17.11, 21.00 - האירוח

yaelDiamant

New member
תשובה לראם

ביולי 1934 הגיעה לארץ ספינת המעפילים הראשונה "וולוס א´" אשר מקובלת על החוקרים כספינת המעפילים המאורגנת הראשונה. אומנם היו נסיונות קודמים (גם של אנשי בית"ר וארגונים נוספים) אך, כל הנושא של רכישת ספינות וארגון המעפילים לקראת העליה ארצה החל רק למן 1934 בחסות המוסד לעליה ב´

העיסוק בסיפורים ה"קטנים"

מעבר לשמות שכבר צוינו כאן, בסופו של דבר אנחנו מתרגשים ביותר מן הסיפורים הקטנים. האם תוכלי לשתף אותנו בסיפור אחד, "קטן", מייצג, מיוחד, מרגש, כדי שנוכל להתבשם עוד קצת מריח התקופה. ארנון

yaelDiamant

New member
סיפור אישי

קשה לתאר במספר מילים מצומצם סיפור של חיים שלמים, אך דוגמה לסיפר אישי של פעיל העפלה בשם משה דפני (סילור) שהיה מצוות האוניה "ירושלים הנצורה" מסתבר שעל סיפון האוניה כרעה אישה ללדת "בחודש החמישי" (נשים רבות לא אמרו מהו החודש האמיתי להריונן היות שהם חששו שבשל כך לא יעלו אותם על סיפון האוניה) ולא היו באוניה רופא או אחות. משה דפני מתאר בעדותו שהאישה הובאה לחדר המכונות וכולם היו חסרי אונים. עקב "השכלתו" כבוגר הרפת בקיבוץ ממנו הגיע, הוא הניח שנסינו יעמוד לו... ולמעשה הוא זה שילד את התינוקת- רק שהוא לא ניתק את חבל הטבור בסמיכות לגוף התינוקת אלא השאיר סרח עודף כמו שנהוג ברפתות... התינוקת לקתה בזיהום ואחת הנשים המבוגרות בספינה נחלצה לעזרתם וכך הגיע התינוקת "גליה" בריאה ושלמה לנמל חיפה כל מי שיבקר במאגר יוכל לראות את משה דפני מחזיק מזרועותיו את התינוקת "גליה" עם הגיעם לנמל חיפה.

שטמון

New member
ברכות על פרויקט ראוי../images/Emo39.gif

"לצערי" במשפחתי כולם עלו באופן ליגאלי... סבי אפילו שמר את כל המסמכים הקשורים בעליתו (לרבות הסרטיפיקט שבזכותו אני כותב כאן את השורות האלו כי כל מי שנשאר מאחור הושמד על ידי הנאצים), ומצאתי אותם בין חפציו לאחר פטירתו. אבל אני מאד מברך על הרעיון להביא אורחים. האורחת הראשונה בודאי תביא לנו מידע מעניין ומרתק את רוב האנשים כאן, ורצוי מאד שזו תהיה רק ההתחלה. אני לא רואה סיבה למה אי אפשר להביא לכאן אחת לכמה שבועות אנשים מבית התפוצות, או יד ושם (שתי דוגמאות בולטות ויש בטח עוד הרבה). ההופעה כאן תתרום להם כמו שהיא תתרום לנו, כי בשטח שלנו הזרימה החופשית של המידע תורמת לכל הצדדים. אז ברכות, ארנון, ותודה כוכה, על מבצע יפה, ושזו תהיה התחלה של מסורת ארוכה.

כוכה

New member
לארנון, שוב ושוב אני נפעמת../images/Emo29.gif|דגל

מהיסודיות שלך והעבודה הנהדרת שעשית, הלכת, למדת, כתבת - כל הכבוד. ואני כבר מתחילה בשרשור סיפור לקראת ה"אירוח" על מנת שניכנס לאווירת תקופת ההעפלה.

גברת ע

New member
אני מחפשת

מידע על האלטלנה ואם יש אפשרות לקבל רשימה של אנשים שיש שעלו באוניה הנ"ל כמו כן איפה אפשר לצרף עדויות של אנשים? (יש לי 2)

גברת ע

New member
נכון חיפשתי שם כבר

ויש שם הרבה מידע וקישורים בנושא האלטלנה אבל עדיין לא הצלחתי למצוא את מה שאני מחפשת ועדויות ורשימת שמות שאולי קיימת של אנשים שעלו באלטלנה

friend9

New member
אלטלנה - רשימת שמות

רשימת שמות אנשי אלטלנה מופיעה בספר של אליהו לנקין סיפורו של מפקד אלטלנה. רק בודדיםזכו שם להרחבה נוספת. אם יש שמות, אשמח לעזור.

גברת ע

New member
יש לי שמות של שני אנשים

שעלו באלטלנה אני כמעט בטוחה שהם לא יופעו בספר אבל שווה לבדוק

yaelDiamant

New member
אלטלנה

אלטלנה לא היתה אוניית מעפילים כיוון שהגיעה ארצה לאחר קום המדינה חומר בנושא ניתן למצוא בארכיון ההגנה או במוזיאון האצ"ל/בית ז´בוטנסקי בתל אביב בהצלחה יעל

שרה המל

New member
לארנון - שבוע טוב!

המאמר באמת מעניין - וחשוב שיש אפשרות לשאול את המנהלת שאלות - כי גם כשנמצאים בעתלית - לא תמיד יש להם זמן לענות לשאלות. בכל זאת - אני בורה בנושא המחשב, אז אולי אתה מוכן להסביר, מה זה "שירשור דו-נושאי"? ואם אתה כבר במילואים - אולי מישהו אחר שיודע - יכול להסביר? תודה

כוכה

New member
שירשורים

מה שעשית עכשיו זה שירשור לשאלות הכלליות בעניין האתר בעתלית וזה תחת הודעה חדשה המסומנת מימין בנקודה כתומה. מתחת - שאלות ספציפיות - הודעה חדשה -גם היא עם נקודה כתומה לשרשר דו-נושאי הכוונה שאפשר לשאול מתחת לשאלות כלליות ותחת לספציפיות. השרשור הוא תגובה להודעה מעל, בניגוד להודעה חדשה. בהצלחה.

ilanr

New member
HERMES

האם ניתן (ואיך) לאתר רשימת נוסעים של אונייה יווניה בשם הרמס (HERMES) אשר יצאה מנמל ונציה בתאריך 21/9/1961 והגיע לנמל חיפה בתאריך 28/9/1961 ?

כוכה

New member
לא שייך להעפלה

אלא לתקופת המדינה - וכל זה בארכיון הציוני.... במקרה, בהיותי שם לפני יותר משנה בהדגמת תיקים - נקלעו לידי תיקי העליות של שנות הששים, בעיקר ממרוקו.

כוכה

New member
בעניין מילוי טפסי המעפילים

א. האם אפשר לספק קובץ שאלונים - מעפילים ופעילי עליה. ב. האם אפשר לשלוח אליכם דיסקט עם תמונות.

כוכה

New member
חיפוש שמות

אבקש חיפוש כדלקמן: פעיל העפלה בצרפת: שלמה שטיינהורן. מעפילה בדרך היבשה מדמשק: אסתר חלואני - שטיינהורן. תודה

למעלה