אני שמח לפתוח את האירוח עם דב הכהן

דב הכהן

New member
רפאפורט

לתותח9 שלום, אכן רפפורט הוא אחד השמות בין יהודי אשכנז שמתועד, או לפחות נטען באופן ברור מוצאו האיברי, במקרה הזה הפורטוגאלי. אין לי הרבה מקורות לגבי נתיב ההגירה של יהודים מחצי האי האיברי לפולין, אך אנסה לברר ולחזור אליך עם תשובה יותר קונקרטית. מה שכן אני יכול לומר לך שבאזמיר היתה משפחת רפפורט, צאצאים של הרב יצחק בן יהודה ליב הכהן-רפפורט (ירושלים 1680 בערך - 1755), שבא לאזמיר מירושלים כשליח במאה ה-18 ונשאר שם מספר שנים. באזמיר הוא נבחר לראש הרבנים, למרות היותו אשכנזי, ומי יודע אם מוצאו הספרדי לא שיחק לו במינויו זה. הוא אמנם חזר לירושלים כעבור מספר שנים, אך צאצאיו נשארו בעיר והיו ניכרים במיוחד בשל שמותיהם הפרטיים כגון אריה יהודה, צבי וכו', הטיפוסיים לאשכנזים ונדירים בין יהודי טורקיה. כל טוב, דב

oded 3

New member
עוד שאלות

שלום דב, הנה עוד כמה שאלות. בנוגע למכון יד בן צבי:
אם אני מבין נכון, הספריה במכון כוללת חומרים בנושאים הקשורים לארץ ישראל ול"קהילות המזרח". באילו קהילות מדובר ?
איזה סוג חומרים המצויים בספריה יכולים לסייע במחקר גנאולוגי ?
האם כל החומרים נגישים לכולם ? האם קיימת אפשרות (או אולי יש תכנון לעתיד) לגשת אל החומרים דרך האינטרנט ? ושאלות בנושאים אחרים:
האם אתה יודע פרטים לגבי בתי עלמין יהודיים (עתיקים) באיזמיר (שמות, מצבם הנוכחי, רישומי מצבות וכו') ?
יהדות טורקיה מיוחסת לצאצאים של מגורשי ספרד. כמו בקהילות אחרות, מן הסתם גם בטורקיה היו יהודים שאינם ס"ט. קיימים בטורקיה שמות משפחה "ספרדיים" מובהקים (כמו טולידאנו, בעץ שלי). האם ואילו שמות משפחה יהודיים טורקיים הינם אשכנזיים מובהקים (אשכנזי הוא מן הסתם דוגמא בולטת, אבל בטח יש עוד) ? שוב תודה, עודד

דב הכהן

New member
מכון בן צבי

>>"קהילות המזרח". באילו קהילות מדובר ? ב"קהילות המזרח" הכוונה היא לפזורה הספרדית, הן במזרח והן במערב, ולעדות המזרח ממש שאליהן לא הגיעו ממגורשי ספרד. במשפט אחד כל מה שלא אשכנזי...
(והאמת היא שלאחר העיסוק בכמה שאלות על צאצאי ספרד בפולין, הונגריה, אוסטריה וכו', הדבר בכלל לא פשוט). >>איזה סוג חומרים המצויים בספריה יכולים לסייע במחקר גנאולוגי ? בגדול יש לנו חומר משני סוגים: חומר מקורי וחומר מחקרי. חומר מקורי הכוונה לאותם חיבורים, ספרים, חוברות, פרסומים בודדים, עיתונים וכו', כתבי יד, פנקסי קהילה וכדומה, שדרכם ניתן למצוא חומר על משפחות ואישים של אותן קהילות. יחד עם זאת, יש לנו מחקרים, וספרים על הקהילות השונות המשלימים במידה זו או אחרת את התמונה. >>האם כל החומרים נגישים לכולם ? האם קיימת אפשרות (או אולי יש תכנון לעתיד) לגשת אל החומרים דרך האינטרנט ? באופן כללי כן. כמובן שכדי לעיין בספרים נדירים או בכתבי יד יש צורך להזדהות, להפקיד תעודת זהות וכו'. חלק מהחומר, לדוגמה "העיתונות ההיסטורית" (הלבנון, חבצלת וכו'), וכמה ספרים נדירים כבר נסרקו ונמצאים ברשת, דרך האתר של בית הספרים הלאומי. ערכתי רשימה מדגמית של חומר בכתב יד הנמצא בספריית מכון בן צבי העשוי להכיל חומר גניאלוגי רלוונטי למספר קהילות בעולם הספרדי והמזרחי. הרשימה מסודרת לפי ארצות, ערים, ובסוף, מספר כתב היד אצלנו: א"י, תורכיה, יוון והבלקאנים ירושלים: פנקס חשבונות, 1777, כת"י 1702 פנקס חשבונות, 1792, כת"י 1704 פנקסי חשבונות, 1811-1815, כת"י 3752 פנקס נישואין, 1912-1893, כת"י 1751 יוון אגריפון: פנקס קהילה, כת"י 3731 טריקאלה: פנקס קהילה 1886-1879, כת"י 1726 קאב'אלה. פנקס קהילה 1923-1919, כת"י 1886 רודוס: העתקות מצבות, כת"י 3763 פנקס משלמי מסים, 1831-1713, כת"י 1734 פנקס מלשמי מסים, 1882-1834, כת"י 1733 סאלוניקי: פנקס קהילה, 1938-1922, כת"י 1719 תורכיה אדירני: פנקס בית כנסת, 1917-1912, כת"י 1795 אזמיר: פנקס בית כנסת אלגאזי, 1858-1856, כת"י 1791 פנקס בית כנסת אלגאזי, 1884, כת"י 1790 איסתנבול: פנקס העתקי מצבות, תחילת המאה 20, כת"י 1717 צפון אפריקה לוב: טרבלוס: רישום נישואין, 1872-1732, כת"י 1778, 1779, 1780 מארוקו: מוגדור: פנקס חשבונות, 1917-1908. מכנאס: פנקב קהילה, 1922-1929, כת"י 3742. פאס: פנקס חברת גומל חסדים, מאה ה20-. כת"י 3753 תוניסיה: ג'רבה: פנקס קהילה, המאה ה20-, כת"י 2860; 891 תוניס: פנקסי הקהילה הפורטוגזית, מאות 19-18, כת"י 1878 פנקס בית דין, 1894-1942, כת"י 1892 אירופה (איטליה, גיברלטר פירנצה: פנקס קהילה, 1699-1713, כת"י 4102 ליוורנו: פנקס קהילה, 1713 כת"י 4081 גיברלטר: פנקס בית הכנסת "שער השמים", 1811, כת"י 1823 ארצות ערב: עיראק: פנקס חשבונות מבית כנסת "פרדס הילדים", כת"י 3788 פנקס חשבונות על רכישת קרקע בארץ ישראל, כת"י 1864, 1865 , 1866 פרס: פנקס של סוחר יהודי, מאה י"ט. כת"י 1850 בומבי פנקס כתובות, 1936-1910, כת"י 1803, 1804 פנקס קהילה, 1894-1844, כת"י 1802 לגבי בתי עלמין יהודיים (עתיקים) באיזמיר, בהיותי כהן איני מכיר מקרוב. בשנות התשעים של המאה העשרים, פרופ' מינה רוזן, כיום באוניברסיטת חיפה, ערכה מחקר תיעוד צילומי וקיטלוג של בתי קברות רבים ברחבי טורקיה. לא ברור לי כעת מה מצב הגישה לחוקרים ולמתעניינים בממצאיה. >> האם ואילו שמות משפחה יהודיים טורקיים הינם אשכנזיים מובהקים (אשכנזי הוא מן הסתם דוגמא בולטת, אבל בטח יש עוד) ? בהחלט יש. ראה דוגמה בתשובתי לאמנון ובתשובתי לתותח9. דוגמאות נוספות הן משפחת סיני-אשכנזי ויפה-אשכנזי. מחלק מן המשפחות הללו, לאט לאט הליווי "אשכנזי" נשר, ונשאר רק השם סיני, יפה או יונה. דוגמה מאלפת על התחקות אחר בואה של משפחה אשכנזית ממגורשי וינה (1670), דרך בודפשט והתיישבותה באזמיר היא דוגמתה של משפחת אשכנזי, שראשון בניה היה הרב יוסף בן גרשון שהגיע לאזמיר סביב שנת 1700, וצאצאיו חיו ופעלו בקהילה עד ימינו אנו. מאמר על זה פרסמתי בכתב עת בחברה לגניאלוגיה יהודית בארגנטינה, אך סיפרתי על כך בנספח לעבודת המסטר שלי. >>מן הסתם גם בטורקיה היו יהודים שאינם ס"ט. לפני שאסיים אני אתייחס לביטוי ס"ט, שבפי העם פירושו ספרדי טהור, אך בודאי ובודאי אין לפירוש זה אחיזה במציאות, ועל זה כבר כתבו לפני. היה נהוג ומקובל כשמזכירים אדם, לברך אותו שיאריך ימין או שיהיה בריא וכיוצא בזה. הכינויים המצויים בטורקיה היו למשל "פלוני אלמוני, השם ישמרהו ויחייהו", "ישמרהו צורו וגואלו" וכו'. גם כשהאדם כותב את שמו הוא הוסיף מעין איחול וברכה עצמית. הביטוי ס"ט מופיע תמיד לאחר שאדם כותב את שמו, בשער ספריו או בכל מקום אחר, ופירושו הוא "סופי טוב". היינו שתהיה לי אחרית טובה וסוף טוב. סליחה על ניפוץ המיתוס...

נאוהג

New member
משפחת גשמאי

שלום, במשפחתי, משפחת GESMAI ( גשמאי - מבטאים כמו חודש מאי בסוף המילה) יש מסורת הטוענת כי האב הקדמון ברח מספרד לאנגליה מפני האינקויזיציה ושם פגש בת למשפחת אברבנל , נשא אותה לאישה ובהמשך המשפחה היגרה למרכז אירופה ( בערך בשנת 1600 הופיעה בצ'כוסלובקיה ובערך בשנת 1800 הופיעה בהונגריה) השאלות הן :
האם קיימים מקורות מידע על משפחת אברבנל לגבי אותה תקופה? ומה הם?
האם קיימים מקורות מידע על בעלי תפקידים יהודיים בשלטון הספרדי המוסלמי , לפני הכיבוש הנוצרי והאינקויזיציה ומה הם? ( כמובן שהמסורת טוענת שאותו אב קדמון היה בעל תפקיד בכיר באוצר הספרדי ) תודה

דב הכהן

New member
אברבנאל

לנאוה שלום, משפחת אברבנאל היא משפחה גדולה, חשובה ומסועפת. אני לא יודע אם את מכירה את כתביו של רבי יצחק אברבנאל והקדמותיו לספריו, אבל שם הוא מתייחס לקדמות משפחתו וייחוסה עד לבית דוד המלך, והדברים מרשימים מאוד. כמובן שהמעניין היה למצוא את הקישור למשפחתך. כידוע לאחר הגירוש, ומאחר ולא הצליח לשכנע את המלכה לבטל את הגזירה, ר"י אברבנאל עזב והתיישב בונציה שם ישב עד מותו בשנת 1506. מבני המשפחה נמצאו לאחר מכן בהרבה ארצות של הפזורה הספרדית, הן באימפריה העות'מאנית, כגון שאלוניקי, אסתנבול ולאחר מכן אזמיר והן בארצות המערב כגון אמשטרדם ולונדון. לגבי הקשר הלונדוני שלך, כדאי שתבדקי טוב את העניין מבחינה היסטורית, כי התאריכים שציינת לא נראים לי כל כך, שהרי מאז שנת 1290, שאז גורשו יהודי אנגליה, רשמית לא ישבו יהודים באנגליה עד שיבתם אליה במחצית השניה של המאה ה-17, הודות להשתדלותו של רבי מנשה בן ישראל. בעניין זה אני ממליץ על הספר גירוש ושיבה - יהודי אנגליה בחילופי הזמנים, בעריכת דוד כ"ץ ויוסף קפלן, מרכז זלמן שזר 1993. כפי שראינו בהודעות קודמות, אין להתפלא על צאצאי משפחות ספרדים מארצות אשכנז. דוגמה לכך היא משפחת אפשטיין. על רבי יחיאל מיכל אפשטיין (בוברויסק 1829 - נובוגרודוק 1908), מחבר הספר ערוך השולחן, לדוגמה נאמר שהיה צאצא למשפחת בנבנישתי מפורטוגאל. לגבי יהודים בעלי תפקידים בשלטון הספרדי בתקופה המוסלמית, איני מכיר כל כך את הנושא אך אני מציע לבדוק בספרו של אליהו אשתור, קורות היהודים בספרד המוסלמית, ירושלים 1966. כל טוב, דב

חוה3

Member
הגירה מספרד לבורגנלאנד אוסטריה

הסיפור במשפחה אומר שמקור המשפחה מספרד. אבות המשפחה שהיגרו למחוז בורגנלאנד אוסטריה היום, ( בעבר מוסון MOSON אוסטרו- הונגריה). האם ישנו תיעוד כלשהו על משפחות שהיגרו לאזור זה? משפחתי בעלת שם הונגרי מובהק UNGAR . משפחת סבת סבי היא FRIED אף הם מקורם על פי הסיפור ממגורשי ספרד. תודה מראש חוה

Ivan Ivanov

New member
השם טורצקי מעיד על מוצא בילורוסי.

משפחת טורצקי מקורה מבילורוסיה מהעיירה Turec, ולא מתורכיה.

שלום דב

אני מחפשת את הקשר שבין משפחת אבי, משפחת ויטלסון/זון מפולין(מגרמניה?) לצאצאי ר' חיים ויטל 1542/3-6.5.1620,תלמיד האר"י. בחיפושי מצאתי מידע מועט . ידוע לי שבנו חי במצרים. באנציקלופדיה היהודית מצאתי שאנטון קרל המומר (משה גרשון הכהן, מקורלנד, תלמידו של הרב אייבשיץ)טען שהוא מצאצאי ר' חיים ויטל. בנוסף נתקלתי בשלושה ישראלים צאצאי משפחות ויטל, מרוסיה ,מתורכיה, ומקורפו.גם להם אין מידע נוסף. אשמח לקבל ממך רעיון למציאת פרטים על פיזור המשפחה באירופה. תודה , רחל

ו../images/Emo92.gif עוד שאלה

אביו של ר' חיים ויטל בא מקלבריה. האם יש קשר בין משפחה זאת לר' דוד ויטל שהיה ממגורשי ספרד? תודה, רחל

דב הכהן

New member
ויטאל - ויטאלזון

שלום רחל, אפתח בזה שאין לי תשובות ברורות לתת לך. לגבי צאצאיו של ר' חיים ויטאל הידועים לי: בנו שמואל, שנולד בדמשק (שם נפטר אביו ר' חיים), ונפטר במצריים. לשמואל היו לפחות שלושה בנים: ר' משה ויטאל, רב במצרים בסוף המאה ה-17 ותחילת המאה ה-18. מנחם, שנפטר כנראה בגיל צעיר (הוא מוזכר בכתב יד שנכתב בשנת 1676 הנמצא ב Cambridge - University Library Add. 536, דף 270ב). שלמה, שהעתיק כתב יד בשנת 1678 (בית מדרש לרבנים, אוסף לוצקי, מס' 899A). לידיעתך, בראגוזה (דוברובניק של היום), חי יהודי בשם שלמה בן יחיאל חי ויטאל, ובשנת 1752 העתיק כתב יד, הנמצא כיום בבית מדרש לרבנים בניו יורק, מס' 4104. אין לי מושג האם הוא קשור לר' ח"ו. כמו כן איני יודע האם ישנו קשר בין ר' דוד בן שלמה ויטאל מספרד לבין המקובלים מצפת-דמשק-מצרים.

חוה3

Member
הגירה מספרד לבורגנלאנד אוסטריה

הסיפור במשפחה אומר שמקור המשפחה מספרד. אבות המשפחה שהיגרו למחוז בורגנלאנד אוסטריה היום, ( בעבר מוסון MOSON אוסטרו- הונגריה)מספרד. האם ישנו תיעוד כלשהו על משפחות שהיגרו לאזור זה? משפחתי בעלת שם הונגרי מובהק UNGAR . משפחת סבת סבי היא FRIED אף הם מקורם על פי הסיפור ממגורשי ספרד. תודה מראש חוה

דב הכהן

New member
אין לי תשובות קונקרטיות. אני מפנה

אותך לתשובות שכתבתי לשאלות החברים על המציאות של צאצאי יהודים ספרדים בארצות אשכנז. לא תמצאי בהן הרבה חידושים אלא התייחסויות שונות בלבד. אני חייב להודות שלפי השאלות שנשאלתי כאן בנושא, נחשפתי לעובדה שלהרבה משפחות א"ט [=אשכנזיות טהורות
] ישנה מסורת של "אב קדמון" מספרד. לדעתי המחקר בתחום זה לא כל כך מפותח ויש צורך לעבוד עליו, לחשוף מקורות חדשים ולפרסם אותם. בהצלחה, דב

חוה3

Member
../images/Emo51.gif על תשובתך ובכלל על הארוח

המקצועי והמעניין כל כך

yofi nechama

New member
סידור אשכנזי נוסח ספרד

דב, שלום. שאלתי: מי מהאשכנזים משתמש בסידור אשכנזי "נוסח אשכנז" ומי בסידור "נוסח ספרד"? מה אפשר ללמוד מכך על ההיסטוריה והגאוגרפיה של המשפחה? תודה, נחמה.

דב הכהן

New member
נוסח אשכנז ונוסח ספרד

שלום נחמה, אני לא כל כך מומחה בתחום, אך בקויים כלליים נוסח ספרד הוא בשימוש אצל החסידים ואילו בנוסח אשכנז אצל המתנגדים, יהודי גרמניה צרפת וכו' אין ספק שהנוסח בו התפללו אבותינו מבחינה מסויימת מלמד על מוצאם הגיאוגרפי. אך איני בטוח שהידיעה על הנוסח בו התפללו משתמרת יותר מ הידיעה על עצם מוצאם?

אני שמח לפתוח את האירוח עם דב הכהן

ערב טוב, דב, וברוך הבא לביתנו. אני בטוח שתרגיש כאן כמו בבית, ושכולנו נחכים מתשובותיך.
ארנון

למעלה