אני שמח לפתוח את האירוח עם דב הכהן

דב הכהן

New member
ברוכים הנמצאים../images/Emo51.gif

"פותחים בכבוד האכסנייה", כך לימדונו. לכן לפני תגובותי לשאלות החברים, אני רוצה להודות על ההזמנה: תודה ללאה, עודד וכמובן למנצח על המלאכה, ארנון. מזמן אני עוקב על הנעשה בפורום ונהנה במיוחד מרוח החברות, העידוד והתמיכה בין החברים, דבר שלצערי לא מצוי בשפע... שוב תודה ובהצלחה לכולנו, דב הכהן

תודה לך על שהחכמתנו!

וכעת אליך - איך אתה קשור למשפחת דנון מאיזמיר? האם אתה יודע שנישאו לבני משפחתי - משפחת אשר? בן דוד שני שלי החי באיזמיר הוא "חיבור" כזה. תודה!! לאה

דב הכהן

New member
דאנון

שלום ליוזמת האירוח. אני שולח לך את שושלת ה"דאנונים" שלי באזמיר. אשמח לבר האם לבן דוד שני שלך יש קשר לענף שלי. כל טוב

שאלה - על מקורות משפחות סידי ואשר

האם אתה יכול לדעת מנין הן הגיעו לאיזמיר? לנו יש כמה השערות ואין לנו פתרונות. אנו יודעים שמקורן הוא ספרד. ואח"כ אחרי הגרוש ב1492 - לאן הלכו? הגיעו ישר לתורכיה? אך לדעתך הצליחה משפחה יהודית לשמר (צרה במ') על שם של שבט? או האם זה שיבוש של שם אחר? אלף תודות, דב! לאה

davidncsy

New member
שאלה על מקורה של משפחת סטמטי

מוצאה של משפחה זו מתורכיה אבל לפי מה שאבי מצא המקור היותר קדום של המשפחה הוא מרומניה. ידוע לנו ששם זה מצוי ברומניה. האם משפחה זו היא במקורה אשכנזית? היכן ניתן למצוא עוד בעולם יהודים הנושאים שם משפחה זה?

דב הכהן

New member
סידי ואשר

לאה, כפי שדברנו בעבר, אין לי מידע מדוייק מניין הגיעו לאזמיר. לגבי משפחת אשר הראשון במשפחתך שמצאנו באזמיר הוא אותו משה אשר, שנולד בערך בשנת 1800 ונפטר ביום 22 בינואר 1876. לגבי הנתיב מספרד או אולי פורטוגאל לכיוון תורכיה, איני לי תשובות בשבילך
בנוגע לשאלה על שימור שם של שבט (אשר), אולי הכלל מדובר בשם פרטי של אדר שבדור מסויים נקבע כשם משפחה. היו מקרים כאלה. דבר דומה אירע למשל לרוב משפחות בכר שאני מכיר. דהיינו משפחה בלא שם משפחה נקראו שלמה בכ"ר [בן כבוד רבי, במובן לא של רב אלא של אדון] אברהם. לבנו נקרא יצחק בכ"ר שלמה ולנכד שנקרא אברהם לא התאים יותר לכתוב ולחתום בצורה מסורבלת כזאת, במיוחד בלועזית, הוא כותב רק אברהם בכר, וכך צאצאיו אחריו מאמצים את המילה בכר כשם המשפחה. זה בדוק! אני שולח לך צ'ופר: דוגמה של נייר מבית העסק של זקנך יוסף אשר באזמיר. תהני!

../images/Emo51.gif לדב על התשובות המלומדות

ועל הזמן הרב שהשקיע באירוח, גם אחרי המועד שנקבע
אני מקווה שכולנו למדנו, אני בטוח שאני למדתי המון.
ללאה ולעודד אשר על היוזמה
אני שב ומזכיר שכל הצעת אירוח מתקבלת בברכה. ארנון

יצאנו נשכרים, דב.

אני בכל אופן, למדתי, והרבה מהאירוח הזה. יש המון חומר קריאה בכל תשובה ועימו כיווני מחקר, שלא חשבתי עליהם כל וכלל. יישר כוח! תודה רבה! לאה

כוכה

New member
גם אני שעדיין אין לי שורשים במזרח

למדתי המון. היה מרתק לפחות כהרצאתך לפני שנה בכינוס בירושלים. תודה.

ליהיא51

New member
המון תודה לדב על התשובה

הארוכה והמפורטת. עכשיו נותר לקיים דיון במשפחה על פי הכיוונים שנלמדו ממך. תודה רבה.

אין לי ,לפי שעה, מקורות ספרדים,

אך נהנתי מאוד מהיושר האינטלקטואלי והפירגון (הפניה למקורות אחרים), כמה אנשים יודעים לומר בצניעות "צר לי,אני לא יודע"מבלי שירגישו שאולי הם מאבדים נקודות. דני

yofi nechama

New member
עוד ספרדים בפולין

היום יש ברחבי העולם בני משפחת גרלה (GRALA, GRALLA) יהודים, קתולים, אוונגליסטים וכו'. כולם הגיעו מאזור פולני דובר גרמנית, או גרמני דובר פולנית. לפי הידוע לי, כל בני גרלה היהודים (כולל אם סבתי), הם צאצאים של יוסף גרלה וששת בניו שהגיעו לאזור רוז'אן, מצפון לורשה בפולין, בראשית המאה ה 19. ידוע שהגיעו מהאזור שבו היה לחץ להתנצר. בספרד, באזור קטלוניה ידועה משפחת אצולה נמוכה בשם GRALA במאה ה 15. האם יש מקורות גנאולוגיים למשפחות שבניהן התנצרו בתקופת האינקויזיציה? האם אפשר להתחקות אחרי שורשים למשפחות כאלה? תודה, נחמה.

דב הכהן

New member
ידועים שמותיהם של כמה מן המשפחות

שהמירו את דתם בספרד בשעת הגזירות. אך לא תמיד ניתן להתחקות אחרי השתלשלותה. לדוגמה ידוע שאברהם שניאור, יועצה של איזבל מקאשטיליה, לאחר שלא הצליח לבטל את הגזירה המיר את דתו. עם זאת משפחת שניאור המשיכה להתקיים כיהודים הרבה לאחר הגירוש הן באמשטרדם ולונדון והן בערי האימפריה העות'מאנית. אני מציע לך לבדוק, למשל, אצל בער בספרו על תולדות היהודים בספרד הנוצרית, שם הוא מביא דוגמאות של משפחות שהמירו. בהצלחה, דב

למעלה