שרשור שאלות לג'ואל רטנר

Joel Ratner

New member
רשימות מוקדמות

לא נתקלתי ברישומי לידה, פטירה, נישואין, גירוסין מלפני 1800, אך יש רישומי מפקדים מן השנים 1795, 1784, 1765. רישומים אלו הם בארכיון וילנה. ישנה קבוצה נוספת, Jewish Family History Foundation, אשר שמה לה למטרה למחשב רשימות אלו. ראש הקבוצה הוא דייויד הופמן David Hoffman.

yehudad

New member
שלום ג'ואל וברוך הבא../images/Emo70.gif../images/Emo140.gif

הצלחתי למצוא את הסבתא רבא של אשתי, צסנא הירשוביץ (Girshovich Chesna) ברשימת המצביעים ומשלמי המיסים בליטא (Tax and Voters Lists) בשנים 1912-1916. זהו האזכור היחיד של המשפחה שהצלחתי למצוא. הם אינם מופיעים ברשימות האחרות, גם לא במפקדים בהם הם אמורים להופיע. 1. האם יש לך רעיון מדוע לא ניתן למצוא אזכור כלשהו אחר של המשפחה
2. האם התופעה של התחמקות מהתפקדות הייתה נהוגה בקרב היהודים בליטא בשנים אלה (1890-1910 וגם לאחר מכן)
3. האם קיימים פרוייקטים עתידיים הכוללים את טווח השנים הנ"ל או את עיר המוצא של המשפחה (Siauliai)
תודה על זמנך.

Joel Ratner

New member
דברים מעניינים אודות שבלי Shavli

אין רשימות לידה, נישואין, גירושין, פטירה עבור שבלי שנותרו כיום. הם, כנראה, נשרפו. לכן, לא יהיו פרוייקטים שיכלו רישומים מסוג זה בעבור אף שנה... מפקדים (Revision Lists) היו בליטא בין השנים 1765-1858, ולאחר מכן נערך מפקד בכל רוסיה בשנת 1897. בין אלו, נערכו רק "רשימות משפחתיות", ואיני יודע באילו שנים בדיוק. בתקופה שציינת, היה מאורע חשוב: מלחמת העולם הראשונה, במהלכה נדדו יהודים למקומות מרוחקים. איני יודע באיזו שנה בדיוק מצאת את משפחתך cackhת tl zv hfuk kvhu, tjrh bshsv tu kpbhv/

yehudad

New member
לא הבנתי את המשפט האחרון ../images/Emo13.gif אבל

בעקרון אני יודע שבמלחה"ע הראשונה הם נדדו לויטבסק ולאחר מכן חזרו לשבלי. הסבתא רבא פתחה חנות בכדי לפרנס את המשפחה בזמן שהסבא רבא נסע לדרום אפריקה להיות שם שו"ב. זו הסיבה ככל הנראה שמצאתי אותה ברשימת משלמי המיסים. על-פי גילם הם אמורים להופיע במפקד של 1897. למרות זאת אינני מצליח למצוא אותם. אני חוזר על שאלתי - האם היהודים ניסו להתחמק מהתפקדות למפקד הזה

כוכה

New member
יהודה, גם אנחנו (אבא) משבלי

איזה קטע. ואפילו הייתי שם...

yehudad

New member
כל מה שאני יודע על העיר ועל המשפחה

הגיע מהספר "בשמן רענן" שהוקדש לרב שלום נתן רענן ז"ל, האח של הסבא של ה
. הפרק הפותח מתאר בצורה יוצאת מהכלל את תולדות המשפחה וחייה, החל מהסבא והסבתא רבא ואילך.

החלפת שמות - שמות משפחה "יהודיים"

לג'ואל שלום וברוך הבא - האם מוכרת לך תופעה של שימוש בשמות משפחה אלטרנטיביים: יהודיים לעומת לוע"זיים ? במקרה שלי שם המשפחה הוא Kremerutski ולפעמים הוא מופיע כ - Kromerutskiאו כ - Kromruchko או כ- Kromerutski. באידיש הרישום הוא די עקבי: קראמארוצקי, קראמערוצקא, קראמרוצקא וכו'. אולם - באחת התעודת נרשם ברוסית: Krivoruchko ותוקן ל - Kromeruchko. השיבוש הזה מעניין במיוחד משום שבחיפוש במאגרים לפי שיטת ה- Soundex של Daitch- Mokottof מדובר בקודים שונים שלא מאפשרים התחקות אחר השם, וגם משום שאני מנסה לקשור את הענף שלי לענף אשר קורא לעצמו קריבורוצ'קה ). לשם קריבורוצ'ה יש תימוכין גם בעדויות של בני משפחה וגם באנציקלופדיה תדהר. ב- ALD מצאתי קריבורוצ'קה (Karivorouchka) מ - Vandziogala אך לא מצאתי כל רישום על קראמארוצקי. האם יתכן שאנשים השתמשו בשני שמות משפחה או בהגיה שונה של שם המשפחה, לצרכים יהודיים לעומת צרכים אזרחיים/כלליים ? תודה על התארחותך ועל תשובתך. רוני

Joel Ratner

New member
ייתכן מאוד...

לדוגמא, בן משפחה שלי היה חבר בדומא. שמו ה"רשמי" היה: ולדימיר רומנוביץ' יעקובזון, בעוד שמו היה בנימין ושם אביו: ראובן, כך שבמוסדרות היהודים הוא נקרא בנימין ראובנוביץ' יעקובסון. זוהי תופעה שהיתה קיימת, והעובדה שמצאת את שני השמות סמוכים באותו מסמך מהווה חיזוק לכך.

eyholla

New member
חטופים לצבא

במשפחה אותה אני חוקר - סוכן, סמיד (לויים)- ישנם מס' סיפורים על ילדים שנחטפו לצבא. הסיפורים משתנים בהתאם למספר ולמסורתו, וכתוצאה מכך קשה ל"זקק" את הסיפור המדוייק. האם קיימות רשימות של אותם ילדים שנחטפו, ואם כן, איך ניתן להגיע אליהן? תודה. איל

Joel Ratner

New member
איני יודע על רשימות חטופים

לא הגיוני שנשמרו רישומים כאלו אצל החוטפים... המסמך היחיד שיכול להזכירם הוא הרישום הצבאי, אך אלו מסודרים לפי היחידה בה היה האדם, ואת זה קשה מאוד לדעת.

Joel Ratner

New member
שלום לכולם ממשרדו הממוזג והנעים

של ידידנו, קרמרוצקי, אשר מארח את המתארח שלנו (ואת עבדכם הנאמן ואת ידיתנו, כוכה), לשעה נעימה באווירה ליטאית. אני שמח לארח את ג'ואל רטנר, אשר הבטיח לעשות כמיטב יכולתו לענות על שאלותינו. בהצלחה, ארנון

arsqa

New member
מעבר מליטא לאוקראינה

ידוע שבחצי הראשון של המאה ה-19 עברו אלפי יהודים למערב אוקראינה כחלק מפעילות יזומה של האימפריה הרוסית. היכן מיתן למצוא רשימות של אותם יהודים? והאם ניתן למצוא לפי עיר אליה הגיעו באוקראינה?

Joel Ratner

New member
איני יודע על רשימות כאלו

לא נתקלתי ברשימות כאלו בצד הליטאי או בצד האוקראיני...

Joel Ratner

New member
דברי סיום

ראשית, אפנה אתכם לדף השאלות הנפוצות של הקבוצה הליטאית, שם תוכלו למצוא תשובות לרוב השאלות שלכם לגבי המחקר בליטא. במידה ויש שאלות נוספות על רשימות לידה, נישואין, גירושין, פטירה בליטא, תוכלו תמיד לפנות אליי בדוא"ל: [email protected]. בכל נושא אחר הקשור לליטא, תוכלו ליצור קשר עם ה - Coordinator של הסיג הליטאי, על פי אזור המחקר. אשמח לכל מי שישתתף בפרוייקט שלנו, על ידי תרגום או תרומה כספית. ניתן ליצור קשר איתי לפרטים נוספים. תודה לכל המשתתפים באירוח. להתראות, ג'ואל

תודה לג'ואל על אירוח נפלא

ג'ואל הטריח עצמו לכאן, ללב מרכז העסקים של רמת גן, ואני מוכרח להודות לו על כך. התשובות שנתן מקצועיות מאוד ומפורטות מאד, מגובות בדפים שהביאו. ג'ואל נהנה מאוד מן האירוח, זוהי הפעם הראשונה שהוא משתתף באירוח מסוג זה, והחוויה היתה מעניינת עבור כולנו. הענקנו לג'ואל שי צנוע למזכרת מן האירוח, ספר עם אמרות ביידיש ובאנגלית. המון המון
לקרמרוצקי ולכוכה על הסיוע הרב בארגון האירוח. תודה, כמובן, לג'ואל על הזמן שהקדיש לנו. ארנון

למעלה