לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1231312,313 עוקבים אודות עסקים

פורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

לצפיה ב-'פולין 10 - ואני תפילתי - בתי כנסת'
פולין 10 - ואני תפילתי - בתי כנסת
25/07/2005 | 11:42
27
157
התפעלתי מאד מבתי העלמין היהודיים שנותרו  על תילם בפולין ובשנים האחרונות הם משתפצים. יותר מכך, התפעלתי מבתי הכנסת. ההשוואה הבלתי נמנעת שלי היא לליטא בה נותרו בתי-כנסת בודדים בלבד. ואילו בפולין נשמרו בתי-כנסת רבים, שוחזרו, שופצו ומהווים אטרקציה תיירותית.

מן הראוי להזכיר שאל כולם יורדים  במדרגות  בכניסה וזאת כמובן לצורך עלייה, הם נמוכים יותר מהכנסייה בסביבה כפי שהתחייב, העיצוב הוא אשכנזי בסגנון ספרדי, עם במה מוגבהת במרכז.

קישוט בתי הכנסת - הוא תורה בפני עצמה.

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'רובע קז'ימייש קרקוב-עושר יהודי עצום'
רובע קז'ימייש קרקוב-עושר יהודי עצום
25/07/2005 | 11:46
23
7
בקרקוב, באזור קז'ימיש - כמה בתי כנסת קרובים. הראשון והעתיק שבהם הוא האלט שול.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'בית הכנסת ע"ש הרמ"א'
בית הכנסת ע"ש הרמ"א
25/07/2005 | 11:49
22
8
הרמ"א - ר' משה איסרליש,  בחצר בית הכנסת על שמו, בית העלמין הישן בו קבור הרמ"א ואשר נערכת בו כעת פעולה התנדבותית עצומה של ניקוי ושחזור המצבות.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'בית הכנסת יצחק'
בית הכנסת יצחק
25/07/2005 | 11:51
21
7
ע"ש אדם פרטי: יצחק אייזיק.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'בית הכנסת טמפל'
בית הכנסת טמפל
25/07/2005 | 11:52
18
13
שהוא המרהיב מכולם באזור קז'ימיש ואשר שימש את הקהילה הרפורמית.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הויטראזים בבית הכנסת טמפל'
הויטראזים בבית הכנסת טמפל
25/07/2005 | 11:53
3
6
לצפיה ב-'בית הכנסת קופה'
בית הכנסת קופה
25/07/2005 | 11:55
2
6
בו נערכת תערוכה על השואה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ויש גם ה"הויכה שול" - הגבוה'
ויש גם ה"הויכה שול" - הגבוה
25/07/2005 | 11:58
1
7
שמגיע כמעט לגובהה של הכנסייה באזור
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'היפה והצבעוני מכולם - לנצוט'
היפה והצבעוני מכולם - לנצוט
25/07/2005 | 12:02
7
בעיירה לנצוט בגליציה המערבית, בה התגורר תקופה מסויימת החוזה מלובלין, בית הכנסת היפה ביותר לדעתי, בעל הציורים הצבעוניים המרהיבים.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'סבי נהג לשיר שם עם דודיי.'
סבי נהג לשיר שם עם דודיי.
25/07/2005 | 12:07
10
3
בימים הנוראים סבי (שהיה אורתודוכס מושלם!) הוזמן לשיר, תמורת פרנסה. עימו חברו למקהלה שעליה ניצח, דודתיי ודודיי. מה הייתי נותנת אם מישהוא היה מקליט אותם אז.
ב1939 הייתה הפעם האחרונה ששר שם.
"דקה" לפני שנסגר הגטו ברח אבי עם אחיו וגיסתו מאחד הבתים הסמוכים לביה"כ שם גרו ערב המלחמה.
כאשר הייתי שם אני זוכרת שרגליי כשלו לעלות על הבמה ולצלם, בעיקר את המקום בו שרה המקהלה.

ולך כוכה תשואות ותודות על העברת המסע לנו, בדרכך, כתמיד, המיוחדת,
לאה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'כוונתי לביה"כ "טמפל" בקרקוב!!'
כוונתי לביה"כ "טמפל" בקרקוב!!
25/07/2005 | 12:07
9
9
לצפיה ב-'ז'מושץ - הכל מאיטליה'
ז'מושץ - הכל מאיטליה
25/07/2005 | 12:11
8
4
העיירה ז'מושץ, אף היא בגליציה, הייתה הראשונה בפולין שתוכננה מראש ועוד ע"י איטלקי. ואכן ההשפעה האיטלקית ניכרת בה בככר המרובעת והמרשימה וגם בבית הכנסת ש"הגיע" ישירות מפדואה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'טרנוב - אוד מוצל מאש'
טרנוב - אוד מוצל מאש
25/07/2005 | 12:13
5
4
בטרנוב הועלה בית הכנסת באש, ובעיר היפה הזאת (גם כן בגליציה) בנו אתר הנצחה מכובד למה שנשאר מבית הכנסת
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'טיקוצ'ין - בית הכנסת הוא האטרקציה'
טיקוצ'ין - בית הכנסת הוא האטרקציה
25/07/2005 | 12:15
3
5
של המקום ואליו נוהרים תיירים (ולא רק יהודים) כדי לחזות בבית הכנסת שסביבו מתפתחת תיירות.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מראה מבפנים - טיקוצ'ין'
מראה מבפנים - טיקוצ'ין
25/07/2005 | 12:17
2
3
העיירה טיקוצי'ן, ביהודית: טיקטין נמצאת צפון מזרחית לוורשה, בית הכנסת המרהיב לדעתי, מס' 2 אחרי לנצוט.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ולסיום - בית הכנסת ניז'יק בורשה'
ולסיום - בית הכנסת ניז'יק בורשה
25/07/2005 | 12:19
1
2
מקום פעיל ביותר גם בימינו אלה ולא רק אתר תיירות.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ניז'יק - ורשה - מראה מבחוץ'
ניז'יק - ורשה - מראה מבחוץ
25/07/2005 | 12:22
4
לצפיה ב-'מצד ימין בתי הגטו היהודי. ובאחד מהם'
מצד ימין בתי הגטו היהודי. ובאחד מהם
25/07/2005 | 12:51
3
כנראה נולדה הסבתא רבה שלי.
הבמה יפה יפה!
תודה,
לאה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'זמושץ' נמצאת במחוז לובלין'
זמושץ' נמצאת במחוז לובלין
25/07/2005 | 18:52
1
2
ולא בגליציה למיטב ידיעתי.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'את צודקת הענאלע'
את צודקת הענאלע
25/07/2005 | 19:05
2
לצפיה ב-'כוכב, הדלקתי קצת אור בבית הכנסת....'
כוכב, הדלקתי קצת אור בבית הכנסת....
25/07/2005 | 12:32
2
2
זה יום חול....
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'כוכה,את גדולה מהחיים!!!!!'
כוכה,את גדולה מהחיים!!!!!
25/07/2005 | 16:32
1
3
לצפיה ב-'תודה כוכה זה מעורר זיכרונות מטיולי'
תודה כוכה זה מעורר זיכרונות מטיולי
25/07/2005 | 17:53
לצפיה ב-'אייזיק יעקעלעש שוהל'
אייזיק יעקעלעש שוהל
<< ההודעה הנוכחית
29/07/2005 | 03:08
1
27
בכל אופן, הנה מצבתו של תורם בית הכנסת, שמצא אוצר בדרך מופלאה, לפני כ365 שנה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'כמדומני שבעבר כבר כתבתי ע"ז'
כמדומני שבעבר כבר כתבתי ע"ז
29/07/2005 | 13:16
6
בכל אופן, הנה עוד משם.
אגב, השם מגיני שלמה ניתן, כי הספר עוסק בעיקר ביישוב קושיות בעלי התוספות על רש"י שהיה שמו רבי שלמה.

ולפני שאסיים, אז סיפורו של יצחק, או יותר נכון אייזיק שתרם את בית הכנסת שהביאו כאן.
בית הכנסת נבנה בשנת ת` (1640) או בשנת ת"ד (1644), מתרומת הנגיד רבי אייזיק בן רבי יעקב מקרקא.

אייזיק מקרקא התפרנס בדוחק ממכירת ככרות ולחמניות, שאשתו אפתה בתנור שבביתם. הוא היה מוכרם בשוק. אבל בפרנסתם זו לא היה אפשרי בידי הזוג למצוא חתנים לבנותיהם הבוגרות. . .

עד שלילה אחד חולם רבי אייזיק שמתחת הגשר בעיר רחוקה, מרחק נסיעה של עשרות מילין, טמון אוצר. אייזיק אינו מתמהמה, נוטל תיקו, ולאחר טרחה מרובה הגיע לגשר והחל לחפור.

שומר המקום היה אף הוא יהודי, ולאחר חקירה קצרה, סיפר לו רבי אייזיק על החלום. גיחך השומר, הנטרפה עליך דעתך?! עד לכאן נדדת בשביל חלום ?!

הרי גם אני חלמתי שבקרקא מתחת לתנור שבביתו של יהודי בשם רבי אייזיק יש אוצר. היעלה בדעתי לנסוע, להכנס לביתו של אותו אייזיק ולחפור?! אותו שומר לא ידע כי רבי אייזיק בכבודו הוא הוא העומד לפניו.

נטל רבי אייזיק תיקו, ואץ רץ טרח ונסע מייד לעירו ולביתו. לוקח קרדום, ומתחיל לנפץ, להרוס, לשבר ולנתץ את לבני התנור. לא עזרו תחנוניה של אשתו, כי שובר הוא את הענף היחיד עליהם מטה לחמם עומד. עד שנמצא האוצר הגדול . . .

רבי אייזיק, איש ישר וירא אלוקים, חשב לזכות מהאוצר גם את שומר הגשר ההוא, שהרי בזכות חלומו של השומר מצא הוא את האוצר.

אותו שומר, גם הוא הרהר בדעתו, אוליי אחפש כאן מתחת הגשר, אוליי חלומו של אותו יהודי אמת. ובין כך אני במקומי, ומדוע לא אנסה מזלי בזמני הפנוי. ואף הוא מצא אוצרו, ואף הוא הרהר לשתף באוצר את אותו יהודי שהרי בזכותו הוא התעשר.

וכשרבי אייזיק נסע לקראתו ומצאו, חשבו להם שני המליונרים החדשים, מדוע עשה השם ככה לנו. הרי הייתי אני אייזיק יכול לחלום על האוצר מתחת התנור בביתי, והשומר יחלום על האוצר שבעירו מתחת לגשר, אלא כי לי בן ולו בת, הרי כי וודאי משמים יצא כך שנשתדך בינינו. ובמזל טוב השידוך יצא לפועל.
רבי אייזיק תרם ובנה בית כנסת זה, כקרבן תודה לרבונו של עולם. בית כנסת זה עבר המון גלגולים. ואין כאן המקום לפרט. נודה להשם, שכיום הוא שוב בידי בני ישראל, ולא בידי כנסייה כבעבר.

סיפור האוצר, הינו סיפור הידוע כסגולה למספריו.
נהוג לספר זאת בפרט במוצאי שבת.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'כוכה ידידתי,'
כוכה ידידתי,
25/07/2005 | 22:27
2
1
אני חזרתי לפני כחודשיים מביקור שורשים בחבל  מזוריה בעיר  Szczytno
מה שהיה פעם   Ortelsburg זה כ 300 ק"מ צפונית לוורשה מקום שבו
נולדתי וגרתי 3 שנים עד שהופרדתי ממשפחתי והובאתי ארצה, בזהות שאולה ביקרתי
בבית הקברות היהודי,מוזנח ,עזוב,מצבות מנותצות,על מצבה אחת היה
כתוב "יודן ראוס" הכל מצולם את בית הכנסת הגרמנים שרפו,לא נישאר זכר ממנו,אבל מה שכן שאחרי חיפושים רבים ובעזרת ראש העיר שם קיבלנו סיועה
זכיתי לשבת בבית בו נולדתי,כך שסגרתי מעגל בחיי,ניתן לאמר שדחסתי 70
שנה בשבוע אחד,יהודה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה. יש תמונות?'
תודה. יש תמונות?
25/07/2005 | 22:50
5
לצפיה ב-'מרגש מאוד לקרוא את דבריך.'
מרגש מאוד לקרוא את דבריך.
26/07/2005 | 02:13
1
אם זו האוירה בסביבה, כנראה שהיה מאוד מסובך להכנס לבית הולדתך. אצלנו במשפחה היה מקרה שסרבו לאפשר כניסה.

מנסה לחשוב מה עבר עליך באותו רגע.

מקווה שתוכל להראות לנו קצת תמונות ולשתף אותנו יותר בסיפור שלך.

שורשים משפחתיים >>

הודעות אחרונות

17:45 | 13.11.18 אורחים בפורום
14:50 | 13.11.18 אורחים בפורום
16:49 | 11.11.18 Tsur10
15:31 | 11.11.18 אורחים בפורום
07:10 | 11.11.18 ויינבלום
16:02 | 09.11.18 נירה גרנט
05:38 | 09.11.18 ויינבלום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ