שאלות לאירוח פרופ' רות קרק

m a y 8

New member
עלייה מבריסק ליטובסק בסביבות 1902

שלום פרופ' קרק, הסבא רבא, יהודה לייב בורוביק מבריסק ליטובסק, בלארוס, עלה ארצה עם אשתו אסתר מלכה (לבית טורקניץ) ובנם הבכור בן-ציון אלתר (שהיה אז כבן שנה/שנתיים) בסביבות 1902. בנם הצעיר יוסף נולד בסמוך להגעתם - כנראה בין אודסה (משערת שזה היה נמל המוצא) לתל אביב - אין רישום מדוייק של מקום הלידה. שנת לידתו רשומה בת"ז כ-1902, אך טען תמיד לטעות ברישום ושנולד בעצם ב-1904. המשפחה נכללה בין מגורשי ת"א לאלכסנדריה - אך לא ידועים לי פרטים מדוייקים על קורותיהם בתקופה זו. שאלותי: האם והיכן יש רישומים כלשהם מהתקופה העותומנית שיעזרו באימות שנת הגעת המשפחה לארץ ומגוריהם בתל אביב? האם ואיך ניתן לוודא תאריך ומקום לידה בתל אביב בין השנים 1902-1904, או האם צויין מקום הלידה של אלו שהגיעו כתינוקות ברישומי הכניסה לארץ (אם היו כאלו)? ולגבי הגירוש - אשמח לכל הפנייה למקורות מידע אודות משפחות המגורשים. רב תודות!

Ruth Kark

New member
כמה מקורות

ניתן לחפש בעיתונות התקופה באתר העיתונות העברית שהזכרתי לעיל. יחד עם זאת יש לזכור שחלק גדול עלו ונכסו לארץ ללא אישור הרשויות. יש מספר מאמרים שנכתבו ביחס לגירוש בלה"ע ה- 1 לאלכסנדריה. נדמה לי שאני מזכירה אחד המקורות בספרי על גלס על אמזלאג כיון שגם הם גורשו לשם בזמן המלחמה.

מירלה1

New member
עליית תלמידי חתם סופר ובתי אונגרין

לפרופ' קרק שלום אני מבקשת את עזרתך בתיעוד משפחתי ופתרון תעלומה אבי סבתי מצד אמי אליעזר אהרנטריי הכהן מפרשבורג,יליד 1848 ? עלה לא"י בגיל מבוגר כנראה בסוף המאה ה-19 במסגרת עליית תלמידי החתם סופר, שעלו לירושלים ובנו את בתי אונגרין...ידוע לי שהוא. התגורר שם.. • האם יש רישומים על העלייה הזאת? • לא ידוע לי אם עלה עם אשתו הינדה או לאחר שהתאלמן..?. הוא.נפטר בשנת תר"צ 1930 ונקבר בהר הזיתים.ומצאתי את המצבה שלו. בנו דוד יהודה,אחי סבתי אף הוא עלה לארץ לא ידוע אם עלה יחד איתו או אחריו וגר בירושלים בבתי אונגרין . אשתו הראשונה חנה נפטרה ב - 1914 וקבורה בהר הזיתים. לא ידוע אם היו להם ילדים.. • האם אפשר למצוא רישומים? ידוע לי שהוא ביקר בפרשבורג כנראה בסוף שנות ה 20 או בתחילת שנות ה30- ואז עדיין היה אלמן ...עובדה זאת ידועה לי על סמך.הסיפור ששמעתי מאמי –שהייתה אחייניתו, שהוא הציע לשאת אותה בצורה פיקטיבית על מנת שתוכל לעלות לארץ והיא חששה שאחר כך לא יתגרש ממנה ... הוא נישא שנית לרייזל רחל בת אברהם- לא ידוע מתי .? ונולדו להם 5 או 6 ילדים- ויש לי שמות שלהם אך לא תאריכי הלידה שלהם מלבד אחד • היכן אפשר למצוא את הרישומים עליהם? וכאן יש תעלומה שאיני מצליחה לפתור: מצאתי רישום של מצבה בהר הזיתים של בת שלהם רבקה שנולדה ב 1924 ונפטרה בגיל שנה ב1925 . וזה לא מסתדר לי עם הסיפור על הצעת הנישואין לאמי שבתאריך זה הייתה רק בת 13 ?????????!!!!! אודה לך על כל עזרה והכוונה מירי

Ruth Kark

New member
שאלה מורכבת...

לא אוכל לענות על כל הפרטים. נראה לי שכדאי לבדוק בארכיוני הקונסוליות הזרות על-פי נתינותם הזרה, וארכיון הכולל שלהם. כמו כן באתר העיתונות העברית שהזכרתי לעיל. ישנם גם מקורות רבים על השכונות בירושלים כולל בתי אונגרין ויתכן שיש גם רשימות בהם. הייתי מנסה לראות גם אם יש ארכיון של השכונה. הצעת נשואין בגיל 13 לא הייתה נדירה באותם ימים.

wow1

New member
לכל הפריקים של צפת נוסף מקור ביידיש

אלעזר רוקח (נינו של בעל 'המעשה רוקח', נכדו של המדפיס ישראל ב"ק, יוזם הקמתה של גיא אוני, לוחם במוסד החלוקה ושלטון הפקידות של הברון, מאבותיה של תנועת 'חיבת ציון' ברומניה, אחיו הבוגר של שמעון יחדיו הגו והוציאו לפועל את הרעיון של שכונת נווה צדק, דודו של ישראל רוקח ראש עיריית ת"א ותקצר היריעה מלפרט את כל מעשיו של האיש המיוחד הזה) בכובעו כעורך השבועון היידישאי 'דער יודישע וועקער' פרסם כמעט מידי גיליון טור בשם: "אלטע שמות" (וואס מהאט זיי געפונען אין דער גניזה פין "אלט-ניי צפת") ובו אנקדוטות על אישים ומאורעות בצפת. רוקח יליד ירושלים (1854) עלה בגיל 13 לצפת על מנת להשתדך לריבה צעירה ושהה בה עד לסוף שנות ה-70 עת נאלץ להמלט על נפשו לרומניה מפני רדיפותיו של הממסד הדתי האמון על משטר החלוקה. עגנון בשבתו כסגן עורך לרוקח, ספג את ניחוחות ארץ ישראל, והעיד: "אחרי שנים באתי לצפת ושאלתי על כמה מאנשי צפת שהכרתי אותם מתוך סיפוריו של רוקח עד שהיו סבורים עלי שמילידי צפת אני ואני פלוני בן פלוני שנעלם כשהיה תינוק, ואפילו אביו ואמו של אותו התינוק טעו בי שאני הוא בנם" ("מעצמי אל עצמי", עמ' 28). גליונות 'הוועקער' ששבו ונתגלו לאחרונה בספריית מהלמן באוניברסיטת ת"א הועלו על מיקרופילם. להזכירכם מרבית תכניו של המכתב העתי הם בשפת היידיש (מעט עברית) וכך גם הטור של רוקח בעינייני צפת. איל.

Ruth Kark

New member
מקור שנראה מעניין

אלעזר רוקח חשוב ביותר וכך נראה לי (מבלי לעיין בו) המקור המוזכר.

Ohle74

New member
צאצאי הרמב"ם בארץ הקודש../images/Emo35.gif

שלום רות, לפני כשנה נתקלתי בחומר לפיו אם סבו של סבי הייתה ספרדיה. משפחתו של סבי נמצאת (מהצד האשכנזי) משנות ה-20 או 30 של המאה ה-19 בארץ. מדובר בחסידי רוז'ין וקרלין שהתגוררו בטבריה (ואח"כ חלק מהמשפחה בצפת ובירושלים). שמה של הסבתא לפי המידע היה שרה איטה והיא נישאה לאביו של סב-סבי ר' ישראל בער לעווי (או בעלוי או ששמו היה אחר) . במידע שמצאתי היא מוזכרת כ-"שרה איטה, ספרדיה, צאצאית של הרמב"ם".
ועכשיו לשאלות- מה ידוע על משפחות המתיחסות לרמב"ם (עצים שמות קצות חוט?), האם יש איפה שהוא מידע מרוכז על משפחות אלו?
איפה לדעתך אוכל למצוא חומר על משפחה בארץ ישראל בתחילת המאה ה-19 שידועה כמתיחסת לרמב"ם?
האם העובדה שהיא הייתה ספרדיה ובעלה אשכנזי יכולה לעזור במציאת מקורות?
איפה באופן כללי כדאי לחפש? (כבר ישבתי כמה שעות עם מפקדי מונטיפיורי ולא מצאתי כלום).
האם יצא לך לראות חומר על משפחה בארץ במאה ה-19 המתייחסת לרמב"ם? מצורף קטע מביוגרפיה של בן דודו של סבי (מדרגה שניה) ד"ר פסח חברוני בו מסופר מעט על המשפחה ויחוסה (פיסקה שניה).מירל גיטל היא בתה של שרה איטה (מתוך "כתבים מתימטיים: ד"ר פסח חברוני האיש ופעלו/ יוסף יואל ריבלין"). תודה רבה

Ohle74

New member
תוספת...(קשר למרוקו)

לפי מידע נוסף, נכדה של שרה איטה הנ"ל האופה מצפת ר' פנחס מרגלית בן ר' יששכר בנימין לעווי, היה בתחילת המאה ה-20 שד"ר במרוקו. אין לי סימוכין לאמיתות מידע זה. אבל אולי זה מוסיף משהו בהקשר לסבתו הספרדיה.

Ruth Kark

New member
מעניין מאוד

לצערי לא נתקלתי עד כה ולא אוכל לעזור בעניין זה – פרט למקורות ומאגרים שהמלצתי לעיל.

alonaski

New member
או לה לה!! איזה נושא מעניין לארוח!

בכלל לא ידעתי שיש פורום בנושא הזה כאן... טוב לדעת!
אשמח לקרוא אח"כ את הארוח (אני לא אהיה ליד מחשב בשעות הארוח לצערי).

סבי.אייזיק וייסר,הגיע לארץ מתישהו

בשנות ה-20-30 של המאה ה-20 מלודז' פולין וקנה כאן במקום לא ידוע אדמות.אין לנו מסמכים על הרכישה הזו.יש מה לעשות בענין ,אפשר לאתר מסמכים מלבד משרד במשפטים שהודיע כי לא מצא דבר. תודה דני

לא כ"כ מבין איך פיספסה האורחת

הנכבדה את שאלתי.כל כך חיכיתי לתשובתה.חבל ! דני

KingofSnow

New member
מקורות משפחת חיים חיסין

לפרופ רות קרק שלום. אבי סבתי, ד"ר חיים חיסין הגיע לארץ בשנת 1882 (ובשנית בראשית המאה ה20). כיצד אוכל לברר פרטים נוספים על מקורות משפחתו? בתודה מראש

לא מאוד קשור לנושא האירוח, שהרי אתה

מבקש מידע על מקורות משפחתו, היינו על משפחתו לפני שהגיע ארצה. האירוח מתרכז במקורות למחקר משפחתי בארץ ישראל. אני מציע לך בתום האירוח (אולי מחר בבוקר יתאים יותר) לפרסם הודעה נפרדת בפורום, על פי הכללים הנהוגים בו, ולהתחיל במסע אחר מקורות המשפחה. ארנון

deebeebee

New member
הרב גרשטנקורן--מייסד בני ברק

מתי ומאיזה עיר הגיע לבני ברק/ארץ-ישראל?

Ruth Kark

New member
יש עליו הרבה חומר מעניין

יש עליו הרבה חומר מעניין כולל כמדומני היומן שלו. וכמובן בספרים רבים על ראשית תל אביב. לגבי חיפוש נוסף ראה למשל ספר העלייה הראשונה באינדקסים, ולכסיקונים שונים.

פרופ.רות קרק

איכן בבקשה ניתן למצוא מפקדים או רשימות אוכלוסיה של יהודי צפת לשנים 1890 -1910 . תודה רבה

Ruth Kark

New member
אם היתה להם נתינות זרה, אזי כדאי

לחפש בדיווחי הקונסוליות הזרות בצפת/חיפה/ביירות, וניתן למצוא שם שמות.

למעלה