לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1278312,783 עוקבים אודות עסקים

פורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

לצפיה ב-' שאלות בנושא הספריה הלאומית'
שאלות בנושא הספריה הלאומית
<< ההודעה הנוכחית
28/12/2004 | 11:45
39
11
אתם מוזמנים לשרשר כאן את שאלותיכם לקראת הארוח מחר ב-21:00 בערב של חברנו חייםלוי.

נושא הארוח: הספריה הלאומית והשירותים אשר היא מספקת.

נא להימנע מבקשות לאיתור ספרים / עיון בספרים.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מדיניות לגבי ספרים נדירים'
מדיניות לגבי ספרים נדירים
28/12/2004 | 13:13
5
4
שלום חיים,

כמה שאלות:

מה המדיניות לגבי אפשרות עיון בספרים נדירים? בעבר (לפני כמה שנים) קיבלתי ספרים שכתבו סב-סבי וספרים שכתב גיסו לעיון. בשנתיים האחרונות קיבלתי תשובות כי הספרים הם לא לעיון? אז מה באמת המדיניות?

נאמר לי שספר (שיש ממנו עותקים מעטים, ואחד מהם אצלי) שנכתב לזכר בן-דוד של סבי (פסח חברוני "כתבים מתמטיים") אבד, אני יכול לצלם ולמסור עותק מצולם, האם יש עניין בכך? ולמי לפנות?

בעבר שמעתי כי יש מחלקה שעוסקת בעיתור מידע על ספרים עתיקים, האם יש מחלקה כזאת ואילו שירותים היא נותנת? האם כדאי להביא לדעתך ספר מהמאה ה-16 שיש לי כמה תהיות לגביו?

תודה וד"ש,
אוהד
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ובאותו ענין'
ובאותו ענין
28/12/2004 | 13:54
3
1
האם הספרייה הלאומית מוכנה כלל לקבל עותקים מצולמים של כתבי יד או רק את המקוריים.

(ספרי מוהלים, ישיבות, כוללים, אגודות ח"ק ועוד שאינם נמצאים בשום ספרייה וכ"א מהם הוא מקור אחד בלבד).
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אם ספר לא נמצא בספריה או יש פחות'
אם ספר לא נמצא בספריה או יש פחות
29/12/2004 | 21:19
2
3
משני עותקם אנחנו מקבלים גם צילומים. גם צילום הוא ספר אנחנו גם מצלמים ספרים שאין לנו מספריות אחרות.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ומצלמים גם מאנשים פרטיים, עד כמה'
ומצלמים גם מאנשים פרטיים, עד כמה
29/12/2004 | 21:23
1
שידוע לי. ספרים כאלה, אני משער, יתקבלו בברכה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה על התשובה וברכות ל...אדום'
תודה על התשובה וברכות ל...אדום
30/12/2004 | 08:34
לצפיה ב-'ערב טוב כדי לשמר את הספרים'
ערב טוב כדי לשמר את הספרים
29/12/2004 | 21:17
חא נותניםיותר לקוראים ספרים נדירים בנייר. אם מישהו רוצה ספר הוא מזמין אותו. הספריה מצלמת את כל הספר למיקרופילם ועכשיו גם בצורה דיגיטלית (בסורק משוכלל שהספריה קנתה לצורך זה). הקורא מקבל רק צילום של הדפים אותם הוא מזמין. כל התהליך אורך כמה שבועות. אם הספר כבר מצולם למיקרופילם הקורא יכול להזמין ישר א המיקרו לאולם הקריאה כמו שמזמינים כל ספר.
הספריה שמחה תמיד לקבל ספרים שאין לה. אנחנו בודקים אם הספר נמצא בספריה או לא. כדאי לפנות לגב' אילנה דאנה במחלקת מתנות.
אתה יכול להביא ספר שיש לך שאלות עליו. תביא אותו לקטלוג העברי ליוסי לייכטר או למפעל הביבליוגרפיה למר יודלוב שהוא מגדולי הביבליוגרפים העבריים בעולם.
אני לא מכיר מחלקה שעוסקת באיתור מידע על ספרים עתיקים. גם שאלתי את השאלה הזאת אנשים אחרים ולא שמעו על כך.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עיון מקוון'
עיון מקוון
28/12/2004 | 13:22
1
1
האם ניתן לעיין במיקרופישים של עתונות מקומית בגולה , בצורה מקוונת
ידוע לי מספר ה PFI
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אין דרך לעיין במיקרופילמים'
אין דרך לעיין במיקרופילמים
29/12/2004 | 21:00
3
ומיקרופישים במקוון כי צריכם מקראות מיוחדות שבהן מכניסים את הסרטים או המיקרופישים. חייבים להגיע לספריה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'פנקסי קהילות ישראל - מפעל דיגיטציה'
פנקסי קהילות ישראל - מפעל דיגיטציה
28/12/2004 | 16:17
1
3
האם ישנה רשימה של פנקסי הקהילות הכלולים במפעל?
יש הערכת זמן מתי ניתן יהיה לעיין בפנקסים ברשת?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'רשימת פנקסי הקהילות נמצאת בקטלוג'
רשימת פנקסי הקהילות נמצאת בקטלוג
29/12/2004 | 21:01
2
הספריה ובקטלוג חלקת תצלומי כתבי יד. אני לא יודע מתי יעשו להם דיגיטציה. בשלב זה מתרכזים בדיגיטציה של הספרים הנדירים.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מה הם השירותים המקוונים בספריה?'
מה הם השירותים המקוונים בספריה?
28/12/2004 | 20:46
1
1
לצפיה ב-'לא הבנתי את השאלה. את יכולה להיכנס'
לא הבנתי את השאלה. את יכולה להיכנס
29/12/2004 | 21:03
לאתר הספריה http://jnul.huji.ac.il/heb/ ולראות מה מציעים.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'האם תוכל לפרט באופן מסודר את'
האם תוכל לפרט באופן מסודר את
29/12/2004 | 08:39
3
3
המקורות הגנאלוגים (כקבוצות) העיקריים המצויים בספריה
לדוגמה:
ספרי שושלות, ספרי שמות, כתבי עת, מפקדים וכו'
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'יופי של שאלה יהודה.'
יופי של שאלה יהודה.
29/12/2004 | 21:08
2
5
יש כמה סוגים של ספרות גנאולוגית אשר בהם אפשר לחפש בספריה.
לא על פי סדר החשיבות: ספרי קהילות המוקדשות לקהילות מסוימות ומתארות קהילה מסוימת. במקרים רבים התיאור הוא מהקמת הקהילה עד השואה. במקרים אחרים התיאור מתרכז בשנים שלפני המלחמה ובמה שקרה במלחמה בעיירה. בספרי הקהילות האלה יש תיאור די נרחב של האנשים וצאצאיהם. זהו מקור מצוין למחקר גנאולוגי על עיירה או חבל ארץ מסויים. הבעיה היא שברוב המקרים אין אינדקס, מה שמקשה על החיפוש.
את הספרים האלה מחפשים בקטלוג על פי הכותר: בנדין, וורונובה (העיירה של אמי ז"ל) וכד'. לא כותבים בחיפוש את המילה ספר.
סוג אחר הם ספרים על משפחות. אפשר להגיע בחיפוש ע"י חפוש שם המשפחה כמו רוטשילד או עפ"י מספר המיון. 922.962. נכנסים ללינק הזה
http://ram1.huji.ac.il/ALEPH/heb/NNL/NNL/NNL/FIND-... וכותבים בשורת החיפוש את המספר הנ"ל.  למשל הספר: עוללות אפרים : תולדות וקורות משפחת זוסמאן סופר (דוגמה אקראית).
מספר מיון שימושי נוסף הוא 922.964. הוא מביא לספרי שמות. ספרים העוסקים בשמות אנשים ופרשנות על השמות האלה.
מספר מיון חשוב הוא 933.961 שהוא מספר של שושלות יוחסין. ואלה הספרים שנמצאים שם http://ram1.huji.ac.il/ALEPH/HEB/NNL/NNL/NNL/SHORT...
עוד מספר חשוב הוא 933.721  שהוא מספר של תולדות רבנים.
ספרים חשובים הם, כמובן הספרים של יצחק אלפסי, הרב מאיר וונדר, שם הגדולים של החיד"א (עבור אנשים לפני המאה ה-17), האנציקלופדיה של דוד תדהר אנציקלופדיה לחלוצי היישוב ובוניו. מספר המיון שלו הוא 922.967. זהו מספר לביוגרפיות מקובצות).
אפשר גם לבדוק בספרי קהילות שאינם בצורת ספר כי אם בכתבי יד. לשם כך יש לגשת לקטלוג המכון לתצלומי כתבי יד http://ram1.huji.ac.il:83/ALEPH/HEB/MSS/MSS/MSS/ST...
כותבים בנושא את שם העיר אותה צריכים ומקבלים את כתבי היד שאותה עיר מוזכרת בהם.
עוד חומר הנמצא בתצלומי כ"י (תכ"י) הם ספרי מוהלים. מחפשים עפ"י שם המוהל אם יודעים או בחיפוש בוליאני – חיפוש מורכב – חיפוש בוליאני חופשי וכותבים מוהל או מוהלים. מקבלים שמות של ספרי מוהלים.
יש גם כתבי עת העוסקים בגנאולוגיה יהודית http://ram1.huji.ac.il/ALEPH/HEB/NNL/NNL/NNL/SHORT/273474/1 .
עוד אוצר שהנמא במכון הוא מפקדי מונטיפיורי שאפשר לעיין בהם רק בספריה. אני לא השתמשתי בהם מעולם ולכן אני יודע פחות מכמה מכם שעיינו בהם.
כמובן שכדאי לגשת לאוסף יעקובי הנמצא באולם קריאה יהדות, בו מרוכזים ספרים העוסקים בגנאולוגיה יהודית.

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הנה התשובה גם בקובץ וורד'
הנה התשובה גם בקובץ וורד
29/12/2004 | 21:10
3
לצפיה ב-'יופי של תשובה '
יופי של תשובה
29/12/2004 | 21:11
לצפיה ב-'קטלוג מקוון של האוספים המיוחדים'
קטלוג מקוון של האוספים המיוחדים
29/12/2004 | 09:13
5
2
שלום, חיים!

האוספים הנמצאים במכון לכתבי יד ובמכון להעתקת כתבי יד חשובים עבורנו מאוד. הבעיה היא, שהחיפוש בקטלוג יכול להתבצע רק במקום. הדבר מקשה מאוד עלינו, כי ידוע הוא שהחיפוש בקטלוג הוא המפתח להצלחה בחיפוש חומרים, והוא גוזל זמן רב.

האם, על פי ידיעתך, יש תוכניות להעלות גם קטלוג זה לרשת?

תודה,
ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'סריקת אוסף הספרים הנדירים'
סריקת אוסף הספרים הנדירים
29/12/2004 | 20:54
1
2
שאלה טכנית.
נכנסתי לרשומת הספרים הסרוקים אך לא הצלחתי להתקין את תוכנת הצפיה המיוחדת.
נא, עזרתך.

תודה,
רחל
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אם את משתמשת בתוכנת אקספלורר'
אם את משתמשת בתוכנת אקספלורר
29/12/2004 | 21:21
לא צריכה להיות בעיה. אם את משתמשת בפיירפוקס או מוזילה יש בעיה. אני לא יכול להדריך אותך עכשיו. אם לא צצליחי שלחי לי מסר ואני אנסה לעזור.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הקטלוג של מחלקת תצלומי כתבי היד'
הקטלוג של מחלקת תצלומי כתבי היד
29/12/2004 | 21:44
2
לצפיה ב-'ושאלת תם. צריך לחפש גם בעברית וגם'
ושאלת תם. צריך לחפש גם בעברית וגם
29/12/2004 | 21:50
1
בשפות נוספות בנפרד? או שחיפוש בשפה אחת מעלה את כל הפריטים
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'התשובה מתייחסת לשני הקטלוגים'
התשובה מתייחסת לשני הקטלוגים
29/12/2004 | 21:55
של הספריה ושל מחלקת תצלומי כתבי היד. עבור ספרים בעברית ואות עברית (יידיש, לדינו, ערבית יהודית) מחפשים בעברית. עבור ספרים באות לטינית מחפשים באות לטינית. היות ואני לא יודע רוסית אני לא מחפש בשפה הזאת. אני משער שאפשר לחפש באות קירילית.
אני לא עובד בדר"כ עם הווב כי אם תוכנת הטלנט בה אני מקטלג. שם אפשר לכתוב בכל שפה שבוחרים. צריכים, מובן, לעבור משפה לשפה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מפות מרכז אירופה'
מפות מרכז אירופה
29/12/2004 | 15:44
1
איפוא ניתן למצוא מפות מתקופות שונות של מרכז אירופה ע"מ לאתר עירות קטנות ולימוד הגבולות (המשתנים) של מדינות מרכז היבשת.
תודה
שמואל
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'יש אמנם חדר מפות בספריה אך הוא'
יש אמנם חדר מפות בספריה אך הוא
29/12/2004 | 21:31
9
מתרכז בעיקר במפות עתיקות. מפות של מזרח אירופה אפשר למצוא בספרי קהילות. כמעט בכל ספר כזה יש מפה של העיירה והאזור. גם בסדרת הספרים על הקהילות - ורשה, יוגוסלביה, וכו' (שכחתי את שמה עכשיו ) יש מפות.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ערב טוב לכולם'
ערב טוב לכולם
29/12/2004 | 20:59
6
אני שמח לפתוח את הארוח של חייםלוי בנושא הספריה הלאומית.
אתם עדיין מוזמנים להעלות את שאלותיכם.

לפני הארוח הפתעה קטנה לחיים ולכולם.
האדום "המקשט" את שמו של חייםלוי לקראת הארוח יישאר קבוע ובכך מצטרף חיים לידידנו התשיעי כמומחה הפורום.

ארוח נעים לכולם.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה על האדום. איזו הפתעה '
תודה על האדום. איזו הפתעה
29/12/2004 | 21:09
5
לצפיה ב-' ברכות חיים!'
ברכות חיים!
29/12/2004 | 21:36
1
לצפיה ב-''
29/12/2004 | 21:45
לצפיה ב-'ולנו זו לא הפתעה שאתה מומחה'
ולנו זו לא הפתעה שאתה מומחה
29/12/2004 | 21:37
לצפיה ב-' השידרוג בהחלט מוצדק, מזל טוב.'
השידרוג בהחלט מוצדק, מזל טוב.
29/12/2004 | 22:28
לצפיה ב-'ברכות גם ממני פספסתי את'
ברכות גם ממני פספסתי את
30/12/2004 | 06:27
האירוח - אני עסוקה בענייני תאילנד (הילד נסע דווקא עכשיו לקופנגאן)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אני רוצה להודות לחיים על תשובותיו.'
אני רוצה להודות לחיים על תשובותיו.
29/12/2004 | 21:51
4
מאחר וחיים ענה על כל השאלות שנשאל נסיים את הארוח. במידה ויהיו שאלות נוספות אני בטוח שלא תהיה לחיים בעיה לענות

רבה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה לכם. כיף להיות בפורום כל כך'
תודה לכם. כיף להיות בפורום כל כך
29/12/2004 | 21:56
3
תוסס ומקצועי.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה רבה '
תודה רבה
29/12/2004 | 21:57
לצפיה ב-'לך וברכות להתך כמומחה'
לך וברכות להתך כמומחה
29/12/2004 | 22:08
לצפיה ב-'חיים, תודה על האירוח המלמד'
חיים, תודה על האירוח המלמד
30/12/2004 | 07:13
וברכות על המינוי הקבוע.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'חיים. למרות של א שאלתי..תודה רבה'
חיים. למרות של א שאלתי..תודה רבה
29/12/2004 | 23:12
2
ובהחלט מגיע לך הכבוד
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-''
29/12/2004 | 23:24
1
לצפיה ב-'ברכות'
ברכות
30/12/2004 | 00:58

הודעות אחרונות

17:16 | 15.10.19 מר נבו
13:39 | 15.10.19 גדילב
20:04 | 14.10.19 krabchevsky
13:13 | 14.10.19 אורחים בפורום
09:50 | 14.10.19 deebeebee
19:42 | 13.10.19 ארנון הרשקוביץ
07:46 | 13.10.19 Brightvivian
12:39 | 12.10.19 ani1603
18:23 | 10.10.19 אורחים בפורום
23:19 | 09.10.19 אורחים בפורום
23:19 | 09.10.19 אורחים בפורום
11:42 | 07.10.19 dan912
10:18 | 07.10.19 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ