לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1279312,793 עוקבים אודות עסקים

פורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

לצפיה ב-'אירוח מפתיע - מטילדה תג'ר'
אירוח מפתיע - מטילדה תג'ר
<< ההודעה הנוכחית
20/04/2006 | 19:58
81
241
ביום א´, 23.4.06, בין השעות 20:00-21:00, תתארח בפורום "שורשים משפחתיים" הגברת מטילדה תג'ר, אחת מבכירי המומחים בגנאלוגיה ספרדית בארץ ובעולם, הפעילה בפרוייקטי מחקר רבים מאוד בארץ ובחו"ל הקשורים ליהדות ספרד, ואשר לאחרונה ראה אור ספרה "מדריך למקורות מידע גניאלוגיים ספרדיים ומזרחיים הנמצאים בישראל" אשר כתבה ביחד עם יצחק כרם.

מטילדה תענה על שאלות הקשורות למקורות המידע הגנאלוגיים הספרדים והמזרחיים המצויים בארץ כמו גם בנושאים הקשורים לנושאי התמחותה הנוגעים למחקר המשפחתי. אין ספק כי חוות דעתה, עצותיה ותשובותיה של מטילדה עשויות לקדם את המחקר המשפחתי של כל אחד ואחד מאיתנו.

מטילדה הינה בעלת תואר שני מהאוניברסיטה העברית בספרנות ומידענות. היא חברה פעילה בחברה הגנאלוגית הישראלית (חג"י) מאז 1988. מטילדה הינה מתאמת קבוצת העניין (SIG) הספרדית של ה - JewishGen. והיא חברה במועצת העורכים של "שרשרת הדורות". מטילדה כתבה מאמרים וספרים רבים בתחום התמחותה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שרשרו את שאלותיכם לכאן...'
שרשרו את שאלותיכם לכאן...
20/04/2006 | 20:01
28
38
לצפיה ב-'לגב' תג'ר שלום -אני מחפש אחר שורשיו'
לגב' תג'ר שלום -אני מחפש אחר שורשיו
20/04/2006 | 22:10
1
309
של רבי חיים בז'רנו (1850-1931) שנולד בעיר סטארהזאגורה בבולגריה, ובערוב ימיו היה הרב הראשי של תורכיה עד פטירתו בשנת 1931. קודם לכן שימש כרב של אנדרינופול (אדירנה) וקודם לכן שהה גם ברומניה.
סבתא רבא שלי  - שרה ברכה לבית בז'רנו היתה בת דודתו. אביה - יעקב בז'רנו היה האח של משה בז'רנו שהוא אביו של רבי חיים בז'רנו.

אני מחפש מידע על צאצאיו הישירים של הרבי. בעזרתו האדיבה של דב הכהן (מיד בן צבי) אשר איתר מודעת אבל שפורסמה ע"י בני משפחתו של רבי חיים בשנת 1931 בעיתון אל-טיימפו, למדתי כי לאשתו של הרבי קראו ריינה בז'רנו, וילדיו היו ככל הנראה היו: גב' אלמלך מבוקרסט, ד"ר משה חיים בז'רנו מפריס, המהנדס ז' בז'רנו מפרנקפורט, גב' סגל מבוקרסט, גב' בראץ מבוקרסט.

במאמר שהתפרסם בבטאון "במערכה" בשנת 1981, ראיין חיים וידאל ספיחה את בתו גב' ברץ-בז'רנו שסיפרה על אביה.
לצערי - לא הצלחתי לאתר את אותה גב' ברץ או את בני משפחתה.

כל מידע שאולי יש ברשותך על קרובי משפחתו יתקבל בברכה. מעודדת אותי העובדה שמכיוון שמדובר ברב-ראשי, ייתכן שיש תיעוד לגבי השושלת שלו, הן בכל הנוגע לאבות אבותיו, והן בכל הנוגע לצאצאיו  - ילדיו ונכדיו.

תודה מראש מקרב לב.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הרב חיים בז'רנו'
הרב חיים בז'רנו
24/04/2006 | 17:54
219
שלום קובי,

אני באמת מצטערת שפספסתי את השאלה שלך ואשתדל לענות.
האם חיפשת פרטים ביוגרפיים בJEWISH ENCYCLOPEDIA שיצאה לאור בירושלים בשנת 1972. יתכן ותמצא שם מספר פרטים שלא ידועים לך ויתרה מזאת תוכל לבדוק את הביבליוגרפיה ששימשה לחיבור המאמר- אם ישנו.

מקור מידע שני: יהודי המזרח בארץ ישראל, מאת משה דוד גאון, כרך 2.
ראה בעמ'143 וגם בעמ' 709.

מקור מידע שלישי:יש לי את הדואר האלקטרוני של פרופ' חיים וידאל סחיפה. אנא פנה אלי ישישרות לאי-מייל שלי (לארנון ויהודה יש אותו) ואתן לך את הפרטים של הפרופ'. הוא איש חביב ביותר ואני בטוחה שיהיה מוכן לעזור בעניין הרעיון עם בתו של הרב חיים ברג'רנו.

מקור רביעי: לחברה הגניאלוגית הצרפתית יש אתר אינטרנט ובו מדור לשאלות ותשובות. אתה יכול לכתוב בצרפתית או באנגלית. שם תוכל לשאול שאלות בקשר לענף שחי בצרפת. כתובת האתר היא: www.genealoj.org

בברכה,
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'בכנס הבינלאומי שנערך לפני כשנתיים'
בכנס הבינלאומי שנערך לפני כשנתיים
21/04/2006 | 11:00
1
49
בארץ דובר רבות על מחקרים ופרוייקטים רבים שאמורים לקדם את הגנאלוגיה הספרדית. האם ידוע לך מה התחדש בעניין
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'פרוייקטים מן המפגש הבינלאומי-2004'
פרוייקטים מן המפגש הבינלאומי-2004
22/04/2006 | 17:53
28
למעשה אמורה היתי לענות רק מחר, אך בלל המספר הרב של שאלות, ברשותכם אתחיל היום.
עד כמה שידוע לי, לא נעשה דבר עם רשימת הפרוייקטים שהוצגה במפגש הבינלאומי של SIG ספרדים. סיבה אחת הידועה לי היא שלא נמצאו מקורות מימון לשם צילום ומשלוח של החומרים הארכיוניים.
אני בעמצי הצלחתי למפתח את רשימת הבוחרים מCONSTANTINE מ-1880 והיא נמצאת באתר  www.sephardicstudies.org/entrance.html
בפרק על צפון אפריקה.

כל טוב,
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שם משפחתו של הסבא רבא שלי הוא'
שם משפחתו של הסבא רבא שלי הוא
21/04/2006 | 17:52
1
103
טורצקי.  קראתי פעם שאחד הפירושים לשם הוא שהמשפחה באה מטורקיה.

האם שמעת פעם הסבר כזה, ומה דעתך על כך?

וברוכה הבאה לפורום.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שם טוצקי'
שם טוצקי
23/04/2006 | 20:07
54
שלום עדנה,
אנני מתמחה בשמות משפחה אשכנזיים. אני מציעה לך לבדוק באחד מספריו של אלכסנדר ביידר על שמות יהודי האימפריה הרוסית, השמות בממלכת פולין, והשמות בגליציה.

בהצלחה,
מטילדה (ח"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ברכות למתילדה '
ברכות למתילדה
21/04/2006 | 20:41
67
כמה שאלות "על קצה המזלג":

1. משפחת נחמה הגיעו לצפון יון מבולגריה ומשם המשיך חלק מהם לסלוניקה ובסביבות 1830 החלה עליתם לישראל.
משפחת צדיקוב הלוי הגיע מבולגריה לבלרוס, לא יאוחר מאמצע המאה הי"ח.  במשפחה עבר השם נחמה. חלק מהמשפחה עלה במהלך המאה הי"ט לארץ, וחלק אחר לאחר סיום השלטון העותומני, תחת השם הלב"צ (הלויים בני צדוק).
האם ניתן למצוא חומר אודות תחילת משפחת נחמה בבולגריה, וכנראה שמדובר על אם משותפת במאה הי"ח או קודם, וכן קשריה השונים עם יהודים בולגרים שעברו לרוסיה במאה הי"ח או קודם.

2. האם יש חומר מתועד אודות יהודי אירביל, כורדיסטאן, עד תחילת המאה העשרים? חלק מהם הגיע בשלהי השלטון העותומני.  רבים מהם אימצו את שם המשפחה "מזרחי" בבואם לארץ, כיצד ניתן להתחקות על שורשיהם?

3. אצל יהודים גרמנים רבים, שאבותיהם חיו בפרוסיה ועברו לערים הגדולות כמו ברלין במהלך המאה הי"ט, קיימת מסורת בעל פה על היותם צאצאי יהודי ספרד.
האם יש מחקר מעמיק ונתונים מדויקים אודות התפלגות יהודי פרוסיה ושיוכם למשפחות הספרדיות השונות? לי ידוע על משפחת בדט וקשריה עם משפחת חייט.

4. האדמו"ר חיים חייקל בן שמואל מקרלין, נפטר באמדור 1787.
חיים ויטל שמוצא משפחתו מאיטליה, וצאצאי משפחתו הגיעו גם לרוסיה.
האם יתכן שהצרוף חיים חייקל נובע מהצרוף חיים ויטל, ומהוה עגה יידישאית של אותו שם, ומכאן אולי מדובר באותה משפחה?

5. השם רבינו נפוץ בקהילות שונות סביב הים התיכון. האם קיימת סבירות שמשפחות רבינוביץ הן צאצאיות של אבות משפחה בשם הנ"ל, ממש כמו אהרונוביץ, אברהמוביץ ועוד.

בברכה, אודי

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת זינאתי מפקיעין מה ידוע על'
משפחת זינאתי מפקיעין מה ידוע על
21/04/2006 | 22:41
1
417
לצפיה ב-'משםחת זינאתי'
משםחת זינאתי
23/04/2006 | 20:09
128
ערב טוב,
מצטערת, אין לי מושג!

מאילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'חיפוש שורשים מג'יברלטר'
חיפוש שורשים מג'יברלטר
22/04/2006 | 10:07
2
58
שלום לך, אני מחפש אתר גניאלוגיה של יהדות ג'יברלטר.

אני חוקר את שושלת משפחת בן-נעים מטטואן וג'יברלטר, לסבא רבה שלי אברהם (אלברט) בן נעים היה, עפ"י הסיפור במשפחה, בן דוד שהיה רב גדול בג'יברלטר בשם דוד בן-נעים. יש לי פרטים על רב כזה מג'יברלטר אבל כשאני מחפש את הקשר באמצעות משפחותיהם בשני מקורות יש פרטים לא תואמים:
א. בספר של ג'זף אבקסיס (גנאלוגיה הברייקה) מופיע שהוא היה בנו של הרחמ"ן הרב רפאל חיים משה בן נעים שהיו לו שני אחים, שלום ויעקב והם היו בניו של משה בן נעים.
ב. בספר חכמי המזרח של שרגא וויס רשום שדוד בן נעים זה היה בנו של רב הרחמ"ן, שהיה בן יחיד לרב ישעיה בן נעים.

איך את חושבת שניתן לבדוק ולאמת או להפריך אחת הרשומות.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחה מגיברלטר'
משפחה מגיברלטר
22/04/2006 | 18:00
1
33
שלום דוד,

לפי דעתי ספרו של אבקסיס הינו מקור מהימן ביותר.
האם בקדת את הספר של יוסף בןנאים" מלכי רבנן" שיצא לאור בירושלים ב-1932?
אני מציעה שתעזר במפתח של הספר הזה הנמצא ב-   www.sephardicstudies.org/entrance.html
לפני שתתחיל לחפש בתוך הספסר. הספר נמצא בספרית יד בן צבי.

בהצלחה!
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מיקומם של ספרים'
מיקומם של ספרים
22/04/2006 | 22:58
31
לפי ULI הספר מלכי רבנן נמצא בספריות של כל האוניברסיטאות, בספרייה הלאומית, ב-5 מכללות.
מידע שספר נמצא בספרייה אחת מסוימת, בלי לבדוק היכן עוד, עלול להטעות.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחות מנשה מוינה ושלום מאיסטנבול'
משפחות מנשה מוינה ושלום מאיסטנבול
22/04/2006 | 12:34
1
28
לגברת תג'ר שלום,

אנו מנסים לאתר את שורשי משפחת אשתי:
סבה היה גרשון (גסטון) מנשה בן שרה בן חיים ורפאל מנשה. גרשון נולד בוינה (1869) ונפטר בפריס (1920).
סבתה היתה אליס פאקימה שלום בת חנניה יצחק שלום (מאיסטנבול ואח"כ סלוניקי) ורחל מודיאני מסלוניקי. אליס נולדה בסלוניקי (1879) ונפטרה בפריס (1971).
האם השמות מוכרים? כל מידע יתקבל בברכה ובתודה.

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'יהודי תורכיה בוינה, אוסטריה'
יהודי תורכיה בוינה, אוסטריה
23/04/2006 | 20:17
74
ערב טוב,

הקהילה "התורכית" בוינה הוקמה בסוף המאה ה-18. אלה היו סוחרים ובניהם שסחרו עם מרכז אירופה. הקהילה פרחה ובסוף המאה ה-19 הקימו בית כנסת מפואר בוינה.
אך, בית כנסת זה נהרס עד היסוד בליל הבדולח וכל ספרי הקהילה נשרפו. בני הקהילה אחדים ברחו, אחרים נשארו אך סופם היה מר - במחנות ההשמדה.

אני מציעה לכתוב לועד קהילת וינה (עדיף בגרמנית)- יתכן ונשארו רישומי בית הקברות.

לגבי הקשר של המשפחה שאתה.את מעוניינ.ת בה עם מדינות "האם" :תורכיה, וסלוניקי, הדבר האפשרי היחיד הוא למצוא עוד מי שהוא החוקר את המשפחה הזאת במקומות האלה.
מחקר גניאלוגי דורש הרבה סבלנות. לפעמים שום דבר אינו "זז" במשך שנים ופתאום...אור בקצה המנהרה!

בהצלחה!
מטילדה (חג"H)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'גב' תג'ר שלום. אני מנסה להתחקות אחר'
גב' תג'ר שלום. אני מנסה להתחקות אחר
22/04/2006 | 17:54
1
89
שורשי משפחת פיטשון מסלוניקי יוון.
סבו של בעלי נקרא יהודה פיטשון והוא נולד ב-1885 בסלוניקי (ידועה לי גם כתובתו אם יש בזה לעזור). שם אביו היה שבתאי.
היכן אני יכולה למצוא פרטים נוספים על המשפחה?
כמו כן אני מחפשת פרטים על שורשי סבתו של בעלי. שמה היה דודון  חנוכה בת יוסף יעקב ודונה חנוכה.
ידוע לי כי מסמכים השייכים לקהילה היהודית בסלוניקי נלקחו ע"י הגרמנים ואחר ע"י הרוסים במלחמת העולם השניה.
האם המסמכים הוחזרו? האם ניתן להגיע אליהם?
תודה מראש על עזרתך.
חוה פורת
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מחקר בסלוניקי'
מחקר בסלוניקי
23/04/2006 | 20:21
52
ערב טוב,

לא לצערנו הגדול החומר הארכיוני העשיר של קהילה מפוארת זאת עדיין "תקוע" באיזה מרתף ברוסיה.

כל טוב
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שאלה לגב' תג'ר אודות יעקב ולירו'
שאלה לגב' תג'ר אודות יעקב ולירו
22/04/2006 | 21:17
1
49
שלום רב לך גב' תג'ר,
לאחרונה הוציאה משפחת בעלי ספר אודות משפחתם- ולירו. במהלך המחקר שנערך, לא הצליחו החוקרים לברר אודות יעקב ולירו מספר פרטים המעניינים אותנו מאוד:
1. כיצד נוכל למצוא תיעוד אודות מקום הולדתו, האם נולד בארץ או הגיע מספרד דרך תורכיה?
2. מאוד היינו מעוניינים לדעת את שמות הוריו - האם יש דרך למצוא זאת?
יעקב ולירו יסד את בנק ולירו בירושלים בשנת 1840 לערך. הוא נקבר בהר הזיתים - אך על הקבר לא מצויינים שמות הוריו.
מאוד מאוד נודה לך על עזרתך וייעוצך.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת ולירו'
משפחת ולירו
23/04/2006 | 20:25
133
ערב טוב,
יתכן ופרופ' רות קארק שחיברה את הספר על משפ' ולירו, יכולה לענות לשאלתך.
אם היתה לו נתינות זרה, אולי, אולי ניתן לאתר פרטים נוספים. הקונסוליות הזרות התחילו לפעול בארץ ישראל ב-1838.

בהצלחה!

מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שאלה למתילדה - בנושא מגורשי פורטוגל'
שאלה למתילדה - בנושא מגורשי פורטוגל
22/04/2006 | 21:40
1
315
שלום מתילדה-
שמי יקי פריד אבי נולד בכפר פראונקירכן שנמצא באזור בורגנלנד בגבול אוסטריה הונגריה. באזור המוכר ביהדות כ "שבע קהילות".
אבי סיפר לי כי יש מסורת במשפחה שהם מצאצאי מגורשים מפורטגל בתקופת גרוש ספרד.
האם ידוע לך משהו על יהודים שהתגלגלו לאזור ההוא? מתי ומאין הם הגיעו?
על פי מחקר שלי סבא רבא של אבי רשום כבר בשנת 1848 באותו מקום.
אשמח להתיחסותך
יקי פריד
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מגורשי פורטוגל'
מגורשי פורטוגל
23/04/2006 | 20:30
94
ערב טוב יקי,

מצטערת, אך אין לי שום ידע שעליו אוכל לבסס תשובה נאותה.

שיטת העבודה הגניאלוגית הבסיסית היא ללכת אחרונית דור אחרי דור. "קפיצה" מאמצע המאה ה-19 ל-1497, זמן גירוש פורטוגל או נכון יותר- זמן שהפורטוגזים אנסו את היהודים להתנצר- זאת "קפיצה" מאד לא בטוחה!

כל טוב,
מטילדה (חגי)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מעקב אחרי המגורשים מספרד'
מעקב אחרי המגורשים מספרד
22/04/2006 | 21:43
1
90
שאלה-
שמות המשפחה של יהדות מזרח אירופה ניתנו להם עד כמה שאני יודעת
לאחר הגרוש מספרד. כיצד ניתן לדעת איך קראו להם כשחיו בספרד?
ואז לחקור ולעקוב אחריהם אם יש בכלל ארכיונים ספרדיים.
תודה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שמות משפחה באשכנז'
שמות משפחה באשכנז
23/04/2006 | 20:35
92
ערב טוב,

טעות בידך: בארצות אירופה בהם חיה יהדות אשכנז,חוקקו החוקים בתחילת המאה ה-19 בו בזמן שאנו מוצאים שמות משפחה בין יהושים הבספרד, כבר מן המאה ה-10 וה-11.
לעתים רחוקות ניתן לאתר שם משפחה אשכנזי שמקורו בספרד. דוגמאו>: רפפורט, בונדי, דון יחיא, עמנואל ועוד

מטילדה (חג"י)

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'יוצאי רומניה במצרים'
יוצאי רומניה במצרים
23/04/2006 | 11:22
1
40
שלום לך הגב' תג'ר

דודתה של אימי אשר נולדה ברומניה היגרה בשנות העשרים של המאה הקודמת למצרים. הקשר עימה נותק עוד לפני מלחמת העולם השנייה.
כל שידוע לי הוא שמה בטרם נישואיה, שמות ההורים, מקום לידה וכמובן ארץ הלידה.

מהן מקורות המידע האפשריים בכדי להתחקות ולאתר את צאצאיה?

בתודה,

אלי
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מצרים'
מצרים
23/04/2006 | 20:41
35
ערב טוב,

המצב "הארכיוני יהודי" במצרים במצב עגום ביותר. בקהיר, אומנם ישנה אישה המטפלת בספרי הקהילה, אך היא כל כך מפחדת מן השלטונות, שאינה משתתפת  פעולה כלל וכלל.
באלכסנדריה המצב דומה.
לכן אני מציעה שתפנה לSIG ROM ("הסיג" הרומני בג'ואישג'ן ותשאל שם את השאלה.
ניתן גם לכתוב לכל אלה החוקרים את משפחותיהם במצרים, דרך הFAMILY FINDER.
בהצלחה!
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שתי שאלות למטילדה'
שתי שאלות למטילדה
23/04/2006 | 14:24
1
39
מטילדה שלום,

ראשית, ברכות ותודה על המאמץ.

שתי שאלות:

אני מניח שקיימים ארכיונים של מדינות האימפריה העותומאנית ושל טורקיה בפרט, אשר יכולים לעזור רבות במחקר גנאולוגי.
האם הארכיונים הללו פתוחים, האם יש תוכניות למכן אותם ולאפשר גישה מהרשת, וכיצד אפשר להתגבר על מחסום השפה ?

הסבתא רבה שלי, נולדה באיזמיר למשפחת טולידאנו. יש בידי מידע על המשפחה מאיזמיר החל מראשית המאה ה - 19 (מרבית המידע הושג באמצעות דב הכהן).
רוב מכריע של המידע הגנאולוגי שאני מצליח למצוא לגבי משפחות טולידאנו, מתייחס למשפחות ממרוקו.
למעשה, עד כה הצלחתי לגלות רק עוד שני עצי משפחת טולידאנו מאיזמיר (אך לצערי לא הצלחתי להוכיח עד כה קשר לעץ שלי).
ע"פ יעקב טל טולידאנו, החוקר את תולדות משפחות טולידאנו, ניתן לייחס את שושלת טולידאנו של מרוקו לאדם בשם דניאל בן יוסף טולידאנו, צאצא של משפחת מגורשים אשר נולד ב - 1570 בשאלוניקי.

האם ישנה דרך להתחקות אחר שורשיהם של משפחות טולידאנו מאיזמיר/טורקיה - האם הגיעו ישירות מספרד? האם הגיעו מיוון? האם הגיעו ממקום אחר?

רוב תודות,

עודד
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת טולידאנו מאיזמיר'
משפחת טולידאנו מאיזמיר
23/04/2006 | 20:52
44
ערב טוב עודד,

לגבי ארכיונים באיזמיר, אני מניחה שיש בהם חומרים מעניינים, ואני מבססת את תשובתי על הנסיון שצבר פרופ' דניאל קאזז בארכיונים באיבטנבול.
יש נו כאן קושי כי כל המסמכים מו המאה ה-19 ומתחילת המאה 20 כתובים בכתב עות'מנלי- תורכית בכתב ערבי- וכיום מעט אנשים יכולים לפענח אותו.

לגבי משפחת טולידאנו, אין ספק שמקורה בספרד. האם הגחעו בני משפחתך ישר מספרד, או דרך סלוניקי, או שמא מסלוניקי עברו למרוקו ומשם ענפים שבו לאימפריה העות'מנית- מי יוכל להוכיח זאת?
ישנה עובדה בטוחה: בסלוניקי היה בית כנסת של המוגרבים (מרוקאים). זאת אומרת שבתקופה מסוימת קבוצת יהודי מרוקו באו והתיישבו בסלוניקי. שמות המשפחה הנמצאים בסלוניקי ובהמשך בתורכיה, מוכיחים זאת: טולידאנו, עמר, אללוף ועוד.

בהצלחה,
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שאלה שמופנת לגב' מתילדה בהקשר'
שאלה שמופנת לגב' מתילדה בהקשר
23/04/2006 | 18:13
1
20
לפרוש שם משפחתי לפני הנשואין .
כשאבי עלה לארץ בעליית הנוער1948 מטורקיה  שאלו לשם משפחתו והוא ענה "סבי" וכמו שידוע לנו רוב השמות באותה תקופה עיברתו ועיברתו ל"צבי".
נסיתי לשאול לא פעם את סבי ואת אבי אם יש פרוש לשם המשפחה "סבי" ולא ידעו לענות לי.
משום מה נראה לי  שהוא קיצור משם העיר שבספרד סביליה יכול להיות שמשפחתו של אבי לפני 500 שנה עברה מסביליה  לטורקיה ומאז הם נקראו היהודים מסביליה ובקיצור סבי? אייך אפשר לבדוק זאת?  
בתודה מראש,
אתי
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'השם SEVI'
השם SEVI
23/04/2006 | 20:57
22
ערב טוב אתיקה,

הספרדים באשר הם חיו בטאו את אות "צ" כמעין "ס". הצליל שאנו משמיעים היום כשאנו מבטאים את ה"צ" הוא  שווה לט+ס וזה בהתאם למבטא האשכנזי של האות.
אי לכך SEVI הוא פירוש צבי. וכדי לשכנע אותך לגמרי אזכיר את שמו של נביא השקר שבתאי צבי- בכל ספר לועזי הוא רשום SEVI או SEBI כפי שהספרדים בטאו את השם.

כל טוב,
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'דיוק במונחים (שאלת הדיוט בנושא)'
דיוק במונחים (שאלת הדיוט בנושא)
21/04/2006 | 12:37
5
21
שלום רב, מטילדה אני שמח מאוד שאת מתארחת בביתנו, ובטוח שתוכלי לסייע בידע העצום שלך לחברי הפורום.

באשר לי - אני הדיוט בנושאי התמחותך, כיוון שכל משפחתי, רחמנא ליצלן, הגיעה ממזרח אירופה. עם זאת, ישנו בלבול מושגים שאשמח אם תתני עליו את הדעת.

שלושה מושגים שזורים זה בזה, ואנו משתמשים בהם בשעטנז מוזר: יהדות המזרח, יהדות ספרד, יהדות ארצות-ערב.

אשמח אם תוכלי להגדיר במדויק (עד כמה שאפשר) את שלושת המושגים הללו, ולעמוד על ההבדלים ביניהם.

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת ויטלסון צאצאי ר' חיים ויטל'
משפחת ויטלסון צאצאי ר' חיים ויטל
21/04/2006 | 14:14
2
88
לגב' תג'ר שלום,

בני משפחת ויטלסון/ויטלזון  הם צאצאי ר' חיים ויטל (בן יוסף ויטל מקלבריה שבסיצליה) שנולד בא"י, חי בצפת  ונפטר בסוריה.
ככל הנראה ענף אחד הגיע לגרמניה ומשם לפולין.
המידע המוקדם ביותר  הידוע לי  מתייחס ללידת  דוד ויטלסון בשנת 1795  בוארשה/אלכסנדרוב ? שבפולין.
בארץ צאצאים נוספים שמוצאם מתורכיה ומקורפו.
כיצד ניתן לעקוב אחרי מסלול הגירת צאצאי הרב ויטל הנ"ל?

תודה
מרחל ויטלסון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שאלה נוספת'
שאלה נוספת
21/04/2006 | 14:21
28
באחד האתרים נתקלתי בהערה (כרגע לא ברשותי)שכנראה ר' חיים ויטל הוא צאצא למשפחת ר' דוד ויטל ( שהיה גם רופא?)ממגורשי ספרד.
אשמח לקבל מידע על ר' דוד הנ"ל.

שוב תודה
רחל

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת ויטלסון'
משפחת ויטלסון
23/04/2006 | 21:05
43
ערב טוב רחל,

סליחה, אך אינני יודעת.

בהצלחה!

מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'על עדות ישראל'
על עדות ישראל
22/04/2006 | 18:33
326
שלום ארנון,

אתה צודק. ישנה אנדרלמוסיה טוטלית בעניין שמות העדות השונות. אני שמחה לענות על השאלה הזאת.

יהדות ספרד או יהודים ספרדיים
אלה הם יהודים, צאצאים של מגורשי ספרד (1492). כיום (או מדויק יותר לפני מלחמת העולם ה-2) חיו היהודים הספרדים ביון, תורכיה, בולגריה, חלק מיוגוסלביה,בארץ ישראל, חלקית באיטליה, ובצפון אפריקה. אתה שם לב: חם חיו מסביב לים התיכון.חלקם דיברו יהודית-ספרדית הידועה בשם לאדינו (בסיס של ספרדית עם הרבה מלים בעברית, בתורכית ובשפת המקום) , אחרים כמו בצפון מרוקו דיברו חקטיה ( ערוב של ספרדית, עברית וערבית) ואחרים דיברו ערבית-יהודית- ערבית מעורבת בעברית ובספרדית) בצפון אפריקה.

יהדות המזרח או יהודים מזרחיים
אלה יהודים שלא עברו דרך ספרד. אלה הן קהילות עירק, איראן, בוכרה, אפגניסטן, גרוזיה, ועוד.
אלה חיים בארצות אלה מלפני מאות רבות.

יהדות ארצות ערב
זהו מושג חדש, שמקורו בפוליטיקה. לפעמים משתמשים גם במושג יהדות ארצות האיסלם.
המונח י. ערב או האיסלם כולל בתוכו את כל ארצות המזרח הערביות או איסלמיות (כולל אירן) וכמו כן את כל צפון אפריקה.

יאמר שהמושגים יהדות ספרד ויהדות המזרח כמו יהדות אשכנז, מבוססים בעיקר על שינויי נוסח התפילה והמסורת.

איך שלשא יהיה כולנו יהודים!

מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עדות ישראל'
עדות ישראל
23/04/2006 | 21:02
28
ערב טוב ארנון,

התשובה לשאלתך נמצאת בשירשור של משפחת ויטאלסון. סליחה על אי הנוחות!

מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'צאצאי הרמב"ם בארץ הקודש'
צאצאי הרמב"ם בארץ הקודש
21/04/2006 | 16:24
2
176
שלום מטילדה,

כמדומני לא פניתי אליך בעבר בנושא, שאלתי אודותיו מומחים אחרים שהתארחו פה בעבר ואשמח אם תוכלי גם את לסייע.

לפני כשנה+ נתקלתי בחומר לפיו אם סבו של סבי הייתה ספרדיה. משפחתו של סבי נמצאת (מהצד האשכנזי) משנות ה-20 או 30 של המאה ה-19 בארץ. מדובר  בחסידי רוז'ין וקרלין שהתגוררו בטבריה (ואח"כ חלק מהמשפחה בצפת ובירושלים).

שמה של הסבתא לפי המידע היה שרה איטה והיא נישאה לאביו של סב-סבי ר' ישראל בער לעווי (או בעלוי או ששמו היה אחר) . במידע שמצאתי היא מוזכרת כ-"שרה איטה, ספרדיה, צאצאית של הרמב"ם".

ועכשיו לשאלות- מה ידוע על משפחות המתיחסות לרמב"ם (עצים שמות קצות חוט?), האם יש איפה שהוא מידע מרוכז על משפחות אלו?

איפה לדעתך אוכל למצוא חומר על משפחה בארץ ישראל בתחילת המאה ה-19 שידועה כמתיחסת לרמב"ם?

האם העובדה שהיא הייתה ספרדיה ובעלה אשכנזי יכולה לעזור במציאת מקורות?

איפה באופן כללי כדאי לחפש? (כבר ישבתי כמה שעות עם מפקדי מונטיפיורי ולא מצאתי כלום).

האם יצא לך לראות חומר על משפחה בארץ במאה ה-19 המתייחסת לרמב"ם?

מצורף קטע מביוגרפיה של בן דודו של סבי (מדרגה שניה) ד"ר פסח חברוני בו מסופר מעט על המשפחה ויחוסה . מירל גיטל היא בתה של שרה איטה (מתוך "כתבים מתימטיים: ד"ר פסח חברוני האיש ופעלו/ יוסף יואל ריבלין").

תודה רבה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'צאצאי הרמב"ם עד שנת 1400'
צאצאי הרמב"ם עד שנת 1400
23/04/2006 | 06:41
68
במאמרו של פריימן: שלשלת היחס של משפחת הרמב"ם, נדפסה ב"אלמה" מאסף האגודה למדעי הידות בירושלים, תרצ"ו 1936.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת הרמב"מ'
משפחת הרמב"מ
23/04/2006 | 21:13
62
ערב טוב,

במאות הקודמות בארץ ישראל היתה הפרדה טוטאלית בין הספרדים והאשכנזים. אבל קרו מקרים בודדים של נישואי "תערובת". הדבר היה כל כך יוצא דופן שגם במפקדים של מונטיפיורי וגם בחברה קדישה ציונו "היא ספרדיה" או,"נקבר בחלקה ספרדית".
עכשיו לגבי הרמב"מ צריך לחפש משפחות בשם מיימון MAIMON. דוקא בתורכיה היתה משפחת BAR MAIMON. אם תכתוב לי לדואר האלקטרוני שלי, אתן לך את כתובתו של אדם החוקר את משפחת מיימון.

כל טוב,
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ברכות רבות לאורחת שלנו, מטילדה.'
ברכות רבות לאורחת שלנו, מטילדה.
21/04/2006 | 17:24
4
33
שמחה מאד על כי נענית להתארח בפורום "שכנתי לחדר"...על מחקרך שמעתי לפני שנתיים וכלל לא האמנתי שבזמן כה קצר תסיימיהו.תבורכי!!

ולשאלה-
האם יש לך קצה חוט במחקרך מאין הגיעו בני משפחת אימי לתורכיה?
להזכירך, בני משפחת אשר ובני משפחת סידי חיו ופעלו באיזמיר.

אני יודעת שמוצאם של בני משפ' סידי מספרד - אם כן, מאיפה? איך בכלל "עולים" על מקור המשפחה? אני יודעת על המשפחה מסוף המאה ה 18, באזור איזמיר. אני גם יודעת שיש "חוט" אל בני משפחת סונסינו בעלי בית הדפוס היהודי  הראשון שם.

ובאשר לבני משפחת אשר - לא מצאתי כלל וכלל את מקורה. השם נפוץ גם בגרמניה ובהונגריה. במקורות המקוונים לא מצאתי קשר למגורשי ספרד. יתכן?
איך "עולים" על דרכם לתורכיה?
יש בידי פרטים עליהם גם מסוף המאה ה 18 .

מרבית הידע על שתי משפחותיי הוא מדב הכהן, אשר סייע לנו רבות!

בקיצור - אני רוצה מאד להגיע "אחורה" ומתקשה לחפשם גיאוגראפית והיסטורית.
תודה רבה מטילדה, והמון הצלחות, שנכונו לך בעתיד!
לאה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחות סידי ואשר מאיזמיר,תורכיה'
משפחות סידי ואשר מאיזמיר,תורכיה
22/04/2006 | 18:12
3
60
שלום לאה,

תודה על הברכות!
נתחיל במשפחת סידי
כדי לנסות ולמצוא את מקור המשפחת סידי בספרד מלפני הגירוש, ישנה אפשרות והיא לחפש, חוברת חוברת, בכתב העת הספרדי המופלא SEFARAD היוצא לאור במדריד מאז שנת 1940. לעתים קרובות מביאים החוקרים הספרדיים רשימות שמיות כפי שנמצאו בתעודות הארכיוניות שחקרו.
צריך הרבה מאד סבלנות וההצלחה לא מובטחת.

לגבי משפחת אשר
בדרך כלל שם פרטי המשמש כשם משפחה הוא לעתים קרובות ממקור רומניותי, דהיינו מקור בתורכיה, מאות שנים לפני הגירוש!
בימים אלה אני ממפתחת את עשרת הכרכים של ספרו של אברהם גאלטה על תולדות יהודי תורכיה (בצרפתית) ותוך כדי מפתוח אני רושמת בקובץ סמוך כל שמות המשפחה הרומניותים. אני בסוף הכרך השני. עוד מלאכה רבה לפני.
האם בדקת בספר של שלמה רוזאנס "דברי ימי יהודי תוגרמה". הספר קצת "מבולגן" אך הוא כולל המון מידע.

כל טוב,
מטילדה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה עבור המידע החשוב, מטילדה.'
תודה עבור המידע החשוב, מטילדה.
22/04/2006 | 20:08
2
22
איך משיגים את כתב העת "ספרד" שיוצא לאור במדריד?
את הספר של גלאנטה "חרשתי" עם אימי המון פעמים. היא קוראת, כותבת ודוברת צרפתית על בוריה.
למעשה היא "מיפתחה" את כל "אשר" וסידי" המופיעים בכל הכרכים.
היא רשמה גם מעט את משפחת סונסינו וכעת היא מנסה לחפש שם גם את בני משפחת "בן גיאת" (מות משפחה של הסבתות שלה) - וזה פרי עמלו המבורך של דב הכהן.

הספר של רוזאנס - לא שמעתי, אך אימי בקשר מילדות עם ז'ק רוזאנס (בעלה של מרגוט), יש ביניהם קשר?
הספר נמצא בספריות האוניברסיטאות?
הרבה הרבה תודה,
לאה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ULS - קטלוג כתבי עת בספריות בישאאל'
ULS - קטלוג כתבי עת בספריות בישאאל
22/04/2006 | 23:04
29
עיון קצר מראה ש-Sefarad נמצא ב-18 ספריות.
רשום המצאי בכל אחת מהן.

אין טעם לשאול שאלה כזאת, אלא לבדוק במחשב.

בהצלחה !!
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ספרים וכתבי עת'
ספרים וכתבי עת
23/04/2006 | 21:17
29
ערב טוב לאה,

כתב העת SEFARAD נמצא על מדף פתוח באולם קריאה יהדות בבית הספרים הלאומי, בגבעת רם, בירושלים.

הספר של רוזאנס הוא ספר חשוב ביותר כי הוא כולל מידע רב מאד. אני מציעה שתבדקי את הקטלוג של הספריות האקדמאיות,, כך תוכלי לבדוק את הספריה הקרובה לך ביותר.

כל טוב,
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'צפון אפריקה ותימן'
צפון אפריקה ותימן
21/04/2006 | 17:52
4
36
לגב' מטילדה טג'ר שלום,
1.צד אחד במשפחה הם תימנים משפחות: בדיחי ו-משרגי שעזבו את תימן לקהיר בסוף המאה ה-19. לישראל עלו ב- 1923. האם תוכלי להפנות אותי למקורות מידע המפרטים על העליה מתימן לקהיר בסוף המאה ה-19? האם ניתן למצא נתונים גם בהקשר הספציפי של המשפחות?
2.צד אחר במשפחה: משפחת אמסלם שהגיע לישראל ממרוקו בתחילת או אמצע המאה ה-19. בתגוררו ביפו ואחר כך היו מהמשפחות הראשונות שעברו להתגורר בנוה צדק, האם תוכלי לתת לי מידע איך למצא פרטים על עלייתם ארצה, מאיזו עיר במרוקו(צאצא אחד טוען שמ-קזבלנקה). וכל פרט שיכול לענייו חוקרי שורשים.
3.משפחת בקס מבולגריה עלו לישראל בתחילת המאה ה-20. איך אפשר לאתר פרטים על מקורם?
תודה מראש על כל הפניה למקורות מידע.
בברכה,   אילנה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'סליחה לטעות באיות: לגב' מטילדה תג'ר'
סליחה לטעות באיות: לגב' מטילדה תג'ר
21/04/2006 | 17:58
54
לצפיה ב-'תימן ומרוקו'
תימן ומרוקו
23/04/2006 | 21:24
2
42
לגבי תולדות יהדות תימן על תנועות ההגירה שלה, תתצרכי לחפש בספרית יד בן צבי בירושלים ובמכון לחקר יהדות תימן בראש העין. יתכן ובאנציקלופדיה העברית, תחת תימן , יהודים- תוכלי למצוא קווים כלליים.
לגבי הנעשה במצרים, אנא קראי תשובתי בעניין "מצרים".
לגבי שם המשפחה "אמסלם" אני מציאה לבדוק ב"תנ"L" של יהדות מרוקו והוא הספר בצרפתית של אברהם לרידו. זהו ספר נדיר שיצא במדריד ב-1972. לי ידוע שהוא נמצא בספרית יד בן בן צבי בירושלים.

בהצלחה!
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'למטילדה, תודה רבה!'
למטילדה, תודה רבה!
23/04/2006 | 21:43
1
21
יחד עם זאת לא ברור מה זה: "תנ"L"? האם טעות כתיב?
האם הכוונה ל"תנ"ך"?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תנ"ך'
תנ"ך
23/04/2006 | 21:58
18
ניחוש נכון! סליחה על טעות הדפוס!

מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'גירוש ספרד'
גירוש ספרד
21/04/2006 | 20:39
1
146
שלום,
מסורת משפחתית במשפחת אימי  , משפחת גשמאי טוענת שאבי המשפחה ברח מספרד בגירוש ספרד בסמוך לכך , או תוך כדי הבריחה הוא נשא לאישה נערה מבית אברבנל. והטענה היא שכל בני המשפחה הידועים לנו במזרח אירופה הם צאצאים של הזוג הזה.
האם יש מקורות כתובים על המשפחות ( רשימות  שמיות ) שחיו בספרד לפני הגירוש?
האם יש מקורות על הבורחים בגירוש ספרד?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת אברבנל וגירוש ספרד'
משפחת אברבנל וגירוש ספרד
23/04/2006 | 21:29
55
ערב טוב,

ישנם חוקרים אחדים החוקרים את משפחת אברבנל. פנה לFAMILY FINDER של הג'ואישג'ן.
בקשר לרשימות שמיות של יהודים שחיו בספרד, אנא קרא את תשובתי ללאה טייכר. משום מה שם המשתמש שלי השתבש ורשום ANGLIYA

כל טוב,
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אחד המקורות העיקריים לגנאלוגיה'
אחד המקורות העיקריים לגנאלוגיה
21/04/2006 | 23:23
2
44
ספרדית ומזרחית הוא אותם פנקסי מוהלים אישיים. הבעי העם מקור זה הוא עובדת היותם אישיים ובחזקת המשפחה עצמה. מן הסתם גם לא כולם ידועים. מה ניתן לעשות או נעשה בכדי שהמידע העצום האגור בהם יהיה זמין לגנאלוגים
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שאלה לגב' תג'ר בהקשר לשאלת יהודה'
שאלה לגב' תג'ר בהקשר לשאלת יהודה
22/04/2006 | 07:13
1
20
איך ואם בכלל ניתן למצוא פנקסי מוהלים במרוקו (בערים פז וקזבלנקה) ?
האם יש פנקסי מוהלים והיכן בספרד ?
האם במרוקו נערך רישום נוסף/מקביל במשרדי הרשויות ?(לא כיום כמובן).
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'פנקסי מוהלים ממרוקו'
פנקסי מוהלים ממרוקו
23/04/2006 | 21:33
56
שלום ליהודה ולליהיא,

בהכנת הספר החדש שלי "חרשתי" את כל הארכיונים בארץ, ואין בהם ספרי מוהלים ממרוקו.
הם כנראה נמצאים בידים פרטיות ואנשים אלה מבינים את חשיבות המידע הרשום בהם.
מעניין לציין שנמצאות כתובות רבות מאד שמקורן במרוקו. השתדלתי למפץח את כולן בספרי.

כל טוב,
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת ויזמאן מרוקו'
משפחת ויזמאן מרוקו
22/04/2006 | 15:50
3
134
למטילדה שלום וברכה
ברשותי מסמך שחובר בשנת 1951 ע''י קצין צרפתי במרוקו . אודות משפחת ויזמאן . -

ouizemane

מהתושבים היהודים ששוחחנו איתם אי אפשר היה לקבל תשובה ברורה ומדויקת בקשר למוצאם . הם רק אמרו לנו שהם ברברים כמו תושבי מרוקו האחרים אבל ברברים בעלי דת יהודית.

אולם המושל של ORO אמר לנו שבין התושבים אנחנו נמצא משפחה יהודית בשם OUIZEMANE שבאה בערך לפני 500 שנה מ-TAZENAKHT . יש עשר משפחות עם השם הזה ויש רישום של האחראים ששלטו במקום המאשר את הדברים.

אותו אדם שמסר לנו גם את המידע הזה ידע לספר עוד כשהיה עוד צעיר שמע מפי זקני המשפחה סיפורים שהם באו מ-PORTUGAL שאבותיהם עזבו בגלל מלחמה.

כל מה שמאפיין את מסורת העדה ההררית הזאת וכל הפעולות שנעשו במלאח של ORO בעקבותיה יומרו לך היהודים במקום שאלה המנהגים והמסורת שהביאו איתם אבותיהם מ-PORTUGAL

בבית הקברות של DOUZROU ב-ZAG.OUZEN על הקבר של רבי יהודה רובין או ויזמן שהיה אהוב ונערץ על ידי המקומיים וכולם וקראו לו קדוש אפשר היה לקרוא בברור כמה משפטים באותיות עבריות שנחרטו על קברו לפני 400 שנה.
התושבים המוסלמים שהיו במקום ויצא לנו לשוחח איתם על מוצאם של היהודים הם אמרו לנו הוודאות שהם כמוהם ומדובר בברברים.

לפני שנים רבות לפני שהיה ממשל הצרפתי במרוקו ובאיזור. היו יהודים שהתמחו במסחר וכדי לעבור ממקום למקום השתמשו בשיירות גמלים עם גמלים הם הגיעו עד מרקש מוגדור או אגדיר. לא נראה לי שהיו קשרים כל שהם עם נאות המדבר במדבר סהרה בגלל ההתנפלויות של שודדים על שיירות הגמלים
האמיצים ביותר מביניהם הגיעו עד בקעת DRA.

אבי סבי רבי יעקב ויזמאן נרצח ע''י שודדים ערבים בשנת 1908 בערך בעיר טאזנאכט במרוקו .
אם סבי זהא - ציפורה ויזמאן עלתה לירושלים בשנת 1910 ממרוקו . ידוע שנקברה בירושלים בהר הזיתים בשנת 1936 בערך .
היכן אוכל להשיג מידע אודותיה .

בעניין משפחת ויזמאן - בכתובתו של סבי רשום שהוא נין ונכד לקדוש בבא יהודה וראובן אשר יקראוהו גור אריה יהודה .
האם לדעתך שם זה הוא שם משפחה קודם .

בתודה
אשר ויזמאן .
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ברוכה הבאה, מטילדה'
ברוכה הבאה, מטילדה
22/04/2006 | 19:01
1
29
ותודה על הנכונות לסייע. הנני מתעניינת במספר משפחות:

1. משפחת אשר:
כמו לאה, גם אני חוקרת את משפחת אשר. במקרה שלי המדובר במשפחה מבולגריה (ימבול/בורגס?). בחיפוש אחר שמות משפחה בבולגריה משפחת אשר מופיעה תמיד בהקשר של העיר רוסה (רוסצ'וק), אולם בשלב זה איני יודעת לקשר את משפחתי לעיר רוסה. כמו לאה, גם אני מצאתי שהשם אשר נפוץ מאד בגרמניה ובאוסטריה, ואף ברוסיה גיליתי שהשם מופיע. איך ניתן לעקוב אחר גלגוליה של משפחה זו עד להתיישבותה בבולגריה? היכן ניתן למצוא מידע אודות משפחת אשר בבולגריה?

2. משפחת קורדובה:
משפחת קורדובה חיה שנים רבות בימבול, בולגריה. המסורת במשפחתנו גורסת שאנחנו צאצאיו של הרמב"ם, ששניים מצאצאיו נחטפו בשנת 1400, ואנחנו צאצאים של אחד מן החטופים. איתרתי עץ משפחה של הרמב"ם, ואכן העץ מגיע עד לשנת 1400, ולצאצאים שנחטפו. בסופו של דבר מוצאים את הצאצאים באיזור טורינו, איטליה. הטענה היא שהמידע המופיע ביחס לכך מתייחס למשפחת מיימון/בן מימון, אם כי יש הגורסים שעוד משפחות נגזרות מן העץ הזה. היכן אפשר למצוא סימוכין לכך שמשפחת קורדובה היא צאצאית של הרמב"ם?
בנוסף, על-פי הגרסה המשפחתית, משפחתנו חיה בוינה, אוסטריה, בטרם עברה לבולגריה. האם ניתן למצוא תיעוד בקשר לכך ובקשר לגלגוליה של משפחת קורדובה בכלל עד להתיישבות בימבול?

3. משפחת פיזה (דה פיזה)
משפחת פיזה היתה משפחה מאד מוכרת וידועה בעיר אדירנה, טורקיה. חלק מנציגיה עברו בהמשך לאיסטנבול. מצאתי תיעוד רב אודות בני משפחה, הן בעיתונות הישנה (איל טיימפו, המגיד, בולטינים של אליאנס וכו'), והן בעזרת הפרויקט של פרופ' דניאל קזז. באופן לא מפתיע, טוענים במשפחתנו שמוצא המשפחה באיטליה, ואכן, במאות ה- 15 וה- 16 חיה באיזור טוסקנה משפחת בנקאים ופטרוני-אמנות יהודיים מפורסמת בשם דה פיזה. איך ניתן לאתר מתי עזבה המשפחה את איטליה? האם עזבה ישירות לטורקיה או שהיו "תחנות-ביניים"?

אשמח מאד לרעיונות להמשך החיפושים.
ושוב, רוב תודות על נכונותך לסייע,
שרי סילבר  
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'דה-פז - ליבורנו - אלכסנדריה'
דה-פז - ליבורנו - אלכסנדריה
22/04/2006 | 19:41
95
המסורת המשפחתית מיחסת את מוצא המשפחה לשבט בנימין ולמשפחת קיש אבי שאול
ידוע על היותה בליבורנו לאחר גירוש ספרד והתפצלות למצרים ולטוניס.
מה הם המקורות לחקר המשפחה בגלגוליה השונים (ספרד איטליה אלכסנדריה)מתי הגרו למצרים, והאם ניתן לאושש או להפריך את המסורת.
תודה רבה .
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ויזמן וגור אריה'
ויזמן וגור אריה
23/04/2006 | 21:47
57
ערב טוב,

השם OUIZEMAN או WIZEMAN מורכב ממקור ברברי ללא צל ספק. השם מורכב מ_WI או OUI שפירושו "בנים" ובסמיכות "בני", ו-IZEMAN שפירושו "אריות". בסך הכל פירוש כל השם: בני אריות.
אריה הוא סמל של שבט יהודה. ומכאן הקשר לביטוי "יהודה גור אריה".
כל טוב,
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת ויזמאן'
משפחת ויזמאן
22/04/2006 | 19:53
2
52
[PDF] Census for Ottoman Controlled Safed , Erets Yisrael 1839 CEFormat de fichier: PDF/Adobe Acrobat
Marrakech, Mr. 25. 5598. 3. Worker ... Marrakech, Mr. 30. 3. Agricultural worker. mar. 2. Ayush -6. Moshe -4 ... Wizman. Mordekhay. Algiers, Alg. ...
www.sephardicstudies.org/census_safed.pdf - Pages similaires

לגב' מטילדה שלום
אבקש עזרה בתרגום מאמר זה
בתודה

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'האם ידועים לך פרטים אודות משפחת'
האם ידועים לך פרטים אודות משפחת
23/04/2006 | 09:02
1
46
חלפון מטריפולי לבנון? מהיכן הגיעה משפחת חלפון ללבנון?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחות בלבנון'
משפחות בלבנון
23/04/2006 | 22:04
26
ערב טוב,

על לבנון כמעט ולא נמצא חומר ארכיוני וזאת מן הסיבה שזאת מדינה "חדשה" למדי כי היא פעם היתה חלק של סוריה.

הדבר היחיי הידוע לי הוא שבתחילת מחלחת העולה ה-1, יהודי שלא היו בעלי נתינות תורכית, גורשו מן הארץ. חלק ירד לאלכסנדריה שבמצרים וחלק ברח צפונה ללבנון.

עוד דבר: מפקד מונטיפיורי ה-1, משנת 1839 מתייחס גם לאוכלוסיה היהודית בצידון. במפקדים האחרים אין יותר התייחסות.

בהצלחה!
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'איך לשבור "קיר מחקרי" במרוקו'
איך לשבור "קיר מחקרי" במרוקו
23/04/2006 | 11:24
1
32
במשך שנים היה ידוע במשפחתי שמוצאו של הסבא רבא שלי, מנחם, מהעיר אוראן שבאלג'יר. עם התקדמות המחקר שלי התברר לי יותר ויותר שסבירות זו הינה נמוכה ביותר. ברישומים הצרפתיים מופיעים מספר מנחם דודו אך איש מהם אינו הסבא רבא שלי.
במקביל, גיליתי ענף דודו נוסף שמוצאו מטטואן. מה שמדהים הוא שגם בענף הזה, שאינני יודע אם אני קשור אליו ואיך, ישנם אותם שמות המופיעים בענף שלנו. עצם זה ששם המשפחה הוא נדיר יחסית מחזק אצלי את ההרגשה שישנו קשר בין הענפים. זה מסתדר עם משהו שאמרת לי פעם על כך שמוצאן של המשפחות בטנג'יר הוא מטטואן. ההנחה שלי היא שהמשפחה אכן הגיעה מטטואן, ברחה משפ בסביבות 1850-1860 בזמן המלחמה עם הספרדים לאוראן וכשהמצב "הסתדר" חלקן חזרו למרוקו (טנג'יר, פז), חלקן נשאר באוראן וחלקן עבר לצרפת.

שאלותי:
1. האם עצם העובדה שתעודת הלידה איננה מופיעה באתר שהוזכר משמעה שמנחם דודו לא נולד באוראן
2. האם ישנם רישומים כלשהם מ-1850 בטטואן
3. מאחר והחיפוש שלי לא הותיר בידי קצה חוט, וכל שנותר לי הוא רק השערות והנחות כיצד עלי להמשיך
4. האם המקורות בטנג'יר (באם קיימים) הינם מפורטים במידה כזאת שאולי יופיע בהם מקום לידתו של הסבא רבא שלי

תודה על כל עזרה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת דודו-אלגיריה-מרוקו'
משפחת דודו-אלגיריה-מרוקו
23/04/2006 | 21:57
31
ערב טוב יהודה ותודה על שהזמנת אותי!

כדאי לחפש גם במקומות אחרים באלג'יריה מלבד אוראן.
לגבי תיעוד בטיטואן,משנת 1850- אינני מכירה. אבל, אולי כדאי לבדוק ברשימות התלמידים של בי"ס כי"ח שנפתח ב-1862. פנה לארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי, יש להם מיקרופילמים של ארכיון כי"ח מפריז. מי יודע?
אותו הדבר לגבי טנג'יר.

כל טוב,
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שאלה לגברת'
שאלה לגברת
23/04/2006 | 18:34
1
30
האם את מנחה גם בדברים הקשורים לעבודת השורשים?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עבודת שורשים'
עבודת שורשים
23/04/2006 | 22:06
60
ערב טוב,
סליחה, אך לא הבנתי את השאלה!

האם אין אנו עוסקים בעבודת שורשים?

כל טוב,
מטילדה (חג"י)

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אשמח באם תוסיפי פרטים נוספים'
אשמח באם תוסיפי פרטים נוספים
23/04/2006 | 18:50
3
25
על הספר החדש:
אילו מקורות חדשים מופיעים בו
האם הוא מכיל גם מקורות (או אינדקסים) אינטרנטיים
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'על הספר החדש'
על הספר החדש
23/04/2006 | 22:19
2
34
הי יהודה,

הספר החדש כולל מידעע על 35 מדינות. בכל מדינה מופיעים הפרקים הבאים: ביבליוגרפיה מתוך 13 כתבי עת עבריים,
פריטים ארכיוניים,
חברות קדישא,
מכוני מחקר,
ארגוני עולים ו/או אירגונים אתניי,
ישובים חקלאיים (מושבים וקיבוצים),
בתי אבות,
אנדרטאות לנספחי בשואה וקורבנות פעולות איבה בארצות המוצא.
בתי כנסת של יוצא המדינה הנידונה

מטרתנו היתה להביא מידע מקסימלי על מקום מסוים וכשמלבד מקורות מקובלים כגון ביבליוגרפיה ופריטים ארכיוניים, השתדלנו להביא לידיעת הקורא מקום המצאותם בארץ של ריכוזים של יוצא מדינה מסויימת.

הפרטים ה"אינטנטיים" היחידים הומיפים בספר הם מפתוח של אתר הכתובות של בית הספרים הלאומי.
מצאנו שם שגיאות רבות בעיקר ברמת כתיבם של שמות משפחה ספרדיים ומזרחיים.

כשנמצאות רשימות שמיות בין התעודות הארכיונאיות, לקחנו מבחר מהן והשמות האלה נרשמו בתוך אחד מ-29 הנספחים.
הפרק האחרון של ספר הוא מפתח המכיל מעל 6300 שמות.

כל טוב,
מטילדה

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עלייך נאמר? אשת חיל מי ימצא! נפלא.'
עלייך נאמר? אשת חיל מי ימצא! נפלא.
23/04/2006 | 23:19
1
116
לצפיה ב-'תודה רבה, לאה!'
תודה רבה, לאה!
24/04/2006 | 18:04
16
לצפיה ב-' ערב טוב אני שמח'
ערב טוב אני שמח
23/04/2006 | 20:00
11
לפתוח את האירוח שלנו להערב ומקבל בברכה חמה את הגברת מטילדה תג'ר שתענה על שאלותינו.

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'יהודה זונדיל רמר"ז'
יהודה זונדיל רמר"ז
23/04/2006 | 20:27
3
46
ערב טוב
אני דור 7 לרבי שלום רוקח מבלז.
בספר של מאיר וונדר (אם אינני טועה - אלף מרגליות) היה רשום ששלום רוקח היה בנם של רבקה הניה ור' אלעזר רוקח.

רבקה הניה זו היתה ביתו של יהודה זונדיל - מגדולי חכמי הקלוז דור 9 לרבנו טודרוס הלוי אבולעפיא.

ניסיתי לעבור על השושלת ולא ממש הצלחתי למצוא אותה מה שכן מצאתי (ואני כבר לא זוכרת היכן) זה שטודורס הלוי אבולעפיא הוא בעל הספר "אוצר הכבוד" והיה לו בן בשם ר' מאיר הלוי מטוליטולא (טולידו שבספרד)

היכן אוכל למצוא מידע על אותה משפחה?

תודה
אפרת יצחקי
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'על משפחת אבולעפיה'
על משפחת אבולעפיה
23/04/2006 | 22:27
237
ערב טוב,

כצעד ראשון, אני מציעה לבדוק את הגניאולוגיות השונות שכבר נכתבו ופרסמו בספר של זובצקי שיצא לאור בארה"ב, אצל "אבותינו" ב1994.

בהצלחה!
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שלום, אפרת'
שלום, אפרת
24/04/2006 | 15:59
1
22
כדאי לך לעיין בספר גן המשלים והחידות. יש שם שירים על טדרוס הלוי אבו לעפיא. ויש פרשנות נפרדת, על השירים.

כדאי גם לבדוק אם יש שם על בנו רבי מאיר לוי.

בהצלחה !!
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה, אני אחפש את הספר'
תודה, אני אחפש את הספר
24/04/2006 | 16:31
13
לצפיה ב-' אני רוצה להודות בשם כולנו'
אני רוצה להודות בשם כולנו
23/04/2006 | 22:33
4
22
למטילדה על ההתמדה והמאמץ העצום בלענות על כל השאלות שנשאלה.
מטילדה השתדלה לא לפספס אף שאלה, אך ייתכן ושאלה או שתיים לא נענו. מי ששאלתו לא נענתה יוכל לשאול את מטילדה שנית והיא תשמח לעזור.

אני מקווה מאוד שמטילדה תמשיך לתרום מהידע העצום שלה בפורום שלנו, ורוצה לאחל לה בריאות שלמה.

רבה רבה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה רבה יהודה!'
תודה רבה יהודה!
23/04/2006 | 22:36
3
15
התענוג היה כולו שלי.

כל טוב
מטילדה (חגי)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-' על האירוח, מטילדה'
על האירוח, מטילדה
24/04/2006 | 08:44
2
17
אני שמח שהסתייע בידך להתארח אצלנו, ומקריאת התשובות שלך - עולה כי ההמתנה היתה שווה .

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה רבה ארנון,'
תודה רבה ארנון,
24/04/2006 | 18:06
16
על הערכתך!
התענוג היה כולו שלי.

כל טוב,

מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה רבה ארנון,'
תודה רבה ארנון,
24/04/2006 | 18:15
18
על הערכתך!
התענוג היה כולו שלי.

כל טוב,

מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'גישוש באפלה\בורלא פסח'
גישוש באפלה\בורלא פסח
24/04/2006 | 09:19
1
33
ברוכה הבאה והנמצאת.מחמם את הלב.אני ממש טירונית בנושא לצערי לא הגעתי כל כך רחוק חוץ מזה שהנוה אומרת זה קרוב זה רחוק.אני ממשפחת בורלא ופסח
קצת סוריינו ידוע לי כי בשנות העשרים היו בבית וגן ירושלים וחלקם במצרים (אליופוליס)קצה מזלג ממישהו?תודה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תשובה משפחות פסח ובורלא'
תשובה משפחות פסח ובורלא
26/04/2006 | 12:03
34
מטילדה שלום האם אפשרלקבל כוון בדיקה בספרות היכן להתחיל את החיפוש?
תודה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מטילדה,למדתי המון!!!!תודה'
מטילדה,למדתי המון!!!!תודה
25/04/2006 | 15:56
25

הודעות אחרונות

22:44 | 20.10.19 מירונו
19:11 | 20.10.19 אורחים בפורום
16:35 | 20.10.19 אורחים בפורום
05:13 | 19.10.19 assafni
11:28 | 18.10.19 שרי סילבר
17:16 | 15.10.19 מר נבו
13:39 | 15.10.19 גדילב
20:04 | 14.10.19 krabchevsky
13:13 | 14.10.19 אורחים בפורום
09:50 | 14.10.19 deebeebee
19:42 | 13.10.19 ארנון הרשקוביץ

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ