אירוח ד"ר רודה מילר, שבת, 16.00

friend9

New member
על פירוש השם

לפי http://www.sephardim.com/html/translated_names.html Atias או Attias פירושו בערבית: מתנה.

oded 3

New member
חיפוש שורשים בארה"ב וצנעת הפרט

שלום ד"ר מילר, לפני כמה שבועות קיבלתי העתק רישום נישואין של קרוב משפחה שהתחתן בניו-יורק (ב - 1912). הרישום כלל את שם הנעורים של אשתו, אותו לא ידעתי קודם. בנסיון למצוא את צאצאי הזוג, התחלתי לחפש מידע על משפחת האישה (שמסתבר שהיגרה כולה לארה"ב). בתוך פחות מחודש אני מחזיק בידי עץ משפחה של משפחת האישה הכולל שישה דורות וקרוב למאה שמות - רובם ככולם אנשים שחיים/חיו בארה"ב. הנתונים שמצאתי התבססו על מקורות מידע פתוחים באינטרנט (ברובם חינמיים) - מפקדים, מניפסטים, עצי משפחה באתרים גנאולוגיים, אוביטים, אתרי חיפוש חברים, מדריכי טלפון מקוונים וכמובן Google. שפע המידע שמצאתי, גם, ובעיקר, על אנשים חיים הדהים אותי - שמות בני זוג וילדים, כתובות ומספרי טלפון, מקום עבודה, תחביבים ואפילו דעה פוליטית (אנשים פעילים פוליטית או שתמכו בקמפיין של מועמד מסויים). בחלק מהמקרים אף מצאתי תמונות של האנשים. שאלתי היא כיצד הקלות הזו במציאת מידע לגבי אמריקנים (כולל לגבי אנשים חיים) מתיישבת עם הקנאות של האמריקנים לצנעת הפרט ? ובהמשך לשאלה זו, האם פניה אל אדם חי אותו איתרתי, בבקשה לעזרה באיתור קרוב משפחה משותף (כשבידי מידע רב לגביו ולגבי משפחתו), לא נחשבת כפגיעה וכחוסר נימוס ? תודה, עודד

mevav1

New member
שלם רב!בן דוד של אמי עלה על עקבות

של yosefג'וזף)liberman המועמד לנשיאות ארה"ב ונודע לנו דרך קשריו של אותו בן דוד שהוא קרוב מאוד שלנו..משהו עם בני דודים קרובים. איך אני יכולה לאמת זאת? שם סבי עליו השלום הוא: leon rabinoviz לאחיו שהוא סבי של בן דוד של אמי קראו shalom. סבי היה קצין בצבא הפולני והיו להם מפעלים והיו עשירים בזמנו ונותרו יתומים וחסרי כל. לסבי ישנה אחות שחיה בבוסטון ועוד אחת בארץ ועם כולן אנו בקשר,אבל שאלתי היא, איך אני יכולה למצוא את השורשים בארה"ב ובפולין? ואיך אני יכולה בכלל לאתר את כל המשפחה מי מהם שבחיים,בארץ או בגולה? והאם אוכל לדעת את הקירבה בבירור של ג'וזף ליברמן? אודה על התשובות בברכת לילה טוב. תודה, מירב.

Rhoda Miller

New member
תשובתי הישירה

ישנם אנשים שדואגים מאוד לפרטיותם, אך תוכל להגיד שמצאת את המידע הנ"ל באינטרנט, וכך הם יבינו שלא אתה פגעת בפרטיותם, אלא אחרים. לא הייתי חוששת מליצור איתם קשר, כיוון שאתה לא עשית משהו רע. במקרה הגרוע, הם לא ירצו לדבר. אתה לא גנבת ולא עשית רע, אלא רק השתמשת במשהו שאחרים פרסמו. לגבי הפריעה בפרטיות - יש הבדל בין הסוגים השונים של המידע. למשל, לא תוכל למצוא את מספר הביטוח הלאומי של אדם שחי, כיוון המספר הזה מקשר לכל הרשומות הפרטיות של האדם.

Rhoda Miller

New member
המשך לכך: כיצד לגשת לקרובים בארה"ב?

המלצתי היא ליצור קודם כל קשר באמצעות טקסט (דואר, דואל) לפני טלפון. אם רוצים להתקשר, עדיף בשעת ארוחת ערב (8-6 בערב). עוד סיבה לכתוב קודם לכן - אלו הן השעות בהן טלפונים רבים לשיווק מגיעים הביתה.

ari היחיד

New member
syllabus+מוישה Bernstein מ tarnopol

שלום ד"ר רודה מילר יש לי 2 שאלות : שאלה בקשר ללימוד גנאולוגיה והיסטוריה משפחתית 1. אשמח לדעת מה את מלמדת בקורס (תכנית לימודים = syllabus) היכן אפשר ללמוד גנאולוגיה ? מה הם הראשי פרקים החשובים בגנאולוגיה (תכנית לימודים = syllabus) ואיזה ספרים את ממליצה לקרוא בנושא הזה (תכנית לימודים = syllabus) איך אני יכול להשיג את החומר שאת מלמדת בקורס, אולי יש סטודנט שרשם במחברת ואפשר לסרוק את זה או רשם במחשב ואז אפשר לשלוח בדואר האלקטרוני איתור אנשים 2. אני מחפש מידע אחר מוישה ברנשטיין (Bernstein ,יכול להיות שהוא שינה את שמו למוזס או מוריס) הוא נולד בשנת 1906 ברימאלוף Grzymalow טרנופול Tarnopol שנמצאת בגליציה לשעבר פולין וכיום אוקראינה בן לדויד ברנשטיין ואלקה פרנוס (parnus) זה שם המשפחה לפני הנישואין למוישה היו עוד 9 אחים (סה"כ 10 ילדים היו לדוד ואלקה) בשנות ה-20 של המאה הקודמת כלומר בשנים 192X היגר לניו-יורק ביחד עם עוד 3 אחיות שלו שני אחים אחרים שלו (חוליו וחוסה = יוסף) היגרו לארגנטינה כל שאר המשפחה נירצחה על ידי הנאצים. מוישה ברנשטיין לא התחתן ולא הוליד ילדים היה לו בניו-יורק חנות גדולה למכירת נעלים במקום הכי מרכזי בניו-יורק והוא גם היה במאי סרטים (בהמשך חייו) חי כ-85 שנה ומת בבית חולים גריאטרי חשוב בניו-יורק היה מבוסס כלכלית במותו הוא תרם כספים למוסדות במדינת ישראל אני מעוניין לדעת לאיזה מוסדות בארץ ישראל מוישה ברנשטיין תרם (אני חושב שמוישה ברנשטיין תרם לאירגון הדסה בניו-יורק כלומר לבית חולים הדסה בירושלים ולעוד מוסדות, איזה מוסדות גדולים יש בניו-יורק שמתרימים כסף למוסדות בארץ ישראל בשנות ה-90 כלומר בשנים 199X ? ואיך אפשר ליצור איתם קשר ? איך אפשר להשיג קשר אם הצאצאים של האחיות של מוישה ברנשטיין ? (לצערי את שמות האחיות אני לא זוכר כרגע הן רשומות באילן היוחסין שלצערי לא נמצא אצלי כרגע
) תודה רבה על הכל ארי

Rhoda Miller

New member
לגבי הקורס

בקצרה... אחד הדברי העיקריים שאני מלמדת - עריכת מחקר נאות ותיעוד. בתיעוד, אני מתכוונת, למשל, לרישום של הממצאים שבדרך - על מנת שתוכל לאמת מידע שיבוא בהמשך וליישב סתירות או לעמת נתונים אחרים. חשוב לא לקפוץ למסקנות מהירות ממסמכים, ולכן חשוב לתעד הכל ולצרף את כל המידע שיש. בנוסף, לא לאסוף רק "אנשים". אני לא מתרשמת מכך שלאדם מסוים יש 1000 אנשים בעץ. חשוב למקם את האנשים בהקשר של הזמן והמקום שבו הם חיו. אנו קוראים לזה באנגלית: Social History. למידע זה אפשר ומומלץ להשתמש במקורות שונים - אנציקלופדיות, ספרים וכו'.

ari היחיד

New member
איך לומדים את זה+ראשי פרקים חשובים

איך אפשר ללמוד את מה שאת מלמדת איזה ספרים את ממליצה לקרוא בנושא ואילו ראשי פרקים את חושבת שהם החשובים בגנאולוגיה יהודית לדוגמה : פירוש מצבות, היסטוריה של המקום, של תנועות הנוער של הרבנים אשמח אם תוכלי לתת עוד ראשי פרקים ולרשום לפי דעתך את חשיבותם וספרים איפה אפשר ללמוד את זה תודה ארי

אבנר 51

New member
מחפש את צאצאיו של Robert Spilg

Name: Robert Spilg Arrival Date: 23 Jul 1939 Estimated birth year: abt 1899 Age: 40 Gender: Male Port of Departure: Glasgow, Scotland Ethnicity/Race/Nationality: Hebrew Ship Name: California Port of Arrival: New York, New York Nativity: Scotland Birth Location: Scotland Birth Location Other: Glasgow, Scotland

zogu

New member
איתור בן דוד ממשפ'פליישמן

שלום וברכה לד"ר מילר אני מנסה לאתר את עקבותיו של בן דוד- או את צאצאיו ההורים: הרמן ורוזה פליישמן ,(Herman & Rose Fleischman ) קבורים בניו ג'רסי ב- "Beth Israel Cemetery-Woodbidge N.J ", ובידי תמונה של המצבות. רוזה נקברה בשנת 1955 והרמן ב- 1963 . בנם וויליאם פליישמן, נולד 1905 ( William Fleischman ) רשום בניירות הפטירה של הוריו וכתובתו בשנת 1963 הייתה HORNADAY 871- BRONX . מבדיקה שערכתי, הבית בכתובת הנ"ל עדיין קיים ומתגוררים במקום, אולם כפי הנראה וויליאם שינה את כתובתו ועבר לגור במקום אחר. ניסיתי למצוא בית כנסת פעיל במרחב ליד ביתו בברונקס- בתקווה למצוא רישומים של היהודים משנים אלו...אולם כמעט ולא נשארו בתי כנסת פעילים. ב- SSDI - לא נמצא אחד שתואם לשנת הלידה של וויליאם...(ובמידה והוא עדיין חי, בהחלט ייתכן שהוא נמצא בדיור מוגן...?) כולל הרחבת טווחי הגילים +- 2 , ובדקתי גם במדינות נוספות מספר אופציות שהועלו- אולם התשובות היו שליליות. מאמציי לאתר תעודת נישואין של וויליאם בניו יורק לא צלחו. (כפי הנראה נישא בין השנים 1920 ל- 1930 ) היות ובמפקד 1930 הוא לא מופיע ברישומים עם הוריו. לוויליאם היה אח נוסף בשם סולומון נולד 1901-2 (Solomon) אולם הספור דומה, אין רישומים עליו. מהן האפשרויות הנוספות שהיית ממליצה לי בהמשך, או כיווני חיפוש נוספים. תודה רבה.

הלני

New member
במקום שאלות ותשובות אישיות

על איתור אנשים בארה"ב, אולי תוכל האורחת לבוא ולהעביר לנו קורס בנושא בארץ? הרי ברור שיהיו כמה נרשמים שיוכלו לעשות מחקרם כשיעורי בית בקורס שכזה.... נכון, יש קורסים מקוונים....אבל עדיף קורסים פרונטליים. ואז גם אני אצטרף, אף שבדיוק מצאתי את השבט האמריקאי שלי. הלני

ענתר

New member
הוצאה לאוויר העולם של תוצאות המחקר

מהי הדרך המומלצת על ידך, לפרסום תוצאות המחקר שלנו, כך שמצד אחד יעניין ולא יכביד בעודף מידע על בני המשפחה, מצד שני יגיע למרב מבני המשפחה, ובנוסף לא יהיה יקר מידי לחוקר המפרסם. תודה ענת

Rhoda Miller

New member
תשובתי

כדי לעניין את הקוראים, חשוב למקם את ההיסטוריה המשפחתית בהקשר של מקום וזמן ולספר על הקשרים בין האנשים. תמונות יכולות לסייע, כמו גם עותקים של מסמכים. יש אפשרויות רבות לפרסום. בארה"ב ישנה אפשרות להדפיס בשיטה שנקראת Print on Demand, באמצעות אתרי אינטרנט המציעים שירות זה. כך, ניתן להדפיס מספר לא גדול של עותקים בעלות נמוכה, יחסית. ניתן להדפיס גם בבית ולהיעזר בשירותים של מקומות כגון Office Depot להפקה של מספר מצומצם של עותקים בעלות נמוכה, יחסית.

Rhoda Miller

New member
תוספת

ניתן, כמובן, גם להפיק תוצר דיגיטלי - CD, אתר אינטרנט, ונעלות נמוכה אף יותר.

אתר אינטרנט

מתוך הרבה אפשרויות בחרתי לנהל את עץ המשפחה שלי באתר אינטרנט פרטי. האתר מבוסס על תוכנת חינם [!] בשם PhpGedView ומאפשר גמישות מירבית בניהול הנתונים. אפשר להעלות גם מדיה אלקטרונית - תמונות קולות וכדומה. אפשר לקבל מגוון של דו"חות שחלקם ממש מותאמים להדפסה. אחרי הקמת האתר אין צורך בשום ידע תיכנותי לצורך תיפעולו. האתר מוגן בסיסמאות - אפשר להגדיר משתמשים שונים עם הרשאות שונות. פשוט תענוג. אין לי יותר שימוש לתוכנות גנאלוגיה במחשב הביתי שלי... חוץ מגיבוי הנתונים של האתר. בקישור יש הפניה לאתרים שונים המבוססים על הכלי הזה. מה שלא חינם זה שרת האינטרנט - אבל הסכום החודשי די צנוע.

עלויות

כאמור חבילת התוכנה היא Open Source ועלותה אפס. גם התמיכה אפס. מה שעולה הוא אירוח האתר אצל ספק מתאים ושם domain. הם לא קשורים זה בזה אבל רוב הספקים גם עוזרים ברישום כתובת אתר. העלויות תלויות ב"רוחב פס", נפח דיסק ואופציות שונות כמו כמה כתובות דוא"ל וכדומה. האתר שלי למשל הוא אצל המארח הבא http://www.livehost.net/index.html והמחירים בין $4 ל $16 לחודש. רישום domain עולה סביב $10 לשנה. חבילת התוכנה הזאת צריכה PHP וזה פרמטר חיוני לבחירת ספק השירות המארח. אז עבור שקל ליום אפשר לבנות אתר לא רע בכלל. צריך לזכור שבאתר פרטי ה"תעבורה" לא גבוהה, לכן אפשר להתספק בחבילות זולות.

הרב Samuel SCHREIBER מניו יורק

שלום לד"ר רודה מילר, אודה לעזרתך במציאת קשר עם צאצאי הרב שמואל שרייבר מניו יורק. סבי ז"ל שמר על קשר עם קרוב משפחה, רב בשם Samuel (Samu) SCHREIBER. שמואל שרייבר היגר מהונגריה לארה"ב , בין 1945-1956. בהונגריה הוא היה ב Nyiregihaza או Nyiregimada. ברשותי מעטפה מתכתובת עם סבי מתאריך 25/9/1971 הנושאת את הכתובת: Samuel SCHREIBER, 255 Ft. Washington Ave., New York 32, N.Y., WAdsworth 3-4116 במדריך מסווג של ניו יורק ברשת (כנראה לא מעודכן) מצאתי כתובת דומה, תחת סיווג Clergy: Schreiber Samuel 255 Fort Washington Ave (212) 923-4116 במעטפות נוספות מופיע שרייבר נוסף, כנראה אחיו, בשם Fred SCHREIBER.ב 1969 הוא היה ב: Fred SCREIBER, 911 48th st. Brooklyn, N.Y. 11219 ב יולי 1971 הוא היה ב: Fred SCREIBER, 4714 Ft. Hamilton 8124, Brooklyn 11219 שמואל שרייבר נולד בסביבות העשור הראשון של המאה ה-20. אשתו של שמואל שרייבר הייתה Piri/Piroska והיו לו שתי בנות, אחת מהן Judith. תודה, אמנון ====================================== Researching: JONAS/JONASZ, BILLITZER/BILITZER - Miskolc, Godollo, Foro, Encs, Szikszo, Eger (Hungary), Hunsdorf=Huncovce=Hunfalva (Slovakia), Austria HERZL- Everywhere, mainly Dunafolvar, Jaszbereny, Tapiobicske (Hungary) GROSZWIRTH/GROSSWIRTH, KLEIN, SCHREIBER, ROTH, FRANKEL, GRUNWALD - Presov, Lipjani, Kosice, Bratislave, Bardejov, Slanica (Slovakia), Miskolc, Nyiregihaza (Hungary) KORITZ,SCHWEITZER,ROSINGER - Szikszo, Miskolc (Hungary),Nyitra (Slovakia), Argentina Family Websites: herzlfamily.org Future websites: jonasfamily.org grosswirth.com

מנשה99

New member
הרב אברהם שמואל בנימין שרייבער סופר

הוציא לאור חוברת על המשפחה בסטנסיל, בניו יורק, בשנת תשל"א -1971 . כתובתו שונה מהכתוב אצלך. אביו: רבי משה סופר ממיאווא בן ר' יעקב עקיבא בנו של הכתב סופר. זה האיש?

למעלה