו לכם תאומים (או שלישיה) - ברוכים הבאים!! 

יש לכם תאומים/שלישיה בבית ואתם רוצים לשתף ולהתייעץ? 
את בהריון עם תאומים ויש לך המון שאלות? 
הסתבכתם עם הלילות ואתם זקוקים לעצה טובה?
יש לכם שאלות הקשורות ליחסים בין תאומים ואיך לשמור עליהם תאומים וגם למצוא לכל אחד את מקומו?
ילדת תאומים ואת מנסה להניק ויש לך המון שאלות?
את בשיא האופוריה עם שניים מקסימים על הידיים ואת מודה על הברכה הכפולה שנפלה בחלקך ורוצה לחלוק ולשתף? 

x
הודעה מהנהלת הפורום
ברוכים הבאים לפורום תאומים ושלישיות! (איחוד של - פורום תאומים ושלישיות, פורום הריון תאומים ושלישיות ופורום הנקת תאומים)
הפורום הזה הוא שלכם/שלכן. זהו בית להורים לתאומים ושלישיות, לאמהות, לנשים ולזוגות בהריון עם תאומים/שלישיה, למשפחות ולכל מי שזהו חלק מעולמו. אם את רוצה לחלוק את האושר שנפל בחלקך, אם אתן רוצות לדבר עם אמהות דומות לכן,  יש לכן שאלות על ההירון והלידה? איך מניקים תאומים או שלישיה? 
איך מתנהלים ביומיום עם שניים? איך שורדים? איך שואבים להם חלב? מתי נישן שוב בלילה? מה עושים עם האחים הגדולים? איך יוצאים מהבית עם שניים? האם להפריד אותם בגן?האם לגמול אותם ביחד? 
 איזו עגלה? איזה רכב? איך שורדים כלכלית,  ועוד המון המון נושאים... זהו עולם ומלואו ואתם מוזמנים לחלוק, לשתף, להתייעץ ולתרום. 

המשך >>

לצפיה ב-'מקפיצה למעלה את שירשור הארוח'
מקפיצה למעלה את שירשור הארוח
06/08/2008 | 11:22
102
1
לצפיה ב-'אירוח בפורום - חגית ואנו'
אירוח בפורום - חגית ואנו
<< ההודעה הנוכחית
02/08/2008 | 12:03
95
65
בימים ראשון עד חמישי השבוע תתארח בפורום חגית ואנו ותענה לשאלות בנושאי ריפוי בעיסוק, התפתחות הילד, טיפול בילדים, וקשיים שונים בהתפתחות.
(כיוון שנושאי השאלות יכולים להיות רחבים למדי, ניתן להכנס לאתר של חגית, בכדי לדעת יותר על הנושא. )

חגית ואנו, מרפאה בעיסוק בתחום התפתחות הילד, מזה 15 שנה. עוסקת בטיפול בילדים עם קשיים וליקויים בהתפתחות, ילדים עם קשיי כתיבה, סירבול מוטורי, ליקויים תחושתיים, הפרעות קשב, מוכנות לכתה א' ועוד. חגית עוסקת גם בהדרכת הורים ובליווי התפתחותי לתינוקות ופעוטות. מטפלת במסגרת "מכון קדם" בחיפה.
מנהלת אתר בנושאי ריפוי בעיסוק התפתחותי: www.otkids.co.il

השרשור יהיה שרשור פתוח , כך שבשונה מאירוחים קודמים, באירוח זה, הנכם מוזמנים להשתתף, להגיב לשאלות של חברות הפורום ולתשובות שניתנו, להוסיף מידע ונהל את הארוח כדיון.  
בשל כך, האירוח יימשך מספר ימים . את השאלות ניתן להתחיל לשרשר היום והדיון ייפתח בתאריך שפורסם מעלה.

תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'רגע לפני שמתחילים...'
רגע לפני שמתחילים...
02/08/2008 | 21:29
6
למי שלא מכירה,
ואולי תהתה...
ו
למטה בחתימה
הם שון ושני,
תאומים בני כמעט שמונה.
כן, גם אני מחברות הפורום הנהדר הזה.
שמחה הפעם להיות כאן בכובע קצת שונה!

ולמי שרוצה כיוון לגבי נושאי השאלות, כפי שתמי כתבה, אני מצרפת קישורים שיכולים לתת כיוון:

מהו ריפוי בעיסוק התפתחותי?
דף הכניסה למאמרים להורים
שאלות מפורום הורים

שיהיה שבוע מהנה ומועיל!

חגית
תאומים ושלישיות >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'והנה הקישור לאתר של חגית'
והנה הקישור לאתר של חגית
03/08/2008 | 07:09
3
מצטערת, לא הצליח לי בהודעת הפתיחה,
אז מצרפת שוב את האתר.
חגיתי, תיראי, הצלחתי להאדים אותך, בלי עזרה של השטרודלית.
האם יכול להיות שאני לא כל כך אינוולידית כמו שחשבתי ?
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'בוקר טוב חגית '
בוקר טוב חגית
03/08/2008 | 09:33
11
3
הראל וליהי בני חצי שנה, ליהי מחזיקה דברים מושכת אותם לפיה שולחת ידיים לעבר צעצועים. הראל, מחזיק דברים אבל לא מצליח להביא אותם אל פיו, הוא שולח יד אבל בכל תנועה שלו יש מן "נוקשות" מסויימת ומעבר לזה בכל תנועה הידיים רועדות לו (נראה כאילו מתוך מאמץ).
גם שהוא מחזיק משהו נראה כאילו הוא "מנער" אותו לפה ולשם בלי יכולת לשלוט ב"ניעור" הזה ולא מצליח לכוון אל פיו או בכלל לאחוז בצורה יציבה.
האם את חושבת שזו בעיה? אולי טונוס שרירים גבוה? או לחילופין כדאי לחכות ולראות לאן זה מתפתח וגם הוא בשלב מסויים יוכל לעשות את מה שליהי עושה ללא בעיה?
תודה מראש על התשובה.
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'שלום חגית'
שלום חגית
03/08/2008 | 10:30
6
3
בוקר טוב,

חן בן שנתיים וחצי, קלמזי קטן ומתקשה לשמור על שיווי משקל.
לדוג' אחרי שהוא עושה את צרכיו, הוא עדיין לא מצליח להרים את מכנסיו (וגם מתקשה להוריד אותם), וכן כשאני מרימה לו הוא עלול ליפול קדימה (אני מאחוריו).
הוא רץ אבל נופל רבות. (התחיל ללכת בגיל שנה וחודש)
לעיתים הולך על קצות אצבעותיו.
היינו אצל אורטופד מומחה שטען שהכל תקין, ושאתן לו לטפס על סולמות/מגלשות וכו' (דבר שהוא מרבה לעשות שכן הוא מחקה את אחיו התאום שהינו פרא אדם קטן ומרבה להשתולל)
יש לציין כי הוא קופץ, מתגלגל, מטפס על סולמות גבוהים בלי קושי הנראה לעין. אך  חוסר היציבות מאד בולט וכבר העירו לי על זה בגן...

מה דעתך?
(אגב היינו במעקב אוטופדי צמוד בחודשים הראשונים לחייו בשל טורטיקוליס, אך ההתפתחות היתה תקינה ולא ניצפו  כל עיקובים  התפתחותיים)
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'מצטערת על ההתפרצות, אבל בדקת בעיות אזניים?'
מצטערת על ההתפרצות, אבל בדקת בעיות אזניים?
03/08/2008 | 13:50
1
3
הרי הרבה פעמים חוסר שיווי משקל נובע מהאזניים, האם היו לו דלקות אזניים רבות וחריגות? אולי יש לו נוזלים באזניים? הייתי פונה גם לרופא אף אוזן גרון שיבדוק את הנושא.

בהצלחה
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'בדקתי אוזניים...'
בדקתי אוזניים...
03/08/2008 | 17:36
3
דווקא אחיו סובל מאד מדלקות באוזניים....
העניין הוא קלמזיות, שבמשפחה של בעלי נפוצה מאד...
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'ענבל שלום'
ענבל שלום
03/08/2008 | 16:34
3
5
לעיתים, הליכה על קצות האצבעות, מצביעה על רגישות תחושתית או קושי כלשהוא בויסות תחושתי (תחושת מגע, או תחושת שיווי משקל), לעיתים אינה משקפת כל קושי. יתכן בהחלט שהוא קצת מסורבל (קושי בקואורדינציה, כמו מי שמנסה ללמוד ריקוד וכל הזמן דורך רגל על רגל או על רגלי השותפ/ה לריקוד). רצוי שתעקבי אחרי ההתפתחות שלו בכדי ולראות שהוא ממשיך לעשות דברים כפי גילו והעניין לא מפריע לו. לפי התאור שלך, נשמע שעד כה אין כל אחור בהתפתחות, אם הבנתי אותך נכון, והכל תקין.

עוד כמה שאלות רקע, על התפתחות: איך הווא עולה ויורד מדרגות? האם עומד על רגל אחת עם עזרה? האם מסוגל לבעוט באופן "תינוקי", בכדור בלי ליפול? האם יכול לקפוץ קפיצה במקום ברגליים צמודות? האם נוסע בבימבה? ואיך המוטוריקה העדינה?

כל טוב,
חגית

תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'היי חגית, המון תודה על תשובתך'
היי חגית, המון תודה על תשובתך
07/08/2008 | 02:20
2
1
לחן אין בעיה לעלות מדרגות, בירידה הוא קצת מסורבל. הוא בועט בכדור ללא בעיה, קופץ, נעמד על רגל אחת (כשהוא אוחז במשהו) ונהנה לנסוע על בימבה.
אין לו איחור התפתחותי ובהרבה דברים הוא אף מקדים את בני גילו (לדוג' בכישורי שפה ומשחקי דמיון)
גם היום קיבלתי "שטיפה" מצוות הגן על עניין הסירבול שלו, שכן הוא מרבה ליפול, קלמזי נורא, חסר שיווי משקל וכדו'...

היינו היום בג'ימבורי (הוא מאד מאד אוהב ונהנה), והוא הרבה לקפוץ, לעלות, להשתולל ולרוץ. כמובן שיחסית לרוב הילדים חן נפל ה-מון (במהלך ריצה, בקפיצה ממקומות גבוהים, בעליה למקומות גבוהים וכן הלאה...)

יש לנו תור לאיבחון בהתפתחות הילד (אני יזמתי הרופאים לא מצאו סיבה)
האם אפשר לטפל בבעיות הללו, או כפי שרופא הילדים שלנו טוען "מי שמסורבל ישאר מסורבל"?  

נמון תודה על סבלנותך ונכונותך לעזור.
ענבל.
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'הי ענבל!'
הי ענבל!
07/08/2008 | 02:53
1
3
גם לי זה לא נשמע מצב בעייתי במיוחד, בגלל שאת מתארת ילד מאד פעיל, שאינו מאחר כנראה בהתפתחות, נהנה מתנועה, פעיל ומתנסה רבות. אבל טוב בכל זאת שתיבדקו. להזיק, זה בטח לא יזיק, אולי אפילו יעזור, כמובן.
לגבי מה שאמר הרופא שלך, אני קצת חולקת עליו. נכון שמי שמסורבל סביר שישאר מסורבל יחסית לרבים אחרים, אבל, עם התירגול בהחלט בא שיפור ולעיתים גם שיפורים ניכרים ומדהימים. אם נתתי את דוגמת הריקוד מקודם: האם אדם מסורבל, שיקדיש זמן ומרץ ללימוד ריקוד, לא ישפר את היכולת ויפסיק לדרוך לעצמו ולאחרים על הרגליים? לדעתי, הוא ישתפר. וזה גם מה שאני רואה בקליניקה שלי מזה שנים ובאופן עקבי: תירגול עוזר! התנסות מאד משפרת! בעבר, הגיע אלי אב וסיפר לי חוויות עצובות מאד מילדותו, כילד מסורבל, אשר חבריו נהגו ללעוג לו בנושא. הבן שלו, הגיע אלי לטיפול עם סירבול ניכר מאד וקושי בתכנון תנועה. הוא סיים טיפול במצב מצויין, תוך יכולת להתנסות ולהנות מפעילויות ספורט רבות שלא היה מסוגל להן קודם ושללא טיפול לא היה מגיע להשתתף בהן (דבר שהשליך כמובן גם לפעילויות ותפקוד בתחומים אחרים בחייו). הגנטיקה לא השתנתה אצלו, רק השקעת הזמן, ההתנסות, ההכוונה וההדרכה שקיבל, יחד עם נכונות ומוטיבציה רבה מצידו. והוא לא היחיד! הוא פשוט היה ילד מקסים ומיוחד שנחרת לי בזיכרון באופן מיוחד. ונחרתה לי מאד בזיכרון ההזדהות של האב עם בנו, ובהמשך, תחושת הניצחון של שניהם ושלי.
אגב, ריפוי בעיסוק, הוא בהחלט המקום הטוב ביותר (לעניות דעתי לפחות) לטפל בנושא הסירבול.

כל טוב ובהצלחה!!!

חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'המון המון תודה חגית!'
המון המון תודה חגית!
07/08/2008 | 08:24
נחכה בסבלנות לתור שלנו, ונקווה שנוכל להעזר במקצועיותם של אנשי המקצוע.

יום נפלא
ענבל.
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'שלום אמא של ליהי והראל'
שלום אמא של ליהי והראל
03/08/2008 | 13:13
3
1
אני מבינה שהראל נולד פג (שבוע 33?) ובכל התייחסות להתפתחות שלו, רצוי להתייחס גם לעובדה זו ולעיתים לתקן את גילו ההתפתחותי בהתאם.
אם הגיל הכרונולוגי שלו עכשיו 6 חודשים, הגיל המתוקן שלו = 6 חודשים פחות 7 שבועות (הזמן שחסר לו כדי להשלים הריון מלא, 40 שבועות), כך שגילו המתוקן כיום הינו בערך 4 וחצי חודשים.
בשלב זה, הוא אמור להתחיל לשלוט יותר בתנועות הידיים שלו, להושיט ידיים לחפץ, לפתוח את היד ולתפוס, שחרור החפץ לא מכוון עדיין. הוא אמור להביא יד אל יד, לתפוס לעצמו את הרגל, להביא רגל לפה. הוא אמור להתחיל להביא חפצים אל הפה, לפי הגיל המתוקן, אך עדיין לא חייב. תנועות הידיים עדיין לא מספיק חלקות, נשלטות ומשוכללות בגיל הזה וייתכן שזה מה שאת מרגישה עדיין כלא בסדר.
לגבי ההבדלים ביניהם, בגילם, יכולים להיות פערים בתפקוד בין שניהם, ועדיין שניהם יהיו בנורמה לגיל, מבחינת ההתפתחות, כיוון שהטווח די רחב.

אשמח אם תעני לי על מספר שאלות הרחבה: האם יש לך תחושה שכל הגוף שלו נוקשה, האם הוא מורגש כבעל שרירים נוקשים ומורגש "מתמתח" כשאת מרימה אותו? האם הוא שוכב הרבה עם זרועות ורגליים מתוחות מאד? האם הוא משתמש ביד אחת יותר מאשר בשניה? האם הוא עצבני, רגיש מאד למגע, האם קיימים דברים נוספים שקשורים להתפתחות או להתנהגות שלו שמטרידים אותך?

כל טוב,
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'כמה תשובות '
כמה תשובות
03/08/2008 | 19:50
2
2
הראל אכן נולד בשבוע 33.
הגוף שלו נוקשה, כאילו מקשה אחתה, שאני מרימה אותו זה מרגיש כאילו הוא בא ב"יחידה" אחת (מקווה שהצלחתי להסביר את ההרגשה). שאני מרימה אותו הרבה פעמים הוא כאילו מושך את עצמו אחורה, כמו מתקמר לאחור. הוא משתמש בשתי ידיו, אין הבדל בין פעילות הידיים או שליחתם לעבר חפצים. הוא מאוד רגיש, נבהל ממש מקלות, השינה שלו מאוד לא רגועה ומאוד קלה, כל דבר מקפיץ אותו וגורם לבכי, נראה, בגדול שהראל תמיד במין "היכון" שכזה ואין לו זמן רגיעה מלא, אפילו לא בשינה.
שוב תודה
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'ממשיכה...'
ממשיכה...
04/08/2008 | 01:09
1
1
תארת באופן מאד מובן וברור את התחושה, ובדיוק לכך כיוונתי בשאלות שלי.
יתכן שלהראל רגישות יתר תחושתית עם , או בלי, טונוס שרירים גבוה (מתח שרירים גבוה). יתכן, שגירויים תחושתיים רבים המגיעים מן הסביבה נחווים על ידו בעוצמה גבוהה מאד, הגורמת לתגובת בהלה, לתגובות הגנתיות. רגישויות, כמו רגישות לרעש, שגורמת להתעוררויות, לתגובות הבהלה, רגישות למגע או רגישות לתנועה, עלולה לגרום להתקשחות שלו ברגע שמרימים אותו (ולא בהכרח טונוס שרירים גבוה יגרום לכך). ילד כמו הראל עשוי להיות מאד קשה להרגיע, ועלול להיות מאד קשה להגיע להרגשה שאת באמת יכולה להיות שם בשבילו, לתת לו לחוש את החום והאהבה שלך. זה יכול להיות מאד לא פשוט. לכן, כדאי להקשיב לתחושות הבטן שלך, סביר, שאת כאמא, יודעת הכי טוב מה קורה לבן שלך. אני אישית מאד מאמינה באינטואיציות ובידע של אם לגבי התינוק שלה. כדאי ללכת לבדיקה בהתפתחות הילד, כדי לראות באמת מה המקור לקושי (כמו שכבר כתבתי קודם, אבחון בפורום, זה לא ממש זה...) וכדי לדעת מה ניתן לעשות כדי לעזור לו, וכדי לעזור לכם.

בהצלחה
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'הנושא יבדק. המון תודה'
הנושא יבדק. המון תודה
04/08/2008 | 10:23
3
לצפיה ב-'התאומים שלי בני כמעט שבעה חודשים'
התאומים שלי בני כמעט שבעה חודשים
03/08/2008 | 10:29
7
1
נולדו בשבוע 33+2 של ההריון. נועם בעל מבנה קטן ורזה, אך מאז שהיה קטן - כל גופו נוקשה וקפוץ. כשמנסים להעלות את ידיו מעל ראשו (כמו ב"ידיים למעלה") הוא כאילו מתנגד וזה קשה. האגרופים כמעט כל הזמן קפוצים, והוא "קופץ" מכל רעש או תנועה חריגה. אחיות טיפת חלב לא אמרו מילה ולא ממש התייחסו לשאלות שלי. חוץ מזה, הוא מתהפך מהבטן לגב וכמעט מהגב לבטן (עושה את הבורג אבל לא מצליח להשלים את הסיבוב), תופס חפצים ומביא לפיו, וכבר הוציא 4 שיניים. הוא מתקדם בזחילת גחון ולפני יומיים התחיל להיעמד על 6 ולהתנדנד.

לעומתו, נדב יותר כבד מבחינת משקל ומבנה. יותר רגוע וחייכן, תופס חפצים ומביא לפיו - אבל לא מתהפך לשום כיוון. לא מתקדם, ובאופן כללי די סטטי. בעיקר מניע את הידיים והרגליים, אך נראה שהוא לא ממש יודע מה לעשות עם זה. כשהוא שוכב על הגב הוא קצת דוחף את עצמו למעלה עם הרגליים - וזהו.

אשמח לשמוע את דעתך על התפתחותם, האם נראה לך שיש משהו חריג ולמה אפשר לצפות הלאה.

תודה והמשך שבוע טוב,

ליהי
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'הי prilee, נשמע כאילו יש לילד טורטיקוליס שלא'
הי prilee, נשמע כאילו יש לילד טורטיקוליס שלא
03/08/2008 | 13:58
3
אובחן בכלל. האם קשה לו לסובב את הראש מצד לצד (תנועת לא), כשאת מרימה אותו משכיבה על הגב אליך, שמת לב אולי העיינים רצות לו לצדדים (כאילו פזילה)?

רוצה לומר שאצלנו למשל לא אבחנו את הטורטיקוליס ודורון היתה אומללה מאד כמה חודשים, גם כל הזמן קפוצה ובוכה, טיפלנו בשיטת ורדי אצל בחורה מקסימה וגם עיסוי תינוקות עוזר מאד בעניין, ותוך חודש נפתרה הבעיה.

מקווה שתצליחי להקל על הילד במהרה.

לגבי נדב:
אני ממליצה לך על הספר בידיים אוהבות, מלמד איך לעשות בבית עיסוי תינוקות עם תמונות. כשיש מודעות גוף לילד קל לו יותר לבצע את הפעולות. את יכולה לעודד אותו גם עם ערסול של הגוף מימין לשמאל, פשוט אחרי אמבטיה, כשהוא ערום, לטלטל אותו בעדינות מימין לשמאל וללמד אותו בעצם את התנועה של ההיפוך.

בהצלחה
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'ליהי שלום, מתייחסת לנועם ראשון:'
ליהי שלום, מתייחסת לנועם ראשון:
03/08/2008 | 14:56
1
2
אני מתחילה את תשובתי, באותה הקדמה שנתתי למעלה, ל"קו ועוד קו", שילדיה נולדו אף הם, בערך באותו שבוע הריון, אז תסלחי לי על החזרה: כיוון שנדב ונועם נולדו פגים, חשוב לחשב את הגיל ההתפתחותי/הגיל המתוקן שלהם, כאשר מתייחסים להשגת אבני דרך התפתחותיות.  לפי הגיל ההתפתחותי יש להתייחס אל נועם ונדב כאל בני חמישה וחצי חודשים, כלומר 40 שבועות (הריון מלא), פחות גיל ההריון בו נולדו(33 שבועות). מה לעשות, בגילאים האלו, כל חודש הוא כמו שנה שלמה מבחינת השינוי וקצב ההתפתחות, אז כדאי לתת להם בתור התחלה את נקודת ההתחלה הנכונה.
לגבי נועם: לפי מה שאת מתארת, נשמע שלנועם יש טונוס שרירים גבוה (מתח שרירים גבוה).
האם תגובת הבהלה שלו, נראית כמו הושטה מהירה של  2 הידיים קדימה, למשמע רעש? אם כן, יתכן שמדובר ברפלקס מורו, אשר אמור להעלם בין גיל 3-6 חדשים (כלומר, בקרוב).
בסך הכל ההתפתחות שלו נשמעת יפה, בכדי לעזור להפחית את הטונוס ולאפשר לו לעשות דברים בצורה יותר "איכותית" וחלקה, כדאי לתת לו לעשות תרגילים של נשיאת המשקל על ידיים ישרות, כמו תרגיל "מריצה", כשאת מחזיקה אותו בבטן ובאגן ונותנת לו להושיט ידיים לרצפה וממש ללכת עם הידיים על הרצפה (לשמור שלא יפול על הסנטר תוך כדי), אפשר להשכיב על כדור (בגודל כדור ים) ולתת לו ללוח ידיים קדימה לרצפה ולהשען על הידיים מעט. תרגילים אלו מעודדים פתיחת הידיים ויישור של הידיים וכן עוזרים בהפחתת טונוס. כמו כן, עיסוי של לחץ עדין עם כל כף היד שלך, שנותן מגע עמוק, באזור השכמות יכול להועיל. אם את מרגישה שהעניין יותר מורכב ואת מרגישה שמקשה עליו, ניתן להתייעץ עם פיזיותרפיסט/ית או מרפא/ה בעיסוק.
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'תיקון טעות הדפסה: ללוח ידיים=לשלוח ידיים'
תיקון טעות הדפסה: ללוח ידיים=לשלוח ידיים
03/08/2008 | 14:59
1
לצפיה ב-'ועכשיו נדב, כמובן!'
ועכשיו נדב, כמובן!
03/08/2008 | 15:32
3
2
חסר לי מידע, לגבי ההתפתחות של נדב, כדי שאענה לשאלתך:
מה עוד עושה בשכיבה על הגב? מה עושה בשכיבה על הבטן? האם מראה התחלה של כיוון של זחילה, כמו הנעת האגן מצד לצד כששוכב על הגב ומרים את הגוף באויר על הרגליים, נסיונות הרמת האגן למעלה עם רגל כפופה בשכיבה על הבטן, האם עושה "חצי היפוך" לאיזשהוא כיוון, כמו שתארת לגבי נועם? האם מושך עצמו לישיבה כנותנים לו ידיים? האם שוכב על הבטן ומרים ראש, מרים גוף על ידיים ישרות? האם מושיט יד לחפץ בשכיבה על הבטן? בקיצור, כל מה שאת יכולה לחשוב עליו....
אשמח לענות בהמשך!
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'חגית, תודה רבה על התשובה עד כה, ולגבי נדב'
חגית, תודה רבה על התשובה עד כה, ולגבי נדב
03/08/2008 | 16:04
2
בשכיבה על הבטן, הוא "דופק" את הרגליים למעלה למטה כמו בשחיית פרפר - אבל לא מתקדם. הוא לא מנענע אגן, אבל בהחלט בשכיבה על הגב הוא מרים את הגוף כשהוא דוחף עם הרגליים. כשהוא על הבטן הוא בעיקר מחזיק ראש, ומקרב לפה צעצועים שנמצאים בקרבתו. שולח ידיים לעצמים קרובים. הוא כן עושה "חצי היפוך" לשני הכיוונים אבל לא משלים סיבוב מלא. גם נדב וגם נועם מושכים עצמם לישיבה כשנותנים להם ידיים.

תודה רבה על ההצעות לתרגילים לבצע עם נועם - אני בהחלט אנסה אותם. רק לידיעה - מה יכולות להיות ההשלכות של טונוס גבוה או טרטיקוליס לא מטופלים?
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'שוב לגבי נדב:'
שוב לגבי נדב:
04/08/2008 | 12:43
1
1
לפי התאור שלך, נדב נשמע בגדול בסדר, אך אין כמו מראה עיניים וכדאי לשאול גם את הרופא שלו, לדעתו. כמובן, שגם עם נדב, יש מגוון תרגילים שאת יכולה לעשות כדי לחזק אותו. בניגוד לנועם, שאצלו כנראה שיש טונוס שרירים גבוה הגורם לו לחוש יותר חזק והיות מסוגל להיות הרבה יותר פעיל פיזית כרגע, לנדב כנראה יש מתח שרירים/טונוס רגיל, או אפילו נמוך, אשר משאיר אותו יותר פאסיבי מאחיו. (מותר לי לעשות השוואות, גם אני אמא של תאומים... לפעמים זה מוסיף להסבר) תרגילים שניתן לבצע:
קודם כל, כשהוא מנסה להתגלגל, תעזרי לו עם הידיים שלך, להמשיך את התנועה, בצורה טבעית: אם הוא מעביר רגל, להתהפך מהגב לבטן, תעזרי לו ליישר את היד עליה הוא שוכב (כדי שיוכל להתהפך דרך הצד הזה, ולהמשיך את תנועת הרגל והגו, עד להיפוך. הכל מאד בעדינות. כנ"ל להיפוך מהבטן לגו: עיזרי לו לקפל את היד עליה הוא מתגלגל ותימכי בו לכיוון של גלגול אחורה לכיוון אותה יד, את ההמשך סביר שהוא כבר ייעשה לבד (העברת הרגל). עשי זאת איתו לשני הצדדים, כשאת מוצאת הזדמנות. כשמתרגלים את התנועה הנכונה, הגוף לומד אותה והיא הופכת מהר לטבעית עבורו.
כמובן, שהכל בעדינות ובהנאה.
אותם תרגילים שהצעתי לגבי נועם, טובים לחיזוק שרירי חגורת הכתפיים עבור נדב, אך מאד בזהירות שלא יפול על הפנים ועם יותר תמיכה פיזית.

מוסיפה  תרגיל לנועם: שכיבה על הבטן, עם שמיכה קטנה מגולגלת מתחת לבתי השכי והחזה שלו, ומשיכת תשומת ליבו אל צעצוע שמונח לפניו. גם זה תרגיל שמעודד שחרור של חגורת הכתפיים ומתיחת הזרועות בידיים פתוחות קדימה.

קשה להסביר בכתיבה ללא הדגמה, אם יש צורך בהסברים נוספים, כתבי לי!

השלכות של חוסר טיפול בנושא הטונוס: תנועה פחות חלקה ואיכותית ופחות מווסתת, בעיקר. לא אסון, אבל כדאי להיות מודעים ולגרות אותו נכון. לגבי טורטיקוליס, הסיפור שונה. אני פחות מתמצאת בתחום, רצוי לשאול פיזיותרפיסט/ית או אורתופד/ית.
מאחר וילדייך נולדו פגים, מגיע לך עקרונית מעקב. בררי זאת בהתפתחות הילד וגשי, למען השקט הנפשי. זה לא מזיק ובד"כ גם מאפשר קבלת עצות טובות ועין מקצועית שבוחנת ומשגיחה.

בהצלחה ותהני מהחבר'ה
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'אני מודה לך מאוד על התשובה המפורטת!'
אני מודה לך מאוד על התשובה המפורטת!
04/08/2008 | 13:03
אני בהחלט אבקש הפניה לבירור בהתפתחות הילד... כמו שאמרת - בשביל השקט הנפשי.
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'שלום חגית'
שלום חגית
03/08/2008 | 12:51
2
אני שירה אמא של יאיר ואיתן בני שנה ושלושה חודשים.
החבר'ה נולדו בשבוע 37 במשקלים מעל 3 קג' כל אחד.
וכבר מהלידה הם "כבדים" עד למצב שבטיפת חלב המליצו על דיאטה (ברור שלא עשיתי)
היום הם כבר בנורמה לגובהם.
תמיד הם עושים הכל באיחור יחסי "לספרים" (תמיד מאשימים את המשקל שלהם)
רק ב- 10 חודשים התיישבו, רק בשנה נעמדו ועדיין לא הולכים לבד (רק סביב השולחן או בדחיפה של כסא).
אני לא מודאגת מהזמן, אבל אצל יאיר, יש בעיה בכפות הרגליים.
הוא לא עומד על כף הרגל, אלא על הצד הפנימי (החלק ההמשכי לבוהן כף הרגל), הרגליים בהטיה החוצה וברגל אחת גם האצבעות מקופלות פנימה.
אחות טיפת חלב לא התרשמה ואמרה שכל עוד ההטיה היא החוצה ולא פנימה, אין מה להתרגש.
מה דעתך בעניין, לפני שאני רצה לאורטופד ילדים.
תודה מראש, שירה
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'שלום אמא של יאיר ואיתן!'
שלום אמא של יאיר ואיתן!
03/08/2008 | 15:49
1
1
ההתפתחות של הילדים שלך נשמעת, בסך הכל תקינה. הם לא מהמקדימים, אבל גם לא נשמעים כלל מהמאחרים. הטווח של התפתחות הליכה באופן עצמאי מאד מאד רחב, בין גיל 10 חודשים לגיל שנה וחמישה חודשים. אבל גם כאן, יש חריגים ולכן, עד גיל שנה וחצי לרוב לא מתרגשים.... אגב, ההליכה בדחיפה של כסא מאד מעודדתאת ההתפתחות  וטובה!
לגבי יאיר, זה לא ממש תחום ההתמחות שלי, אם כי, עד כמה שידוע לי  האחות צודקת וברוב המקרים אין מקום להתערבות כלשהיא, אבל, למען השקט שלך, לדעתי (גם כאם) רצוי לשמוע חוות דעת של אורטופד ילדים.

חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'שאלה לגבי תאום בן תשעה וחצי חודשים..'
שאלה לגבי תאום בן תשעה וחצי חודשים..
03/08/2008 | 14:07
3
1
טיפה מודאגת, לא יודעת על מה בדיוק לשים את האצבע..
נולד במשקל נמוך (כשני ק"ג) בשבוע 37, ועלה במשקל בהתחלה בקושי רב, לאחרונה עלה יפה.
מוטורית-מתהפך, זוחל גחון, לא מתיישב / עומד / זוחל על שש.
מילולית-מברבר, לא הברות מחוברות-רק הברות בודדות-מבחינה זו לא כ"כ מתקדם בחודשים האחרונים.
תקשורתית-יותר קשר עין, מחייך, מגיב, מזהה

מה שמטריד אותי בעיקר-יש לו נטייה להכות עם הידיים עם הבטן במין תנועה לא רצונית / לא נשלטת / לא יודעת איך להגדיר, שחוזרת הרבה במשך היום. נוטה גם להכות עם היד על הרצפה הרבה, על צעצועים לפעמים-במקום לאחוז ולבחון (למרות שגם את זה יודע לעשות).
מה זה התנועה הזאת? יש לזה הסבר? דרך למנוע?
בגדול יכולה לומר שיש פער קטן בינו לבין תאומ מנטלית ומילולית בעיקר.
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'שלום לך kesh'
שלום לך kesh
04/08/2008 | 23:49
2
2
התלבטתי רבות מה לענות לך. כיוון שמכות על הרצפה, או על חפצים, בהחלט יכולות להיות דבר טבעי ותקין בגילו, יתכן שהוא נהנה מהתחושה, מהרעש ויתכן שזו חלק מהדרך שלו לחקור את החפצים. אבל, משהו בתאור שלך נשמע מוזר, עניין המכות על הבטן, שפחות אופייני והתחושה שלך שזה לא רצוני. זה יהיה לא נכון מבחינתי ואין לי אפשרות לענות לך מבלי לראות אותו, ולכן, עצתי לך, שאם את חשה מודאגת, תבקשי מרופא הילדים שלך שיסתכל עליו וימליץ לך מה לעשות. חשוב שתשתפי אותו בדאגותייך.

כל טוב,
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'תודה חגית, אם יורשה לי עוד משהו קטן'
תודה חגית, אם יורשה לי עוד משהו קטן
05/08/2008 | 10:59
1
1
מכיוון שאני מודאגת זמן מה ונמצאת במעקב אצל רופאת ילדים ובמכון להתפת'-בצענו כבר אולטראסאונד מוח שיצא תקין. יש לנו תור נוסף לרופא התפת' עוד כשלושה חודשים.
האם תקינות האולטארסאונד אמורה להסיר חשש מלבי, או לא בהכרח?
סליחה שאני מפנה שאלה נוספת, את וודאי מרגישה שאני מוטרדת מהעניין..
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'מבינה לליבך '
מבינה לליבך
05/08/2008 | 11:33
2
אני באמת לא יכולה לענות לך ספציפית לגבי בנך. אני מניחה, שאם נתנו לך בדיקה רק בעוד 3 חודשים, בגילו, זה סימן טוב, סימן שאינם חושבים שיש משהו מדאיג או דחוף. אבל בדיקה מבודדת לא מספיקה בכדי להרגיע ולכן כדאי שתיגשו לבדיקה של הרופא.

אגב, זה בסדר גמור שאת מפנה אלי עוד שאלה. זה היה כל הרעיון של ארוח פתוח, המתמשך לאורך מספר ימים. אם יש לך שאלות נוספות, שאת חושבת שאוכל להועיל לך בהן, את מוזמנת להוסיף ולשאול.

מקווה שאכן העניין יגמר בדאגה לשווא ומאחלת לך כל טוב!

חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'באיזה גיל אפשר לעלות על בעיה כל שהיא ?'
באיזה גיל אפשר לעלות על בעיה כל שהיא ?
03/08/2008 | 14:13
2
3
התאומות שלי בנות שנה אוטוטו.
אני מנסה להקריא להן סיפורים ובאופן קבוע אחת מקשיבה ומסתכלת עלי ועל התמונות, ממש פותחת עיניים לרווחה ונהינת (כנראה)
בעוד שהשניה קופצת על הספר מרביצה (כנראה מנסה לגעת בתמונות) מנסה לתלוש את העמודים ותמיד באיזהשהוא שלב
הולכת ואחרי רגע חוזרת ובסוף הולכת וזהו. (היא גם הרבה יותר דומיננטית וכוחנית מהראשונה.)
חשבתי שהתחלתי בגיל מוקדם (4 חודשים) ומאז אני ממשיכה לנסות עוד ועוד ועוד.
דווקא בהתחלה היה לה יותר סבלנות ועכשיו היא יותר עם "קוצים".
האם זה נחשב הפרעת קשב? אם כן, מה עושים ?!
עוד מידע קטן...
הסבלנית יותר גם סבלנית ללמוד ממני דברים, למשל אם אני לוקחת את היד שלה ומראה לה איך לוחצים על כפתורים ודברים דומים, היא משתפת פעולה ומיד אחרי זה מנסה בעצמה לעשות. היא ממש פתוחה ללמוד דברים. כך זה מגיל מאוד צעיר.
לעומתה, השניה חסרת סבלנות לחלוטין ואי אפשר ללמד אותה כלום, אם אני לוקחת את היד שלה היא מתחילה להתעצבן ממש.
ראוי לציין ששתיהן מפותחות יפה לגילן, ממוצע+
כלומר חוסר הסבלנות של השניה ממש לא מפריע לה להתפתחות אבל מידי פעם עובר בי הרהור אם יש לה הפרעת קשב/ריכוז.
תודה מראש על תשובתך.
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'נולדו בשבוע 39+0'
נולדו בשבוע 39+0
03/08/2008 | 14:15
2
לצפיה ב-'שלום נבטוט'
שלום נבטוט
03/08/2008 | 15:06
3
הפרעת קשב וריכוז לא ניתן לאבחן כלל בגיל כזה צעיר. בדרך כלל ניתן לאבחן הפרעת קשב רק מגיל גן חובה או כיתה א'. נכון שלעיתים, אצל ילד עם הפרעת קשב, רואים סימנים כמו חוסר יכולת לשבת בשקט כשמקריאים לו סיפור גם בגיל צעיר בהרבה, אבל יש גם ילדים רבים שאינם מסוגלים לשבת לקרוא סיפור בגיל כזה ואין להם כל קושי התפתחותי, אלא עניין של בשלות לנושא.
יתכן שמה שאת רואה, אלו הבדלים בטמפרמנט של הילדות: האחת יותר אקטיבית והשניה יותר שקטה, רגועה, סובלנית.
האם את רואה דברים נוספים בהתנהגות שלה שמטרידים אותך? אשמח אם תעני כדי שאוכל לבסס את תשובתי על יותר מידע.

חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'ריפוי בעיסוק - ילד בן 4'
ריפוי בעיסוק - ילד בן 4
03/08/2008 | 14:25
5
4
חגית שלום,

קצת רקע - תאומים לא זהים שני בנים, נולדו בשבוע 41 + הכל תקין משקל , התפתחות.

כבר מההתחלה, הרגשנו שאחד מהם קשיח יותר בגוף, מאוד לא אהב שמערסלים אותו, והעדיף להקשית את עצמו אחורה.. בהמשך, הוא התפתח יפה מאוד..  ובעצם עד היום זה עדין קיים כלומר, יש לי תחושה שלפעמים אינו מודע לרמת הכח הרצויה
באותו רגע. כלומר הוא יכול לחבק אותי וממש לקפוץ עלי חזק.. הוא אוכל - בד"כ מנסה להכניס או יותר נכון לדחוף את כל האוכל לפה. וכמובן שמורגש בחלק מהזמן גם בגן וגם בבית סוג של אי שקט בעיקר במפגשים שפחות מעניינים אותו בגן.

יש לציין שבכל הנוגע לריצה / קפיצה ובכלל הפעלת הגוף במונח של ספורט, הוא אלוף. הוא מהיר יותר מהרבה ילדים גדולים
ממנו.

העניין הוא שבמהלך השנה הגננת התייעצה איתי, ויחד עם מדריכת תנועה שלהם, הם גיבשו המלצה שכדאי לי לקחת אותו
לריפוי בעיסוק, שיעבדו איתו על התנועתיות שלו, או יותר נכון שליטה בתנועה שלו.. ומתוך כך זה יעזור לו למצוא את השקט
כשנדרש ממנו.

השאלה שלי היא האם באמת את ממליצה ? ריפוי בעיסוק זה דרך קופ"ח, האם הם מקצועיות או שעדיף ללכת לפרטי ?
ובכלל ע"פ מה שתארתי מה את ממליצה לעשות בהמשך, עכשיו כשלפנינו שנתיים לפני כיתה א' ?

תודה רבה מראש
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'מורן שלום,'
מורן שלום,
03/08/2008 | 15:18
4
6
אכן נשמע שכדאי לקחת אותו לריפוי בעיסוק, אפילו כדי להיות יותר רגועים לגביו. נשמע שהכיוון שעליו מדובר, הוא  כיוון של קושי כלשהוא בויסות תחושתי. ייתכן שהתגובות שלו כתינוק נבעו מרגישות תחושתית כלשהיא, כמו רגישות למגע, מול צורך בתחושות מאד חזקות, של מגע מסוגים מסויימים, של תנועה וקושי לווסת את עצמת המגע והכוח שהוא עצמו משקיע. גם העמסת הפה בהמון אוכל יכולה לנבוע מצורך בתחושה. רצוי שמרפאה בעיסוק תעשה תהליך הערכה שיבחון את נושא הויסות התחושתי ותעזור לו ולכם לדעת כיצד לעודד איזון טוב יותר של מערכות הויסות התחושתי השונות, או להתאים את הפעילות והסביבה לצרכיו (לדוגמא: אם הצורך במגע, גורם לו כל הזמן לגעת בילדים במפגש/ריכוז, התנהגות זו עלולה לגרור כעסים ועונשים כלפיו. ידיעת הסיבה לקושי, עשויה לגרום לתגובה מותאמת וכן לדאגה להושיבו, לדוגמא, בכסא נפרד בסוף השורה, לתת לו אולי משהו שיחזיק ביד בזמן מפגש, כמו כדור פלסטלינה שמספק מגע חזק וכדומה. לפי צרכיו הספציפיים שלו!)
אני ממליצה לך מאד לקרוא את המאמר המצורף, כדי לדעת עד כמה הנושא מתאים לבן שלך. (מה לעשות, אבחון בפורום, לא לגמרי אפשרי...)

חגית
תאומים ושלישיות >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'חגית תודה בהחלט'
חגית תודה בהחלט
03/08/2008 | 17:25
3
2
חלק נכבד מהדברים שבמאמר אכן נכונים..
חלקם לא חול הוא מאוד אוהב ובכלל להתכלכך ולגעת במרקמים שונים.
אבל בהחלט ישנו דחף המניע כל הזמן, גם לדברים מאוד לא חיובים.

השאלה היא האם המרפאות הללו הן מספיק מקצועיות לדעתך ?
ובכלל אני מתלבטת ביני לבין עצמי, האם כדאי להתחיל עם כל האיבחונים הללו, כי סטיגמות נדבקות מהר מאוד
לילד בגן, לצערי הרב.
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'הי מורן,'
הי מורן,
04/08/2008 | 12:12
2
3
קודם כל לגבי המרפאה בעיסוק,
מנסיוני, בחיפה, המרפאות בעיסוק בקופות בד"כ מאד מקצועיות. בכל מקרה מה שאת צריכה לשאול את המרפאה בעיסוק, זה האם היא מטפלת בילדים עם קשיים בויסות תחושתי. שוחחי איתה ותתרשמי.
לגבי הסטיגמה: אין כאן דבר שצריך לגרום להשמת תווית כלשהיא על הילד.ולמרות שה"בעיה"/קושי שלו, לא גדול ולא נוראי, חוסר טיפול עלול לגרור קשיים וסבל מיותר, כמו כן, עלול לגרור קשיים חברתיים, בעיות התנהגות בגן וקשיים בלמידה (קשה לדוגמא להתרכז וללמוד, אם אתה כל הזמן עסוק בלגעת בילדים שיושבים ליידך במקום להקשיב לגננת).
בקיצור, מומלץ מאד לגשת לאבחון, שאינו תהליך מאיים כלל וכלל, מבחינת הילד ומבחינתכם, ואמור להערך באווירה נעימה ונינוחה. גם הטיפול אמור להיות באוירה נעימה עבור הילד.
אני ממליצה לך לקרוא את הקישורים הבאים, כדי לראות כיצד נערך תהליך האבחון וקצת על התחושה בטיפול עצמו:
מורה נבוכים לתחילת הטיפול
ואביזרים וכלים טיפוליים.

בהצלחה!
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'אופס... הקישור הראשון לא עבד, מוסיפה אותו שוב'
אופס... הקישור הראשון לא עבד, מוסיפה אותו שוב
04/08/2008 | 12:15
2
לצפיה ב-'תודה מכל ה החכמת אותי '
תודה מכל ה החכמת אותי
05/08/2008 | 08:45
1
לצפיה ב-'שלום חגית'
שלום חגית
03/08/2008 | 17:38
2
התאומים שלי בני 11 חודשים. נולדו שבוע 35..אחד מהם מפותח לגילו, זוחל יושב עומד ואפילו מנסה לעשות מספר צעדים ליד השולחן, ממלמל ומקשקשהברות רבות. השני במעקב התפתחותי כבר חצי שנה עם אחור קל. לפני חודש נעמד עמידת שש, לפני שבועיים החל לזחול קדימה, עוד לא יושב. נעמד על ברכיו ומנסה להתרומם. הוא ממלמל מעט בכלל וביחס לאחיו (אני יודעת שאסור להשוות אבל זה טבעי..)בעיקר אה. בה וצווחות לבדיקת מיתרי הקול. אני מרבה לשיר (לזייף) להם קוראת להם מספרים לפעוטות (ספרים עם תמונה צבעונית אחת גדולה..למשל עגבניה, מלפפון..יש נושאים שונים) מראה להם בובה וחוזרת על איברים..מה עוד ניתן לעשות על מנת להעשיר את שפתו. אני יודעת שזה אולי עוד מוקדם מדי..אבל אם ניתן לעזור לו אעשה זאת. נראה לי שהאחור ההתפתחותי הולך יחד עם האעכוב המלולי..
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'שלום דודבנית'
שלום דודבנית
05/08/2008 | 00:19
1
1
האם אתם רק מגיעים לבדיקת רופא מדי פעם, או לטיפול כלשהוא? כי הדבר הטוב ביותר יהיה שגם ידריכו אותך, פנים אל פנים, אם אתם כבר שם למעקב. בגדול, מבחינת המוטוריקה הגסה, הוא נשמע ילד בתהליך של השלמת פערים - שיהיה בהצלחה ושימשיך כך! כל הכבוד לו!
לגבי השפה, מומלץ לדבר אליו ישירות, בשפה פשוטה, משפטים ברורים, משפטים שחוזרים על עצמם, לתאר מה קורה, אפילו לדבר על רגשותיו הוא :"אתה כועס שנפלת" " אתה שמח שאמא שרה? איזה יופי!" וכדומה... לתאר דברים שרואים: " תראה איך הילד משחק בכדור", "הנה חתולה ישנה על המכונית" וכדומה, וגם בספרים, כבר מותר בהחלט לקחת ספרים עם סיפורים פשוטים ולספר לו, לא רק ספרים שמתארים מילה בתמונה, אפשר לספר את מה שרואים בתמונות (שוב, במשפטים קצרים וברורים) ואפשר ממש להקריא. חשוב לשמור על קשר עין, מדי פעם בסיפור, להסתכל ביחד על הדברים. אפשר לשאול אותו "איפה XXX?" ולהמתין שיצביע, להצביע בשבילו אם מתקשה ולשאול שוב. לשבח אותו על ההצבעה. גם מול חפצים ואנשים לשאול ולחכות שיראה. לתגמל כל הברה, נסיון לחבר שתי הברות, כל קישקוש, הצבעה, תגובה לאמירה שלך, בתשבוחות, במחיאת כף, באמירת כל הכבוד. חשוב מדי פעם לקשקש איתו, לעשות דו שיח שבו את מחקה את הקולות התינוקיים שהוא אומר והוא ממשיך, או אפילו מחכה אותך. לשחק משחקי מחבואים וקוקו, לשיר שירי הפעלה, כמו "עשר אצבעות לי יש" ועוד ועוד ועוד...

בהצלחה!
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'תודה חגית על התשובה'
תודה חגית על התשובה
07/08/2008 | 08:20
המפורטת.. אנו בטפול פזיוט..מזה חצי שנה פעם בשבוע..אקח לתשמת ליבי את עצותייך.
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'שלום חגית!'
שלום חגית!
03/08/2008 | 18:59
3
3
אני קוראת די סמויה (בעבר כתבתי כאן בניק אחר)
ילדי נולדו בחודש שביעי וכיום הם בני חצי שנה מתוקן (תשעה חודשים כרונולוגי)
בשניהם ההתפתחות די זהה-
מתהפכים מהגב לבטן ובחזרה
אחד מהם גם נעמד על שש ומנענע את הטוסיק

אני לא מצפה שינהגו כבני תשעה חודשים , אבל בכל זאת...
איך לדעתך אוכל לקדם אותם, לעודד זחילה וכד'?
כמו כן, מה עוד הם אמורים לעשות בגילם?

רבה

תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'שלום רב סוכריה!'
שלום רב סוכריה!
05/08/2008 | 22:52
2
3
קודם כל, אהבתי את החתימה! ובכלל, ברוכה הבאה!

ולעניין:
בתור התחלה, סבלנות....
גם בגילם הכרונולוגי, תשעה חודשים, הם עדיין לא "חייבים" לזחול. נכון שרוב התינוקות מגיעים לזחילה עד גיל 9 חודשים אבל ממש ממש לא כולם! אז אם הם בני 6 חודשים מבחינת הגיל המתוקן, כמובן שיש להם עקרונית עוד זמן.
אגב, הערה חשובה בעניין: כל דרך התקדמות נחשבת זחילה: זחילת גחון, גילגולים ממקום למקום, התקדמות בעזרת פיתולים של האגן מצד לצד ויש גם תינוקות שזוחלים בישיבה על הישבן. כל סוגי הזחילה תקינים ולרוב משתכללים, ככל שהתינוק מתנסה יותר. אבל, אם רואים חוסר איזון, כלומר, שימוש רק בצד אחד של הגוף, בזמן הזחילה (ובכלל בכל פעילות מוטורית בגיל הזה), כדאי לשאול רופא. בשלב זה התינוק אמור לפעול עם שני צידי גופו באותה מידה ובאותה איכות.
להתיישב, הם אמורים סביב גיל שמונה חודשים. מבחינת המוטוריקה הגסה,  בין גיל 6 ל 7 חודשים, הם אמורים כבר לפתח את היכולות הבאות:
להתהפך, לשכב על הבטן ולהתרומם על שתי ידיים ישרות, במצב זה למשוך חפצים וצעצועים שמגישים להם, לנסות להתרומם על הברכיים והידיים, להתנדנד ככה קצת, לדחוף את עצמם בזחילת גחון אחורה. למשוך עצמם לישיבה כשנותנים להם ידיים.
בכדי לקדם זחילה, רצוי להשכיב אותם בעות הערות שלהם, הרבה על הבטן (בהשגחה, כמובן), על משטח קשיח, כמו שטיח פאזל מסול (לשים לב, להוציא חלקי פאזל קטנים, שלא ימשכו אותם לפה). השטיח מהסול גם נותן יותר חיכוך ומאפשר לדחוף את הגוף טוב עם הרגל (מצרפת תמונה)
לעודד זחילה ע"י כך שאת קוראת להם אלייך, כשאת בגובה העיניים שלהם, מולם. לעודד זחילה ע"י ניטרול כמות החפצים שמפוזרים במרחב שלהם, כך שינסו להגיע אל המשחקים ולא להציף את הסביבה בהמון משחקים שגם מקשים עליהם להתמקד וגם בכל הושטת יד, כבר מגיעים אל משהו מעניין והמוטיבציה להתקדם פחותה.
לעודד זחילה ע"י מתן משחקים, אשר נעים ומשמיעים קולות במגע יד, ומעודדים לדוף אחריהם (זה יכול להיות אפילו בקבוק מים ממולא בחרוזים (והפקק מודבק היטב למניעת אסונות). ברגע שהילד נוגע ממבקבוק הבקבוק זז ומרעיש.

תרגיל לעידוד זחילה: השכבת התינוק עם הבטן על גליל, (גליל, שמיכה מגולגלת, או מזרן התעמלות מגולגל) כך שהבטן מונחת על רוחב הגליל ומתאפשר לו לדחוף עם הרגליים קדימה, כשהוא מתחיל מהישענות על ברכיים כפופות ומנסה ליישר אותן ולהגיע עם הידיים אל הרצפה מעבר לגליל. על הרצפה מולו רצוי להניח חפץ שימשוך את תשומת ליבו אליו ינסה להגיע. תרגיל שמחזק את הרגליים וכן נותן תחושה של הישענות עליהן, שנדרשת בזחילה על שש ומעודד התקדמות לכיוון זחילה. אפשר להשעין ככה גם על כדור ים קטן. אפשר להשעין גם לרוחב הרגליים של אבא/אמא בצורה דומה, כך שהרגליים מצד אחד של הרגליים והידיים מהצד השני, ולמשוך עם חפץ, צעצוע, להושטת יד, נסיון דחיפה עם הרגליים.

מצטערת שלקח לי זמן להגיע לענות...
כל טוב,
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'הערה ותיקוני הקלדה:'
הערה ותיקוני הקלדה:
05/08/2008 | 23:38
1
1
הערה: לגבי כל אבני הדרך ההתפתחותיות, מה שנכתב זה ממוצע הגיל בו אמור לעשות את הדברים, אבל טווח הנורמה מאד רחב, ולכן, לא להלחץ אם ילד עושה את הדברים מוקדם או מאוחר יותר, כל עוד זה בטווח הנורמה. לגבי הטווח של הנורמה, אם מודאגים, תמיד ניתן לשאול רופא (תרגישו כולן (לא רק סוכריה....  בנוח גם לשאול אותי אם יעלו עוד שאלות, דרך הפורום או האתר שלי, בשמחה, תמיד.)

תיקוני הקלדה:

רצוי להשכיב אותם בעות הערות שלהם= בשעות העירות שלהם
ומעודדים לדוף אחריהם =ומעודדים לרדוף אחריהם
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'תודה ענקית!'
תודה ענקית!
06/08/2008 | 17:47
1
את עונה עם כל כך הרבה סבלנות.
מרגישים שזה מאהבה.
תודה
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'באת לי בזמן'
באת לי בזמן
04/08/2008 | 09:06
10
1
הבן הגדול שלי הוא בן 4 ו- 9 חודשים. ילד מקסים, נבון מאוד  . הוא היפותוני וזה אומר שהוא מגושם בתנועות של מוטריקה גסה, מתקשה לכתוב ולצייר. אנשי המקצוע מגדירים זאת כפער בין היכולת השכלית לבין היכולת המוטורית.
יש לנו גננת מקסימה בגן העירוני שמודעת לדברים ותומכת בו. עוזרת לו לחוות הצלחה בעבודות שמכינים בגן ועוזרת לנו לקבל סיוע נוסף בשנה הבאה בגן חובה (היא ההוכחה שאפשר ללכת לגן עירוני ולהיות כ"כ מרוצים !).
כבר שנה שאנחנו בריפוי בעיסוק מדי שבוע ורואים שיפור מאוד מאוד משמעותי. בנוסף, התחלנו ב- 3 החודשים האחרונים ללכת לפיזיוטרפיה מדי שבוע וגם כאן רואים שיפור.
במקביל הוא הולך לחוג התעמלות, בשביל הכייף אבל גם מעבר (אצל מרסלו- אם שמעת).
הוא מודע לקשיים שלו, משתף פעולה ויותר מהכל מודע לפער מול ילדים אחרים בגן ומנסה להתמודד עם כך בצורה בוגרת ("אמא, תלמדי אותי לצייר. הילדים אומרים שאני מצייר קשקוש בלבוש...").

אני יודעת שאת לא מכירה את הילד שלי אבל אשמח אם תוכלי לעזור לי בהתלבטות.
עולה אצלנו השאלה אם לעלות אותו עוד שנה לכיתה א.
מצד אחד הוא יליד אוקטובר כך שהוא מהקטנים בשכבה, ומפאת הקשיים המטוריים אולי באמת זה הדבר הנכון להשאיר אותו עוד שנה בגן חובה.
מאידך, קראתי מאמרים על כך שילדים שנשארו עוד שנה בגן חובה לא הרוויחו מכך הרבה (לא זוכרת בדיוק את ההגדרה) .
אני אשמח לשמוע את עמדתך בנושא גם באופן כללי

המון תודה
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'גם לי יש שאלה ???'
גם לי יש שאלה ???
04/08/2008 | 12:00
6
שלום ונעים להכיר ולקרוא את הסברייך ועצותייך .
אני אמא לתאומות זהות בנות שנתיים וחודשיים ,ההתפתחות שלהן היתה תקינה עד היום נולדו בשבוע 36 משקלים סביב 2500 , שאלתי היא בעניין דיבור - הבנות אומרות את רוב המילים כחצי מילה לדוגמא המילה עוד הן אומרות- עו ,מיטה אומרה- טה עגלה  - לה וכו", הן עושות צירוף של 2 מילים כמו " איפה נופר" לדוגמא ,אך לא הרבה ,
מה זה אומר שהן לא אומרות את כל המילה רק או התחלה או סוף ?
הן עדיין לא בגן הולכות בספטמבר .
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'הי חגית יקרה'
הי חגית יקרה
04/08/2008 | 21:23
3
2
דבר ראשון - אהלן!!!!!!!! מה שלומך קרובת משפחה יקרה? מאוד מאוד מרגש ומשמח לראות אותך כאן... (זו נעמה.... אמא של עדו ומעיין... אם תהית :) ) שנית- אם אנחנו כבר כאן.... עדודו ומעייני כבר בני שמונה חודשים... שניהם מתהפכים בלי סוף אך עדיין לא זוחלים... האם יש מה לעשות על מנת לעודד זחילה? תרגילים? האם כדאי לעשות משהו או פשוט לחכות כשיגיע?
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'שלום שלום וכמה חיבוקים גם לך!!!'
שלום שלום וכמה חיבוקים גם לך!!!
04/08/2008 | 23:53
1
לפני שאני חוזרת לנסות לענות לכולן לפי הסדר... אחייניתך שישנה אצלי הלילה מסרה לך ד"ש חמה והתלהבה מאד מנוכחותך על מסך המחשב שלי הערב! הרשיתי לה להנות מתמונות הבונבונים שלך בפורום והתלהבתי בעצמי. איזה מקסימים הם!
נחמד לראותך כאן!
ממשיכה לענות לפי הסדר...
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'שוב שלום נועה היקרה!'
שוב שלום נועה היקרה!
06/08/2008 | 01:35
1
5
הפעם, אני נאלצת לצטט את דברי מלמעלה (מתשובתי לסוכריה)... שאלתן כמעט את אותה השאלה. למרות הפרש הגילאים, כפי שכתבתי שם, טווח הנורמה רחב ולכן תשובתי דומה. אולם, עוד תוספת קטנה: כפי שרשמתי שם, גם אם הילדים שלך מתהפכים ומתגלגלים וכך מגיעים למחוז חפצם, זה כבר סוג של זחילה. האם זה מה שקורה אצלכם?
ושוב, מדברי לסוכריה: כל דרך התקדמות נחשבת זחילה: זחילת גחון, גילגולים ממקום למקום, התקדמות בעזרת פיתולים של האגן מצד לצד ויש גם תינוקות שזוחלים בישיבה על הישבן. כל סוגי הזחילה תקינים ולרוב משתכללים, ככל שהתינוק מתנסה יותר. אבל, אם רואים חוסר איזון, כלומר, שימוש רק בצד אחד של הגוף, בזמן הזחילה (ובכלל בכל פעילות מוטורית בגיל הזה), כדאי לשאול רופא. בשלב זה התינוק אמור לפעול עם שני צידי גופו באותה מידה ובאותה איכות.
בכדי לקדם זחילה, רצוי להשכיב אותם בשעות העירות שלהם, הרבה על הבטן (בהשגחה, כמובן), על משטח קשיח, כמו שטיח פאזל מסול (לשים לב, להוציא חלקי פאזל קטנים, שלא ימשכו אותם לפה). השטיח מהסול גם נותן יותר חיכוך ומאפשר לדחוף את הגוף טוב עם הרגל.
לעודד זחילה ע"י כך שאת קוראת להם אלייך, כשאת בגובה העיניים שלהם, מולם. לעודד זחילה ע"י ניטרול כמות החפצים שמפוזרים במרחב שלהם, כך שינסו להגיע אל המשחקים ולא להציף את הסביבה בהמון משחקים שגם מקשים עליהם להתמקד וגם בכל הושטת יד, כבר מגיעים אל משהו מעניין והמוטיבציה להתקדם פחותה.
לעודד זחילה ע"י מתן משחקים, אשר נעים ומשמיעים קולות במגע יד, ומעודדים לרדוף אחריהם (זה יכול להיות אפילו בקבוק מים ממולא בחרוזים (והפקק מודבק היטב למניעת אסונות). ברגע שהילד נוגע בבקבוק הבקבוק זז ומרעיש.

תרגיל לעידוד זחילה: השכבת התינוק עם הבטן על גליל, (גליל, שמיכה מגולגלת, או מזרן התעמלות מגולגל) כך שהבטן מונחת על רוחב הגליל ומתאפשר לו לדחוף עם הרגליים קדימה, כשהוא מתחיל מהישענות על ברכיים כפופות ומנסה ליישר אותן ולהגיע עם הידיים אל הרצפה מעבר לגליל. על הרצפה מולו רצוי להניח חפץ שימשוך את תשומת ליבו אליו ינסה להגיע. תרגיל שמחזק את הרגליים וכן נותן תחושה של הישענות עליהן, שנדרשת בזחילה על שש ומעודד התקדמות לכיוון זחילה. אפשר להשעין ככה גם על כדור ים קטן. אפשר להשעין גם לרוחב הרגליים של אבא/אמא בצורה דומה, כך שהרגליים מצד אחד של הרגליים והידיים מהצד השני, ולמשוך עם חפץ, צעצוע, להושטת יד, נסיון דחיפה עם הרגליים.

בהצלחה
וחם  מכל הלב!
חגית

תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'תודה תודה על התשובה '
תודה תודה על התשובה
07/08/2008 | 06:54
2
חיבוקים חמים חזרה וד"ש לכולם...ובמיוחד לאחייניתי היקרה לי מאוד :)...
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'דולי שלום'
דולי שלום
06/08/2008 | 00:11
1
1
האם הן משתמשות באותו ז'רגון? כלומר שתיהן "טועות" את אותן הטעויות, ומבינות האחת את השניה מצויין?

הן באמת בשלב בו הן אמורות ליצור צרופים של 2 מילים עדיין ולא משפטים ארוכים, עדיין מקובלים שיבושים של המילים. יתכן שהשיבושים המשותפים נובעים מ"שפה תאומית", מההבנה המשותפת שלהן האחת את השניה.
אני אנסה להרחיב ולהשלים את תשובתי, מחר, לאחר שאשוחח עם  קלינאית התקשורת העובדת עימי, לגבי התופעה.

כל טוב,
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'תודה חגית על'
תודה חגית על
06/08/2008 | 14:40
ההתיחסות ,כן שתיהן פחות או יותר אפשר להגיד באותה רמה מבחינת הדיבור ושתיהן מקצרות את המילה ואומרות סוף או התחלה ,צירופים יש להן עד 2 מילים לא יותר .
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'אלמוג שלום,'
אלמוג שלום,
05/08/2008 | 23:52
2
1
באופן כללי, אני מאמינה, שלרוב, הנזק שנוצר מלהעלות ילד לכתה א' מוקדם מדי, רב בהרבה מהנזק בלהשאר שנה "מיותרת" בגן. אבל, לא הגעתי בזמן,כפי שכתבת למעלה,  אלא ממש מוקדם מדי. יש לכם עוד הרבה זמן להתלבט, כיוון שילדים משתנים המון בתקופה של לפחות 9 חודשים, עד שתצטרכו להחליט מה לעשות.
קושי במוטוריקה גסה, לרוב אינו סיבה מספקת להשארות עוד שנה. אבל אם יהיה לו קשה להתארגן, קשה לכתוב, לגזור, לצייר, לצבוע, לעמוד במשימות השונות של כתה א, ובמיוחד אם הוא מודע לזה ומתוסכל מזה, מה שעלול להקשות גם מבחינה חברתית ורגשית על ההשתלבות שלו בבית הספר, או אז, הייתי שוקלת היטב את הנושא. ומכיוון שהוא צעיר בשנתון שלו, לא מסובך לקבל גם החלטה להשאירו עוד שנה בגן, דבר שעשוי לאפשר לו להגיע מחוזק לבית הספר ולהתחיל מנקודת פתיחה של יותר כוח ויכולת.
חכו בסבלנות.... מקווה שה"בחור" רק יפתיע לטובה! חשוב שתתייעצו בעניין עם הצוות שמכיר אותו ותשמעו את דעת הגננת ושאר אנשי המקצוע!
בהצלחה!
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'המון תודה חגית'
המון תודה חגית
06/08/2008 | 12:24
1
תשובתך מאוד תואמת את ההרגשה שלי בנקודת זמן זו.

וכל הכבוד לך על השקעת הזמן והסבלנות
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'שוב, שיהיה בהצלחה!'
שוב, שיהיה בהצלחה!
06/08/2008 | 13:22
1
אני עקרונית, כאן תמיד, או באתר שלי. תרגישי בנוח לפנות אלי אם מתעוררות שאלות, בכל עת.
כל טוב,
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'אגב, חייבת לציין, שאתמול אחד העיסוקים שלנו'
אגב, חייבת לציין, שאתמול אחד העיסוקים שלנו
04/08/2008 | 15:44
2
עם הילדים אחה"צ היה - אחת הפעילויות, שאת מציעה באתר:
מילוי דף עם צבעי בצבעים שונים, אח"כ - צביעה בפנדה שחור
ובסוף "חריטה" עם קיסם.

הילדים כבר כמעט התייאשו בשלב צביעה צבעונית, למרות שעזרתי.
אני כיסיתי בשכבת הפנדה השחורה וניקול ציירה עם קיסם. יאן כבר לא רצה.

מאוד נהנינו - כל אחד מאיתנו בשלב אחר של הפעילות

טרם הגעתי לקריאת המאמרים מקווה כן להגיע.

אז רק להגיד על ההשקעה
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'גלית, תודה לך!'
גלית, תודה לך!
05/08/2008 | 00:00
1
1
בכיף,
ואם את מחפשת עוד רעיונות, גשי למאמר הזה:
מוכנות לכתיבה מינקות

וגם לדף הקישורים לאתרים לילדים, שבו יש קישורים להמון אתרים של דפי עבודה, יצירה ועוד, שמתאימים לגיל של יאן וניקול.

חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-' חגיתוש'
חגיתוש
05/08/2008 | 10:14
1
לצפיה ב-'נרדם בצונאמי'
נרדם בצונאמי
04/08/2008 | 19:03
4
חגית שלום רב,
תודה על נכונותך לתרום לנו מידיעותייך...
לשאלתי, מאז שדורון נולד, ממש מהשבועות הראשונים, הוא מרדים את עצמו בדרך של טלטלת הראש מצד לצד, עד כדי מכות בצידי המיטה (לכן השארנו את מגן הראש... ). זה אומנם עוזר לו להרדם, ויחד עם זאת, אני תוהה מדוע הוא עושה זאת... זה הרי די כואב (גם אם יש שם מגן רך)... האם זה מרמז על קושי תחושתי?
רצוי לציין כי בין השניים, דורון הרבה פחות אוהב שנוגעים בו או מלטפים אותו. כשאני מנסה, לדוגמא, למרוח עליו קרם גוף, הוא מתפתל ומנסה לחמוק מזה...
האם מוכר???
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'יעל (מאיה) שלום,'
יעל (מאיה) שלום,
06/08/2008 | 01:50
3
1
יתכן שדורון הוא ילד שזקוק מאד למגע עמוק, מגע חזק, בכדי להרגיע את עצמו. יתכן שדורון מאד רגיש למגע קל וחווה מגע כזה כלא נעים. יתכן שתהליך ההרדמה שלו נובע מהצורך הזה במגע עמוק, מגע חזק.
איך דורון מגיב לרעשים, לריבוי אנשים סביבו או ריבוי התרחשויות סביבו, לתנועה, לנסיעה במכונית, לטיול בקניון עמוס באנשים וכדומה? איך דורון מגיב לאמבטיה? אם את רואה גם שם רגישויות כלשהן (ואשמח אם תפרטי לי ותעני על שאלותי כדי שאוכל להתייחס), אז יתכן שבאופן כללי הוא רגיש לכל מיני גירויים תחושתיים וייתכן גם שתהליך ההרדמות מהווה דרך לנטרל את הגירויים המפריעים של הסביבה, ולחוש רק את הגירוי המרגיע הזה ובכך להיעזר בתהליך זה בכדי להירדם. (האם דברי מובנים?) ייתתכן בכלל שהוא זקוק לגריה תנועתית חזקה, בכדי להירדם, כמו תינוקות שנרדמים רק בנסיעה, או בנדנוד חזק של המיטה/העגלה. סיבוב הראש מצד לצד מספק תחושה תנועתית חזקה מאד, למרכז שיווי המשקל באוזן.
נסי לשנות את דרך המגע שלך בו, עד שתמצאי מגע שהוא מגיב אליו בהנאה: לדוגמא, נסי לטפוח לו על הגב כשהוא עלייך, במקום ללטף. יתכן שאף תגלי שהוא אוהב תפיחות שנראות לך חזקות יחסית, באופן מפתיע. (זהירות לא לטלטל יתר על המידה בדרך זו, יש בזה גם סיכון, בדיוק כמו בזריקת הילד באויר מעלה כמו שהיה מקובל פעם). כשאת מורחת עליו קרם, נסי לעשות זאת תוך עיסוי של לחץ, ללא תנועות עדינות של האצבעות, אלא מגע מרגיע של כל כף היד הנעה בלחיצות לחיצות על פני הגוף.
אם תנסי, ספרי לי אח"כ מה היה, כיצד הגיב, ספרי גם איפה עוד את רואה קשיים בתחום ונחשוב יחדיו.

בהצלחה וכל טוב!
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'חגית, תודה... '
חגית, תודה...
06/08/2008 | 11:51
2
חיכיתי בסבלנות לתורי...

מנסה לענות:
איך דורון מגיב לרעשים, לריבוי אנשים סביבו או ריבוי התרחשויות סביבו?
מבין השניים, דורון פחות אוהב את ההמולה אבל לא לאורך זמן. הוא זקוק ל- 2-3 דקות במקום חדש ואז הוא מתאקלם בקלות ואפילו "תופס בעלות". בגדול- הוא ילד חברותי מ-א-ו-ד, אוהב ילדים, אוהב פעילויות והתרחשויות ושותף פעיל מאוד בכל עניין (את צריכה לראות אותו בגן השעשועים... ).

נסיעה במכונית?
עצם הכניסה למכונית לעיתים קשה לו והוא מתמרד ומקשת את גבו... אבל ברגע שהוא בפנים- הוא נינוח, רגוע ומעוניין. הרבה פעמים הוא נרדם בנסיעה. לא רואה קושי בעניין הזה (והאמיני לי, אני יודעת מה זה קושי... לנסוע לתל אביב עם הילדים של אחותי כשהיו קטנים התפרש לשעתיים נסיעה!!! הם כל הזמן בכו והיה צורך לעצור בצד ולהרגיע).

טיול בקניון עמוס באנשים וכדומה?
חוץ מזה שהוא "בורח" לנו?
אנחנו לא מסתובבים הרבה בקניונים כי הם לא אוהבים לשבת בעגלה ואוהבים להתרוצץ מסביב וזה הופך קצת לעינוי עבורנו, אבל מההתרשמות שלי, אין לו בעיה עם האנשים, הסביבה או ההמוניות. אם נרצה להתמקד במשהו, הוא אומנם יתפס עלי במשך מספר דקות ואצטרך להרים אותו על הידיים, אבל אחרי כמה דקות, אחרי שבדק את השטח, הוא מוכן לפעולה וחיש מהר יורד מהידיים למטה ומשתלב.

איך דורון מגיב לאמבטיה?
אהבת חייו!!! אני שמה אותו בכסא שלו, מול תומר... והם שניהם מתמוגגים ומתפוצצים מצחוק. חצי שעה של כיף! הוא משפריץ לכל עבר, ממלא כפיות ומוזג אותן זו לזו, משפריץ על תומר ועלי ומתפוצץ מצחוק...

מרחתי עליו אתמול קרם גוף והפעם היה קל יותר. הוא לא גילה התגדות גדולה.

וואלה, יכול להיות שסתם יש לי ילד קצת "קוקו"???
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'אם כך, מאיה (יעל...)'
אם כך, מאיה (יעל...)
06/08/2008 | 12:16
1
1
לפי התאור הזה, לא נשמע שיש לו קושי תחושתי.
יכול להיות שכן קיים, קושי ממוקד בגריית מגע קל וצורך במגע עמוק. ואז באמת רק צריך לדעת איך להתייחס מבחינת גריה נכונה, מפתחת וגם גריה שלא גורמת למצוקה. נשמע גם שלא קל לו עם מעברים ומצבים חדשים, אבל הוא מצליח יפה להסתגל ודי מהר. רק הרגעים הראשונים יותר מלחיצים עבורו, וזה נהדר שהוא מסתגל.
נסי את ההמלצות לגבי סיפוק מגע עמוק, כשהוא זקוק להרגעות וכן בטיפול בו (כדוגמת הקרם)  ותראי איך זה.

הוא ממש לא נשמע ילד "קוקו".... נשמע מתוק ומקסים!

כל טוב!
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'בהחלט אנסה... תודה!'
בהחלט אנסה... תודה!
06/08/2008 | 12:33
5
לצפיה ב-'שאלה לגבי צלחת ויסטוברלית'
שאלה לגבי צלחת ויסטוברלית
04/08/2008 | 22:31
15
אומנם אני לא אמא לתאומים
רק סתם אוהבת להציץ לפורום המדהים שלכן
אני שואלת בתור גננת
יש לי את הצלחת בגן- ומרפאה בעיסוק שביקרה אצלינו הזהירה אותי לאת לתת לילדים את הצלחת באופן חופשי אלא רק תחת השגחה
כי אם ילד יסובב את חברו במהירות זה מסוכן מאד ולילדים רגישים יכול לגרום למחלת הנפילה.
האומנם כך?
ותודה על התייחסותך
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'שלום חגית'
שלום חגית
04/08/2008 | 23:06
3
שמי ליטל ואני אמא לאורי ולליהיא בני אוטוטו שנתיים.אורי מטופל בהתפתחות הילד מטעם קופת החולים שלנו של מכבי החל מגיל עשרה חודשים עקב עיכוב התפתחותי מוטורי.הוא התחיל בטיפול אצל פיזיוטרפיסטית שלטענתה היה היפוטוני.לאחר מיספר חודשים הפיזיוטרפיסטית העבירה אותו לטיפול אצל מרפאה בעיסוק מפני שלטענתה אין לה מה לעשות איתו יותר.המרפאה בעיסוק כביכול חיזקה אותו עד לכשהלך(גיל שנה ושיבעה חודשים).אני ביקשתי שיגיע למרפאה בעיסוק מכיוון שיש לי קצת חשש לגבי עניין של וויסות חושי,למרות שהמרפאה בעיסוק מסתייגת מכך וקושרת את העניין בנושא בשלותי.ברשותך אציין מהן החששות שלי שניראות לי קשורות בעניין התחושתי.
אורי מקשה את גופו בכל פעם אשר הור נירגש או כועס,פעמים רבות זה מגיע עד לכדי רעד למיספר שניות.הו מרבה לשפשף את רגליו בעזרת ידיו,בעודו מחבק אותנו או את אחותו התאומה הוא עושה זאת על פי רוב בעוצמתיות עד כדי צביטה לפעמים וחוסר נעימות,אורי עדיין לא נמצא במסגרת של גן,קשה לו מאוד בכל פעם שאנו מגיעים למקום חדש,בכל פעם שהוא פוגש ילדים או מבוגרים שאינו מכיר,ובכלל בשינויים,הוא יהיה צמוד אלינו עד שיפתח וזה יכול לקחת המון זמן אם ביכלל.
גם הרופאה ההתפתחותית של המכון בתמונה שכמובן גם היא קושרת זאת לעניין בשלותי שלטענתה אמור לחלוף.
המרפאה בעיסוק אומרת שנירה לה שעוד מעט היא מסיימת איתו מבחינתה,היא מעוניינת בעוד מיספר מיפגשים עם ילד נוסף לפני ה"שיחרור" שלו.
אני יודעת שהעמסתי בפרטים,אך אני לא יודעת מה לעשות.מצד אחד אני אומרת אולי זה באמת עניין בשלותי וניתן את הזמן,ומצד שני אני חוששת לפספס משהו שלי ניראה לא תקין ולבזבז זמן יקר שאולי ניתן לייעל אותו לטובת אורי.
האם ניראה לך מן הפרטים הרבים שהעליתי שיש כאן משהו שקשור בוויסות החושי או האם יש ביכלל בעייה כלשהי לדעתך?
אודה לך מאוד על תשובתך,ליטל.
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'ליטל,עניתי אתמול ונראה שבלע את התשובה..'
ליטל,עניתי אתמול ונראה שבלע את התשובה..
06/08/2008 | 11:13
1
אני המומה! שמרתי את התשובה ומיד אשחזר אותה.... (או שמא היא מתחבאת פה איפשהוא בשרשור ואיני מאתרת אותה? בכל מקרה, מוזר ביותר!
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'והתשובה שנעלמה:'
והתשובה שנעלמה:
06/08/2008 | 11:18
1
1
סביר להניח שהרופאה, הפיזיותרפיסטית והמרפאה בעיסוק שעובדות עימו, מכירות אותו וידעו לענות לך באופן הטוב ביותר לגביו. הדברים שאת מתארת יכולים בהחלט לנבוע מקושי בויסות תחושתי, קושי בויסות הכוח שהוא משקיע במגע וצורך במגע עמוק ביחד עם רגישות תחושתית לרעשים לדוגמא. אבל, זה גם בהחלט יכול לנבוע מבשלות רגשית ויתכן שהוא ילד יותר רגיש ועדין בתחום זה, זקוק ליותר הגנה, יותר תמיכה במצבים חדשים, במעברים, במקומות זרים. האם העלת בפניהן את התהיות שלך? אם את חשה שלא קיבלת מענה, מאד חשוב שתתעקשי ותשאלי שוב, עד שתרגישי שיש בידייך את המידע שיעזור לך לקדם אותו.
עצה אחת חשובה בעניין המעברים: לפני שאתם עושים משהו חדש, יוצאים מהבית לקניות, לדוגמא. שוחחי עימו בפשטות ותכיני אותו לעומד להתרחש: "עכשיו ניסע לסופר לקנות אוכל" לפני הכניסה לסופר, לדוגמא: "ניכנס לסופר, תשב בעגלת הקניות. בסופר יש הרבה אנשים. בסופר יש רעש. " משהו בסגנון הזה. לא יותר מדי מסובך, משהו שמזכיר לו עם מה עליו להתמודד.
אפשר לתת לו  גם נקודת אחיזה וציפיה לפיתרון חיובי: את יכולה לאמר: " אני יודעת שקשה במכולת, כי יש רעש, אבל אמא תעזור לך." " כשלא נעים לך הרעש, תתן לי יד" או " כשלא נעים לך, נשיר ביחד שיר, שלא נשמע את הרעש". סתם כיוונתי לילד שרגיש לרעשים, כיוון שבאמת איני מכירה את אורי בכדי לכוון באמת למצב שקשה לו, אבל סביר שאת יכולה לקחת מהרעיונות הללו, לחיים שלכם ולחשוב כיצד להכין אותו מראש לפני כל שינוי, להזכיר לו עם מה יתמודד ולנסות להציע לו פתרונות יעילים.
שוב, הכל צריך להיעשות מאד בפשטות, בגלל גילו הצעיר, לא להציף בהסברים ארוכים ומסובכים שרק יבלבלו אותו.

בהצלחה!
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'תודה לך חגית על הזמן שהקדשת לשאלתי'
תודה לך חגית על הזמן שהקדשת לשאלתי
06/08/2008 | 12:38
2
לצפיה ב-'שלום תהילה!'
שלום תהילה!
05/08/2008 | 02:00
10
2
היא בהחלט צודקת בעניין.
א. הם עלולים להפיל האחד את השני, וכבר ראיתי נפילות על הפרצוף, של ילד שעמד בצלחת ובדיוק סובבו... לכן, אני תמיד שומרת מקרוב ולא מרשה ללא השגחה. אין בעיה שילד יסובב את עצמו לבד, אבל כדאי מאד להשאר ליד.
ב. לגבי מחלת הנפילה: ילד שיש לו נטיה לפירכוסים, רצוי להיזהר איתו. כיוון שריצוד של אור מול העיניים עלול להוות טריגר להתפרצות של התקף, גם נדנוד מהיר בנדנדה או סיבוב מהיר בצלחת עלול לגרום זאת. (הסיבוב לא גורם למחלת הנפילה, אלא עלול להוות טריגר לפירכוס עצמו.)

חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'תהילה, כמה רעיונות נחמדים בצלחת:'
תהילה, כמה רעיונות נחמדים בצלחת:
05/08/2008 | 02:10
1
3
אם כבר, אז אפשר גם להעשיר בכמה רעיונות נחמדים בצלחת הוסטיבולרית:
ראשית, המשחקים הידועים והמוכרים: לשכב על הבטן ולסובב בעזרת ידיים מושטות קדימה את הצלחת: נותן גרייה וסטיבולרית (גריה של תנועה סיבובית) וכן עובד על חיזוק ידיים וחגורת כתפיים.
שכיבה על הגב וסיבוב עם הרגליים, כנ"ל לגבי הגריה הסיבובית, תוך מתן תחושה שונה מאד , כשהראש מופנה כלפי התקרה-תחושה חזקה יותר. וכן עבודה על תאום/קואורדינציה של תנועות שתי הרגליים יחדיו.
פחות מוכר, תרגילים המיועדים לעבודה על שיפור שיווי המשקל: הליכה בצלחת תוך חציית הצלחת מצד לצד, בהליכת עקב בצד אגודל.
הליכה בתוך הצלחת, בהיקף שלה, מסביב, עקב בצד אגודל.
עמידה כשכל רגל בצד אחר של הצלחת ונדנוד הצלחת מצד לצד, תוך נענוע הרגליים והאגן.
עמידה עם שתי רגליים צמודות זו לזו וסיבוב הצלחת תוך הנעת הגב והאגן בתנועה סיבובית, בלי להזיז את הרגליים ממקומן.

תהנו!
חגית
תאומים ושלישיות >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'תודה רבה לך חגית'
תודה רבה לך חגית
05/08/2008 | 13:04
1
שמרתי את הרעיונות שלך ובעז"ה אעשה בהם שימוש
נתרמתי רבות מהשרשור
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'מדבריך משתמע שיש קשר בים פרכוסי חום'
מדבריך משתמע שיש קשר בים פרכוסי חום
05/08/2008 | 10:15
4
1
למחלת הנפיחלה וממה שקראתי זה לא נכון, בטח שלא בגילאים הצעירים אז אשמח אם תתקני את עצמך כדי לא ליצור פחד

ודרך אגב, שכחת את השאלה שלי....
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'אין קשר בין השניים וזה גם לא משתמע.'
אין קשר בין השניים וזה גם לא משתמע.
05/08/2008 | 10:49
את מדברת על פירכוסי חום וחגית - על אפילפסיה.
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'מה פתאום?ממש לא לכך כיוונתי את דברי!'
מה פתאום?ממש לא לכך כיוונתי את דברי!
05/08/2008 | 11:43
2
1
אני מדברת על פירכוסים. לא על פירכוסי חום. יש כל מיני מצבים בילדות המלווים בפירכוסים, מחלות שונות, קשיים התפתחותיים שונים. ונהוג לדבר במקרה זה על פרכוסים ולא על "מחלת הנפילה". ממש לא התכוונתי שמי שלילדו היה פרכוס חום, צריך לחשוש ממחלת הנפילה ולא לכך כיוונו דברי!

אלמוג, לא שכחתי את השאלה שלך. אני מתניידת בין ילדי שלי שבחופש, עבודתי ומענה לשאלות בפורום. אגיע אל כולן, אך בכדי לענות לכל אחת בכל הרצינות, מתוך חשיבה רבה ותוך נסיון לתת מענה מקיף ורציני, אני מקדישה זמן רב לכל תשובה, כך שאגיע גם לשלך ומבטיחה שאשתדל שבקרוב, אני יודעת שאת ממתינה מאתמול!

חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'תודה על הסבלנות שלך'
תודה על הסבלנות שלך
05/08/2008 | 13:12
1
ואני אמתין בסבלנות...

כל הכבוד לך ותודה !
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'אלמוג, עניתי לך למעלה!'
אלמוג, עניתי לך למעלה!
06/08/2008 | 11:20
1
השאלות והתשובות השתרשרו בבלאגן....
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'עוד כמה רעיונות למשחקים עם ועל הצלחת'
עוד כמה רעיונות למשחקים עם ועל הצלחת
05/08/2008 | 10:54
2
1
1. לשלב אותה כחלק ממסלול מכשולים - אצלינו אני בונה לילדים הרבה כאלה בכל מיני משחקיות וגם בבית.
2. לשלב את הצלחת כשהיא הפוכה ולתת לילדים לצעוד עליה מסביב או לעלות עליה עקב לפני אגודל או בהליכה צידית מוצלבת - כלומר רגל ימין (נגיד) נפתחת ימינה ורגל שמאל מוצבת מימין לרגל ימין, בצמוד אליה.
3. לילדים מעט יותר מבוגרים - הליכת מריצה מעל הצלחת - כשהיא במצבה הטיבעי (כמו צב על הגב) או הפוכה. כשעושים את זה במצב "צב על הגב - לדעתי - רק עם מבוגר שמחזיק את הרגליים. אם כשהצלחת במצב יציב - אפשר גם כשחבר מחזיק רגליים.
4. ניראה "דבילי" אבל אפשר לשבת מחוץ לצלחת ולסובב אותה בהצלבות ידיים. לילדים שחגורת הכתפיים שלהם חלשה - זה עובד מעולה ובנוסף - עובד על קואורדינציה. ניראה כלום, אבל תנסו ותגלו עד כמה זה ממש לא פשוט.
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'תמי תודה רבה'
תמי תודה רבה
05/08/2008 | 14:55
שמרתי גם את הרעיונות שלך ואיישמם בעז"ה בגן
יש לכן פורום מרתק
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'שאלה לגבי מוטוריקה עדינה'
שאלה לגבי מוטוריקה עדינה
05/08/2008 | 11:14
6
שלום רב, התאומים בני 11 חודשים.
ככל הנראה לאחד מהם יש בעיה במוטוריקה עדינה. הוא מתקשה להרים חפצים  רק עם האצבעות(הוא צריך לשם כך שתי כפות ידיים).איננו יכול להרים חפצים ולהחזיק אותם בין אגודל לאצבע(בגילו זאת מיומנות שאמורה להיות).
איזה משחקים מומלץ לקנות לגיל הזה שיעזרו לו לפתח יותר טוב מיומנות במוטוריקה עדינה או אולי קיימים תרגילים שאני יכולה לעשות לו בבית ?
תודה מראש על המענה
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'ניראה לי שפיספסת את ההודעה שלי'
ניראה לי שפיספסת את ההודעה שלי
05/08/2008 | 11:21
3
מתחת להודעה שלי ענית למישהי אחרת,אשמח אם תוכלי לתת לי תשובה,ליטל.
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'לא, ממש לא פיספסתי. ולכל מי שעדיין לא נענתה:'
לא, ממש לא פיספסתי. ולכל מי שעדיין לא נענתה:
05/08/2008 | 11:45
2
2
אני קוראת את שאלות כולכן, אולם, כפי שכתבתי קודם לאלמוג: אני מתניידת בין ילדי שלי שבחופש, עבודתי ומענה לשאלות בפורום. אגיע אל כולן, אך בכדי לענות לכל אחת בכל הרצינות, מתוך חשיבה רבה ותוך נסיון לתת מענה מקיף ורציני, אני מקדישה זמן רב לכל תשובה, כך שאגיע לכל השאלות ומקווה שבמהרה!
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'תודה על התייחסותך הכנה,ליטל.'
תודה על התייחסותך הכנה,ליטל.
05/08/2008 | 21:02
1
1
לצפיה ב-'ליטל, עניתי לך למעלה!'
ליטל, עניתי לך למעלה!
06/08/2008 | 02:14
1
לצפיה ב-'רינננה, שלום'
רינננה, שלום
06/08/2008 | 12:04
1
באמת בגילו הוא אמור לאחוז חפצים ביד אחת, לשחרר אותם באופן מכוון, לאחוז חפצים קטנים בעזרת אחיזה (עדיין מסורבלת) בין האגודל לאצבע (אחיזת פינצטה).
יש מספר דברים שאת יכולה לעשות כדי לעודד שיפור של המוטוריקה העדינה. בישיבה יציבה בכסא אוכל, לתת לו דברי מאכל מתאימים לגילו, קטנים, כדי שיאכל "אוכל אצבעות" ויתאמן על תפיסת דברים קטנים, שלא ניתן לתפוס בעזרת שתי הידיים יחדיו (כמו ירקות מבושלים קטנים וכדומה).
בעת משחק, כדאי להציע לו משחקים של "סיבה ותוצאה" שבהם פעולה שלו גורמת למשהו במשחק לקרות, כמו משחקי הבובות הקופצות, בהם צריך ללחוץ על כפתור, לסובב כפתור וכ"ו, בכדי שהבובות יציצו החוצה. או כמו משחק אחר מוכר, בו הילד מכניס כדור לתוך משחק מפלאסטיק מלמעלה וכשהכדור נופל לתוך המשחק מתחילה מנגינה. אפשר לאלתר משחקים כמו השחלת פונפונים או חרוזים גדולים לתוך קופסא עם מכסה פלאסטיק, שחתכת בו חור (כמו הרבה מקופסאות המזון לתינוקות והשוקו). בעבודה בישיבה יציבה הידיים יותר פנויות למשחק וכשקשה מבחינת המוטוריקה העדינה, כדאי  חלק מהזמן לייצב אותו בכזו צורה ולאפשר לו משחק באופן חופשי יותר. חשוב לא לעשות זאת כל הזמן , כדי לאפשר לו לפתח גם את המוטוריקה הגסה והתאום של זחילה, עמידה, שמירה על יציבות, מעברים לישיבה וחזרה לזחילה, בשילוב עם משחקים כמו משחק הבובות הקופצות והכדור שתארתי.
בנוסף, הייתי משחקת איתו הרבה בשירי אצבעות, כמו "עשר אצבעות לי יש" וסיפורי אצבעות, כמו "איפה גברת זרת?" ובמשחקי הצבעה ומשחקי חיקוי של תנועות שמשלבות גם את הידיים (כמו לסמן "נו! נו!נו!" עם האצבע,כשעושים משהו אסור וכדומה), כדי לעודד אותו לעשות תנועות עם האצבעות ולשפר את יכולתו.

כל הכבוד לך שאת עירנית לעניין, בגילו ניתן בקלות לא לשים לב לנושאים כאלו, כיוון שקל לנו להתמקד ב"נושאים החמים", של זחילה, עמידה, הליכה, בהתפתחות השפה ונושאים החברתיים ולפספס את מה שלא מאד בולט מול העיניים, בעיקר כשהידיים מלאות עם שני שובבים... אם תראי שהבעיה ממשיכה, תתיעצי עם רופא הילדים שלך, כדי לקדמו ולא לפספס כלום.

בהצלחה!
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'המון תודה על התשובה המפורטת, ריננננננננה'
המון תודה על התשובה המפורטת, ריננננננננה
07/08/2008 | 15:59
לצפיה ב-'לחגית שאלה בבעיה שמטרידה אותי'
לחגית שאלה בבעיה שמטרידה אותי
05/08/2008 | 13:01
4
2
התאומים שלי בני 5.5 חודשים, בעוד שתאום אחד מתגלגל מצד לצד נוגע בכל דבר תאום ב' נשאר באותה פוזיציה ששמים אותו. אנחנו במעקב פיזיוטרפיה עקב טונוס שרירים גבוה והפניית הראש לצד אחד. עם התחלת הטיפול יש שיפור. הוא  מסוגל להפנות את הראש לצד השני. הרגליים והידיים קצת השתחררו. הוא מרים ידים לכוון צעצוע שמושט לו אבל עדין אצלו הכל איטי. הוא אפילו מראה נסיון לזחילת גחון אלא שבכל פעם שהוא מנסה זה מלווה בבכי וקיטורים והוא עושה זאת כשהוא על סף עיפות. אשמח לדעת מה דעתך ומה עוד אני יכולה לעשות על מנת לקדם אותו. בתודה מראש.
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'נזכרתי בעוד משהוא...'
נזכרתי בעוד משהוא...
05/08/2008 | 13:10
1
כאשר אני עוזרת לו להתהפך מהגב לבטן הוא לא ממהר להושיט את היד שבכוון ההתהפכות קדימה לפתוח את כף היד כדי להשען עליה. הוא פשוט שוכב על הבטן כשהיד מתחת לבטן.
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'היפוך'
היפוך
06/08/2008 | 12:26
1
נסי לעודד אותו להמשיך את ההיפוך על ידי משיכת תשומת ליבו למשחק בכיוון ההיפוך, כך שתוך הרצון להגיע למשחק ימשיך את התנועה.
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'שלום דינהלה'
שלום דינהלה
06/08/2008 | 12:25
1
1
במקרה של בנך, נראה לי מאד נכון להראות את הדברים לפיזיותרפיסטית שמטפלת בו ולשאול אותה את השאלות, כדי שתנחה אותך פנים אל פנים ותוך התנסות עימו, מה כדאי לעשות כדי לקדם את הזחילה ואת ההתהפכות.
הוא עדיין מאד צעיר וזה יכול להיות שהעניין עדיין עניין של בשלות ועם הזמן תראי שהדברים מסתדרים, אולם, חשוב שתשאלי אותה כי היא רואה את הילד ובטוח תוכל לתת לך מענה טוב יותר במקרה זה.
את יכולה בשלב מאוחר יותר, להיעזר גם בהמלצות שרשמתי למעלה בשרשור ל"סוכריה תלתלים" ו"לנועהא1".

חגית

תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'תודה'
תודה
06/08/2008 | 13:35
לצפיה ב-'שאלות בנושאי התפתחות'
שאלות בנושאי התפתחות
07/08/2008 | 00:47
1
108
שלום חגית, התרשמתי ממה שהפסקתי לקרא עד כה ואשמח לקרא את חוות דעתך והמלצותייך:

תאומים, בן ובת, בשבוע הבא בני תשעה חודשים.  נולדו בשבוע 35+3.

שאלה 1:
היא זוחלת על שש במהירות, יושבת, נעמדת על הברכיים כשהיא נתמכת בסורגי הלול או תמיכה אחרת
אבל יש לה נטייה ברורה להסתובב לצד שמאל ודומיננטיות של רגל ימין.
אגב, גם בחודשים הראשונים היתה נטיה של הראש לכיוון צד שמאל.
מה ניתן לעשות וכיצד כיצד לסייע?

שאלה 2:
הוא זוחל גחון כמו לוחם מיומן בקומנדו. התיישב בעצמו פעמיים, אך ישיבתו אינה יציבה ומתנדנד מצד לצד. בעבר אובחנה גמישות יתר. עפ"י הרופא איחור קל ברכישת אבני דרך במוטריקה גסה גם לפי גיל מתוקן.
גם כאן - מה ניתן לעשות וכיצד כיצד לסייע?

בתודה מראש!
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'טולי שלום'
טולי שלום
07/08/2008 | 02:33
3
לגבי ביתך, אם את רואה חוסר איזון בין שני צידי הגוף, כדאי מאד שתפני לרופא הילדים שלך ותפני אליו את השאלה לגבי נושא זה. רצוי שתגיעי איתה לבדיקה על ידי רופא התפתחות הילד/אורתופד או נוירולוג, על פי המלצת הרופא שלך. נשמע שהיא מתפתחת יפה מאד, אבל כדאי לבדוק את הדברים שתארת, בכל זאת, כדי לא לפספס במידה ואכן יש בעיה. בגילה לא אמורה להיות "דומיננטיות" של צד, אלא איזון בין שני צידי הגוף ושימוש בשני צידי הגוף באותה מידה.
לגבי בנך, מעבר להמלצות שנתתי למעלה בשרשור, לגבי חיזוק חגורת הכתפיים והמוכנות לזחילה (אגב, גם זחילת גחון זה בסדר גמור, בעיקר אם היא מתבצעת בטכניקה של לוחם קומנדו...) הגמישות, אכן עשויה להשפיע על היציבות. אם קיים אחור קל והוא מבצע הכל בקצב שלו ושומר על הקצב הזה לאורך הזמן, אין כאן מקום מיוחד לדאגה, אך טוב שאתם במעקב, לצורך מניעה.
טיפ לחיים בנוגע לגמישות: כאדם עם גמישות יתר קלה יחסית, כאם לילד עם גמישות יתר פחות קלה וכמרפאה בעיסוק שעוסקת המון בנושא: גמישות יתר אינה דבר חולף, אלא" אופי" של גוף שמלווה לאורך החיים. לכן, בכל מיני מקומות בחיים, אדם עם גמישות יתר עשוי למצוא את עצמו מתקשה בביצוע דברים בגלל הגמישות. זה לא מצב חריג ולא נורא בכלל, רק מצב שכדאי להכיר ולדעת לחזק בהתאם. מנסיוני, ככל שהילד/המבוגר, יותר חזק פיזית, ההשפעות של הגמישות פחות מורגשות. כדוגמא, אתן לך את בני, אשר היה מתוסכל ביותר מפעילות פשוטה של חוסר יכולת לפתוח את חגורת הבטיחות ולצאת באופן עצמאי מהרכב בתום נסיעה, בגלל שהאצבעות היו פשוט מתקפלות לו אחורה, ברגע שניסה לפעול מול ההתנגדות של הכפתור, כשניסה לשחרר את החגורה. התחלנו ללכת באופן קבוע לחוג טיפוס קירות, המפתח בין השאר, המון כוח באצבעות, בזרועות, ובחגורת הכתפיים. בעיית החגורה נפתרה לחלוטין. בשלב מסויים (לאחר למעלה משנה של טיפוס) הוא התעייף מהחוג והפסקנו. לאחר תקופה קצרה, בעיית החגורה חזרה ובגדול! זו רק דוגמא, אבל ההמלצה החשובה ביותר בעיני, היא לדאוג לאורח חיים המשלב עבודה על חיזוק השרירים, חיזוק שרירי הגו וחגורת הכתפיים, שרירי הידיים והרגליים. את יכולה לקחת אותו לחוג שחיה לתינוקות, להתעמלות, או פשוט לעשות איתו תרגילים ומשחקים שיחזקו אותו בבית (כמו שהמלצתי בשרשור למעלה ועוד.)

כל טוב
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'שלום חגית '
שלום חגית
07/08/2008 | 15:35
בדר"כ קוראת ועכשיו גם שואלת..

לא מזמן הצטרפו אלי שתי בובולינות חדשות..

תאומות - שהיום בנות עשרה שבועות.

הן נולדו בניתוח קיסרי ..

הבנתי שיש מספר תרגילים או אפילו שיטה לדמות את המעבר בתעלת הלידה - דבר שהוא חשוב בפני עצמו ותורם להתפתחות שלהן

אשמח לתגובתך

תודה
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'שאלת נעליים'
שאלת נעליים
06/08/2008 | 13:05
1
1
היי חגית
קודם כל - אחלה שם יש לך...
ואחרי החנופה שאלה - מה את ממליצה לגבי נעליים לתינוקות?

הילדודס בני שנה וחודשיים בקירוב.
הילדה כבר הולכת, או יותר נכון דוהרת (התחילה קצת לפני גיל שנה)
בעיקרון, הייתי שמחה שתלך יחפה עד הצבא, אבל מכיוון שהיא מסתובבת בכל מקום, אין מנוס מלשים לה נעליים. ישנם נעליים עם סוליית עור שנראות לי הכי ידידותיות (של חברת SHOESHOES) במחיר מופקע לכל נפש. השאלה עד כמה זה קריטי?
האם נעליים פשוטות של חברות אופנה כאלה ואחרות (דוגמאת פוקס) שכמובן אינן אורטפדיות עלולות להזיק?
עד כמה כדאי לנסות ולהתעקש לתת להם ללכת בלי?

תודה מראש

תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'H2O, התשובה שלי כבר נבלעה פעמיים ע"י ה'
H2O, התשובה שלי כבר נבלעה פעמיים ע"י ה
07/08/2008 | 01:37
1
ואולי לא סתם לא הצלחתי להגיב...
הפעם אין לי אפשרות לתת לך תשובה מקצועית בעניין, כיוון שאין לי ידע מקצועי בעניין. אני יכולה להגיב רק מידע כללי שלי כאם: עד כמה שידוע לי, חשוב שנעליים ראשונות יהיו גמישות, קלות, לא מסורבלות ולא יגבילו את התנועה. אין לי מושג אם חשוב לקנות דווקא מותג כלשהוא. אני מכירה ילדים רבים שגדלו עם "סתם" נעליים בלי שם מיוחד, ללא כל קושי. את יכולה לנסות לחפש פורום אורתופדית ילדים ולשאול שם, כדי לקבל מענה מקצועי לשאלה.

כל טוב,
חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'שאלת פגייה'
שאלת פגייה
06/08/2008 | 13:17
2
1
שוב אני.
שאלה כללית ברשותך.

עד כמה את חושבת יש השפעה לשהיה של ילד בפגייה וחוסר במגע רצוף בתחילת חייו, על ההתפתחות שלו?

דור ומיא נולדו בשבוע 38 במשקלים נמוכים אבל בגבול הנורמטיבי (דור 2.500 ומיא 2.000) בניתוח קיסרי.
בשל בעיה במעי, מיא נאלצה לעבור ניתוח בגיל יומיים ושהתה חודש בפגייה, מתוכם שבוע קבלה רק סוכרים לוריד, עוד שבועיים אוכל (חלב אם) דרך זונדה ואח"כ במשורה חלב אם דר בקבוק. מיותר לציין שזו היתה תקופה קשה בשביל כולנו והילדה היתה בוכה ארוכות.
גם אחרי שהגיעה הביתה היא היתה בוכה המון, סבלה מגזים איומים עד גיל 8 חודשים והיתה מתנהגת בעצבנות.

היום בגיל שנה וחודשיים יש לנו ברוך השם ילדה חייכנית וצחקנית, עדיין קריזיונרית, אבל מלאה אושר וממלאת את חיינו באהבה אינסופית.

ושאלתי - האם, מנסיונך והשכלתך, עלולות להיות השלכות לשהייה בפגייה לטווח הרחוק והאם כדאי להשקיע בכיוונים מסויימים כדי לתמוך בה? לדוגמא, היה לי חשוב במגע ארוך והנקה ולשמחתי שניהם יונקים עד היום.

ורק בשביל שלא תהיה אפלייה (זו כבר שאלה שנייה על מיא), אז מוסרת מכאן נשיקות לדורצ'י המתוק ביותר בשביל החלב.
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'כל הכבוד לילדה שלך!'
כל הכבוד לילדה שלך!
07/08/2008 | 02:09
1
2
קודם כל, כל הכבוד לילדה שלך, שהתגברה על המכשולים ונשמע שנמצאת היום במקום חיובי ומהנה!! וכל הכבוד לך על ההשקעה שאת מתארת!
אני לא רוצה כרגע להכנס כאן לסוגיה הזו של השפעות הפגיה על התפתחות ילדים. עד כמה שידוע לי, סטטיסטית, מדברים על סיכון מוגבר לקשיים רק אצל ילדים שנולדו פגים מאד קטנים, מצב השונה מאד ממצבה של ביתך. כמרפאה בעיסוק, הנטיה שלי, היא להסתכל תמיד על הסביבה השונה של הפגיה, המוצפת גם בגירויים לא פשוטים עבור התינוק ומשפחתו ולחשוב על ההשפעות שיכולות להיות לסביבה זו על התינוק, אבל, איני יודעת אם אכן יש השפעות ארוכות טווח, שנבדקו מחקרית. לכן, הנטיה שלי כרגע, לשים את נסיוני בצד, כי הוא מוטה מאד ממי הילדים שפגשתי בחיי המקצועיים וכיצד החלו את חייהם (רק מעטים מהם, אגב, נולדו פגים.) ולנסות לבחון את העניין בעין מקצועית יותר ולנסות להביא לכאן בעתיד הקרוב סקירה רצינית יותר של דברים שנכתבו ע"י אנשים שחקרו את הנושא לעומק. אנסה להביא לפורום סקירה שכזו בעתיד הקרוב.
בהצלחה למיא!

חגית
תאומים ושלישיות >>
לצפיה ב-'תודה'
תודה
07/08/2008 | 09:44
3
לצפיה ב-'תודה לחגית, אני סוגרת פה את השירשור'
תודה לחגית, אני סוגרת פה את השירשור
07/08/2008 | 08:51
1
המוני תודות לחגית-אגתה על התשובות המפורטות, על הסבלנות וההקשבה.
במידה ויש לכן שאלות נוספות - אתן מוזמנות להפנות אותן במסרים אישיים ישירות אליה, ואם יתעורר הצורך - נפתח שירשור נוסף.
תודה לכל השואלות.
תאומים ושלישיות >>

הודעות אחרונות

20:03 | 17.07.18 אורחים בפורום
12:00 | 17.07.18 שירה2512
09:16 | 10.07.18 פיציפונפון
11:15 | 08.07.18 אצילה 555
11:36 | 05.07.18 אצילה 555
11:01 | 05.07.18 אביבית754
13:51 | 04.07.18 אורחים בפורום
11:23 | 27.06.18 יובל123455
21:27 | 21.06.18 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ