לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1279312,793 עוקבים אודות עסקים

פורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

לצפיה ב-'שאלות לאירוח פרופ' רות קרק'
שאלות לאירוח פרופ' רות קרק
<< ההודעה הנוכחית
08/11/2005 | 13:42
90
296
שלום רב,

מחרתיים, ביום ה', 10.11.05, בין השעות 22.00-21.00, תתארח בפורום הפרופ' רות קרק, בעלת ידע נרחב במקורות למחקר ביוגרפי (אישי ומשפחתי) בארץ ישראל למן תחילת המאה ה - 19.

את שאלותיכם - אנא שרשרו כאן.

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עליית משפחות חסידיות לצפת1800-1840'
עליית משפחות חסידיות לצפת1800-1840
08/11/2005 | 14:31
5
75
שלום,רות
משפחת סבתי "רוזנצוויג" מצד אבי הגיעה בתחילת המאה ה-19 לצפת באחת מעליות החסידים, איתרתי אותה במפקדי מונטיפיורי,אב המשפחה מכונה במיפקדים זעליג "מאהריב",ללא ציון שם משפחה כך שניתן להבין שמקורם "מאהריוב" OHRI בעבר בסרביה, כיום מולדובה,המסורת המשפחתית טוענת שהגיעו בכלל מאוסטריה- שבזמנו הייתה האימפריה
האוסטרו-הונגריה, כך שאין לדעת בודאות מקורם בגולה, למרות הרמז במיפקדי מונטיפיורי.
שאלה : האם יש מקורות נוספים על העלייה החסידית שבהם מוזכרים העולים  ומקורם החל מ-1800  עד 1840, דרכי הגעתם,והשתייכותם לקהילות בצפת.
והאם ידוע לך באם בין השנים 1800-1840 שלטה האימפריה האוסטרו-הונגריה באזור OHRI ומכאן יתכן המידע על הגעתם מאוסטריה.
אלי
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עליית משפחות חסידיות - הרב מרומאן'
עליית משפחות חסידיות - הרב מרומאן
08/11/2005 | 16:53
1
59
ובהמשך קשרי נישואין בין משפחתו למשפחת ב"ק.
בדומה להודעה של אלי, גם אנחנו צאצאים למשפחות חסידיות שהתיישבו בצפת בתחילת המאה ה-19.

ידוע לנו שצד אחד מתייחס לצאצאי הרב מרומאן שמופיע כך במפקדי מונטיפיורי ושמו המלא יעקב דב-בעריש דויד (דויד שם משפחה). גם כאן הכינוי הרב מרומאן מצביע על כך שמוצאו מרומאן.
השאלה היא כיצד ניתן לדעת אם רומאן הכוונה לרומניה כארץ מוצא או ישוב בשם רומאן, הדעות המשפחתיות חלוקות .
כמו כן לא הצלחנו לעקוב דרך המפקדים וישנה מחלוקת בין חוקרי המשפחה על מס' הצאצאים (חלקם טוענים ל 4 בנים ויש אפשרות גם ל 5) שמותיהם ולמי נשאו - קשה לעקוב במפקדים כי לא תמיד הם מופיעים בשמותיהם המלאים.

מה שידוע, שאחד מבניו של הרב מרומאן, משה בעריש דויד, נשא לאשה את מלכה/לאה בת ישראל ב"ק המדפיס מצפת-ג'רמק-ירושלים.

לא הצלחתי למצוא סימוכין לנשואיהם, היכן ומתי התרחשו, היכן נולדו ילדיהם, ובעיקר היכן גרו.

היכן אם בכלל, אוכל להמשיך ולעקוב אחרי תולדות משפחות אלה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'לגבי החסידים - ראי תשובתי לעיל'
לגבי החסידים - ראי תשובתי לעיל
10/11/2005 | 21:37
60
לגבי מונטיפיורי כמקור ישנן גם איגרות שנכתבו אל מונטיפיורי מיהודי צפת, טבריה, יפו, עכו וירושלים שניתן לבדוק.  על חלק מהשמות בהן כתבתי במאמרי בקתדרה 33  בנושא תוכניות התיישבות.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'יתומה בבית ספר לבנות בנוה צדק'
יתומה בבית ספר לבנות בנוה צדק
09/11/2005 | 15:38
1
35
לפרופ' רות קרק שלום רב,

אמי ז"ל נולדה בירושלים בשנת 1912, התייתמה מהוריה בתקופת מלחמת העולם הראשונה וגדלה במעון לבנות ישראל ברחוב החבשים. היא למדה בבית הספר לבנות א' (למל) משנת תרע"ט ועד תרפ"ג. כנראה שבסוף תרפ"ג נסגר המעון בירושלים ואז פוזרו היתומות ואמי נשלחה ללמוד בבית ספר לבנות בנוה צדק, שם למדה משנת תרפ"ד (כתה ה') עד לשנת תרפ"ז (כתה ח').
לא ידוע לי מי וכיצד הוחלט לאן תשלחנה הבנות היתומות מירושלים, איפה התגוררה אמי בתקופת לימודיה בנוה צדק ומי תמך בה (כל משפחתה הייתה בירושלים ולא היו לה קרובים בתל אביב או ביפו). אלה שאלות שמטרידות אותי זמן רב.
חיפשתי מסמכים ורשימות בארכיון הציוני, בארכיון עיריית ירושלים, בארכיון עיריית תל אביב ובארכיון החינוך באוניברסיטת ת"א אך עד עתה לא הצלחתי לקבל מענה לשאלותיי. לאחרונה מצאתי בארכיון הציוני רשימה של בנות יתומות שלמדו בנוה צדק בשנת תרפ"ו ונתמכו על ידי ועד היתומים. שמה של אמי אינו מופיע. כמו כן, ידוע לי שלא היה בית יתומות בסביבת נוה צדק או נוה שלום.

אודה לך אם תשפכי מעט אור על תהיותיי, ובפרט - אילו גופים היו אחראים על יתומות באותה תקופה? מה עוד ניתן לעשות?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עשית רבות...'
עשית רבות...
10/11/2005 | 21:40
31
נראה שחיפשת במקומות הנכונים.  צריך לבדוק אם היו אגודות מסויימות שתמכו או ניהלו את בתי היתומות הללו ואולי דרך שמות אותן אגודות או פילנתרופים ניתן למצוא חומר נוסף. אולי גם בכרכים – ירושלים ולוח ארץ-ישראל של א.מ. לונץ, ואצל גרייבסקי – כמה עשרות חוברות וספר על נשים בישוב.
אגב מומלץ לכולם לראות תערוכה נפלאה בבית האומנים בירושלים על צילומים מבית היתומות ויינגרטן, וכן קטלוג התערוכה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עליית החסידים'
עליית החסידים
10/11/2005 | 21:35
48
ישנם מספר ספרים ומאמרים שנכתבו בשנים האחרונות על עליית החסידים (למשל ספר של אסף) שכדאי לבדוק.  חלקם ניתן לאתר על-פי מפתח כתב העת "קתדרה", או רמב"י – רשימת מאמרים במדעי היהדות.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ההתיישבות בראש-פינה 1882'
ההתיישבות בראש-פינה 1882
08/11/2005 | 14:50
2
38
שלום, פרופ' רות.
סבי "גרשון בן שבח גולדמן" מצד אבי היה בין מייסדי ראש-פינה ב-1882, מוזכר בספר הזכרונות של דוד שו"ב כאחד מתוך חמישה שהגיעו יחד עם דוד שו"ב כחודשיים לפני שהאוניה "טטיס" הגיעה באוגוסט 1882 לביירות, כמשלחת הכנה לעלייה להתיישב בראש-פינה, לנו לא ידוע באם הגיע בגפו עם דוד שו"ב במשלחת המקדימה, או ששאר בני המשפחה הגיעו אחריו באוניה טטיס ב-1882 ומשם באורחה הרגלית לצפת.
שאלות:
האם ידוע לך על הימצאות רשימת העולים באוניה "טטיס",ואם כן היכן ניתן לראותה.
היש מידע ממקורות נוספים על אירוע הגעת המשלחת המקדימה לארץ-ישראל לפני הטטיס וסיפור הגעתם ומעשיהם.
האם ידוע על הימצאות תמונות מתקופה זו הקשורות לאוניה "טטיס" והנוסעים שבה , ירידתם בחוף ביירות, הגעתם לצפת וכו'.
  אלי
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הפניה לקולגה'
הפניה לקולגה
10/11/2005 | 21:40
26
לא ידועים לי פרטים על האנייה טטיס ועל אלו שהגיעו בה.  ייתכן והקולגה שלי ד"ר רן אהרנסון יוכל לעזור.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ההתיישבות בראש פינה 1882'
ההתיישבות בראש פינה 1882
16/11/2005 | 00:11
55
סבי מצד אימי, מתיתיהו וקסלר, הגיע עם משפחתו מרומניה בשנת 1882 לראש פינה. סבי היה אז תינוק בן כ-3. איני יודעת יותר פרטים, הסיפור שמתגלגל במשפחה שהם היו שם כשנתיים, עד גירושם,  עזבו לחיפה, שם אימו היתה המורה הראשונה לצרפתית בגימנסיה הרצליה. וכעבור תקופה קצרה נוספת חזרו לרומניה בלחץ משפחתה של אימו. יש בידינו תמונה של ארבעת המשפחות שהיגיעו באותה תקופה, תמונה שלפי דעתי צולמה ברומניה לפני העליה.
אשמח לקבל מידע היכן אני יכולה למצוא פרטים נוספים?
תודה,אירית
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הצבא האוסטרי הונגרי בארץ'
הצבא האוסטרי הונגרי בארץ
08/11/2005 | 20:33
1
29
שלום,
הסבא שלי LIPOT DEUTSCH , יליד הונגריה היה בצבא האוסטרו הונגרי במלחמת העולם הראשונה.
היחידה שלו הייתה בארץ במסגרת הדרכה שנתנה לצבא התורכי או משהו כזה .
הם היו למשל במגידו.

באתרים של הצבא האוסטרו הונגרי לא מצאתי חומר.
האם יש חומר כתוב כלשהו במקורות על הביקור הזה?
האם הייתה תהודה לביקור הזה בישוב?

תודה
נאוה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'לצערי לא ידועים לי פרטים על כך'
לצערי לא ידועים לי פרטים על כך
10/11/2005 | 21:41
15
לצפיה ב-'משפחת אמסלם יפו ותל אביב'
משפחת אמסלם יפו ותל אביב
08/11/2005 | 21:46
1
16
לפרופ' רות קרק שלום,
משפחת אם בעלי אמסלם (אחר כך עוברת לעם-שלם)היו מהמשפחות הראשונות שיצאו מיפו להתיישב בתל-אביב והתגוררו ברחוב שלוש פינת אלרואי.
כבר אז המשפחה היתה דור שני או שלישי בארץ. מקור המשפחה ממרוקו. בתקופה העותומנית היגרו לתקופה לאלכסנדריה כי כנראה נחשבו לנתינים זרים.
אבקש לקבל הנחיה למקורות מידע דרכם אפשר יהיה לחקור את תולדות המשפחה,
מהיכן בדיוק הגיעו לארץ ישראל ומתי. ומקורות אחרים לכל סוג מידע על תולדות המשפחה.
בתודה ובברכה, אילנה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מפקדים וספרים'
מפקדים וספרים
10/11/2005 | 21:42
42
באשר למקורות והגעה במידה ולפני 1875 אזי בחמשת מיפקדי מונטיפיורי ששם פרט לפרטי המשפחות והמקצוע יש פרטים גם על שנת ההגעה לארץ ומהיכן.     חוץ מזה בדקי ספרים על יפו: חנה רם על יהודי יפו, ספר שלי על יפו – צמיחתה של עיר, ועל משפחת אמזלאג בא"י שם יש פרק על יהודי יפו, ועוד ספרים ומאמרים ב"קתדרה" לפי המפתח למשל.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחות מזרחי ובדיחי תימנים מקהיר'
משפחות מזרחי ובדיחי תימנים מקהיר
08/11/2005 | 21:53
2
27
לפרופ' רות קרק שלום וברכה,
משפחת אימי משפחה תימנית. עלו לישראל מקהיר בשנת 1923.
במשפחה ידוע שסבי וסבתי ראובן מזרחי (משרגי) וראומה בדיחי עזבו את צנעה בסוף המאה ה-19 והיגרו לקהיר. שם התחתנו וילדו את רוב ילדיהם.
היכן אפשר למצוא מקורות למידע על עליה זו של תימנים שחיו בקהיר בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20?
איך אוכל להתחקות על פרטים משפחתיים של הורי סבי וסבתי?
בתודה על הסיוע, ובברכה,    אילנה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עוד ספרים'
עוד ספרים
10/11/2005 | 21:46
1
32
ישנם מספר ספרים על יהודי מצרים כמו למשל ספרו של מיכאל לסקייר ועוד. לאחרונה ספרה של הגר הלל על העיתון "ישראל" שיצא בקהיר ואולי גם שם מוזכרות משפחות מקומיות.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-' רבה לפרופ' קרק על התשובות'
רבה לפרופ' קרק על התשובות
11/11/2005 | 15:40
14
לצפיה ב-'משפחת מנדלבאום'
משפחת מנדלבאום
08/11/2005 | 21:57
1
233
שלום לפרופ' קרק.
משפחת סבתי - מנדלבאום מלובלין, פולין.
אני בקשר עם ירושלמית בת משפחת מנדלבאום מקרקוב, פולין.
לא ידוע לנו על קשר בין משפחותינו זו לזו, או למשפחת מנדלבאום הידועה מ"בית מנדלבאום"/"מעבר מנדלבאום" בירושלים.
שמועה שמקורה באב סבתי, אומרת שיש קשר בין משפחתו למשפחת מנדלבאום הידועה.
שמועה אחרת ששמעתי אומרת ששם המשפחה המקורי של משפחת מנדלבאום הירושלמית היה אחר.
שאלתי - איפה אפשר למצוא חומר גנאלוגי על משפחה זו?
תודה, נחמה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עיתונים וקונסוליות'
עיתונים וקונסוליות
10/11/2005 | 21:46
22
ניתן לחפש באתר העיתונות העברית של בית הספרים הלאומי באוניברסיטה העברית. כמו כן כיון שיש להניח שהיו נתינים זרים גם חיפוש בארכיוני הקונסוליה של המדינה שהיו נתינים שלה יכול לשאת פרי.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אלתר שטרן ושהותו בארץ'
אלתר שטרן ושהותו בארץ
08/11/2005 | 23:16
2
13
שלום לפרופ' קרק,
אחיה של סבת-סבתי, אלתר שטרן, עלה ארצה מגליציה המזרחית בפולין, שהה לתקופה בלתי ידועה כנראה באחת מערי הקודש וחזר לעיר זלוצ'וב, בה כנראה נולד.
בשנות ילדותה של סבתי (ילידת 1912) הוא כבר היה בחזרה בפולין, כך ששהותו בארץ היתה כנראה בסוף המאה ה-19. כשסבתי עלתה ארצה הזהיר אותה מפני המצב כאן (מה תאכלי? שמן זית וזיתים?). בסופו של דבר נרצח בשואה.

השאלה - האם אפשר למצוא סימנים לתקופת שהותו בארץ?
הוריו היו סמואל ורוחמה שטרן, אחותו נקראה צמח. אשתו היתה באשה, אך אין בטחון שהיתה עמו בעת שהותו בארץ ישראל.
תודה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אנא ראה תשובתי ל yofi nechama'
אנא ראה תשובתי ל yofi nechama
10/11/2005 | 21:47
1
11
לצפיה ב-'yofi nehama?'
yofi nehama?
11/11/2005 | 00:24
9
מישהו יוכל לעזור לי במציאת התשובה שפרופ' קרק התכוונה אליה?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תעלומה מס' 1 - החייט הראשון של מקוה'
תעלומה מס' 1 - החייט הראשון של מקוה
09/11/2005 | 08:04
1
24
שלום רב, פרופ' קרק

במחקר המשפחתי שלי, ישנן כמה תעלומות המטרידות את מנוחתי למן הרגע הראשון בו נתקלתי בהן, ותשובה - אין...

אחת מהן, היא אביה של סבת-סבתי, עליו נכתב באנצ' של תדהר: ר' יעקב הכהן טרופ מגרודנה, שהיה החייט הראשון של "מקווה ישראל".

על פי הסיפורים המשפחתיים, הנ"ל עלה ארצה בסביבות שנת 1843 והתגורר בי-ם. לאחר שבתו (היחידה) עברה להתגורר עם בעלה ביפו (ועל כך שאלה אחרת), עברו גם הוריה להתגורר לידה (היה זה בוודאי בסביות שנות ה - 60 או ה - 70 של המאה ה - 19), ואת קברו ואת קבר רעייתו איתרתי, ככל הנראה, בבית העלמין היהודי ביפו (נפטרו בשנות ה - 90 של המאה ה - 19).

ניסיתי לאמת את היותו חייט ב"מקווה ישראל", אך כל המקורות איתם התייעצתי עד כה לא הועילו:
מנהל "מקווה ישראל" הנוכחי וצוות הארכיון במקום;
ספרים אודות "מקווה ישראל";
מפקדי מונטיפיורי, בהם לא הצלחתי כלל לאתר את בניה משפחה;
חוקרים העוסקים בתקופה (למשל, ד"ר רן אהרונסון);

אם כך, שאלתי היא זו: האם ישנה בנמצא רשימת בעלי התפקידים ב"מקווה ישראל" מן המחצית השניה של המאה ה - 19 (ואולי אולי הכוונה היא בכלל לא לבית הספר המפורסם "מקווה ישראל", אלא למוסד אחר כלשהו, שכן המלים "בית הספר" לא הוזכרו במקור)

תודה,
ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מוזר מאוד'
מוזר מאוד
10/11/2005 | 21:48
16
מפליא אותי שלא מצאת חומר במיפקדי מונטיפיורי משנות הארבעים, חמישים ושבעים של המאה ה- 19. כדאי לבדוק בארכיונים קונסולריים ששם יש רשימות נתיני המדינה הזרה בארץ. אולי גם בארכיון כי"ח בפאריס שם יש חומר על ביה"ס החקלאי "מקוה ישראל". לא ידוע לי על מוסד "מקוה ישראל" אחר.

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תעלומה מס' 2 - ביה"ס של רושטילד, ים'
תעלומה מס' 2 - ביה"ס של רושטילד, ים
09/11/2005 | 08:42
1
13
והנה עוד שאלה מסקרנת: דודה של סבתי, שמחה יעקבזון (יליד 1862), ביחד עם גיסו, אברהם זאב גולדברג, למדו - בעודם נערים - בבית ספר מקצועי בירושלים. הדבר היה בשנות ה - 80 של המאה ה - 19, כאשר הוריהם רצו כי ילמדו מקצוע. זה (יעקבזון) למד נגרות וזה (גולדברג) למד סנדלרות.

בית הספר הנ"ל - על פי הסיפור המשפחתי - הוקם על ידי בת למשפחת רוטשילד, פעל במחצית השניה של המאה ה - 19 בעיר בעתיקה בי-ם, הכשיר בנים למקצועות מעשיים ולא החזיק מעמד זמן רב...

נסיונותיי לאתר בספרות ההסטורית של החינוך בארץ מועמד לבית ספר זה - עלו עד כה בתוהו, אך ייתכן ולא חיפשתי במקומות הנכונים...

והשאלה: באיזה בית ספר מדובר, והיכן ניתן לחפש חומר עליו ועל תלמידיו?

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עיתונות'
עיתונות
10
כדאי לחפש בכרטסת העיתונות העברית של בית הספרים הלאומי באתר האוניברסיטה העברית.

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עלייה חסידית'
עלייה חסידית
09/11/2005 | 09:03
2
27

שלום פרופ' קרק,

סב סבי או סב סבתי עלה לארץ בגפו(היה גרוש)  בסביבות 1900.  (לא ידוע לנו מי משניהם ויכול להיות גם עד 10 שנים לפני  או אחרי התאריך המצויין). ידוע שהיה בן חמישים ביום עלייתו ארצה והוא היה חסיד. מטרתו הייתה להספיק לחיות מספיק שנים בארץ ולא לעלות רק על מנת להקבר כאן.

אחד מהם , משה צבי גוטליב ,התגורר בדברצן הונגריה לפני עלייתו. השני נחום יהודה (יודא) ליבוביץ התגורר בלופן או פטרושיין מחוז הונדוארה טרנסילבניה .
לאחר עלייתו  הוא  כנראה  התגורר בירושלים ושם גם נטמן לאחר מותו בהר הזיתים. (לא הצלחנו עד היום לאתר את המצבה).
היכן  עלי לחפש  מידע על חייו כאן בארץ לפי הפרטים הנ"ל?
תודה מראש על עזרתך,
חוה

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'צ"ל מנחם יהודה ולא נחום יהודה'
צ"ל מנחם יהודה ולא נחום יהודה
09/11/2005 | 10:40
16
לצפיה ב-'עיתונים, קונסוליות, ח"ק'
עיתונים, קונסוליות, ח"ק
19
ניתן לחפש באתר העיתונות העברית של בית הספרים הלאומי באוניברסיטה העברית. כמו כן כיון שיש להניח שהיו נתינים זרים גם חיפוש בארכיוני הקונסוליה של המדינה שהיו נתינים שלה יכול לשאת פרי.
מה לגבי ספרים של חברה קדישא בירושלים?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת ליבר'
משפחת ליבר
09/11/2005 | 09:14
3
81
לפרופ' קרק שלום,

מזה זמן רב אני מנסה לאתר את משפחת ליבר אשר עלתה לארץ בתחילת המאה הקודמת.
ידוע לי שמשפחת ליבר של ה"שוקולד" היא אותה משפחה.
כמו כן ידוע לי שהיה במשפחה זו בתקופת קום המדינה רב גדול בירושלים כנראה ששמו היה יעקב ליבר.

אודה על כל מידע שתוכלי להוסיף לי בנושא או הפניה למקורות מידע.

תודה
איל תמוז
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מבקשת מידע לגבי שתי משפחות'
מבקשת מידע לגבי שתי משפחות
09/11/2005 | 09:38
1
46
1- ראשוני משפחת בלטינשטר בירושלים. קיבלתי עדויות סותרות לגבי זמן הגעתם. קיים גם חוסר ודאות לגבי המקום ממנו הגיעה המשפחה- אודסה או צ'רנוביץ.

2- אני מנסה לאתר מידע לגבי זמן עליתה של משפחת ברונשטיין מטמשוואר לראש פינה.

תודה!
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'כמה הצעות'
כמה הצעות
10/11/2005 | 21:49
25
לתקופת המנדט – אתר של ה"פלשתיין פוסט" בספריית אוניברסיטת תל-אביב.  כמו-כן לקסיקונים ישנים שונים יכולים אולי להועיל.
לגבי ראש פינה ישנם רישומים על המושבה בארכיון הציוני – בין היתר על מושבות שונות כולל נתונים סטטיסטיים בארכיון הפרטי של יהושע אייזנשטדט-ברזילי שם.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'כמה הצעות'
כמה הצעות
10/11/2005 | 21:49
17
לתקופת המנדט – אתר של ה"פלשתיין פוסט" בספריית אוניברסיטת תל-אביב.  כמו-כן לקסיקונים ישנים שונים יכולים אולי להועיל.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עליה מתימן בשנים 1913-1914'
עליה מתימן בשנים 1913-1914
09/11/2005 | 10:02
1
9
לפרופ' רות קרק שלום,
אב סבי עלה מתימן בשנים הללו והתגורר בירושלים ,
האם ישנו רישום כל שהוא המפרט את שמות בני משפחתו
שעלו איתו לארץ ?
בתודה
עמי
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'נסה כאן'
נסה כאן
10/11/2005 | 21:55
11
לחפש בספרים שונים על עליות התימנים – ניצה דרויאן, יוסי טובי ועוד. כמו כן אולי בארכיון ועד העדה הספרדית בארכיון עיריית ירושלים ובארכיון ועד העדה התימנית, וכן בארכיון הציוני המרכזי.

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עליה מפולין 1847'
עליה מפולין 1847
09/11/2005 | 10:03
2
30
בעדותו של אהרון קלר ממקימי גיא אוני מצפת, עולה כי סבו וסבתו עלו ב-1847 או 1848 מהעיר לובלין שבפולין. איפה אפשר למצוא פרטים על עליה כזאת. יש לקחת בחשבון שלא ברור שם המשפחה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תוספת לעליה מפולין'
תוספת לעליה מפולין
09/11/2005 | 10:12
16
שכחתי לציין שהם התישבו בירושלים ורק אחר כך התישבו בצפת.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'כפי שכתבתי כבר קודם לכן'
כפי שכתבתי כבר קודם לכן
10/11/2005 | 21:55
20
לשנים אלו המקור הטוב ביותר מיפקדי מונטיפיורי ומשנות הששים של ה- 19 כרטסת העיתונות העברית.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עליה למות ולהקבר בהר הזיתים'
עליה למות ולהקבר בהר הזיתים
09/11/2005 | 11:21
5
18
פרפ' קלק ברוכה הבאה

הסבתה הגדולה שלי רשל רשקס, עלתה מקובנה לישראל להקבר בהר הזייתים, קברה נמצא בחלקת הפרושים, אך לא מתועד בחלקת המחוקק. מתה ב- 2.9.1887

האגדה המשפחתית מספרת שחיה כ- 20 שנה בארץ .

א.האם תוכלי לכוון אותי היכן לחפש מידע עליה

ב. היכן ניתן לקרא על הדרך בה עלו ארצה בתקופה זו

ג.הייתי רוצה לקרא על החיים בארץ בתקופה זו של אותם אנשים שעלו כדי להקבר בהר הזייתים

אשמח לכל הכוונה

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'לגבי א. - כדאי לציין איזה סוג מידע'
לגבי א. - כדאי לציין איזה סוג מידע
09/11/2005 | 11:23
2
16
את מחפשת, וכך ייקל בוודאי על המתארחת לכוון אותך. אנא, אל תגידי: "כל מידע"

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מבינה את ההערה'
מבינה את ההערה
09/11/2005 | 11:31
1
7
אך לא יודעת מה לכתוב, כל איזכור של שמה, ישמח אותי, אני יכולה לכתוב: רשום מותה, עלייתה, או ששילמה מיסים

ובסוף יתברר שמוזכרת דווקא כצדקת ששילמה תרומה

אני שואלת על כל מקום שאפשר לחפש מידע על אנשים בתקופה ההיא, אז אשמח לכל המלצה לתיקון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'גרייבסקי ועוד'
גרייבסקי ועוד
10/11/2005 | 21:56
19
כדאי לחפש בספרו של גרייבסקי על נשים יהודיות ביישוב שיצא לאור מחדש ביד-בן צבי לפני מספר שנים.
לקריאה כללית על ירושלים תוכלי למצוא רקע טוב בספר שלי עם מיכל אורן-נורדהיים – ירושלים וסביבותיה: רבעים, שכונות וכפרים, 1800 – 1948 ועל יפו בספרי – יפו: צמיחתה של עיר 1800 – 1917.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מנצל"ש-אפרופו הר הזיתים.'
מנצל"ש-אפרופו הר הזיתים.
09/11/2005 | 15:58
1
15
הסבתא של אימי (מרת זוהרה שלוחה) עלתה לארץ ממרוקו בשנות השלושים (כנראה 1931). היא עלתה בגפה, קנתה בית קטן בשכונת המוגרבים ועדר כבשים. לאחר תקופה מאוד קצרה היא נפטרה ונקברה בהר הזיתים. הידיעה הגיעה בחזרה למרוקו ע"י שליחים של הועד המוגרבי.
הקבר שלה לא מופיע באף רישום של אף אחת מה"חברא קדישא" שפועלות בהר.
בועד המוגרבים הקיים היום  אין מידע ארכיוני לגביה.
ולשאלותי: היכן ניתן למצוא מידע על היהודים שחיו בשכונת המוגרבים באותה תקופה? האם קיים רישום מפקד אוכלוסין של השכונה? או אולי מאגר של שטרי קניין על הבתים בשכונה? או כל קצה חוט שיוביל לגילוי התעלומה.
( אנחנו בטוחים שהיא קבורה בהר הזיתים כי לפני 48 שנים ביקר הדוד של אימי בחלקת הקבר וזיהה בודאות את השם והפרטים)
תודה רבה
איציק
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הנה כמה אפשרויות לעיון'
הנה כמה אפשרויות לעיון
10/11/2005 | 21:56
16
כדאי לבדוק בעבודת הדוקטור שהנחיתי של ד"ר מיכל בן-יעקב על תרומת העדה הצפון אפריקאית להתיישבות בא"י – אם כי זו עוסקת בעיקר בתקופה העות'מאנית יש לראות אם מוזכרים גם מקורות לתקופת המנדט. כמו-כן ספר סערך שמעון שטרית על יהודי צפ' אפ' בארץ שם יש לי גם מאמר על חלוציותם בבניית שכונות בירושלים מחוץ לחומה ועל רבי דוד בן שמעון - צוף דב"ש.

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ספרי הנפוס העות'מנים'
ספרי הנפוס העות'מנים
09/11/2005 | 13:14
1
232
נושא ספרי הנפוס העות'מנים (רישומי משפחות ואירועים של לידה/פטירה/נישואין/גירושין מן התקופה העות'מנית בארץ ישראל 1905-1878), עולה כאן מדי פעם, ונוצר אצלנו הרושם כי קריאה בהם היא בלתי אפשרית כמעט, כיוון שהם נכתבו בטורקית עתיקה.

אשמח אם תוכלי לשפוך מעט אור על הנושא:
באיזו שפה כתובים הספרים?
האם ניתן לעיין בהם (או בעותק מיקורפיש שלהם), במקום נוסף חוץ מאשר בגנזך המדינה?
האם את יכולה להפנות אותנו לאנשים אשר יכולים לקרוא בספרים ולחפש שם מידע עבורנו?

תודה,ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אכן מקור חשוב'
אכן מקור חשוב
10/11/2005 | 21:57
47
זהו מקור חשוב ביותר שלא נוצל מספיק. לשאלותיך:
שפה – הרוב בתורכית. ישנם מעטים שנכתבו בעברית ואולי גם בערבית
עיון – רק בארכיון מדינת ישאל לפי מיטב ידיעתי
מתרגמים – בעבר תירגם מר דניאל חלוצי איש יקר מירושלים שכיום הנו בן כ- 85 . ישנם מספר מאסטרנטים ודוקטורנטים צעירים שיכולים לסייע תמורת תשלום.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עווד אגוז קשה לפיצוח(?): "עץ חיים"'
עווד אגוז קשה לפיצוח(?): "עץ חיים"
09/11/2005 | 13:17
1
40
סב-סבתי, חיים יהושע גולדברג ("חיים בקר", 1917-1839) למד בצעירותו בישיבת "עץ חיים" בירושלים. המדובר על שנות ה - 40 של המאה ה - 19.

האם יש בנמצא רישומים כלשהם, ובפרט רשימות המזכירות תלמידים, מן הישיבה הנ"ל מאותה התקופה? אם כן - האם ניתן לגשת אליהן, או שמא הן סגורות ונצורות בארגזי הישיבה?

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'לא ידוע לי'
לא ידוע לי
10/11/2005 | 21:58
20
ייתכן שבארכיון ועד כל הכוללים בירושלים מצוי חומר.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחות ברובע היהודי שבעיר העתיקה'
משפחות ברובע היהודי שבעיר העתיקה
09/11/2005 | 13:45
2
44
פרופ' קרק שלום!
בהמשך לשאלתי הקודמת אודות משפחות הרב מרומאן  ומשפחת ב"ק,
ידוע כי ישראל ב"ק ומשפחתו עברו לירושלים ב 1837 לאחר רעש האדמה שפקד את אזור צפת ומרד הדרוזים.
לימים בנה בנו של ישראל, ניסן ב"ק את בית הכנסת המפורסם "תפארת ישראל", שהוחרב ב 1948 ואת שרידיו ניתן לראות היום.

שאלתי היא: האם ניתן למצוא היכן התגוררו ברובע?

תודה
ארנה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת ב"ק מתועדת'
משפחת ב"ק מתועדת
10/11/2005 | 21:39
37
יש חומר רב על משפחת ב"ק החל מהדפוס בצפת, דרך נסיון ההתישבות בג'רמק ועד ירושלים בעיתונות התקופה משנות הששים של המאה ה - 19 ואילך. מקור חשוב לכולכם הנה כרטסת העיתונות העברית במאה ה - 19 ותחילת ה - 20 בטכסט מלא שם ניתן לחפש שמות מקומות ואנשים.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מפת הרובע היהודי'
מפת הרובע היהודי
10/11/2005 | 21:59
19
נדמה לי שמגורי ב"ק ברובע מוזכרים ומצויינים על מפה בספרו של גד פרומקין – שופט הייתי בירושלים אבל זה דורש בדיקה. המפה תופיע גם בספרי בחדש עם ד"ר יוסף גלס על משפחת ולירו הירושלמית 1800 – 1948 העומד לראות אור בהוצאת "גפן" בחודש הקרוב.

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'יתומה בבית ספר בנוה צדק'
יתומה בבית ספר בנוה צדק
09/11/2005 | 15:41
10
לפרופ' רות קרק שלום רב,

אמי ז"ל נולדה בירושלים בשנת 1912, התייתמה מהוריה בתקופת מלחמת העולם הראשונה וגדלה במעון לבנות ישראל ברחוב החבשים. היא למדה בבית הספר לבנות א' (למל) משנת תרע"ט ועד תרפ"ג. כנראה שבסוף תרפ"ג נסגר המעון בירושלים ואז פוזרו היתומות ואמי נשלחה ללמוד בבית ספר לבנות בנוה צדק, שם למדה משנת תרפ"ד (כתה ה') עד לשנת תרפ"ז (כתה ח').
לא ידוע לי מי וכיצד הוחלט לאן תשלחנה הבנות היתומות מירושלים, איפה התגוררה אמי בתקופת לימודיה בנוה צדק ומי תמך בה (כל משפחתה הייתה בירושלים ולא היו לה קרובים בתל אביב או ביפו). אלה שאלות שמטרידות אותי זמן רב.
חיפשתי מסמכים ורשימות בארכיון הציוני, בארכיון עיריית ירושלים, בארכיון עיריית תל אביב ובארכיון החינוך באוניברסיטת ת"א אך עד עתה לא הצלחתי לקבל מענה לשאלותיי. לאחרונה מצאתי בארכיון הציוני רשימה של בנות יתומות שלמדו בנוה צדק בשנת תרפ"ו ונתמכו על ידי ועד היתומים. שמה של אמי אינו מופיע. כמו כן, ידוע לי שלא היה בית יתומות בסביבת נוה צדק או נוה שלום.

אודה לך אם תשפכי מעט אור על תהיותיי, ובפרט - אילו גופים היו אחראים על יתומות באותה תקופה? מה עוד ניתן לעשות?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'קורותיהם של חסידים בצפת וירושלים'
קורותיהם של חסידים בצפת וירושלים
09/11/2005 | 15:51
1
44
שלום לפרופ' קרק,
סבתא-רבתא של סבתי, שרי (שרה בת משה) רוזנבאום-גרייף מגליציה (קולומיאה, זבלטוב, נדבורנא),  התגוררה שם עד אחרי שהשיאה את כל ילדיה. היתה צאצאית של האדמו"ר מנדבורנא, רוזנבאום (ייתכן שיש לזה איזו רלבנטיות).

בערך בין 1888-1891 היא ובעלה עובדי(ה) גרייף, עלו לארץ. התכוונו לחיות בירושלים, אבל ידוע לנו בוודאות, שהתגוררו תחילה בצפת.  שם, נפצעה שרה בתאונה בסמטאות צפת כשנמחצה או נפלה ונדרסה ע"י חמור.  לאחר כמה ימים, נפטרה ונקברה בצפת. הארוע הזה היה כנראה ב-1891 , מכיוון שבאמצע 1892 קראו בשמה ל-2 נכדות שנולדו בקולומיאה.

הסבא המשיך כמתוכנן לירושלים (לא ידוע מתי עזב את צפת), האריך ימים ונפטר בשיבה טובה בשנת 1907. נקבר בהר הזיתים/חלקת החסידים (אושר בבדיקה בח"ק).  כפי שרואים בתמונה משמאל,  שמו הוזכר במאמר המצורף שמצאנו ב"חבצלת" ב-1906.

עד היום לא איתרנו מידע בנושאים הבאים:
לא מצאנו את קברה של הסבתא בצפת;

לא מצאנו שום הוכחה כתובה על ארוע מותה;

לא מצאנו הסבר לשהות הזו בעיר צפת .  אנו מניחים שאולי נדרו שלא יעזבו לירושלים לאחר שיגיעו אליה, כפי שנוהגים לפעמים, לכן הם בחרו לבקר תחילה קרובי משפחה או מכרים מגליציה שעלו לצפת שבה חיו אנשים רבים בקהילות של יוצאי עיירות מגליציה.

לא מצאנו מידע על מקום מגוריו של הסבא בירושלים או בצפת ועל מעשיו בין השנים 1891-1907.

תודה על זמנך.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'האם בדקת בספרים שונים על צפת?'
האם בדקת בספרים שונים על צפת?
10/11/2005 | 22:00
30
כדאי גם לראות את הספר של רמי יזרעאל על בית הקברות היהודי בצפת.
כמו כן ארכיונים של הקונסוליה הזרה אליה השתייכה. הרבה פעמים היו דיווחי קונסולים על נתיניהם, כולל לידות ופטירות.

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'חסידים בצפת - מאה 19 ...'
חסידים בצפת - מאה 19 ...
09/11/2005 | 16:06
3
140
משפחת ברכר - ידוע לי על עליית בני משפחת ברכר מבוקובינה (סרט, רדוביץ) לצפת בסוף המאה ה-19 (סביבות 1870). אבי המשפחה אברהם בן צבי (הכהן) ברכר, בנו צבי, ובני משפחה נוספים. ידוע לנו על מספר נסיונות חקלאיים שערכו בני המשפחה בישראל, ביניהם רכישת אדמות בגולן, נסיון כושל להקמת יקב בביריה וכיו"ב. כיצד נוכל להשיג מידע על המשפחה?

משפחת וקסלר - הגיעה לצפת מזוויל (כיום נובוגרדוולינסקי שבאוקראינה) באמצע המאה ה-19. ראשון המשפחה היה אהרן וקסלר (ואשתו לאה), ועמם הגיעו בנם ישעיהו יהודה וקסלר ואשתו חנה גולדא (למעשה, איננו יודעים עם חנה גולדא נולדה בצפת או שהגיעה עמם). כולם נטמנו בבית הקברות העתיק בתפת אך מצבותיהם לא נמצאו. בני המשפחה היו ככה"נ חסידי מקארוב (פלג של טשרנוביל) ועסקו מטעם הציבור בכולל ז'יטומיר. איננו יודעים דבר על מוצא המשפחה, לבד מכך שעל אהרן נכתב במפקדי מונטיפיורי : "תלמוד חכם ויחסין". האם יש רעיונות כיצד למצוא פרטים עליהם או על מוצאם?

משפחת זילברמן - רבני צפת. רפאל בן מרכדי היה רבה של צפת, ולפניו כיהן כדומ"ץ מרדכי שנטמן בטבריה. בני המשפחה - מוצאם מ-אומן, אך ככה"נ שם המפשחה זילברמן איננו השם המקורי. האם ישנם מקורות לבירור פרטים בארץ שיובילו למציאת שורשי המשפחה בחו"ל?

אוארבך/לנדא - אחד מבני משפחת זילברמן (שוב, בצפת של המאה ה-19), אלעזר, נישא לשרה סויבל בת מנחם מנדל אוארבך. חותנו של מנחם מנדל היה ממפחת לנדא. איננו יודעים כל פרט על ענף זה של המשפחה, והיות ובמפקדים לא רשומים שמות משפחה אין לנו קצה חוט לגבי משפחות אוארבך ולנדא המוזכרות. האם יש מקורות מידע שעשויים להועיל?

יש כמובן שאלות נוספות.. אך נראה שדי בכך...

בתודה מראש!!
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת זילברשטיין - טבריה/צפת?'
משפחת זילברשטיין - טבריה/צפת?
09/11/2005 | 21:21
1
315
הסבא רבא שלי, אהרן ליפא זילברשטיין, נולד בטבריה למשפחה חסידית (ככל הנראה בסביבות 1865). לימים היה ממייסדי ראש פינה. נסיונות לאתר אזכור למשפחת זילברשטיין בטבריה עלו עד כה בתוהו. אהרן ליפא נישא לברכה פיינגולד, ולמשפחת פיינגולד מצאתי עדות ואף איתרתי צאצאים, אם כי לא מצאתי את הקשר הישיר אל משפחתי עדיין.

בעת האחרונה נמצאו רמזים שיתכן שמשפחת זילברשטיין, או לפחות ענפים אחדים שלה, חיה בצפת.

יתכן שמוצא המשפחה בגליציה. יש מי שטוען שהמוצא באוסטריה. ידוע לי שהמשפחה דיברה גרמנית (אולי גליציה המזרחית). איני יודעת מתי עלתה המשפחה לארץ. אביו של אהרן ליפא, זאב זילברשטיין, נולד כנראה גם הוא בטבריה/צפת.

ולשאלותי:

האם בעליות החסידיות הגדולות לטבריה/צפת עלו חסידים מטשרני אוסטרהה שבגליציה המזרחית (בנוסף על ר' זאב וולף מטשרני אוסטרהה)?
היכן ניתן למצוא חומרים העוסקים בישוב הישן בטבריה ובצפת, בנוסף על מפקדי מונטפיורי?

רוב תודות!
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'צפת טבריה'
צפת טבריה
10/11/2005 | 22:01
109
חומרים נוספים לטבריה וצפת – ספרי חברה קדישא, חוברות "מטוב טבריה" עם מאמרים היסטוריים, ספרים כלליים יותר על א"י במאה ה-19, אתר העיתונות העברית בבית הספרים הלאומי באוניברסיטה העברית, ספר של רמי יזרעאל על בית הקברות היהודי בצפת ועוד. גם ארכיונים של הקונסוליות הזרות.

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הרבה מקורות שצריך לבדוק'
הרבה מקורות שצריך לבדוק
10/11/2005 | 22:00
63
לגבי כל המשפחות – מיפקדי מונטיפיורי, איגרות למונטיפיורי – ראה לעיל, ספרו של רמי יזרעאל על בית הקברות היהודי בצפת, ספרים על צפת במאה הי"ט (אליאב – א"י ויישובה למשל), מאמרים (לחפש במפתח "קתדרה". על קרקעות בגולן וביריה - אולי בארכיון הציוני המרכזי.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עשרת השבטים'
עשרת השבטים
09/11/2005 | 23:44
1
33
לפרופ' רות קרק שלום רב,
בעשור הראשון של המאה העשרים פעלה בירושלים "חברה לחיפוש עשרת השבטים" שעסקה במחקר ואף שלחה משלחת לתימן לחקור אודותם. אב סבי, הרב יצחק מלצן היה ממייסדי החברה ופעיליה ורשם את פרוטוקולי הישיבות שנערכו.
ידוע לי שבאחת הישיבות בירושלים נמצא כל החומר הארכיוני של החברה הנ"ל, אולי ידוע לך באיזו ישיבה מדובר.
תודה מראש על כל הפנייה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'נשמע מרתק'
נשמע מרתק
10/11/2005 | 22:01
25
לצערי אינני יודעת אולם אשמח לשמוע על כך אם תמצא.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עלייה מבריסק ליטובסק בסביבות 1902'
עלייה מבריסק ליטובסק בסביבות 1902
10/11/2005 | 02:04
1
12
שלום פרופ' קרק,

הסבא רבא, יהודה לייב בורוביק מבריסק ליטובסק, בלארוס, עלה ארצה עם אשתו אסתר מלכה (לבית טורקניץ) ובנם הבכור בן-ציון אלתר (שהיה אז כבן שנה/שנתיים) בסביבות 1902. בנם הצעיר יוסף נולד בסמוך להגעתם - כנראה בין אודסה (משערת שזה היה נמל המוצא) לתל אביב - אין רישום מדוייק של מקום הלידה. שנת לידתו רשומה בת"ז כ-1902, אך טען תמיד לטעות ברישום ושנולד בעצם ב-1904.  המשפחה נכללה בין מגורשי ת"א לאלכסנדריה - אך לא ידועים לי פרטים מדוייקים על קורותיהם בתקופה זו.

שאלותי:
האם והיכן יש רישומים כלשהם מהתקופה העותומנית שיעזרו באימות שנת הגעת המשפחה לארץ ומגוריהם בתל אביב?

האם ואיך ניתן לוודא תאריך ומקום לידה בתל אביב בין השנים 1902-1904, או האם צויין מקום הלידה של אלו שהגיעו כתינוקות ברישומי הכניסה לארץ (אם היו כאלו)?

ולגבי הגירוש - אשמח לכל הפנייה למקורות מידע אודות משפחות המגורשים.

רב תודות!
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'כמה מקורות'
כמה מקורות
10/11/2005 | 22:02
16
ניתן לחפש בעיתונות התקופה באתר העיתונות העברית שהזכרתי לעיל. יחד עם זאת יש לזכור שחלק גדול עלו ונכסו לארץ ללא אישור הרשויות. יש מספר מאמרים שנכתבו ביחס לגירוש בלה"ע ה- 1 לאלכסנדריה. נדמה לי שאני מזכירה אחד המקורות בספרי על גלס על אמזלאג כיון שגם הם גורשו לשם בזמן המלחמה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עליית תלמידי חתם סופר ובתי אונגרין'
עליית תלמידי חתם סופר ובתי אונגרין
10/11/2005 | 02:26
1
123
לפרופ'  קרק שלום

אני מבקשת את עזרתך בתיעוד משפחתי ופתרון תעלומה  

אבי סבתי מצד אמי אליעזר אהרנטריי הכהן מפרשבורג,יליד 1848 ?  עלה לא"י  בגיל מבוגר כנראה בסוף המאה  ה-19  במסגרת עליית תלמידי החתם סופר, שעלו  לירושלים ובנו את בתי אונגרין...ידוע לי שהוא. התגורר שם..
•    האם יש רישומים על העלייה הזאת?

•    לא ידוע לי אם עלה עם אשתו הינדה או לאחר שהתאלמן..?.
הוא.נפטר בשנת תר"צ 1930 ונקבר בהר הזיתים.ומצאתי את המצבה שלו.

בנו דוד יהודה,אחי סבתי אף הוא עלה לארץ
לא ידוע אם עלה יחד איתו או אחריו וגר בירושלים בבתי אונגרין
. אשתו הראשונה חנה נפטרה ב - 1914 וקבורה בהר הזיתים.
לא ידוע אם היו להם ילדים..
•    האם אפשר למצוא רישומים?
ידוע לי שהוא ביקר  בפרשבורג כנראה בסוף  שנות ה 20 או בתחילת שנות ה30-  ואז עדיין היה אלמן ...עובדה זאת ידועה לי על סמך.הסיפור ששמעתי מאמי –שהייתה אחייניתו, שהוא הציע לשאת אותה בצורה פיקטיבית על מנת שתוכל לעלות לארץ והיא חששה שאחר כך לא יתגרש ממנה ...
הוא נישא שנית לרייזל רחל  בת אברהם- לא ידוע מתי .?  
ונולדו להם  5 או 6 ילדים- ויש לי שמות שלהם אך לא תאריכי הלידה שלהם מלבד אחד  
•    היכן אפשר למצוא את הרישומים עליהם?
וכאן יש תעלומה שאיני מצליחה לפתור:
מצאתי רישום של מצבה בהר הזיתים של בת שלהם רבקה שנולדה ב 1924 ונפטרה בגיל שנה ב1925  .  
וזה לא מסתדר לי עם הסיפור על הצעת הנישואין לאמי שבתאריך זה הייתה רק בת 13    ?????????!!!!!

אודה לך על כל עזרה והכוונה

מירי

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שאלה מורכבת...'
שאלה מורכבת...
27
לא אוכל לענות על כל הפרטים. נראה לי שכדאי לבדוק בארכיוני הקונסוליות הזרות על-פי נתינותם הזרה, וארכיון הכולל שלהם. כמו כן באתר העיתונות העברית שהזכרתי לעיל. ישנם גם מקורות רבים על השכונות בירושלים כולל בתי אונגרין ויתכן שיש גם רשימות בהם. הייתי מנסה לראות גם אם יש ארכיון של השכונה.  הצעת נשואין בגיל 13 לא הייתה נדירה באותם ימים.

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'לכל הפריקים של צפת נוסף מקור ביידיש'
לכל הפריקים של צפת נוסף מקור ביידיש
10/11/2005 | 07:30
1
49
אלעזר רוקח (נינו של בעל 'המעשה רוקח', נכדו של המדפיס ישראל ב"ק, יוזם הקמתה של גיא אוני, לוחם במוסד החלוקה ושלטון הפקידות של הברון, מאבותיה של תנועת 'חיבת ציון' ברומניה, אחיו הבוגר של שמעון יחדיו הגו והוציאו לפועל את הרעיון של שכונת נווה צדק, דודו של ישראל רוקח ראש עיריית ת"א ותקצר היריעה מלפרט את כל מעשיו של האיש המיוחד הזה) בכובעו כעורך השבועון היידישאי 'דער יודישע וועקער' פרסם כמעט מידי גיליון טור בשם: "אלטע שמות" (וואס מהאט זיי געפונען אין דער גניזה פין "אלט-ניי צפת") ובו אנקדוטות על אישים ומאורעות בצפת. רוקח יליד ירושלים (1854) עלה בגיל 13 לצפת על מנת להשתדך לריבה צעירה ושהה בה עד לסוף שנות ה-70 עת נאלץ להמלט על נפשו לרומניה מפני רדיפותיו של הממסד הדתי האמון על משטר החלוקה.

עגנון בשבתו כסגן עורך לרוקח, ספג את ניחוחות ארץ ישראל, והעיד:

"אחרי שנים באתי לצפת ושאלתי על כמה מאנשי צפת שהכרתי אותם מתוך סיפוריו של רוקח עד שהיו סבורים עלי שמילידי צפת אני ואני פלוני בן פלוני שנעלם כשהיה תינוק, ואפילו אביו ואמו של אותו התינוק טעו בי שאני הוא בנם" ("מעצמי אל עצמי", עמ' 28).

גליונות 'הוועקער' ששבו ונתגלו לאחרונה בספריית מהלמן באוניברסיטת ת"א הועלו על מיקרופילם. להזכירכם מרבית תכניו של המכתב העתי הם בשפת היידיש (מעט עברית) וכך גם הטור של רוקח בעינייני צפת.

איל.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מקור שנראה מעניין'
מקור שנראה מעניין
10/11/2005 | 22:03
30
אלעזר רוקח חשוב ביותר וכך נראה לי (מבלי לעיין בו) המקור המוזכר.

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'צאצאי הרמב"ם בארץ הקודש'
צאצאי הרמב"ם בארץ הקודש
10/11/2005 | 11:25
2
46
שלום רות,

לפני כשנה נתקלתי בחומר לפיו אם סבו של סבי הייתה ספרדיה. משפחתו של סבי נמצאת (מהצד האשכנזי) משנות ה-20 או 30 של המאה ה-19 בארץ. מדובר  בחסידי רוז'ין וקרלין שהתגוררו בטבריה (ואח"כ חלק מהמשפחה בצפת ובירושלים).

שמה של הסבתא לפי המידע היה שרה איטה והיא נישאה לאביו של סב-סבי ר' ישראל בער לעווי (או בעלוי או ששמו היה אחר) . במידע שמצאתי היא מוזכרת כ-"שרה איטה, ספרדיה, צאצאית של הרמב"ם".

ועכשיו לשאלות- מה ידוע על משפחות המתיחסות לרמב"ם (עצים שמות קצות חוט?), האם יש איפה שהוא מידע מרוכז על משפחות אלו?

איפה לדעתך אוכל למצוא חומר על משפחה בארץ ישראל בתחילת המאה ה-19 שידועה כמתיחסת לרמב"ם?

האם העובדה שהיא הייתה ספרדיה ובעלה אשכנזי יכולה לעזור במציאת מקורות?

איפה באופן כללי כדאי לחפש? (כבר ישבתי כמה שעות עם מפקדי מונטיפיורי ולא מצאתי כלום).

האם יצא לך לראות חומר על משפחה בארץ במאה ה-19 המתייחסת לרמב"ם?

מצורף קטע מביוגרפיה של בן דודו של סבי (מדרגה שניה) ד"ר פסח חברוני בו מסופר מעט על המשפחה ויחוסה (פיסקה שניה).מירל גיטל היא בתה של שרה איטה (מתוך "כתבים מתימטיים: ד"ר פסח חברוני האיש ופעלו/ יוסף יואל ריבלין").

תודה רבה

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תוספת...(קשר למרוקו)'
תוספת...(קשר למרוקו)
10/11/2005 | 11:38
1
24
לפי מידע נוסף, נכדה של שרה איטה הנ"ל האופה מצפת ר' פנחס מרגלית  בן ר' יששכר בנימין לעווי, היה בתחילת המאה ה-20 שד"ר במרוקו. אין לי סימוכין לאמיתות מידע זה. אבל אולי זה מוסיף משהו בהקשר לסבתו הספרדיה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מעניין מאוד'
מעניין מאוד
10/11/2005 | 22:03
22
לצערי לא נתקלתי עד כה ולא אוכל לעזור בעניין זה – פרט למקורות ומאגרים שהמלצתי לעיל.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'או לה לה!! איזה נושא מעניין לארוח!'
או לה לה!! איזה נושא מעניין לארוח!
10/11/2005 | 12:34
21
בכלל לא ידעתי שיש פורום בנושא הזה כאן... טוב לדעת!

אשמח לקרוא אח"כ את הארוח (אני לא אהיה ליד מחשב בשעות הארוח לצערי).
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'סבי.אייזיק וייסר,הגיע לארץ מתישהו'
סבי.אייזיק וייסר,הגיע לארץ מתישהו
10/11/2005 | 12:40
1
26
בשנות ה-20-30 של המאה ה-20 מלודז' פולין וקנה כאן במקום לא ידוע אדמות.אין לנו מסמכים על הרכישה הזו.יש מה לעשות בענין ,אפשר לאתר מסמכים
מלבד משרד במשפטים שהודיע כי לא מצא דבר.
תודה

דני

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'לא כ"כ מבין איך פיספסה האורחת'
לא כ"כ מבין איך פיספסה האורחת
10/11/2005 | 23:00
21
הנכבדה את שאלתי.כל כך חיכיתי לתשובתה.חבל  !

דני
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מקורות משפחת חיים חיסין'
מקורות משפחת חיים חיסין
10/11/2005 | 14:27
4
47
לפרופ רות קרק שלום.

אבי סבתי, ד"ר חיים חיסין הגיע לארץ בשנת 1882 (ובשנית בראשית המאה ה20). כיצד אוכל לברר פרטים נוספים על מקורות משפחתו? בתודה מראש
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'לא מאוד קשור לנושא האירוח, שהרי אתה'
לא מאוד קשור לנושא האירוח, שהרי אתה
10/11/2005 | 16:08
2
25
מבקש מידע על מקורות משפחתו, היינו על משפחתו לפני שהגיע ארצה. האירוח מתרכז במקורות למחקר משפחתי בארץ ישראל.

אני מציע לך בתום האירוח (אולי מחר בבוקר יתאים יותר) לפרסם הודעה נפרדת בפורום, על פי הכללים הנהוגים בו, ולהתחיל במסע אחר מקורות המשפחה.

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הרב גרשטנקורן--מייסד בני ברק'
הרב גרשטנקורן--מייסד בני ברק
10/11/2005 | 18:55
1
24
מתי ומאיזה עיר הגיע לבני ברק/ארץ-ישראל?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'כדאי לבדוק בארכיון של בני-ברק'
כדאי לבדוק בארכיון של בני-ברק
10/11/2005 | 22:08
33
ואולי גם בארכיון הציוני.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'יש עליו הרבה חומר מעניין'
יש עליו הרבה חומר מעניין
10/11/2005 | 22:04
19
יש עליו הרבה חומר מעניין כולל כמדומני היומן שלו. וכמובן בספרים רבים על ראשית תל אביב.
לגבי חיפוש נוסף ראה למשל ספר העלייה הראשונה באינדקסים, ולכסיקונים שונים.

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'פרופ.רות קרק'
פרופ.רות קרק
10/11/2005 | 19:26
2
23
איכן בבקשה ניתן למצוא מפקדים או רשימות אוכלוסיה של יהודי צפת לשנים 1890 -1910 . תודה רבה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אם היתה להם נתינות זרה, אזי כדאי'
אם היתה להם נתינות זרה, אזי כדאי
10/11/2005 | 22:09
1
30
לחפש בדיווחי הקונסוליות הזרות בצפת/חיפה/ביירות, וניתן למצוא שם שמות.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אם היתה להם נתינות עות'מאנית -'
אם היתה להם נתינות עות'מאנית -
10/11/2005 | 22:09
21
בספרי הנפוס.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת בן גיאת'
משפחת בן גיאת
10/11/2005 | 19:55
5
243
ערב טוב פרופ' קרק,
ברוכה הבאה ! אני מקווה, שתהני במחיצתנו הערב.

אבותיה של אימי אשר נולדה בעיר איזמיר בתורכיה, הם בני משפחת בן גיאת.
יש הטוענים שהם ממוצא תימני, התגלגלו לספרד המוסלמית(!) ומשם התפצלה המשפחה  - חלקה נדד והתיישב בתורכיה וחלקה נשאר נאמן לשמו "גיאת" וחזר למצריים ולתימן.

מביניהם, יצחק בן גיאת אשר עם בני משפחתו עלו ארצה (מפקד מונטיפיורי 1939) בראשית המאה ה19 וקבורים בהר הזיתים. אחת מבנותיו, שלא עלתה ארצה, היא הסבתא של אימי.
איך אוכל לעקוב אחרי המשפחה? נדודיה? מעשיה?
אותו בן גיאת יצחק עלה ארצה, התיישב ביפו, עסק במסחר ונקבר עם אשתו בהר הזיתים.
אלו חומרים קיימים? והיכן? היכולים להצביע עליהם?
אגב אותה סבתא נישאה לבן משפחת סידי באיזמיר. נכדיה ומשפחותיהם עלו אצה עוד בשנות השלושים.

רוב תודות,
לאה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'לשאלה על משפ' "בן גיאת"'
לשאלה על משפ' "בן גיאת"
10/11/2005 | 19:59
2
56
אני מדגישה - אני מבקשת סיוע בחיפושי אחר מעשיהם של בני משפחת "בן גיאת" , (שעלו מאיזמיר) לארץ!!  
תודה!
לאה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'צ"ל מעשיהם בארץ ישראל.'
צ"ל מעשיהם בארץ ישראל.
10/11/2005 | 20:00
1
31
לצפיה ב-'בני משפחת בן גיאת, צאצאי יצחק שבא'
בני משפחת בן גיאת, צאצאי יצחק שבא
11/11/2005 | 00:53
73
בשנת 1839.  חיו בתחילת המאה העשרים במחנה יהודה בירושלים.
האח הגדול, מואיז, היה רב סרן במלחמת השחרור, ונעשה קבלן גדול. בין ילדיו, שמטוב ואהרון.
האח יהשוע היה גם הוא קבלן, ובין ילדיו, שמטוב...
לאח יצחק, שהיה קבלן אף הוא, שתי בנות.
האחות כוכבא נישאה לפוליטי מפתח תקוה.
לפחות שתי אחיות נוספות נישאו בירושלים וחיו בה...
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'כיוון שהיו ספרדים/תימנים, ייתכן'
כיוון שהיו ספרדים/תימנים, ייתכן
10/11/2005 | 22:13
1
57
ותמצאי חומר בארכיון ועד העדה הספרדית בי-ם, אשר נמצא בארכיון ההיסטורי של עירית י-ם. כדאי לבדוק שם. אולי כדאי לבדוק גם במפקדים האחרים.

בספרים ומאמרים של מינה רוזן תוכלי למצוא חומר על יהודי תורכיה (יופיע בביליוגרפיה בספרי על ואלרו).
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אם היו נתינים עות'מנים, תמצאי בנפוס'
אם היו נתינים עות'מנים, תמצאי בנפוס
10/11/2005 | 22:14
45
לצפיה ב-'בעיות טכניות מונעות את תחילת האירוח'
בעיות טכניות מונעות את תחילת האירוח
10/11/2005 | 21:10
1
23
אני מקווה שהכל יסתדר בקרוב מאוד, ונוכל להתחיל.

עמכם הסליחה,
ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שים הודעה נפרדת. רק במקרה בדקתי'
שים הודעה נפרדת. רק במקרה בדקתי
10/11/2005 | 21:22
17
עד השורה האחרונה ומצאתי הודעתך.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'האם הארוח של פרופ' רות קרק אמור'
האם הארוח של פרופ' רות קרק אמור
10/11/2005 | 21:37
28
להתרחש עכשיו,או שאני טועה ?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'פעם ראשונה לאני נכנסת לכאן'
פעם ראשונה לאני נכנסת לכאן
30
נחמד לדעת שיש אנשים שחוקים את שורשיהם לעומק. מעולם לא עשיתי זאת
ואולי הגיע הזמן להתחיל.
מישהו יודע מה מקור השם היימן? סבי נולד במצריים.
נאמר לי פעם שמקורו בגרמניה אך לא טרחתי לבדוק.
בכל מקרה תודה. טובה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-' לפרופ' קרק על התשובות'
לפרופ' קרק על התשובות
10/11/2005 | 22:17
34
אני מניח שיידרש לנו מעט זמן לבדוק את כל המקורות שהציעה, ולפחות חידוש אחד גדול מבחינתי: ארכיוני הקונסוליות הזרות (ובפרט הגרמנית והאנגלית מן התקופה הקדומה יותר) מחזיקים בחומרים חשובים מבחינה גנאלוגית.

לילה טוב,
ארנון
שורשים משפחתיים >>

הודעות אחרונות

17:16 | 15.10.19 מר נבו
13:39 | 15.10.19 גדילב
20:04 | 14.10.19 krabchevsky
13:13 | 14.10.19 אורחים בפורום
12:43 | 14.10.19 לאה טייכר
09:50 | 14.10.19 deebeebee
19:42 | 13.10.19 ארנון הרשקוביץ
07:46 | 13.10.19 Brightvivian
12:39 | 12.10.19 ani1603
18:23 | 10.10.19 אורחים בפורום
23:19 | 09.10.19 אורחים בפורום
23:19 | 09.10.19 אורחים בפורום
11:42 | 07.10.19 dan912
10:18 | 07.10.19 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ