אירוח מפתיע - מטילדה תג'ר

משפחות בלבנון

ערב טוב, על לבנון כמעט ולא נמצא חומר ארכיוני וזאת מן הסיבה שזאת מדינה "חדשה" למדי כי היא פעם היתה חלק של סוריה. הדבר היחיי הידוע לי הוא שבתחילת מחלחת העולה ה-1, יהודי שלא היו בעלי נתינות תורכית, גורשו מן הארץ. חלק ירד לאלכסנדריה שבמצרים וחלק ברח צפונה ללבנון. עוד דבר: מפקד מונטיפיורי ה-1, משנת 1839 מתייחס גם לאוכלוסיה היהודית בצידון. במפקדים האחרים אין יותר התייחסות. בהצלחה! מטילדה (חג"י)

yehudad

New member
איך לשבור "קיר מחקרי" במרוקו../images/Emo35.gif

במשך שנים היה ידוע במשפחתי שמוצאו של הסבא רבא שלי, מנחם, מהעיר אוראן שבאלג'יר. עם התקדמות המחקר שלי התברר לי יותר ויותר שסבירות זו הינה נמוכה ביותר. ברישומים הצרפתיים מופיעים מספר מנחם דודו אך איש מהם אינו הסבא רבא שלי. במקביל, גיליתי ענף דודו נוסף שמוצאו מטטואן. מה שמדהים הוא שגם בענף הזה, שאינני יודע אם אני קשור אליו ואיך, ישנם אותם שמות המופיעים בענף שלנו. עצם זה ששם המשפחה הוא נדיר יחסית מחזק אצלי את ההרגשה שישנו קשר בין הענפים. זה מסתדר עם משהו שאמרת לי פעם על כך שמוצאן של המשפחות בטנג'יר הוא מטטואן. ההנחה שלי היא שהמשפחה אכן הגיעה מטטואן, ברחה משפ בסביבות 1850-1860 בזמן המלחמה עם הספרדים לאוראן וכשהמצב "הסתדר" חלקן חזרו למרוקו (טנג'יר, פז), חלקן נשאר באוראן וחלקן עבר לצרפת. שאלותי: 1. האם עצם העובדה שתעודת הלידה איננה מופיעה באתר שהוזכר משמעה שמנחם דודו לא נולד באוראן
2. האם ישנם רישומים כלשהם מ-1850 בטטואן
3. מאחר והחיפוש שלי לא הותיר בידי קצה חוט, וכל שנותר לי הוא רק השערות והנחות כיצד עלי להמשיך
4. האם המקורות בטנג'יר (באם קיימים) הינם מפורטים במידה כזאת שאולי יופיע בהם מקום לידתו של הסבא רבא שלי
תודה על כל עזרה.

משפחת דודו-אלגיריה-מרוקו

ערב טוב יהודה ותודה על שהזמנת אותי! כדאי לחפש גם במקומות אחרים באלג'יריה מלבד אוראן. לגבי תיעוד בטיטואן,משנת 1850- אינני מכירה. אבל, אולי כדאי לבדוק ברשימות התלמידים של בי"ס כי"ח שנפתח ב-1862. פנה לארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי, יש להם מיקרופילמים של ארכיון כי"ח מפריז. מי יודע? אותו הדבר לגבי טנג'יר. כל טוב, מטילדה (חג"י)

עבודת שורשים

ערב טוב, סליחה, אך לא הבנתי את השאלה! האם אין אנו עוסקים בעבודת שורשים? כל טוב, מטילדה (חג"י)

yehudad

New member
אשמח באם תוסיפי פרטים נוספים

על הספר החדש:
אילו מקורות חדשים מופיעים בו
האם הוא מכיל גם מקורות (או אינדקסים) אינטרנטיים

על הספר החדש

הי יהודה, הספר החדש כולל מידעע על 35 מדינות. בכל מדינה מופיעים הפרקים הבאים: ביבליוגרפיה מתוך 13 כתבי עת עבריים, פריטים ארכיוניים, חברות קדישא, מכוני מחקר, ארגוני עולים ו/או אירגונים אתניי, ישובים חקלאיים (מושבים וקיבוצים), בתי אבות, אנדרטאות לנספחי בשואה וקורבנות פעולות איבה בארצות המוצא. בתי כנסת של יוצא המדינה הנידונה מטרתנו היתה להביא מידע מקסימלי על מקום מסוים וכשמלבד מקורות מקובלים כגון ביבליוגרפיה ופריטים ארכיוניים, השתדלנו להביא לידיעת הקורא מקום המצאותם בארץ של ריכוזים של יוצא מדינה מסויימת. הפרטים ה"אינטנטיים" היחידים הומיפים בספר הם מפתוח של אתר הכתובות של בית הספרים הלאומי. מצאנו שם שגיאות רבות בעיקר ברמת כתיבם של שמות משפחה ספרדיים ומזרחיים. כשנמצאות רשימות שמיות בין התעודות הארכיונאיות, לקחנו מבחר מהן והשמות האלה נרשמו בתוך אחד מ-29 הנספחים. הפרק האחרון של ספר הוא מפתח המכיל מעל 6300 שמות. כל טוב, מטילדה

yehudad

New member
../images/Emo24.gif ערב טוב../images/Emo70.gif אני שמח

לפתוח את האירוח שלנו להערב ומקבל בברכה חמה את הגברת מטילדה תג'ר שתענה על שאלותינו.

efrathy

New member
יהודה זונדיל רמר"ז

ערב טוב אני דור 7 לרבי שלום רוקח מבלז. בספר של מאיר וונדר (אם אינני טועה - אלף מרגליות) היה רשום ששלום רוקח היה בנם של רבקה הניה ור' אלעזר רוקח. רבקה הניה זו היתה ביתו של יהודה זונדיל - מגדולי חכמי הקלוז דור 9 לרבנו טודרוס הלוי אבולעפיא. ניסיתי לעבור על השושלת ולא ממש הצלחתי למצוא אותה מה שכן מצאתי (ואני כבר לא זוכרת היכן) זה שטודורס הלוי אבולעפיא הוא בעל הספר "אוצר הכבוד" והיה לו בן בשם ר' מאיר הלוי מטוליטולא (טולידו שבספרד) היכן אוכל למצוא מידע על אותה משפחה? תודה אפרת יצחקי

על משפחת אבולעפיה

ערב טוב, כצעד ראשון, אני מציעה לבדוק את הגניאולוגיות השונות שכבר נכתבו ופרסמו בספר של זובצקי שיצא לאור בארה"ב, אצל "אבותינו" ב1994. בהצלחה! מטילדה (חג"י)

friend9

New member
שלום, אפרת

כדאי לך לעיין בספר גן המשלים והחידות. יש שם שירים על טדרוס הלוי אבו לעפיא. ויש פרשנות נפרדת, על השירים. כדאי גם לבדוק אם יש שם על בנו רבי מאיר לוי. בהצלחה !!

yehudad

New member
../images/Emo39.gif אני רוצה להודות בשם כולנו

למטילדה על ההתמדה והמאמץ העצום בלענות על כל השאלות שנשאלה. מטילדה השתדלה לא לפספס אף שאלה, אך ייתכן ושאלה או שתיים לא נענו. מי ששאלתו לא נענתה יוכל לשאול את מטילדה שנית והיא תשמח לעזור. אני מקווה מאוד שמטילדה תמשיך לתרום מהידע העצום שלה בפורום שלנו, ורוצה לאחל לה בריאות שלמה.
רבה רבה

../images/Emo51.gif על האירוח, מטילדה../images/Emo70.gif

אני שמח שהסתייע בידך להתארח אצלנו, ומקריאת התשובות שלך - עולה כי ההמתנה היתה שווה
. ארנון

lacrimosa666

New member
גישוש באפלה\בורלא פסח

ברוכה הבאה והנמצאת.מחמם את הלב.אני ממש טירונית בנושא לצערי לא הגעתי כל כך רחוק חוץ מזה שהנוה אומרת זה קרוב זה רחוק.אני ממשפחת בורלא ופסח קצת סוריינו ידוע לי כי בשנות העשרים היו בבית וגן ירושלים וחלקם במצרים (אליופוליס)קצה מזלג ממישהו?תודה

למעלה