אירוח מפתיע - מטילדה תג'ר

יקיפ

New member
שאלה למתילדה - בנושא מגורשי פורטוגל

שלום מתילדה- שמי יקי פריד אבי נולד בכפר פראונקירכן שנמצא באזור בורגנלנד בגבול אוסטריה הונגריה. באזור המוכר ביהדות כ "שבע קהילות". אבי סיפר לי כי יש מסורת במשפחה שהם מצאצאי מגורשים מפורטגל בתקופת גרוש ספרד. האם ידוע לך משהו על יהודים שהתגלגלו לאזור ההוא? מתי ומאין הם הגיעו? על פי מחקר שלי סבא רבא של אבי רשום כבר בשנת 1848 באותו מקום. אשמח להתיחסותך יקי פריד

מגורשי פורטוגל

ערב טוב יקי, מצטערת, אך אין לי שום ידע שעליו אוכל לבסס תשובה נאותה. שיטת העבודה הגניאלוגית הבסיסית היא ללכת אחרונית דור אחרי דור. "קפיצה" מאמצע המאה ה-19 ל-1497, זמן גירוש פורטוגל או נכון יותר- זמן שהפורטוגזים אנסו את היהודים להתנצר- זאת "קפיצה" מאד לא בטוחה! כל טוב, מטילדה (חגי)

מעקב אחרי המגורשים מספרד

שאלה- שמות המשפחה של יהדות מזרח אירופה ניתנו להם עד כמה שאני יודעת לאחר הגרוש מספרד. כיצד ניתן לדעת איך קראו להם כשחיו בספרד? ואז לחקור ולעקוב אחריהם אם יש בכלל ארכיונים ספרדיים. תודה

שמות משפחה באשכנז

ערב טוב, טעות בידך: בארצות אירופה בהם חיה יהדות אשכנז,חוקקו החוקים בתחילת המאה ה-19 בו בזמן שאנו מוצאים שמות משפחה בין יהושים הבספרד, כבר מן המאה ה-10 וה-11. לעתים רחוקות ניתן לאתר שם משפחה אשכנזי שמקורו בספרד. דוגמאו>: רפפורט, בונדי, דון יחיא, עמנואל ועוד מטילדה (חג"י)

יוצאי רומניה במצרים

שלום לך הגב' תג'ר דודתה של אימי אשר נולדה ברומניה היגרה בשנות העשרים של המאה הקודמת למצרים. הקשר עימה נותק עוד לפני מלחמת העולם השנייה. כל שידוע לי הוא שמה בטרם נישואיה, שמות ההורים, מקום לידה וכמובן ארץ הלידה. מהן מקורות המידע האפשריים בכדי להתחקות ולאתר את צאצאיה? בתודה, אלי

מצרים

ערב טוב, המצב "הארכיוני יהודי" במצרים במצב עגום ביותר. בקהיר, אומנם ישנה אישה המטפלת בספרי הקהילה, אך היא כל כך מפחדת מן השלטונות, שאינה משתתפת פעולה כלל וכלל. באלכסנדריה המצב דומה. לכן אני מציעה שתפנה לSIG ROM ("הסיג" הרומני בג'ואישג'ן ותשאל שם את השאלה. ניתן גם לכתוב לכל אלה החוקרים את משפחותיהם במצרים, דרך הFAMILY FINDER. בהצלחה! מטילדה (חג"י)

oded 3

New member
שתי שאלות למטילדה

מטילדה שלום, ראשית, ברכות ותודה על המאמץ. שתי שאלות:
אני מניח שקיימים ארכיונים של מדינות האימפריה העותומאנית ושל טורקיה בפרט, אשר יכולים לעזור רבות במחקר גנאולוגי. האם הארכיונים הללו פתוחים, האם יש תוכניות למכן אותם ולאפשר גישה מהרשת, וכיצד אפשר להתגבר על מחסום השפה ?
הסבתא רבה שלי, נולדה באיזמיר למשפחת טולידאנו. יש בידי מידע על המשפחה מאיזמיר החל מראשית המאה ה - 19 (מרבית המידע הושג באמצעות דב הכהן). רוב מכריע של המידע הגנאולוגי שאני מצליח למצוא לגבי משפחות טולידאנו, מתייחס למשפחות ממרוקו. למעשה, עד כה הצלחתי לגלות רק עוד שני עצי משפחת טולידאנו מאיזמיר (אך לצערי לא הצלחתי להוכיח עד כה קשר לעץ שלי). ע"פ יעקב טל טולידאנו, החוקר את תולדות משפחות טולידאנו, ניתן לייחס את שושלת טולידאנו של מרוקו לאדם בשם דניאל בן יוסף טולידאנו, צאצא של משפחת מגורשים אשר נולד ב - 1570 בשאלוניקי. האם ישנה דרך להתחקות אחר שורשיהם של משפחות טולידאנו מאיזמיר/טורקיה - האם הגיעו ישירות מספרד? האם הגיעו מיוון? האם הגיעו ממקום אחר? רוב תודות, עודד

משפחת טולידאנו מאיזמיר

ערב טוב עודד, לגבי ארכיונים באיזמיר, אני מניחה שיש בהם חומרים מעניינים, ואני מבססת את תשובתי על הנסיון שצבר פרופ' דניאל קאזז בארכיונים באיבטנבול. יש נו כאן קושי כי כל המסמכים מו המאה ה-19 ומתחילת המאה 20 כתובים בכתב עות'מנלי- תורכית בכתב ערבי- וכיום מעט אנשים יכולים לפענח אותו. לגבי משפחת טולידאנו, אין ספק שמקורה בספרד. האם הגחעו בני משפחתך ישר מספרד, או דרך סלוניקי, או שמא מסלוניקי עברו למרוקו ומשם ענפים שבו לאימפריה העות'מנית- מי יוכל להוכיח זאת? ישנה עובדה בטוחה: בסלוניקי היה בית כנסת של המוגרבים (מרוקאים). זאת אומרת שבתקופה מסוימת קבוצת יהודי מרוקו באו והתיישבו בסלוניקי. שמות המשפחה הנמצאים בסלוניקי ובהמשך בתורכיה, מוכיחים זאת: טולידאנו, עמר, אללוף ועוד. בהצלחה, מטילדה (חג"י)

etica

New member
שאלה שמופנת לגב' מתילדה בהקשר

לפרוש שם משפחתי לפני הנשואין . כשאבי עלה לארץ בעליית הנוער1948 מטורקיה שאלו לשם משפחתו והוא ענה "סבי" וכמו שידוע לנו רוב השמות באותה תקופה עיברתו ועיברתו ל"צבי". נסיתי לשאול לא פעם את סבי ואת אבי אם יש פרוש לשם המשפחה "סבי" ולא ידעו לענות לי. משום מה נראה לי שהוא קיצור משם העיר שבספרד סביליה יכול להיות שמשפחתו של אבי לפני 500 שנה עברה מסביליה לטורקיה ומאז הם נקראו היהודים מסביליה ובקיצור סבי? אייך אפשר לבדוק זאת? בתודה מראש, אתי

השם SEVI

ערב טוב אתיקה, הספרדים באשר הם חיו בטאו את אות "צ" כמעין "ס". הצליל שאנו משמיעים היום כשאנו מבטאים את ה"צ" הוא שווה לט+ס וזה בהתאם למבטא האשכנזי של האות. אי לכך SEVI הוא פירוש צבי. וכדי לשכנע אותך לגמרי אזכיר את שמו של נביא השקר שבתאי צבי- בכל ספר לועזי הוא רשום SEVI או SEBI כפי שהספרדים בטאו את השם. כל טוב, מטילדה (חג"י)

דיוק במונחים (שאלת הדיוט בנושא)

שלום רב, מטילדה
אני שמח מאוד שאת מתארחת בביתנו, ובטוח שתוכלי לסייע בידע העצום שלך לחברי הפורום. באשר לי - אני הדיוט בנושאי התמחותך, כיוון שכל משפחתי, רחמנא ליצלן, הגיעה ממזרח אירופה. עם זאת, ישנו בלבול מושגים שאשמח אם תתני עליו את הדעת. שלושה מושגים שזורים זה בזה, ואנו משתמשים בהם בשעטנז מוזר: יהדות המזרח, יהדות ספרד, יהדות ארצות-ערב. אשמח אם תוכלי להגדיר במדויק (עד כמה שאפשר) את שלושת המושגים הללו, ולעמוד על ההבדלים ביניהם.
ארנון

משפחת ויטלסון צאצאי ר' חיים ויטל

לגב' תג'ר שלום, בני משפחת ויטלסון/ויטלזון הם צאצאי ר' חיים ויטל (בן יוסף ויטל מקלבריה שבסיצליה) שנולד בא"י, חי בצפת ונפטר בסוריה. ככל הנראה ענף אחד הגיע לגרמניה ומשם לפולין. המידע המוקדם ביותר הידוע לי מתייחס ללידת דוד ויטלסון בשנת 1795 בוארשה/אלכסנדרוב ? שבפולין. בארץ צאצאים נוספים שמוצאם מתורכיה ומקורפו. כיצד ניתן לעקוב אחרי מסלול הגירת צאצאי הרב ויטל הנ"ל? תודה
מרחל ויטלסון

שאלה נוספת

באחד האתרים נתקלתי בהערה (כרגע לא ברשותי)שכנראה ר' חיים ויטל הוא צאצא למשפחת ר' דוד ויטל ( שהיה גם רופא?)ממגורשי ספרד. אשמח לקבל מידע על ר' דוד הנ"ל. שוב תודה רחל

Angliya

New member
על עדות ישראל

שלום ארנון, אתה צודק. ישנה אנדרלמוסיה טוטלית בעניין שמות העדות השונות. אני שמחה לענות על השאלה הזאת. יהדות ספרד או יהודים ספרדיים אלה הם יהודים, צאצאים של מגורשי ספרד (1492). כיום (או מדויק יותר לפני מלחמת העולם ה-2) חיו היהודים הספרדים ביון, תורכיה, בולגריה, חלק מיוגוסלביה,בארץ ישראל, חלקית באיטליה, ובצפון אפריקה. אתה שם לב: חם חיו מסביב לים התיכון.חלקם דיברו יהודית-ספרדית הידועה בשם לאדינו (בסיס של ספרדית עם הרבה מלים בעברית, בתורכית ובשפת המקום) , אחרים כמו בצפון מרוקו דיברו חקטיה ( ערוב של ספרדית, עברית וערבית) ואחרים דיברו ערבית-יהודית- ערבית מעורבת בעברית ובספרדית) בצפון אפריקה. יהדות המזרח או יהודים מזרחיים אלה יהודים שלא עברו דרך ספרד. אלה הן קהילות עירק, איראן, בוכרה, אפגניסטן, גרוזיה, ועוד. אלה חיים בארצות אלה מלפני מאות רבות. יהדות ארצות ערב זהו מושג חדש, שמקורו בפוליטיקה. לפעמים משתמשים גם במושג יהדות ארצות האיסלם. המונח י. ערב או האיסלם כולל בתוכו את כל ארצות המזרח הערביות או איסלמיות (כולל אירן) וכמו כן את כל צפון אפריקה. יאמר שהמושגים יהדות ספרד ויהדות המזרח כמו יהדות אשכנז, מבוססים בעיקר על שינויי נוסח התפילה והמסורת. איך שלשא יהיה כולנו יהודים! מטילדה (חג"י)

עדות ישראל

ערב טוב ארנון, התשובה לשאלתך נמצאת בשירשור של משפחת ויטאלסון. סליחה על אי הנוחות! מטילדה (חג"י)

Ohle74

New member
צאצאי הרמב"ם בארץ הקודש

שלום מטילדה, כמדומני לא פניתי אליך בעבר בנושא, שאלתי אודותיו מומחים אחרים שהתארחו פה בעבר ואשמח אם תוכלי גם את לסייע. לפני כשנה+ נתקלתי בחומר לפיו אם סבו של סבי הייתה ספרדיה. משפחתו של סבי נמצאת (מהצד האשכנזי) משנות ה-20 או 30 של המאה ה-19 בארץ. מדובר בחסידי רוז'ין וקרלין שהתגוררו בטבריה (ואח"כ חלק מהמשפחה בצפת ובירושלים). שמה של הסבתא לפי המידע היה שרה איטה והיא נישאה לאביו של סב-סבי ר' ישראל בער לעווי (או בעלוי או ששמו היה אחר) . במידע שמצאתי היא מוזכרת כ-"שרה איטה, ספרדיה, צאצאית של הרמב"ם". ועכשיו לשאלות- מה ידוע על משפחות המתיחסות לרמב"ם (עצים שמות קצות חוט?), האם יש איפה שהוא מידע מרוכז על משפחות אלו? איפה לדעתך אוכל למצוא חומר על משפחה בארץ ישראל בתחילת המאה ה-19 שידועה כמתיחסת לרמב"ם? האם העובדה שהיא הייתה ספרדיה ובעלה אשכנזי יכולה לעזור במציאת מקורות? איפה באופן כללי כדאי לחפש? (כבר ישבתי כמה שעות עם מפקדי מונטיפיורי ולא מצאתי כלום). האם יצא לך לראות חומר על משפחה בארץ במאה ה-19 המתייחסת לרמב"ם? מצורף קטע מביוגרפיה של בן דודו של סבי (מדרגה שניה) ד"ר פסח חברוני בו מסופר מעט על המשפחה ויחוסה . מירל גיטל היא בתה של שרה איטה (מתוך "כתבים מתימטיים: ד"ר פסח חברוני האיש ופעלו/ יוסף יואל ריבלין"). תודה רבה

מנשה99

New member
צאצאי הרמב"ם עד שנת 1400

במאמרו של פריימן: שלשלת היחס של משפחת הרמב"ם, נדפסה ב"אלמה" מאסף האגודה למדעי הידות בירושלים, תרצ"ו 1936.

משפחת הרמב"מ

ערב טוב, במאות הקודמות בארץ ישראל היתה הפרדה טוטאלית בין הספרדים והאשכנזים. אבל קרו מקרים בודדים של נישואי "תערובת". הדבר היה כל כך יוצא דופן שגם במפקדים של מונטיפיורי וגם בחברה קדישה ציונו "היא ספרדיה" או,"נקבר בחלקה ספרדית". עכשיו לגבי הרמב"מ צריך לחפש משפחות בשם מיימון MAIMON. דוקא בתורכיה היתה משפחת BAR MAIMON. אם תכתוב לי לדואר האלקטרוני שלי, אתן לך את כתובתו של אדם החוקר את משפחת מיימון. כל טוב, מטילדה (חג"י)

ברכות רבות לאורחת שלנו, מטילדה.

שמחה מאד על כי נענית להתארח בפורום "שכנתי לחדר"...על מחקרך שמעתי לפני שנתיים וכלל לא האמנתי שבזמן כה קצר תסיימיהו.תבורכי!! ולשאלה- האם יש לך קצה חוט במחקרך מאין הגיעו בני משפחת אימי לתורכיה? להזכירך, בני משפחת אשר ובני משפחת סידי חיו ופעלו באיזמיר. אני יודעת שמוצאם של בני משפ' סידי מספרד - אם כן, מאיפה? איך בכלל "עולים" על מקור המשפחה? אני יודעת על המשפחה מסוף המאה ה 18, באזור איזמיר. אני גם יודעת שיש "חוט" אל בני משפחת סונסינו בעלי בית הדפוס היהודי הראשון שם. ובאשר לבני משפחת אשר - לא מצאתי כלל וכלל את מקורה. השם נפוץ גם בגרמניה ובהונגריה. במקורות המקוונים לא מצאתי קשר למגורשי ספרד. יתכן? איך "עולים" על דרכם לתורכיה? יש בידי פרטים עליהם גם מסוף המאה ה 18 . מרבית הידע על שתי משפחותיי הוא מדב הכהן, אשר סייע לנו רבות! בקיצור - אני רוצה מאד להגיע "אחורה" ומתקשה לחפשם גיאוגראפית והיסטורית. תודה רבה מטילדה, והמון הצלחות, שנכונו לך בעתיד! לאה

למעלה